پرورش طیور گوشتی یک تجارت بسیار پرسود و ثابت است. بسیاری از افراد برای کسب سود این تجارت را در مقیاس کوچک و تجاری انجام می دهند.

به طور کلی ، پرندگان طیوری که برای تولید گوشت پرورش داده می شوند “گوشت گوشتی” نامیده می شوند. بنابراین ، مرغداری گوشتی به معنی “پرورش مرغ گوشتی یا سایر پرندگان طیور به منظور تولید گوشت” است.

جوجه های گوشتی درست مانند سایر پرندگان معمولی طیور هستند. دانشمندان جوجه های گوشتی را به طور خاص برای تولید گوشت در مدت زمان کوتاه توسعه داده اند. به همین دلیل جوجه های گوشتی عمدتا برای تولید گوشت پرورش داده می شوند.

اصطلاح “جوجه های گوشتی” بیشتر برای مرغ تولید کننده گوشت استفاده می شود . اما در واقع ، هر مرغی که به طور خاص برای تولید گوشت مورد استفاده ، پرورش و پرورش قرار گیرد.

امروزه اکثر جوجه های گوشتی تجاری بین 4 تا 7 هفته به وزن ذبح می رسند. اگرچه ، نژادهای با رشد کندتر تقریباً در سن 14 هفتگی به وزن ذبح می رسند.

اکثر جوجه های گوشتی که امروزه می بینیم دارای پرهای سفید و پوست زرد رنگ هستند. جوجه های گوشتی تجاری مدرن (مانند صلیب های Cornish و Cornish-Rocks) به طور مصنوعی برای تولید گوشت در مقیاس بزرگ و کارآمد انتخاب شده و پرورش داده می شوند.

آنها دارای نرخ رشد بسیار سریع ، نسبت تبدیل خوراک بالا و سطح فعالیت پایین هستند.

اکثر جوجه های گوشتی تجاری مدرن پرورش داده می شوند تا تنها در 5 تا 7 هفته به وزن ذبح حدود 2 کیلوگرم برسند. برخی از سویه های آزاد و ارگانیک با رشد آهسته توسعه یافته اند که در سن 12 تا 16 هفته به وزن ذبح می رسند.

جوجه های گوشتی به دلیل انتخاب گسترده پرورش برای رشد سریع و دامداری که برای حفظ این امر استفاده می شود ، مستعد ابتلا به چندین مشکل رفاهی ، به ویژه ناهنجاری و اختلال عملکرد اسکلتی ، ضایعات پوستی و چشمی و بیماریهای احتقانی قلب هستند.

مدیریت تهویه ، مسکن ، تراکم انبار و رویه های داخلی باید به طور منظم برای حمایت از رفاه خوب گله مورد ارزیابی قرار گیرد.

امروزه تولیدکنندگان از فناوری ها و سیستم های پیشرفته زیادی برای پرورش جوجه های گوشتی استفاده می کنند. و می توانید از این فرصت برای کسب سود اضافی استفاده کنید.

فهرست مطالب

 • مزایای کسب و کار مرغداری گوشتی
 • نحوه راه اندازی کسب و کار مرغداری گوشتی
  • A Good Location را انتخاب کنید
  • راست نژاد را انتخاب کنید
  • مسکن
  • تغذیه و آبیاری
  • پرورش
  • مراقبت و مدیریت دیگر
  • بازار یابی

مزایای کسب و کار مرغداری گوشتی

مرغداری گوشتی تجاری تجاری بسیار محبوب و سودآور است. مزایا یا مزایای زیادی دارد. در اینجا ما سعی می کنیم بیشتر در مورد مزایای برتر تجارت تولید مرغ گوشتی توضیح دهیم.

 • پرورش طیور گوشتی تجاری تجاری جدیدی نیست. این یک تجارت ثابت است و بسیاری از مردم این کار را برای کسب سود انجام می دهند.
 • شروع تولید مقیاس کوچک و تجاری جوجه های گوشتی بسیار آسان است. حتی مبتدیان می توانند این تجارت را شروع کنند.
 • اگر پول کافی ندارید ، می توانید این تجارت را در مقیاس کوچک شروع کرده و به تدریج گسترش دهید.
 • تولید جوجه های گوشتی در مقیاس کوچک نیاز به سرمایه یا سرمایه گذاری بالا ندارد.
 • می توانید از نیروی کار خانواده خود برای پرورش جوجه های گوشتی استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا سود بیشتری کسب کنید و همچنین می توانید تقاضای تغذیه خانواده خود را برآورده کنید.
 • جوجه های گوشتی به فضای نسبتاً کمتری نیاز دارند. شما می توانید پرندگان زیادی را در یک قطعه کوچک زمین پرورش دهید.
 • حتی می توانید در حیاط خلوت خود تعدادی جوجه های گوشتی پرورش دهید.
 • اگرچه ، تولید تجاری جوجه های گوشتی به سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد. اما بازده سرمایه گذاری خوب است. شما می توانید از سرمایه گذاری خود سود خوبی کسب کنید.
 • در حال حاضر گوشت مرغ پرمصرف ترین گوشت در جهان است. و گوشت جوجه های گوشتی تقاضا و ارزش خوبی در بازار دارد.
 • نیازی نیست نگران بازاریابی محصولات خود باشید. جوجه های گوشتی در حال حاضر بازار بسیار خوبی دارند.
 • از آنجا که یک تجارت سودآور است و می تواند منبع درآمد و اشتغال خوبی برای مردم روستا باشد. مخصوصاً برای جوانان تحصیل کرده بیکار.
 • تولید طیور جوجه های گوشتی تجاری یک راه عالی برای اطمینان از امنیت غذایی است.
 • اگر جوجه های گوشتی پرورش می دهید ، شما و اعضای خانواده می توانید از گوشت تازه لذت ببرید و نیاز غذایی خانواده خود را برآورده کنید.

نحوه راه اندازی کسب و کار مرغداری گوشتی

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، شروع تولید مرغ گوشتی بسیار آسان و ساده است. حتی مبتدیان می توانند شروع به پرورش آنها کنند. اگرچه ، قبل از شروع تولید تجاری باید آموزش ببینید.

برای تولید تجاری به تجهیزات زیادی ، خانه تخصصی و بسیاری امکانات دیگر نیاز دارید. در اینجا سعی داریم اطلاعات بیشتری در مورد راه اندازی و راه اندازی مرغداری گوشتی شرح دهیم.

A Good Location را انتخاب کنید

برای شروع تولید جوجه های گوشتی باید مکان بسیار مناسبی را انتخاب کنید. انتخاب یک مکان آرام ، آرام ، بدون سر و صدا و آلودگی بسیار خوب خواهد بود.

اگر منطقه انتخابی از منطقه مسکونی آزاد شود ، بهتر خواهد بود.

در دسترس بودن آب ، برق و امکانات حمل و نقل در زمین انتخابی خود اطمینان حاصل کنید.

راست نژاد را انتخاب کنید

انتخاب نژاد مناسب بسیار مهم است. امروزه تعداد زیادی نژاد مرغ گوشتی برای انتخاب وجود دارد. اما شما باید کسب و کار خود را با نژادهایی شروع کنید که به راحتی در منطقه شما موجود است.

به یکی از نزدیکترین تامین کنندگان جوجه طیور خود مراجعه کنید و از آنها بپرسید که کدام نژاد در دسترس است. برخی از نژادهای مرغ گوشتی معروف عبارتند از Cornish ، Cornish Cross ، Jersey Giant ، Freedom Rangers ، Orpington ، Buckeye ، Brown Leghorn ، Dorking ، Brahma و غیره.

مسکن

ساختن یک خانه بسیار خوب و راحت با در اختیار داشتن همه امکانات مورد نیاز برای تولید جوجه های گوشتی بسیار مهم است. یک خانه خوب ، پرندگان شما را از شکارچیان ، شرایط نامساعد آب و هوایی و سایر مشکلات مصون نگه می دارد. خانه بهداشت به شما کمک می کند تا پرندگان خود را سالم و عاری از بیماری ها نگه دارید .

سیستم زباله عمیق بیشتر برای پرورش مرغ گوشتی تجاری استفاده می شود. و حداقل 1-2 فوت مربع فضا برای هر پرنده مورد نیاز است.

سیستم تهویه مناسب نصب کنید و همیشه از جریان هوای تازه و تمیز کافی در داخل خانه اطمینان حاصل کنید. و همیشه سعی کنید خانه را تمیز نگه دارید .

تغذیه و آبیاری

تغذیه پرندگان با غذای بسیار خوب و مغذی مهمترین بخش تجارت مرغداری گوشتی است.

امروزه جوجه های گوشتی بیشتر از خوراک های آماده یا تجاری تغذیه می کنند . چنین خوراکی هایی در بازار بسیار یافت می شود. می توانید از چنین خوراکی برای پرورش جوجه های گوشتی خود استفاده کنید.

اکثر جوجه های گوشتی مدرن که امروزه تولید می شوند ، نرخ تبدیل بسیار خوبی به گوشت دارند. این پرندگان به طور متوسط ​​حدود 1.5 کیلوگرم خوراک مصرف می کنند تا 1 کیلوگرم گوشت تولید کنند.

در دهه 1980 ، معمولاً 2 کیلوگرم در 70 روز تولید می شد. اما در سال 2018 ، تولید پرنده با همان وزن تنها 20 روز طول می کشد.

با این حال ، ارائه آب تمیز و شیرین کافی به پرندگان نیز بسیار مهم است. آنها زیاد می نوشند. بنابراین همیشه در دسترس بودن آب باشید. و اجازه دهید پرنده ها تا جایی که می خواهند به آب دسترسی پیدا کنند.

پرورش

بیشتر تولید کنندگان جوجه های گوشتی به جای پرورش جوجه ها را از منابع خریداری می کردند. اما اگر می خواهید تخم های جوجه ریزی را پرورش داده و تولید کنید ، باید سهام مادر را افزایش دهید.

مراقبت و مدیریت دیگر

مراقبت خوب از پرندگان برای تجارت موفق طیور گوشتی بسیار مهم است. مراقبت خوب پرندگان را سالم نگه می دارد و شما می توانید حداکثر تولید را بدست آورید.

به طور مرتب بر سلامت پرندگان نظارت کنید. آنها را به موقع واکسینه کرده و ذخیره داروهای مورد نیاز را تهیه کنید. و همیشه سعی کنید با یک دامپزشک در منطقه خود تماس خوبی داشته باشید.

هرگز غذای آلوده یا آب آلوده به پرندگان خود ندهید. سعی کنید خانه را به طور منظم تمیز کنید.

بازار یابی

بازاریابی جوجه های گوشتی مشکلی ندارد. این یک گوشت بسیار رایج و محبوب در سراسر جهان است. و هم تقاضا و هم قیمت خوب است. بنابراین ، احتمالاً می توانید محصولات خود را به راحتی در بازار محلی بفروشید.

اینها مراحل و راههای متداول برای شروع و راه اندازی یک کسب و کار موفق پرورش طیور گوشتی است. اگر بتوانید همه چیز را به طور کامل مدیریت کنید ، می توانید سود خوبی از این تجارت به دست آورید. امیدوارم این راهنما به شما کمک کرده باشد! موفق باشید و خداوند به شما برکت دهد!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *