میوه ترنج: همه آنچه که باید بدانید

با این میوه مرکباتی و خوشمزه، آمادگی جسمانی و سلامت روانی خود را تقویت کنید.

آیا تا به حال چای ارل گری خورده اید؟ آیا از طعم مرکباتی آن لذت می برید؟ خب، پس شما قبلا طعم میوه ترنج را چشیده اید! میوه ترنج، مرکبات گلابی شکل معطر پرتقال است که بیشتر شبیه لیموترش است. علاوه بر چای، در غذاها، عطرها، لوازم آرایشی و غیره نیز کاربرد زیادی دارد. اخیراً است که تحقیقات علمی اجزای مهمی را در مشتقات میوه ترنج با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی کشف کرده است. در این مقاله، منشا و فواید سلامتی ترنج را به همراه برخی از کاربردهای محبوب و عوارض جانبی احتمالی آن بررسی می کنیم.

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: میوه ترنج چیست؟

مرکبات مدیترانه ای گلابی شکل. نوعی پرتقال است که شبیه لیموترش است و وقتی خام خورده شود طعم آن تلخ است.

فواید آن چیست؟
دارای خواص آنتی اکسیدانی است که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک کمک کند. می تواند سطح کلسترول را کاهش دهد، سلامت قلب و سیستم ایمنی را تقویت کند، درد را تسکین دهد و استرس روانی را کاهش دهد.

چه کسی می تواند از آن استفاده کند؟
هر کسی می تواند آن را در مقدار متوسط ​​مصرف کند. اسانس را می توان در مقادیر رقیق شده توسط همه افراد به جز کسانی که حساسیت به مرکبات یا مشکلات پوستی حساس دارند استفاده کرد.

چند وقت؟
حداکثر 1000 میلی گرم عصاره یا مکمل در روز از طریق خوراکی به مدت 4-12 هفته.

احتیاط
استفاده از روغن ضروری رقیق نشده روی پوست می تواند منجر به برنزه شدن پوست و راش شود. مصرف بیش از حد عصاره ترنج ممکن است باعث سوزش سر دل، گرفتگی عضلات، کافئین یا کاهش جذب آهن شود.

در این مقاله

ترنج مرکبات چیست؟

ترنج مرکبات اغلب برای تهیه ژله و مربا استفاده می شود

ترنج چیست؟ این یک میوه مرکبات مدیترانه ای است که عمدتاً در کالابریا، ایتالیای جنوبی رشد می کند و یافت می شود. میوه گیاه مرکبات ترنج میوه ترنج نوعی پرتقال است. ترنج تقریباً به اندازه پرتقال است و از نظر ظاهری شباهت زیادی به آهک دارد. آنها گلابی شکل هستند، به رنگ سبز در حالت خام و زرد رنگ در هنگام رسیدن. آنها رایحه مرکباتی بسیار متمایزی دارند و آنقدر تلخ هستند که به صورت خام مصرف نمی شوند. آنها معمولا در آماده سازی چای، کنسرو، یا مارمالاد لذت می برند.

در حالی که ترنج به عنوان ترکیبی از پرتقال شناخته می شود، محققان در نظرات خود در مورد منشا آن متفاوت هستند. در حالی که برخی ترنج را ترکیبی بین پرتقال تلخ و مرکبات می دانند، برخی دیگر معتقدند که از ترکیبی از پرتقال تلخ و لیمو شیرین یا پرتقال تلخ و لیمو می آید ( 1 )، ( 2 ).

ایتالیایی ها از روغن ترنج، آب و عصاره میوه برای درمان مشکلات سلامتی مختلف مربوط به گوارش، پوست، دردهای عضلانی و تب استفاده می کنند . با تحقیقات اخیر، این فواید و اثرات سلامتی به وجود ترکیبات فعال مهم در میوه ترنج و مشتقات آن نسبت داده شده است. بیایید این را با جزئیات بیشتر درک کنیم.

protip_iconچیزهای بی اهمیت
یوهان ماریا فارینا، ایتالیایی که به شهر کلن آلمان نقل مکان کرده بود، اولین ادکلن را در سال 1709 ساخت که بر پایه روغن ترنج ساخته شده بود.

موارد استفاده و اثربخشی

اسانس ترنج فشرده سرد (BEO) از پوست میوه ترنج استخراج می شود و میوه باقی مانده برای خارج کردن آب ترنج استفاده می شود. ضایعات میوه باقیمانده سپس برای تغذیه حیوانات استفاده می شود.

میوه ترنج معمولاً در صنعت زیبایی به دلیل فواید آن در مراقبت از پوست، در دنیای آشپزی به دلیل طعم منحصر به فردش و در اقدامات دارویی به دلیل خواص درمانی بالقوه آن استفاده می شود.

 • اسانس ترنج به طور گسترده در صنایع آرایشی و بهداشتی به عنوان یک عنصر کلیدی در عطرها، لوسیون های بدن و صابون ها استفاده می شود.
 • همچنین در صنایع غذایی به عنوان طعم دهنده برای انواع چای و شیرینی استفاده می شود.
 • خواص ضد عفونی کننده و ضد میکروبی آن باعث شده است که در صنعت داروسازی نیز مفید باشد.

مطالعات نشان می دهد که روغن ترنج سرشار از ترکیبات گیاهی فعال به نام فوروکومارین، به ویژه برگاموتین است. از طرف دیگر، کل میوه و آب میوه سرشار از فلاونوئیدهایی هستند که من  دوست دارم نارینگین و هسپرتین ( 3 ). در تمام این اشکال مختلف، به نظر می رسد ترنج تأثیرات قابل توجهی بر سلامت کلی شما دارد.

 • اثر آرامش بخش

اسانس ترنج به طور گسترده ای در رایحه درمانی استفاده می شود، به ویژه به دلیل اثرات متعادل کننده خلق و خو. چندین مطالعه توانایی بالقوه روغن ترنج را برای کاهش استرس و کمک به شما در احساس آرامش و آرامش نشان می دهد ( 4 )، ( 5 ).

 • اثرات تسکین دهنده درد

مطالعات همچنین نشان می دهد که میوه ترنج ممکن است به طور بالقوه با تأثیر بر حساسیت اعصاب به درد به تسکین درد کمک کند ( 6 ). همچنین می تواند به عنوان مکملی برای سایر داروهای تسکین دهنده استفاده شود.

 • اثرات ضد باکتریایی

مطالعات نشان داده اند که اجزای موجود در اسانس ترنج ممکن است خواص ضد میکروبی و ضد قارچی داشته باشند. به ویژه در برابر اشریشیا کلی O157، کمپیلوباکتر ژژونی، باسیلوس سرئوس، لیستریا مونوسیتوژنز و استافیلوکوکوس اورئوس و درماتوفیت ها موثر است ( 7 ).

مطالعات اندکی دیگر نقش بالقوه موثر روغن ترنج را در برابر عفونت های باکتریایی و قارچی اثبات کرده اند ( 8 )، ( 9 )، ( 10 ). هنگامی که بخارات لیمو، پرتقال و ترنج برای فعالیت ضد میکروبی آنها در برابر پاتوژن های رایج غذایی مورد آزمایش قرار گرفتند، اسانس ترنج و ترکیب آن لینالول موثرترین بودند (11 ) .

علاوه بر این، ترنج به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی و سایر فواید سلامتی که در زیر توضیح داده شده است، به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

فواید ترنج برای سلامتی

تحقیقات اخیر نشان می دهد که اجزای مختلف موجود در اسانس ترنج، آب و عصاره پوست، اثرات مفید متفاوتی را بر سلامت کلی شما نشان می دهد. برخی از راه هایی که ترنج برای شما مفید است عبارتند از:

 • سرشار از آنتی اکسیدان های تقویت کننده سلامتی
نوشیدنی ترنج ممکن است به افزایش آنتی اکسیدان ها کمک کند

ترنج سرشار از فلاونوئیدها و پلی فنول ها است که ترکیباتی هستند که به دلیل خواص آنتی اکسیدانی خود شناخته شده اند ( 3 )، ( 12 )، ( 13 )، ( 14 ). آنها با جذب و خنثی کردن رادیکال های آزاد سمی در بدن شما به خلاص شدن از شر آنها کمک می کنند ( 15 ). ترکیبی از فلاونوئیدها از ترنج و آب پرتقال پتانسیل را در جلوگیری از آسیب سلولی اکسیداتیو و آسیب سلولی ریه نشان داده است ( 16 ).

 

 • ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشد

مطالعات حیوانی نقش امیدوارکننده میوه ترنج، آب و روغن آن را در حمایت از پاسخ طبیعی ضد التهابی بدن دخیل دانسته اند ( 3 )، ( 17 ). عصاره ترنج همچنین پتانسیل را در کاهش التهاب تجربه شده در طول بیماری التهابی روده نشان داده است ( 18 ). التهاب مزمن اغلب منجر به ایجاد بیماری های طولانی مدت مانند آرتریت روماتوئید i  ، بیماری التهابی روده، مولتیپل اسکلروزیس i ، و همچنین پسوریازیس می شود .   

 • ممکن است خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش دهد

مطالعات نشان می دهد که پرتقال ترنج پتانسیل کمک به کاهش عوارض جانبی مضر سندرم متابولیک را با کاهش تری گلیسیرید، کلسترول LDL و سطح قند خون دارد ( 19 ) ، ( 20 ). یک مطالعه بر روی بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی تایید شده (NAFLD) و سندرم متابولیک، زمانی که عصاره پلی فنولی ترنج دو بار در روز به آنها داده شد، کاهش قابل مشاهده چربی کبد را گزارش کرد (14 ) . تحقیقات همچنین نشان می دهد که مکمل های غذایی با طیف کاملی از اجزای آب ترنج ممکن است در کاهش وزن و خطرات تصلب شرایین موثر  باشد ( 21 ).

 • ممکن است سلامت قلب را تقویت کند
زنان مبتلا به مشکلات قلبی ممکن است از ترنج بهره مند شوند

چای ترنج ممکن است با کنترل سطح کلسترول به بهبود سلامت قلب شما کمک کند ( 22 ). پلی فنول هایی که  در ترنج یافتم، به ویژه فلاوانون ها، ممکن است به طور بالقوه آنزیم هایی را که کلسترول را در بدن شما تولید می کنند، مهار کنند ( 23 )، ( 24 ). سطوح بالای کلسترول سرم اغلب منجر به خطر بیشتر مشکلات سلامت قلب می شود. هر چه سطح کلسترول بد (LDL) بالاتر باشد، احتمال تجمع پلاک در شریان ها بیشتر می شود که منجر به سکته مغزی و تصلب شرایین می شود.

یک مطالعه بر روی افراد با سطح کلسترول بالا که عصاره ترنج را هر روز به مدت 6 ماه مصرف کردند، کاهش قابل توجهی در سطح تری گلیسیرید، کل و کلسترول LDL (بد) گزارش کرد (25 ) . تحقیقات بیشتر نقش امیدوارکننده ترنج را در افزایش اثرات داروهای سنتی کاهش دهنده کلسترول و توسعه مواد مغذی جدید نشان می دهد ( 26 )، ( 27 ).

 • ممکن است به هضم غذا کمک کند

به نظر می رسد چای ترنج با محتوای فلاونوئیدهایش به مبارزه با نگرانی های التهابی مرتبط با دستگاه گوارش نیز کمک می کند. مطالعه ای بر روی موش ها، اثر مثبت آب ترنج را در مهار آزاد شدن پروتئین های التهابی و کاهش دفعات اسهال گزارش کرد ( 19 ). تعداد کمی از مطالعات حیوانی دیگر نیز نشان داده اند که آب ترنج ممکن است التهاب روده را کاهش دهد و باکتری هلیکوباکتر پیلوری مرتبط با زخم معده و درد را محدود کند ( 28 )، ( 29 ). در حالی که این مطالعات حیوانی امیدوارکننده است، مطالعات بیشتر برای ایجاد همین موضوع برای انسان ها ضروری است.

protip_iconچیزهای بی اهمیت
در یونان و ایران باستان، مردم برای کمک به درمان مشکلات تنفسی، ترنج را در دستگاه بخور سوزانده بودند.

پس از بررسی طیف وسیعی از فواید سلامتی آن، بیایید نگاهی به عوارض جانبی بالقوه ترنج مرکبات نیز بیاندازیم.

خطرات سلامتی ترنج

USFDA اسانس ترنج را “به طور کلی ایمن شناخته می شود” (GRAS) به عنوان یک افزودنی غذایی می داند ( 30 ). در حالی که خوردن، نوشیدن یا بوییدن ترنج یا مشتقات آن بی خطر است، چند نکته وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید.

 • مصرف بیش از حد ممکن است منجر به گرفتگی عضلات شود

اگرچه بیشتر چای مصرفی شما ممکن است به 1 تا 2 فنجان در روز محدود شود، آن هم از نوع خاص ارل گری، یک مورد قابل توجه وجود داشت که مردی پس از مصرف حدود 4 لیتر چای ارل گری در هر روز، گرفتگی و پرش عضلانی را گزارش کرد. روز ( 31 ). در حالی که مصرف این مقدار چای بسیار بعید است، باید به این عارضه جانبی بالقوه توجه داشته باشید و از مصرف زیاد آن اجتناب کنید.

 • استفاده از پوست ممکن است باعث ایجاد بثورات شود

استفاده از روغن ترنج روی پوست شما ممکن است منجر به برنزه شدن پوست یا اثرات نامطلوب بیشتر در قرار گرفتن در معرض آفتاب یا تخت‌های برنزه شود. حدود یک قرن پیش بود که پزشکان برای اولین بار متوجه شدند که روغن ترنج استفاده شده در عطرها می تواند باعث ایجاد بثورات پوستی شود ( 32 ). این یک واکنش حساس به نور در مواجهه با روغن پوست در برابر نور خورشید یا اشعه ماوراء بنفش بود. امروزه، مقدار ترنج مجاز توسط انجمن بین المللی عطر (IFRA) در محصولات پوست باقی مانده به 0.4٪ محدود شده است ( 33 ). بنابراین مهم است که همیشه اسانس ترنج را با سایر روغن های حامل قبل از استفاده از آن روی پوست خود رقیق کنید.

 • ممکن است با داروها تداخل داشته باشد

فوروکومارین برگاموتین موجود در اسانس ترنج زمانی که همراه با برخی داروها مصرف شود می تواند مضر باشد ( 3 ). اگر از داروهای تجویزی استفاده می کنید، در مورد افزودن ترنج به رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید. همچنین باید هرگونه ناراحتی یا علائم نامطلوب در مصرف چای ارل گری را گزارش کنید.
هنگامی که به موارد فوق توجه کردید، می توانید از فواید ترنج در دستور العمل های زیر لذت ببرید.

دستور العمل های ترنج

 • اسموتی بادام تمشک با ترنج
اسموتی بادام تمشک با ترنج

عناصر

 • تمشک (یخ زده) – ¾ فنجان
 • شیر بادام (شیرین نشده) – 1 ½ فنجان
 • عصاره ترنج واقعی – 5 قطره
 • محتویات کپسول ترنج مرکبات – 2
 • دانه کتان (زمین شده) – 2 قاشق غذاخوری
 • آب لیموی تازه – به مزه
 • بادام – ¼ فنجان
 • روغن نارگیل – 2 قاشق غذاخوری

دستورالعمل ها

 1. تمام مواد فوق را در یک مخلوط کن با سرعت بالا با هم ترکیب کنید.
 2. آنقدر هم بزنید تا یک بافت خامه ای صاف به دست آورید.
 3. آن را در شیشه ای بلند یا شیشه ای سرو کنید و لذت ببرید.
 • چای ترنج
چای ترنج

چای ساخته شده از برگ و عصاره ترنج معمولاً به عنوان چای ارل گری شناخته می شود. می توانید برگ های شل چای یا چای کیسه ای آماده را تهیه کنید.

عناصر

 • برگ های چای ترنج – 1 قاشق غذاخوری
 • آب – 1 فنجان

دستورالعمل ها

 1. آب را در یک قابلمه به جوش بیاورید.
 2. برگ های شل چای را اضافه کنید.
 3. اجازه دهید حدود 5 دقیقه دم بکشند.
 4. صاف کرده و سرو کنید.

اینفوگرافیک: 5 مزیت برتر ترنج برای سلامتی

ترنج میوه ای خوشمزه است که معمولا در چای، عطر و لوازم آرایشی یافت می شود. حاوی آنتی اکسیدان ها و ویتامین های ضروری است که استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد و سلامت قلب را در میان دیگران تقویت می کند. ما در اینفوگرافیک زیر، مهمترین دلایلی که چرا باید این مرکبات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، جمع آوری کرده ایم. آن را بررسی کنید!

5 فایده برتر ترنج برای سلامتی (اینفوگرافی)

برگاموت یک میوه مرکبات مدیترانه ای است که اغلب در طب سنتی استفاده می شود. این میوه تارت و معطر، نت های مغذی و خوشمزه ای را به چای، مارمالاد و اسموتی های شما اضافه می کند. فواید ترنج مرکبات از مواد مغذی تقویت کننده سلامتی موجود در آن ناشی می شود، از جمله آنتی اکسیدان ها، فیبر غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی. ممکن است به بهبود سلامت قلب و گوارش کمک کند. میوه ترنج ممکن است به کاهش رادیکال های آزاد مضر موجود در بدن شما و کاهش التهاب کمک کند. با این حال، مصرف بیش از حد ممکن است منجر به گرفتگی یا راش شود. از این رو مصرف آن را محدود کنید و در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی با پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول

چه کسانی نباید ترنج بخورند؟

افرادی که دیابت یا مشکلات گوارشی دارند باید مصرف ترنج را محدود کنند. همچنین مصرف ترنج را حداقل دو هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده متوقف کنید.

ترنج لیمو است یا پرتقال؟

ترنج نوعی پرتقال است. عطر و بوی شیرین بی نظیری دارد و برای مصارف مختلفی استفاده می شود.

آیا میوه ترنج را می توان در باغچه های خانه پرورش داد؟

میوه ترنج را می توان در باغچه های خانگی کشت کرد اما شرایط خاصی را می طلبد و برای همه مناطق و اقلیم ها مناسب نیست.

چگونه میوه ترنج را نگهداری و نگهداری می کنید؟

میوه ترنج را می توانید از چند روز تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید و برای نگهداری بهتر است آب آن را آب بگیرید یا پوست آن را جدا کنید و در ظرف دربسته فریز کنید تا بعد از آن استفاده کنید.

آیا هیچ جایگزین آشپزی برای میوه ترنج وجود دارد؟

برخی از جایگزین‌های رایج آشپزی برای میوه ترنج عبارتند از: پوست یا آب لیمو، پوست پرتقال، پوست گریپ فروت و پوست لیموترش. جایگزین ها ممکن است دقیقاً طعم یکسانی نداشته باشند اما مشابه آن خواهند بود.

آیا می توان از پوست یا پوست میوه ترنج در دستور پخت استفاده کرد؟

بله، پوست را می توان در چندین دستور غذا مانند کلوچه، کیک و سالاد استفاده کرد و پوست معمولاً در نوشیدنی ها، شربت ها یا سس ها تزریق می شود تا طعم مرکباتی به دست آید. با این حال، پوست یا پوست آن ممکن است طعم تلخی داشته باشد، بنابراین مهم است که طعم را متعادل کنید.

آیا میوه ترنج فصلی است یا در تمام سال موجود است؟

ترنج یک میوه فصلی است و عموماً در زمستان بین اکتبر تا مارس در بازار موجود است. با این حال، محصولات ترنج مانند آب میوه، عصاره و اسانس در تمام طول سال در دسترس هستند.

خوراکی های کلیدی

 • میوه ترنج مرکبات گلابی شکل با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.
 • اسانس استخراج شده از پوست آنها دارای کاربردهای آرامش بخش و آرایشی است.
 • ممکن است خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش دهد، سلامت قلب را تقویت کند و به هضم غذا کمک کند.
 • با این حال، مصرف بیش از حد روغن ترنج ممکن است منجر به گرفتگی عضلات و بثورات پوستی شود.

با فواید شگفت انگیز ترنج برای سلامتی آشنا شوید! ویدیوی زیر را ببینید تا یاد بگیرید چگونه این میوه خوشمزه سطح کلسترول را کاهش می دهد و از سلامت قلب شما محافظت می کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *