20 فواید ریحان برای پوست و مو، تغذیه و دستور العمل ها

قدرت و خوبی مصرف روزانه این گیاه دارویی کهن را تجربه کنید.

چندین فواید ریحان مقدس به محبوبیت آن در بین علاقه مندان به سلامت کمک می کند. عمدتاً در شبه قاره هند یافت می شود. ریحان مقدس یا تولسی در هندوئیسم دارای اهمیت معنوی است، اما به عنوان بهترین داروی گیاهی غنی شده با آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی نیز شناخته می شود. طیف گسترده ای از بیماری ها وجود دارد که به کنترل آن کمک می کند، از جمله دیابت و بیماری قلبی. در این مقاله مزایای ریحان مقدس، مشخصات غذایی آن، دستور العمل های ساده و هر گونه عوارض جانبی بالقوه مورد بحث قرار می گیرد. نگاهی بیاندازید.

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: ریحان مقدس چیست؟

گیاهی کوچک که عطری تند و طعمی شبیه به نعناع دارد.فواید آن چیست؟
ممکن است گلودرد را درمان کند، استرس را کاهش دهد، سطح قند خون را حفظ کند و ایمنی را تقویت کند.چه کسی می تواند آن را مصرف کند؟
همه می توانند آن را مصرف کنند به جز افرادی که از داروهای ضد اضطراب، آرام بخش، رقیق کننده خون و دیابت استفاده می کنند.چند وقت؟
می توانید روزانه 3-4 برگ آن را در آب مصرف کنید.

احتیاط
در صورت بارداری یا شیردهی از مصرف ریحان مقدس خودداری کنید. مصرف بیش از حد ممکن است فشار خون و سطح قند خون را به شدت کاهش دهد.

در این مقاله

ریحان مقدس چیست؟

گیاه ریحان مقدس ( Ocimum sanctum L. ) که در هند با نام های Tulsi یا Tulasi شناخته می شود ، گیاهی برگدار متعلق به خانواده نعناع است. سه نوع تولسی (در هند) وجود دارد – راما تولسی، کریشنا تولسی و وانا تولسی – و هر
یک از آنها به همان روش برای درمان بیماری ها استفاده می شود. آنها نیز طعم مشابهی دارند.

ریحان مقدس احتمالاً بومی شمال هند مرکزی است – و در سراسر مناطق استوایی جهان شرقی رشد می کند. بیش از 5000 سال است که کشت می شود و بیشتر به عنوان یک گیاه آشپزی شناخته شده است که عمدتاً در غذاهای ایتالیایی و آسیای جنوب شرقی استفاده می شود.

این کمی در مورد گیاه است. اما فواید آتی نتیجه مستقیم ترکیبات این گیاه است.

داده های تغذیه

اصل ارزش مواد مغذی RDA %
انرژی 1.2 کیلو کالری 1%
کربوهیدرات ها 0.1 گرم 2%
پروتئین 0.2 گرم 6%
چربی کل 0.64 گرم 2%
کلسترول 0 میلی گرم 0%
فیبر رژیمی 0.1 گرم 4%
ویتامین ها
فولات ها 3.6 میکروگرم 1%
نیاسین 0.902 میلی گرم 6%
اسید پانتوتنیک 0.209 میلی گرم 4%
پیریدوکسین 0.155 میلی گرم 12%
ریبوفلاوین 0.076 میلی گرم 6%
تیامین 0.034 میلی گرم 2.5٪
ویتامین A 277 IU 6%
ویتامین سی 0.9 میلی گرم 2%
ویتامین E 0.80 میلی گرم 5%
ویتامین K 21.8 میکروگرم 27%
الکترولیت ها
سدیم 0.2 میلی گرم 0%
پتاسیم 15.5 میلی گرم 0%
مواد معدنی
کلسیم 9.3 میلی گرم 1%
فلز مس 385 میلی گرم 43%
اهن 0.2 میلی گرم 1%
منیزیم 3.4 میلی گرم 1%
منگنز 0.1 میلی گرم 3 درصد
فلز روی 0.81 میلی گرم 7%
مواد مغذی گیاهی
کاروتن ß 165 میکروگرم
کریپتو-گزانتین ß 2.4 میکروگرم
لوتئین-زآگزانتین 297 میکروگرم

 

و اکنون، ما به مهمترین بخش این پست می رویم – اینکه چگونه ریحان مقدس می تواند زندگی شما را بهتر کند. برای خواندن فواید ریحان به پایین بروید!

ریحان چگونه برای سلامتی من مفید است؟

ریحان مقدس به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خود شناخته شده است. این به مبارزه با بسیاری از بیماری های جدی مانند سرطان، دیابت و بیماری های قلبی کمک می کند . همچنین با التهاب مبارزه می کند . بیشتر فواید تولسی دارویی است، یعنی می توان از آن به عنوان دارو نیز استفاده کرد.

1. برای قلب خوب است

بیماری های قلبی عروقی یکی از بزرگترین علل مرگ و میر در جهان امروزی است و فشار خون بالا و کلسترول خون بالا علت اصلی آن است. مطالعات مختلف نشان داده اند که ریحان در این زمینه مفید است.

ریحان حاوی فلاونوئیدها است که خطر تشکیل لخته در پلاکت ها را در دیواره شریان کاهش می دهد . این در نهایت از بیماری عروق کرونر قلب و حملات قلبی جلوگیری می کند.

طبق یک مطالعه استرالیایی، ریحان می تواند از چندین ویژگی سندرم متابولیک جلوگیری کند که یکی از آنها بیماری قلبی است. این گیاه همچنین برای جلوگیری از اختلالات قلبی متعدد اعتبار دارد ( 1 ).

ریحان همچنین برای کاهش سطح کلسترول شناخته شده است و در نتیجه از بیماری های قلبی جلوگیری می کند. خوردن برگ های ریحان می تواند منجر به تغییرات قابل توجهی در مولکول های چربی شود – برگ ها می توانند کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهند ( 2 ). کمک به مدیریت کلسترول

2. ممکن است گلودرد را درمان کند

تولسی می تواند یک درمان عالی برای گلودرد باشد . مطالعات نشان می دهد که این گیاه می تواند به عنوان یک درمان عالی برای بیماری های تنفسی عمل کند ( 3 ). می توانید برگ ها را در آب بجوشانید و بنوشید. همچنین می توانید آب را در حالی که گرم است غرغره کنید.

3. استرس را از بین می برد

ریحان مقدس استرس را از بین می برد

در اکثر کشورها، ریحان به عنوان یک آداپتوژن قوی (عامل کاهش استرس) در نظر گرفته می شود. این گیاه همچنین دارای خواص ضد التهابی و تقویت کننده سیستم ایمنی است که می تواند به مدیریت استرس کمک کند.

ریحان همچنین می تواند سطح کورتیزول را در بدن تنظیم کند (کورتیزول به عنوان “هورمون استرس” شناخته می شود) . سطوح پایین کورتیزول می تواند منجر به کاهش اضطراب و استرس عاطفی کمتر شود.

ریحان همچنین برای افزایش انرژی و افزایش تمرکز عمل می کند، که هر دو به فرد کمک می کند تا با استرس مقابله کند. مطالعه دیگری در استرالیا بیان می کند که ریحان می تواند استرس روانی (علاوه بر استرس فیزیکی، شیمیایی و متابولیک) را از طریق ترکیبی قدرتمند از اقدامات دارویی برطرف کند. همچنین از اندام های بدن شما در برابر استرس شیمیایی محافظت می کند ( 4 ).

مطالعه دیگری در هند، خاصیت ضد استرس ریحان را به آنتی اکسیدان های آن نسبت می دهد. این مطالعه که بر روی خرگوش های آلبینو انجام شد، نتایج مثبتی یافت ( 5 ).

طبق یک گزارش، چای ریحان می تواند انرژی را تقویت کند و احساسات استرس را کاهش دهد ( 6 ).

4. به مبارزه با سرطان کمک می کند

با کمال تعجب، ریحان می تواند پاسخ شما به سرطان باشد. یک مطالعه بیان می‌کند که عصاره ریحان می‌تواند دارای خواص محافظتی در برابر پرتو باشد که می‌تواند به کشتن سلول‌های تومور در بدن کمک کند.

ریحان حاوی اوژنول است که خواص پیشگیری از سرطان دارد. سایر فیتوکمیکال های موجود  در ریحان (مانند رزمارینیک اسید، میرتنال، لوتئولین و آپیژنین) نیز پتانسیل پیشگیری از انواع سرطان را دارند ( 7 ).

در مطالعه دیگری، مصرف مکمل ریحان (با دوز 300 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) تشکیل آنزیم های سرطانی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. علاوه بر این، فعالیت آنزیمی سالم پس از مصرف مکمل افزایش یافت.

در مطالعه دیگری، عصاره برگ ریحان باعث کاهش تومورزایی و متاستاز سلول های سرطانی پانکراس انسانی می شود ( 8 ). همچنین مشخص شد که رشد سرطان سینه را به تاخیر می اندازد ( 9 ).

5. سطح قند خون را تنظیم می کند

زنی که سطح قند خون را بررسی می کند

طبق تحقیقات، ریحان ممکن است به افزایش ترشح انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند. این گیاه همچنین می تواند سطح گلوکز خون ناشتا و بعد از غذا را کاهش دهد. مطالعات نشان می‌دهد که فعالیت ضد دیابتی نیز دارد ( 10 ).

مطالعه دیگری بیان می کند که ریحان می تواند از تنظیم قند خون حمایت کند ( 11 ). بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 سطح قند خون را پس از مصرف تولسی بهبود یافته بودند. ترکیبات فیتوشیمیایی موجود در تولسی – مانند ساپونین ها، تری ترپن ها و فلاونوئیدها – مسئول اثر کاهش قند خون آن هستند.

6. از کبد محافظت می کند

در یک مطالعه، عصاره برگ ریحان خواص محافظتی کبدی را نشان داده بود. موش‌های آلبینو (با آسیب کبدی ناشی از پاراستامول) که با این عصاره تغذیه شدند، علائم بهبودی را نشان دادند. کاهش احتقان سینوسی i  و تورم کدر در کبد موش‌ها وجود داشت ( 12 ).

این گیاه همچنین فعالیت آنزیم های سم زدایی کبد مانند سیتوکروم P450 را افزایش می دهد که مواد شیمیایی سمی را غیرفعال می کند و به دفع آنها کمک می کند.

با این حال، چند مطالعه خلاف این را بیان می کند. افرادی که از مکمل های ریحان استفاده می کنند ممکن است برخی از اثرات نامطلوب کبدی را تجربه کنند. بنابراین، قبل از مصرف ریحان (به ویژه مکمل ها) برای درمان بیماری کبد خود با پزشک خود مشورت کنید.

7. به کاهش وزن کمک می کند

برخی تحقیقات می‌گویند که ریحان می‌تواند به کاهش سطح گلوکز و کلسترول خون کمک کند – دو عاملی که می‌توانند منجر به افزایش وزن شوند. و همانطور که دیدیم، کورتیزول، هورمون استرس را نیز کاهش می دهد، که می تواند باعث افزایش وزن نیز شود. می توانید از آب تولسی برای کمک به کاهش وزن استفاده کنید.

یک مطالعه اخیر بهبودی در پروفایل لیپیدی و BMI در بیماران چاق به دنبال مصرف 250 میلی گرم کپسول عصاره برگ تولسی گزارش کرده است ( 13 ).

قبل از استفاده از ریحان برای این منظور با پزشک خود صحبت کنید – زیرا تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

8. ایمنی را تقویت می کند

مطالعات متعدد حیوانی نشان داده است که برگ ریحان دارای اثرات تعدیل کننده ایمنی قوی است. عصاره همچنین در بهبود ایمنی در مدل های گاو (مربوط به گاو) نویدبخش بود.

همچنین مشخص شد که ریحان طیف گسترده ای از اختلالات تنفسی را درمان می کند که یکی از آنها آسم است. سایر موارد عبارتند از برونشیت I  و عفونت های ریه، که در درجه اول به دلیل ضعف سیستم ایمنی ایجاد می شوند. ریحان خلط را مایع می کند و در درمان برونشیت آلرژیک، آسم و بیماری ائوزینوفیلیک ریه موثر است ( 14 ).

به عنوان یک داروی آیورودا، از برگ های تولسی برای درمان تب و سرماخوردگی مرتبط نیز استفاده می شود. برای رهایی از علائم سرماخوردگی و آنفولانزا باید چند برگ را بجوید. به خصوص در فصل بارانی که خطر ابتلا به تب زیاد است، می توانید مقداری برگ ریحان را در آب بجوشانید و آن را به عنوان بهترین تقویت کننده ایمنی طبیعی که می توانید دریافت کنید، بنوشید. و اگر از تب شدید رنج می برید ، جوشانده برگ ریحان و کمی هل پودر شده می تواند کمک کننده باشد. با گذشت زمان حتی ممکن است نتایج قابل مشاهده ای بر سلامت تنفس خود مشاهده کنید.

از عصاره برگ ریحان می توان برای التیام سریع زخم ها (علاوه بر بریدگی و سوختگی) نیز استفاده کرد. به ویژه می تواند زخم ها را پس از جراحی التیام بخشد و همچنین از آنها در برابر هرگونه عفونت احتمالی محافظت کند.

9. در برابر التهاب محافظت می کند

برگ های ریحان به مبارزه با التهاب کمک می کند و حتی می تواند به تسکین درد مفاصل ناشی از التهاب کمک کند. ریحان به لطف اکالیپتول، یکی از مواد اصلی آن، به این امر دست می یابد. اکالیپتول التهاب و درد مرتبط با آن را با افزایش گردش خون در اطراف ناحیه زخمی کاهش می دهد ( 15 ). ریحان همچنین به عنوان مسکن عمل می کند و درد را تسکین می دهد.

10. از رگ های خونی محافظت می کند

از آنجایی که ریحان دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است، می تواند به ماهیچه های کنترل کننده عملکرد عروق خونی کمک کند تا منقبض و آرام شوند. همچنین به حذف پلاک در رگ های خونی کمک می کند و از آنها در برابر آسیب محافظت می کند ( 16 ). با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

11. سلامت دهان را بهبود می بخشد

ریحان مقدس سلامت دهان را بهبود می بخشد

تصویر: Shutterstock

طبق یک مطالعه هندی، ریحان به عنوان یک دهانشویه عالی برای کنترل پلاک دهان عمل می کند. این به این دلیل است که عصاره دارای فعالیت ضد باکتریایی بسیار بالایی است ( 17 ).

بر اساس گزارشی که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری منتشر شده است، از هر 4 بزرگسال در ایالات متحده، 1 نفر بین 20 تا 64 سال دارای حفره های دندانی هستند. از دست دادن شدید دندان و بیماری های شدید لثه دو مورد از شایع ترین بیماری های دهان هستند. نوشیدن آب حاوی فلوراید و مصرف غذاهای ضد باکتری می تواند چنین شرایط دهانی را بهبود بخشد.

مطالعه دیگری بر روی فعالیت ضد میکروبی ریحان تمرکز دارد. مشخص شد که این گیاه خواص پیشگیرانه ای را برای بیماران مبتلا به بیماری پریودنتال ارائه  می دهد . مزیت این گیاه این است که هیچ اثر نامطلوبی ایجاد نمی کند – که در غیر این صورت با استفاده از عوامل ضد باکتری OTC اتفاق می افتد ( 18 ).

12. از اختلالات چشمی جلوگیری می کند

ما می دانیم که چشمانمان چقدر آسیب پذیر هستند. آنها مستعد ابتلا به بسیاری از عفونت های قارچی، ویروسی و باکتریایی هستند. ریحان می تواند به مبارزه با این عفونت ها کمک کند که یکی از آنها ورم ملتحمه است  . و خواص تسکین دهنده و ضد التهابی ریحان از چشم در برابر رادیکال های آزاد و آسیب های محیطی محافظت می کند.

برگ های ریحان همچنین به پیشگیری از بیماری های جدی چشم مانند گلوکوم و  دژنراسیون ماکولا کمک می کند . آنها می توانند نقش مهمی در درمان آب مروارید و سایر مشکلات بینایی داشته باشند. 

13. سلامت شکم را بهبود می بخشد

ریحان برای سلامت شکم بسیار مفید است. اینها شامل معده درد، نفخ، اسیدیته و یبوست است. همچنین مشخص شد که در برابر زخم معده عمل می کند ( 19 ).

برای درمان معده درد، تنها چیزی که نیاز دارید آب برگ ریحان (10 میلی لیتر) و 20 میلی لیتر آبلیمو و آب زنجبیل (به میزان لازم) است. خوب مخلوط کنید و بنوشید.

دانه های ریحان پخته شده در آب می توانند اسیدیته بیش از حد را تسکین دهند.

14. سردرد را درمان می کند

تحقیقات استفاده سنتی از ریحان برای درمان سردرد را برجسته می کند. ریحان مقدس را می توان به اشکال متعددی مصرف کرد – یا به عنوان آب میوه یا پودر خشک یا به عنوان یک چای گیاهی مخلوط با گیاهان دیگر یا عسل برای افزایش خواص مفید آن (20 ) .

فواید آن برای پوست من چیست؟

ریحان مقدس دارای خواص ضد میکروبی است. به مبارزه با آکنه و سایر عفونت های پوستی کمک می کند .

15. از آکنه جلوگیری می کند

برگ ریحان با از بین بردن سموم خون شما را تصفیه می کند. عوامل ضد باکتری و ضد قارچ موجود در برگ ها به شما کمک می کند تا به این هدف برسید.

خمیر تهیه شده از برگ های ریحان (همراه با خمیر چوب صندل یا گلاب) را روی صورت خود بمالید. اجازه دهید حدود 20 دقیقه روی پوست بماند، سپس می توانید صورت خود را با آب سرد بشویید. استفاده از چای تولسی برای این منظور نیز می تواند به درمان آکنه و بهبود سلامت پوست کمک کند. می توانید چای تولسی را نیز مصرف کنید.

این درمان همچنین می‌تواند به از بین بردن جوش‌های سرسیاه، اسکارها و علائم آکنه و جوش‌ها کمک کند. در واقع، یک مطالعه تایلندی به ما می گوید که چگونه ریحان مقدس، در فرمول مناسب خود، می تواند به درمان آکنه کمک کند ( 21 ).

16. عفونت های پوستی را برطرف می کند

ریحان همچنین دارای خواص آنتی بیوتیکی است که در درمان عفونت ها نقش دارد. برگ ها رشد باکتری هایی مانند B. anthracis و E. coli را که باعث عفونت های پوستی می شوند، محدود می کند.

معجون ساده ای که با آسیاب کردن و جوشاندن ۲۵۰ گرم برگ ریحان به همراه روغن کنجد به مقدار مساوی تهیه می شود می تواند به درمان عفونت هایی مانند خارش کمک کند.

مخلوط ساده دیگری از برگ های ریحان آسیاب شده و مقدار مساوی آب لیمو می تواند به درمان کرم حلقوی کمک کند.

تولسی همچنین دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است که به جلوگیری از بسیاری از عفونت های پوستی کمک می کند ( 22 ). چندین داروی آیورودا نیز وجود دارد که حاوی تولسی بوده و در برابر کرم حلقوی موثر بوده است.

17. ویتیلیگو و اگزما را درمان می کند

مصرف منظم برگ ریحان می تواند علائم ویتیلیگو i  را بهبود بخشد . می تواند اثرات مشابهی بر اگزما نیز داشته باشد. یک مقاله تحقیقاتی در مورد اینکه چگونه فعالیت آنتی اکسیدانی تولسی می تواند به درمان اگزما کمک کند صحبت می کند ( 23 ).

اما از آنجایی که تحقیقات در حال انجام است، توصیه می کنیم قبل از استفاده از ریحان برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید زیرا غلظت گیاه مهم است.

در مورد فواید برای مو چطور؟

ریحان مقدس با تقویت فولیکول های مو از ریزش مو جلوگیری می کند. همچنین شوره سر و خارش را درمان کرده و از سفید شدن زودرس موها جلوگیری می کند.

18. از ریزش مو جلوگیری می کند

ریحان مقدس از ریزش مو جلوگیری می کند

تهیه خمیری از برگ های ریحان و مخلوط کردن آن با روغن مو می تواند برای موهای شما معجزه کند. این روغن را به پوست سر خود بمالید و بگذارید حدود 30 دقیقه بماند و سپس طبق معمول شامپو بزنید. این مخلوط فولیکول های مو را جوان می کند، پوست سر شما را خنک نگه می دارد و گردش خون را در پوست سر شما تقویت می کند.

تولسی به عنوان یک درمان موثر برای ریزش مو استفاده می شود. این یک عنصر مهم در درمان گیاهی ریزش مو محسوب می شود. این گیاه با تقویت ریشه مو عمل می کند و در نتیجه ریزش مو را مهار می کند ( 24 ).

19. شوره سر را درمان می کند

زنی که موهایش را برای شوره سر چک می کند

به سادگی مقدار کمی روغن ریحان را به روغن موهای معمولی خود اضافه کنید و آن را به طور کامل روی پوست سر خود ماساژ دهید. ریحان گردش خون را بهبود می بخشد و شوره سر و خارش پوست سر همراه با آن را کاهش می دهد. این درمان همچنین خشکی پوست سر را درمان می کند.

مشخص شده است که تولسی در کنترل چهار نوع قارچ که ممکن است باعث شوره سر شود، موثر است. این اثر تولسی فواید دیگری مانند بهبود صافی مو و درخشندگی مو، همراه با سهولت شانه کردن و کاهش موخوره ارائه می دهد ( 25 ).

20. از سفید شدن زودرس موها جلوگیری می کند

تنها کاری که باید انجام دهید این است که پودر ریحان مقدس خشک شده (می توانید آن را در خانه با آسیاب کردن چند برگ ریحان تهیه کنید) همراه با پودر آملا در آب یک شب خیس کنید. صبح روز بعد، موهای خود را با این مخلوط بشویید (پس از صاف کردن).

این درمان به جلوگیری از سفیدی زودرس مو و درمان ریزش مو کمک می کند. این یکی از دلایلی است که تولسی به عنوان یک عنصر ضروری در درمان های گیاهی مو در نظر گرفته می شود ( 26 ).

تاکنون فواید مختلفی از ریحان مقدس را خوانده اید، اما چگونه از این گیاه در آشپزی خود استفاده می کنید؟ بیایید دریابیم!

چگونه از ریحان در آشپزی استفاده کنیم؟

در اینجا چند نکته برای استفاده از ریحان در آشپزی وجود دارد:

 • می توانید چند برگ آن را با معده خالی بخورید.
 • می توانید برگ ها را با معجون زنجبیل و عسل مخلوط کرده و دمنوش بنوشید.
 • همچنین می توانید برگ های خرد شده را به غذاهای مورد علاقه خود اضافه کنید.
 • اگر می‌خواهید تندترین طعم را داشته باشید، ریحان را در پایان فرآیند پخت اضافه کنید.
 • اگر طعم کامل می خواهید، هرگز از ریحان خشک استفاده نکنید. وقتی ریحان خشک را جایگزین ریحان تازه می کنید به این نکته توجه داشته باشید. همچنین در حین تعویض مقدار ریحان خشک را سه برابر کنید. یک نیم اونس برگ ریحان خشک برابر با یک فنجان ریحان تازه خرد شده است.

اکنون که می دانید چگونه از این گیاه در آشپزی استفاده کنید، چگونه می خواهید یک دستور پخت محبوب را امتحان کنید؟

هر دستور غذا؟

برخی از دستور العمل های محبوب ریحان عبارتند از پستو ریحان، ماهی قزل آلا پرتقال ریحان، و چای ریحان مقدس. همه طعم فوق العاده خوشمزه و فوق العاده سالم هستند.

چای ریحان مقدس

آنچه شما نیاز دارید
 • 1 شاخه ریحان
 • 5 قطره عسل
 • ½ قاشق چایخوری زنجبیل
 • 1 قطره آب لیمو
 • 3 فنجان آب
 • ¼ قاشق چایخوری هل سبز
جهت ها
 1. ظرف بزرگی را روی شعله زیاد بگذارید و سه لیوان آب به آن اضافه کنید.
 2. برگ های ریحان (خرد شده)، زنجبیل خرد شده و پودر هل را اضافه کنید.
 3. بگذارید 10 دقیقه بجوشد.
 4. صاف کرده و با کمی عسل و آب لیمو سرو کنید.

می توانید این چای را سه بار در روز مصرف کنید.

آیا دوز خاصی برای مصرف ریحان مقدس وجود دارد؟ بیایید دریابیم!

نحوه مصرف برگ های ریحان مقدس

می توانید روزانه 4 برگ (6 تا 12 گرم) را در آب به صورت جوشانده مصرف کنید. اگر مکمل مصرف می کنید، طبق توصیه پزشک یا درمانگر روزانه 1 کپسول (250 تا 500 میلی گرم) یا بهتر است.

اگر از عصاره تولسی (که به آن تولسی آرک نیز گفته می شود که فواید مشابهی دارد) مصرف می کنید، می توانید 3 گرم از آن را مصرف کنید.

در اینجا چند واقعیت جالب در مورد ریحان وجود دارد.

هر واقعیت فوق العاده؟

 • ریحان همه کاره است. می توان از آن به صورت تازه یا خشک استفاده کرد. می توان از آن در غذاهای شیرین و خوش طعم استفاده کرد.
 • ریحان حاوی مواد شیمیایی خاصی است که حشرات، به‌ویژه پشه‌ها، آن‌ها را دوست ندارند (اما اتفاقاً روی انسان تأثیر نمی‌گذارند). بنابراین، اگر می خواهید پشه ها را دور نگه دارید، ریحان را در نزدیکی خود نگه دارید.
 • ریحان در ادیان مختلف پرستش می شود. ریحان جدا از اینکه هندوها آن را مقدس می دانند، برای تهیه آب مقدس در برخی از کلیساهای ارتدکس در برخی کشورها مانند بلغارستان، صربستان و مقدونیه نیز استفاده می شود.
 • ریحان بخشی از خانواده نعناع است – برخی از گیاهان دیگر این خانواده رزماری، اسطوخودوس و پونه کوهی هستند.

 

protip_iconاشاره کوتاه
ریحان مقدس با ریحان بزرگ (Ocimum basilicum) متفاوت است. اولی برای فواید دارویی استفاده می شود، در حالی که دومی به دلیل طعم معطرش یک لذت آشپزی است.

عالی! بنابراین، چگونه این گیاه را پرورش می دهید؟ آیا قوانینی وجود دارد که باید رعایت کنید؟ به پایین اسکرول کنید تا متوجه شوید.

نحوه رشد برگ ریحان

کاشتن

 • برای کاشت در بیرون، صبر کنید تا دمای خاک حداقل 70 درجه فارنهایت باشد. گیاه بدون گرما رشد نمی کند.
 • ریحان باید در محلی باشد که روزانه 6 تا 8 ساعت در معرض نور خورشید باشد. خاک باید مرطوب و دارای زهکشی مناسب باشد.
 • بذرها را در عمق ¼ اینچ و با فاصله حدود 10 اینچ از هم بکارید.
 • اگر قصد دارید با این گیاهان آشپزی کنید، دانه ها را در خاک تمیز بکارید (از کودهایی که بقایای مضر باقی می گذارند استفاده نکنید).

مراقبت

 • گیاهان ریحان رطوبت را دوست دارند. اگر در یک منطقه گرم زندگی می کنید، از مالچ در اطراف آنها استفاده کنید.
 • هر بار که یک شاخه شش تا هشت برگ دارد، شاخه ها را تا اولین دسته از برگ ها هرس کنید. این را تکرار کنید.
 • بعد از 6 هفته، ساقه مرکزی را با نیشگون بگیرید. این از گلدهی زودرس جلوگیری می کند. اگر گل‌ها رشد کردند، می‌توانید آن‌ها را قطع کنید.
 • در صورتی که هوا سرد باشد، از قبل از برداشت ریحان خود اطمینان حاصل کنید.

برداشت

 • به محض اینکه قد برگها به 6 تا 8 اینچ رسیدند شروع به چیدن کنید.
 • از چیدن برگها به طور منظم برای تشویق رشد در تابستان اطمینان حاصل کنید.
 • حتی اگر به برگ ها نیاز ندارید، فقط آنها را بچینید تا گیاه رشد کند. می توانید برگ ها را فریز کنید.
 • بهترین روش برای نگهداری ریحان انجماد است.

 

protip_iconحقیقت خنده دار
پزشکان یونانی و رومی باستان بر این باور بودند که گیاهان ریحان تنها در صورتی رشد می کنند که پرورش دهندگان در هنگام کاشت بذرها فریاد بزنند و نفرین کنند.

اگر نمی توانید ریحان پرورش دهید، می توانید آن را بخرید. این نکات را در نظر داشته باشید.

نحوه خرید و نگهداری ریحان

خریداری کردن

به دنبال برگ های سبز تازه و پر جنب و جوش باشید. آنها نباید لکه های تیره یا هیچ نشانه ای از پوسیدگی داشته باشند.

ذخیره سازی

 • می توانید برگ های تازه ریحان را در یک حوله کاغذی مرطوب داخل کیسه پلاستیکی قرار دهید و تا 4 روز در یخچال قرار دهید.
 • اگر ریحان با ساقه های متصل است، در یک لیوان آب قرار دهید و با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید (باید روی لیوان محکم شود). آنها را در یخچال نگهداری کنید. آب را روزانه عوض کنید و ظرف یک هفته از آنها استفاده کنید.
 • تا زمانی که برای استفاده آماده نشده اید، برگ ها را نشویید.

می توانید برگ های ریحان را از نزدیک ترین سوپرمارکت خود خریداری کنید. یا می توانید شربت تولسی را نیز بخرید. این فواید همان برگ ها را دارد – و برخی افراد مصرف آن را آسان تر می دانند. شما همچنین می توانید قرص تولسی را از نزدیکترین داروخانه خریداری کنید (البته پس از مشورت با پزشک). اما قبل از انجام این کار، باید چیز دیگری نیز بدانید…

عوارض جانبی چه هستند؟

 • ممکن است در زنان باردار و شیرده عوارض ایجاد کند

اگرچه ریحان در مقادیر معمولی بی خطر است، اما در صورت مصرف زیاد، می تواند در زنان باردار و شیرده مشکلاتی ایجاد کند. برای ایمن ماندن، از مصرف خودداری کنید. تولسی ممکن است اثرات ضد باروری داشته باشد، که دلیل دیگری است که زنان باردار باید از این گیاه دوری کنند ( 26 ).

 • اختلالات خونریزی

عصاره ریحان ممکن است لخته شدن خون را کند کرده و خونریزی را افزایش دهد. بنابراین، اگر مستعد خونریزی هستید، از مصرف خودداری کنید ( 27 ). همچنین، حداقل دو هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده، مصرف را متوقف کنید.

 • فشار خون پایین

ریحان حاوی سطوح بالایی از پتاسیم است و می تواند فشار خون را کاهش دهد ( 28 ). این می‌تواند برای افرادی که فشار خون پایین دارند یا داروهایی برای درمان فشار خون مصرف می‌کنند، مشکل ساز باشد، زیرا ریحان می‌تواند فشار خون را تا حد زیادی کاهش دهد.

اینفوگرافیک: داروهای خانگی با ریحان مقدس

ریحان مقدس مملو از بسیاری از مواد مغذی و ترکیبات مفید است. طعم غذای شما را افزایش می دهد و سلامت شما را بهبود می بخشد. این گیاه می تواند به رفع نگرانی های مختلف سلامتی کمک کند.

با ریحان مقدس و اینکه چگونه می تواند با احیای پوست و تقویت رشد مو برای شما مفید باشد آشنا شوید. اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید.

درمان خانگی ریحان مقدس (اینفوگرافیک)

نتیجه

ریحان مقدس – فواید آن به اندازه نام آن مقدس است. به همین دلیل است که باید این را در برنامه روزانه خود بگنجانید. مطمئناً این کار را خواهی کرد، اینطور نیست؟

به ما بگویید چگونه این پست به شما کمک کرده است. بازخورد شما ما را در خدمت رسانی بهتر کمک میکند.

ریحان مقدس به طرق مختلف برای شما مفید است. این فواید را می توان به مواد مغذی ارتقاء دهنده سلامتی در آن نسبت داد. ریحان مقدس سلامت قلب و عروق، کبد، دهان و شکم را بهبود می بخشد. همچنین خطر سرطان را کاهش می دهد و استرس و گلودرد را تسکین می دهد. فواید آن برای پوست و مو نیز شناخته شده است. می توانید آن را به عنوان چاشنی به غذاهای خود اضافه کنید یا با معده خالی مقداری از برگ ها را بجوید تا از فواید آن بهره مند شوید. با این حال، زنان باردار و مبتلایان به اختلالات خونریزی باید احتیاط کنند.

سوالات متداول

آیا جویدن برگ ریحان برای سلامتی شما مفید است؟

آره.

ریحان پنچ چیست؟

یکی از انواع ریحان است که برای درمان سرماخوردگی و سرفه شناخته شده است.

چرا به هندوها گفته می شود که در روزهای یکشنبه از ریحان استفاده نکنند؟

طبق دین، گیاه تولسی روزهای یکشنبه روزه می گیرد و از این رو نباید از آن استفاده کرد.

فواید نوشیدن آب ریحان چیست؟

چیزی جز چای ریحان نیست. و مزایا هر چیزی است که در این پست از آن صحبت کردیم.

راه مناسب برای چیدن برگ های ریحان از گیاه ریحان برای اطمینان از ادامه رشد آن چیست؟

بهترین راه برای چیدن برگ های گیاه این است که تکه ای از ساقه را بچسبانید.

جایگزین مناسبی برای ریحان مقدس چیست؟

ریحان مدیترانه ای – همانطور که پیدا کردن آن ساده ترین و همه کاره است.

آیا ریحان مقدس شما را خواب آلود می کند؟

بله، اسانس ریحان مقدس دارای اثر آرام بخش متوسطی است که ممکن است به آرامش ذهن و بدن شما کمک کند و به عنوان یک کمک خواب ملایم عمل کند ( 29 ).

آیا ریحان برای کلیه ها مفید است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که عصاره ریحان ممکن است به دلیل محتوای آنتی‌اکسیدانی بالا، اثر محافظتی بر کلیه‌ها داشته باشد ( 30 ).

آیا ریحان مقدس باعث افزایش تستوسترون می شود؟

بر اساس یک مطالعه حیوانی، ریحان مقدس سطح تستوسترون سرم را افزایش می دهد در حالی که تعداد اسپرم، LH (هورمون لوتئینیزه کننده) و FSH (هورمون محرک فولیکول) را کاهش می دهد (31 ) .

آیا ریحان مقدس بر تیروئید تأثیر می گذارد؟

ریحان مقدس برای تیروئید مفید است زیرا به تنظیم هورمون های تیروئید کمک می کند و می تواند همراه با سایر درمان ها برای بهبود عملکرد تیروئید استفاده شود ( 32 )، ( 33 ).

خوراکی های کلیدی

 • ریحان دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که ممکن است انواع بیماری ها را درمان کند.
 • این گیاهی است که معمولاً در آشپزی استفاده می شود، عمدتاً در غذاهای جنوب شرقی آسیا و غذاهای ایتالیایی.
 • ریحان دارای فلاونوئیدهایی است که احتمال لخته شدن پلاکت ها روی دیواره سرخرگ ها را کاهش می دهد و از حملات قلبی و بیماری عروق کرونر جلوگیری می کند.
 • به کاهش کلسترول کمک می کند و از بیماری های قلبی جلوگیری می کند. سطح کورتیزول را بهبود می بخشد، که ممکن است اضطراب و استرس عاطفی را تسکین دهد.
 • عصاره برگ برای تسریع روند بهبود زخم ها و جلوگیری از عفونت.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *