پرورش هلو بسیار محبوب است و یک ایده قدیمی برای صنعت کشاورزی است . هلو در واقع یک محصول مهم میوه سنگی در منطقه معتدل است. سرشار از مواد مغذی است و در بازار بسیار محبوب است. و پرورش میوه هلو تجاری بسیار آسان و ساده است.

هلو در واقع درختی برگریز است که بومی منطقه شمال غربی چین بین Tarim Basian و دامنه های شمالی کوههای Kunlun است ، جایی که ابتدا اهلی و کشت شد.

درختان میوه های آبدار خوراکی با ویژگی های مختلف ، که بیشتر هلو نامیده می شود و دیگر شهد (انواع پوست براق) ، می دهند.

نام خاص پرسیکا به کشت گسترده آن در ایران (ایران امروزی) اشاره دارد ، از جایی که به اروپا پیوند زده شد. متعلق به جنس Prunus است که شامل گیلاس ، زردآلو ، بادام و آلو در خانواده گل رز می شود.

هلو با بادام در زیرجنس Amygdalus طبقه بندی می شود که با پوسته دانه راه راه از سایر زیرجنس ها متمایز می شود. به دلیل ارتباط نزدیک ، مغز سنگ هلو طعم قابل ملاحظه ای شبیه بادام دارد و سنگ های هلو اغلب برای تهیه نسخه ارزان قیمت مارسیپان ، معروف به پرسیپان استفاده می شود.

هلو و شلیل یک گونه هستند. اما از نظر تجاری به عنوان میوه های مختلف در نظر گرفته می شود. پوست شلیل فاقد فاز (تریکوم پوست میوه) است که پوست هلو دارد. تصور می شود که جهش در یک ژن منفرد (MYB25) مسئول تفاوت بین این دو است.

ارتفاع و عرض درختان هلو تا 23 فوت می رسد. اما درختان معمولاً هنگام هرس مناسب ، بین 10 تا 13 فوت ارتفاع و عرض دارند. برگهای آن نیزه ای شکل و رگه دار هستند.

گلها در اوایل بهار قبل از برگ تولید می شوند. گلها منفرد یا جفت ، به قطر 2.5 تا 3 سانتی متر ، صورتی رنگ با 5 گلبرگ هستند.

این میوه دارای گوشتی زرد یا مایل به سفید ، عطری لطیف و پوستی است که در ارقام مختلف مخملی (هلو) یا صاف (شلیل) است.

گوشت میوه بسیار ظریف است و در برخی ارقام به راحتی کبود می شود ، اما در برخی از انواع تجاری (به ویژه در صورت سبز بودن) نسبتاً سفت است.

دانه تک ، اندازه بزرگ ، قرمز قهوه ای رنگ ، بیضی شکل ، حدود 1.3-2 سانتی متر طول دارد و توسط پوسته ای شبیه چوب احاطه شده است. هلو ، همراه با گیلاس ، آلو و زردآلو ، میوه های سنگی (دروپس) هستند.

در حال حاضر ، چین #1 تولید کننده میوه هلو در جهان است. و در سال 2018 ، چین به تنهایی 62 درصد از کل هلو و شلیل جهان را تولید کرد.

فهرست مطالب

فواید تغذیه ای هلو
مزایای پرورش هلو
نحوه شروع پرورش هلو
Good Location را انتخاب کنید
خاک را آماده کنید
شرایط آب و هوایی برای پرورش هلو
بهترین زمان برای پرورش هلو
تنوع را انتخاب کنید
خرید گیاهان
گیاهان در هکتار
کاشتن
مراقبت
بارور کردن
آبیاری
مالچ کردن
کنترل علفهای هرز
درخشان کردن
آفات و بیماریها
برداشت
بازده
بازار یابی

 

فواید تغذیه ای هلو

هلو در سراسر جهان محبوب است. این میوه بسیار خوب و مغذی است. آنها می توانند به تنهایی بخورند یا به انواع غذاها اضافه شوند.

هلو بسیار مغذی است و ممکن است مجموعه ای از مزایای سلامتی ، از جمله بهبود هضم ، نرم شدن پوست و تسکین آلرژی را ارائه دهد. در اینجا ما سعی می کنیم در مورد مزایای سلامتی مصرف هلو بیشتر توضیح دهیم.

 
 • با توجه به ‘پایگاه داده ترکیب مواد غذایی USDA’ ، هلو مملو از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است. آنها سرشار از ویتامین ها ، مواد معدنی و ترکیبات مفید گیاهی هستند.
 • هلو منبع عالی کالری ، پروتئین ، چربی ، کربوهیدرات ، فیبر ، پتاسیم ، نیاسین ، مس ، منگنز ، ویتامین A ، ویتامین C ، ویتامین E و ویتامین K است. [ 2 ]
 • هلو همچنین مقادیر کمتری منیزیم ، فسفر ، آهن و برخی ویتامین های گروه B را ارائه می دهد.
 • هلو همچنین دارای آنتی اکسیدان است ، که ترکیبات گیاهی مفیدی است که با آسیب اکسیداتیو مبارزه می کند و از بدن شما در برابر پیری و بیماری محافظت می کند. هرچه میوه تازه تر و رسیده تر باشد ، حاوی آنتی اکسیدان بیشتری است.
 • بر اساس یک مطالعه ، آب هلو تازه در 30 دقیقه پس از مصرف ، عملکرد آنتی اکسیدانی را در مردان سالم نشان داد.
 • اگرچه ، هلوهای تازه دارای سطوح بالاتری از آنتی اکسیدان ها هستند و به نظر می رسد در محافظت در برابر آسیب اکسیداتیو موثرتر از انواع کنسرو شده است.
 • هلو منبع عالی فیبر است. و فیبر به هضم صاف و کاهش خطر ابتلا به اختلالات روده کمک می کند.
 • گل هلو همچنین ترکیبات خاصی را فراهم می کند که به نظر می رسد از یک روده سالم حمایت می کند.
 • هلو حاوی ترکیباتی است که ممکن است به کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا ، و همچنین سطح تری گلیسیرید و کلسترول کمک کند.
 • هلو ممکن است دارای اثرات محافظتی باشد که به سلامت پوست شما کمک می کند. ترکیبات موجود در میوه ها و گلها ممکن است با حفظ رطوبت و محافظت در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید به سلامت پوست شما کمک کند.
 • برخی از ترکیبات موجود در هلو ممکن است با محدود کردن تشکیل ، رشد و گسترش سلول های سرطانی مقداری در برابر سرطان محافظت کنند.
 • هلو ممکن است به کاهش واکنش سیستم ایمنی بدن شما در برابر مواد حساسیت زا کمک کند ، بنابراین علائم آلرژی را کاهش می دهد.
 • مصرف منظم هلو ممکن است ایمنی بدن را افزایش دهد. هلو سرشار از مواد مغذی تقویت کننده سیستم ایمنی و آنتی اکسیدان ها است.
 • هلو ممکن است در برابر برخی سموم محافظت کند. و همچنین ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد.
 • هلو به طور گسترده ای در دسترس است و می توان آن را به روش های مختلف خورد. آنها را به تنهایی میل کنید یا به راحتی آنها را در غذاهای اصلی ، کناره ها ، اسموتی ها یا دسرها قرار دهید.

مزایای پرورش هلو

گیاهان هلو به طور کلی نیاز به مراقبت و مدیریت دیگری ندارند. بنابراین ، شروع تجارت تجاری پرورش هلو نسبتاً آسان است. و تجارت تجاری پرورش هلو مزایا/مزایای زیادی دارد.

گیاهان هلو نیاز به مراقبت کمتری دارند ، بنابراین راه اندازی این تجارت بسیار آسان است. و می توانید این کسب و کار را برای کسب سود شروع کنید.

حتی اگر مبتدی هستید ، می توانید تجارت تجاری پرورش هلو را شروع کنید. در اینجا ما به طور مختصر در مورد مزایای/مزایای اصلی تجارت پرورش هلو توضیح می دهیم.

 • پرورش تجاری هلو ایده تجاری جدیدی نیست. این یک تجارت ثابت است و بسیاری از مردم در حال حاضر این تجارت را انجام می دهند.
 • می توانید از این فرصت برای کسب سود خوب استفاده کنید. می توانید کسب و کار را شروع کنید ، حتی اگر مبتدی هستید.
 • مراقبت از درختان هلو بسیار آسان و ساده است. مبتدیان نیز می توانند به خوبی از آنها مراقبت کنند. بنابراین ، می توانید از این فرصت برای کسب سود استفاده کنید.
 • تقاضا و قیمت هلو در بازار داخلی و بین المللی بسیار زیاد است.
 • درختان هلو در مناطقی با درجه حرارت نسبتاً پایین به خوبی رشد می کنند. بنابراین اگر در جایی با آب و هوای نسبتاً سرد زندگی می کنید ، می توانید این تجارت را شروع کنید.
 • اگر شما یک فرد تحصیل کرده بیکار هستید ، پرورش هلو تجاری می تواند برای شما یک ایده تجاری خوب باشد. این می تواند یک منبع اشتغال عالی باشد.
 • هزینه های تولید نسبتاً کمتر است ، اما سود آن بسیار بیشتر است.
 • همچنین می توانید محصولات دیگری را در زمینه هلو تولید کنید ، که می تواند به شما در تهیه برخی محصولات اضافی کمک کند.
 • فروش هلو بسیار آسان است ، زیرا این میوه از قبل تقاضا و ارزش بسیار خوبی در بازار دارد. بنابراین ، احتمالاً می توانید محصولات خود را به راحتی در بازار محلی بفروشید.
 • مصرف منظم هلو فواید زیادی برای سلامتی دارد. در صورت رشد خود می توانید از هلو تازه لذت ببرید.

نحوه شروع پرورش هلو

راه اندازی تجارت پرورش هلو در دو سطح تجاری و کوچک بسیار آسان و ساده است. درختان هلو به طور کلی نیاز به مراقبت کمتری دارند. بنابراین ، احتمالاً می توانید به راحتی این تجارت را راه اندازی و اداره کنید ، حتی اگر مبتدی باشید.

درختان هلو عموماً در مناطقی با دمای نسبتاً پایین و در دسترس بودن آفتاب کامل رشد می کنند. و تقریباً همه انواع خاکها برای پرورش هلو مناسب هستند.

اگر در جایی با آب و هوای خنک زندگی می کنید ، می توانید تجارت پرورش هلو را شروع کنید. در اینجا در این راهنما ، ما سعی داریم اطلاعات بیشتری در مورد تجارت پرورش هلو از کاشت ، مراقبت تا برداشت و بازاریابی شرح دهیم.

 

Good Location را انتخاب کنید

گیاهان هلو عموماً به خاک لومی شنی عمیق نیاز دارند. بهتر است خاک با مواد زهکشی خوب غنی از مواد آلی شود.

pH ایده آل خاک باید بین 5.8 تا 6.8 باشد. خاکهای اسیدی و شور برای کشت هلو مناسب نیست.

زمین با شیب ملایم برای کشت هلو ایده آل تلقی می شود. این گیاه در ارتفاعات کوهپایه ای ، تپه های بلند و تپه های میانی بهتر رشد می کند.

 

خاک را آماده کنید

قبل از کاشت درختان هلو باید خاک را کاملاً آماده کنید. درختان هلو به طور کلی به خاک لومی شنی عمیق با بسیاری از مواد ارگانیک و سیستم زهکشی خوب نیاز دارند.

با حفر 5 متر در 5 متر زمین را آماده کنید و بسترها را با 20 کیلوگرم کود یا کود آلی ، 125 گرم اوره و 25 میلی لیتر کلرپیریفوس پر کنید. همه اینها را با خاک 30 سانتی متری مخلوط کرده و سطح بالای 10 سانتی متر را پر کنید.

شرایط آب و هوایی برای پرورش هلو

میوه هلو را می توان در طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی کشت کرد. درختان نسبت به سایر میوه های سنگی نسبت به شرایط آب و هوایی گرم مقاوم هستند.

 

گیاهان هلو در فصل باروری هوای روشن و گرم را ترجیح می دهند. گیاهان برای رسیدن میوه ها به دمای حدود 24 درجه سانتی گراد نیاز دارند.

بهترین زمان برای پرورش هلو

گیاهان هلو را می توان در هر زمان کاشت. اما برای رشد بهتر و تولید خوب ، گیاهان باید در زمستان یا اوایل بهار کاشته شوند.

تنوع را انتخاب کنید

انواع مختلفی از هلو در سراسر جهان موجود است. همه گونه ها برای کشت در تمام مناطق جهان مناسب نیستند.

 

به عنوان مثال ، برخی از انواع هلو محبوب و متداول که در هند به خوبی رشد می کنند عبارتند از Floridaprince ، Sharbati ، Khurmani ، Red (Nectarine) ، قرمز فلوریدا ، Shan-Punjab ، Floridasun ، Pratap ، Prabhat و غیره.

انواع سردکننده کم مانند TA-170 ، Flordasun ، Shan-e-Punjab و Sharbati برای منطقه NEH مناسب هستند.

خرید گیاهان

تکثیر در میوه هلو با بالا بردن پایه و پیوند انجام می شود. هر دو نوع در بازار موجود است. بسته به در دسترس بودن منطقه خود خرید کنید.

 

گیاهان در هکتار

تعداد دقیق گیاهان در هکتار بستگی به سیستم تکثیر و کاشت مورد استفاده دارد. برای کاشت سیستم مربع به طور کلی با فاصله 6.5 متر X 6.5 متر استفاده می شود.

کاشتن

ژوئن تا آگوست به عنوان بهترین زمان برای کاشت گیاه هلو در نظر گرفته می شود. اگر سیستم آبیاری خوبی دارید می توانید در هر زمان بکارید.

آبیاری سبک پس از کاشت در مزرعه (در صورت خشکی) بسیار مهم است. اما در صورت شرایط آبیاری ، می توان گیاهان را در ماه های دسامبر و ژانویه کاشت.

 

تعداد دقیق گیاهان در هکتار بستگی به سیستم تکثیر و کاشت مورد استفاده دارد. برای کاشت سیستم مربع به طور کلی با فاصله 6.5 متر X 6.5 متر استفاده می شود.

مراقبت

مراقبت خوب از گیاهان برای تجارت موفق پرورش هلو بسیار مهم است. اگرچه ، گیاهان هلو به طور کلی نیاز به مراقبت و مدیریت دیگری ندارند. اما مراقبت بیشتر به بازده کل کمک می کند.

 

بارور کردن

وقتی که درخت 1-2 ساله است، اعمال کود دامی @ 10-15 کیلوگرم / درخت، اوره @ 150-200gm / درخت، SSP @ 200-300gm / درخت و MOP @ 150-300gm / درخت. وقتی درخت 3-4 ساله است ، FYM@15-20kg /tree ، UREA@500-700gm /tree ، SSP@500-700gm /tree و MOP@400-600gm /tree را اعمال کنید. هنگامی که درختان 5 سال به بالا هستند ، FYM@25-30 kg /tree ، UREA@1000gm /tree ، SSP@1000gm /tree و MOP@800gm /tree را اعمال کنید. جدول زیر را مرور کنید.

سن FYM (کیلوگرم) اوره (گرم) SSP (گرم) MOP (گرم)
1 5 200 250 150
2 10 400 500 250
3 15 650 750 300
4 20 1000 1000 400
5 و بالاتر 25 1200 1250 500
بارور کردن

آبیاری

آبیاری فوری پس از کاشت درختان بسیار مهم است. اما اگر درختان را در فصل بارندگی بکارید ، نیازی به آبیاری نیست.

 

آبیاری قطره ای بهترین روش برای استفاده مثر از آب است. در صورت خشکسالی ، آبیاری را در برخی مراحل حساس انجام دهید. آبیاری در مرحله گلدهی/جوانه زدن و مرحله رشد میوه نیز مهم است.

مالچ کردن

مالچ برای حفظ رطوبت در خاک مفید است. و همچنین برای کنترل علفهای هرز بسیار مثر است. برای مالچ کردن می توانید از مواد آلی استفاده کنید.

کنترل علفهای هرز

وجین دستی باید در مراحل اولیه کاشت انجام شود. قبل از ظهور علف های هرز می توان برای جلوگیری از هرگونه علف هرز در زمینه هلو استفاده کرد.

 

درخشان کردن

گیاهان هلو عموماً نیاز به تراشیدن منظم و سنگین دارند ، به این دلیل که باردهی جانبی فقط در رشد فصل قبل اتفاق می افتد.

درختان تازه کاشته شده را به ارتفاع حدود 2.5 فوت ، درست بالای شاخه جانبی ببرید. 3-4 قسمت جانبی با فاق های زاویه باز را انتخاب کنید که فاصله آنها به طور مساوی باشد.

 

20 تا 30 درصد رشد خطی شاخه ها باید در حین تحمل اولیه برداشته شوند. بهترین زمان هرس هفته آخر اکتبر است. جوانه های آبی که در زیر پیوند پیوند قرار می گیرند به صورت دوره ای حذف می شوند.

آفات و بیماریها

گیاهان هلو کمتر تحت تأثیر آفات و بیماری ها قرار می گیرند. اگرچه ، گاهی اوقات ، کپک پودری و سوراخ گلوله باعث آسیب به محصول می شود.

بیماری کپک پودری باعث ایجاد مواد پودری سفید در برگها ، جوانه ها و گلها می شود. با سمپاشی سولفکس به میزان 2.5 گرم در لیتر آب می توانید این بیماری را کنترل کنید.

 

بیماری سوراخ شلی ناشی از قارچ است که در آن ضایعات پراکنده قهوه ای تیره روی برگ ظاهر می شود. می توان آن را با اسپری با کپتان به میزان 2 گرم در لیتر آب کنترل کرد.

ساقه خوار در زیر پوست تغذیه می کند و گالری های نامنظمی ایجاد می کند و در نتیجه پوست شکسته می شود و صمغ از سوراخ ها بیرون می زند. شاخه ها شروع به خشک شدن می کنند و میوه نمی دهند. شاخه های آسیب دیده را بریده و از بین ببرید.

 

شته برگ هلو جوانه های در حال رشد را می مکد. جوانه های برگ ضعیف شده و منجر به شرایط نامناسب و ریزش زودرس میوه ها می شود. می توان آن را با سم پاشی با Dimethoate به میزان 1.5 میلی لیتر در هر لیتر از آب یا Monocrotophos به میزان 2.5 میلی لیتر در لیتر آب در 7 تا 10 روز قبل از گلدهی کنترل کرد.

برداشت

زمانی که میوه های هلو با پوست سفت به رنگ خوب برسند میوه های هلو آماده برداشت خواهند بود. و چنین میوه هایی برای بازار صادراتی خوب است. اگرچه ، اگر در بازار محلی خرید کنید ، می توانید در مرحله رسیده برداشت کنید.

آوریل تا من بهترین زمان برای برداشت میوه های هلو است. برداشت دستی را می توان با چرخاندن میوه انجام داد. پس از برداشت در دمای متوسط ​​ذخیره می شوند و می توانند در پردازش کدو استفاده شوند.

بازده

به طور متوسط ​​، 20 تا 30 کیلوگرم میوه را می توان از یک درخت 3 ساله برداشت کرد.

بازار یابی

بازاریابی میوه های هلو بسیار آسان و ساده است. زیرا هلو در حال حاضر تقاضا و ارزش بسیار خوبی در بازار دارد. بنابراین ، احتمالاً می توانید محصولات خود را به راحتی در بازار محلی بفروشید.

اینها مراحل و روشهای متداول برای راه اندازی و راه اندازی یک کسب و کار موفق پرورش هلو هستند. امیدوارم این راهنما به شما کمک کرده باشد! موفق باشید و خداوند به شما برکت دهد!

اشتراک گذاری اهمیت دارد!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *