تجارت تجاری و مقیاس کوچک پرورش گربه ماهی روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند. تعداد زیادی گونه گربه ماهی در سراسر جهان موجود است.

در میان آن گونه ها ، برخی از نظر اندازه بسیار بزرگ و برخی از گونه ها کوچکتر هستند. امروزه گربه ماهی در بازار بسیار زیاد است و اکثر مردم این ماهی را روی سفره خود دوست دارند.

اگرچه تعداد گربه ماهیان در منابع طبیعی آب به دلایل متعددی در حال کاهش است. فقدان محل زندگی طبیعی و ماهیگیری فراوان شایع ترین دلیل برای کاهش تعداد گونه های گربه ماهی است.

اما در حال حاضر مردم به پرورش گربه ماهی علاقه مند شده و مزرعه پرورش ماهی بزرگ یا کوچک را به صورت تجاری ایجاد می کنند.

اگر به تجارت ماهی علاقه دارید ، می توانید گربه ماهی را در حوضچه خود ذخیره و مدیریت کنید.

فهرست مطالب

مزایای پرورش گربه ماهی
چگونه می توان پرورش گربه ماهی را آغاز کرد
انتخاب حوضچه برای پرورش گربه ماهی
مدیریت حوضچه
میننو
مدیریت خوراک
در فصل زمستان
برداشت گربه ماهی
بازده
بازار یابی

مزایای پرورش گربه ماهی

راه اندازی یک تجارت پرورش گربه ماهی دارای مزایا یا مزایای بیشماری است. در اینجا سعی داریم مزایای برتر این تجارت را شرح دهیم.

 • پرورش گربه ماهی ایده تجاری جدیدی نیست. این یک تجارت ثابت است و بسیاری از مردم در حال حاضر این تجارت را انجام می دهند.
 • پرورش گربه ماهی بسیار آسان و ساده است ، حتی مبتدیان نیز می توانند آنها را پرورش دهند.
 • اگر یک حوضچه کوچک ، مخزن یا هر منبع آب دیگر استفاده نشده دارید ، می توانید مقداری گربه ماهی در آن ذخیره کنید.
 • تقاضای گربه ماهی در بازار خوب است. و قیمتش هم خوبه
 • نیازی نیست نگران بازاریابی محصولات خود باشید. زیرا گربه ماهی در حال حاضر بازار مستقیمی دارد.
 • برای راه اندازی این تجارت نیازی به سرمایه گذاری زیاد ندارید. حتی می توانید از منبع آب کوچک خود شروع کنید.
 • این یک تجارت سودآور است ، بنابراین می توانید تولید تجاری را شروع کنید.
 • تولید گربه ماهی تجاری می تواند منبع اشتغال بسیار خوبی باشد ، به ویژه برای افراد تحصیل کرده بیکار.
 • گربه ماهی مغذی و منبع خوبی از پروتئین است. اگر شروع به پرورش ماهی خود کنید ، می توانید از گربه ماهی تازه لذت ببرید.

چگونه می توان پرورش گربه ماهی را آغاز کرد

راه اندازی مشاغل کوچک یا تجاری تولید گربه ماهی بسیار آسان و ساده است. حتی مبتدیان نیز می توانند آنها را بزرگ کنند.

اگرچه ، برخی مراحل برای شروع این تجارت پرورش ماهی وجود دارد که به طور خلاصه در زیر شرح داده شده است.

انتخاب حوضچه برای پرورش گربه ماهی

انتخاب حوضچه نقش بسیار مهمی برای حفظ یک تجارت موفق در پرورش گربه ماهی دارد. قبل از انتخاب حوضچه برای پرورش گربه ماهی ، موارد زیر را در نظر بگیرید.

 • حوضچه انتخاب شده باید عاری از سیل باشد.
 • ساحل حوضچه به اندازه کافی مستحکم و عاری از انواع لیسیدن و سوراخ خواهد بود.
 • در صورت وجود سوراخ در ساحل ، همه ماهیها از برکه فرار می کنند.
 • عمق آب در فصل بارندگی بیش از 4 فوت نخواهد بود.
 • بهتر است به جای حوضچه آبگیر ، حوضچه ای مستطیل بسازید.
 • حوضچه را در یک منطقه باز بسازید ، به طوری که نور خورشید به طور مستقیم وارد آن شود.

مدیریت حوضچه

گربه ماهی را می توان در حوضچه های جدید و قدیمی کشت کرد. اما اگر در یک حوضچه قدیمی گربه ماهی پرورش دهید ، بهتر خواهد بود. اگر می خواهید از حوضچه جدید استفاده کنید ، باید از کودهایی مانند سرگین ، آهک و غیره استفاده کنید.

استفاده از کود پس از ساخت حوضچه باعث باروری خاک می شود. اگر خاک حوضچه شما بارور نباشد ، سلامت و رشد مناسب ماهیان را مختل می کند.

در صورت کشت در حوضچه قدیمی ، قبل از انبار کردن گربه ماهی ، حوضچه را کاملاً خشک کنید. قبل از ذخیره سازی رس و گاز مضر اضافی را بردارید. پس از آن از آهک و سایر کودها استفاده کنید.

منطقه خاصی را با حوضچه بپوشانید که برای اولین بار ماهی کوچک را ذخیره کنید. با پوشاندن محل با تور ، ماهی از شکارچیان مضر مانند قورباغه و مارها جلوگیری می کند.

مارها بیشتر از قورباغه ها آسیب می رسانند. پس از ایجاد حصار ، حوضچه را با آب شیرین پر کنید (عمق آب 2 تا 3 فوت برای اولین بار). سهام minnow پس از 2 تا 3 روز از پر کردن حوضچه.

میننو

پس از اتمام کلیه وظایف مدیریت حوضچه ، ماهی گربه ماهی با کیفیت بالا ذخیره کنید. مینیون سایز 2 تا 3 اینچ را از جوجه کشی خریداری کنید.

تعداد زیادی جوجه کشی در دسترس هستند که با کیفیت بالا ، بدون بیماری و تولید کننده ماهی گربه ماهی تولید می کنند.

داروهای ضد قارچ را بعد از 2 یا 3 روز جوراب زدن در استخر در حوضچه قرار دهید. این به شما کمک می کند تا مینو را از انواع بیماری ها دور نگه دارید.

Minnow Density

می توانید از حوضچه خود فقط برای پرورش ماهی گربه ماهی یا سایر گونه های ماهی استفاده کنید. اگر با سایر ماهیان کپور ماهی گربه ماهی پرورش می دهید ، تراکم انبار حداکثر 2500 تا 3000 در هکتار خواهد بود.

اگر فقط ماهی گربه ماهی را در حوضچه پرورش دهید ، می توانید تعداد آنها را افزایش دهید. شما می توانید گربه ماهی را با گونه های دیگر ماهی مانند ماهی تیلاپیا ، پانگاش و غیره پرورش دهید. اگر با پانگاش یا تیلاپا کشت می کنید ، می توانید 4000-5000 گربه ماهی ذخیره کنید

پرورش گربه ماهی با ماهی کپور ، تیلاپیا یا پانگاش به کاهش هزینه های تغذیه کمک می کند. گربه ماهی ها غذای تهیه شده برای ماهی کپور را از کف حوضچه به همراه مصرف غذای معمولی آنها می خورند.

مزیت اصلی پرورش گربه ماهی با ماهی کپور این است که این سیستم مخلوط به کاهش میزان گاز آمونیاک از حوضچه کمک می کند و محیطی سالم برای همه گونه های ماهی تضمین می کند.

مدیریت خوراک

با توجه به وزن بدن ماهی های ذخیره شده ، در 10 روز اول روزانه 20 درصد خوراک تهیه کنید. معمولاً ماهی گربه ماهی دوست دارد شب غذا بخورد.about:blank

بنابراین دوبار در روز غذای آنها را سرو کنید. بعد از 10 روز اول میزان وعده غذایی را به 12 تا 15 درصد کاهش دهید.

گربه ماهی ها در طول روز وقتی به اندازه 3 اینچ می رسند شروع به خوردن می کنند. پس از یک ماه از ذخیره سازی ، 5 درصد خوراک روزانه را با توجه به وزن بدن آنها تهیه کنید.

برای اندازه گیری میانگین وزن گربه ماهی ، وزن کل 10 ماهی را اندازه گیری کرده و وزن کل را بر 10 تقسیم کنید. به عنوان مثال ، وزن کل 10 گربه ماهی 2 کیلوگرم است ، نتیجه را بر 10 تقسیم کنید. حال وزن متوسط ​​یک گربه ماهی 200 گرم است

وزن متوسط ​​گربه ماهی را بعد از یک دوره معین اندازه گیری کرده و با توجه به وزن متوسط ​​بدن آنها تغذیه کنید. دوبار در روز به آنها غذا بدهید (اول صبح و عصر استراحت).

همیشه با توجه به سن و وزن بدن ماهی ، غذای کافی تهیه کنید. اگر غذای کمتری نسبت به نیاز روزانه گربه ماهیان تامین کنید ، آنها به درستی زندگی نمی کنند و رشد نمی کنند.

و اگر غذای بیش از حد مورد نیاز خود را سرو کنید ، غذای اضافی آب را آلوده کرده و هزینه های تغذیه را افزایش می دهد.

در فصل زمستان

فصل زمستان برای پرورش گربه ماهی مساعد نیست. در این فصل بیماریهای مختلفی بر گربه ماهی تأثیر می گذارد. بنابراین باید مراقبت بیشتری در این فصل داشته باشید. آب را به طور منظم عوض کنید ، معمولاً بعد از هر 15 روز.

بعد از هر یک ماه داروی ضد قارچ استفاده کنید. عمق آب را در 2 فوت نگه دارید. اگر متوجه مقدار زیاد گاز آمونیاک شدید ، می توانید از داروی گانونکس (دارویی که معمولاً برای از بین بردن گاز آمونیاک استفاده می شود) استفاده کنید.

برداشت گربه ماهی

برای جمع آوری ماهی از حوض می توانید از تور استفاده کنید. اما جمع آوری گربه ماهی از حوضچه با استفاده از تور بسیار دشوار است. برای جمع آوری چند عدد گربه ماهی می توانید از تور استفاده کنید.

اما اگر می خواهید همه ماهی ها را در یک زمان جمع آوری کنید ، باید آب را از حوضچه خارج کنید. همیشه سعی کنید ماهی را هنگام صبح یا بعد از ظهر جمع آوری کنید. هرگز گربه ماهی جمع نکنید ، وقتی بیرون هوا خیلی آفتابی است.

زیرا جمع آوری گربه ماهی در روزهای آفتابی بیش از حد به وضعیت ماهی آسیب می رساند و نرخ کمتری را در بازار ماهی تجربه خواهید کرد.

بازده

به طور متوسط ​​، شما می توانید حدود 4 تن گربه ماهی (در مراقبت و مدیریت مناسب) از حوضچه ای به وسعت یک هکتار ظرف 10 ماه تولید کنید.

بازار یابی

بازاریابی گربه ماهی بسیار آسان است. زیرا گربه ماهی دارای بازار مستقر در سراسر جهان است. احتمالاً می توانید محصولات را به راحتی در بازار محلی خود بفروشید.

گربه ماهی تقاضا و قیمت زیادی در بازار دارد. تقریباً همه افراد دوست دارند غذای گربه ماهی روی میزشان باشد. گربه ماهی دارای ارزش دارویی است و برای بیمار بسیار مناسب است. در نتیجه ، پزشکان به بیمار خود توصیه می کنند که گربه ماهی بخورد.

با این حال ، پرورش گربه ماهی نیز راهی بسیار مناسب برای کسب درآمد در کنار شغل فعلی شما است. و همچنین یک منبع عالی برای برآوردن نیازهای غذایی روزانه خانواده شما است.

امیدوارم این راهنما به شما کمک کرده باشد! موفق باشید و خداوند به شما برکت دهد!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *