[et_pb_section][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text]


پرورش کلم بروکلی یک تجارت بسیار رایج و محبوب در بسیاری از کشورهای جهان است. پرورش کلم بروکلی نسبتاً آسان است و سبزی بسیار مورد علاقه است. تولید تجاری بسیار سودآور است و راهی عالی برای کسب درآمد است.

کلم بروکلی در واقع یک گیاه سبز خوراکی در خانواده کلم است. این سر بزرگ گلدار ، ساقه و برگهای کوچک مرتبط با آن به عنوان سبزی خورده می شود. در گروه رقم Italica از گونه های Brassica oleracea طبقه بندی می شود.

کلم بروکلی دارای گلهای بزرگی است که معمولاً سبز تیره هستند و در ساختار درختی قرار گرفته اند که از ساقه ضخیمی که معمولاً سبز روشن است منشعب شده است. توده سر گلها توسط برگها احاطه شده است. کلم بروکلی شبیه گل کلم است ، که یک گروه رقم متفاوت ، اما نزدیک به هم از همان گونه براسیکا است.

اکثر ارقام کلم بروکلی محصولات آب و هوایی خنک هستند که در هوای گرم تابستان عملکرد ضعیفی دارند. کلم بروکلی وقتی در معرض دمای متوسط ​​روزانه بین 14 تا 23 درجه سانتی گراد قرار گیرد ، بهتر رشد می کند.

کلم بروکلی در طول سال در کالیفرنیا ، ایالات متحده (که 92 درصد محصول را در سطح ملی تولید می کرد) پرورش می یابد. کل تولید کلم بروکلی در سال 2019 (برای گزارش تولید با گل کلم) 27 میلیون تن بود.

هند و چین با هم 73 درصد از کل تولید جهان را به خود اختصاص داده اند. ایالات متحده ، اسپانیا و مکزیک ، تولیدکنندگان ثانویه ، هر یک حدود یک میلیون تن یا کمتر از آن در سال داشتند.

با این حال ، پرورش کلم بروکلی در مقیاس بزرگ یا تجاری یک تجارت بسیار خوب و سودآور است. می توانید از این تجارت درآمد خوبی کسب کنید. در صورت داشتن تجربه قبلی در زمینه پرورش گل کلم ، می توانید تولید کلم بروکلی را آغاز کنید .

فهرست مطالب

ارزش غذایی کلم بروکلی
فواید مصرف کلم بروکلی برای سلامتی
مزایا/مزایای تجارت کلم بروکلی
چگونه می توان تجارت تجاری تجاری کلم بروکلی را راه اندازی کرد
گزینش سایت
آماده سازی زمین
شرایط اقلیمی
انواع بروکلی/ارقام
خرید بذر
کاشتن
مراقبت
بارور کردن
آبیاری
مالچ کردن
وجین کردن
آفات و بیماریها
بیماریها و کنترل آنها
نقاط حلقه
کپک داونی
میرایی خاموش
کپک سفید
آفات و کنترل آنها
شب پره الماسی
نماتدها
تریپس
برداشت
بازده
بازار یابی

ارزش غذایی کلم بروکلی

کلم بروکلی بسیار مغذی و سالم است و می توان آن را به صورت خام یا پخته مصرف کرد. منبع غنی ویتامین C و ویتامین K.

طبق ویکی پدیا ، یک وعده 100 گرم کلم بروکلی خام 34 کالری ، ویتامین C (107 DV DV) و ویتامین K (97 DV DV) تأمین می کند. کلم بروکلی خام حاوی مقادیر متوسط ​​چندین ویتامین B و مواد معدنی منگنز است. کلم بروکلی خام 3٪ پروتئین ، 7٪ کربوهیدرات ، 89٪ آب و حاوی مقدار ناچیزی چربی است.

فواید مصرف کلم بروکلی برای سلامتی

همانطور که در بالا مشاهده کردید ، کلم بروکلی بسیار مغذی و یک غذای سالم است. این برای سلامتی شما بی خطر است و می توانید مرتباً از آن استفاده کنید. در اینجا سعی داریم تا مزایای سلامتی مصرف کلم بروکلی را شرح دهیم.

 • کلم بروکلی دارای کربوهیدراتهای گوارشی کمی است اما مقدار مناسبی فیبر را تأمین می کند.
 • فیبر موجود در کلم بروکلی سلامت روده را افزایش می دهد و ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش دهد.
 • کلم بروکلی منبع خوبی از پروتئین است. در واقع ، پروتئین آن بیشتر از سایر سبزیجات معمولی است.
 • کلم بروکلی منبع بسیار خوبی از برخی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است. سرشار از ویتامین C ، K1 ، B9 ، پتاسیم ، آهن و منگنز است.
 • همچنین دارای بسیاری از ترکیبات گیاهی دیگر است که با فواید سلامتی مرتبط هستند (فراوان ترین آنها سولفورافان است).
 • کلم بروکلی برای پیشگیری از سرطان مفید است. سرشار از ترکیباتی است که تصور می شود در برابر سرطان محافظت می کند.
 • مصرف منظم کلم بروکلی می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند.
 • کلم بروکلی برای چشم و پوست مفید تلقی می شود. این ماده حاوی بتاکاروتن است که بدن شما آن را به ویتامین A تبدیل می کند و ممکن است بینایی شما را تقویت کند (اگر میزان مصرف ویتامین A شما کم باشد).
 • کلم بروکلی را می توانید به صورت خام یا پخته مصرف کنید. با استفاده از این سبزی خوشمزه و سالم می توانید غذاهای زیادی تهیه کنید.

مزایا/مزایای تجارت کلم بروکلی

پرورش تجاری کلم بروکلی یک تجارت بسیار خوب و سودآور است. شما می توانید درآمد خوبی از این تجارت کسب کنید. این یک تجارت قدیمی و تأسیس شده در بسیاری از کشورهای جهان است.

اگر عملاً از یک کشاورز موجود یاد بگیرید ، پرورش کلم بروکلی بسیار آسان است. مبتدیان نیز می توانند این کسب و کار را با دانش کمی شروع کنند (اگرچه ، یادگیری عملاً بهتر خواهد بود). در اینجا ما سعی می کنیم اطلاعات بیشتری در مورد مزایا یا مزایای برتر تجارت تجاری کلم بروکلی شرح دهیم.

 • پرورش تجاری کلم بروکلی یک تجارت جدید نیست. این یک تجارت بسیار قدیمی و تأسیس شده در بسیاری از کشورهای جهان است.
 • بسیاری از مردم در سراسر جهان در حال حاضر این تجارت را به صورت تجاری انجام می دهند. بنابراین ، لازم نیست زیاد نگران راه اندازی و راه اندازی این تجارت باشید.
 • احتمالاً می توانید برخی از کشاورزان موجود در منطقه خود را پیدا کنید تا به طور عملی یاد بگیرید.
 • توصیه می کنیم از کشاورزان موجود یاد بگیرید. انجام این کار به شما کمک می کند تا کسب و کار خود را بدون مشکل شروع کرده و اداره کنید.
 • در واقع ، پرورش کلم بروکلی بسیار آسان است و مبتدیان نیز می توانند این تجارت را شروع کنند.
 • پرورش کلم بروکلی تجاری بسیار سودآور است و شما می توانید سود خوبی از این تجارت به دست آورید.
 • شما می توانید در مدت زمان بسیار کوتاهی از این تجارت سود خوبی ببرید.
 • نیاز سرمایه گذاری اولیه نسبتاً کم است ، اما اگر بتوانید همه کارها را از ابتدا تا انتها به طور کامل انجام دهید ، می توانید بازده خوبی داشته باشید.
 • تقاضا و ارزش کلم بروکلی در بازار داخلی و بین المللی خوب است.
 • کلم بروکلی در بازار بسیار محبوب است و نیازی نیست نگران بازاریابی محصولات خود باشید.
 • گیاهان کلم بروکلی به طور کلی با کمی مراقبت و مدیریت خوب رشد می کنند. مراقبت از گیاهان نسبتاً آسان است.
 • پرورش کلم بروکلی تجاری می تواند یک تجارت و منبع عالی برای افراد تحصیل کرده بیکار باشد.
 • کلم بروکلی بسیار مغذی و سالم است. شما می توانید به طرق مختلف از آن لذت ببرید.
 • اگر کسب و کار تولیدی خود را شروع کرده اید ، می توانید از کلم بروکلی تازه لذت ببرید.

چگونه می توان تجارت تجاری تجاری کلم بروکلی را راه اندازی کرد

راه اندازی تجارت تجاری کلم بروکلی درست مانند راه اندازی سایر مشاغل کشاورزی است . این نسبتا آسان و ساده است. به طور کلی گیاهان در مراقبت های نسبتاً کمتر و مدیریت دیگر به خوبی رشد می کنند.

اگر مبتدی هستید ، می توانید عملاً از کشاورزان موجود یاد بگیرید. با این حال ، در اینجا سعی داریم مراحل شروع و راه اندازی یک تجارت پرورش کلم بروکلی را از کاشت ، مراقبت تا برداشت و بازاریابی بیشتر شرح دهیم.

گزینش سایت

اول از همه ، شما باید مکان بسیار مناسبی را برای شروع تجارت کلم بروکلی خود انتخاب کنید. گیاهان کلم بروکلی به طور کلی برای رشد قوی و مناسب به خاک مرطوب نیاز دارند. سطح pH مطلوب برای پرورش کلم بروکلی بین 5.0 تا 6.5 است.

آماده سازی زمین

خاک خوب زهکشی شده حاوی کود آلی خوب برای تولید کلم بروکلی ایده آل است. تا خاک اضافه کنید و کود دامی پوسیده یا کمپوست خانگی به آن اضافه کنید. و این برنامه به گیاهان کلم بروکلی بیشتر مواد مغذی را می دهد.

شرایط اقلیمی

اکثر ارقام/انواع کلم بروکلی محصولاتی با آب و هوای خنک هستند. این گیاهان در هوای گرم تابستان رشد خوبی ندارند. گیاهان کلم بروکلی وقتی در معرض دمای متوسط ​​روزانه بین 18 تا 23 درجه سانتی گراد قرار می گیرند ، بهتر رشد می کنند.

انواع بروکلی/ارقام

انتخاب تنوع مناسب برای تولید بهتر بسیار مهم است. به طور کلی 3 نوع کلم بروکلی مانند کلم بروکلی Calabrese ، کلم بروکلی جوانه زنی و گل کلم بنفش (نوعی کلم بروکلی که در اروپا و آمریکای شمالی رشد می کند) وجود دارد.

ارقام متداول و محبوب کلم بروکلی عبارتند از: Waltham 29 ، Sun King ، Romanesco ، Purple Sprouting ، Green Magic ، Green Goliath ، DiCicco ، Destiny ، Coronado Crown ، Blue Wind و Belstar.

بسته به عملکرد آن در منطقه خود ، می توانید هر نوع را انتخاب کنید. برای داشتن توصیه های بهتر با کشاورزان محلی منطقه خود مشورت کنید.

خرید بذر

خرید بذر با کیفیت خوب نیز برای دستیابی به تولید بهتر بسیار مهم است. شما می توانید دانه های تازه با کیفیت خوب را از نزدیکترین فروشگاه های عرضه بذر خود پس از انتخاب انواع مناسب خریداری کنید. امروزه بسیاری از تأمین کنندگان حضور آنلاین دارند. بنابراین ، می توانید به صورت آنلاین نیز سفارش دهید.

کاشتن

شما می توانید بذر یا پیوند را برای تولید تجاری انتخاب کنید. گیاهان کلم بروکلی بسیار مقاوم هستند و دانه ها می توانند در خاک با دمای 40 درجه فارنهایت جوانه بزنند.

شما باید 4-5 هفته قبل از نیاز گیاهان برای پیوند بذرها را بکارید. شما باید بذرها را در عمق نیم اینچ در ردیف ها ، 3-5 اینچ از یکدیگر بکارید.

بین ردیف ها حدود 2.5 فوت فاصله داشته باشید و نهال ها را با فاصله 1-1.5 فوت از یکدیگر نازک کنید. بذرها را در طول دوره جوانه زنی به طور منظم آبیاری کنید

اما اگر نمی خواهید با این همه دردسرهای رشد گیاهان از طریق دانه روبرو شوید ، می توانید پیوندها را از مهد کودک ها خریداری کنید.

مراقبت

گیاهان کلم بروکلی به طور کلی خوب رشد می کنند و به مراقبت و مدیریت دیگری احتیاج ندارند. در اینجا ما سعی می کنیم در مورد مراحل مراقبت از پرورش کلم بروکلی بیشتر توضیح دهیم.

بارور کردن

تأمین مقدار کافی کود بسیار مهم است. سعی کنید هنگام آماده سازی خاک برای پرورش کلم بروکلی ، کودهای آلی کافی اضافه کنید. استفاده از کودهای شیمیایی نیز برای تولید بهینه ضروری است.

نیتروژن را به میزان 50 کیلوگرم در هکتار ، فسفر را به میزان 25 کیلوگرم در هکتار و پتاسیم را به میزان 25 کیلوگرم در هکتار اعمال کنید. دوز کامل FYM ، فسفر و پتاسیم و نصف دوز نیتروژن قبل از پیوند اضافه می شود. بقیه دوز نیتروژن پس از یک ماه پیوند اضافه می شود.

آبیاری

اولین آبیاری را بلافاصله پس از پیوند انجام دهید. سپس آبیاری را با فاصله 7-8 روز در فصل تابستان و 10-15 روز در فصل زمستان (بسته به خاک و شرایط آب و هوایی) اعمال کنید.

مالچ کردن

مالچ برای حفظ رطوبت در خاک بسیار مفید است. همچنین به جلوگیری از علف های هرز از مزرعه کمک می کند. می توانید از مواد آلی برای مالچ پاشی (مانند برش چمن ، یونجه و غیره) استفاده کنید

وجین کردن

شما می توانید علف های هرز را از مزرعه به دو روش مختلف (دستی و شیمیایی) کنترل کنید. روش دستی خوب است ، اما به زمان و تلاش نیاز دارد. می توانید فلوکلرالین را 1-2 لیتر در 600-700 لیتر آب قبل از پیوند و سپس علفهای هرز دستی را 30 تا 40 روز پس از پیوند استفاده کنید. Pendimethalin را به میزان 1 لیتر در هکتار یک روز قبل از پیوند نهال استفاده کنید.

آفات و بیماریها

مانند بسیاری از محصولات تجاری دیگر ، گیاهان کلم بروکلی نیز مستعد ابتلا به برخی آفات و بیماری ها هستند. در اینجا سعی داریم بیشتر در مورد این آفات و بیماری ها توضیح دهیم.

بیماریها و کنترل آنها

بیماریهای متداول گیاهان کلم بروکلی عبارتند از: کپک سفید ، میرایی ، کپک سفید و لکه حلقوی.

نقاط حلقه

لکه های حلقه ای لکه های کوچک و بنفش رنگی هستند که روی برگها دیده می شوند و در بلوغ قهوه ای می شوند. هنگامی که متوجه آلودگی شدید ، متالاکسیل 8٪ به علاوه Mancozeb 64٪ WP را به میزان 250 گرم در 150 لیتر آب اسپری کنید.

کپک داونی

علائم رایج کپک زخم ، ضایعات زاویه ای کوچکی است که به رنگ نارنجی یا زرد در سطح زیرین برگها دیده می شود. می توانید با Metalaxyl 8 plus به علاوه Mancozeb 64٪ WP به میزان 250 گرم در 150 لیتر آب اسپری کنید.

میرایی خاموش

از بین رفتن بیماری توسط Rhizoctonia solani ایجاد می شود. علائم شایع مرگ فوری نهال ها پس از جوانه زنی و پوسیدگی قهوه ای قرمز یا سیاه روی ساقه است. افزودن طلای ریدومیل به میزان 2.5 گرم در لیتر آب در ریشه ها باید انجام شود و پس از آن آبیاری در صورت نیاز انجام شود. و اجازه ندهید آب در مزرعه بایستد.

کپک سفید

بیماری سفید مدفوع کلم بروکلی توسط Sclerotinia sclerotiorum ایجاد می شود. علائم نامنظم است و ضایعات رنگ خاکستری در برگها و ساقه مشاهده می شود. سم پاشی Metalaxyl plus Mancozeb به میزان 2 گرم در لیتر آب باید در فاصله 10 روز انجام شود

آفات و کنترل آنها

آفات رایج گیاهان بروکلی عبارتند از پروانه الماس ، نماتد و تریپس.

شب پره الماسی

لارو پروانه الماس پشت از سطح بالا و پایین برگ تغذیه می کند و در نتیجه به کل گیاه آسیب می رساند. در صورت مشاهده آلودگی ، سمپاشی Spinosad 25٪ SC 80ml در 150 لیتر آب در هکتار باید انجام شود.

نماتدها

علائم شایع آلودگی به نماتد کاهش رشد گیاه و زرد شدن گیاهان است. پخش فوراته به میزان 5 کیلوگرم یا کاربورورال به میزان 10 کیلوگرم در هکتار موثر خواهد بود.

تریپس

تریپس حشرات کوچکی هستند که رنگ آنها زرد کم رنگ تا قهوه ای روشن است و علائم آن برگ های مخدوش است و برگ های نقره ای دیده می شود. اگر شته ها و جاسیدها بیشتر آسیب می رسانند ، سم پاشی Imidachloprid 17.8 SL 60 میلی لیتر در هکتار در 150 لیتر آب باید انجام شود.

برداشت

به طور کلی ، برداشت کلم بروکلی زمانی انجام می شود که سر آن به اندازه بازار برسد. آنها باید در اسرع وقت پس از برداشت به بازار عرضه شوند ، زیرا نمی توانند برای مدت بیشتری ذخیره شوند. پس از برداشت ، جوانه ها دوباره پس از 10-12 روز آماده برداشت می شوند. کلم بروکلی را نمی توان با ماشین آلات برداشت ، یعنی باید با دست برداشت شود.

بازده

گفتن مقدار دقیق آن بسیار دشوار است. این به عوامل مختلفی بستگی دارد (مانند تنوع ، فصل ، دما و غیره). به طور متوسط ​​، می توانید انتظار تولید 0.35 تن در هکتار را داشته باشید.

بازار یابی

فروش کلم بروکلی بسیار آسان است. در حال حاضر تقاضا و ارزش خوبی در بازار دارد. احتمالاً می توانید محصولات خود را به راحتی در بازار محلی بفروشید

اینها مراحل و روشهای متداول برای شروع و راه اندازی یک تجارت موفق در پرورش کلم بروکلی هستند. امیدوارم این راهنما به شما کمک کرده باشد! موفق باشید!

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *