کشاورزی تجاری تولسی به تدریج در حال تبدیل شدن به یک تجارت سودآور و محبوب در بسیاری از کشورهای جهان ، به ویژه در هند است. این گیاه مقدس است و با نام های مختلف شناخته می شود. نامهای دیگر آن شامل ریحان ، ریحان مقدس ، Ocimum tenuiflorum و سانسکریت است: -Surasa.

تولسی یک گیاه بسیار مفید است. این دارو در تمرینات آیورودا و سیدها برای درمان ظاهری بیماریها استفاده می شود. برگهای خشک شده با دانه های ذخیره شده برای دفع حشرات برای قرن ها مخلوط شده اند.

Tulsi در واقع یک گیاه چند ساله معطر در خانواده Lamiaceae است. این گیاه بومی شبه قاره هند است و به عنوان یک گیاه کشت شده در مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا گسترده است.

کشاورزی تجاری تولسی به منظور طب سنتی و مذهبی و همچنین برای اسانس انجام می شود. این به طور گسترده ای به عنوان چای گیاهی استفاده می شود و عموماً در آیورودا استفاده می شود. این مکان در سنت هندوئیسم Vaishnava قرار دارد ، که در آن طرفداران عبادت شامل گیاهان یا برگ های ریحان مقدس را انجام می دهند.

تولسی (ریحان مقدس) گیاهی ایستاده با شاخه های فرعی فراوان است. ارتفاع آن حدود 1-2 فوت با ساقه های مودار است. گلهای ارغوانی را در حلقه های نزدیک روی کاسم های کشیده قرار می دهند.

برگها عموماً سبز یا بنفش هستند. برگهای آن ساده ، دمبرگ دار ، با تیغه ای بیضوی شکل و طول تا 2 اینچ است که معمولاً دارای حاشیه کمی دندانه ای است (بوی قوی آنها معطر است و دارای فیلوتاکسی دکوسات هستند).

با این حال ، رشد گیاهان تولسی بسیار آسان و ساده است. و این گیاهان را می توان تقریباً در همه انواع خاک پرورش داد.

تقاضا برای محصولات تولسی خوب است و همچنین به تدریج در حال افزایش است. بنابراین ، شروع تولید تجاری تولسی می تواند تجارت خوبی برای کسب سود باشد.

فهرست مطالب

اهمیت تولسی در هندوئیسم
فواید چای تولسی برای سلامتی
مزایای تجارت کشاورزی تولسی
نحوه راه اندازی کسب و کار کشاورزی تولسی
یک مکان خوب انتخاب کنید
آماده سازی زمین
شرایط آب و هوایی برای کشاورزی تولسی
انواع را انتخاب کنید
خرید/تولید گیاهان
کاشتن
مراقبت
بارور کردن
آبیاری
مالچ کردن
وجین کردن
آفات و بیماریها
آفات و کنترل آنها
غلتک های برگ
بال توری تولسی
بیماریها و کنترل آنها
کپک پودری
زخم نهال
برداشت
وظایف پس از برداشت
بازده
بازار یابی

اهمیت تولسی در هندوئیسم

تولسی یک گیاه مقدس برای هندوها است. برگها بخشی از پرستش ویشنو و آواتارهای او و برخی خدایان دیگر از جمله کریشنا و راما (و همچنین سایر خدایان مرد وایشنوا مانند هانومان و برخی از برهمن ها) است.

تولسی یک گیاه مقدس برای هندوها است و به عنوان نماد لاکشمی مورد پرستش قرار می گیرد. به طور سنتی ، تولسی در مرکز حیاط مرکزی خانه های هندو کاشته می شود یا ممکن است در کنار معابد هانومان پرورش داده شود.

روشنایی آیینی چراغها هر شب در طول کارتیک شامل پرستش گیاه توسی است که برای خانه خوش یمن است.

Vaishnavas به طور سنتی از مهره های نماز ساخته شده از ساقه یا ریشه تولسی استفاده می کند ، که نماد مهمی برای شروع است.

تولسی چنان ارتباط قوی با وایشنوا دارد ، به طوری که پیروان ویشنو به عنوان “کسانی که گردن تولسی را حمل می کنند” شناخته می شوند.

Tulsi Vivah جشنواره ای تشریفاتی است که در هر زمان بین Prabodhini Ekadashi (یازدهم یا دوازدهمین روز قمری از دو هفته روشن ماه هندو از Kartik) و Kartik Poornima (ماه کامل ماه) انجام می شود. روز از نظر منطقه ای متفاوت است

فواید چای تولسی برای سلامتی

تولسی (Ocimum tenuiflorum) فواید زیادی برای سلامتی دارد. این گیاهان معجزه آسایی هستند که از نظر خواص دارویی بسیار ارزشمند هستند. این گیاه برای استفاده در درمان های آیورودا به مدت 5000 سال برداشت شده است و به عنوان “ملکه گیاهان” شناخته می شود.

Tulsi دارای رایحه قوی و طعمی است که می تواند از طعم دهنده تا قابض متغیر باشد. استفاده های زیادی از تولسی وجود دارد. اما می توانید از چای تولسی به عنوان یک روش رایج در مصرف توسی برای مزایای سلامتی لذت ببرید. در اینجا ما سعی می کنیم در مورد بهترین مزایای سلامتی مصرف چای تولسی توضیح دهیم.

 • قرنهاست که تولسی برای درمان علائم بیماریها و بیماریهای مختلف استفاده می شود.
 • اما این قدرت به عنوان یک سازگار در زمان های مدرن بیشترین توجه را به خود جلب می کند.
 • برخی از مطالعات علمی اثر آن را به عنوان یک ضد التهاب ، آنتی اکسیدان و اضطراب نشان داده است.
 • تولسی به مبارزه با بیماری های تنفسی کمک می کند. ممکن است علائم سرماخوردگی ، احتقان ، آسم ، برونشیت ، آنفولانزا ، گلو درد ، سرفه ، سینوزیت و بیماریهای مشابه را تسکین دهد.
 • برای پاکسازی سینوس ها ، بخار یک فنجان چای تازه را قبل از نوشیدن استنشاق کنید.
 • تولیس مفید است و می تواند برای درمان سوء هاضمه ، انگل های روده ، اختلالات معده ، زخم ها ، استفراغ و گرفتگی معده یا قاعدگی استفاده شود.
 • همچنین ممکن است درد ناشی از سنگ کلیه را کاهش دهد و می تواند به جلوگیری از آنها کمک کند.
 • مصرف منظم تولسی ممکن است با تنظیم سطح کورتیزول ، فشار خون و کلسترول را کاهش داده و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش دهد.
 • Tulsi همچنین می تواند به تسکین سردرد کمک کند و ممکن است اضطراب و افسردگی را برای برخی از افراد کاهش دهد.
 • مصرف منظم چای تولسی ممکن است منجر به خواب بهتر شود.
 • چای تولسی همچنین ممکن است به کاهش التهاب و تسکین درد مفاصل مرتبط با آرتریت کمک کند.
 • تولسی ممکن است باکتری های مضر را در دهان از بین ببرد و در نتیجه دندان های تمیزتر و نفس تازه تری ایجاد کند.
 • نوشیدن چای تولسی به طور منظم می تواند به حفظ سطح قند خون ثابت کمک کند.
 • ممکن است متابولیسم را بهبود بخشد و پردازش کارآمد کربوهیدرات ها و چربی ها را ارتقا دهد.
 • چای تولسی همچنین می تواند آکنه را کاهش دهد ، اثرات پیری را کند کرده و خارش یا نیش گزش حشرات را تسکین دهد.
 • چای تولسی می تواند سیستم ایمنی بدن را تعدیل کرده و کبد را در برابر سموم محیطی محافظت کند.
 • چای تولسی فاقد کافئین است و می تواند تا شش بار در روز با خیال راحت مصرف شود.

با این حال ، نشان داده شده است که تولسی یا ریحان مقدس به طرق مختلف سلامت بدن را افزایش می دهد. این می تواند به محافظت در برابر عفونت ، کاهش کلسترول ، کاهش قند خون ، تسکین درد مفاصل و محافظت از معده کمک کند. این یک گیاه معجزه گر است و برای حفظ بدن شما در شرایط خوب بسیار مفید است.

مزایای تجارت کشاورزی تولسی

مانند بسیاری از صنایع کشاورزی دیگر ، کشاورزی تولسی نیز دارای مزایایی است. در اینجا ما سعی می کنیم مزایای برتر تجارت کشاورزی تولسی را شرح دهیم.

 • کشت تجاری تولسی نوعی کاملاً متفاوت از صنعت کشاورزی است. اگرچه ، بسیاری از افراد قبلاً این تجارت را شروع کرده اند.
 • محصولات تولسی به دلیل خواص دارویی ، تقاضای بسیار خوبی در بازار دارند. و تقاضا به تدریج در حال افزایش است.
 • گیاهان تولسی بسیار قوی و مقاوم هستند. و این گیاهان به طور کلی کمتر مستعد بیماری ها هستند.
 • هزینه کاشت و سایر هزینه ها نسبتاً کمتر است ، اما ROI بسیار خوب است. و شما پول سرمایه گذاری شده خود را در مدت زمان کوتاهی پس می گیرید.
 • کشاورزی تجاری تولسی بسیار سودآور است. محصول تولسی دو محصول عمده دارد: اول ، دانه ها و سایر برگ ها.
 • تقریباً در همه جا با همه انواع خاک می توانید کشاورزی تولسی را شروع کنید.
 • تجارت تجاری کشاورزی تولسی سودآور است. بنابراین ، می تواند منبع خوبی برای اشتغال باشد ، به ویژه برای افراد تحصیل کرده بیکار.
 • گیاه کل تولسی دارویی است و کاربردهای مختلفی دارد.
 • گیاه تولسی هوا را تصفیه می کند ، اکسیژن را به طور مداوم تأمین می کند و برای طبیعت بسیار مفید است. و با پرورش این گیاه مقدس می توانید به طبیعت کمک کنید.

نحوه راه اندازی کسب و کار کشاورزی تولسی

شروع کشاورزی تولسی درست مانند راه اندازی سایر مشاغل کشاورزی است. این بسیار آسان و ساده است و مبتدیان نیز می توانند این تجارت را راه اندازی کنند.

کشاورزی تولسی ، کشت تولسی ، کشاورزی تجاری تولسی ، تجارت کشاورزی تولسی ، نحوه شروع پرورش تولسی

گیاهان تولسی بسیار مقاوم هستند و کمتر مستعد بیماری هستند. بنابراین ، آنها به طور کلی بسیار خوب رشد می کنند. در اینجا ما سعی می کنیم اطلاعات بیشتری در مورد شروع و راه اندازی این تجارت از کاشت تا مراقبت و بازاریابی شرح دهیم.

یک مکان خوب انتخاب کنید

انتخاب یک مکان خوب برای شروع تجارت کشاورزی تولسی بسیار مهم است. اگرچه ، گیاهان تولسی تقریباً در همه نوع خاک قابل رشد هستند.

اما خاک حاصلخیز با محتوای آلی بالا برای رشد گیاهان تولسی خوب در نظر گرفته می شود. سیستم زهکشی خوب نیز ضروری است.

محدوده pH خاک باید بین 4.3 تا 8.2 باشد. خاکهای لومی غنی ، لاتریت ضعیف ، شور ، قلیایی همه این انواع خاک برای رشد گیاهان تولسی خوب است.

همچنین می توانید از زمین خود که در حال حاضر دارید و برای تولید محصولات دیگر استفاده می کنید ، استفاده کنید.

آماده سازی زمین

گیاهان تولسی در خاک خوب زهکشی شده به خوبی رشد می کنند. چندین بار زمین را شخم بزنید و خار کنید تا خاک به ارتفاع کمی برسد و سپس کودهای پوسیده را به خوبی در خاک مخلوط کنید.

شرایط آب و هوایی برای کشاورزی تولسی

گیاهان تولسی عموماً در آب و هوای گرم به ویژه در شرایط آب و هوایی مناطق نیمه گرمسیری به خوبی رشد می کنند.

جوانه زنی موفق بذرها به دمای حدود 20 درجه سانتی گراد نیاز دارد. و گیاهان در طول دوره رشد گیاهان به دمای متوسط ​​7 تا 27 درجه سانتی گراد نیاز دارند.

گیاهان تولسی حساس به سرما و آب و هوای سرد هستند. و گیاهان به طور کلی در شرایط کامل آفتاب به خوبی رشد می کنند. آنها می توانند در ارتفاع 900 متری رشد کنند.

اگرچه ، شما می توانید گیاهان تولسی را در شرایط سایه دار پرورش دهید. اما برگهای گیاهانی که در چنین شرایطی رشد می کنند دارای مقدار کمی روغن هستند.

گیاهان همچنین نمی توانند شرایط خشکی را تحمل کنند ، زیرا بافت گیاه نرم است. حداقل بارندگی سالانه مورد نیاز گیاهان حدود 700 میلی متر است.

انواع را انتخاب کنید

انواع مختلفی از تولسی موجود است. اما سه مورفوتیپ اصلی که در هند و نپال کشت می شوند عبارتند از Ram tulsi ، Krishna Tulsi و وحشی رایج Vana tulsi.about:blank

Ram tulsi رایج ترین نوع تولسی با برگهای سبز روشن و روشن است که کمی شیرین است. و کریشنا تولسی سبز برگ ارغوانی است.

برخی از انواع محبوب که برای تولید تجاری مناسب هستند عبارتند از کریشنا تولسی ، رام تولسی ، درودریها تولسی ، بابی تولسی ، آمریتا تولسی ، توکاشمیه تولسی ، کاپور تولسی و وانا تولسی. بسته به تقاضا و ارزش بازار در منطقه شما می توانید هر نوع را انتخاب کنید.

خرید/تولید گیاهان

شما می توانید گیاهان را از مهد کودک ها خریداری کنید یا بذرهای مورد نیاز خود را تولید کنید. اگر می خواهید نهال خود را پرورش دهید ، بستر بذر آماده کرده و بذر بکارید.

4.5 1.0 1.0 0. 0.2 متر اندازه مناسبی برای بستر بذر است. کودهای آلی و همچنین مقداری ماسه را با خاک بستر بذر اضافه کنید. تخت ها را بلافاصله پس از کاشت آبیاری کرده و با کاه ، تکه های چمن خشک یا چیزی شبیه این بپوشانید.

کاشتن

هنگامی که پیوندها آماده می شوند (زمانی که به سن 15 تا 20 روزگی می رسند) می توانید کاشت را شروع کنید. قبل از کاشت تا جایی که می توانید خاک را با افزودن ارگانیک آماده کنید.

در شرایط آب و هوایی هند ، پیوند در اواسط آوریل زمانی انجام می شود که نهال ها 6 هفته سن دارند و 4-5 برگ روی نهال دارند.

بسترهای نهال را 24 ساعت قبل از نشاء آبیاری کنید تا بتوانید به راحتی نهال ها را از ریشه کنده و در زمان پیوند کج بمانند. و همچنین بلافاصله پس از کاشت در مزرعه اصلی آبیاری کنید.

مراقبت

گیاهان تولسی بسیار قوی و مقاوم هستند و به طور کلی مراقبت کمتری نیاز دارند. اگرچه ، مراقبت مناسب از گیاهان برای دستیابی به تولید خوب و حداکثر عملکرد بسیار مثر خواهد بود. در اینجا ما سعی می کنیم فرایند مراقبت برتر در تجارت تجاری تولسی تجاری را توصیف کنیم.

بارور کردن

تهیه کودهای مناسب برای گیاهان برای تجارت تجاری تولسی بسیار مهم است. تا جایی که می توانید کود دامی پوسیده را اضافه کنید و خوب با خاک مخلوط کنید.

مقدار کود را به شکل نیتروژن به میزان 48 کیلوگرم و پتاس را به میزان 24 کیلوگرم و فسفر را به میزان 24 کیلوگرم در هکتار (به شکل اوره 104 کیلوگرم ، MOP 40 کیلوگرم و SSP 150 کیلوگرم در هکتار) اعمال کنید.

نصف دوز نیتروژن و دوز کامل فسفات پنتوکسید را به عنوان دوز پایه اعمال کنید ، آن را در زمان پیوند استفاده کنید.

Mn@50ppm متمرکز و Co@100ppm conc. به عنوان ریز مغذی استفاده می شود. دوز باقیمانده نیتروژن پس از برش اول و دوم به دو قسمت تقسیم می شود.

آبیاری

تامین آبیاری مناسب برای تجارت تجاری کشاورزی تولسی بسیار مهم است. در طول تابستان ماهیانه 3 بار آبیاری کنید. اما در فصل بارندگی نیازی به آبیاری نیست.

آبیاری اول باید پس از پیوند و سپس آبیاری دوم در زمان استقرار نهال انجام شود. و آبیاری 12-15 در یک سال مورد نیاز است.

مالچ کردن

مالچ پاشی یک راه خوب برای حفظ رطوبت در خاک است. همچنین به جلوگیری از علف های هرز کمک می کند. برای مالچ کردن می توانید از مواد آلی استفاده کنید.

وجین کردن

علف های هرز بسیار مهم است ، زیرا علف های هرز مواد مغذی را از خاک مصرف می کنند و گیاهان شما آسیب می بینند. بنابراین ، سعی کنید علفهای هرز را کنترل کرده و آنها را از مزرعه خود حذف کنید.

شما می توانید علف های هرز و زورگیری را برای جلوگیری از علف های هرز خود انجام دهید. شروع به وجین یک ماه پس از کاشت کنید. فقط یک اسب آبیاری پس از دو ماه کاشت ایده آل است.

آفات و بیماریها

گیاهان تولسی بسیار قوی و مقاوم هستند. آنها کمتر مستعد ابتلا به آفات و بیماری ها هستند. آفات و بیماریهای رایج گیاهان تولسی و روشهای کنترل آنها در زیر ذکر شده است.

آفات و کنترل آنها

آفات رایج گیاهان تولسی غلطک برگ و بال توری تولسی هستند.

غلتک های برگ

آفات این گونه از برگ ، جوانه و محصولات تغذیه می کنند. آنها سطح برگ ها را می بندند و آنها را وادار یا تا می کنند.

برای کنترل این آفت ، می توانید کل گیاهان را با 300 میلی لیتر Quinalphos در 150 لیتر آب در هکتار اسپری کنید.

بال توری تولسی

این آفات از برگ تغذیه می کنند و دفع می کنند که برای برگ مناسب نیست. برگها فر می شوند و سپس گیاه در مراحل اولیه خشک می شود.

برای کنترل بال های توری ، با Azadirachtin 10،000 ppm conc اسپری کنید. به میزان 5 میلی لیتر در لیتر آب

بیماریها و کنترل آنها

گیاهان تولسی کمتر مستعد بیماری ها هستند. اما بیماریهای رایج گیاهان عبارتند از کپک پودری ، بیماری نهال و پوسیدگی ریشه.

کپک پودری

این بیماری در اثر قارچ ایجاد می شود. این قارچ روی برگها پودر ایجاد می کند و طیف وسیعی از گیاهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

کل گیاه را با منکوزب به میزان 4 گرم در لیتر آب اسپری کنید. این به خلاص شدن از شر این بیماری کمک می کند.

زخم نهال

همچنین یک عفونت قارچی است که باعث مرگ بذر یا نهال می شود. آیا روش بهداشتی بهداشتی را برای کنترل این بیماری مدیریت کرده اید.

برداشت

تولسی یک گیاه بسیار سریع رشد می کند. و می توانید 3 ماه پس از پیوند برداشت کنید. برداشت به طور کلی زمانی انجام می شود که دوره کامل شکوفایی وجود داشته باشد.

هنگامی که گیاه حداقل 15 سانتی متر از سطح زمین فاصله دارد ، برای بازسازی بیشتر شاخه ها باید برش انجام شود. معمولاً از برگها به صورت تازه استفاده می شود یا برای استفاده بعدی در آفتاب خشک می شوند.

وظایف پس از برداشت

در بیشتر موارد ، تولید کنندگان تجاری تولسی پس از برداشت برگ ها را خشک می کنند. سپس تقطیر با بخار برای بدست آوردن روغن تولسی انجام می شود.

سپس برای حمل و نقل در کیسه های محکم بسته بندی می شود. برگها باید در مکانهای خشک نگهداری شوند.

چندین محصول پس از پردازش گیاه ساخته می شوند. محصولات رایج تولسی عبارتند از روغن تولسی ، پودر تولسی ، زنجبیل تولسی ، کپسول تولسی و چای تولسی.

بازده

در واقع تعیین مقدار دقیق (نه تنها برای تولسی بلکه برای همه محصولات دیگر) بسیار دشوار است. عملکرد در هکتار یا هکتار در واقع بستگی به شیوه های مدیریت محصول و خاک و رقم دارد.

اما به طور کلی می توان به عملکرد متوسط ​​9 تا 14 تن برگ در هکتار دست یافت. و متوسط ​​عملکرد روغن تولسی در هکتار بین 10 تا 25 کیلوگرم است.

بازار یابی

شما باید استراتژی های بازاریابی خود را قبل از شروع تجارت تجاری کشاورزی تولسی تعیین کنید. می توانید به دنبال کشاورزی قراردادی با شرکت های معروف گیاهی باشید. قبل از شروع رشد تولسی برای چشم اندازهای بازاریابی بهتر ، قرارداد بازخرید یا قرارداد تولس باید به خوبی تنظیم شود.

اینها مراحل و روشهای رایج تجارت تجاری تولسی هستند. راه اندازی این تجارت واقعاً بسیار آسان است ، حتی مبتدیان نیز می توانند شروع کنند. امیدوارم این راهنما به شما کمک کرده باشد! موفق باشید و خداوند به شما برکت دهد!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *