پرورش ماهی به معنی “پرورش ماهی به صورت تجاری در مخازن ، حوضچه ها یا محوطه های دیگر به منظور تولید غذا” است.

پرورش ماهی تجاری در حال حاضر به عنوان یک تجارت تجاری سودآور در سراسر جهان ایجاد شده است. ماهی منبع عالی غذا و پروتئین است.

تقاضا و قیمت ماهی و محصولات مرتبط با ماهی نیز مطابق با رشد سریع جمعیت به سرعت در حال افزایش است. این دلیل اصلی افزایش این تجارت در سراسر جهان است.

تقریباً همه کشورهای جهان به نوعی برای تجارت ماهی مناسب هستند. اما کشورهای دارای مناطق ساحلی برای این تجارت بسیار مناسب هستند.

مناطق زیادی وجود دارد ، جایی که تجارت ماهی تنها راه زندگی مردم است.

با این حال ، در اینجا ما در مورد مزایای پرورش ماهی و مراحل شروع تجاری این تجارت بیشتر توضیح می دهیم.

فهرست مطالب

 • فواید ماهی برای سلامتی
 • مزایای کسب و کار پرورش ماهی
 • نحوه راه اندازی کسب و کار پرورش ماهی
  • زمین/منطقه مناسب مزرعه را انتخاب کنید
  • نوع مزرعه شما
  • طراحی و ساخت حوضچه
  • انواع ماهی مناسب
  •  تغذیه
  • پرورش
  • مراقبت و مدیریت
  • برداشت
  • بازار یابی

فواید ماهی برای سلامتی

ماهی بسیار مغذی است و یکی از سالم ترین غذاهای روی کره زمین است. سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین ، ویتامین ها و مواد معدنی است. همچنین منبع غنی از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای بدن و مغز شما بسیار مهم است.

در اینجا ما سعی می کنیم بیشتر در مورد مزایای برتر مصرف ماهی توضیح دهیم.

 • ماهی سرشار از بسیاری از مواد مغذی مهم است. سرشار از پروتئین با کیفیت بالا ، ید و انواع ویتامین ها و مواد معدنی است.
 • برخی ماهی ها حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین D هستند.
 • مصرف منظم ماهی برای بیماران قلبی بی خطر است.
 • اسیدهای چرب امگا 3 برای رشد مغز و چشم ضروری است. و برخی ماهی ها منبع عالی اسیدهای چرب امگا 3 هستند.
 • مصرف منظم ماهی برای کنترل حافظه و احساسات بسیار مهم است. افرادی که به طور منظم ماهی می خورند ، در خاک مغزشان ماده خاکستری بیشتری وجود دارد که حافظه و احساسات را کنترل می کند.
 • اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی نیز ممکن است با افسردگی مقابله کند.
 • مصرف منظم همچنین برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 1 و چندین بیماری خود ایمنی دیگر مفید است.
 • برخی مطالعات نشان می دهد کودکانی که ماهی بیشتری مصرف می کنند ، کمتر در معرض ابتلا به آسم هستند.
 • افرادی که ماهی بیشتری مصرف می کنند ، خطر ابتلا به AMD بسیار پایین تر است ، که یکی از علل اصلی اختلال بینایی و کوری است.
 • در حال حاضر ، اختلالات خواب به طور باور نکردنی در سراسر جهان رایج شده است. برخی شواهد نشان می دهد که خوردن ماهی های چرب (مانند ماهی قزل آلا) ممکن است خواب را بهبود بخشد. [ 1 ]
 • ماهی بدون شک خوشمزه است و بسیار آسان آماده می شود. شما می توانید ماهی را به روش های مختلفی تهیه کنید ، از جمله پخته و سرخ شده.

مزایای کسب و کار پرورش ماهی

راه اندازی تجارت تجاری پرورش ماهی مزایای زیادی دارد. در اینجا مزایای اصلی تجارت پرورش ماهی را شرح می دهیم.

 • با توجه به تقاضا ، تجارت تجاری پرورش ماهی اجازه می دهد تا مقدار زیادی ماهی تهیه شود. صید ماهی از طبیعت همیشه نمی تواند تقاضای مصرف کننده را برآورده کند. در چنین مواردی پرورش ماهی تجاری می تواند این تقاضا را برطرف کند.
 • ماهی ها را می توان در مخازن پرورش داد تا برای بازاریابی آماده شوند و نیازی به گرفتن گسترده ماهی های وحشی ندارند. بنابراین پرورش ماهی تجاری به حفظ اکوسیستم های طبیعی کمک می کند.
 • در مقایسه با برادران وحشی ، برخی از گونه های ماهی پرورش داده شده در مزرعه دارای ارزش غذایی بیشتری هستند. ماهی ها معمولاً در مزارع تجاری ماهی از طیف وسیعی از غذاها یا گلوله های غنی شده با پروتئین و مواد مغذی تغذیه می کنند. بنابراین ماهی های مزرعه سالم تر از ماهی های وحشی می شوند.
 • انواع مختلفی از گونه های ماهی در سراسر جهان موجود است. بنابراین می توانید گونه مورد نظر خود را برای تجارت پرورش ماهی خود انتخاب کنید.
 • ماهی به عنوان غذا در سراسر جهان بسیار محبوب است. بنابراین بازار ماهی مستقر شده است و نیازی نیست نگران بازاریابی محصولات خود باشید.
 • شما می توانید تجارت ماهی را در مقاصد بزرگ یا کوچک تولید کنید.
 • اگر سرمایه کافی برای شروع این تجارت ندارید ، می توانید برای وام بانکی درخواست دهید. بسیاری از بانک ها برای شروع تجاری این تجارت وام می دهند.
 • مشاغل پرورش ماهی منبع بسیار خوبی برای اشتغال است. بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر جهان به ماهی به عنوان منبع اصلی پروتئین خود وابسته هستند. و بیشتر این افراد به طور مستقیم یا غیر مستقیم با محصولات ماهی یا تجارت ماهی درگیر هستند. در نتیجه پرورش ماهی منبع درآمد و اشتغال زیادی برای مردم ایجاد می کند. اکنون تجارت جهانی صادرات ماهی بیش از هر کالای غذایی دیگری درآمد دارد.
 • حتی شما می توانید نیازهای غذایی روزانه خانواده خود را از طریق پرورش ماهی در مقیاس کوچک در مخازن یا حوضچه ها برآورده کنید.

نحوه راه اندازی کسب و کار پرورش ماهی

برای حفظ یک تجارت سودآور پرورش ماهی ، باید مراحل گام به گام را طی کنید.

مراحل شروع یک تجارت پرورش ماهی شامل انتخاب زمین یا منطقه مناسب مزرعه ، نوع مزرعه ماهی (قفس ، مخزن یا حوضچه) ، ساخت قفس یا حوضچه ، انتخاب گونه های ماهی ، تغذیه ، مراقبت و مدیریت ، برداشت و بازاریابی است.

ما به زودی تمام مراحل زیر را شرح می دهیم. برای راه اندازی یک تجارت موفق در پرورش ماهی ، تمام مراحل را با دقت دنبال کنید.

زمین/منطقه مناسب مزرعه را انتخاب کنید

انتخاب زمین یا منطقه مناسب برای شروع تجارت تجاری پرورش ماهی بسیار مهم است. همه مناطق برای مشاغل سودآور مناسب نیستند.

و برخی مناطق دارای منابع طبیعی فراوان هستند که برای تجارت ماهی بسیار مثر است.

به ویژه مناطق ساحلی و مناطق نزدیک رودخانه ها یا رودخانه های بزرگ برای ایجاد تجارت پرورش ماهی بسیار مناسب است. هنگام انتخاب زمین یا مناطق برای تجارت خود موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • زمین های نسبتاً هم سطح را انتخاب کنید و از زمین های شیب دار پرهیز کنید.
 • هنگام انتخاب زمین ، برنامه تجاری آینده خود را در نظر بگیرید. اگر بتوانید یک قطعه زمین بزرگ را انتخاب کنید ، جایی که می توانید انواع فعالیت های لازم مزرعه را انجام دهید ، بهتر است.
 • از جاری شدن سیل و مناطق آلوده خودداری کنید ، زیرا سیلاب منطقه می تواند به طور جدی به تجارت شما آسیب برساند.
 • زمین های پرورش ماهی را در نزدیکی مزارع محصول انتخاب نکنید. کشاورزان معمولاً برای تولید بهتر از کودها و آفت کش های زیادی در زمینه خود استفاده می کنند. این مواد شیمیایی با آب مخلوط می شوند و آب آلوده می تواند مزرعه ماهی شما را تحت تأثیر قرار دهد.
 • اگر زمین انتخابی شما کمی کمتر از منبع اصلی آب شود ، بهتر خواهد بود. همچنین می توانید هزینه پر کردن آب مزرعه خود را کاهش دهید. جاذبه طبیعی زمین را بدون هیچ هزینه ای پر می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که سیستم حمل و نقل خوب در منطقه انتخابی شما موجود است. سیستم حمل و نقل خوب برای بازاریابی محصولات شما و خرید کالاهای مورد نیاز از بازار بسیار مثر خواهد بود.

نوع مزرعه شما

انواع متعددی از مزارع پرورش ماهی در سیستم پرورش ماهیان فشرده و گسترده وجود دارد. شما می توانید با انتخاب هر نوع شغل ، پرورش ماهی را آغاز کنید.

شما می توانید سیستم قفس ، سیستم مخزن یا سیستم حوضچه را انتخاب کنید. در سیستم قفس ، یک قفس مناسب بسازید و آن را در دریاچه ها ، حوضچه ها ، خلیج ها یا اقیانوس ها قرار دهید و تغذیه ماهی ها را تا رسیدن به سن بازاریابی شروع کنید.

در صورت پرورش ماهی در مخازن ، یک یا چند مخزن درست کنید و ماهی را در آنجا ذخیره کنید. در اینجا ما بیشتر در مورد پرورش ماهی در سیستم حوضچه توضیح می دهیم.

طراحی و ساخت حوضچه

پس از انتخاب منطقه مزرعه ، یک حوضچه مناسب بسازید. قبل از ساخت ، یک طرح خوب بسازید و برکه را مطابق طرح دلخواه خود بسازید.

هنگام طراحی حوضچه ، از در دسترس بودن همه نوع امکانات لازم برای حفظ یک تجارت سودآور پرورش ماهی اطمینان حاصل کنید.

اگرچه طراحی حوضچه بستگی به گونه ماهیانی دارد که قصد پرورش آنها را دارید و موقعیت مکانی شما.

می توانید با نزدیکترین موسسه شیلات خود مشورت کنید تا در مورد طراحی حوضچه های خاص برای گونه های ماهی بیشتر اطلاعات کسب کنید.

همیشه سعی کنید محیط خوبی را در حوضچه حفظ کنید. محیط خوب به زندگی و رشد خوب ماهی کمک می کند و مستقیماً با تولید بهتر و حداکثر سود درگیر است. مدیریت حوضچه را ببینید .

انواع ماهی مناسب

انتخاب گونه های ماهی مناسب برای به حداکثر رساندن سود از مشاغل پرورش ماهی بسیار مهم است. آن نژادها را انتخاب کنید که تقاضای زیادی دارند و قیمت بالایی در بازار محلی شما دارند.

مهمترین گونه ماهی مورد استفاده در پرورش ماهی در سراسر جهان کپور ، ماهی قزل آلا ، تیلاپیا و گربه ماهی است .

همه این گونه های ماهی دارای انواع زیادی هستند و برای کشاورزی در انواع شرایط آب و هوایی مناسب هستند. بسته به امکانات محلی ، تقاضا و قیمت ، گونه های ماهی را برای پرورش انتخاب کنید.

انواع ماهی


تغذیه

تغذیه مهمترین بخش تجارت تجاری پرورش ماهی است. همیشه سعی کنید غذای با کیفیت و مغذی برای ماهی خود تهیه کنید.

غذای باکیفیت نه تنها حداکثر تولید را تضمین می کند بلکه به سلامت ماهی نیز کمک می کند. بنابراین غذای تکمیلی ماهی خود را همراه با غذای طبیعی تهیه کنید.

انواع مختلفی از خوراک ماهی های تجاری آماده در بازار برای انواع ماهی های خاص موجود است. می توانید آن خوراک تجاری را از بازار خریداری کنید یا خودتان تهیه کنید.

اگر می خواهید غذای ماهی اضافی را تهیه کنید ، در مورد تهیه غذای ماهی بیشتر بدانید. فراموش نکنید که انواع عناصر مغذی لازم مانند ویتامین ها ، مواد معدنی ، نمک و غیره را بسته به نوع ماهی ، چندین بار در روز تغذیه کنید.

پرورش

بیشتر گونه های ماهی به طور طبیعی پرورش دهندگان بسیار خوبی هستند. اما برخی از گونه ها برای پرورش نیاز به محیط مصنوعی دارند. اگر می خواهید از پرورش خودداری کنید ، باید از جوجه کشی خریداری کنید.

مراقبت و مدیریت

همیشه سعی کنید غذاهای تازه و مغذی برای ماهی خود تهیه کنید. اگر بتوانید آب استخر را گاهی تغییر دهید ، بهتر خواهد بود. در صورت عدم امکان ، می توانید طبق پیشنهاد یک متخصص از برخی مواد شیمیایی استفاده کنید.

به طور منظم بر سلامت ماهی خود نظارت داشته باشید. تمام کارهای ضروری مزرعه خود را به موقع انجام دهید. محیط حوضچه را تمیز و مناسب برای رشد مناسب نگه دارید.

کیفیت آب و خاک حوضچه خود را به طور منظم آزمایش کنید. همیشه برخی از داروهای ضروری را در مزرعه خود ذخیره کنید. جلوگیری از انواع شکارچیان ، از جمله قورباغه ها ، مارها و غیره.

برداشت

پس از یک دوره معین ، ماهی برای برداشت مناسب می شود. اگرچه این زمان به گونه ماهی بستگی دارد. هنگامی که تعداد زیادی ماهی به سن بازاریابی می رسند ، برداشت را شروع کنید.

برای برداشت ماهی یا برداشتن آب از حوضچه می توانید از تور استفاده کنید. سعی کنید صبح یا بعد از ظهر ، زمانی که درجه حرارت پایین است ، برداشت کنید. پس از برداشت ، ماهی را در اسرع وقت به بازار بفرستید.

بازار یابی

بازاریابی ساده ترین مرحله تجارت مزرعه ماهی است. بازارهای متعددی وجود دارد که می توانید محصولات خود را در آن بفروشید. و همه انواع ماهی تقاضای زیادی در بازار دارند.

پس از برداشت ، می توانید ماهی را به راحتی در نزدیکترین بازار محلی خود بفروشید. حتی بسیاری از شرکت های موجود ماهی صادر می کنند که به کشورهای خارجی صادر می کنند. بنابراین نگران بازاریابی محصولات نباشید ، فقط روی مراحل دیگر تمرکز کنید.

در یک کلام ، تجارت تجاری پرورش ماهی واقعاً بسیار سودآور است و منبع خوبی برای کسب درآمد است. اگر قصد پیوستن به این پروژه را دارید ، از برخی از مزارع پرورش ماهی در منطقه خود دیدن کنید و سعی کنید دانش عملی داشته باشید. خدا تو را حفظ کند!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *