6 مزیت بائوباب، نحوه استفاده و عوارض جانبی

نگاهی دقیق تر به فواید سلامتی آن به شما می گوید که چرا این میوه ارزش تبلیغات را دارد!

درخت بائوباب طولانی ترین درختی است که عمر زیادی دارد و کاربردهای درمانی زیادی دارد. تقریبا تمام قسمت های این درخت از جمله میوه ها و برگ ها خوراکی هستند. فواید بائوباب بسیار زیاد است و می توان آن را به فیبر غذایی، ترکیبات پلی فنلی و طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی نسبت داد. میوه بائوباب به عنوان یک غذای فوق العاده در نظر گرفته می شود که می تواند به جلوگیری از آسیب کبدی، کمک به کاهش وزن، تنظیم سطح گلوکز خون و بهبود سلامت پوست کمک کند ( 2 ).

این مقاله به بررسی مزایای سلامتی بائوباب، محتوای تغذیه‌ای آن، نحوه استفاده از آن و عوارض جانبی احتمالی آن می‌پردازد. به خواندن ادامه دهید.

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: بائوباب چیست؟
درختی است خزان کننده بزرگ که قسمت هایی از آن برای غذا، دارو و سرپناه استفاده می شود.فواید آن چیست؟
میوه بائوباب غنی از مواد مغذی می تواند از آسیب کبدی جلوگیری کند، به کاهش وزن و کنترل قند خون کمک کند. همچنین پوست، سلامت گوارش و قدرت ایمنی را بهبود می بخشد.چه کسی می تواند آن را مصرف کند؟
برای مصرف همه در مقادیر متوسط ​​بی خطر است.

چند وقت؟
شواهد کافی برای توصیه مقدار مصرف در دسترس نیست، اما می توان از آن در حد اعتدال استفاده کرد.

احتیاط
تحقیقات کافی در مورد عوارض جانبی در دسترس نیست.

protip_iconحقیقت خنده دار
طبق فرهنگ عامه آفریقایی، درخت بائوباب به بلندی خود افتخار می کرد و خود را بهتر از سایر گیاهان می دانست. این باعث عصبانیت خدا شد و درخت را از ریشه در آورد و وارونه کاشت!

در این مقاله

بائوباب چیست؟ کجا می توانید آن را پیدا کنید؟

درخت ریش میمون یا درخت وارونه، با نام مستعار بائوباب ( Adansonia digitata ) یکی از ویژگی های کشورهای جنوب صحرای آفریقا است. این به طور گسترده در آفریقا و بخش های شمال غربی استرالیا پراکنده است. درخت بائوباب (همه گونه های آدانسونیا ) میوه های بزرگ و بیضی شکل با پوسته های بیرونی چوبی دارد.

میوه بائوباب در زمان رسیدن دارای خمیری نرم است. این خمیر هنگام خشک شدن میوه به رنگ گچی، سفت و شکننده می شود. میوه بائوباب به دلیل کپسول سخت (پوسته بیرونی) دارای خواص محافظتی در برابر حرارت و مقاوم در برابر آب است. این میوه آفریقایی می تواند در شرایط آب و هوایی شدید مانند آتش سوزی، جزر و مد دریا و غیره زنده بماند ( 1 ).

در حالی که کپسول بیرونی میوه را تقریباً تحت تأثیر طبیعت قرار نمی دهد، پالپ داخلی کاملاً برعکس است. این مخزن بهترین هدایای طبیعت است. ویتامین ها، پروتئین ها یا مواد شیمیایی گیاهی درمانی – بائوباب مقدار زیادی از آنها را دارد. برای دانستن بیشتر به پایین بروید!

عجب باب!

 • درخت بائوباب به عنوان یکی از طولانی ترین درختان شناخته می شود.  عمری چند هزار ساله دارد !
 • از آنجایی که این درختان مانند سایر گونه ها حلقه های رشد تولید نمی کنند، کارشناسان می گویند تاریخ گذاری آنها دشوار است.
 • اما پیدا شد درختی در آفریقای جنوبی به 6000 سال قدمت دارد!
 • پالپ میوه بائوباب به ویژه سرشار از ویتامین C است . مصرف 40 گرم 84% -100% از مصرف روزانه توصیه شده (RDI) برای زنان باردار (19-30 سال) را پوشش می دهد ( 2 ).
 • هسته میوه بائوباب دارای بالاترین میزان منیزیم ، حدود 600-700 میلی گرم در 100 گرم بود . این مقدار بیشتر از منیزیم موجود در سایر هسته ها یا دانه ها است.
 • پوسته میوه های بائوباب به قدری سفت و سخت است که می توان از آنها به عنوان ظرف و گلدان استفاده کرد.
 • پوست درخت بائوباب توخالی به عنوان مخزن آب طبیعی استفاده می شود . فضای توخالی با آب پر شده و محکم بسته شده است. ظرفیت هر درخت 9000-100000 لیتر است. آب دست نخورده می ماند و سال ها قابل شرب است و خشکسالی با هم.
 • میوه بائوباب دارای i تب بر و ضد درد است  به همین دلیل است که به زنان باردار آب میوه های ساخته شده از پالپ میوه در آب داده می شود.   
 • زنان باردار در بخش‌هایی از آفریقا از پوست بائوباب‌های بالغ برای بزرگ کردن کانال‌های زایمان خود قبل از زایمان استفاده می‌کردند. در هند، زن باردار در آبی که با پوست بائوباب جوشانده شده است حمام می کند.
 • بائوباب جذب آهن را در بدن شما بهبود می بخشد. از آنجایی که بائوباب دارای مقدار زیادی ویتامین C است، آهن موجود در غذاهای گیاهی و حیوانی با آن ترکیب شده و بهتر جذب می شود.

در میوه بائوباب چیست؟ چه چیزی آن را خاص می کند؟

میوه بائوباب

قسمت های خوراکی درخت بائوباب برگ، دانه و پالپ میوه آن است. پالپ میوه خشک دارای سطوح بالایی از ویتامین C، پتاسیم، کلسیم و فیبر غذایی است. از خمیر تازه برای تهیه غذاهای محلی (تنقلات)، آب میوه، شیرینی، دم کرده (به عنوان عامل تخمیر) و فرنی استفاده می شود.

تفاله میوه حاوی مواد مغذی درشت و ریزمغذی مانند کلسیم، پتاسیم، منیزیم، سدیم، فسفر، آهن، مس، منگنز و روی بود ( 3 ).

دانه ها نیز کاربردهای زیادی پیدا می کنند. دانه های بائوباب را تفت داده و به عنوان یک میان وعده مغذی مصرف می کنند. دانه های تخمیر شده به یک دستور پخت سنتی به نام “maari” ساخته می شوند. دانه ها سرشار از لیپیدهای ضروری (حدود 11.6 – 33.3 گرم در 100 گرم وزن خشک) و اسیدهای آمینه ( 2 ) هستند.

با همه این عناصر غذایی، میوه بائوباب ممکن است تقویت کننده و مکمل عالی برای سلامتی شما باشد، فکر نمی کنید؟

خوب، ما نمی توانیم بیشتر به توافق برسیم. در ادامه بخوانید تا بدانید چگونه می تواند سلامت شما را بهبود بخشد.

چگونه بائوباب می تواند سلامت شما را بهبود بخشد؟ فواید آن چیست؟

1. اثرات محافظتی کبدی دارد

میوه بائوباب حاوی ترپنوئیدها، فلاونوئیدها، فیتواستروئیدها، اسیدهای آمینه، ویتامین ها، لیپیدها، کربوهیدرات های مفید است. پالپ میوه خشک دارای مقادیر زیادی ویتامین C و B است ( 2 ).

صرف نظر از شکل میوه ای که مصرف می کنید، آنتی اکسیدان های موجود در بائوباب آن را به یک محافظ کبدی موثر تبدیل می کند، یعنی می تواند از آسیب به کبد جلوگیری کند. ویتامین ها و فیتوکمیکال های موجود در بائوباب رادیکال های آزاد را در بدن شما از بین می برند.

در یک مطالعه موش، عصاره بائوباب با از بین بردن رادیکال های آزاد از پراکسیداسیون لیپیدی جلوگیری می کند ( 4 ). از این رو، بائوباب ممکن است از التهاب کبد سالم انسان نیز جلوگیری کند.

2. ممکن است در مدیریت وزن کمک کند

بائوباب ممکن است به تنظیم وزن شما کمک کند

میوه بائوباب به دلیل محتوای بالای فیبر و پلی فنول آن شناخته شده است. ثابت شده است که این عناصر به تقویت سیری در بزرگسالان کمک می کند. میوه بائوباب وقتی به غذاها اضافه می شود پاسخ گلیسمی را کاهش می دهد ( 5 ).

جذب نشاسته از برخی غذاها را به تاخیر می اندازد و برای مدت طولانی احساس سیری می کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که بائوباب می‌تواند با متوقف کردن گرسنگی لذت‌بخش به مدیریت وزن کمک کند ( 6 ).

با این حال، این جنبه به خوبی مطالعه نشده است و برای درک مکانیسم اساسی بائوباب به تحقیقات گسترده نیاز دارد.

3. سطح قند خون را کنترل می کند

این مزیت پسوندی از مزیت ذکر شده در بالا است. از آنجایی که بائوباب می تواند هضم یا تجزیه نشاسته را به تأخیر بیندازد، بر شاخص گلیسمی یا پاسخ غذایی که با آن مخلوط می شود تأثیر می گذارد.

این بدان معناست که مصرف میوه بائوباب منجر به افزایش ناگهانی سطح قند خون نمی شود. ترکیب بیوشیمیایی و فیبر غذایی فراوان این میوه باعث آزاد شدن آهسته و تنظیم شده گلوکز در خون می شود ( 7 ).

از این رو بائوباب یک افزودنی غذایی خوب برای کسانی است که دیابت و بیماری های قلبی عروقی دارند.

4. ممکن است به شما پوستی شفاف و جوان تر بدهد

فواید بائوباب برای پوستی شفاف و جوان تر

میوه بائوباب یکی از بالاترین سطوح آنتی اکسیدان را دارد. همچنین مقدار خوبی ویتامین C دارد، تقریباً شش برابر پرتقال! پالپ میوه سرشار از پالپ غذایی همراه با پلی فنول ها است.

همچنین دانه های این میوه حاوی چربی های ضروری، ویتامین E (توکوفرول ها) و چندین ترپنوئید است. روغن بائوباب یک مرطوب کننده غنی است. گفته می شود برگ های جوان این گیاه حاوی حدود 9-27 میلی گرم بر کیلوگرم پروویتامین A است ( 8 ).

ریز مغذی‌های موجود در بائوباب می‌توانند با حمایت از سنتز کلاژن به سفت شدن پوست کمک کنند. آنتی اکسیدان های فراوان، رادیکال های آزاد انباشته شده را که نشانه های پیری پوست مانند چین و چروک، رنگدانه، ترک های پوستی، لکه ها، عفونت های پوستی و غیره را تحریک می کنند، از بین می برند (7 ) .

protip_iconاشاره کوتاه
به غیر از مصرف میوه، می توانید از پودر بائوباب، زردچوبه و ماست ماست برای نرمی و شادابی پوست خود استفاده کنید.

5. درمان بیماری های گوارشی و کمک به هضم

طب سنتی آفریقا از بخش هایی از بائوباب به عنوان یک درمان طبیعی برای درمان اسهال، حالت تهوع، اسهال خونی و سایر اختلالات مزمن گوارشی استفاده می کند. دلیل؟ فیبر غذایی فراوان در میوه های بائوباب ( 9 ).

این میوه ها (خشک یا تازه) دارای فیبرهای نامحلول و محلول هستند. بخش محلول در آب فیبر هضم را آسان می کند. در آب حل می شود و در صورت اسهال، کم آبی بدن را کاهش می دهد.

فیبر نامحلول در دستگاه گوارش شما هضم نشده باقی می ماند و به عنوان یک عامل حجیم کننده (مهن) عمل می کند. یبوست و سندرم روده تحریک پذیر را با جلوگیری از سفت شدن مدفوع در مجرای روده بزرگ درمان می کند.

به دلیل محتوای فیبر بالا، خمیر و باقیمانده بائوباب توسط میکرو فلور روده تأثیر می گذارد. به این ترتیب بائوباب یک پری بیوتیک است و به هضم نشاسته های پیچیده، لیپیدها و پروتئین ها کمک می کند (  7).

6. ایمنی شما را تقویت می کند و از سرطان جلوگیری می کند

بائوباب ممکن است در پیشگیری از سرطان مفید باشد

به دلیل وجود آنتی اکسیدان فراوان، میوه بائوباب و پالپ آن به عنوان محرک های ایمنی موثر شناخته شده اند   یک مطالعه نشان می دهد که پروتئین های آرابینوگالاکتان مشتق شده از گیاه در بائوباب در تعدیل پاسخ های ایمنی ذاتی پوست موثر هستند ( 10 ).

تحقیقات نشان می دهد که عصاره میوه، برگ و دانه دارای خواص ضد میکروبی هستند. مواد فعال زیستی محافظ تهدیدی برای باسیلوس سوبتیلیس، اشریشیا کلی، مایکوباکتریوم جذام، کاندیدا آلبیکنس و ساکارومایسس سرویزیه هستند ( 9 ).

عصاره میوه، آنتی اکسیدان را به تعادل اکسیدانی باز می گرداند که توسط سرطان ها ایجاد می شود. همچنین فعالیت خانه داری و ژن های سرکوبگر تومور (مانند p53 و BCL2) را بازیابی می کند. این ژن ها اهداف مشترک در سرطان های مختلف هستند و از سلول ها در برابر آپوپتوز (مرگ سلولی) محافظت می کنند ( 11 ).

بائوباب به دلیل طول عمر طولانی و فهرست طولانی‌تر کاربردهای صنعتی، درمانی، آرایشی و بهداشتی، “درخت زندگی” نامیده می‌شود.

اگر مشتاق هستید این شگفتی آفریقایی را امتحان کنید، ببینید بخش بعدی چه چیزی برای شما در نظر گرفته است.

نحوه استفاده از بائوباب

اشکال مختلف بائوباب

بائوباب و عصاره های آن به اشکال مختلف در بازار موجود است. اینها را بررسی کنید:

 • کپسول عصاره بائوباب
 • پودر ابرمیوه بائوباب
 • اسانس بائوباب (فقط برای استفاده خارجی)
 • پودر برگ بائوباب
 • کره بدن پالپ میوه بائوباب (فقط برای استفاده خارجی)

پوست خشک بائوباب نیز در بازارهای محلی موجود است که می توان از آن برای تهیه چای و قهوه استفاده کرد. پودر میوه خشک به وعده های غذایی اضافه می شود تا جذب برخی مواد مغذی را افزایش داده و دستگاه گوارش را تسکین دهد.

متأسفانه، شواهد کافی برای تعیین دوز مصرف روزانه توصیه شده برای بائوباب وجود ندارد. اطلاعاتی در مورد حد بالای مصرف نیز وجود ندارد.

آنچه می دانیم این است که بائوباب دارای سطوح بالایی از اسید اسکوربیک (ویتامین C) است. مضر و کشنده نیست، اما فقط مراقب باشید.

این ما را به سوال واضح بعدی می رساند…

میوه بائوباب به دلیل فواید معجزه آسایی که دارد بیش از حد خوب به نظر می رسد که درست نباشد. آیا عوارضی هم دارد؟

خوب، ادامه دهید!

آیا استفاده از بائوباب عوارض جانبی دارد؟

ما هنوز نمی دانیم زیرا تحقیقات کافی برای نشان دادن عوارض جانبی میوه بائوباب یا سایر قسمت های گیاه وجود ندارد. به همین دلیل است که هیچ دوز یا حد سمیت ثابتی برای این هدیه طبیعت وجود ندارد.

یک سکسکه می تواند مصرف بیش از حد فیبر باشد. اگر مقدار زیادی از پالپ میوه یا مکمل دارید، ممکن است مجبور شوید چندین بار در روز به سالن بدوید!

اینفوگرافیک: رونمایی از فواید سلامتی بائوباب

میوه بائوباب که به دلیل کاربردهای درمانی فراوان شناخته شده است، سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است. این یک غذای فوق العاده محسوب می شود که به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند. در حالی که بائوباب فواید زیادی برای سلامتی دارد، مهم ترین آنها را در اینفوگرافیک زیر فهرست کرده ایم. برای دانستن بیشتر آن را بررسی کنید.

رونمایی از فواید بائوباب برای سلامتی (اینفوگرافی)

بائوباب درختی است با میوه های درشت با طعمی شبیه مرکبات. آنها حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مختلف، فیبر غذایی و ترکیبات پلی فنلی هستند. بائوباب به طرق مختلف برای سلامتی شما مفید است. ممکن است به جلوگیری از آسیب کبدی کمک کند، به مدیریت وزن کمک کند، سیستم ایمنی را تقویت کند، سطح قند خون را کنترل کند، پوستی شفاف و جوان‌تر به شما بدهد و به هضم غذا کمک کند. می توانید از بائوباب به عنوان کپسول، پودر و روغن استفاده کنید. همچنین می توانید پوست بائوباب را پیدا کنید که می توان از آن برای تهیه قهوه و چای استفاده کرد. با این حال، اطلاعات محدودی در مورد عوارض جانبی بائوباب در دسترس است. از این رو، آن را در حد اعتدال مصرف کنید تا حداکثر فواید آن را ببرید.

سوالات متداول

آیا بائوباب برای هورمون ها مفید است؟

اعتقاد بر این است که بائوباب سطح کورتیزول را کاهش می دهد، که سطح هورمون استرس را کاهش می دهد و ممکن است سلامت عاطفی را بهبود بخشد. با این حال، داده های محدودی در این زمینه وجود دارد.

بائوباب اسیدی است یا قلیایی؟

میوه بائوباب به عنوان یکی از قلیایی ترین غذاها شناخته می شود که دارای بار اسیدی بالقوه 52- است.

پودر بائوباب چه طعمی دارد؟

پودر بائوباب طعمی تند دارد. طعم دلپذیر آن یک افزودنی عالی برای هر نوشیدنی یا ماده غذایی است.

آیا بائوباب برای باروری خوب است؟

آره. غده های بائوباب برای افزایش سطح تستوسترون در مردان مبتلا به مشکلات باروری استفاده شده است. غلظت قوی ترپنوئیدها در غده های ریشه بائوباب باعث بهبود سطح تستوسترون می شود ( 12 ).

آیا می توانم بائوباب را با آب گرم مخلوط کنم؟

آره. می توانید بائوباب را با آب گرم مخلوط کنید. علاوه بر این، می توانید پودر آن را به نوشیدنی های مورد علاقه خود مانند اسموتی ها یا آب میوه ها اضافه کنید.

خوراکی های کلیدی

 • درخت بائوباب به نام های ریش میمونی یا درخت وارونه نیز شناخته می شود و میوه آن در زمان رسیدن دارای خمیری نرم است.
 • میوه های این درخت با طول عمر طولانی دارای خواص ضد درد i  و تب بر هستند . 
 • پالپ میوه خشک سرشار از ویتامین C و سایر مواد مغذی است که به کنترل وزن، کنترل سطح قند خون و بهبود سلامت پوست کمک می کند.

با فواید شگفت انگیز پودر میوه بائوباب برای سلامتی آشنا شوید! این ویدیو را ببینید و کشف کنید که چگونه این غذای فوق العاده می تواند به بهبود سلامت و تندرستی کلی شما کمک کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *