پرورش لوبیا در باغچه خانگی ممکن است چالش برانگیز به نظر برسد ، اما در واقع بسیار آسان و ساده است.

اگر الزامات اساسی برای پرورش لوبیا را می دانید ، مطمئناً می توانید لوبیای تازه را از باغ خود پرورش دهید.

لوبیا در واقع یک سبزی نرم است و همچنین یک افزودنی عالی برای هر باغ خانگی است . در اینجا ما در مورد “نحوه پرورش لوبیا به صورت ارگانیک برای مصارف خانوادگی” بحث می کنیم.

فهرست مطالب

چگونه شروع به پرورش لوبیا کنیم
انواع حبوبات را انتخاب کنید
دانه ها را جمع آوری/خریداری کنید
زمان رشد لوبیا
آماده سازی خاک
کاشت لوبیا
پرورش لوبیا قطبی
پرورش حبوبات بوش
مراقبت از گیاهان لوبیا
تغذیه/کوددهی
آبیاری
مالچ کردن
هرس کردن
کنترل علف های هرز
کنترل حیوانات خانگی و بیماریها
ویروس موزاییک
کپک پودری
ساقه آنتراکنوز
لوبیا زنگ
برداشت لوبیا

چگونه شروع به پرورش لوبیا کنیم

پرورش حبوبات در واقع بسیار آسان و ساده است. اگرچه شما باید راهنمای گام به گام را دنبال کنید و از گیاهان برای عملکرد خوب مراقبت کنید. مراحل متداول برای پرورش لوبیا در زیر ذکر شده است.

انواع حبوبات را انتخاب کنید

انواع مختلف لوبیا در دسترس است. بانک های ژنی جهان در حال حاضر حدود 40،000 انواع مختلف لوبیا را در اختیار دارند. اما در بین این گونه های لوبیا تنها چند گونه برای مصرف منظم رشد می کنند.

از نظر سبک رشد ، دو نوع لوبیا وجود دارد ، یعنی لوبیا و لوبیا. گونه های لوبیا قطبی تاک می شوند و نیاز به رشد دارند.

از سوی دیگر ، دانه های بوته ای فشرده تر رشد می کنند و به طور کلی نیازی به حمایت ندارند. در بین این دو نوع لوبیا ، پرورش لوبیا بوته ای بسیار ساده تر است و در واقع نیاز به مراقبت و نگهداری کمتری دارد.

اما لوبیا قطبی بسیار مقاوم ، مقاوم در برابر بیماری است و به طور کلی حبوبات بیشتری تولید می کند. هر دو نوع قطب و بوته انواع مختلفی دارند.

با این حال ، بیشتر انواع لوبیا عبارتند از Lablab ، Yardlong ، Runner ، لیما ، Pinto ، سیاه ، سبز ، کره ، زرد ، سویا ، نخود ، چشم سیاه و غیره.

تنوعی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید. همچنین می توانید با دوستان یا بستگان خود مشورت کنید تا تصمیم بگیرید که کدام نوع برای شما مناسب است.

دانه ها را جمع آوری/خریداری کنید

پس از انتخاب انواع مناسب بذرها را جمع آوری یا خریداری کنید. شما به راحتی می توانید دانه ها را از نزدیکترین فروشگاه های بذر خود خریداری کنید یا همچنین می توانید به صورت آنلاین سفارش دهید.

به هر حال ، اگر اقوام یا دوستانی دارید که در حال پرورش لوبیا هستند ، می توانید چند دانه از آنها جمع آوری کنید.

زمان رشد لوبیا

بیشتر لوبیاها محصول تابستانی هستند و برای رشد به دمای گرم نیاز دارند. بسته به نوع ، لوبیا بین 55 تا 60 روز از کاشت تا برداشت زمان می برد (اگرچه برخی از انواع اولیه و دیررس موجود است).

در مناطق سردتر شمالی ، نباید حبوبات را تا زمانی که تمام خطر سرمازدگی (به طور کلی حدود یک هفته پس از آخرین یخبندان در بهار) سپری شود ، کاشت.

آماده سازی خاک

پرورش لوبیا تقریباً در همه انواع خاک امکان پذیر است. اما اکثر انواع لوبیا در خاک لومی یا شنی لومی به خوبی رشد می کنند. اگر خاک غنی از مواد آلی باشد ، گیاهان شما به خوبی رشد کرده و سالم خواهند بود.

بنابراین قبل از کاشت ، خاک را با افزودن هرچه بیشتر مواد ارگانیک آماده کنید.

قبل از کاشت بذر ، خاک را با افزودن کود و کمپوست آماده کنید. در صورت داشتن مشکل خاک رس ، افزودن کود و کود دامی به بهبود خاک کمک می کند.

کاشت لوبیا

شما می توانید هر مکانی را در باغ خود برای پرورش لوبیا انتخاب کنید. شما باید بذرها را بسته به اولویت شخصی خود ، نیازهای منظر و مهمتر از همه نوع لوبیا بکارید.

پرورش لوبیا قطبی

همانطور که در بالا ذکر شد ، لوبیا قطبی می کند و نیاز به رشد یا افزایش می یابد. انواع لوبیا قطبی نیاز به چسباندن با تکیه گاه دارند و می توانید از بامبو ، حصار ، نرده ، لودر یا رشته برای این منظور استفاده کنید.

از ساقه ذرت یا آفتابگردان نیز می توان برای تکیه گاه لوبیا استفاده کرد. و همچنین می توانید از هر درختی در باغ خود استفاده کنید. بنابراین قبل از کاشت انواع لوبیا قطبی ، اطمینان حاصل کنید که حمایت لازم را برای صعود گیاهان لوبیا در اختیار دارید.

پرورش لوبیا قطبی دارای مزایای حداکثر استفاده از فضای موجود شما است.

پرورش حبوبات بوش

در واقع رشد انواع لوبیا بوش بسیار راحت تر از انواع لوبیا است. انواع لوبیا بوش برای مراقبت و مراقبت کمتری برای رشد نیاز دارند و عموماً نیازی به حمایت ندارند (آنها گیاهان بوته ای نزدیک به زمین هستند).

انواع لوبیا بوش محصول اولیه تولید می کند. برای کاشت در ردیف ها ، فاصله 1.5-2 فوت بین دو ردیف و فاصله 0.5-1 فوت بین دو گیاه را حفظ کنید.

هر کدام را که انتخاب می کنید ، قبل از کاشت بذرها را به مدت 24 ساعت در آب تمیز خیس کنید. انجام این اراده به جوانه زنی سریعتر کمک می کند.

مراقبت از گیاهان لوبیا

مراقبت خوب از گیاهان برای پرورش لوبیا و گرفتن محصول خوب بسیار مهم است. گذراندن مدتی در باغ برای مراقبت از گیاهان لوبیا کافی خواهد بود.

تغذیه/کوددهی

خاک با باروری طبیعی برای پرورش لوبیا خوب خواهد بود. اگر از قاعده ذکر شده در بالا برای تهیه خاک پیروی کنید ، لوبیا به خوبی رشد می کند.

کود اضافی فقط در مواردی که سطح پایین است و زمانی که گیاه شروع به گلدهی می کند مورد نیاز است. همیشه سعی کنید از کودهای آلی (کمپوست ، کود و غیره) استفاده کنید.

آبیاری

رطوبت کافی در خاک برای رشد لوبیا ضروری است. بنابراین شما باید گیاهان را به طور منظم آبیاری کنید. حداقل هفته ای یکبار یا بیشتر در هوای خشک گیاهان را آبیاری کنید.

مالچ کردن

مالچ پاشی به حفظ رطوبت در خاک کمک می کند. شما همیشه باید از مواد آلی برای مالچ پاشی مانند برش چمن ، برگ های کمپوست ، کاه و غیره استفاده کنید. مالچ پاشی همچنین به کنترل علف های هرز کمک می کند.

هرس کردن

هرس برای لوبیا اجباری نیست. اما هنگامی که چندین برگ واقعی وجود دارد ، می توانید بالای گیاه را برش دهید. انجام این کار گیاه را به رشد انگور جدید ترغیب می کند.

لوبیا ، انواع لوبیا ، پرورش لوبیا ، راهنمای رشد لوبیا ، راهنمای کامل پرورش لوبیا ، نحوه رشد لوبیا ، نحوه شروع رشد در حال رشد ، رشد لوبیا ، رشد لوبیا ، نحوه رشد لوبیا ارگانیک ، پرورش لوبیا به صورت ارگانیک

کنترل علف های هرز

مالچ پاشی به کنترل بیشتر علف های هرز باغ کمک می کند. اما اگر حتی متوجه علفهای هرز شدید ، به صورت دستی کنترل کنید. از مواد شیمیایی کنترل کننده علف های هرز استفاده نکنید.

کنترل حیوانات خانگی و بیماریها

برخی از آفات رایج لوبیا عبارتند از شته ، سوسک ژاپنی ، سوسک لوبیای مکزیکی و غیره. شما می توانید این حیوانات خانگی را به محض مشاهده آنها با دست کنترل کنید.

همچنین می توانید از آفت کش های خانگی طبیعی برای کنترل حیوانات خانگی استفاده کنید (برخی از مواد آلی که بیشتر برای تهیه آفت کش های ارگانیک استفاده می شوند سیر ، پیاز ، چیلی ، صابون ، روغن چریش ، جوش شیرین ، خاک دیاتومه و غیره هستند).

لوبیا همچنین مستعد ابتلا به برخی بیماری ها است. برخی از بیماریهای شایع لوبیا و درمان آنها در زیر ذکر شده است.

ویروس موزاییک

کمبود مواد مغذی ، استفاده از علف کش یا عفونت ها عوامل شایع ایجاد کننده ویروس های موزاییک هستند.

اگر متوجه لکه های رنگی غیرمعمول روی گیاهان خود شدید ، احتمالاً آنها این بیماری را دارند. دور انداختن گیاهان تنها راه واقعی برای غلبه بر این بیماری است.

کپک پودری

همانطور که از نامش پیداست ، کپک پودری در واقع یک فیلم پودری سفید است که روی گیاهان لوبیا ایجاد می شود.

این بیماری از طریق باران و باد منتقل می شود. برای جلوگیری از این بیماری از آبیاری سربار خودداری کنید و بذرهای با کیفیت بالا بکارید. استفاده از قارچ کش نیز به غلبه بر این بیماری کمک می کند.

ساقه آنتراکنوز

بیماری آنتراکنوز ساقه در واقع یک قارچ است. علائم شایع این بیماری “لکه های تیره رنگ روی لوبیا” است. برای جلوگیری از این بیماری از آبیاری سربار خودداری کنید.

لوبیا زنگ

زنگ لوبیا نیز یک قارچ است. اگر متوجه لکه های رنگی زنگ زده روی برگ ها شدید ، گیاهان شما تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرند. تناوب زراعی راهی عالی برای درمان این بیماری است. برای جلوگیری از شیوع این بیماری گیاهان را دور بریزید.

در صورت مشاهده مشکلات دیگر در گیاهان لوبیا با هر متخصص یا هر کشاورز با تجربه در منطقه خود تماس بگیرید. و اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام دهید.

برداشت لوبیا

حبوبات را می توان پس از 55-60 روز از کاشت بذر برداشت کرد. و می توانید برداشت لوبیا را به طور کلی پس از 20-25 روز از شروع گلدهی شروع کنید.

بسته به نوع دلخواه می توانید لوبیای نارس یا بالغ را انتخاب کنید. غالباً حبوبات در مرحله نابالغ (زمانی که دانه های داخل آن هنوز به طور کامل رشد نکرده اند) چیده می شوند.

می توانید مقداری لوبیا را در گیاهان بگذارید تا در فصل رشد بعدی به عنوان دانه استفاده شود. بهترین شانس!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *