پرورش سیب زمینی در سراسر جهان بسیار رایج و محبوب است. سیب زمینی در واقع رایج ترین است و خرید آن از هر بازار نسبتاً ارزان است.
سیب زمینی مهمترین محصول غذایی جهان است. این یک محصول اقتصادی است و به عنوان دوست مرد فقیر نامیده می شود.
منشاء سیب زمینی در آمریکای جنوبی است. سیب زمینی در واقع به طرق مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اما عمدتا به عنوان سبزیجات استفاده می شود و همچنین برای تهیه چیپس و سایر اقلام غذایی استفاده می شود.
همچنین برای چندین هدف صنعتی برای تولید نشاسته استفاده می شود.
امروزه سیب زمینی در سراسر جهان بسیار رایج است و تقریباً در همه مناطق جهان کشت می شود.
پرورش تجاری سیب زمینی بسیار آسان و ساده است. حتی مبتدیان نیز می توانند برای کسب درآمد شروع به پرورش سیب زمینی کنند .
در اینجا در این راهنما ، ما سعی می کنیم بیشتر در مورد تکنیک های پرورش سیب زمینی ، کاشت ، مراقبت ، برداشت و نکات و ایده های بسیاری توضیح دهیم.
فهرست مطالب
o فواید تغذیه ای سیب زمینی
o مزایای تجارت سیب زمینی
چگونه می توان تجارت سیب زمینی را راه اندازی کرد
o یک مکان خوب انتخاب کنید
o خاک را آماده کنید
o شرایط آب و هوایی برای پرورش سیب زمینی
o بهترین زمان برای کشت سیب زمینی
o تنوع را انتخاب کنید
o دانه/سیب زمینی بخرید
o دانه در هکتار
o کاشتن
o مراقبت
 بارور کردن
 آبیاری
 مالچ کردن
 کنترل علفهای هرز
o آفات و بیماریها
 بیماریها
 آفات
o برداشت
o ارسال وظایف برداشت
o بازده
o بازار یابی


فواید تغذیه ای سیب زمینی
مصرف سیب زمینی فواید تغذیه ای زیادی دارد. منبع غنی نشاسته و ویتامین است. سیب زمینی خام به طور کلی دارای 2 درصد پروتئین ، 17 درصد کربوهیدرات ، 79 درصد آب و مقدار ناچیز چربی است
سیب زمینی در واقع در سراسر جهان به روش های مختلف مصرف می شود. در اینجا ما به طور مختصر در مورد مزایای تغذیه ای مصرف سیب زمینی توضیح می دهیم
سیب زمینی منبع عالی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است. منبع خوبی از ویتامین C ، B6 است. سرشار از پروتئین ، فیبر ، چربی ، کالری و کربوهیدرات است. همچنین منبع خوبی از برخی مواد معدنی مانند پتاسیم ، منگنز ، منیزیم ، فسفر ، نیاسین و فولات است.
سیب زمینی سرشار از ترکیباتی مانند فلاونوئیدها ، کاروتنوئیدها و اسیدهای فنولیک است. و همه این ترکیبات با خنثی سازی مولکول های مضر احتمالی (معروف به رادیکال های آزاد) به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند.
سیب زمینی حاوی نشاسته مقاوم است که ممکن است به کاهش مقاومت به انسولین کمک کند. به نوبه خود ، این می تواند به بهبود کنترل قند خون کمک کند.
سیب زمینی منبع خوبی از فیبر است که ممکن است سلامت دستگاه گوارش شما را بهبود بخشد.
سیب زمینی به طور طبیعی فاقد گلوتن است ، که آن را به یک غذای عالی برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک تبدیل می کند.
سیب زمینی خوشمزه ، همه کاره است و به راحتی می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید. سعی کنید آنها را بجوشانید ، بپزید یا بخارپز کنید و آنها را با پوست سالم مصرف کنید.
مطالعات نشان داده است که سیب زمینی از جمله غذاهای سیر کننده است. آنها ممکن است سطح هورمون های پری مانند کوله سیستوکینین (CCK) را افزایش دهند.
مزایای تجارت سیب زمینی
تجارت تجاری تجارت سیب زمینی دارای مزایا/مزایای زیادی است. این یک محصول نقدی بسیار مهم است. و می توانید سود خوبی از تجارت کشت سیب زمینی کسب کنید. در اینجا ما به طور مختصر مزایای برتر تجارت سیب زمینی را توضیح می دهیم.

تجارت تجاری سیب زمینی یک ایده تجاری جدید نیست. بنابراین ، لازم نیست زیاد نگران آن باشید. می توانید این کسب و کار را برای کسب سود خوب شروع کنید.
تقاضا و قیمت سیب زمینی خوب است. و سیب زمینی تقاضای سالیانه دارد.
سیب زمینی را تقریباً در همه نقاط جهان می توان کشت کرد.
کشت تجاری سیب زمینی می تواند یک ایده تجاری خوب برای افراد تحصیل کرده بیکار باشد.
هزینه های تولید متوسط ​​و ROI خوب است.
سیب زمینی را می توان به انواع مختلف غذا تبدیل کرد. که می تواند یک ایده تجاری بسیار خوب نیز باشد.
بازاریابی سیب زمینی بسیار آسان است. شما می توانید محصولات خود را مستقیماً از منطقه بفروشید.
چگونه می توان تجارت سیب زمینی را راه اندازی کرد
پرورش سیب زمینی بسیار آسان و ساده است. می توانید این تجارت را شروع کرده و سود خوبی کسب کنید ، حتی اگر مبتدی باشید. سیب زمینی را می توان در انواع مختلف خاک بارور کشت کرد.

کشاورزی سیب زمینی ، تجارت سیب زمینی ، کشاورزی تجاری سیب زمینی ، سود کسب و کار سیب زمینی ، نحوه شروع کشت سیب زمینی
اگر این راهنما را با دقت دنبال کنید ، می توانید تجارت سیب زمینی تجاری را شروع کنید. در اینجا سعی داریم در مورد کاشت ، مراقبت و برداشت سیب زمینی بیشتر توضیح دهیم.

یک مکان خوب انتخاب کنید
اول از همه ، شما باید یک مکان بسیار خوب را برای شروع تجارت سیب زمینی انتخاب کنید. زمین انتخاب شده باید دارای زهکشی خوب و حاصلخیز باشد.

سیب زمینی ها را می توان در طیف وسیعی از خاک ، از جمله خاک لومی شنی ، لومی لومی ، لومی و خاک های رسی کشت کرد.

گیاهان سیب زمینی وقتی در زیر خاکهای لومی شنی و زهکشی خوب با محتوای آلی غنی رشد می کنند بهترین عملکرد را می دهند
گیاهان سیب زمینی را می توان در خاک اسیدی پرورش داد. اما گیاهان را نمی توان در خاک غرقابی پرورش داد. خاکهای شور و قلیایی برای کشت سیب زمینی مناسب نیستند.

خاک را آماده کنید
بستر خوب پودر شده باید برای کشت سیب زمینی تجاری آماده شود. شما می توانید این کار را با یکبار شخم زدن زمین تا عمق 20 تا 25 سانتی متر انجام دهید. بعد از عمليات شخم زدن دو يا سه نفرت كنيد.

خاک را با عملیات تخته یک یا دو بار تراز کنید. و قبل از کاشت رطوبت کافی را در خاک حفظ کنید. برای کاشت سیب زمینی عموماً از روش پشته و شیار و بستر تخت استفاده می شود
هنگام آماده سازی خاک ، تا جایی که می توانید کود آلی را اعمال کنید. کودهای شیمیایی نیز در کنار کودهای آلی برای حداکثر رشد ضروری هستند.

برای رشد مطلوب و تولید خوب ، گیاهان به نیتروژن 75 کیلوگرم در هکتار به شکل اوره 165 کیلوگرم در هکتار ، فسفر در 25 کیلوگرم در هکتار به شکل SSP@155 کیلوگرم در هکتار و پتاس 25 کیلوگرم در هکتار نیاز دارند. فرم MOP@40 کیلوگرم/هکتار. [ 1 ]

شرایط آب و هوایی برای پرورش سیب زمینی
برای اطمینان از عملکرد بالا ، کاشت سیب زمینی در زمان مطلوب ضروری است. گیاهان سیب زمینی نمی توانند دمای بالا را تحمل کنند. به طور کلی گیاهان برای رشد به آب و هوای خنک نیاز دارند.
بهترین زمان برای کشت سیب زمینی
گیاهان سیب زمینی در هوای خنک به خوبی رشد می کنند. اگر در مناطق شمالی زندگی می کنید ، می توانید کاشت را 1-2 هفته پس از یخبندان بهار گذشته شروع کنید.

بهترین زمان برای کاشت سیب زمینی زمانی است که حداکثر و حداقل دما به ترتیب از 30 تا 32 درجه سانتیگراد و 18 تا 20 درجه سانتی گراد باشد.

تنوع را انتخاب کنید
حدود 4000 نوع سیب زمینی در سراسر جهان موجود است. و در میان این گونه ها ، برخی از انواع موجود است که دارای ویژگی های خاص کشاورزی یا آشپزی هستند
انواع سیب زمینی به طور کلی بر اساس ویژگی های مشترک آنها مانند بنفش ، زرد ، سفید و قرمز به چند گروه طبقه بندی می شوند.

در میان انواع مختلف سیب زمینی ، سیب زمینی قرمز و سیب زمینی بیضی شکل بر بازار تسلط داشته اند.

طعم و بافت انواع سیب زمینی متفاوت از هر نوع به نوع دیگر متفاوت است
شما باید گونه ای را انتخاب کنید که در منطقه شما به خوبی رشد می کند. برای انتخاب نوع مناسب برای کسب و کار خود می توانید با یک متخصص در منطقه خود مشورت کنید.

برخی از انواع سیب زمینی محبوب برای کشت تجاری عبارتند از Katahdin ، Kennebec ، Elba ، Irish Cobbler ، Norland ، Mountain Rose ، Viking ، Blue ، Red Pontiac و Chieftan.

دانه/سیب زمینی بخرید
بذر سیب زمینی در واقع اصلا دانه نیست. سیب زمینی های دانه ای سیب زمینی معمولی معمولی هستند که اجازه تولید شاخه از چشم سیب زمینی را دارند.
احتمالاً شما قبلاً چنین سیب زمینی هایی را دیده اید که مقداری سیب زمینی را در آشپزخانه برای مدت طولانی ذخیره می کنید
شما به راحتی می توانید سیب زمینی دانه ای را از بازار برای شروع تجارت سیب زمینی خریداری کنید. می توانید بذر سیب زمینی را از فروشگاه ها خریداری کنید یا همچنین می توانید به صورت آنلاین سفارش دهید


دانه در هکتار
برای غده های کوچک از میزان بذر 800-1000 کیلوگرم در هکتار ، برای اندازه متوسط ​​1000-1200 کیلوگرم در هکتار و برای غده های بزرگ اندازه از 1200-1800 کیلوگرم در هکتار استفاده کنید. از دانه های کامل برای تولید بذر با کیفیت بدون بیماری استفاده کنید.

کاشتن
بذرها را در زمین خود که قبلاً برای کشت سیب زمینی آماده شده است بکارید. زمان دقیق کاشت برای داشتن حداکثر تولید بسیار مهم است. بهترین زمان برای کاشت سیب زمینی زمانی است که حداکثر و حداقل دمای آن به ترتیب از 30 تا 32 درجه سانتیگراد و 18 تا 20 درجه سانتی گراد باشد
مراقبت
پس از کاشت ، گیاهان سیب زمینی برای رشد بهتر و حداکثر عملکرد به مراقبت بیشتری نیاز دارند. بنابراین ، مراقبت بیشتر از گیاهان برای رشد خوب گیاهان و حداکثر تولید ضروری است. در اینجا ما به طور مختصر در مورد روند مراقبت از کشاورزی سیب زمینی توضیح می دهیم.
بارور کردن
3/4 کود نیتروژن و دوز کامل فسفر و پتاس را هنگام کاشت استفاده کنید. باقی مانده 1/4 دوز نیتروژن باید بعد از 30-40 روز پس از کاشت در زمان عملیات ارتینگ اعمال شود.

در صورت داشتن خاک سبک ، نصف دوز نیتروژن و دوز کامل P و K را در زمان کاشت اعمال کنید و نصف باقی مانده باید به عنوان پانسمان بالا در دو زمان در تقسیم های مساوی در زمان اتصال به زمین استفاده شود.

آبیاری
آبیاری به موقع و مناسب برای تجارت تجاری سیب زمینی بسیار مهم است. بسته به رطوبت خاک ، مزرعه را بلافاصله یا 2-3 روز پس از کاشت آبیاری کنید.

آبیاری سبک و مکرر بهترین نتیجه را می دهد. اما از آبیاری سیل خودداری کنید زیرا باعث بیماری پوسیدگی می شود.

برای خاکهای متوسط ​​تا سنگین ، سه تا چهار آبیاری لازم است در حالی که برای خاکهای شنی ، آبیاری 8-12 مورد نیاز است.

آبیاری دوم باید ظرف 30-35 روز پس از کاشت بسته به رطوبت خاک انجام شود. آبیاری باقیمانده باید بر اساس نیاز خاک و محصول انجام شود. آبیاری را 10-12 روز قبل از برداشت متوقف کنید.

مالچ کردن
مالچ برای حفظ رطوبت در خاک و همچنین برای کنترل علف های هرز از خاک بسیار مفید است. بعد از ظهور گیاهان سیب زمینی از مالچ ارگانیک بین ردیف ها استفاده کنید.

کنترل علفهای هرز
علفهای هرز برای گیاهان سیب زمینی بسیار مضر است. آنها مواد مغذی را از خاک مصرف می کنند. برای تولید تجاری ، Metribuzin 70WP@200 گرم در هکتار یا Alachlor@2 ltr در هکتار قبل از سبز شدن جوانه ها استفاده کنید.

علفهای هرز را در صورت آلودگی کم 25 روز پس از کاشت در مناطق جلگه ای و 40-45 روز در مناطق تپه ای هنگامی که محصول به ارتفاع 8-10 سانتی متر رسید ، با دست بردارید. معمولا علف کش در گیاه سیب زمینی مورد نیاز نیست زیرا عملیات زمین گیری تقریباً تمام علف های هرز را از بین می برد.

آفات و بیماریها
گیاهان سیب زمینی بسیار مستعد ابتلا به برخی آفات و بیماری ها هستند. برای کنترل بیماریها و آفات می توانید از روشهای آلی و شیمیایی استفاده کنید
بیماریها
بیماری دیرهنگام بیماری رایج در گیاهان سیب زمینی است که باعث سیاه شدن شاخ و برگ و سپس کپک زدگی می شود. برای کنترل این بیماری ، شاخ و برگ ها را دور بریزید یا بسوزانید.

استفاده از دانه های سیب زمینی مقاوم در برابر بیماری نیز می تواند به جلوگیری از این بیماری کمک کند. یکی دیگر از بیماری های شایع گیاه سیب زمینی ، گال است.

این بیماری باعث می شود گیاه شبیه نواحی برجسته و چوب پنبه ای روی پوست و یا سوراخ های فرورفته در سطح به نظر برسد. سطح پایین pH خاک می تواند به کنترل این بیماری کمک کند.

آفات
شته ها و سوسک ها شایع ترین آفات گیاهان سیب زمینی هستند. در صورت مشاهده شته یا سوسک به طور مرتب گیاهان خود را بررسی کرده و از آفت کش های ارگانیک استفاده کنید.

کرم های نازک و قرمز سیم نیز به سیب زمینی در زیر زمین حمله می کنند. تناوب زراعی می تواند به جلوگیری از این آفت کمک کند.

برداشت
لازم است بذر عاری از ویروس دریافت شود ، زیرا اندازه و تعداد غده ها افزایش می یابد. تخلیه کردن به معنای بریدن شاخ و برگ نزدیک به زمین در زمان یا زمان ثابت است. زمان آن بسته به منطقه و همچنین جمعیت شته ها متفاوت است. در شمال در هفته گذشته دسامبر انجام می شود.
ارسال وظایف برداشت
مرتب سازی غده ها را انجام دهید و غده های بریده و آسیب دیده را بردارید. و پس از مرتب سازی ، درجه بندی بسته به قطر یا اندازه غده ها انجام می شود.

غده های بزرگ اندازه و تقاضا و ارزش زیادی در بازار دارند و برای تهیه چیپس بسیار مفید هستند. سیب زمینی را در دمای 4 تا 7 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی نگهداری کنید.

بازده
عملکرد سیب زمینی در واقع به عوامل زیادی بستگی دارد. مقدار دقیق بسته به تنوع ، فصل و عوامل دیگر بسیار متفاوت است. متوسط ​​عملکرد سیب زمینی در هند حدود 20 تا 30 تن در هکتار است.

بازار یابی
سیب زمینی تقاضا و ارزش بسیار خوبی در سراسر جهان دارد. بنابراین ، لازم نیست نگران بازاریابی محصولات خود باشید. احتمالاً می توانید محصولات خود را به راحتی در بازار محلی بفروشید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *