پرورش بز سانن فرانسوی در دل یک روستای کوچک ایران 97 12 23 8


بحث در مورد مزایا و معایب پرورش بز (مزایا و معایب) برای شروع و راه اندازی یک تجارت موفق پرورش بز بسیار مهم است.

تجارت تجاری پرورش بز مزایا و معایب زیادی دارد. این یک تجارت بسیار سودآور است و در عین حال معایبی نیز دارد.

اگر یک مبتدی هستید و می خواهید یک تجارت پرورش بز را شروع کنید ، باید درباره این جوانب مثبت و منفی کسب و کار پرورش بز بدانید.

در اینجا ما سعی می کنیم در مورد مزایا و معایب برتر تجارت پرورش بز توضیح دهیم. امیدوارم این راهنما برای تصمیم گیری مناسب برای شما مفید باشد.

فهرست مطالب

 • مزایا و معایب تجارت پرورش بز
 • مزایا/مزایای پرورش بز در هند
  • نیاز به فضای کمتر
  • نیازهای تغذیه کمتر
  • مراقبت آسان
  • خدمات رفاهی
  • در دسترس بودن بسیاری از نژادها
  • بازار آماده
  • تحمل آب و هوا
  • بزها حیوانات سختی هستند
  • سریعتر رشد کنید
  • بازگشت سرمایه عالی
  • منبع اشتغال
 • معایب/معایب پرورش بز
  • سیستم سنتی
  • عدم آگاهی
  • ناتوانی در انتخاب نژاد مناسب
  • شروع بدون تجربه
  • عدم وجود خدمات دامپزشکی
  • مشکلات بازاریابی در برخی مناطق
  • عدم وجود وسایل نقلیه مخصوص طراحی شده
  • کمبود سرمایه

مزایا و معایب تجارت پرورش بز

بزها موجودات شگفت انگیزی هستند و برای مدت طولانی در هند پرورش داده می شوند. مزایای/مزایای بسیاری از تجارت پرورش بز وجود دارد. در حال حاضر بزها در اکثر نقاط جهان پرورش تجاری می یابد.

و محبوبیت تجارت تجاری پرورش بز به تدریج در حال افزایش است. تقاضای زیاد بازار و در دسترس بودن نژادهای مختلف بز از مزایای اصلی تجارت بز است.

در حال حاضر بسیاری از شرکتهای بزرگ پرورش بز در بسیاری از نقاط جهان موجود هستند و بخش قابل توجهی از کل تقاضای بازار را کنترل می کنند. با افزایش جمعیت ، تقاضای غذا نیز افزایش می یابد. تجارت تجاری پرورش بز می تواند نقش بسیار مهمی در رفع این افزایش تقاضای غذایی ایفا کند.

محصولات بز مانند شیر و گوشت ، هر دو بسیار مغذی و برای سلامت انسان مفید هستند. بزها در بسیاری از کشورها از جمله حیوانات اصلی تولید کننده گوشت هستند.

بیشتر افرادی که گوشت مصرف می کنند ، به طور کلی گوشت بز را ترجیح می دهند. بنابراین ، گوشت بز تقاضای زیادی در بازار بین المللی دارد. شیر نیز در برخی مناطق محبوب است.

بزها در واقع حیواناتی چند منظوره هستند. در کنار تولید گوشت و شیر ، پوست و فیبر آنها نیز ارزشمند است. کود بز نیز از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و می توان از آن برای محصولات زراعی یا سایر محصولات سبز استفاده کرد.

مزایا/مزایای پرورش بز در هند

بزها نقش بسیار مهمی در اقتصاد روستایی برخی از کشورهای فقیر ایفا می کنند. اگر در فکر راه اندازی کسب و کار پرورش بز هستید ، باید در مورد مزایا و مزایای تجارت پرورش بز بدانید.

بزها حیواناتی چند منظوره هستند و نژادهای زیادی برای انتخاب وجود دارد. با این حال ، در اینجا بیشتر مزایای اصلی تجارت بز را توضیح می دهیم.

نیاز به فضای کمتر

بزها حیوانات کوچکتری هستند. بنابراین آنها به طور کلی در مقایسه با برخی دیگر از حیوانات اهلی به فضای کمتری نیاز دارند. آنها تقاضای مسکن کمتری دارند و خانه ای با حداقل امکانات برای آنها مناسب خواهد بود. حتی می توانید بزها را با دیگر حیوانات مزرعه خود (در مقیاس کوچک در تولید مزرعه خانوادگی) نگهداری کنید.

نیازهای تغذیه کمتر

از آنجایی که بزها حیوانات کوچکتری هستند ، به غذای کمتری نیاز دارند. برخی از نژادهای بز در هند موجود هستند که می توانند در تغذیه بی کیفیت نیز زنده بمانند.

مراقبت آسان

اکثر نژادهای بز به طور کلی نیاز به مراقبت و مدیریت دیگری ندارند. مراقبت از آنها بسیار آسان است ، حتی زنان و کودکان نیز می توانند از آنها مراقبت کنند.

خدمات رفاهی

بزها حیواناتی چند منظوره هستند و برای اهداف مختلف پرورش داده می شوند. کاربرد چند منظوره آنها یکی دیگر از مزایای تجارت بز است. بزها معمولاً برای گوشت و شیر پرورش داده می شوند.

اما برخی از نژادهای بز نیز برای تولید فیبر یا پوست استفاده می شوند. برخی از نژادهای بز نیز برای پرورش حیوانات خانگی بسیار مناسب هستند.

در دسترس بودن بسیاری از نژادها

بسته به منطقه شما ، برخی از نژادهای بز بومی موجود است و می توانید هر کدام را انتخاب کنید. بسته به هدف تولید ، می توانید هر نژادی را انتخاب کنید.

در بین نژادهای بز بومی ، برخی برای تولید گوشت محبوب هستند ، برخی از نژادها برای شیر و برخی از نژادهای بز برای تولید گوشت و شیر مفید هستند.

Jamunapari ، Beetal ، Jakharana و Surti بز خواهد بود برای شما خوب اگر شما می خواهید برای شروع تجاری لبنی کشاورزی بز کسب و کار. برخی از نژادهای بز بز گوشتی سیروهی ، سوجات ، عثمان آبادی و غیره هستند.

اگر می خواهید هم گوشت و هم شیر تولید کنید ، انتخاب نژادهای بز دو منظوره خوب خواهد بود. Beetal ، Sirohi ، بربری ، مارواری ، Mehsana درباره ، Kutchi ، Gohilwadi و Zalawadi بز خوب بز نژاد دو منظوره می باشد. همچنین برخی از نژادهای بز عجیب و غریب (مانند بوئر ، آلپاین و غیره) در برخی کشورها وجود دارد.

بازار آماده

محصولات بز مانند گوشت و شیر تقاضای زیادی در بازار بین المللی دارند. بنابراین لازم نیست نگران بازاریابی محصولات خود باشید. محصولات بز هیچ تابوی مذهبی ندارند و برای مصرف بسیار مورد قبول هستند.

تحمل آب و هوا

بزها حیوانات بسیار مقاومی هستند و تقریباً می توانند خود را با همه اقلیم های جهان سازگار کنند.

بزها حیوانات سختی هستند

بزها حیوانات بسیار قوی و مقاوم هستند. آنها قادر به زنده ماندن نسبت به سایر حیوانات هستند. آنها قادر به مقاومت در برابر بسیاری از بیماریهای شایع بز هستند .

سریعتر رشد کنید

بزها حیواناتی هستند که سریعتر رشد می کنند. آنها به سرعت بالغ می شوند و تعداد خود را در مدت کوتاهی در گله چند برابر می کنند. به طور کلی بزها بسیار سریعتر به وزن ذبح می رسند.

ROI عالی

نگهداری از بزها آسان است و هزینه کمتری برای تغذیه ، مسکن و مراقبت از آنها لازم است. بنابراین ، آنها سود خوبی برای کشاورزان در مقایسه با کل هزینه ها دارند.

منبع اشتغال

پرورش تجاری بز یک منبع عالی اشتغال برای مردم است. مخصوصا برای افراد تحصیل کرده بیکار.

اینها مزایای اصلی تجارت بز است. اگر شما مبتدی هستید و مایل به شروع یک تجارت جدید پرورش بز هستید ، پس باید در مورد معایب تجارت بز نیز بدانید . موفق باشید!

معایب/معایب پرورش بز

مشکلات یا معایب این تجارت نیز وجود دارد. سیستم کشاورزی سنتی و عدم آگاهی از معایب اصلی تجارت بز است.

کسب و کار پرورش بز بسیار آسان است ، و قطعاً سودآور است اگر بتوانید همه چیز را مطابق یک برنامه کاملاً مدیریت کنید. اگرچه ، معایبی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. معایب اصلی تجارت بز در زیر ذکر شده است.

سیستم سنتی

بسیاری از پرورش دهندگان بز از سیستم سنتی برای پرورش بز استفاده می کنند. و اکثر کشاورزان بزهای خود را در سیستم مدیریت گسترده نگهداری می کردند. آنها از سیستم مدرن آگاهی ندارند.

عدم آگاهی

همچنین دانش کافی در مورد اداره موثر کسب و کار پرورش بز وجود ندارد . بسیاری از دفاتر توسعه کشاورزی ، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی موجود است. اما اکثر مردم از این دولت استفاده نمی کنند. خدمات.

ناتوانی در انتخاب نژاد مناسب

اکثر پرورش دهندگان بز ، به ویژه مبتدیان ، نژاد مناسب را برای تجارت خود انتخاب نمی کنند. در نتیجه ، تولید خوبی ندارند. و سپس آنها این تجارت را ترک می کنند.

شروع بدون تجربه

برخی از مبتدیان بلافاصله پس از تصمیم گیری ، پرورش بز را شروع می کنند. این کار عاقلانه ای نیست و مبتدیان بدون هیچ گونه دانش عملی در مورد پرورش بز با هزینه و نرخ مرگ و میر بالا روبرو می شوند. و به طور کلی سود کمتری دارند یا حتی با ضرر مواجه می شوند.

عدم وجود خدمات دامپزشکی

خدمات دامپزشکی کافی در سراسر کشور در دسترس نیست. این نیز از معایب بزرگ تجارت بز است.

مشکلات بازاریابی در برخی مناطق

همیشه بازار خوب در بعضی جاها آماده نیست. بنابراین تولیدکنندگان برای فروش محصولات خود با مشکل مواجه می شوند. این برای اداره یک تجارت سودآور پرورش بز خوب نیست.

عدم وجود وسایل نقلیه مخصوص طراحی شده

وسایل نقلیه با طراحی خاص برای حمل بزهای زنده از مکانی به مکان دیگر بسیار مورد نیاز است. و چنین خودروهایی کم است.

کمبود سرمایه

کشاورزان فقیر در برخی از کشورهای فقیر سرمایه کافی برای شروع تجارت بز در مقیاس بزرگ ندارند. سرمایه کافی برای اداره مزرعه با حداقل 50-100 بز ، درآمد خوبی را از این تجارت تضمین می کند.

اینها معایب رایج تجارت بز است. لطفاً قبل از تصمیم گیری ، معایب و مزایای پرورش بز را عاقلانه مرور کنید.

امیدوارم این راهنما به شما کمک کرده باشد تا در مورد مزایا و معایب برتر کسب و کار پرورش بز بیشتر بدانید. موفق باشید!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *