پرورش تجاری شترمرغ یک تجارت سودآور است. اما به اندازه اردک ، مرغ ، کبوتر ، بلدرچین یا سایر پرندگان طیور محبوب نیست . این نسبتاً یک صنعت کشاورزی جدید است ، اما بسیار سودآور است.

شترمرغ بزرگترین پرنده زنده جهان است. قد نرها به طور متوسط ​​2.4 متر است و می توانند بیش از 100 کیلوگرم وزن داشته باشند. اما ماده ها/مرغ ها کمی کوچکتر از نرها هستند.

شترمرغ ها نمی توانند پرواز کنند. اندازه بزرگ بدن آنها اما کاهش اندازه باد آنها را در پرواز ناتوان می کند. به طور کلی ، شترمرغ ها گردن بلند ، پاهای برهنه بلند و دو انگشت دارند. ماهیچه های گردن و ران به خوبی رشد کرده و بدون پر هستند.

شترمرغ ها دارای پاهای بلند و قوی هستند و سریع ترین پرنده هستند. آنها قادرند تا 70 کیلومتر در ساعت در صورت لزوم و با قدمهای حداکثر تا 8 متر بدوند.

در حال حاضر ، بسیاری از کشورهای جهان تولید تجاری شترمرغ را آغاز کرده اند. اولین مزرعه تجاری شترمرغ در حدود 1860 در آفریقای جنوبی ، عمدتا برای برداشت پرها ایجاد شد.

و مزارع تجاری شترمرغ به تدریج به سایر کشورهای جهان گسترش یافت. به ویژه استرالیا ، مصر ، نیوزلند ، آرژانتین و ایالات متحده تولید شترمرغ تجاری را آغاز کردند.

تعداد کل شترمرغ های پرورش یافته تجاری تا سال 1913 به بیش از 1 میلیون رسید. اما بازار پر شترمرغ سقوط کرد و تعداد کل مزارع تجاری شترمرغ پس از جنگ جهانی اول و دوم به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

سپس این صنعت توانست در مقیاس بسیار کوچکتر در آفریقای جنوبی زنده بماند. و پس از آن تولید تجاری به طور پیوسته رشد کرد ، نه تنها برای پرهای آنها بلکه برای گوشت و پوست آنها.

آفریقای جنوبی به تنهایی در سال 1986 رکورد 90 هزار پوست شترمرغ را به ایالات متحده صادر کرد. و پس از سال 1986 ، کمبود پوست شترمرغ باعث افزایش قیمت ها شد.

و این امر باعث شد پرورش شترمرغ تجاری به یک پیشنهاد سودآور تبدیل شود و تعدادی مزارع در اروپا و بیشتر در ایالات متحده تاسیس شد. [ 1 ]

امروزه ، پرورش تجاری شترمرغ به تدریج به عنوان یک تجارت سودآور در حال گسترش است. اگر پول کافی دارید و می خواهید چیزی متفاوت در مزرعه خود تولید کنید ، می توانید این تجارت را شروع کنید.

فهرست مطالب

 • موارد استفاده از شترمرغ
 • مزایای پرورش شترمرغ
 • نحوه راه اندازی کسب و کار پرورش شترمرغ
  • آموزش کامل
  • یک مکان خوب انتخاب کنید
  • راست نژاد را انتخاب کنید
  • مسکن/سرپناه
  • تغذیه
  • پرورش
  • مراقبت
  • بازار یابی

موارد استفاده از شترمرغ

شترمرغ ها برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. آنها در واقع یک پرنده چند منظوره هستند. قبلا ، آنها عمدتا برای پر استفاده می شدند ، اما اکنون از آنها برای گوشت ، تخم مرغ و همچنین پوست استفاده می شود. موارد اصلی استفاده از شترمرغ عبارتند از:

 • پر: پرهای شترمرغ بسیار بادوام و ارزشمند هستند. هنگامی که پرندگان به وزن 60 کیلوگرم یا بیشتر برسند ، می توانید برداشت پر را شروع کنید. از ویژگی های شترمرغ برای ساخت گرد و غبار برای تمیز کردن ، کلاه و تزئینات خانه استفاده می شود.
 • گوشت: گوشت شترمرغ بسیار مغذی است و عموماً با قیمت بالا به فروش می رسد. گوشت دارای چربی ، کالری و کلسترول کمتری است. منبع خوبی از پروتئین و آهن است.
 • تخم مرغ: درست مانند اندازه شترمرغ ها ، اندازه تخم ها نیز بزرگ است. طول تخمها حدود 6 اینچ ، عرض آنها 5 اینچ و وزن آنها حدود 2 کیلوگرم است. یک پرنده ماده می تواند حدود 15-45 تخم در هر فصل بگذارد. تخم مرغ سرشار از پروتئین است. یک تخم شترمرغ معادل 25 تخم مرغ است. از پوسته تخم مرغ می توان به عنوان ظرف آب ، فنجان و گلدان استفاده کرد. علاوه بر این ، از پوسته تخم مرغ در ساخت دانه های گردنبند نیز استفاده می شود. اکثر تولیدکنندگان تخم مرغ نمی خورند. بلکه تخمها را برای جوجه کشی نگه می دارند.

پوست: پوست/چرم شترمرغ ضخیم ، نرم و بادوام است. از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و برای تهیه لباس ، چکمه ، فرش ، کیف دستی و غیره استفاده می شود.

مزایای پرورش شترمرغ

می توانید بپرسید چرا باید پرورش شترمرغ را شروع کنم؟ خوب ، این یک ایده تجاری نسبتاً جدید و سودآور است.

راه اندازی این تجارت مزایا/مزایای بی شماری دارد. در اینجا ما سعی می کنیم مزایای برتر تجارت تجاری شترمرغ را شرح دهیم.

 • پرورش تجاری شترمرغ قطعاً یک تجارت سودآور است. بسیاری از افراد در حال حاضر این کسب و کار را برای کسب سود آغاز کرده اند.
 • شترمرغ ها بسیار مقاوم هستند و با بسیاری از شرایط مختلف آب و هوایی سازگار هستند.
 • آنها به طور کلی نیاز به مراقبت کمتری دارند و روند مراقبت بسیار آسان است.
 • بیماریها و سایر مشکلات مرتبط با سلامتی در این پرندگان کمتر است.
 • تولید تجاری به سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد. اما ROI نسبتاً خوبی است و شما به زودی پول سرمایه گذاری شده خود را پس می گیرید.
 • شترمرغ ها انواع مختلفی از غذا را می خورند. می توانید غذاهای در دسترس را به آنها بدهید.
 • تقاضا برای محصولات شترمرغ در حال افزایش است. قیمت محصولات نیز بسیار بالا است.
 • تولید تجاری شترمرغ می تواند تجارت بسیار خوبی باشد. این می تواند منبع اشتغال خوبی باشد ، به ویژه برای جوانان تحصیل کرده بیکار.
 • اگر مایل هستید از تخم مرغ و گوشت شترمرغ لذت ببرید ، تولید خود شما می تواند راهی عالی باشد.

نحوه راه اندازی کسب و کار پرورش شترمرغ

راه اندازی تجارت تجاری شترمرغ چندان آسان نیست. این امر به دانش و سرمایه گذاری بالایی در مقایسه با سایر مشاغل مرغداری نیاز دارد .

بنابراین ، توصیه می کنیم قبل از شروع تجاری این کسب و کار ، دانش عملی یا آموزش داشته باشید. سعی کنید یک دوره آموزشی را از یک کشاورز موجود ، یا از هر موسسه دولتی یا غیر دولتی بگذرانید.

در اینجا ما سعی داریم اطلاعات بیشتری در مورد شروع و راه اندازی یک تجارت موفق پرورش شترمرغ از خرید پرنده تا مراقبت و بازاریابی شرح دهیم.

آموزش کامل

اول از همه ، ما به شما توصیه می کنیم یک آموزش کوتاه/کامل در مورد پرورش شترمرغ و مدیریت آن داشته باشید. بدون آموزش مناسب ، نمی توانید این پرندگان را با موفقیت پرورش دهید. و اگر بتوانید عملاً از یک کشاورز موجود یاد بگیرید ، بسیار خوب خواهد بود.

یک مکان خوب انتخاب کنید

انتخاب مکان مناسب برای شروع تجارت تجاری شترمرغ بسیار مهم است. اگر منطقه انتخابی عاری از انواع سر و صدا و آلودگی باشد ، بهتر خواهد بود.

سعی کنید از مناطق مسکونی دوری کنید. از منبع خوب/آسان آب تمیز و تازه در منطقه انتخابی خود اطمینان حاصل کنید. همچنین از سیستم حمل و نقل خوب اطمینان حاصل کنید.

راست نژاد را انتخاب کنید

در واقع 5 نوع مختلف یا زیرگونه شترمرغ وجود دارد. بسته به در دسترس بودن منطقه خود ، هر نوع را انتخاب کنید.

 1. شترمرغ عربی (که به شترمرغ خاورمیانه ای نیز معروف است)
 2. شترمرغ گردن سیاه (شترمرغ جنوبی یا کیپ نیز نامیده می شود)
 3. شترمرغ گردن آبی (شترمرغ سومالی نیز نامیده می شود)
 4. شترمرغ ماسایی (شترمرغ قرمز کنیا نیز نامیده می شود)
 5. شترمرغ گردن قرمز (شترمرغ آفریقای شمالی نیز نامیده می شود)

مسکن/سرپناه

ایجاد یک سرپناه/سیستم مسکن خوب برای تجارت تجاری شترمرغ ضروری است. شترمرغ ها پرندگان بزرگی هستند و تقریباً می توانند انواع آب و هوا و شرایط محیطی را تحمل کنند.

اندازه خانه بسته به تعداد پرندگان متفاوت است. به طور کلی ، هر پرنده بالغ بین 60 تا 80 فوت مربع فضای مسکن نیاز دارد .

شترمرغ ها پرندگان بلندی هستند. بنابراین ، خانه باید به قدری بلند باشد که بتواند به راحتی پرندگان را در خود جای دهد. متوسط ​​قد پرندگان بالغ حدود 7-8 فوت است. بنابراین ، خانه باید 10-12 فوت ارتفاع داشته باشد.

شترمرغ ها مکان شنی را برای زندگی ترجیح می دهند. می توانید کمی ماسه به داخل خانه اضافه کنید. مکانی آرام و بدون سر و صدا و آلودگی را برای ساختن خانه انتخاب کنید.

همیشه سعی کنید خانه را تمیز نگه دارید. و اطمینان حاصل کنید که خانه برای پرندگان بسیار راحت است.

شمشیربازی

ایجاد حصار در اطراف منطقه مزرعه بسیار مثر خواهد بود. حصار خوب به پرندگان کمک می کند تا در داخل بمانند و پرندگان نمی توانند فرار کرده و به خارج از منطقه مزرعه بروند.

یک سیستم شمشیربازی خوب همچنین به شما کمک می کند تا مزرعه خود را از شکارچیان و حیوانات مضر دور نگه دارید. همچنین از ورود افراد ناخواسته به داخل مزرعه شما جلوگیری می کند. شبکه سیمی یک گزینه خوب برای شمشیربازی است.

تغذیه

تغذیه پرندگان با کیفیت بسیار خوب و غذای مغذی مهمترین بخش تجارت شترمرغ تجاری است. زیرا غذای خوب نه تنها به سالم ماندن پرندگان کمک می کند بلکه به رشد بهتر و تولید بیشتر آنها نیز کمک می کند.

شترمرغ ها به طور کلی گیاه ، علف ، میوه ، برگ ، گل ، غلات و غیره را می خورند و همچنین گاهی حشرات را می خورند.

برای تولید شترمرغ تجاری ، می توانید از آنها خوراک مرغ آماده تهیه کنید . یک غذای متعادل و سالم باید حاوی موارد زیر باشد:

 • 20 تا 24 درصد پروتئین خام
 • 12-19 درصد فیبر خام
 • 2/1 تا 2 درصد کلسیم
 • 0.6-1.1 درصد فسفر
 • 10000-15000 IU/کیلوگرم ویتامین A
 • 1500-2،500 IU/kg ویتامین D

2.8 calcium کلسیم اضافی را در طول دوره پرورش به خوراک آنها اضافه کنید. همچنین سبزیجات ، سبزیجات و علف کافی برای پرندگان خود تهیه کنید. شترمرغ ها پرندگان بزرگی هستند ، بنابراین روزانه مقدار مناسبی آب می نوشند. با توجه به تقاضای آنها از وجود آب کافی اطمینان حاصل کنید.

پرورش

مانند بسیاری دیگر از پرندگان طیور اهلی ، شترمرغ ها نیز به طور طبیعی پرورش دهندگان بسیار خوبی هستند. اگر نسبت مناسب نر و ماده را در مزرعه خود حفظ کنید ، آنها به راحتی تکثیر می شوند.

به طور کلی ، شترمرغ ها در سن 2 تا 4 سالگی خود به بلوغ می رسند. به طور کلی ماده ها حدود 6 ماه زودتر از نرها به بلوغ می رسند.

فصل باروری از مارس یا آوریل شروع می شود و تا سپتامبر ادامه می یابد. اگرچه ، این زمان بسته به شرایط آب و هوایی می تواند متفاوت باشد.

به طور کلی ، یک پرنده نر برای پرورش 2 تا 7 ماده کافی است. پرندگان هنگام جفت گیری نوع خاصی از صدا را تولید می کنند.

پرندگان نر بالهای خود را برای جذب پرندگان ماده باز می کنند. اگر پرنده نر بتواند ماده را با موفقیت تحت تأثیر قرار دهد ، آنها در مکانی آرام می روند و سپس جفت می شوند.

پرندگان نر یک سوراخ 30-60 سانتی متری ایجاد می کنند و پرندگان ماده در آنجا تخم می گذارند. مرغ می تواند بین 15 تا 45 تخم در یک فصل بگذارد.

پس از تخم گذاری ، هر دو پرنده ماده نر تخم را تخم می زنند (یکی پس از دیگری در طول روز و شب). به طور کلی ، تخم ها حدود 35 تا 45 روز طول می کشد.

نرها از جوجه ها مراقبت می کنند و همه چیز را به آنها می آموزند. میزان زنده ماندن جوجه شترمرغ بسیار پایین است. اگرچه ، می توانید این نرخ را با مراقبت مناسب افزایش دهید.

مراقبت

شترمرغ ها پرندگان بسیار قوی و مقاوم هستند. آنها به طور کلی نیاز به مراقبت کمتر و مدیریت دیگر دارند.

اگرچه ، مراقبت بیشتر به پرندگان کمک می کند تا بهتر رشد کرده و بیشتر تولید کنند. بنابراین ، سعی کنید از آنها به خوبی مراقبت کنید. آنها را به موقع واکسینه کنید و همیشه سعی کنید ارتباط خوبی با دامپزشک منطقه خود داشته باشید. هرگز به آنها غذای آلوده یا آب آلوده ندهید.

بازار یابی

محصولات شترمرغ به تدریج محبوبیت پیدا می کنند. اگرچه ، فروش همه محصولات در بازار محلی چندان آسان نیست. بنابراین ، قبل از شروع این تجارت ، باید استراتژی های بازاریابی خود را تعیین کنید.

اینها مراحل و راههای متداول برای شروع و راه اندازی یک کسب و کار موفق پرورش شترمرغ هستند. امیدوارم این راهنما به شما کمک کرده باشد! موفق باشید و خداوند به شما برکت دهد!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *