پرورش کلم چینی به صورت ارگانیک در باغچه خانگی دشوارتر از پرورش کلم سنتی با سر گرد نیست .

کلم چینی در واقع یک سبز تازه بزرگ ، کوبیده و تنگ است. طعم آن شیرین تر و نرمتر از کلم معمولی است.

کلم چینی با نامهای دیگری مانند کلم ناپا ، پاک چوی ، بوک چوی ، کلم پکن ، کلم کرفس ، کلم گلدار ، میشیهلی و برخی نامهای محلی دیگر نیز شناخته می شود.

بسیار خوشمزه و مقوی است. و به طور کلی به عنوان سبزی شرقی استفاده می شود که در ساندویچ و سالاد به جای کاهو بسیار استفاده می شود .

کلم چینی عمدتا برای برگهای پهن ، ضخیم و لطیف و همچنین برای ساقه های میانی سنگین کشت می شود. اگر می خواهید رشد کلم چینی را شروع کنید ، کاشت و مراقبت از 10 گیاه برای هر یک از اعضای خانواده کافی خواهد بود.

فهرست مطالب

 • نحوه پرورش کلم چینی
  • تنوع را انتخاب کنید
  • خرید بذر
  • بهترین زمان برای پرورش کلم چینی
  • آماده سازی خاک
  • کاشتن
  • مراقبت از کلم چینی
  • آفات و بیماریها
  • برداشت


نحوه پرورش کلم چینی

پرورش کلم چینی در باغچه خانه کار سختی نیست. اگر فضای کافی در اختیار داشته باشید و کمی وقت بگذارید ، می توانید این سبزی را به راحتی در باغ خانه خود پرورش دهید.

با این حال ، در اینجا ما بیشتر در مورد مراحل پرورش کلم چینی به صورت ارگانیک در باغ خانگی از کاشت ، مراقبت تا بازاریابی توضیح می دهیم.

تنوع را انتخاب کنید

در واقع دو گروه رقم مختلف کلم چینی وجود دارد ، یعنی گروه Chinensis و گروه Pekinensis. و طیف وسیعی از انواع درون این گروههای رقمی وجود دارد.

Pagoda Early Jade، Questar، Kasumi و Chinese Express برخی از انواع محبوب هستند که توسط باغبانان خانگی پیشنهاد می شود. بسته به در دسترس بودن و توانایی بقا در منطقه خود ، نوع دلخواه خود را انتخاب کنید.

خرید بذر

کلم چینی از دانه ها تولید می شود. بنابراین ، پس از انتخاب نوع مورد نظر خود ، دانه ها را خریداری کنید. در بازار محلی یا فروشگاه های عرضه بذر خود بذر جستجو کنید. همچنین اگر در منطقه شما موجود نیست ، می توانید بذرها را به صورت آنلاین سفارش دهید.

بهترین زمان برای پرورش کلم چینی

کلم چینی یک محصول فصل خنک است و در هوای گرم و روزهای طولانی به سرعت پیچ می خورد و به بذر می رسد. بنابراین شما باید رشد کلم چینی را در ماه های سردتر در نظر بگیرید. دمای بین 7 تا 24 درجه سانتی گراد بهترین زمان برای پرورش کلم چینی در نظر گرفته می شود

آماده سازی خاک

کلم چینی در خاک با زهکشی خوب و غنی از مواد آلی به خوبی رشد می کند. pH خاک بین 6.5 تا 7 برای پرورش کلم چینی ایده آل است.

خاک را تا خاک اضافه کنید و کود قدیمی یا کود پوسیده خوب اضافه کنید. و سپس خاک برای رشد کلم چینی آماده می شود.

کاشتن

برای کاشت کلم چینی به صورت ارگانیک در باغچه می توانید بذر یا پیوند بکارید. اگر می خواهید گیاهان را از بذر پرورش دهید ، بذرها را 4-6 هفته قبل از تاریخ متوسط ​​آخرین یخبندان بهاری بکارید.

می توانید بذرها را مستقیماً در خاک بکارید. بذرها را در عمق 1/2 اینچ و فاصله آنها حدود 4 اینچ بکارید. سپس نهال ها را به فاصله 1 تا 1.5 فوت از یکدیگر نازک کنید.

کاشت کلم چینی در ردیف خوب خواهد بود. و بسته به تنوع ، باید ردیف ها را بین 1.5 تا 2.5 فوت از هم فاصله دهید.

اگرچه ، نهال کلم چینی به خوبی پیوند نمی خورد. از آنجا که نهال هایی که در باغ پیوند زده می شوند ، ممکن است به بذر متصل شوند. بنابراین ، رشد کلم چینی از دانه ها همیشه توصیه می شود.

مراقبت از کلم چینی

کلم چینی برای رشد مناسب به مراقبت زیادی احتیاج ندارد. اگرچه مراقبت های بیشتر برای رشد بهتر گیاهان مفید است و عملکرد خوبی را تضمین می کند. در اینجا ما در مورد روند مراقبت از پرورش کلم چینی به صورت ارگانیک در باغچه خانگی توضیح می دهیم.

کود دهی: اگر خاک را با افزودن کودهای قدیمی و کودهای پوسیده به خوبی آماده کرده اید ، لازم نیست کودهای اضافی برای گیاهان تهیه کنید. اگرچه ، استفاده از کود ارگانیک با مقدار زیاد نیتروژن (مانند امولسیون ماهی یا کنجاله سویا) به تقویت گیاهان کمک می کند.

آبیاری: مرطوب نگه داشتن دائمی خاک برای رشد مناسب گیاهان کلم چینی بسیار مهم است. آبیاری منظم نیز به نرمی گیاه کمک می کند.

مالچ پاشی: مالچ نه تنها به مرطوب نگه داشتن خاک کمک می کند ، بلکه به کنترل علف های هرز باغ نیز کمک می کند. مالچ پاشی همچنین به خنک نگه داشتن ریشه گیاهان کمک می کند. مواد ارگانیک مانند کمپوست خانگی ، برش چمن ، برگهای خشک یا یونجه برای استفاده به عنوان مالچ مناسب خواهد بود.

کنترل علفهای هرز: هنگام آماده سازی خاک باید علفهای هرز را از باغ خارج کنید. در صورت مالچ شدید ، بسیاری از علف های هرز را از بین خواهید برد. اگرچه ، اگر متوجه علفهای هرز اضافی شدید ، باید آنها را با دست کنترل کنید. هنگام استفاده از کج بیل برای کنترل علف های هرز مراقب باشید ، زیرا گیاهان کلم چینی ریشه های بسیار سطحی دارند.

نازک شدن: نازک شدن مهم است ، زیرا کلم چینی در صورت شلوغی خوب رشد نمی کند. نهال ها را به فاصله 1 تا 1.5 فوت و در ردیف ها از فاصله 1.5 تا 2.5 فوت نازک کنید.

آفات و بیماریها

گیاهان کلم چینی مستعد ابتلا به برخی آفات و بیماریهای رایج باغ هستند. شته ها ، سوسکهای کک و کرمهای کلم برخی از آفات رایج برای گیاهان کلم چینی هستند.

شته ها را می توان با دست برداشت یا با شلنگ جدا کرد. و کرم های کلم را می توان با سم پاشی باسیل تورینگنسیس کنترل کرد. استفاده از آفت کش های ارگانیک خانگی نیز برای کنترل آفات بسیار مناسب خواهد بود.

پوسیدگی سیاه ، کلاب روت و ویروس زرد از جمله بیماری های شایع گیاهان کلم چینی هستند.

کاشت انواع کلم چینی مقاوم در برابر بیماری راهی عالی برای کنترل بیماری ها است. همچنین از دست زدن به گیاهان هنگام خیس شدن خودداری کنید ، و همچنین گیاهان آلوده را از باغ خارج کرده و از بین ببرید.

برداشت

به طور کلی کلم چینی پس از 70-80 روز از کاشت آماده برداشت می شود (اگرچه زمان دقیق بسته به نوع آن می تواند متفاوت باشد).

هنگامی که سرها کاملاً جمع و جور و محکم هستند ، در سطح خاک برش دهید. شما باید قبل از رسیدن هوای سرد ، برداشت را کامل کنید.

پس از برداشت ، در واقع می توانید از این سبزی عالی به طرق مختلف لذت ببرید و همچنین می توانید آن را در همه سالادهای خود بگنجانید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *