7 فواید سلامتی خربزه تلخ (کدوی تلخ) و تغذیه

این سبزی را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا از چندین بیماری جلوگیری کنید و تناسب اندام بمانید.

بررسی پزشکی توسطمادهو شارما، RDتوسطسواتی هاندو، کارشناسی ارشد (بیوتکنولوژی)، گواهینامه حرفه ای در غذا، تغذیه و سلامت • 

این چیزی است که اغلب ما از کودکی نسبت به آن تلخ بوده ایم!بله، ما در مورد کدو تلخ صحبت می کنیم.با این حال، فواید کدو تلخ داستان متفاوتی را برای شما بیان می کند و آن را در میان سالم ترین غذاها برای خوردن قرار می دهد.

در اینجا یک واقعیت جالب برای شما وجود دارد – کدو تلخ یک میوه است.بله همینطور است!همچنین منبعی غنی از ویتامین های A، B، C و E، روی، پتاسیم و سایر مواد مغذی است(1)، (2).گفته می شود مصرف منظم آب آن به مدیریت دیابت نیز کمک می کند.به خواندن ادامه دهید تا با برخی از فواید مهم سلامتی و دارویی کدو تلخ آشنا شوید!

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: خربزه تلخ (کدوی تلخ)چیست؟


یک سبزی غنی از مواد مغذی متعلق به خانواده کدو حلوایی است که در سنت های مختلف آشپزی در سراسر جهان استفاده می شود.

فواید آن چیست؟


ممکن است دیابت را مدیریت کند، به کاهش وزن کمک کند، از یبوست جلوگیری کند، سلامت کبد را بهبود بخشد و بیماری های پوستی را درمان کند.

چه کسی می تواند آن را مصرف کند؟


برای همه به جز زنان باردار و شیرده بی خطر است.

چند وقت؟


می توانید روزانه اما در حد اعتدال مصرف کنید.

احتیاط


ممکن است باعث تهوع، ناراحتی معده و استفراغ شود.افراد مبتلا به دیابت باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند زیرا ممکن است سطح قند خون را بیش از حد کاهش دهد.

protip_iconچیزهای بی اهمیت

دو نوع اصلی کدو تلخ چینی و هندی است.کدوهای تلخ چینی پهن و سبز روشن هستند.گونه هندی باریک، سبز تیره و با انتهای مخروطی است.

بیشتر در مورد کدو تلخ

کدو تلخ

تصویر: Shutterstock

خربزه تلخ یا کدو تلخ (Momordica charantia) عضوی از خانواده کدوها، Cucurbitaceae است.معمولاً با نام گلابی یا کارلا شناخته می شود و به طور گسترده در آسیا، آمریکای جنوبی، دریای کارائیب و شرق آفریقا کشت می شود (1)، (2).

USP این کدو طعم مشخص آن است.کدوی تلخ بالغ طعمی تند و تلخ دارد و به همین دلیل است که بسیاری از مردم آن را دوست ندارند.با این حال، مزایای خربزه تلخ، به ویژه در مورد فواید سلامتی، زیاد است.تمام اعتبار مربوط به مشخصات غذایی متراکم آن است (2).

با این حال، طیف وسیعی از مزایای سلامتی را ارائه می دهد.تمام اعتبار مربوط به مشخصات غذایی متراکم آن است (2).

قسمت بعدی را پایین بروید تا فواید و مواد مغذی خربزه تلخ را بدانید.

7 فواید کدو تلخ برای سلامتی

شواهد زیادی وجود دارد که فواید کدو تلخ را روشن می کند.میوه، پالپ، پوست، دانه ها و برگ های آن برای سلامتی شما مفید است.فیتوکمیکال های این خربزه بر دیابت، سلامت کبد، چاقی و شرایط مربوط به آن تاثیر مثبت دارد.

1. دیابت را کنترل می کند

مطالعات پیش بالینی فراوان خاصیت ضد دیابتی کدو تلخ را اثبات می کند.با کنترل متابولیسم گلوکز اثر هیپوگلیسمی دارد (2).

جذب گلوکز در روده ها را مهار می کند و استفاده از آن را در ماهیچه ها افزایش می دهد.عصاره کدو تلخ از سلول های پانکراس در برابر سلول ها و ترکیبات پیش التهابی محافظت می کند(2).

پالپ میوه، دانه‌ها و عصاره‌های کامل گیاه کدو تلخ دارای اثر هیپوگلیسمی (شبه انسولین) هستند.ساپونینi، آلکالوئیدها وپلی فنول هایموجوددر کدو تلخ مسئول افزایش تحمل انسولین و جذب گلوکز و مدیریت سطح قند خون هستند (2)، (3).

2. به کاهش وزن کمک می کند

کدو تلخ به کاهش وزن کمک می کند

تصویر: IStock

همراه با متابولیسم گلوکز، خربزه تلخ بر متابولیسم لیپیدها نیز تأثیر می گذارد.مطالعات ثابت کرده اند که می تواند تجمع چربی را کاهش دهد، در نتیجه اثرضد چاقیدارد (4).

افزودن کدو تلخ به رژیم غذایی تأثیر غذای پرچرب را در موش‌ها کاهش داد.مشاهده شد که میوه می تواندباتغییربیان ژنمربوطهاز افزایش وزن جلوگیری کند(5).

مطالعه اخیر دیگری نشان می‌دهد که روغن دانه خربزه تلخ ممکن است با از بین بردن انتخابی سلول‌های چربی (سلول‌های ذخیره‌سازی چربی) ذخایر چربی را در بدن شما کاهش دهد.این به این دلیل است که حاوی مولکول های فعالی مانند گلیکوزیدهای تری ترپنوئید، آلکالوئیدها، فلاونوئیدها، پلی فنول ها، کاروتنوئیدها و اسیدهای چرب است که از التهاب بافت چربی که اغلب با اختلال متابولیک مرتبط است، جلوگیری می کند (4)،(5).

3. سلامت کبد را ارتقا می دهد

کارآزمایی‌های پیش بالینی روی موش‌ها ویژگی‌هایمحافظکبد (کبد دوستانه) کدو تلخ را نشان می‌دهند.چاقی، دیابت، رژیم های غذایی پرچرب و الکل منجر به ایجاد کبد چرب می شود.التهاب ورادیکال‌های آزادمی‌توانندچنین آسیب‌های کبدی را بدتر کنند (6)، (7).

خوردن خربزه تلخ می تواند آسیب اکسیداتیو را کنترل کند زیرا می تواندتجمع چربیومکانیسمپراکسیداسیون لیپیدیرا مسدود کند .این امر مرگ سلولی ناشی از التهاب در کبد را کند می کند (6).

همچنینسیستم آنتی اکسیدانی بدنشما را تقویت می کند ، یعنی آنزیم های داخلی مانند کاتالاز و سوپراکسید دیسموتاز.مهمتر از همه، عصاره کدو تلخ می تواند آسیب کبدی ناشی از مصرف مزمن الکل را متوقف کند (7).

4. رفع یبوست و هموروئید

کدو تلخ به راحتی حرکات روده کمک می کند.این یکملینومحرک هضمثابت شده است .بیماران مبتلا به هموروئید زمانی که عصاره برگ خربزه تلخ به آنها داده شد علائم بهبودی را نشان دادند (8).

کدو تلخ همچنین سلول های روده شما را تحریک می کند تا شیره های گوارشی بیشتری ترشح کنند.به این ترتیب به هضم سریعتر و بهتر غذا کمک می کند (8).

هضم کارآمداغلب با حرکت آرام روده همراه است.خربزه تلخ باجلوگیری از یبوست، فشار وارده بر سیاهرگ های داخل هموروئید را کاهش می دهد (8).

5. بیماری های پوستی را درمان می کند

کدو تلخ ناراحتی های پوستی را درمان می کند

تصویر: Shutterstock

این عضو خانواده کدو حلوایی دارای خواص ضد التهابی عالی است.می تواند بیماری های پوستی مختلف ماننداگزما، بثورات،جذام،پسوریازیس، زخم ها و زخم ها را درمان کند.قبایل بومی آفریقا و آسیا از خمیر تهیه شده از گیاه کدو تلخ برای استفاده موضعی روی تاول ها و جراحات استفاده می کنند (9).

مطالعات خرگوش تأثیر کرم های پوستی غنی شده با عصاره خربزه تلخ را بر زخم ها نشان داد.خرگوش هایی که این کرم درمانی را دریافت کردند، بهبود وتسریع بهبود زخمرا تجربه کردند (10).

پوست این میوه حداکثر پتانسیل پیشگیری ازسرطان پوسترا دارد .مطالعات سرطان نشان داد که عصاره کدو تلخ کیفیت زندگی و طول عمر موش ها را بهبود می بخشد (11).

6. با سرطان مبارزه می کند

تقریباً تمام قسمت های گیاه خربزه تلخ دارای خواص ضد سرطانی است که باعث تقویت ایمنی می شود.عصاره آن با تحریک مرگ برنامه ریزی شده سلولی (آپوپتوز) از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند (11).

روغن دانه آن دارای اسیدهای چرب فعال بیولوژیکی است که در تکثیر رده های سلولیسرطانسینهو کبد اختلال ایجاد می کند.همچنین، کل میوه و عصاره پوست خربزه تلخ در مبارزه باسرطان روده بزرگاثربخشی بالایی نشان می دهد (11).

در مطالعات موشمشخص شد که عصاره کدو تلخ به طور انتخابیبرای سلول هایسرطانی پروستاتسمی است.همچنین سطح پروتئین های پیش و ضد التهابی را در بافت آسیب دیده تنظیم می کند.رشد کلی و مهاجرت سرطان های دهانه رحم، بینی و حلقوهمچنین سرطان هایخونرا کاهش می دهد (11).

7. مانع از عفونت های هلمینتیک می شود

کدو تلخ ممکن است از عفونت های کرمی جلوگیری کند.

تصویر: Shutterstock

عفونت های هلمینتیک (بیماری های ناشی از کرم های انگلی) ناشی از سستودها، نماتدها و ترماتودها بر انسان و دام تأثیر می گذارد.عصاره قسمت های مختلف کدو تلخ فعالیت انتهلمینتیکی را علیه کرم های خاکی بالغ نشان داد (12).

مطالعات اخیر ادعا می کنند که فیتوکمیکال های خربزه تلخ مسئول این فعالیت هستند.ساپونین ها، آلکالوئیدها، الیگوگلیکوزیدها، فلاونوئیدها و تانن ها در از بین بردن نماتدها (کرم ها) موثرترین هستند.آنها می توانند آنها را فلج کرده و سیستم عروقی و عصبی آنها را مختل کنند (12).

این مواد شیمیایی گیاهی می توانند مهاجرت و بقای لاروهای نماتد جوان را محدود کنند.داشتن کدو تلخ می تواند بار کرم را در بدن شما کاهش دهد و در نهایت از بدتر شدن چنین عفونت های کرمی جلوگیری کند (12).

این مزایا شما را مجبور می کند که طعم تلخ کدو تلخ را نادیده بگیرید، اینطور نیست؟

اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چه چیزی باعث می شود کدو تلخ برای سلامتی شما مفید باشد؟این مواد مغذی گیاهی است.برای جزئیات تغذیه، بخش بعدی را بررسی کنید.

مشخصات تغذیه ای کدو تلخ

ارزش غذایی در هر 1 فنجان (1/2 اینچ قطعه) 93 گرم
ماده مغذی واحد تعداد
اب gl 87.45
انرژی کیلو کالری 16
انرژی kJ 66
پروتئین g 0.93
کل چربی (چربی) g 0.16
خاکستر g 1.02
کربوهیدرات، با تفاوت g 3.44
فیبر، کل رژیم غذایی g 2.6
مواد معدنی
کلسیم میلی گرم 18
اهن میلی گرم 0.40
منیزیم میلی گرم 16
فسفر میلی گرم 29
پتاسیم میلی گرم 275
سدیم میلی گرم 5
فلز روی میلی گرم 0.74
فلز مس میلی گرم 0.032
منگنز میلی گرم 0.083
سلنیوم میکروگرم 0.2
ویتامین ها
ویتامین C، اسید اسکوربیک کل میلی گرم 78.1
تیامین میلی گرم 0.037
ریبوفلاوین میلی گرم 0.037
نیاسین میلی گرم 0.372
اسید پانتوتنیک میلی گرم 0.197
ویتامین B-6 میلی گرم 0.040
فولات، کل میکروگرم 67
فولات، غذا میکروگرم 67
فولات، DFE میکروگرم 67
ویتامین A، RAE میکروگرم 22
کاروتن، بتا میکروگرم 177
کاروتن، آلفا میکروگرم 172
ویتامین A، IU IU 438
لوتئین + زآگزانتین میکروگرم 158

این غذای غنی از مواد مغذی دارای مشخصات فیتوشیمیایی قوی است.ترکیبات اصلی آن شامل تری ترپن، استروئید، آلکالوئید، غیر آلی، لیپیدی و ترکیبات فنلی است.

چارانتین، کریپتوکسانتین،کوکوربیتین، کوکوربیتاسین، کوکوربیتان،نرولیدول ،روبیگزانتین، اسپیناسترول،گلیکوزیدهای استروئیدی، استیگماستا-دیول ها،استیگماسترول ،تاراکسرول، ترهالوز، ورباسکوزید،ویسیناکورلیگزانتئن،سیکلوزیدات، ولیکوپندر شناسایی شدند کدو تلخ در آنالیزهای بیوشیمیایی (2).

اسیدهای آلی مانند اسید گالاکتورونیک، اسید الئوستئاریک،اسید لوریک، اسید لینولئیک، اسید لینولنیک،اسیدجنتیزیک، اسید میریستیک، اسید رزمارینیک، اسید اولئیک، اسید اگزالیک،اسید پیپکولیک و اسید پتروسلینیک نیز در قسمت‌های مختلف گیاه کدو تلخ وجود دارد.2).

این مواد زیست فعال با هم عمل می کنند تا فواید سلامتی مختلفی را به شما ارائه دهند.تبدیل کدو تلخ به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود بهترین راه برای عملی کردن آن است.در اینجا چند راه سریع آورده شده است.

طرز پخت با کدوی تلخ

کدو تلخ یک سبزی همه کاره است.می توانید آن را در یک نوشیدنی مخلوط کنید، آن را به سوپ و کاری اضافه کنید، یا آن را به عنوان چیپس سرخ شده، چیپس یا سرخ کرده میل کنید.

در اینجا یک دستور العمل خوشمزه برای چیپس خربزه تلخ سرخ شده آورده شده است.

چیپس کدو تلخ ترد

چیپس کدو تلخ ترد

تصویر: Shutterstock

آنچه شما نیاز دارید
 • کدو تلخ نازک برش خورده: 2 فنجان، پوست کنده نشده، دانه دار (چرخ شکل/دیسک)
 • آرد گرم بنگال: ½ فنجان
 • آرد برنج: ¼ فنجان
 • پودر فلفل یا پودر فلفل: 1 قاشق چایخوری
 • زردچوبه: ¼ قاشق چایخوری (اختیاری)
 • نمک: 1 قاشق چایخوری
 • مخلوط فلفل دلمه ای یا چاات ماسالا: ½ قاشق چایخوری
 • روغن پخت و پز: برای سرخ کردن عمیق (مطابق با آن استفاده کنید)
 • کاسه همزن: کوچک-متوسط
 • ماهیتابه یا ماهیتابه نچسب عمیق
بیایید آن را بسازیم!
 1. به یک کاسه مخلوط تمیز، دیسک های خربزه تلخ را اضافه کنید و روی آنها نمک بپاشید.
 2. قطعات و نمک را خوب مخلوط کنید.با درب بپوشانید و بگذارید حدود 30 دقیقه بماند.(با این کار رطوبت از تکه های کدو تلخ خارج می شود.طعم تلخمیوه را نیز به این ترتیب از دست خواهید داد.)
 3. چند تکه را بین کف دست خود بردارید.به آرامی فشار دهید تا آب اضافی از قطعات خارج شود.
 4. آنها را در یک بشقاب پوشیده شده با دستمال کاغذی بگذارید.
 5. آب/آب مانده باقیمانده را دور بریزید.
 6. به همان کاسه، بقیه مواد را اضافه کنید.
 7. دو تا سه قاشق غذاخوری آب به مخلوط ادویه اضافه کنید.
 8. تکه های کدو تلخ خشک شده را به کاسه همزن منتقل کنید.
 9. تمام محتویات را کاملاً مخلوط کنید تا قطعات خربزه با ادویه و آرد یکنواخت آغشته شود.
 10. در همین حال، روغن را در یک تابه نچسب عمیق گرم کنید.
 11. پس از داغ شدن روغن، دیسک های آماده شده را سرخ کنید.
 12. سرخ کنید تا قهوه ای طلایی و از بیرون ترد شوند.
 13. آنها را روی یک ظرف/بشقاب کاغذی جاذب قرار دهید.
 14. گرم، گرم یا سرد سرو کنید.
 15. از میان وعده ترد و در عین حال سالم با یک فنجان چای داغ لذت ببرید.

نکته:خیس کردن قطعات خربزه تلخ درآب نمکبرای حدود 30 دقیقه قبل از پختن می تواند به خلاص شدن از شر طعم تلخ کمک کند.

همچنین تخمه زدن خربزه قبل از پختن طعم و بافت غذا را بهتر می کند.با این حال، برخی از افراد دوست دارند آن را بدون انجام این کار طبخ کنند.

protip_iconاشاره کوتاه
همچنین می توانید کدو تلخ نصف شده را با برنج بجوشانید و با کمی نمک و روغن خردل میل کنید.از طرف دیگر، می توانید آن را با کدو حلوایی مکعبی و پیاز خلال شده سرخ کنید.

کدو تلخ نوعی کدو حلوایی است که به خاطر طعم تند و تلخش معروف است.با این وجود، مشخصات غذایی غنی آن، آن را به یک مکمل عالی برای رژیم غذایی تبدیل می کند.این عضو از خانواده خیار به دلیل ارزش غذایی خود شناخته شده است.حتی برگ، دانه و پوست آن نیز فوایدی دارد.این گیاه به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد چاقی، ضد باکتری،ضد تکثیروضد دیابت معروف است.

اینفوگرافیک: 5 مزیت برتر خربزه تلخ برای سلامتی

در حالی که همه ما آن را به دلیل طعم تلخ آن دوست نداریم، گنجاندن خربزه تلخ در رژیم غذایی می تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.از کمک به مدیریت دیابت گرفته تا بهبود هضم، مزایای سلامتی مهمی را ارائه می دهد.در اینفوگرافیک زیر 5 فایده برتر خربزه تلخ را برای سلامتی فهرست کرده ایم.آن را بررسی کنید!

5 فایده برتر خربزه تلخ برای سلامتی (اینفوگرافیک)
دانلود اینفوگرافیک در نسخه PDF

فواید کدو تلخ را می توان به ترکیبات فعال آن مانند کوکوربیتین، زاتین، لوتئین، لیکوپن و مجموعه ای از اسیدهای آلی مفید نسبت داد.کدو تلخ علاوه بر اینکه برای کبد و قلب مفید است، هضم غذا را نیز تحریک می کند و یک ملین طبیعی است.با این حال، مهم است بدانید که بیشتر مطالعات بر روی موش‌ها انجام شده است و یافته‌ها باید روی انسان‌ها تایید شوند.در حالی که برخی معتقدند این خربزه سمی است، شواهد کافی و نامشخص است.بنابراین، اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، قبل از مصرف این سبزی با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

چه مقدار کدو تلخ برای خوردن بی خطر است؟

حد بالای مصرف کدو تلخهنوزمشخص نشده است.تقریبا هیچ گزارشی در مورد سمیت این میوه در انسان وجود ندارد.با این حال، مطالعات اخیر به تداخلات گیاه دارویی با کدو تلخ اشاره کرده است.بنابراین، توصیه می کنیم از اندازه سرویس توصیه شده توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود پیروی کنید.از این طریق می توانید از واکنش های متقابل نامطلوب اجتناب کنید.

آیا دانه های خربزه تلخ سمی هستند؟

هیچ مدرکی دال بر سمیت دانه های خربزه تلخ وجود ندارد.این دانه‌ها حاوی روغن‌ها و چربی‌های مفیدی هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند.اما، آنها همچنین حاوی تری ترپن های خیار مانند هستند که برای سلامت انسان کاملاً بی خطر نیستند.با متخصص تغذیه خود صحبت کنید تا در مورد ایمنی دانه های خربزه تلخ بیشتر بدانید.

آیا می توان کدو تلخ را خام خورد؟

بله، می توانید کدو تلخ را خام بخورید.اما طعم تلخ آن غالب خواهد بود.به همین دلیل است که بسیاری از مردم ترجیح می دهند آن را با سبزیجات دیگر مخلوط کنند تا آب سبز تازه درست کنند.می توانید هویج، سیب و دیگر میوه ها یا سبزیجات با طعم طبیعی شیرین را نیز به این نوشیدنی اضافه کنید.

آیا خوردن هر روز کدو تلخ خوب است؟

بله، خوردن کدو تلخ هر روز خوب است.می توانید آب کدو تلخ بنوشید یا با آن چیپس درست کنید تا به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

آیا کدو تلخ برای کلیه ها مفید است؟

بله، کدو تلخ می تواند به کاهش خطر مشکلات مربوط به کلیه کمک کند، به خصوص در افرادی که دیابت دارند (13).

آیا کدو تلخ باعث افزایش فشار خون می شود؟

نه، کدو تلخ به کاهش فشار خون کمک می کند.یک مطالعه نشان داد که عصاره های کدو تلخ می تواند به تنظیم فشار خون کمک کند (14).

آیا کدو تلخ برای کلسترول بالا مفید است؟

بله، کدو تلخ برای کلسترول بالا مفید است.این به کاهش سطح LDL-C کمک می کند و یک راه حل موثر در برابر بیماری های قلبی عروقی است (15).

خوراکی های کلیدی

 • اگر دیابت دارید خربزه تلخ بخورید.به کاهش مقاومت به انسولین کمک می کند.
 • به هضم غذا کمک می کند و از یبوست جلوگیری می کند.
 • خربزه تلخ روی متابولیسم لیپیدها اثر می گذارد و تجمع چربی را کاهش می دهد.
 • مستقیماً باعث مرگ برنامه ریزی شده سلولی می شود و به استخراج رشد سلول های سرطانی کمک می کند.

در این ویدیوی آموزنده، فواید قابل توجه کدو تلخ را بررسی کنید.از تنظیم سطح قند خون گرفته تا بهبود هضم، با کلیک بر روی ویدیوی زیر، قدرت باورنکردنی این اکسیر تلخ را برای سلامت کلی خود کشف کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *