پرورش طاووس یک ایده تجاری جدید نیست. این پرندگان رایج بوده و توسط مردم از مدت ها قبل پرورش داده شده اند.

مردم انواع پرندگان طیور را به منظور تولید گوشت ، تخم مرغ و همچنین زیبایی آنها پرورش می دهند. اما طاووس ها برای گوشت یا تخم مرغ پرورش داده نمی شوند ، بلکه برای زیبایی خود پرورش داده می شوند.

طاووس برای کشاورزان بسیار مفید است و با خوردن حشرات مضر ، مارها و غیره به آنها کمک می کند. آنها برای طبیعت بسیار مفید هستند.

پرورش انواع پرندگان طیور یکی از بهترین و پردرآمدترین مشاغل تجاری است. تولید طاووس نیز بسیار سودآور است. اما از آنها برای گوشت یا تخم مرغ استفاده نمی شود. بیشتر آنها به عنوان حیوانات خانگی ، به دلیل زیبایی و همچنین افزایش زیبایی یک ملک پرورش داده می شوند.

برخی از افراد نیز طاووس را به عنوان سرگرمی و برای سرگرمی پرورش می دهند. پرورش طاووس بسیار لذت بخش است.

پرورش طاووس درست مانند پرورش سایر پرندگان طیور مانند مرغ ، اردک ، غاز ، بوقلمون ، بلدرچین ، قو و غیره است و پرورش آنها بسیار آسان و ساده است.

فهرست مطالب

 • اهمیت اقتصادی طاووس
 • ویژگی های طاووس
 • مزایای پرورش طاووس
 • چگونه می توان پرورش طاووس را آغاز کرد
  • یک دوره آموزشی را کامل کنید
  • یک مکان خوب انتخاب کنید
  • Good Breed را انتخاب کنید
  • رفتار – اخلاق
  • مسکن
  • تغذیه
  • پرورش
  • مراقبت
  • بازار یابی

اهمیت اقتصادی طاووس

طاووس های هند و برمه به عنوان زیباترین پرندگان محسوب می شوند. طاووس ها بسیار زیبا هستند و پرهای آنها تقریباً همه نوع افراد را به خود جذب می کند.

تماشای طاووس خوب است. آنها بسیار سرگرم کننده هستند و نظارت بر فعالیت های آنها بسیار لذت بخش است. بنابراین ، نشان دادن طاووس می تواند یک تجارت خوب باشد.

به طور کلی ، طاووس برای گوشت یا تخم مرغ خود پرورش داده نمی شود. اما در بازار از ارزش بالایی برخوردارند. آنها جزو پرندگان گران قیمت هستند.

به همین دلیل پرورش طاووس کاملاً سودآور است مانند کبوتر ، مرغ ، اردک و سایر مشاغل پرورش مرغ .

ویژگی های طاووس همچنین تقاضا و ارزش زیادی برای تزئین خانه ها دارد. یک فرد عادی که هنوز هیچ طاووس ندیده است ، همچنین از طرفداران پرهای آنها است.

ویژگی های طاووس در سطح بین المللی محبوبیت زیادی دارد. بسیاری از مغازه های مجلل به دلیل تقاضا و محبوبیت زیاد ویژگی های طاووس را می فروشند.

پرورش طاووس تجاری هنوز چندان محبوب نشده است. در حال حاضر ، شما می توانید طاووس را در چند مزرعه و در باغ وحش مشاهده کنید. در هند طاووس در طبیعت و مزارع تجاری بسیار زیاد است.

طاووس برای پرورش تجاری در شهر و روستا مناسب است. با نزدیکترین مراکز خدمات حیات وحش خود تماس بگیرید و بیاموزید که آیا پرورش طاووس تجاری در منطقه شما مجاز است یا خیر.

ویژگی های طاووس

طاووس دارای پرهای آبی-سبز یا سبز رنگ است. محافظ سر ، گردن ، ون و گلو کمی آبی رنگ است. طاووس و نخود فرنگی دارای تاج بالای سر هستند. پاهایشان مایل به قرمز است.

طاووس ها دم بسیار جذابی دارند و از دم زیبای خود برای جذب نخود استفاده می کنند. هنگامی که آنها دم خود را تکان می دهند ، می توانید “چشم” را روی دم آنها ببینید. طاووسها با بالیدن پرهای دم برای جذب نخودها می رقصند ، که بسیار چشمگیر است و بسیار متاثر کننده است.

طاووس ها همیشه دوست دارند در یک گروه بمانند. معمولاً 1 طاووس را با 5 تا 6 نخود در یک گروه مشاهده خواهید کرد. طاووس وحشی برای مدت کوتاهی روی زمین حرکت می کند ، بیشتر اوقات روی درختان بزرگ می مانند.

غلات ، حشرات ، مارها ، ماهی های کوچک ، قورباغه ها و غیره غذای مورد علاقه آنها است. Peahens با ایجاد یک حفره کوچک در زمین حدود 3 تا 5 تخم می گذارد. رنگ تخمها سفید است.

و حدود 27 تا 30 روز طول می کشد تا تخم های آنها بیرون بیایند. میانگین طول عمر طاووس در حدود 35 سال است. آنها در سن 3 تا 4 سالگی به بلوغ جنسی می رسند.

مزایای پرورش طاووس

تولید تجاری طاووس مزایا یا مزایای زیادی دارد. در اینجا ما سعی می کنیم مزایای برتر راه اندازی تجارت تجاری پرورش مرغ دریایی را شرح دهیم.

 • مزیت اصلی پرورش مرغ طاووس این است که “بسیار لذت بخش است”. طاووس پرندگان بسیار زیبا هستند و تماشای فعالیت آنها بسیار شاداب کننده ذهن است.
 • شما قادر خواهید بود با سرمایه گذاری اندک تولید مرغ کوچک در مقیاس کوچک را آغاز کنید.
 • نسبت بازده سرمایه گذاری بسیار بالا است. شما می توانید از کسب و کار خود سود خوبی کسب کنید.
 • می توانید از حیاط خلوت خود استفاده کرده و چند وسیله اضافی بسازید.
 • مانند دیگر پرندگان طیور ، طاووس نیز نیازی به مراقبت و مدیریت دیگر ندارند.
 • طاووس و محصولات آنها تقاضا و ارزش زیادی در بازار دارند.
 • تولید تجاری طاووس می تواند منبع اشتغال بزرگی برای مردم روستا باشد. مخصوصاً برای جوانان تحصیل کرده بیکار.

چگونه می توان پرورش طاووس را آغاز کرد

اگر می خواهید در ملک خود طاووس پرورش دهید ، باید غذاهای مغذی به آنها بدهید و محیط مناسبی را برای آنها بسازید.

طاووس ها همه چیز خوار هستند ، معمولی آنها شامل گندم ، برنج ، سبزیجات ، دانه ها ، حشرات ، حلزون ها و غیره است. پاپایا ، خربزه و سایر میوه ها نیز غذای مورد علاقه آنها است.

در کنار تأمین غذای مغذی ، باید روزانه مقدار کافی آب تازه و تمیز تامین کنید.

شروع پرورش طاووس در مقیاس بزرگ نسبتاً آسان است. در اینجا ما سعی می کنیم اطلاعات بیشتری در مورد شروع تجارت تجاری پرورش گوسفند تشریح کنیم.

یک دوره آموزشی را کامل کنید

اول از همه ، سعی کنید آموزش پرورش و مراقبت از طاووس را کامل کنید. می توانید از برخی مزارع موجود دیدن کرده و از آنها آموزش بخواهید. داشتن دانش عملی بسیار مهم است.

یک مکان خوب انتخاب کنید

این بخش بسیار مهمی از راه اندازی یک کسب و کار تولید طاووس در مقیاس بزرگ است. انتخاب یک مکان خوب ارتباط مستقیم با تولید خوب دارد.

اگرچه ، می توانید از حیاط خلوت یا زمین موجود برای شروع این تجارت استفاده کنید.

فقط اطمینان حاصل کنید که برق ، آب و سیستم حمل و نقل خوب در محل انتخابی شما موجود است. زیرا همه اینها برای شروع این تجارت بسیار مهم است.

Good Breed را انتخاب کنید

نژادهای طاووس زیادی در سراسر جهان موجود است. معمولاً طاووس سه گونه دارند و بقیه مرغ های دورگه یا صلیب هستند.

برخی از نژادهای مرغ طاووس معمولی عبارتند از آبی آبی ، شانه سیاه ، بافورد برنز ، زغال چوب ، کامئو ، طاووس سبز (جاوا سبز) ، عقیق ، جو دوسر ، اسپلدینگ ، بنفش ، سفید ، پایدی و غیره.

در میان این نژادها ، آبی آبی بیشتر مرغ طاووس پرورش یافته است. اکثر مردم این نژاد را به دلیل طبیعت خفیف و خجالتی خود دوست دارند.

رفتار – اخلاق

طاووس ها مانند دیگر قرقاول ها در آب غسل نمی کنند. آنها با مالیدن شدید پرهای خود در خاک و خاک خشک خود را تمیز می کنند. آنها عاشق حمام گرد و غبار هستند.

طاووس های آبی هندی بیشتر گونه های اهلی پرورش یافته هستند و به دلیل طبیعت ملایم و ترسو بسیار محبوب هستند. طاووس های سبز طبیعت تهاجمی دارند و در پرندگان خانگی کمتر دیده می شوند.

مسکن

در صورت پرورش مقیاس بزرگ گوسفند ، باید از مسکن مناسب و محیط خوب اطمینان حاصل کنید. معمولاً برای هر پرنده 100 فوت مربع فضا لازم است. فضای مسکن را با توجه به طول قطارهای طاووس تنظیم کنید.

به طور کلی قطارهای طاووس می توانند بیش از 5 فوت طول داشته باشند. ارتفاع سوله آنها باید حداقل 8 فوت باشد. برای دیوارها و سقف می توانید از سیم مرغ استفاده کنید. یک سرپناه چوبی شبیه به یک سوله یا انبار کوچک تهیه کنید.

می توانید این ناحیه را با نی بپوشانید و یک نور گرم کننده را در داخل نگه دارید. اگر نخود لانه ای دارید ، سوله یا انبار بزرگ تهیه کنید. برای تهیه غذا از ظروف آویزان داخل سوله استفاده کنید و آب را بالا نگه دارید تا در آن مدفوع پیدا نکنید.

شما باید قلم آنها را بپوشانید ، زیرا طاووس پروازهای فوق العاده ای هستند. معمولاً طاووس دوست دارد شب ها سرخ شود. شما باید محل مناسب برای آنها را در داخل خانه ایجاد کنید. از سیستم تهویه خوب اطمینان حاصل کنید.

خانه را به اندازه کافی برای جلوگیری از انواع شکارچیان مانند سگ وحشی راکون یا روباه مناسب کنید.

تغذیه

طاووس ها همه چیز خوار هستند. آنها تقریباً همه چیز را می خورند ، چه گیاه و چه حیوان. انجیر وحشی ، انواع توت ها و آجیل غذاهای مورد علاقه در فصل هستند ، اما دانه ها ، غلات و برگ ها اقلام اصلی در تمام طول سال هستند.

آنها همچنین عاشق گرفتن و خوردن موش ها ، قورباغه ها ، مارهای کوچک ، انواع مختلف پستانداران کوچک ، انواع حشرات مانند مورچه ها ، ملخ ها ، موریانه ها و غیره هستند.

طاووس مانند سایر مرغ های اهلی مکرراً آب نمی نوشند. معمولاً آنها در طول استراحت ظهر و هنگام غذا خوردن در بعد از ظهر آب می نوشند. آنها درست قبل از رفتن به خانه دوباره نوشیدنی می نوشند.

همچنین می توانید طعم طاووس خود را با طیف وسیعی از محصولات و میوه ها مانند موز ، سرد ، بادام زمینی ، شلتوک ، گوجه فرنگی و غیره تغذیه کنید.

پرورش

معمولاً فصل پرورش طاووس با طوفان های موسمی شروع می شود. مزایای جفت گیری در این فصل وجود دارد. هلو از فراوانی غذای حاصل از بارندگی ها سود می برد.

طاووس ها قطارهای خود را نشان می دهند و برای جذب نخودها می رقصند. هر طاووس در این فصل با 5 تا 6 نخود در گروه خود جفت می گیرد.

پس از جفت گیری موفق ، نخودها تخم می گذارند. معمولاً حدود 27 تا 30 روز طول می کشد تا تخم ها تخم ریزی شوند.

مراقبت

مراقبت خوب از طاووس برای رشد خوب و همچنین سلامت پرندگان بسیار مهم است. بنابراین ، همیشه سعی کنید از پرندگان خود به خوبی مراقبت کنید. همیشه سعی کنید با یک دامپزشک در منطقه خود تماس خوبی داشته باشید.

بازار یابی

پرورش طاووس در سراسر جهان به خوبی گسترش یافته است و از آن به عنوان یک تجارت بسیار پردرآمد یاد می شود. بیشتر پرورش دهندگان طاووس آنها را به منظور تولید پرهای رنگارنگ خود و همچنین فروش پرندگان زنده به شکارچیان پرورش می دهند.

پرهای طاووس تقاضای زیادی در سراسر جهان ، به ویژه در کشورهای اروپایی دارد. تا آنجا که ما آموخته ایم ، در برخی نقاط قیمت یک پر بین 1 تا 5 یورو متغیر است.

اگرچه قیمت بستگی به اندازه دارد. طاووس ها یکبار در سال پرهای خود را تغییر می دهند و شما می توانید سالانه حدود 150 تا 200 پر از پرنده بالغ و بالغ تهیه کنید.

بنابراین اگر می خواهید تجارت تجاری پرورش طاووس را شروع کنید ، ابتدا به بازاریابی محصولات خود توجه کنید. زیرا ، اگر نتوانید محصولات خود را به خوبی به بازار عرضه کنید ، سرمایه گذاری شما سودآور نخواهد بود.

اینها مراحل و راههای متداول برای شروع و راه اندازی یک تجارت موفق پرورش مرغ دریایی هستند. امیدوارم این راهنما به شما کمک کرده باشد! موفق باشید و خداوند به شما برکت دهد!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *