24 فواید پروتئین آب پنیر، کاربردها و عوارض جانبی آن

هر آنچه که باید در مورد این مکمل غذایی محبوب پروتئین و اسید آمینه بدانید

اگر در مورد فواید پروتئین آب پنیر می‌پرسید، ما شما را تحت پوشش قرار داده‌ایم! پروتئین ها به درستی به عنوان بلوک های سازنده بدن ما شناخته می شوند. آنها به ساخت ماهیچه ها و بافت های همبند در بدن ما کمک می کنند و به مسیرهای متابولیکی مهم نیز کمک می کنند. آب پنیر منبع غذایی مهمی از این پروتئین های ضروری و اسیدهای آمینه است ( 1 ). در این مقاله با فواید پروتئین آب پنیر و اینکه چگونه می توانید هر روز آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید بیشتر آشنا می شویم. به پایین بروید!

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: پروتئین آب پنیرچیست؟

آب پنیر شیر آبکی موجود در کشک است در حالی که پنیر ایجاد می کند. بنابراین، پروتئین آب پنیر پروتئینی از این جزء است.

فواید آن چیست؟
پروتئین آب پنیر به کاهش وزن، ترکیب بدن و تقویت عضلات کمک می کند.

چه کسی می تواند آن را مصرف کند؟
کسانی که نیاز به افزایش قدرت و توده عضلانی خود دارند و در عین حال چربی نیز می ریزند، مانند ورزشکاران یا بدنسازان.

چند وقت؟
می توانید روزانه 1 تا 2 قاشق از آن مصرف کنید.

احتیاط
دوزهای بالا می تواند باعث آکنه، کاهش اشتها و افزایش حرکات روده شود.

در این مقاله

پروتئین آب پنیر چیست؟

آب پنیر خالص ترین شکل پروتئین است. از شیر گاو به دست می آید. این محصول فرعی شیر است که در طی فرآوری پنیر به دست می آید. آب پنیر به شکل های غلیظ تری پردازش می شود. برخی از اشکال مختلف آن عبارتند از پروتئین آب پنیر، ایزوله پروتئین آب پنیر، کنسانتره پروتئین آب پنیر، پروتئین آب پنیر هیدرولیز شده و پروتئین هیدرولیز شده i  پودرهای پروتئینی این روزها به دلیل مزایای سلامتی خود بسیار محبوب شده اند. حاوی مقدار بیشتری پروتئین نسبت به تمام غذاهای طبیعی است ( 1 ). پروتئین آب پنیر برای زنانی که به پروتئین بیشتری در رژیم غذایی خود نیاز دارند بسیار توصیه می شود.

انواع پروتئین آب پنیر

سه نوع اصلی مکمل پروتئین آب پنیر وجود دارد: کنسانتره پروتئین آب پنیر، پروتئین وی ایزوله و پروتئین آب پنیر هیدرولیز.

 1. کنسانتره پروتئین آب پنیر (WPC) ارزان ترین پودر پروتئین آب پنیر است. کمترین میزان پروتئین را دارد، حدود 58 تا 89 درصد. بقیه از چربی، لاکتوز و پپتیدهای تقویت کننده سیستم ایمنی مانند آلفا-لاکتالبومین و ایمونوگلوبولین تشکیل شده است. درصد WPC بستگی به غلظت آن دارد. کنسانتره های انتهایی 50 درصد پروتئین دارند، در حالی که کنسانتره های انتهایی بالاتر تا 90 درصد پروتئین دارند.
 2. پروتئین وی ایزوله حاوی 95 درصد پروتئین با حداقل مقدار لاکتوز و چربی است.
 3. پروتئین آب پنیر هیدرولیزات دارای 99 درصد پروتئین است و گرانترین پودر پروتئین آب پنیر است. آن را شکل “پیش هضم شده” پروتئین آب پنیر در نظر می گیرند، زیرا تحت هیدرولیز جزئی قرار می گیرد – فرآیندی که برای بدن برای جذب پروتئین لازم است. این محلول ترین شکل پروتئین است و به سرعت در بدن هضم می شود. این مکمل از نظر بسیاری بهترین مکمل پروتئین آب پنیر است.
protip_iconآیا میدانستید؟
دانشمندان برخی از میکروب‌ها را برای تولید پروتئین‌هایی شبیه به آب پنیر یا حتی «بیو همسان» مهندسی کرده‌اند.

مزایای پروتئین آب پنیر

در اینجا برخی از بهترین فواید پروتئین آب پنیر برای زنان را بررسی کنید:

1. ترکیب بدن

پروتئین آب پنیر برای زنان بسیار مفید است و ممکن است ترکیب بدن را بدون اینکه منجر به حجیم شدن شود، بهبود بخشد ( 2 ). علاوه بر این، پروتئین آب پنیر محلول ترین و غنی ترین شکل پروتئین است. بسیار مغذی تر از سفیده تخم مرغ، سویا و گوشت است.

2. آمینو اسیدها

آمینو اسیدها واحدهای شیمیایی هستند که به طور طبیعی در بدن ما تولید نمی شوند. پروتئین آب پنیر منبع خوبی از اسیدهای آمینه است. آنها با هم کار می کنند تا استخوان ها، ماهیچه ها، اندام ها و تقریباً هر قسمت از بافت بدن انسان را ترمیم کنند. آمینو اسیدهای خاص برای اهداف خاص مورد نیاز است. پروتئین آب پنیر سرشار از آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA) است. آنها برای ترمیم و حفظ عضلات مفید هستند. لوسین، یکی دیگر از اسیدهای آمینه، سنتز پروتئین را تحریک می کند و سیگنال هایی را برای افزایش ذخیره اسید آمینه بدن به بدن ارسال می کند ( 3 ).

3. پیری

پروتئین آب پنیر حاوی گلوتاتیون است. این یک آنتی اکسیدان است که رادیکال های آزاد را از بین می برد و علائم پیری را به تاخیر می اندازد . گلوتاتیون از سه اسید آمینه اصلی ساخته شده است. سیستئین، اسید گلوتامیک و گلیسین. پروتئین آب پنیر همچنین انحطاط ماهیچه ها را کند می کند و آنها را در دوران پیری قوی نگه می دارد ( 4 )، ( 5 ).

4. کاهش وزن

زنی در حال نوشیدن پروتئین آب پنیر برای کاهش وزن

پروتئین آب پنیر برای کاهش وزن؟ بله، طبق یک مطالعه، زنانی که فرم تخصصی پروتئین آب پنیر مصرف می کردند، چربی بیشتری از بدن خود را از دست دادند. آنها همچنین حفظ بیشتری از عضلات بدون چربی را نسبت به کسانی که این کار را انجام ندادند نشان دادند. پروتئین وی کربوهیدرات کم و پروتئین بالایی دارد. این امر متابولیسم را برای سوزاندن چربی اضافی بدن افزایش می دهد. محققان به این نتیجه رسیده اند که پروتئین آب پنیر می تواند به راحتی اشتها را تا دو ساعت کنترل کند. حاوی چربی بسیار کمی، کلسترول کم و لاکتوز است. این باعث می شود برای افرادی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات دارند ( 6 )، ( 7 ) عالی باشد.

 

5. سرطان

سرطان، به طور عمده سرطان سینه و دهانه رحم، دومین عامل مرگ و میر در زنان است. کنسانتره آب پنیر و مدولاسیون گلوتاتیون در درمان سرطان استفاده می شود. مصرف پودر آب پنیر در طول شیمی درمانی می تواند به مهار رشد سلول های سرطانی کمک کند. همچنین یک وعده غذایی عالی برای بیماران سرطانی است زیرا هضم آن آسان است. همچنین به راحتی در بدن جذب می شود. انرژی می دهد و ایمنی را افزایش می دهد ( 8 )، ( 9 ).

6. سلامت قلب

سکته قلبی باعث فلج، از دست دادن تکلم و ضعف حافظه می شود. همچنین سومین علت مرگ و میر در زنان است. پروتئین آب پنیر کلسترول LDL را کاهش می دهد (که عاملی در ایجاد بیماری های قلبی عروقی مانند سکته است). فشار خون را کاهش می دهد و همچنین خطر بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد ( 10 )، ( 11 ).

7. مصونیت

یکی از بهترین فواید پروتئین آب پنیر، تقویت ایمنی است. پروتئین آب پنیر پاسخ ایمنی را بهبود می بخشد و به مبارزه با عفونت در زنان کمک می کند. با افزایش تولید گلوتاتیون سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. این یک آنتی اکسیدان قوی است که به سم زدایی کمک می کند. زنانی که از آسم رنج می برند باید با پروتئین آب پنیر مکمل شوند تا پاسخ سیتوکین آنها بهبود یابد i  ( 12 )، ( 13 ).

 

8. تقویت عضلات

پروتئین آب پنیر برای ترمیم، تقویت و عضله سازی مورد نیاز است. ورزش و تمرینات روزانه سطح انرژی را در بدن کاهش می دهد و منجر به تحلیل رفتن عضلات می شود. پروتئین آب پنیر از شیر گاو می آید و یک پروتئین طبیعی عالی برای ساخت و ترمیم عضلات است ( 14 ).

9. ناخن ها و پوست سالم:

زن ناخن هایش را چک کند

بدن یک زن برای تولید پوست و ناخن سالم به پروتئین نیاز دارد. پروتئین آب پنیر ممکن است به بدن کمک کند تا هورمون‌ها و آنزیم‌های حیاتی را برای کارآمد نگه داشتن آن‌ها ایجاد کند.

10. به سرعت جذب می شود

شیک های پروتئین آب پنیر بیش از هر شکل دیگری از پروتئین آب پنیر توصیه می شود. شیک های پروتئینی حاوی مقادیر بالایی از مواد مغذی به شکل سویا، آب پنیر یا کازئین است  . نسبت به پروتئین موجود در غذاها به راحتی در بدن هضم می شود. همچنین دارای بالاترین ارزش بیولوژیکی i (BV) است ( 15 ). 

11. سطح قند خون

پروتئین آب پنیر به بدن تعادل نیتروژن مثبت می دهد. همچنین از نوسانات سطح قند خون که می تواند منجر به پرخوری شود جلوگیری می کند. پروتئین آب پنیر دارای سطوح پایین چربی است و برای مدیریت دیابت بسیار موثر است. این برای مدیریت سطح گلوکز بسیار مفید است. همچنین از بروز دیابت جلوگیری می کند. این شکل از پروتئین همچنین مقاومت به انسولین را در بدن بهبود می بخشد تا سطح آن را ثابت نگه دارد ( 16 ).

 

12. شکل خوش رنگ

پروتئین آب پنیر ماهیچه ها را تقویت می کند و متابولیسم را تسریع می کند. این به شما اندامی سالم و خوش فرم می دهد.

13. سلامت استخوان

بیش از 65 درصد از زنان از پوکی استخوان رنج می برند، وضعیتی که باعث نازک شدن و افزایش شکنندگی استخوان ها می شود. برای ساختن و حفظ استخوان های سالم، زنان باید از مواد غذایی سالم سرشار از کلسیم استفاده کنند. پروتئین آب پنیر جذب کلسیم را بهبود می بخشد که از تحلیل استخوان جلوگیری می کند و آنها را قوی نگه می دارد ( 17 ).

14. کبد

پروتئین آب پنیر، زمانی که در مقادیر متوسط ​​مصرف شود، از عملکرد کبد حمایت می کند و زمانی که در حد متعادل مصرف شود، ممکن است اثر محافظتی بر روی آن داشته باشد ( 18 ). کبد حدود 500 عملکرد را در بدن انجام می دهد. این امر بدون حضور آمینو اسیدها در آن غیرممکن خواهد بود.

15. شفا دادن

زنی که بعد از جراحی پروتئین آب پنیر دریافت می کند

پروتئین آب پنیر یک انتخاب عالی پروتئین برای زنان است. این به ویژه برای کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند صادق است. به بهبود زخم ها کمک می کند و به راحتی در بدن جذب می شود ( 19 ).

پروتئین آب پنیر برای مو و پوست سالم

در اینجا بهترین فواید برای پوست و موی شما آورده شده است.

16. رشد مو را تقویت می کند:

پروتئین ماده بسیار مهمی از مو را تشکیل می دهد، زیرا خود مو از پروتئین تشکیل شده است. کمبود پروتئین می تواند منجر به مشکلات عمده ریزش مو شود. پروتئین آب پنیر یک راه مناسب برای افزایش مصرف پروتئین در رژیم غذایی شما است. داشتن مقادیر زیاد پروتئین به طور منظم از ریزش مو جلوگیری می کند و باعث رشد مو می شود . مصرف شیک های آب پنیر به غلبه بر مشکلات مو مانند لکه های طاس و کاهش خطوط مو کمک می کند ( 20 ).

17. به تقویت پوست کمک می کند

کلاژن یک بافت ساختاری است که خاصیت ارتجاعی پوست را فراهم می کند . 30 درصد از کل پروتئین بدن را تشکیل می دهد و به تقویت پوست، رگ های خونی، استخوان ها و دندان ها کمک می کند. مصرف پروتئین آب پنیر ممکن است سنتز کلاژن را بهبود بخشد تا پوست شما را محکم و سالم نگه دارد ( 21 ).

18. تقویت پوست سر سالم:

مصرف منظم آب پنیر موها را تغذیه و تقویت می کند تا موهایی پرپشت، سالم و درخشان به شما بدهد. خواص اسیدی آب پنیر شوره سر و پسوریازیس پوست سر را درمان می کند . این به بهبود سلامت پوست سر کمک می کند. اما مطالعات و شواهد علمی در این زمینه کم است.
.

19. خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ می کند:

اسیدهای آمینه موجود در پروتئین آب پنیر به حفظ خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست کمک می کند.

20. به عنوان حالت دهنده عمل می کند:

زن به جای شامپو از پودر آب پنیر استفاده می کند

همچنین می توانید به جای شامپو از پودر آب پنیر استفاده کنید. فقط مقداری پودر را به طور کامل روی پوست سر بمالید. آن را با آب ولرم بشویید تا پوست سر تمیز و بدون چربی داشته باشید. روش دیگر، می‌توانید ابتدا شامپو بزنید و سپس با آب پنیر آب‌کشی کنید. بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس بشویید. نرم کننده آب پنیر بافت و بدن عالی به موها می بخشد. برای موهای نازک و سست بسیار مفید است، زیرا مانند سایر محصولات مو، موها را سنگین نمی کند.

21. تونر خانگی:

آب پنیر را می توان روی پوست به عنوان پاک کننده، تونر و مرطوب کننده استفاده کرد. چندین شرکت آرایشی و بهداشتی این مکمل غنی از پروتئین را به دلیل فواید شگفت انگیز آن برای پوست استفاده می کنند. یک گلوله پنبه را در آب پنیر خیس کنید. با ضربه های ملایم آن را روی صورت بمالید. این به عنوان یک تونر خانگی شگفت انگیز عمل خواهد کرد.

22. با آکنه مبارزه می کند:

خواص ضد میکروبی آب پنیر به طرز شگفت انگیزی روی آکنه و جوش اثر می کند. همچنین به روشن شدن رنگدانه ها و لکه های پیری کمک می کند.

23. بازیابی مقدار pH پوست:

2 فنجان آب پنیر را در وان حمام خود اضافه کنید و خود را به مدت 20 دقیقه در آن خیس کنید. اسیدیته موجود در آب پنیر مقدار pH پوست را بازیابی می کند تا سلول های پوست را جوان کند و خواص موثر کاهش التهاب را ارائه دهد.

24. برای چشم مفید است:

برای چشم های خسته یا پف کرده، یک چای کیسه ای را با آب پنیر سرد خیس کنید و روی چشم ها قرار دهید. بگذارید 20 دقیقه بماند تا چشم ها شاداب شوند.

موارد مصرف پروتئین آب پنیر

بطری شیک پروتئین آب پنیر، میله های پروتئینی، شیشه پودر آب پنیر

پروتئین آب پنیر در اشکال مختلف مانند میله های پروتئین آب پنیر، شیک های پروتئین آب پنیر و نوشیدنی های آب پنیر موجود است. خود آب پنیر طعم چندان جذابی ندارد. از این رو آن را با سایر غذاها مانند میوه ها و آجیل مخلوط می کنند تا طعم آن جذاب تر شود. موارد مصرف پروتئین آب پنیر را در اینجا بررسی کنید:

 • شیک پروتئین وی با تمشک و آووکادو بهترین راه برای شروع روز شماست. اطمینان حاصل کنید که پروتئین آب پنیری که دریافت می کنید از گاوهای تغذیه شده با علف است نه گاوهایی که از ذرت تغذیه می کنند. دومی می تواند باعث آلرژی شود.
 • در حین پخت یک قاشق چای خوری پودر آب پنیر به کلوچه های خود اضافه کنید. این باعث افزایش سطح پروتئین در بدن شما می شود. همچنین می توانید آب پنیر شکلاتی را به قهوه خود اضافه کنید تا یک موکای خوشمزه درست کنید.
 • تهیه این نوشیدنی سرشار از پروتئین یک دقیقه زمان می برد. یک پیمانه پروتئین آب پنیر را در 6 اونس یا 200 میلی لیتر آب مخلوط کنید. پروتئین مخلوط را برای چند دقیقه کنار بگذارید. این به حل شدن کامل پودر کمک می کند. این آب را بنوشید
 • پروتئین آب پنیر بهتر است بلافاصله بعد از یک تمرین خسته کننده مصرف شود. این به ماهیچه ها و سلول های شما تغذیه مناسبی را که برای ترمیم نیاز دارند ارائه می کند. برای یک صبحانه غنی از پروتئین می توانید پروتئین آب پنیر را به جو، غلات و پنکیک خود اضافه کنید.
 • اگر به دنبال یک میان وعده سریع در محل کار هستید، یک شیک پروتئین آب پنیر با مقداری آجیل، میوه و تکه های یخ برای یک شیک مقوی و خوشمزه تهیه کنید.
 • یک پیمانه پودر پروتئین را به ماست خود بریزید و روی آن را با میوه ها، آجیل و شکلات اضافه کنید تا یک خوراکی خوشمزه داشته باشید. همچنین می توانید پودر آب پنیر را با بستنی مورد علاقه خود مخلوط کنید.
 • هنگام پختن ماکارونی یا سوپ، به جای آب از آب پنیر استفاده کنید تا طعمی متفاوت به آن بدهید. همچنین می توانید از آب پنیر برای تهیه نان استفاده کنید. این به آن پوسته و عطر قهوه ای فوق العاده ای می دهد.

 

protip_iconاشاره کوتاه
از استفاده از آب پنیر در دستور العمل هایی که به حرارت بالا (بالای 72 درجه سانتیگراد) نیاز دارند خودداری کنید زیرا پروتئین های آب پنیر دناتوره می شوند.

این در مورد فواید و کاربردهای پروتئین آب پنیر بود، اکنون اجازه دهید برخی از عوارض جانبی آن را بررسی کنیم.

عوارض جانبی پروتئین آب پنیر

مانند سایر مکمل ها، پروتئین آب پنیر دارای برخی خطرات سلامتی مرتبط با آن است. در اینجا برخی از عوارض جانبی پروتئین آب پنیر آورده شده است.

 • بیشتر عوارض جانبی مرتبط با پروتئین آب پنیر مربوط به مشکلات گوارشی مانند ورم معده، نفخ، سردرد، گرفتگی عضلات، کاهش اشتها، حالت تهوع و خستگی است.
 • اگر هر یک از این علائم را تجربه می کنید، به احتمال زیاد به دلیل لاکتوز یا شیرین کننده های مصنوعی موجود در پروتئین آب پنیر است.
 • مصرف بیش از حد پروتئین حتی می تواند مشکلات کلیوی را تشدید کند.
 • پروتئین بیش از حد می تواند ذخیره کلسیم بدن را کاهش داده و منجر به شکننده شدن استخوان ها و دندان ها شود.
 • همچنین، مقادیر بالای پروتئین می تواند باعث شود بدن زن آمونیاک اضافی تولید کند.
 • زنان نباید بیش از دو وعده شیک پروتئینی در روز مصرف کنند.
 • دوز بسیار بالا همچنین می تواند کبد را بیش از حد تحت فشار قرار دهد و باعث مشکلات جدی سلامتی شود.

اینفوگرافیک: طرز تهیه شیک پروتئین وی

پروتئین آب پنیر یکی از خالص ترین انواع پروتئین است که فواید متعددی برای سلامتی شما دارد. به کاهش علائم پیری کمک می کند، به کاهش وزن کمک می کند، سطح کلسترول را کاهش می دهد و ایمنی را بهبود می بخشد. اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا یاد بگیرید چگونه یک شیک پروتئین آب پنیر تهیه کنید تا از حداکثر فواید آن بهره مند شوید.

طرز تهیه شیک پروتئین آب پنیر (اینفوگرافیک)

مزایای پروتئین آب پنیر بسیار زیاد است. می تواند بر سلامت، مو و پوست تأثیر مثبت بگذارد. این می تواند سطح هورمون ها را در زنان بهبود بخشد و همچنین به ترمیم و بازیابی عضلات کمک می کند. علائم پیری را کند می کند و با افزایش سیری به کاهش وزن کمک می کند. پروتئین آب پنیر همچنین خطر سرطان را کاهش می دهد و سلامت قلب و استخوان را تقویت می کند. همچنین باعث بهبود ایمنی می شود. رشد مو را تقویت می کند، پوست را تقویت می کند، خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ می کند و باعث سلامت پوست سر می شود. با این حال، مصرف بیش از حد ممکن است باعث ایجاد چند اثر نامطلوب مانند مشکلات گوارشی، مشکلات کلیوی و استخوان های شکننده شود. از این رو مصرف متعادل آن برای حفظ سلامت پوست، سلامت قلب و عروق و سلامت گوارش توصیه می شود.

سوالات متداول

آیا می توانم پروتئین آب پنیر را بدون ورزش بنوشم؟

بله، شما می توانید پروتئین آب پنیر را بدون انجام تمرینات شدید مصرف کنید. اطمینان حاصل کنید که آن را در حد اعتدال و مطابق با نیازهای تغذیه ای خود مصرف کنید.

آیا پروتئین آب پنیر صورت شما را چاق می کند؟

مصرف متعادل پروتئین آب پنیر همراه با ورزش، صورت شما را چاق نمی کند.

چقدر طول می کشد تا پروتئین آب پنیر از سیستم شما خارج شود؟

ممکن است بین ۲ تا ۴ ساعت طول بکشد تا پروتئین آب پنیر هضم شود.

وقتی مصرف پروتئین آب پنیر را قطع کنم چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که مصرف پروتئین آب پنیر را متوقف کنید و به تمرینات بدنی ادامه دهید، شروع به کاهش وزن خواهید کرد.

خوراکی های کلیدی

 • آب پنیر خالص ترین شکل پروتئین شیر است که فواید بی شماری برای پوست، مو و سلامت دارد.
 • این ماده در اشکال مختلف مانند کنسانتره، ایزوله و هیدرولیز موجود است که در میان آنها پروتئین آب پنیر هیدرولیز محلول ترین و گران ترین است. می توانید آن را به صورت پودر، میله و مکمل مصرف کنید.
 • عملکرد آنتی اکسیدانی و آب‌رسانی پروتئین آب پنیر به کاهش خطوط ریز و چین و چروک کمک می‌کند.
 • پروتئین آب پنیر باعث رشد مو می شود، ریزش مو را کاهش می دهد و به حفظ سلامت پوست سر کمک می کند.
 • بدن به سرعت آن را هضم می کند، بنابراین توده عضلانی را بهبود می بخشد، به کاهش وزن، کاهش سطح قند خون و تقویت ایمنی کمک می کند.

با این ویدیوی آموزنده به حقیقت علمی در پس فواید و عوارض جانبی پروتئین آب پنیر پی ببرید. همچنین یاد بگیرید که چگونه سود خود را به حداکثر برسانید و ایمن بمانید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *