12 عارضه جانبی مکمل های پروتئینی که باید از آنها آگاه باشید

مصرف بیش از حد مکمل ها ممکن است آنقدر که فکر می کنید برای شما بی خطر و خوب نباشد.

اختلال نعوظ i  عوارض جانبی متعدد مکمل های پروتئینی ممکن است شما را قبل از مصرف آن ها دچار تردید کند. مکمل های پروتئینی به تامین پروتئین مورد نیاز روزانه بدن کمک می کنند. علاوه بر این، آنها برای مصرف راحت هستند. با این حال، مصرف بیش از حد مکمل های پروتئینی اغلب منجر به مشکلات سلامتی مانند بی خوابی، یبوست و گاز می شود. این مقاله به بررسی عوارض جانبی مکمل های پروتئینی، ایمنی آنها و هرگونه تداخل دارویی بالقوه می پردازد. ادامه مطلب

protip_iconطرف مقابل را بشناسید: مکمل های پروتئینی
اثرات کوتاه مدت
کاهش فشار خون، اختلال نعوظ، کاهش میل جنسی و بزرگ شدن سینه ها در مردان به دلیل عدم تعادل هورمونی، کم آبی بدن و آکنه.اثرات دراز مدت
افزایش وزن ناسالم، اختلالات عملکرد کبد و اختلالات کلیوی.تداخلات دارویی
پروتئین آب پنیر ممکن است با داروهای پوکی استخوان، داروهای ضد پلاکت، داروهای ضد انعقاد و NSAID ها تداخل داشته باشد.

چه زمانی باید قبل از خرید مکمل های پروتئینی به پزشک مراجعه کرد

protip_iconچیزهای بی اهمیت
مکمل های پروتئینی یا گیاهی (سویا یا کنف) یا حیوانی (آب پنیر، کازئین، تخم مرغ) هستند. برخی از مارک ها نیز آن را با ویتامین ها، مواد معدنی، طعم دهنده ها و قندهای افزوده تقویت می کنند

در این مقاله

عوارض جانبی مکمل های پروتئینی چیست؟

1. ناراحتی سیستم گوارش

زنی با معده ناراحت که روی تخت دراز کشیده است

اختلال در سیستم گوارشی یکی از رایج ترین عوارض جانبی پودر پروتئین است. دو مکمل محبوب پروتئین – پروتئین آب پنیر و پروتئین کازئین – از شیر مشتق می شوند. اینها سرشار از لاکتوز هستند که نوعی قند است که به طور طبیعی در شیر یافت می شود. بنابراین، برای کسانی که عدم تحمل لاکتوز دارند، انتخاب خوبی نیست.

مصرف بیش از حد این پروتئین ها همچنین می تواند باعث افزایش حرکات روده، نفخ و حتی حالت تهوع شود ( 1 ). برخی از عوارض جانبی دیگر آن عبارتند از نفخ شکم، درد معده و اسهال.

2. باعث افزایش وزن ناسالم شود

این عارضه جانبی در وهله اول هدف از اختراع مکمل های پروتئینی را شکست می دهد! اگر به مقدار زیاد مصرف شود، مکمل های پروتئینی می تواند منجر به افزایش اشتها و افزایش وزن شود . و منظور از وزن، چاق است. هنگامی که رژیم تمرینی شما با پروتئین دریافتی شما مطابقت ندارد، کالری های استفاده نشده به چربی تبدیل می شوند. این چربی روز به روز روی هم انباشته می شود و باعث افزایش سریع وزن می شود. مطمئناً نشانه خوبی نیست.

protip_iconاشاره کوتاه
اثربخشی مکمل‌های پروتئینی برای کاهش گرفتگی عضلات و ایجاد اثرات مثبت بر متابولیسم عضلانی تحت تأثیر شدت تمرینات و نوع، منبع و زمان مصرف مکمل‌ها است (11 ) .

3. می تواند فشار خون را بیش از حد کاهش دهد

مکمل های پروتئینی می توانند فشار خون را بیش از حد کاهش دهند

تحقیقات نشان می دهد که پروتئین آب پنیر به ویژه می تواند فشار خون را کاهش دهد ( 2 ). اگرچه این می تواند در بیشتر موارد خبر خوبی باشد، افرادی که از قبل داروهای فشار خون بالا مصرف می کنند باید مراقب باشند زیرا مکمل های آب پنیر ممکن است فشار خون آنها را بیش از حد کاهش دهد.

4. ممکن است بر کلیه ها تأثیر بگذارد

از آنجایی که پروتئین توسط بدن استفاده می شود، آمونیاک را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کند. سپس آمونیاک به اوره تبدیل می شود که از طریق ادرار از بدن دفع می شود. منطق ساده است. اگر فردی مقادیر زیادی پروتئین مصرف کند، مقادیر زیادی اوره تولید می کند ( 3 ). فشار بیشتری بر کلیه ها وارد می کند زیرا آنها مقادیر زیادی اوره و کلسیم را از خون فیلتر می کنند و باعث آسیب کلیه می شود.

هنگامی که مقادیر زیادی از مکمل های پروتئینی در یک دوره طولانی مصرف می شود، خطر ابتلا به اختلالات کلیوی افزایش می یابد. اختلال در کلیه ها، سنگ کلیه و نارسایی کلیه از عوارض جانبی احتمالی مصرف مکمل های پروتئینی در مقادیر زیاد است.

5. می تواند هورمون ها را مختل کند

زن ناامید با اختلالات هورمونی

وقتی صحبت از مکمل های پروتئینی مبتنی بر سویا می شود، اختلال هورمونی مشکل اصلی است. در حالی که سویا غنی از اسیدهای آمینه ضروری است ، همچنین حاوی فیتواستروژن است ( 4 ). فیتواستروژن، هنگامی که بلعیده می شود، هورمون استروژن را تقلید می کند و می تواند سیستم غدد درون ریز شما را به یک ترن هوایی بفرستد. ناگفته نماند که تا 95 درصد سویای مصرفی برای تولید مکمل های پروتئینی از نظر ژنتیکی تغییر یافته است. سویای اصلاح شده ژنتیکی حاوی ماده شیمیایی به نام گلیفوسیت است که مسئول عدم تعادل هورمونی ، سقط جنین و حتی نقص های مادرزادی در نوزادان است. دایدزین i و جنیستئینی که در سویا یافت می‌شوند می‌توانند باعث اختلال نعوظ، کاهش میل جنسی و بزرگ شدن سینه‌ها در مردان شوند.   

6. ممکن است باعث آسیب کبد شود

داشتن یک رژیم غذایی حاوی مکمل های پروتئینی، بدون کربوهیدرات، می تواند بدن را به حالت کتوز سوق دهد، که در آن بدن از چربی به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می کند. این منجر به افزایش اسیدیته خون می شود. اسیدیته بالای خون ثابت باعث اختلال در عملکرد کبد می شود و ممکن است منجر به اختلالات شدید کبدی شود.

همچنین، مصرف بیش از حد پروتئین آب پنیر بدون ورزش می تواند منجر به التهاب کبد و افزایش خطر آسیب جدی به کبد شود ( 5 ).

7. می تواند منجر به مسمومیت با فلزات سنگین شود

یک مجله توسط Consumer Reports نشان داد که پودرهای پروتئین با فلزات سنگین مضر مانند آرسنیک و سرب پوشانده شده است ( 6 ). نیازی به گفتن نیست که مصرف طولانی مدت مکمل های پروتئینی اضافی می تواند شما را بیمار کند. فردی که مکمل‌های پروتئینی مصرف می‌کند ممکن است سردرد، سرگیجه، خستگی و سایر مسائل را تجربه کند – بیشتر اگر علائم دیابت داشته باشد یا از بیماری‌های مزمن کلیوی رنج می‌برد ( 7 ).

8. تداخلات دارویی

اگر برای پوکی استخوان i  دارو مصرف می کنید، بسیار عاقلانه است که پروتئین آب پنیر مصرف نکنید – زیرا ممکن است جذب دارو را کاهش دهد ( 8 ). پروتئین آب پنیر همچنین می تواند با داروهای ضد پلاکت، داروهای ضد انعقاد i و NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) تداخل داشته باشد و در نتیجه خطر خونریزی را افزایش دهد. 

فهرست طولانی‌ای از تداخلات دارویی وجود دارد که قبل از پذیرش مد مکمل پروتئین باید آنها را مطالعه کرد. مصرف تحت نظارت و توصیه شده مکمل های پروتئینی مشکلی ندارد. مشکلات زمانی ایجاد می شود که شما از حد مجاز عبور کنید. بهترین راه پیش رو این است که قبل از چیدن قفسه آشپزخانه خود با شیشه های مکمل های پروتئینی گران قیمت، با پزشک خود مشورت کنید.

9. ممکن است خطر سرطان را افزایش دهد

فلزات سنگین احتمالی در مارک های خاص پودر پروتئین می تواند خطر سرطان را افزایش دهد ( 9 ). اما این فقط یک احتمال مبهم است. مطالعات دیگر نشان می دهد که چگونه پروتئین آب پنیر می تواند اندازه تومور را کاهش دهد و از تکثیر سرطان جلوگیری کند. از این رو در این زمینه با متخصص تغذیه خود مشورت کنید.

10. ممکن است باعث کم آبی بدن شود

مکمل های پروتئینی ممکن است باعث کم آبی بدن شوند

تحقیقات نشان می دهد که رژیم های غذایی با پروتئین بالا می تواند باعث کم آبی بدن شود. این یکی از دلایلی است که افرادی که رژیم های غذایی پر پروتئین دارند باید آب زیادی بنوشند ( 10 ).

11. می تواند باعث آکنه شود

پروتئین آب پنیر به افزایش تولید هورمونی به نام IGF-1 یا فاکتور رشد شبه انسولین معروف است ( 11 ). این می تواند باعث تولید سبوم شود و منجر به آکنه شود.

12. می تواند منجر به ریزش مو شود

زنی که به موهای شکسته روی برس نگاه می کند

موهای ما از کراتین که یک پروتئین است ساخته شده است. بنابراین، مصرف پروتئین بیشتر منطقی است، درست است؟ خوب، شاید نه. این به این دلیل است که پروتئین آب پنیر برای افزایش سطح تستوسترون نیز شناخته شده است که ماده شیمیایی به نام DHT را در جریان خون تولید می کند. این ماده شیمیایی اغلب می تواند باعث ریزش مو شود.

این به سادگی به این معنی است که پروتئین نیست، بلکه ماده شیمیایی است که در این فرآیند تولید می شود که باعث ریزش مو می شود. حتی بلند کردن وزنه های اضافی می تواند منجر به افزایش سطح تستوسترون و متعاقب آن ریزش مو شود. از این رو، باید روی ورزش های هوازی نیز تمرکز کنید.

اینفوگرافیک: 6 عارضه ناخوشایند مکمل های پروتئینی

مکمل‌های پروتئینی در بین علاقه‌مندان به تناسب اندام و بدنسازان بسیار محبوب هستند، اما می‌توانند اثرات ناخواسته‌ای بر بدن داشته باشند. شش عارضه جانبی از این قبیل را که قطعا ناخوشایند هستند، اینفوگرافیک را بررسی کنید تا بتوانید قبل از استفاده از آنها، مزایا و معایب را بسنجید. به پایین اسکرول کنید.

6 عارضه ناخوشایند مکمل های پروتئینی (اینفوگرافی)

مکمل های پروتئینی به بدن شما کمک می کنند تا دوز روزانه پروتئین خود را تامین کند. پروتئین بلوک ساختمانی زندگی در نظر گرفته می شود و بسیاری از عملکردهای بدن را هماهنگ می کند. با این حال، مصرف بیش از حد مکمل های پروتئینی ممکن است عوارض جانبی و واکنش های آلرژیک زیادی ایجاد کند. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد ممکن است باعث سوء هاضمه، افزایش حرکات روده، نفخ، نفخ، اسهال، گرفتگی عضلات، نوسانات خلقی و افزایش وزن شود. همچنین ممکن است فشار خون را تا حد زیادی کاهش دهد، باعث سوزش سر دل و خستگی شود، درد مفاصل مرتبط با آرتریت را بدتر کند، بر کلیه ها تأثیر بگذارد و حتی با برخی داروها تداخل داشته باشد. از این رو، مکمل های پروتئینی را در مقادیر محدود مصرف کنید تا از هرگونه واکنش نامطلوب جلوگیری کنید.

آیا از مکمل های پروتئینی استفاده می کنید؟ آیا شما هر یک از این عوارض جانبی را تجربه کرده اید؟ در بخش نظرات زیر با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا 200 گرم پروتئین زیاد است؟

Marie Latulippe ، MS، MBA، RDN و مدیر برنامه های علمی در IAFNS، می گوید: «میزان مصرف مرجع رژیم غذایی برای پروتئین تعیین شده توسط هیئت غذا و تغذیه 0.8 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است. این بدان معناست که یک فرد 150 پوندی (68 کیلوگرمی) تقریباً 54 گرم پروتئین در روز مصرف می کند. افرادی که فعالیت بدنی بیشتری دارند، ممکن است از پروتئین بیشتری بهره مند شوند، و تنوع فردی در آنچه ممکن است بهینه باشد، وجود دارد. با این حال، می توان با اطمینان گفت که برای یک فرد سالم با سطح متوسط ​​فعالیت بدنی، 200 گرم پروتئین در روز ممکن است بالا باشد.

ایمن ترین شکل پروتئین چیست؟

طبق گفته Latulipper، «معمولاً مصرف پروتئین در مقادیر توصیه شده برای یک فرد سالم خطرناک نیست. توصیه می‌شود پروتئین را از منابع مختلفی دریافت کنید، یعنی نه به طور کامل از پودر یا سایر منابع “مکمل”.
او می افزاید: «افراد مبتلا به آلرژی به پروتئین خاص باید از غذاهای حاوی این پروتئین ها اجتناب کنند. به عنوان مثال، در مورد “حساسیت بادام زمینی”، از تمام غذاهای حاوی این پروتئین ها باید اجتناب شود. علاوه بر این، افرادی که پزشکشان دستور محدود کردن پروتئین را داده است، مانند افرادی که عملکرد کلیه آنها به خطر افتاده است، باید مصرف پروتئین را مطابق با آن توصیه های پزشکی محدود کنند.

چگونه می توان پروتئین اضافی را از بدن حذف کرد؟

هیدراتاسیون کلید است. آب می تواند به دفع پروتئین اضافی از سیستم شما کمک کند. و اگر در حال حاضر از مکمل های پروتئین آب پنیر استفاده می کنید، مطمئن شوید که غذاهای کم پروتئین بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید. به این ترتیب می توانید از مصرف بیش از حد پروتئین جلوگیری کنید.

دوز ایده آل پروتئین چقدر است؟

یک فرد به طور متوسط ​​می تواند 0.8 تا 1.3 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خود مصرف کند. این بدان معناست که اگر شما 65 کیلو وزن دارید، مصرف پروتئین ایده آل شما می تواند بین 52 تا 84 گرم در روز باشد. به یاد داشته باشید که تعادل را حفظ کنید. زیاده روی نکنید.

چگونه می توانیم عوارض جانبی مکمل های پروتئینی را کاهش دهیم؟

مکمل ها را در دوزهای توصیه شده توسط متخصص تغذیه مصرف کنید تا عوارض جانبی آنها کاهش یابد.

آیا پودر پروتئین لازم است؟

اگر در حال حاضر به اندازه کافی غذاهای غنی از پروتئین مصرف می کنید، ممکن است نیازی به مکمل پودر پروتئین نداشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است پس از مشورت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود به سراغ یکی از این موارد بروید.

چگونه می توانم پروتئین کافی بدون پودر پروتئین دریافت کنم؟

می توانید پروتئین کافی را از تخم مرغ، پنیر، ماست یونانی، سینه مرغ، ماهی تن، سینه بوقلمون، کلم بروکلی و غیره دریافت کنید.

هر چند وقت یک بار باید با پودر پروتئین مکمل مصرف کنم؟

می توانید یک بار یا هر چند روز یکبار پودر پروتئین را تکمیل کنید. با این حال، مطمئن شوید که از یک رژیم غذایی سالم نیز پیروی می کنید.

خوراکی های کلیدی

  • در حالی که پروتئین برای تمام فرآیندهای بدن ضروری است، مصرف یک رژیم غذایی با پروتئین بالا نیز می تواند باعث کم آبی بدن شود. بنابراین، توصیه می شود در صورت داشتن چنین رژیم هایی، مصرف آب خود را افزایش دهید.
  • اگر قبلاً از داروهای فشار خون استفاده می کنید، مصرف بیش از حد پروتئین آب پنیر می تواند مضر باشد.
  • مکمل های پروتئین آب پنیر و کازئین بر پایه شیر هستند و آنها را غنی از لاکتوز می کند. بنابراین، افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز باید از این موارد دوری کنند.
  • مصرف زیاد پروتئین می تواند منجر به اختلال در عملکرد کلیه و افزایش خطر ابتلا به سرطان شود.

در مورد عوارض جانبی بالقوه مکمل های بدنسازی بیاموزید و کشف کنید که باید به چه مواردی توجه کنید. برای اطلاعات بیشتر ویدیوی زیر را ببینید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *