رشد ارگانیک کرفس در باغچه خانگی ممکن است برای برخی باغبانان خانه ، به ویژه برای مبتدیان ، چالش برانگیز باشد .

کرفس در واقع یک گیاه تالابی است ، بنابراین اگر می توانید مطمئن شوید که خاک محل رشد گیاهان مرطوب است می توانید این سبزی ترد را پرورش دهید.

کرفس خانگی نه تنها ترد است بلکه خوش طعم تر از چیزی است که معمولاً در فروشگاه ها پیدا می کنید

در کنار این ، کرفس تجاری تجاری یکی از شیمیایی ترین محصولات حاوی کودهای آفت کش است. بنابراین پرورش کرفس به صورت ارگانیک در باغچه می تواند راهی عالی برای لذت بردن از این سبزی می باشد.

کرفس ( Apium graveolens ) در سراسر جهان به عنوان سبزی پرورش و خورده می شود. این به ویژه در رژیم های کاهش وزن استفاده می شود ، جایی که فیبر غذایی کم کالری را تأمین می کند.

در برخی مناطق ، کرفس برای دانه های آن نیز رشد می کند و روغن دانه ها در صنعت عطر استفاده می شود

کرفس یک سبزی فصل بلند است که در بهار یا پاییز کشت می شود. این می تواند یک افزودنی عالی برای باغ شما باشد. و اگر نیازهای خاص آن را درک کنید ، پرورش کرفس نسبتاً آسان است.

فهرست مطالب

نحوه پرورش کرفس
یک تنوع را انتخاب کنید
خرید بذر
بهترین زمان برای پرورش کرفس
آماده سازی خاک
کاشتن
مراقبت
تغذیه/کوددهی
آبیاری
مالچ کردن
کنترل علفهای هرز
آفات و بیماریها
برداشت

 

نحوه پرورش کرفس

همانطور که در بالا ذکر شد ، اگر نیازهای خاص کرفس را بفهمید ، نسبتاً آسان است. در اینجا ما همه چیز را در مورد پرورش کرفس به صورت ارگانیک در باغچه از کاشت ، مراقبت تا برداشت توضیح می دهیم.

 

یک تنوع را انتخاب کنید

اول از همه ، شما باید گونه ای را انتخاب کنید که در منطقه شما به خوبی رشد می کند. برای توصیه بهتر با برخی دیگر از باغبانان خانه در منطقه خود مشورت کنید. برخی از انواع محبوب کرفس عبارتند از Alfina ، Conquistador و Utah 52-70R Improved.

خرید بذر

پس از انتخاب نوع ، دانه ها را از نزدیکترین فروشگاه های بذر خود خریداری کنید. امیدوارم بتوانید انواع مورد نظر خود را پیدا کنید. امروزه برخی از تامین کنندگان بذر با فروشگاه های آنلاین وجود دارد ، بنابراین می توانید به صورت آنلاین نیز سفارش دهید.

بهترین زمان برای پرورش کرفس

کرفس یک سبزی فصل بلند است که در بهار یا پاییز کشت می شود ، اما نمی تواند گرمای زیاد را تحمل کند.

 

از آنجا که فصل رشد کرفس بسیار طولانی است (130 تا 140 روز با آب و هوای خنک) ، بنابراین بذرها را باید از داخل خانه برای بهترین میزان موفقیت شروع کرد.

بذرها را در تابستان بکارید (به طوری که بتوانید 10-12 هفته قبل از اولین سرمازدگی پاییزی پیوند بزنید) برای محصول پاییزی. و بذرها را 10-12 هفته قبل از متوسط ​​آخرین سرمازدگی برای محصول بهاری بکارید.

کرفس ، نحوه پرورش کرفس ، پرورش کرفس ، راهنمای پرورش کرفس ، نحوه شروع پرورش کرفس ، پرورش کرفس در باغچه ، پرورش کرفس به صورت ارگانیک ، پرورش کرفس به صورت ارگانیک در باغ خانگی

آماده سازی خاک

شما می توانید از هر نوع خاک برای پرورش کرفس با در دسترس بودن آفتاب کامل یا بخشی از آفتاب استفاده کنید.

 

اما گیاهان کرفس به طور کلی در خاک غنی و حاصلخیز با مقدار زیادی مواد آلی در آن مخلوط می شوند.

بنابراین ، قبل از کاشت ، خاک را با افزودن کودهای آلی آماده کنید. می توانید قبل از کاشت از کودهای دیر پوسیده یا کمپوست خانگی استفاده کنید.

کاشتن

کرفس از دانه ها رشد می کند. بذرها را مستقیماً در خاک (سطح) بکارید و بذرها را با خاک نپوشانید تا سرعت جوانه زنی خوبی داشته باشید.

 

و قبل از کاشت ، بذرها را تا 12 ساعت در آب گرم خیس کنید و این کار به جوانه زنی سریعتر بذرها کمک می کند. در بیشتر گونه ها ، می توانید ظرف یک هفته جوانه زنی کنید.

زمانی که نهال ها حدود 2 اینچ ارتفاع دارند پیوند بزنید و آنها را حداقل دو اینچ از یکدیگر بکارید. کاشت نهال در ردیف خوب خواهد بود.

فاصله بین ردیف ها 8-12 اینچ است. فراموش نکنید که نهال ها را قبل از پیوند سفت کنید (این کار را با کمی کاهش آب و نگه داشتن آنها در خارج از منزل برای چند ساعت در روز انجام دهید).

 

اگر بذرها را مستقیماً در خاک بکارید ، نیاز به نازک شدن است. گیاهان را حداقل 2 اینچ از هم و 8 تا 12 اینچ در ردیف ها نازک کنید.

مراقبت

گیاهان کرفس برای رشد بهتر نیاز به مراقبت بیشتری دارند. در اینجا ما در مورد مراحل مراقبت از پرورش کرفس بیشتر توضیح می دهیم.

تغذیه/کوددهی

گیاهان کرفس تغذیه کننده سنگین هستند و به خاک بسیار حاصلخیز غنی از مواد آلی نیاز دارند. همچنین گیاهان باید در طول دوره رشد خود بارور شوند.

 

اطمینان حاصل کنید که مواد مغذی در بالای خاک قرار دارند ، زیرا ریشه گیاهان کرفس کم عمق است. برای کودهای اضافی می توانید از کودهای خانگی یا کودهای پیری استفاده کنید.

آبیاری

کرفس در واقع یک گیاه تالابی است و برای رشد به خاک مرطوب نیاز دارد. بنابراین برای رشد کرفس در باغچه خانه خود از یک منبع آب مداوم و بی وقفه اطمینان حاصل کنید.

خاک باید همیشه آبیاری شود ، در غیر این صورت گیاهان خوب رشد نمی کنند. اگر کرفس طلسم بدون آب داشته باشد ، مشکل ساز خواهد بود (ساقه های سفت ، سفت و/یا توخالی).

 

مالچ کردن

مالچ نه تنها به حفظ رطوبت در خاک کمک می کند ، بلکه به جلوگیری از بیشتر علف های هرز باغ نیز کمک می کند. بنابراین گیاهان را بعد از ارتفاع حداقل 6 اینچ مالچ کنید.

مالچ پاشی همچنین به خنک نگه داشتن ریشه گیاهان کرفس کمک می کند. برای استفاده به عنوان مالچ می توانید از هر نوع مواد آلی مانند یونجه ، کاه ، تکه های چمن ، برگهای خشک شده خرد شده یا کمپوست خانگی استفاده کنید.

کنترل علفهای هرز

کنترل علف های هرز نیز برای رشد کرفس ضروری است. زیرا علفهای هرز بیشتر مواد مغذی خاک را مصرف خواهند کرد.

 

کج کردن منظم می تواند برای کنترل علف های هرز مفید باشد ، اما مراقب باشید زیرا ریشه گیاهان کرفس کم عمق است.

آفات و بیماریها

گیاهان کرفس مانند بسیاری از سبزیجات دیگر به برخی آفات حساس هستند (اما کمتر مستعد بیماری ها هستند).

گوشواره ، سوسک کک ، حلزون و حلزون برخی از آفات رایج برای گیاهان کرفس هستند.

 

برای کنترل آفات می توانید در 4-6 هفته اول فصل رشد گیاهان را با پارچه باغ بپوشانید. و در صورت مشاهده آفات یا حشرات ، برگهای آسیب دیده یا کل گیاهان را از بین ببرید.

برداشت

ساقه گیاهان کرفس عمدتاً برداشت می شود (که در بالای سطح زمین قرار خواهد گرفت).

در واقع ، شما می توانید ساقه ها را هر زمان که می خواهید انتخاب کنید (کرفس جوان به اندازه یک بلوغ خوب است).

 

می توانید انتظار داشته باشید که برداشت محصول زمانی شروع شود که ساقه ها حدود 8 اینچ ارتفاع دارند.

به یاد داشته باشید ، هرچه ساقه ها تیره تر شوند ، مواد مغذی بیشتری نیز در خود دارند. بافت نیز با تغییر رنگ تغییر می کند ، ساقه های سبز تیره سخت تر می شوند.

امیدوارم از این راهنما برای پرورش ارگانیک کرفس در باغ خانگی لذت برده باشید. فقط به یاد داشته باشید ، کرفس در واقع یک گیاه تالابی است ، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که خاک همیشه مرطوب است. موفق باشید!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *