چای شیر بوبا: حقایق تغذیه ای، فواید، عوارض جانبی و نکات آماده سازی

دلایلی که باعث می شود این نوشیدنی خوشمزه برای سلامتی شما مفید باشد را توضیح می دهیم.

چای شیر بوبا یا چای حباب دار از دانه های دایره ای کوچک تاپیوکا تهیه می شود. این نوشیدنی بیشتر در کشورهای آسیایی مانند سنگاپور، تایلند و کره رایج است، جایی که مردم آن را به عنوان بخشی از خرده فرهنگ خود مصرف می کنند. فواید چای شیر بوبا را می توان به آنتی اکسیدان های آن نسبت داد. این چای در طعم ها و طعم های مختلف موجود است. همچنین توپ های تاپیوکا را در انتهای چای خود خواهید دید. این مقاله مزایای سلامتی چای شیر بوبا، تغذیه، انواع، خطرات احتمالی و نکات آماده سازی آن را بررسی می کند. به خواندن ادامه دهید.

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: چای شیر بوباچیست؟

چای شیر بوبا یا چای حباب دار از دانه های تاپیوکا چرخان کوچک، شیر، چای و شکر تهیه می شود. همچنین در طعم ها و رنگ های مختلف موجود است.

فواید آن چیست؟
به کمبود کلسیم کمک می کند و مصرف قند و کالری را افزایش می دهد.

چه کسی می تواند از آن استفاده کند؟
هر کسی به جز کسانی که به لاکتوز حساسیت دارند یا به سویا یا آجیل حساسیت دارند.

چند وقت؟
باید گاهی اوقات به عنوان دسر یا در حد اعتدال مصرف شود.

احتیاط
مصرف بیش از حد قند ممکن است به سلامت کلی شما آسیب برساند.

در این مقاله

حقایق تغذیه ای چای شیر بوبا

شیر در لیوان های چای شیر بوبا ریخته می شود

یک فنجان 16 اونس یا 500 میلی‌لیتر یک وعده چای شیر بوبا را می‌سازد. به گفته USDA، یک فنجان چای شیر بوبا 16 اونس حاوی موارد زیر است ( 1 ):

 • کالری: 240
 • چربی کل: 3 گرم
 • کلسترول: 0 میلی گرم
 • کل کربوهیدرات: 56 گرم
 • شکر: 40 گرم
 • فیبر غذایی: 0 گرم
 • سدیم: 38.4 میلی گرم
 • آهن: 0 گرم
 • ویتامین C: 0 گرم
 • کلسیم: 250 میلی گرم

همانطور که در بالا مشاهده شد، مزایای تغذیه بابا کم است. مملو از شکر و کالری است و کلسیم آن از شیر اضافه شده است که بدون شکر اضافی می توان آن را به همان صورت مصرف کرد.

protip_iconآیا میدانستید؟
لیو هان چیه اولین بار در دهه 1980 چای شیر بوبا را با افزودن گلوله های سیاه تاپیوکا به چای شیر به عنوان یک نوشیدنی شیرین و با طراوت ایجاد کرد.

بیایید همچنان ببینیم که آیا این نوشیدنی شیرین و کافئین دار فواید سلامتی احتمالی دارد یا خیر.

مزایای سلامتی چای شیر بوبا

فروشنده مرواریدهای بوبا را در یک لیوان شیر سرد می ریزد

وقتی یک وعده چای بوبا می خورید، می توانید انتظار داشته باشید که از مزایای چای، شیر و تاپیوکا بهره مند شوید. با این حال، فقط چند چیز می تواند نوشیدن یک لیوان چای شیر بوبا را توجیه کند.

 • آنتی اکسیدان های موجود در چای

از آنجایی که چای شیر بوبا با شیر و چای به عنوان مواد اصلی آن درست می شود، می توانید امیدوار باشید که برخی از مزایای سلامتی پلی فنول های آنتی اکسیدانی موجود در چای را به دست آورید. محتوای پلی فنول ها و آنتی اکسیدان ها بر اساس نوع چایی است که شما انتخاب می کنید – چای سیاه، چای سبز و غیره. این ممکن است ایمنی و انرژی شما را تقویت کند. اما باز هم، همه اینها به اندازه کافی تلفظ نمی شوند و به راحتی با محتوای قند بالای این نوشیدنی از بین می روند. در عوض باید به سراغ یک ترکیب معمولی از چای مورد علاقه خود بروید تا از فواید مربوطه بهره مند شوید.

دانه های بوبا که از کاساوا ساخته شده اند، به این ترتیب، فاقد گلوتن، بدون لبنیات و وگان هستند. چای بوبا تهیه شده با شیر بادام و شیر سویا می تواند برای رژیم گیاهخواری مناسب باشد. با این حال، اگر رژیم گیاهخواری دارید، باید حواستان به شیر استفاده شده در شیر چای خاصی باشد که سفارش می دهید.

 • کلسیم از شیر

کلسیم برای تشکیل و نگهداری استخوان حیاتی است و نقش مهمی در آرامش عروق خونی، انقباض عضلانی و فیزیولوژی عصبی دارد ( 2 ). کمبود کلسیم می تواند منجر به پوکی استخوان و بسیاری دیگر از عوارض مرتبط با سلامتی شود. شیر منبع مهمی از کلسیم رژیم غذایی است ( 3 ). یک وعده چای شیر بوبا 250 گرم کلسیم یعنی 25 درصد از نیاز روزانه شما به رژیم غذایی را برای شما فراهم می کند ( 1 ). این مقدار خوبی است که به شما کمک می کند تا نیازهای کلسیم خود را همراه با یک رژیم غذایی متعادل و غنی از کلسیم برآورده کنید.

 • اجزای بزاق را بهبود می بخشد

نوشیدن چای حبابدار می تواند به بهبود کیفیت بزاق شما کمک کند. جویدن مروارید تاپیوکا نشان داده است که کلسیم بیشتری به بزاق شما می افزاید. همچنین به کاهش سطح پروتئین های واکنش دهنده C که نشان دهنده التهاب هستند کمک می کند ( 4 ).

بیایید نام ها و تغییرات مختلفی را که احتمالاً می توانید از این نوشیدنی مروارید پیدا کنید، بررسی کنیم.

انواع بوبا / نام های رایج دیگر برای چای بوبا

لیوان هایی با طعم های مختلف چای شیر بوبا

چای بوبا با نام‌های چای حباب‌دار، چای شیر مروارید، چای تاپیوکا، چای شیر بوبا و نوشیدنی توپی آب میوه بوبا، شیک مروارید نیز شناخته می‌شود.

چای بوبا معمولا از 4 ماده اصلی تشکیل شده است: مرواریدهای نشاسته ای تاپیوکا، شیر، برگ های چای و شربت شکر/شیرین کننده. با توجه به نوع چای و نوع شربت میوه اضافه شده، می تواند تغییرات دیگری در نام خود داشته باشد.

معمولاً برای مکیدن مرواریدهای تاپیوکا همراه با نوشیدنی سرد با نی پهن سرو می شود.

protip_iconآیا میدانستید؟
تایوان 30 آوریل را به عنوان روز ملی چای حبابی اعلام کرده و پیشنهاد کرده است که تصویر چای حبابدار را به عنوان طرح جایگزین در پاسپورت های تایوان در سال 2020 قرار دهد.

اثرات منفی بوبا بر سلامتی

نمای نزدیک از یک لیوان چای شیر بابا شکر قهوه ای

بوبا ما را با کالری و قندهای خالی پر می کند بدون اینکه تغذیه قابل توجهی برای ما فراهم کند. اساساً این نوشیدنی غنی از قند است که گاهی اوقات به عنوان دسر میل شود زیرا زیاده روی در آن بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر دارد.

 • سرشار از شکر

چای های شیر بوبا نوشیدنی های قندی هستند. یک وعده چای بوبا حاوی حداقل 40 گرم قند یا حتی بیشتر بر اساس تنوعی است که شما انتخاب می کنید. بیشتر شکر از شیرین کننده ها، شربت های میوه و طعم دهنده ها به دست می آید. مرواریدهای تاپیوکا نیز اغلب قبل از افزودن به چای بوبا پر از شکر در یک محلول شیرین خیس می شوند. این مقدار بیش از حد توصیه شده مصرف شکر افزوده است و به طور بالقوه برای سلامتی شما مضر است ( 5 ).

 • حساسیت غذایی

در صورت عدم تحمل لاکتوز یا حساسیت به سویا یا آجیل، باید از خوردن چای شیر بوبا خودداری کنید.

مروارید بوبا یا تاپیوکا از کاساوا، یک سبزی ریشه نشاسته ای که عمدتاً در تایلند و نیجریه رشد می کند، تهیه می شود. اگرچه آلرژی به تاپیوکا معمولا شنیده نمی شود، اما تعداد کمی از مردم ممکن است هنوز نسبت به مقدار بالای نشاسته تحمل نداشته باشند. همچنین، آماده سازی نامناسب یا غیربهداشتی مانند خیساندن، پختن یا تخمیر ناکافی ریشه کاساوا ممکن است منجر به عوارض و اختلالات احتمالی در هضم شود.  برخی از افرادی که به لاتکس حساسیت دارند ممکن است به کاساوا نیز حساسیت داشته باشند ( 6 ).

برخی از آردهای تاپیوکا همچنین ممکن است حاوی مواد نگهدارنده و سولفیت اضافه شده باشند، بنابراین در صورت عدم تحمل سولفیت، ممکن است لازم باشد از چای بوبا خودداری کنید.

چای شیر بوبا را در خانه درست کنید

مواد لازم برای تهیه چای شیر بوبا

وقتی چای حبابی را از یک کافه می‌خرید، نمی‌توانید کنترل کنید چه چیزی به چای بوبا می‌رود. تهیه چای بوبا در خانه نمی تواند تمام قند و کالری را از بین ببرد، اما حداقل می تواند به کاهش قابل توجهی کمک کند.

 • آن را با شیر بدون چربی و دم کرده چای مورد علاقه خود درست کنید.
 • به جای تمام شربت ها و شیرین کننده های میوه مصنوعی، کمی عسل اضافه کنید.
 • از اضافه کردن خامه یا هر طعم و مزه خودداری کنید.

دستور العمل ها و نکات آماده سازی

دانه های کوچک تاپیوکا خشک شده و در کیسه های بزرگ بسته بندی می شوند. اینها با خیساندن، جوشاندن و آبکش تهیه می شوند. پس از پخته شدن است که بافت الک و لغزنده ای به خود می گیرند و سپس به انواع چای بوبا اضافه می شوند. اینها از نظر بافت جویدنی هستند و مقداری شیرینی خاص خود را دارند. آنها بیشتر با کنسانتره قند یا شربت میوه اضافه می شوند تا شیرینی نوشیدنی را افزایش دهند.

در نسخه‌های دیگر، مرواریدهای بوبا در محلول‌های آبکی به صورت کیسه‌های کوچک آماده و پر از شربت شکر یا آب میوه بسته‌بندی می‌شوند. اینها شیرینی آبدار را هنگام جویدن از بین می برند و طعم مربوطه را به چای اضافه می کنند.

کیت های چای بوبا DIY برای هر دو نوع موجود است. انواع ترکانده یا پاپ می توانند در طعم های مختلف میوه مانند انبه، توت فرنگی، گل ساعتی، کیوی و غیره وجود داشته باشند. ویدیوهای زیادی به صورت آنلاین در دسترس هستند تا شما را در فرآیند تهیه چای بوبا در خانه راهنمایی کنند. در حالی که می‌توانید میزان قندی را که وارد می‌شود کنترل کنید، اما هنوز نمی‌توانید بدون نشاسته، کربوهیدرات بالا و کالری کم‌مغذی مرواریدهای بوبا خلاص شوید.

تهیه یک چای شیر بوبا کلاسیک به مواد اولیه زیر نیاز دارد:

 • چای
 • توپ های تاپیوکا
 • شیر یا نوشیدنی های غیر لبنی مانند سویا، نارگیل یا شیر بادام.
  شیر گیاهی یک جایگزین محبوب لبنیات است. در نظرسنجی YouGov در سال 2020 که شامل 2603 بزرگسال در ایالات متحده بود، شیر بادام به عنوان دومین گزینه ترجیحی (15٪) برای افزودن به چای، قهوه و اسموتی بعد از شیر لبنیات (62٪) ظاهر شد. سایر گزینه های مورد علاقه شامل شیر سویا (4٪) و شیر جو دوسر (2٪) بود.
 • مقدار زیادی کنسانتره قند، شربت میوه یا سایر شیرین کننده ها.

ساده‌ترین و کم کالری‌ترین نوع چای بوبا که می‌توانید درست کنید، با دم کردن چای سبز یا سیاه، عسل و گلوله‌های تاپیوکا است. همچنین می توانید دانه های بوبا را در قهوه سرد، میلک شیک یا اسموتی میل کنید.

اینفوگرافیک: فواید و خطرات چای شیر بوبا

چای شیر بوبا یک نوشیدنی خوشمزه و عجیب است که این روزها محبوبیت زیادی پیدا کرده است. ممکن است آن را با نام‌های چای حباب‌دار، چای شیر مروارید یا چای تاپیوکا بشناسید. با این حال، اگر از خود می‌پرسید که چه چیزی به آن وارد می‌شود و چه تأثیری بر بدن شما دارد، دیگر نگاه نکنید. اینفوگرافیک زیر را برای فواید و خطرات مرتبط با مصرف چای شیر بوبا بررسی کنید.

فواید و خطرات چای شیر بوبا (اینفوگرافی)

چای حباب دار که به عنوان چای شیر مروارید یا چای بوبا نیز شناخته می شود، از گلوله های تاپیوکا تهیه می شود. این نوشیدنی شیرین سرشار از کالری، کربوهیدرات، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است. این مواد مغذی مسئول بسیاری از فواید چای حباب دار هستند. مصرف این چای ممکن است اجزای بزاق را بهبود بخشد. همچنین نقش کلیدی در آرامش رگ های خونی و کمک به انقباض عضلانی ایفا می کند. می توانید چای حباب دار را به راحتی در خانه تهیه کنید. در حالی که این نوشیدنی غنی از قند ممکن است برای طراوت و هیدراتاسیون مفید باشد، اما ممکن است برای سلامت و تندرستی کلی چندان عالی نباشد. همچنین ممکن است باعث آلرژی شود. بنابراین، آن را در حد اعتدال بنوشید تا از حداکثر فواید سلامتی آن بهره مند شوید.

سوالات متداول

آیا چای شیر بوبا چاق می کند؟

قند بالا در چای شیر بوبا، همراه با کالری بالای آن، ممکن است شما را چاق کند ( 1 ).

چند بار باید شیر بوبا بنوشید؟

یک تا دو فنجان چای شیر بوبا در روز به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود. مصرف بیش از حد ممکن است منجر به عوارض جانبی متعددی شود.

آیا می توانم شیر بوبا را بعد از تمرین بنوشم؟

اگر شیر بوبا را دیرتر از 30 دقیقه پس از تمرین بنوشید، بدن شما از شکر استفاده نمی کند (و به چربی تبدیل می شود).

آیا شیر بوبا باعث افزایش کلسترول می شود؟

شیر حباب دار حاوی چربی های ترانس است که سطح کلسترول بد خون را افزایش می دهد. با این حال، داده های محدودی برای اثبات این موضوع وجود دارد.

آیا خوردن شیر بوبا یک بار در هفته اشکالی ندارد؟

آره. نوشیدن شیر بوبا دو یا سه بار در هفته اشکالی ندارد. اما اگر می خواهید روزانه آن را بنوشید، مصرف آن را به 1-2 فنجان محدود کنید. اگر بیش از حد مصرف شود، ممکن است باعث یبوست شود.

خوراکی های کلیدی

 • چای شیر بوبا یک نوشیدنی مملو از قند و کالری است و تنها فواید کمی برای سلامتی دارد.
 • مرواریدهای تاپیوکا موجود در شیر بوبا ممکن است به افزودن کلسیم بیشتر به بزاق شما و کاهش سطح پروتئین‌های واکنش‌گر C کمک کند.
 • با این حال، افرادی که نسبت به مقادیر زیاد نشاسته حساسیت ندارند باید از چای شیر بوبا اجتناب کنند.


طرز تهیه سه دستور العمل چای حبابدار خوشمزه و سالم را فقط در 15 دقیقه بیاموزید. این ویدیو را برای دستورالعمل های آسان تماشا کنید و از چای شیر بوبا بدون احساس گناه لذت ببرید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *