پرورش آفتابگردان در بسیاری از کشورها بسیار رایج و محبوب است. بیشتر در مناطق معتدل و برخی مناطق گرمسیری به عنوان محصولات غذایی برای انسان ،گاو و طیور و همچنین به عنوان گیاهان زینتی کشت می شود.

گلهای آفتابگردان به طور کلی در طول تابستان و اوایل پاییز رشد می کنند و اوج فصل رشد اواسط تابستان است. چندین گونه گل آفتابگردان در باغ ها رشد می کنند ، اما تمایل به گسترش سریع دارند و می توانند تهاجمی شوند.

منشا آفتابگردان ها در قاره آمریکا است. آنها ابتدا در منطقه کنونی مکزیک و جنوب ایالات متحده اهلی شدند. دانه های آفتابگردان داخلی در مکزیک یافت شده است که قدمت آنها به 2100 قبل از میلاد می رسد.

مردم بومی آمریكا از مکزیك تا جنوب كانادا گل آفتابگردان پرورش دادند. اولین نژادهای زراعی در قرن شانزدهم توسط کاوشگران از آمریکا به اروپا آورده شد.

آفتابگردان در واقع یکی از مهمترین محصولات دانه روغنی در بسیاری از کشورهای معتدل است. و منبع اصلی روغن نباتی در جهان است.

پرورش آفتابگردان برای دانه های روغنی در هند ، بنگلادش و برخی دیگر از کشورهای آسیایی رواج یافته است. این روغن به دلیل اولویت ملی تولید روغن نباتی در هند محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

و در حال حاضر ، هند یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصول دانه روغنی در جهان است. و دانه های روغنی موقعیت بسیار مهمی در اقتصاد کشاورزی هند دارند.

روغن آفتابگردان از کیفیت خوبی برخوردار است. و در مقایسه با سایر روغنهای گیاهی بعنوان یک روغن ممتاز در نظر گرفته می شود.

مصرف روغن آفتابگردان در جهان به تدریج در حال افزایش است ، عمدتا به دلیل مزایای سلامتی این روغن. و روغن آفتابگردان یکی از پرفروش ترین روغن ها در بخش روغن های مارک دار است.

با این حال ، پرورش آفتابگردان تجاری می تواند یک ایده تجاری عالی برای شما باشد ، به خصوص اگر می خواهید سود خوبی کسب کنید. این یک ایده تجاری ثابت است و می توانید آن را به راحتی شروع کنید.

فهرست مطالب

فواید تغذیه ای آفتابگردان
فواید تخمه آفتابگردان برای سلامتی
فواید روغن آفتابگردان برای سلامتی
مزایای کسب و کار پرورش آفتابگردان
نحوه راه اندازی کسب و کار پرورش آفتابگردان
یک مکان خوب انتخاب کنید
خاک را آماده کنید
شرایط آب و هوایی برای پرورش آفتابگردان
بهترین زمان برای کشت آفتابگردان
تنوع را انتخاب کنید
خرید بذر
دانه در هکتار
کاشتن
درمان بذر
فاصله
عمق کاشت
روش کاشت
مراقبت
بارور کردن
آبیاری
مالچ کردن
کنترل علفهای هرز
مدیریت آسیب های پرندگان
آفات و بیماریها
آفات
بیماریها
برداشت
ارسال وظایف برداشت
از بین بردن تخمه آفتابگردان پس از برداشت
ذخیره سازی بذر
بازده
بازار یابی

 

فواید تغذیه ای آفتابگردان

مصرف تخمه یا روغن آفتابگردان فواید بیشماری برای سلامتی دارد. این دانه ها به دلیل ارزش غذایی بالا و طعم مغذی متمایز شناخته شده اند که اینها را باید به رژیم غذایی ما اضافه کرد.

تخمه آفتابگردان همیشه بخشی از غذاهای مختلف در سراسر جهان بوده است. و روغن معمولی آفتابگردان برای پخت و پز از این دانه ها تهیه می شود.

تخمه آفتابگردان منبع بسیار خوبی از کالری ، چربی ، چربی اشباع ، چربی غیر اشباع ، چربی غیر اشباع ، فیبر ، پروتئین ، ویتامین ها و برخی مواد معدنی است. روغن نیز از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است. در اینجا ما به طور مختصر در مورد مزایای برتر دانه و روغن آفتابگردان برای سلامتی توضیح می دهیم.about:blank

فواید تخمه آفتابگردان برای سلامتی

 • تخمه آفتابگردان غنی از ویتامین E است که آنتی اکسیدان های محلول در چربی است و ممکن است به مبارزه با رادیکال های آزاد ایجاد کننده بیماری کمک کند.
 • دانه ها همچنین دارای خواص ضد التهابی هستند که می توانند علائم سرماخوردگی و سرفه را از بین ببرند.
 • دانه ها منبع عالی فیبر غذایی هستند. و این فیبر غذایی معده را سیر نگه می دارد ، هضم غذا را آسان می کند و از گرسنگی بیش از حد جلوگیری می کند.
 • مصرف منظم دانه های آفتابگردان ممکن است به تولید انرژی کافی در بدن کمک کند و در نتیجه فعال و چابک بماند.
 • دانه ها دارای اسیدهای چرب ضروری و فیتوسترول ها هستند که به تنظیم سطح کلسترول کمک می کند.
 • فیتواسترول ها همچنین در ایجاد ایمنی بدن نقش دارند و خطر بسیاری از بیماری های کشنده را کاهش می دهند.
 • مصرف منظم تخمه آفتابگردان می تواند برای داشتن پوستی زیبا ، شفاف و درخشان بسیار مفید باشد.
 • این دانه ها به دلیل محتوای بالای منیزیم شناخته شده اند. این ماده مغذی توانایی دفع باکتری ها و میکروب ها از سلول ها و دفع سموم از بدن را دارد. منیزیم همچنین دارای خواص آرامش بخش اعصاب است و همچنین ممکن است در مدیریت سطح فشار خون کمک کند.

فواید روغن آفتابگردان برای سلامتی

 • روغن آفتابگردان منبع غنی از چربی های غیر اشباع است که برای قلب مفید است.
 • محتوای اسیدهای چرب چشمگیر در روغن آفتابگردان به حفظ تعادل در بدن شما کمک می کند.
 • این روغن حاوی چربی های اشباع نشده است که به کنترل سطح کلسترول در بدن شما کمک می کند.
 • روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین A و E است (این ویتامین ها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند) که به ارتقاء سلامت پوست کمک می کند.
 • این روغن به بازسازی سلول های آسیب دیده پوست و از بین بردن باکتری های ایجاد کننده آکنه کمک می کند.
 • این روغن همچنین به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عمل می کند و به درمان خشکی و حساسیت پوست کمک می کند.
 • روغن آفتابگردان به نرم شدن موهای خشک و وز شده کمک می کند و درخشش زیبایی به آن می بخشد. این بافت بسیار سبک است و به عنوان نرم کننده عمل می کند. برای موهای نرم و ابریشمی می توانید هفته ای یکبار آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. روغن آفتابگردان همچنین غنی از گاما آلفا لینولنیک اسید (GLA) است که از ریزش مو جلوگیری می کند و اغلب به عنوان درمان استفاده می شود.
 • این روغن سرشار از آنتی اکسیدان است و باعث تقویت شریان های غشای سلولی می شود که ورود باکتری ها و ویروس ها را به بدن سخت می کند.
 • مصرف منظم روغن آفتابگردان توانایی بدن در دفاع از عفونت ها را افزایش می دهد.
 • این روغن همچنین منبع عالی پروتئین است که به ساخت و ترمیم بافت ها و آنزیم های مختلف مورد نیاز برای عملکرد سالم کمک می کند.
 • استفاده از روغن پخت و پز سالم بسیار مهم است. و روغن آفتابگردان می تواند یک افزودنی عالی برای آشپزخانه شما باشد. بسیار سبک است ، به راحتی هضم می شود و بهتر در دستگاه گوارش جذب می شود.
 • روغن آفتابگردان دارای خواص ملین ملایمی است که می تواند از یبوست جلوگیری کند.

مزایای کسب و کار پرورش آفتابگردان

تجارت تجاری آفتابگردان بسیار آسان و ساده است و مزایا یا مزایای زیادی دارد. آفتابگردان یک محصول دانه روغنی بسیار مهم در برخی کشورها است.

بنابراین می توانید از تجارت تجاری کشت آفتابگردان سود خوبی ببرید. در اینجا ما به طور مختصر در مورد مزایای برتر تجارت پرورش آفتابگردان توضیح می دهیم.

 • پرورش تجاری آفتابگردان ایده تجاری جدیدی نیست. بسیاری از مردم در حال حاضر این تجارت را انجام می دهند.
 • بنابراین ، لازم نیست زیاد نگران آن باشید. و می توانید این کسب و کار را برای کسب سود خوب شروع کنید.
 • تقاضا و قیمت تخمه آفتابگردان و روغن در بازار داخلی و بین المللی خوب است.
 • گیاهان آفتابگردان به طور کلی تقریباً در همه جای دنیا با شرایط معتدل رشد می کنند. بنابراین ، اگر در آب و هوای معتدل زندگی می کنید ، می توانید رشد آفتابگردان را شروع کنید.
 • اگر یک فرد تحصیل کرده بیکار هستید ، شروع این تجارت می تواند منبع درآمد و اشتغال خوبی برای شما باشد.
 • به طور کلی ، هزینه های تولید در تجارت پرورش آفتابگردان کمتر است و ROI خوب است.
 • بازاریابی دانه و روغن بسیار آسان است. زیرا هم دانه ها و هم روغن در حال حاضر تقاضا و ارزش بسیار خوبی در بازار دارند. احتمالاً می توانید محصولات خود را به راحتی در بازار بفروشید.
 • مصرف دانه و روغن آفتابگردان فواید زیادی برای سلامتی دارد. و اگر خودتان گل آفتابگردان پرورش دهید ، می توانید از دانه ها و روغن تازه لذت ببرید.

نحوه راه اندازی کسب و کار پرورش آفتابگردان

شروع پرورش آفتابگردان بسیار آسان و ساده است. به راحتی می توانید این تجارت را راه اندازی و اداره کنید ، حتی اگر مبتدی هستید.

آفتابگردان ، پرورش آفتابگردان ، تجارت آفتابگردان ، پرورش آفتابگردان تجاری ، پرورش آفتابگردان برای مبتدیان ، سود پرورش آفتابگردان ، کشت آفتابگردان

گیاهان آفتابگردان به طور کلی در آب و هوای معتدل با قرار گرفتن در معرض آفتاب کامل به خوبی رشد می کنند. آنها در خاک لومی و شنی به خوبی رشد می کنند.

در اینجا سعی داریم بیشتر در مورد تجارت پرورش آفتابگردان از کاشت ، مراقبت تا برداشت و بازاریابی توضیح دهیم.

یک مکان خوب انتخاب کنید

اول از همه ، شما باید یک مکان بسیار خوب را برای شروع تجارت پرورش آفتابگردان خود انتخاب کنید. زمین انتخاب شده باید دارای زهکشی خوب و حاصلخیز با قرار گرفتن در معرض آفتاب کامل باشد.

گیاهان را می توان در انواع مختلف خاک پرورش داد و گیاهان می توانند محدوده pH متوسط ​​و مقداری شوری را تحمل کنند.

گیاهان در خاکهای لومی عمیق با امکانات مناسب زهکشی و آبیاری بهتر رشد می کنند. محدوده مطلوب pH خاک برای گیاهان آفتابگردان 6.5 تا 8.0 است.

خاک را آماده کنید

برای تهیه بستر بذر خوب ، دو تا سه عملیات شخم زدن و سپس تخته چوبی را انجام دهید

در شرایط هند ، برای به دست آوردن عملکرد خوب ، بذرها را تا پایان ژانویه کامل کنید. برای کاشت تاخیری از روش پیوند استفاده کنید (باید در فوریه انجام شود).

هنگام آماده سازی خاک از کودهای آلی به مقدار کافی استفاده کنید. 2-3 تن قبل از کاشت ، 4-5 تن کود گاو خوب تجزیه شده در هکتار را در خاک بمالید.

به طور کلی N: P@ 24 : 12 کیلوگرم/هکتار به شکل اوره 50 کیلوگرم ، SSP@75 کیلوگرم در خاک اعمال شود. برای دوز دقیق کود ، آزمایش خاک را انجام دهید و دوزها را بر اساس آن اعمال کنید. نصف دوز نیتروژن و دوز کامل P را در زمان کاشت اعمال کنید. بقیه نیتروژن را 30 روز پس از کاشت استفاده کنید. در صورت آبیاری ، نصف دوز باقی مانده نیتروژن را در دو تقسیم مساوی ، 30 روز اول پس از کاشت و پس از 15 روز باقی بگذارید.

شرایط آب و هوایی برای پرورش آفتابگردان

گیاهان آفتابگردان را می توان در هر سال در هر نوع خاک کشت کرد. اما شرایط آب و هوایی سرد در طول دوره جوانه زنی و همچنین در طول رشد نهال مورد نیاز است.

نهال ها می توانند شرایط یخبندان را تا حدی تحمل کنند تا زمانی که در طول رشد 4 تا 8 برگ داشته باشند.

اما در بازه زمانی مرحله گلدهی از مرحله نهال ، جو گرم لازم است. و همچنین دمای گرم نیز تا زمان بلوغ مورد نیاز است.

رطوبت زیاد همراه با بارندگی و هوای ابری در مرحله گلدهی می تواند باعث کاهش بذر و در نتیجه تولید کمتر شود.

بهترین زمان برای کشت آفتابگردان

در کشورهای آمریکایی ، بین آوریل تا اواسط ژوئیه بکارید. در جنوب ، این احتمالاً در اواسط مارس یا اوایل آوریل رخ می دهد.

بهتر است بذرها را مستقیماً در خاک بکارید بعد از اینکه خطر یخبندان بهاری به پایان رسید و خاکها تا دمای 50 درجه فارنهایت گرم شدند.

اما در شرایط هند ، برای به دست آوردن عملکرد خوب ، بذرها را تا پایان ژانویه کامل کنید. و کاشت باید در ماه فوریه برای تأخیر محصول انجام شود.

برای شرایط هند ، دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد برای نشان دادن تخمه آفتابگردان ایده آل است.

تنوع را انتخاب کنید

انواع مختلفی از آفتابگردان در سراسر جهان موجود است. همه گونه ها برای رشد در تمام نقاط جهان مناسب نیستند. برخی از انواع در منطقه و شرایط خاصی به خوبی رشد می کنند.

ماموت ، زیبایی پاییزی ، طلای سانریش و خرس عروسکی از انواع رایج و محبوب آفتابگردان در کشورهای آمریکا هستند.

موردن ، GAUSUF-15 ، موردن TNAUSUF-7 ، CO-1 ، CO-2 ، Surya ، SS-56 ، LS-11 ، DRSF 108 ، PAC 1091 ، PAC-47 ، PAC-36 ، Sungene-85 و غیره برخی از آنها هستند انواع متداول در هند

و بسته به منطقه ، انواع دیگری نیز موجود است. انواع مناسب را انتخاب کنید که به خوبی در منطقه شما رشد می کنند. می توانید از یک متخصص در منطقه خود کمک بخواهید.

خرید بذر

گیاهان آفتابگردان از دانه ها رشد می کنند. در واقع آفتابگردان در سراسر جهان بسیار رایج است. بنابراین ، احتمالاً می توانید بذرها را از فروشگاههای محلی تهیه بذر خود خریداری کنید.

امروزه برخی از شرکت ها با فروشگاه های آنلاین موجود هستند. بنابراین ، می توانید سفارش آنلاین را نیز در نظر بگیرید.

دانه در هکتار

2-3 کیلوگرم در هکتار برای کاشت مستقیم. و 2-2.5 کیلوگرم در هکتار برای انواع هیبرید.

کاشتن

روکش صحیح برای حداکثر رشد گیاهان و همچنین برای تولید خوب بسیار مهم است. در اینجا ما تمام مراحل کاشت و کاشت را شرح می دهیم.

درمان بذر

شما باید بذرها را قبل از کاشت درمان کنید. قبل از کاشت برای جوانه زنی سریع ، دانه ها را به مدت 24 ساعت در آب خیس کرده و در سایه خشک کنید.

سپس دانه ها را با تیرام به میزان 2 گرم در کیلوگرم بذر درمان کنید. این بذرها را از آفات و بیماریهای ناشی از خاک محافظت می کند.

برای محافظت از محصول در برابر کپک زرد ، بذرها را با متالاکسیل@6 گرم در کیلوگرم بذر درمان کنید. بذرها را با ایمیداکلوپرید به میزان 5-6 میلی لیتر در کیلوگرم بذر درمان کنید.

فاصله

از فاصله 0.6 متر بین ردیف ها استفاده کنید. و فاصله گیاه تا گیاه را در حدود 0.3 متر حفظ کنید.

عمق کاشت

بذرها را در عمق 4-5 سانتی متر بکارید.

روش کاشت

روش کاشت برای کاشت استفاده می شود. و قرار دادن بذر بر روی بستر صاف یا خط الراس با کمک گیاه ردیفی برای کاشت بذر آفتابگردان استفاده می شود.

برای مراقبت از تاخیر در کاشت می توانید از روش پیوند استفاده کنید. 30 متر مربع از نهالستان برای پیوند یک هکتار زمین مناسب است. از میزان بذر 1.5 کیلوگرم استفاده کنید و مهد کودک را 30 روز قبل از پیوند آماده کنید.

مراقبت

پس از کاشت ، مراقبت بیشتر از گیاهان برای رشد بهتر و حداکثر تولید ضروری است.

بنابراین ، سعی کنید از گیاهان به خوبی مراقبت کنید. در اینجا ما به طور مختصر در مورد روند مراقبت از پرورش آفتابگردان توضیح می دهیم.

بارور کردن

هنگام آماده سازی خاک از کودهای آلی به مقدار کافی استفاده کنید. 2-3 تن قبل از کاشت ، 4-5 تن کود گاو خوب تجزیه شده در هکتار را در خاک بمالید.

به طور کلی N: P@ 24 : 12 کیلوگرم/هکتار به شکل اوره 50 کیلوگرم ، SSP@75 کیلوگرم در خاک اعمال شود. برای دوز دقیق کود ، آزمایش خاک را انجام دهید و دوزها را بر اساس آن اعمال کنید. نصف دوز نیتروژن و دوز کامل P را در زمان کاشت اعمال کنید. بقیه نیتروژن را 30 روز پس از کاشت استفاده کنید. در صورت آبیاری ، نصف دوز باقی مانده نیتروژن را در دو تقسیم مساوی ، 30 روز اول پس از کاشت و پس از 15 روز باقی می ماند.

آبیاری

بسته به نوع خاک و شرایط آب و هوایی آبیاری مورد نیاز است. به طور کلی آبیاری 9 تا 9 برای کشت آفتابگردان مورد نیاز است.

آبیاری اول را یک ماه پس از کاشت انجام دهید. هنگامی که محصول 50 درصد گل می دهد ، مرحله خمیر نرم و سخت برای آبیاری بسیار مهم است. تنش آبی در این مرحله منجر به کاهش شدید عملکرد می شود.

از آبیاری مکرر یا دوبار اجتناب کنید زیرا احتمال پژمردگی و پوسیدگی ریشه را افزایش می دهد.

در صورت وجود خاک سنگین ، آبیاری را با فاصله 20 تا 25 روز و در مورد خاک سبک 8-10 روز انجام دهید.

مالچ کردن

مالچ برای کنترل علفهای هرز و همچنین برای حفظ رطوبت در خاک مفید است. می توانید از مواد آلی مانند چمن خشک یا برگ به عنوان مالچ استفاده کنید.

کنترل علفهای هرز

حفظ علف های هرز مزرعه بسیار مهم است. علفهای هرز به طور کلی مواد مغذی را از خاک مصرف می کنند و گیاهان شما آسیب می بینند. بنابراین ، سعی کنید علفهای هرز را کنترل کنید.

در طول 45 روز اول دوره زراعت علف های هرز را در مزارع آزاد نگه دارید و محصول را در مراحل حساس آبیاری کنید.

وجین اول را 2 تا 3 هفته پس از کاشت و عملیات وجین دوم را سه هفته بعد کامل کنید.

اگر می خواهید علفهای هرز را از نظر شیمیایی کنترل کنید ، پندیمتالین را به میزان 1 لیتر در 150 تا 200 لیتر آب اسپری کنید.

مدیریت آسیب های پرندگان

آسیب پرندگان یک مشکل جدی در تجارت پرورش آفتابگردان است. طی پر شدن بذر تا برداشت محصول ، پرنده آسیب می بیند.

ترساندن پرندگان مانند تلاش برای نوارهای بازتابنده در بالای محصول باید به ویژه در ساعات صبح و عصر استفاده شود.

آفات و بیماریها

گیاهان آفتابگردان مستعد ابتلا به برخی آفات و بیماری ها هستند. برای کنترل بیماریها و آفات می توانید از روشهای آلی و شیمیایی استفاده کنید.

آفات

کرم خروس تنباکو ، سر خوار یا کرم گوزن آمریکایی ، کرم موی بیهار ، جاسید و غیره برخی از آفات رایج برای گیاهان آفتابگردان هستند. برای پیشنهاد بهتر در مورد کنترل همه این آفات با یک متخصص در منطقه خود تماس بگیرید.

بیماریها

گیاهان آفتابگردان نیز مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند. بیماریهای شایع گیاهان آفتابگردان عبارتند از زنگ ، پوسیدگی زغال چوب ، پوسیدگی ساقه ، بیماری آلترناریا و پوسیدگی سر از جمله بیماریهای شایع گیاهان آفتابگردان است. برای کنترل همه این بیماری ها با یک متخصص تماس بگیرید.

برداشت

برداشت کامل محصول در حالی که همه برگها خشک هستند و پشت سر به رنگ لیمویی زرد در می آید. برداشت را به تأخیر نیندازید زیرا منجر به استقرار محصول می شود ، همچنین احتمال حمله موریانه افزایش می یابد.

بذر آفتابگردان به طور کلی زمانی آماده آماده شدن می شود که رطوبت دانه 20 درصد باشد.

از نظر فنوتیپی ، سرها زمانی رسیده می شوند که پشت سر مایل به زرد مایل به قهوه ای شود. همه سرها ممکن است همزمان برای برداشت آماده نباشند.

بنابراین ، برداشت ممکن است در 2 یا 3 قسط انجام شود تا از خرد شدن جلوگیری شود. سرهای برداشت شده باید به خوبی در معرض آفتاب خشک شوند و سپس با کاهش سرعت آنها فقط با آسیاب های موجود له کنند.

سپس دانه ها را قبل از ذخیره یا روغن گیری در آفتاب خشک کنید. بسیار مهم است ، به ویژه برای تولید روغن و ذخیره سازی طولانی مدت.

ارسال وظایف برداشت

پس از برداشت تخمه آفتابگردان برخی از وظایف وجود دارد. پس از جدا شدن سرها ، آنها را به مدت 2 تا 3 روز خشک کنید. خشک شدن مناسب منجر به جداسازی آسان دانه ها می شود.

کوبیدن سرها را می توان به صورت دستی با ضرب و شتم با چوب یا مالیدن آنها یا با استفاده از دستگاه کوبنده برق انجام داد. و بعد از خرمن کوب ، دانه ها را قبل از نگهداری خشک کنید. رطوبت را با خشک کردن به 9-10 درصد برسانید.

از بین بردن تخمه آفتابگردان پس از برداشت

تلفات پس از برداشت در مراحل مختلف مانند برداشت ، خرمن زنی ، آبگیری ، حمل و نقل ، بسته بندی ، ذخیره سازی و فرآوری رخ می دهد. اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از تلفات پس از برداشت دنبال کنید.

 • بذرها را در زمان مناسب برای کاهش تلفات برداشت کنید.
 • از روش مناسب برای برداشت بذر استفاده کنید. در صورت امکان ، می توانید از روشهای مکانیکی مدرن برای جلوگیری از تلفات در خرمن کوبیدن و آبپاشی استفاده کنید.
 • از تکنیک های بهبود یافته پردازش استفاده کنید. و در صورت امکان درجه بندی را برای به دست آوردن قیمت بهتر اتخاذ کنید.
 • سعی کنید از مواد بسته بندی مناسب برای نگهداری و حمل و نقل استفاده کنید.
 • هنگام بارگیری و تخلیه بذرها را به درستی کار کنید. و در حین کار از استفاده از قلاب خودداری کنید.
 • از تکنیک های مناسب برای ذخیره سازی استفاده کنید. میزان رطوبت بذرها برای ذخیره سازی باید 9 تا 10 درصد باشد.
 • در طول ذخیره سازی از اقدامات کنترل آفات مناسب استفاده کنید.

ذخیره سازی بذر

نگهداری صحیح بذرها برای نگهداری طولانی مدت بذرها بسیار مهم است. پس از آسیاب کردن ، دانه ها باید قبل از ذخیره سازی کاملاً خشک شوند ، در غیر این صورت بذرها توسط قارچ آسیب می بینند و تجزیه می شوند.

بازده

میزان دقیق عملکرد بسته به عوامل متعدد می تواند متفاوت باشد. بنابراین ، نمی توان مقدار دقیق آن را گفت. در مراقبت و مدیریت مناسب ، می توانید عملکرد بیش از 2 تن در هکتار را انتظار داشته باشید.

بازار یابی

بازاریابی تخمه آفتابگردان بسیار آسان است. تخمه آفتابگردان تقاضا و ارزش بسیار خوبی در بازار دارد. بنابراین ، احتمالاً می توانید محصولات را به راحتی در بازار محلی بفروشید. همچنین می توانید فروش روغن آفتابگردان را هدف قرار دهید.

اینها مراحل و راه هایی برای شروع و راه اندازی یک کسب و کار سودآور پرورش آفتابگردان است . امیدوارم این راهنما به شما کمک کرده باشد! موفق باشید!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *