15 عارضه جانبی پروتئین آب پنیر که باید از آنها آگاه باشید

در حالی که این مکمل غذایی ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد، مراقب اثرات سوء آن نیز باشید.

پروتئین آب پنیر معمولاً به عنوان مکملی برای ساخت عضلات و کنترل سطح کلسترول شما استفاده می شود. در حالی که فواید آب پنیر بسیار زیاد است، بسیاری از مردم در مورد چندین عوارض جانبی پروتئین آب پنیر بر سلامتی شما اطلاعی ندارند . در این مقاله نگاهی عمیق تر به اثرات نامطلوب مصرف بیش از حد پروتئین آب پنیر می اندازیم.

protip_iconطرف مقابل را بشناسید: پروتئین آب پنیر
اثرات کوتاه مدت
خستگی، ضعف، افزایش چربی، نفخ، گاز معده، یبوست، مشکلات گوارشی، خس خس سینه، تورم گلو یا دهان و حالت تهوع.اثرات طولانی مدت
تشکیل سنگ کلیه، ریتم غیر طبیعی قلب، ایست قلبی، بدتر شدن مشکلات کبدی و پوکی استخوان.تداخلات دارویی
ممکن است با بیماری پارکینسون، پوکی استخوان، ضد پلاکت، ضد انعقاد، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تداخل داشته باشد.چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
اگر واکنش آلرژیک، تشدید بیماری کبدی موجود، ناراحتی شدید، درد معده یا حالت تهوع را تجربه کردید.

در این مقاله

پروتئین آب پنیر – مختصر

پروتئین آب پنیر در یک قاشق اندازه گیری

اگرچه پروتئین آب پنیر به عنوان مکملی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما بهتر است در مصرف آن زیاده روی نکنید. هنگامی که شما آن را بیش از حد لازم مصرف کنید، می تواند منجر به تعدادی از مشکلات سلامتی شود. این خطر حتی زمانی بیشتر می شود که مصرف کربوهیدرات شما کم باشد. شیر حاوی دو نوع پروتئین است. یکی از آنها پروتئین آب پنیر است. محلول در آب است و برای تامین پروتئین مورد نیاز روزانه استفاده می شود. همچنین مقادیر زیادی ال سیستئین، اسید آمینه را فراهم می کند. این اسید آمینه به کاهش کمبودهای ناشی از شرایطی مانند پیری دیابت کمک می کند ( 1 ).

متخصصان پروتئین آب پنیر را “پروتئین کامل” می نامند، زیرا سرشار از تمام آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن انسان برای ترمیم عضلات، استخوان ها، بافت ها، اندام ها و غیره است. سایر پروتئین های کامل غذاهایی مانند تخم مرغ، گوشت، لبنیات و غیره هستند. یکی از مزایای پروتئین آب پنیر این است که به راحتی هضم می شود.

protip_iconآیا میدانستید؟
سه نوع اصلی پروتئین آب پنیر وجود دارد. کنسانتره پروتئین آب پنیر حاوی 70 تا 80 درصد پروتئین است. ایزوله حاوی 90 درصد پروتئین و چربی کمتری نسبت به نوع اول است. هیدرولیزات نوعی از پیش هضم شده است که باعث جذب سریعتر پروتئین در بدن می شود.

فواید پروتئین آب پنیر

اگرچه پروتئین آب پنیر به عنوان مکمل مصرف می شود، اما بسیار بیشتر از این است. این یک “غذای فوق العاده” کاربردی است که به تنظیم وزن بدن شما کمک زیادی می کند. همچنین به افزایش توده عضلانی کمک می کند و مزایای سلامتی بسیاری را نیز به همراه دارد. مزایای سلامتی این ماده مغذی مستقیماً با مشخصات اسید آمینه آن مرتبط است. این پروتئین کامل همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است که آن را به یک مبارزه موثر در برابر بیماری های مختلف و تقویت کننده عالی سلامت کلی تبدیل می کند.

در اینجا نگاهی به برخی از مزایایی که می توانید با مصرف متوسط ​​مکمل پروتئین آب پنیر با کیفیت بالا به طور منظم به دست آورید آورده شده است:

 1. به ترویج کاهش وزن کمک می کند .
 2. به افزایش توده عضلانی در بدن کمک می کند.
 3. به درمان سرطان کمک می کند.
 4. این به کاهش علائم ناشی از HIV کمک می کند.
 5. این به افزایش سطح گلوتاتیون i  در بدن شما کمک می کند.
 6. به کاهش سطح تری گلیسیرید I  در بدن کمک می کند .
 7. به کاهش سطح کلسترول و افزایش کلسترول خوب یا HDL کمک می کند .
 8. به تقویت عملکرد مناسب سیستم ایمنی کمک می کند .
 9. به افزایش قدرت در حین انجام ورزش کمک می کند.
 10. این به کاهش زمان ریکاوری و علائم ناشی از تمرین بیش از حد کمک می کند.

همانطور که می بینید، مصرف پروتئین آب پنیر فواید زیادی دارد. ترفند این است که مطمئن شوید که مقدار زیادی از آن را مصرف نکنید. به جای به دست آوردن خوبی های آن، می توانید با عوارض جانبی مواجه شوید که ممکن است خیلی شدید به نظر نرسند اما می توانند بسیار ناراحت کننده باشند. اگر مشکلات کلیوی، کبدی یا قلبی دارید، به ویژه مهم است که مصرف پروتئین آب پنیر خود را تعدیل کنید و همچنین قبل از شروع به بخشی از رژیم غذایی روزانه خود، با پزشک خود مشورت کنید.

چه زمانی باید پروتئین آب پنیر مصرف کرد؟

زنی که یک پیمانه پروتئین آب پنیر به شیر خود اضافه می کند

این سوالی است که اغلب توسط بسیاری از افرادی که علاقه مند به مصرف پروتئین آب پنیر هستند اما نمی دانند چگونه آن را به درستی انجام دهند پرسیده می شود. یادگیری زمان مصرف این پروتئین برای بهره مندی از مزایای آن کار سختی نیست.

در مرحله اول، اگر می خواهید پروتئین آب پنیر را به تنهایی مصرف کنید، باید آن را در عرض نیم ساعت تا یک ساعت بعد از تمرینی که مبتنی بر تمرینات قدرتی است انجام دهید . زیرا این پروتئین خیلی سریع هضم می شود. در زمان های دیگر، باید آن را با غذاهای دیگر بخورید تا هضم آن کند شود. به عنوان مثال، برای دریافت پروتئین اضافی در صبحانه خود بدون غذاهایی مانند تخم مرغ، می توانید پروتئین آب پنیر را به شکل پودر به جو اضافه کنید.

ثانیاً، اگر می‌خواهید در حین مطب یک میان وعده سالم بخورید، می‌توانید یک شیک پروتئین آب پنیر همراه با کمی روغن ماهی یا آجیل میل کنید. این دوباره به کند کردن روند هضم پروتئین کمک می کند. ترکیب چربی همان چیزی است که به کند کردن هضم کمک می کند و این به نوبه خود با اجازه دادن به سطح انسولین در بدن شما به طور یکنواخت برای شما مفید است. همچنین به تحریک CCK کمک می کند، هورمونی که به بدن شما اجازه می دهد بفهمد که چه زمانی سیر است.

پروتئینی که بعد از تمرین هضم می شود، آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن را برای ترمیم و ساخت عضلات جدید می دهد. به گفته متخصصان، مصرف پروتئین آب پنیر به محض اتمام تمرین می تواند به ویژه مفید باشد زیرا دارای محتوای غنی لوسین است، اسید آمینه ای که به راحتی توسط بدن جذب می شود.

عوارض جانبی پروتئین آب پنیر

اگرچه پروتئین آب پنیر فواید زیادی دارد، اما عوارض جانبی کمی نیز دارد. بنابراین، آیا پروتئین آب پنیر برای شما مفید است؟ برای درک جزئیات بیشتر، به پانزده اثر نامطلوب این پروتئین بر بدن شما نگاهی بیندازید.

1. افزایش بیش از حد چربی:

در بسیاری از موارد، مکمل های پروتئین آب پنیر دارای کربوهیدرات های اضافی به شکل قند هستند. برخی از آنها چربی نیز دارند. این بدان معناست که وزن را می توان به شکل چربی اضافه کرد که ناسالم است. شما همچنین می توانید با پرخوری و در عین حال مصرف همزمان پروتئین آب پنیر، وزن اضافه کنید.

2. تشکیل سنگ کلیه:

هنگامی که پروتئین آب پنیر مصرف می کنید، خطر تشکیل سنگ کلیه وجود دارد . اگرچه ممکن است یک علت مستقیم نباشد، متخصصان معتقدند که اگر قبلاً از آن رنج می‌برید، این پروتئین می‌تواند شرایط را بدتر کند. برای جلوگیری از این امر، باید مقادیر کافی فیبر و آب رژیمی مصرف کنید.

3. مشکلات گوارشی:

زنی که از مشکلات گوارشی به عنوان عارضه جانبی پروتئین آب پنیر رنج می برد

لاکتوز در پروتئین آب پنیر وجود دارد و اگر به آن حساس باشید، ممکن است در نهایت با مشکلات گوارشی مواجه شوید. نه تنها افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند از این مشکل رنج می برند. اگر مشکلات گوارشی دارید ، کنسانتره پروتئین آب پنیر را انتخاب کنید زیرا حاوی لاکتوز زیادی نیست. ایزوله پروتئین آب پنیر، که تصفیه شده تر است، می تواند باکتری های خوب روده شما را از بین ببرد و ممکن است باعث مشکلات گوارشی مانند یبوست، گاز، نفخ و درد معده شود.

 

4. خطر نقرس:

اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پروتئین آب پنیر عامل مستقیم نقرس است وجود ندارد، اما اگر قبلاً آن را داشته باشید، می تواند مشکل را بدتر کند. همچنین در صورت وجود سابقه نقرس در خانواده، بهتر است قبل از شروع مصرف پروتئین وی با پزشک مشورت کنید.

5. مشکلات کلیوی:

مصرف بیش از حد پروتئین آب پنیر می تواند باعث مشکلات کلیوی شود، به خصوص اگر قبلاً از آنها رنج می برید. متخصصان توصیه می کنند مصرف پروتئین آب پنیر خود را کنترل کنید و همچنین قبل از شروع مصرف با پزشک خود مشورت کنید. به این ترتیب می توانید از هرگونه آسیب طولانی مدت کلیه جلوگیری کنید.

6. مشکلات کبدی:

مصرف بیش از حد پروتئین آب پنیر می تواند مشکلات کبدی را بدتر کند ( 2 ). به همین دلیل مهم است که اطمینان حاصل کنید که پروتئین را همیشه در حد متوسط ​​مصرف می کنید. همچنین توصیه می شود قبل از مصرف پروتئین آب پنیر با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است با اثرات دارویی که برای بیماری کبد مصرف می کنید تداخل داشته باشد.

7. خطر بیماری قلبی:

کارشناسان معتقدند مصرف بیش از حد پروتئین آب پنیر می تواند اثرات خطرناکی بر افرادی که از بیماری قلبی رنج می برند داشته باشد. این می تواند باعث ایست قلبی، فشار خون بالا، تپش قلب غیرطبیعی و همچنین از دست دادن کامل عملکرد قلب شود.

8. افزایش اسیدیته خون:

یکی دیگر از عوارض جانبی مصرف پروتئین آب پنیر افزایش pH خون است. وقتی پروتئین بیش از حد در خون شما وجود دارد، کلیه در متابولیسم آن دچار مشکل می شود. این باعث افزایش اسیدیته خون می شود.

9. ایجاد پوکی استخوان:

این اختلال با مصرف بیش از حد پروتئین آب پنیر مرتبط است. این امر به ویژه خطرناک است و با مصرف طولانی مدت پروتئین باعث درد مفاصل می شود. مصرف پروتئین آب پنیر در مقادیر زیاد می تواند باعث عدم تعادل مواد معدنی در استخوان ها شود که به نوبه خود می تواند منجر به کاهش تراکم مواد معدنی استخوان شود.

10. خستگی و ضعف:

با توجه به مشکلات گوارشی که برخی افراد هنگام مصرف پروتئین آب پنیر از آن رنج می برند، ممکن است عوارض جانبی مانند خستگی مفرط و همچنین ضعف را نیز تجربه کنند. آنها همچنین ممکن است از نفخ ، گاز، گرفتگی عضلات، سردرد و غیره رنج ببرند. این به این دلیل است که بدن برخی افراد نمی تواند پروتئین مصرفی خود را پردازش یا تجزیه کند.

11. توسعه کتوز:

این یکی دیگر از عوارض جانبی رایج مصرف پروتئین آب پنیر است. این وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که سطوح غیر طبیعی اجسام کتون i  در خون وجود داشته باشد ( 3 ). اگر خود را در رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پروتئین بالا قرار دهید، انرژی با استفاده از چربی در بدن سوزانده می شود. وقتی چربی وجود نداشته باشد از پروتئین استفاده می شود. این فشار زیادی بر روی کبد وارد می کند و می تواند به مرور زمان باعث آسیب کبد شود.

12. اسهال:

زنی که از اسهال به عنوان عارضه جانبی پروتئین آب پنیر رنج می برد

یکی دیگر از عوارض مصرف زیاد پروتئین آب پنیر اسهال است. بخشی از تاثیری است که این پروتئین روی سیستم گوارشی دارد. حتی ممکن است خون در مدفوع وجود داشته باشد، به خصوص در میان نوزادان.

13. خس خس سینه:

بسیاری از مردم اغلب به پروتئین آب پنیر واکنش های آلرژیک دارند، به خصوص اگر به لاکتوز حساسیت نداشته باشند. چنین افرادی ممکن است در تنفس مشکل داشته باشند و ممکن است از علائمی مانند خس خس سینه رنج ببرند. اگر با این علامت مواجه شدید، باید فوراً با پزشک مشورت کنید.

14. تورم گلو، دهان، لب ها:

یکی دیگر از علائمی که با واکنش آلرژیک به پروتئین آب پنیر همراه است، تورم گلو، دهان و لب ها است. اگرچه ممکن است دردناک نباشد، اما می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که آسیب جدی وارد نشده است.

15- حالت تهوع:

این یکی از عوارض جانبی رایج مصرف پروتئین آب پنیر است. در موارد بسیار کمی، افراد از استفراغ نیز رنج می برند . کلید اجتناب از این عارضه جانبی ناراحت کننده، کاهش مصرف پروتئین است.

protip_iconاشاره کوتاه
به طور ایده آل باید روزانه 1 تا 2 پیمانه پروتئین آب پنیر مصرف کنید. با این حال، اگر در مورد دوز آن مطمئن نیستید، دستورالعمل سرو روی بسته بندی را به دقت بخوانید.

مکمل های پروتئین آب پنیر چقدر ایمن هستند؟

آیا از عوارض جانبی جدی مکمل های پروتئین آب پنیر آگاه هستید؟ مشخص شده است که مقدار مکمل های پروتئین آب پنیر که مصرف می کنید تأثیر مستقیمی بر این دارد که آیا از مزایای آن بهره مند می شوید یا خیر. مصرف بیش از حد این پروتئین دلیلی است که بسیاری از افراد از عوارض جانبی رنج می برند. در واقع، مصرف بیش از حد هر پروتئینی برای بدن مضر است زیرا به شکل چربی در بدن ذخیره می شود. این به نوبه خود خطر کم آبی بدن به دلیل عدم تعادل الکترولیت را افزایش می دهد.

همچنین این احتمال وجود دارد که پروتئین آب پنیر با برخی داروها تداخل داشته باشد. به عنوان مثال، مشخص شده است که مکمل‌های ساخته شده با این پروتئین می‌توانند اثربخشی لوودوپا را کاهش دهند که دارویی است که برای بیماری پارکینسون استفاده می‌شود . مکمل های پروتئین آب پنیر همچنین ممکن است اثربخشی آلندرونات، دارویی که برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان تجویز می شود را کاهش دهد. ممکن است توانایی بدن برای جذب دارو را کاهش دهد و در نتیجه اثر آن را کاهش دهد. همچنین ممکن است اثر نامطلوبی بر اثربخشی آنتی بیوتیک های تتراسایکلین و کینولون داشته باشد. همچنین باید توجه داشت که بیماران دیابتی ممکن است با مصرف مکمل های پروتئینی تغییرات قند خون را تجربه کنند. 

آیا پروتئین آب پنیر برای شما مضر است؟ بله، ممکن است. با این حال، تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید که مکمل های پروتئین آب پنیر طبق توصیه متخصصان با خیال راحت مصرف می شوند. دوزهای متوسط ​​را در یک رژیم کوتاه مدت مصرف کنید تا از مزایای سلامتی بهینه آن استفاده کنید. به این ترتیب، بدن بدون خطر ابتلا به عوارض جانبی پروتئین آب پنیر که در بالا ذکر شد، از مزایای پروتئین بهره مند می شود. آنها همچنین مکمل های پروتئین آب پنیر را برای ورزشکاران یا افرادی که از نظر بدنی فعال هستند نسبت به افرادی که فعالیت بدنی ندارند توصیه می کنند. این به این دلیل است که ورزشکاران یا افرادی که به طور منظم ورزش می کنند نسبت به افرادی که فعالیت بدنی ندارند به پروتئین بیشتری نیاز دارند.

اینفوگرافیک: اجزای پروتئین آب پنیر

پروتئین آب پنیر مکملی است که در میان علاقه مندان به سلامت و تناسب اندام در مورد آن بسیار صحبت شده است. این بیشتر به صورت پودر در دسترس است و به دلیل محتوای اسیدهای آمینه حیاتی که به راحتی قابل جذب است، تغذیه با کیفیت بالایی را ارائه می دهد. بهبود سریع عضلات و رشد عضلانی از مزایای اصلی این منبع پروتئین است. علاوه بر این، می تواند پاسخ ایمنی را نیز تقویت کند. اما پروتئین آب پنیر از چه چیزی تشکیل شده است؟

این اینفوگرافیک را بررسی کنید تا در مورد اجزای جداگانه پروتئین آب پنیر و نقش آنها در حفظ سلامت کلی بیشتر بدانید.

اجزای پروتئین آب پنیر (اینفوگرافیک)

پروتئین آب پنیر یک مکمل غذایی محبوب با فواید بسیاری برای سلامتی است. این یک منبع کامل پروتئین است و ممکن است به شما در ساخت عضله، بهبودی پس از ورزش و کاهش وزن کمک کند. با این حال، برخی از عوارض جانبی غیرمنتظره پروتئین آب پنیر وجود دارد. اکثر مردم بر این باورند که مصرف مکمل های پروتئینی بیشتر (بیشتر از دوز توصیه شده) ممکن است به نتایج سریعتر آنها کمک کند. اما مصرف بیش از حد پروتئین آب پنیر ممکن است باعث افزایش بیش از حد چربی، تشکیل سنگ کلیه، مشکلات گوارشی (به ویژه در کسانی که به شیر گاو حساسیت دارند یا به لاکتوز حساسیت دارند)، تشکیل نقرس و مشکلات کلیوی را منجر شود. همچنین ممکن است مشکلات کبدی را بدتر کند، باعث ایست قلبی، افزایش اسیدیته خون، افزایش خطر پوکی استخوان، و منجر به خستگی و ضعف شود. مصرف بیش از حد نیز ممکن است منجر به تداخل دارویی شود و خطر کم آبی بدن را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل های پروتئین آب پنیر، به خصوص با توجه به دوز توصیه شده برای جلوگیری از هرگونه واکنش نامطلوب، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. علاوه بر این، اگر تحت هر گونه دارویی هستید، بخش های خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که پروتئین آب پنیر شما برای مصرف بی خطر است. پروتئین آب پنیر را در حد متعادل مصرف کنید تا از حداکثر فواید آن بهره مند شوید.

سوالات متداول

بعد از قطع مصرف پروتئین آب پنیر چه اتفاقی می افتد؟

نیلوفر پنداری ، متخصص تغذیه بالینی، می‌گوید: «اگر مصرف پروتئین آب پنیر را متوقف کنید، کالری دریافتی خود را کاهش می‌دهید، بنابراین در صورت تلاش برای افزایش وزن، افزایش وزن شما کاهش می‌یابد یا متوقف می‌شود. با این حال، اگر یک رژیم غذایی متعادل سالم با مصرف پروتئین کافی دارید، نیازی به مصرف پروتئین آب پنیر به عنوان مکمل ندارید.

آیا آب پنیر باعث کبد چرب می شود؟

به گفته نیلوفر پنداری، مکمل ها و کنسانتره های پروتئین آب پنیر که دارای استروئیدهای آنابولیک هستند ممکن است باعث ایجاد کبد چرب در یک فرد سالم شود یا اگر قبلاً کبد چرب داشته باشد ممکن است تشدید شود.

جایگزینی برای پروتئین آب پنیر چیست؟

نیلوفر پنداری می گوید : مکمل های پروتئینی گیاهی مانند پروتئین سویا، پروتئین نخود، پروتئین شاهدانه، پروتئین برنج قهوه ای و کازئین بهترین جایگزین برای آب پنیر هستند.

پروتئین آب پنیر از چه چیزی ساخته شده است؟

نیلوفر پنداری بیان می‌کند که پروتئین آب پنیر، پروتئین حاصل از آب پنیر است، ماده مایعی که به‌عنوان محصول جانبی تولید پنیر ایجاد می‌شود. این ترکیبی از بتا-لاکتوگلوبولین، آلفا-لاکتوگلوبولین، آلبومین سرم گاوی و ایمونوگلوبولین است.

آیا می توانم پروتئین آب پنیر را بدون ورزش بنوشم؟

بله، پروتئین آب پنیر را می توان حتی بدون تمرین مصرف کرد. با این حال، اگر بیش از حد مصرف شود، بدون برنامه تمرینی، ممکن است منجر به افزایش وزن شود.

آیا آب پنیر باعث ریزش مو می شود؟

خیر، پروتئین آب پنیر باعث ریزش مو نمی شود. هیچ مدرک علمی برای تایید این ادعا وجود ندارد.

آیا می توانم پروتئین آب پنیر را دو بار در روز مصرف کنم؟

بله، ممکن است دو بار در روز پروتئین آب پنیر مصرف کنید. با این حال، پس از رسیدن به وزن مطلوب، مصرف آن یک بار در روز بعد از تمرین ایده آل است.

خوراکی های کلیدی

 • پروتئین آب پنیر به تقویت سیستم ایمنی و کاهش سطح کلسترول کمک می کند.
 • مصرف بیش از حد پروتئین آب پنیر ممکن است وزن شما را افزایش دهد و باعث مشکلات گوارشی و آکنه شود.
 • مصرف بیش از حد پروتئین آب پنیر ممکن است خطر ابتلا به نقرس و بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد.
 • مکمل های پروتئین آب پنیر ممکن است با برخی از آنتی بیوتیک ها و داروهای قند خون تداخل داشته باشند.


در مورد عوارض جانبی پروتئین آب پنیر محبوب کنجکاو هستید؟ با تماشای این ویدیوی چشم نواز حقیقت را کشف کنید و سلامت و تندرستی خود را در اولویت قرار دهید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *