Gatorade: فواید و عوارض جانبی نوشیدنی آبرسان نهایی

این نوشیدنی ورزشی پربار بهترین دوست جدید شما در سفر تناسب اندام شماست.

Gatorade، نوشیدنی که برای کمک به یک تیم فوتبال کوچک ساخته شده است، اکنون محبوب ترین نوشیدنی ورزشی در سراسر جهان است. همچنین گفته می شود این نوشیدنی ورزشی عملکرد و استقامت ورزشی را بهبود می بخشد. اما آیا Gatorade برای شما خوب است؟ این نوشیدنی به دلیل قابلیت آبرسانی مجدد خود شناخته شده است و حاوی کربوهیدرات و الکترولیت است. با این حال، محتوای قند بالای آن ممکن است اثرات منفی ایجاد کند. بنابراین، چه کسی باید آن را مصرف کند؟ همه مواد تشکیل دهنده آن چیست؟ آیا عوارض جانبی همراه با آن وجود دارد؟ این مقاله به تمام سوالات شما در مورد Gatorade پاسخ می دهد. به خواندن ادامه دهید.

protip_iconآیا میدانستید؟
Gatorade در سال 1965 توسط گروهی از دانشمندان برای مقابله با کم آبی بدن بازیکنان فوتبال در دانشگاه فلوریدا اختراع شد. این نوشیدنی نام خود را از تیم ورزشی دانشگاه فلوریدا گیتورز گرفته است.

در این مقاله

مزایای سلامتی Gatorade

زن در حال نوشیدن نوشیدنی ورزشی

تصویر: Shutterstock

Gatorade به جبران الکترولیت ها و انرژی که در طول تمرینات و ورزش های سخت از دست داده اید کمک می کند. مطالعه ای که توسط دانشگاه آیووا (ایالات متحده آمریکا) انجام شد نشان داد که Gatorade ممکن است به طور موثری کم آبی بدن را درمان کند ( 1 ). با این حال، ذکر این نکته ضروری است که این مطالعه بر روی افراد مبتلا به گاستروانتریت ویروسی انجام شده است.

به یاد داشته باشید، قبل از نوشیدن گاتورید باید بیش از 60 تا 90 دقیقه ورزش شدید انجام دهید ( 2 ). این نوشیدنی مواد مغذی ضروری را که از طریق تعریق از دست می دهید را فراهم می کند. این عمدتا برای کمک به ورزشکاران برای حفظ انرژی و هوشیاری خود فرموله شده است. مطالعات نشان می‌دهند که نوشیدنی‌های ورزشی ممکن است با ارائه کربوهیدرات‌ها، الکترولیت‌ها و سایر مواد مغذی به بدن، عملکرد را بهبود بخشند ( 2 ).زمانی که بیش از 2 درصد از وزن بدن خود (عمدتاً از طریق تعریق) در طول یک فعالیت مایعات از دست بدهید، ممکن است عملکرد شما مختل شود ( 2 ). از این رو، هیدراته ماندن برای عملکرد مطلوب ورزشی مهم است. مصرف نوشیدنی های ورزشی می تواند به حفظ سطح گلوکز خون و افزایش ظرفیت ورزش شما کمک کند ( 3 ).

یک بررسی منتشر شده در مجله تمرین ورزشی نشان می دهد که محتوای پتاسیم (الکترولیت) در Gatorade ممکن است به جلوگیری از گرفتگی عضلات در طول ورزش کمک کند.

آیا گیتورید سرشار از مواد مغذی ضروری است؟ محتویات آن چیست؟ در بخش بعدی به بررسی مشخصات تغذیه ای گیتورید می پردازیم. اسکرول را ادامه دهید!

حقایق تغذیه Gatorade

نوشیدنی های ورزشی ایزوتونیک مانند Gatorade حاوی کربوهیدرات هایی هستند که از فعالیت عضلات حمایت می کنند. آنها به بازیابی قند، نمک و آب از دست رفته در طول فعالیت بدنی کمک می کنند. یک بطری Gatorade (609 گرم) حاوی ( 5 ):

 •  کالری: 158
 •  کربوهیدرات: 39.2 گرم
 •  شکر: 31.9 گرم
 •  سدیم: 238 میلی گرم
 •  پتاسیم: 91.3 میلی گرم
 •  فسفر: 60.9 میلی گرم
 •  کلسیم: 6.1 میلی گرم

بدن شما به نوشیدنی های ورزشی حاوی الکترولیت نیازی ندارد مگر اینکه یک ورزشکار حرفه ای و تناسب اندام باشید. اگر می‌پرسید اجزای مهم Gatorade چیست، به پایین بروید تا بیشتر بدانید.

مواد لازم در Gatorade

 •  سدیم یکی از الکترولیت های کلیدی موجود در Gatorade است. با این حال، مصرف بیش از حد سدیم با فشار خون بالا مرتبط است ( 6 ). برخی از ورزشکاران ممکن است گاتورید را برای کاهش گرفتگی بنوشند زیرا تحقیقات دردهای عضلانی را با کاهش سدیم مرتبط کرده است ( 7 ).
 •  پتاسیم یکی دیگر از الکترولیت های اصلی موجود در Gatorade است. برای آبرسانی مجدد و حفظ تعادل مایعات مهم است ( 8 ).
 •  قندهای موجود در Gatorade با محتوای بالای کربوهیدرات خود انرژی سریعی را فراهم می کنند. با این حال، این نوشیدنی برای ورزشکاران جدی که برای مدت طولانی با شدت بالا ورزش می کنند بسیار مهم است.
 •  گیتورید همچنین حاوی آب، اسید سیتریک و مواد طعم دهنده و رنگ کننده است.
protip_iconچیزهای بی اهمیت
دسته اولیه Gatorade طعم وحشتناکی داشت. مری کید، همسر مخترع Gatorade، رابرت کید، پیشنهاد کرد که آب لیمو را به نوشیدنی اضافه کنید تا آن را خوش طعم تر کند.


اینها برخی از مواد مهمی هستند که در Gatorade یافت می شوند. آیا این نوشیدنی ورزشی برای همه مفید است؟ برای یافتن پاسخ به پیمایش ادامه دهید

آیا Gatorade برای شما خوب است؟

نوشیدنی ورزشی Gatorade

تصویر: Shutterstock

 

همه به این نوشیدنی الکترولیتی پرانرژی نیاز ندارند یا از مزایای کامل آن بهره نمی برند. فقط ورزشکارانی که در سطح بالایی کار می کنند ممکن است به انرژی قندی که Gatorade فراهم می کند نیاز داشته باشند. به یاد داشته باشید، تنها افرادی که به مدت طولانی ورزش شدید می کنند، نیاز به تکمیل الکترولیت دارند. بیشتر مصرف کنندگان معمولی Gatorade از شکر و نمک اضافه شده در سیستم خود بهره نمی برند.

یک مطالعه در سال 2018 بررسی رفتار پرخطر جوانان از سال 2015 را بررسی کرد و نشان داد که حدود 31.8 درصد از نوجوانان در هفته گذشته 1 تا 3 نوشیدنی ورزشی، 11.9 درصد در هفته گذشته 4 تا 6 نوشیدنی ورزشی و 3.2 درصد 4 یا بیشتر نوشیدنی های ورزشی مصرف کرده اند. نوشیدنی های ورزشی هر روز

بنابراین، آیا Gatorade برای شما بد است؟ خوب، برای عموم مردم بهتر است از نوشیدنی های ورزشی شیرین پرهیز کنند زیرا مصرف بیش از حد آنها ممکن است عوارض جانبی نامطلوبی داشته باشد. در زیر برخی از عوارض جانبی ثبت شده مصرف بیش از حد گیتورید ذکر شده است. آنها را بررسی کنید.

عوارض جانبی مصرف بیش از حد Gatorade

نوشیدنی های ورزشی مانند Gatorade حاوی سطوح بالایی از قند و سدیم هستند که ثابت شده است که مصرف بیش از حد آنها مضر است.

طبق انجمن قلب آمریکا، مصرف کمتر از 1500 میلی گرم در روز سدیم برای افراد توصیه می شود ( 9 ). یک بطری گیتورید حاوی 238 میلی گرم سدیم است که حدود 11 درصد از مقدار مصرف روزانه را تشکیل می دهد.

قند اضافی در افرادی که زیاد ورزش نمی کنند می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. مصرف بیش از حد شکر و نمک نیز می تواند منجر به مشکلات فشار خون، دیابت و موارد دیگر شود ( 10 )، ( 11 ). با این حال، ورزشکارانی که تمرینات شدید انجام می دهند می توانند قندهای اضافه شده را کنترل کنند.

سایر عوارض جانبی Gatorade عبارتند از:

1. ممکن است منجر به افزایش وزن شود

زن نگران افزایش وزن

قند موجود در Gatorade ممکن است منجر به افزایش وزن شود. یک بطری گیتورید تقریباً 32 گرم شکر به شما می دهد. اگر به شدت ورزش می کنید و نیاز به سوخت گیری دارید، این خیلی بد نیست. اما به یاد داشته باشید، مصرف منظم غذاهای غنی از شیرین کننده های مصنوعی باعث افزایش وزن شما می شود ( 12 )، ( 13 ).

2. ممکن است باعث مشکلات دندانی شود

نوشیدنی های ورزشی اسیدی ممکن است خطر فرسایش دندان را افزایش دهند. قندهای موجود در این نوشیدنی ها نیز ممکن است به ایجاد حفره کمک کنند.

بررسی منتشر شده در مجله بین المللی بهداشت حرفه ای و محیطی نشان می دهد که رنگ های غذایی مورد استفاده در نوشیدنی های ورزشی ممکن است باعث سرطان و واکنش های حساسیت مفرط شوند ( 14 ).

اینها برخی از عوارض جانبی نوشیدن بیش از حد گاتورید هستند. در بخش بعدی، در مورد اینکه آیا نوشیدن Gatorade برای کودکان بی خطر است یا خیر بحث می کنیم. به خواندن ادامه دهید!

آیا کودکان باید Gatorade داشته باشند؟

دختر جوان در حال نوشیدن گیتورید

تصویر: Shutterstock

اکثر کودکان نیازی به نوشیدن نوشیدنی های ورزشی مانند Gatorade ندارند. کارشناسان به والدین پیشنهاد می‌کنند که به دلیل وجود رنگ‌های مصنوعی و محتوای قند زیاد، مصرف این گونه نوشیدنی‌ها را محدود کنند. سطوح بالای قند و الکترولیت های سدیم در نوشیدنی های ورزشی در صورت مصرف بیش از حد می تواند برای کودکان مضر باشد. Gatorade فقط برای بزرگسالان فعال و برخی از کودکان بسیار فعال مفید است ( 15 ).

آب بهترین منبع آبرسانی برای کودکان است. همچنین، خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌تواند به آنها کمک کند تا میزان مورد نیاز کربوهیدرات‌ها و الکترولیت‌ها را دریافت کنند و به سلامت کلی آنها کمک کنند.

گزینه های زیادی برای جایگزینی این نوشیدنی ورزشی پر قند و کالری وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جایگزین های Gatorade به پایین بروید.

تعویض Gatorade

آب دم کرده با لیمو و میوه ها

آب بهترین گزینه برای آبرسانی به بدن شماست. اگر از نوشیدن آب حوصله دارید، سعی کنید آن را با لیمو و سایر میوه ها برای شادابی دم کنید. همچنین می توانید آب میوه (غیر شیرین) بنوشید.

به طور مشابه، آب نارگیل می تواند بهترین نوشیدنی جایگزین برای الکترولیت ها باشد ( 16 ). Gatorade حاوی الکترولیت های بیشتری نسبت به آب نارگیل است، اما اکثر مردم به آنها نیاز ندارند.

آیا نمی دانید که آیا Gatorade و Powerade یکی هستند؟ تفاوت بین این دو نوشیدنی را در بخش بعدی بیابید.

Gatorade vs. Powerade

هر دو Gatorade و Powerade برای ورزشکاران طراحی شده اند. آنها شباهت ها و همچنین تفاوت های مشترک دارند.

 •  Gatorade از دکستروز به عنوان شیرین کننده اصلی استفاده می کند در حالی که Powerade از شربت ذرت با فروکتوز بالا استفاده می کند.
 •  Gatorade حاوی دو الکترولیت سدیم و پتاسیم است. Powerade از سیستم ION4 استفاده می کند که منیزیم، سدیم، پتاسیم و کلسیم را تامین می کند.
 •  این نوشیدنی ها حاوی همان مقدار شکر در هر وعده هستند و نسخه های کم قند و بدون شکر را در مجموعه محصولات خود دارند.
protip_iconحقیقت خنده دار
بسکتبالیست معروف مایکل جردن اولین طرفدار مشهور Gatorade بود.

اینفوگرافیک: راهنمای عوارض جانبی گاتورید اضافی

Gatorade یک نوشیدنی ورزشی محبوب است که به بهبود عملکرد و استقامت ورزشی کمک می کند. اگرچه فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما نمی توان از عوارض جانبی منفی آن چشم پوشی کرد. اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا در مورد اثرات منفی آن بر بدن، دوز توصیه شده آن و موارد دیگر بدانید تا به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند.

راهنمای عوارض جانبی گیتورید (اینفوگرافیک)

غذای آماده نهایی

نوشیدنی انرژی زا Gatorade یک نوشیدنی ورزشی است که می تواند بلافاصله انرژی شما را افزایش دهد. حاوی کربوهیدرات و الکترولیت هایی با قابلیت آبرسانی مجدد است. نوشیدن گیتورید از بسیاری جهات برای سلامتی شما مفید است. ممکن است به درمان کم آبی بدن کمک کند، مواد مغذی حیاتی را ارائه دهد که از طریق تعریق از دست می‌دهید، عملکرد را بهبود بخشد، سطح گلوکز خون را حفظ کند، ظرفیت ورزش را افزایش دهد و به جلوگیری از گرفتگی عضلات در طول ورزش کمک کند. با این حال، سطوح بالای سدیم و قند موجود در نوشیدنی Gatorade در صورت مصرف بیش از حد ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. این نوشیدنی همچنین ممکن است منجر به افزایش وزن و مشکلات دندانی شود. از این رو آن را در حد اعتدال مصرف کنید تا از حداکثر فواید آن بهره مند شوید.

سوالات متداول

آیا نوشیدن روزانه Gatorade اشکالی ندارد؟

گیتورید را فقط در صورتی بنوشید که روزانه ورزش فشرده انجام می دهید.

آیا Gatorade برای کلیه ها مفید است؟

خیر. استفاده بیش از حد از Gatorade ممکن است منجر به مشکلات کلیوی شود. افراد مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی نیز باید از مصرف آن خودداری کنند.

آیا گیتورید سالم تر از نوشابه است؟

اگرچه حاوی قند بیشتری است، اما Gatorade سالم تر از نوشابه است زیرا حاوی الکترولیت های بیشتری برای آبرسانی به بدن است.

آیا ورزشکاران واقعاً Gatorade می نوشند؟

بله، Gatorade یکی از نوشیدنی های ورزشی پیشرو در ایالات متحده است که به افزایش عملکرد و ایجاد استقامت کمک می کند.

خوراکی های کلیدی

 • Gatorade یک نوشیدنی الکترولیتی با انرژی بالا است که الکترولیت ها و انرژی از دست رفته در طول تمرینات و ورزش های سخت را جبران می کند.
 • نوشیدن Gatorade پس از یک جلسه ورزش شدید بیش از 60 تا 90 دقیقه مناسب است.
 • گیتورید، مانند سایر نوشیدنی های ورزشی، سرشار از قند و سدیم است که مصرف بیش از حد آن می تواند مضر باشد و ممکن است منجر به عوارض جانبی مانند افزایش وزن و فرسایش دندان شود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *