10 فواید و عوارض جانبی شیر زردچوبه که باید بدانید

با این نوشیدنی طلایی با دردها مبارزه کنید و سلامت مغز خود را تقویت کنید!

فواید فراوان شیر زردچوبه باعث می شود که یک یا دو لیوان هوس کنید. این نوشیدنی سنتی هندی به شیر طلایی نیز معروف است. به دلیل خواص ارتقاء دهنده سلامتی که دارد در غرب به طور فزاینده ای محبوب می شود.

یک راه آسان برای افزودن زردچوبه به رژیم غذایی، نوشیدن شیر زردچوبه است. این تونیک سلامت از مخلوط کردن زردچوبه با شیر تهیه می شود.

زردچوبه سرشار از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است. این سیستم ایمنی شما را تقویت می کند و به شما کمک می کند سالم بمانید . شیر زردچوبه ممکن است به مشکلات تنفسی، مشکلات کبدی، التهاب و مشکلات گوارشی نیز کمک کند.

این مقاله فواید شیر زردچوبه، دستور تهیه آسان آن و هر گونه عوارض جانبی احتمالی را مورد بحث قرار می دهد. نگاهی بیاندازید.

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: شیر زردچوبه چیست؟
شیری که از مخلوط کردن زردچوبه، دارچین، زنجبیل و فلفل بلند له شده در شیر تهیه می شود.فواید آن چیست؟
حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است که ایمنی را بهبود می بخشد و با التهاب مبارزه می کند.چه کسی می تواند آن را مصرف کند؟
همه می توانند آن را مصرف کنند به جز کسانی که از داروهای ضد دیابت استفاده می کنند.

چند وقت؟
می توان روزانه در حد اعتدال مصرف کرد.

احتیاط
مصرف زیاد زردچوبه ممکن است باعث سنگ کلیه و کمبود آهن شود.

در این مقاله

شیر زردچوبه چگونه مفید است؟

شیر زردچوبه برای سلامتی مفید است

خواص و خواص شیر زردچوبه در درجه اول از زردچوبه ناشی می شود. شیر همچنین حاوی ادویه های خاصی است که به فواید آن می افزاید.

زردچوبه ادویه ای است که در این سیاره بیشتر مورد تحقیق قرار گرفته است. مهمترین ترکیب آن کورکومین است، یک آنتی اکسیدان قوی ( 1 ).

زردچوبه موجود در شیر یک درمان احتمالی برای بسیاری از شرایط سلامتی است. اینها شامل اختلالات تنفسی، مشکلات کبدی، التهاب و درد مفاصل ، بیماری های گوارشی، و دیابت و سرطان است ( 1 ). همچنین مشخص شده است که زردچوبه سلامت قلب را ارتقا می دهد ( 1 ).

protip_iconچیزهای بی اهمیت
به گفته آیورودا، شیر زردچوبه در دوران گذار بهار بسیار مفید است، زیرا کافا دوشا را مانند احتقان سینوسی، بی حالی و علائم سرماخوردگی متعادل می کند.

در بخش بعدی به طور مفصل به فواید شیر زردچوبه برای سلامتی می پردازیم.

خواص شیر زردچوبه برای سلامتی چیست؟

شیر زردچوبه حاوی زردچوبه، زنجبیل و دارچین است. این سه ادویه در کنار هم ممکن است به مبارزه با التهاب و بیماری های مرتبط مانند درد مفاصل، سرطان، دیابت و بیماری قلبی کمک کنند.

1. ممکن است با التهاب و درد مفاصل مبارزه کند

دکتر ویلیام دبلیو لی ، MD، می گوید: «شواهد فراوانی وجود دارد که نشان می دهد زردچوبه اثرات ضد التهابی قوی دارد. التهاب پوست باعث قرمزی می شود و هنگامی که التهاب فروکش می کند، ممکن است پوست روشن تر و سالم تر به نظر برسد.

کورکومین موجود در شیر زردچوبه به مبارزه با التهاب و درد مفاصل کمک می کند. خواص ضد التهابی آن با برخی از داروهای اصلی دارویی قابل مقایسه است ( 2 ).

در یک مطالعه، افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید I  که هر روز 500 میلی گرم کورکومین مصرف می کردند نسبت به افرادی که یک داروی استاندارد مصرف می کردند، بهبود بیشتری نشان دادند ( 3 ).

نتایج مشابهی در مورد زنجبیل یافت شد، ادویه دیگری که معمولاً به شیر زردچوبه اضافه می شود ( 4 ).

کورکومین مولکول هایی که در التهاب نقش دارند را مهار می کند. برخی از اینها عبارتند از فسفولیپاز، ترومبوکسان و کلاژناز ( 5 ).

مطالعات همچنین کورکومین را به عنوان یک جایگزین بالقوه برای NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) برای درمان درد مفاصل توصیه می کنند ( 6 ). با این حال، قبل از استفاده از هر گونه درمان طبیعی به عنوان داروی جایگزین، مشورت با پزشک ضروری است.

2. ممکن است سلامت پوست را ارتقا دهد

به طور سنتی، زردچوبه به عنوان یک درمان برای تعدادی از بیماری های پوستی استفاده می شود. همچنین اعتقاد بر این است که این ادویه باعث درخشندگی پوست و جلوگیری از باکتری های مضر می شود ( 1 ).

کاربرد موضعی زردچوبه برای تسکین تومورهای پوستی مشخص شد ( 1 ). اطلاعات زیادی در مورد نحوه استفاده از فواید شیر زردچوبه برای پوست به جز مصرف آن وجود ندارد.

کورکومین اغلب به عنوان یک ماده در ژل های پوست و سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود. این ترکیب برای تقویت محافظت از پوست شناخته شده است ( 7 ).

مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ در مجله بین‌المللی علوم مولکولی نشان داد که کورکومین و آنالوگ‌های آن می‌توانند تولید ملانین را در ملانوسیت‌های انسانی به‌دست‌آمده از یک اهداکننده با رنگدانه تیره سرکوب کنند. تیروزیناز، آنزیمی که ملانین تولید می کند، می تواند مهار شود تا ملانین کمی در سلول ها تولید کند یا اصلاً تولید نشود.

توانایی CMC2.23 (ترکیب کورکومین اصلاح شده شیمیایی 2.23) برای ممانعت از فعالیت آنزیمی تیروزیناز در سلول های زنده در نمودار همراه نشان داده شده است. با افزایش غلظت CMC2.23 در سلول ها، فعالیت آنزیمی به طور معکوس مهار می شود. از این رو، کورکومین می تواند اثر ضد رنگدانه روی پوست داشته باشد.

سلول های فعالیت تیروزیناز سلولی تحت درمان با CMC2.23

CTRLKA51020020406080100Concentration of CMC2.23 – µMCellular tyrosinase activity – Percentage of control

غلظت CMC2.23 – میکرومولار فعالیت تیروزیناز سلولی – درصد کنترل
CTRL 100
KA 75
5 75
10 64
20 50

منبع: آنالوگ‌های کورکومین اصلاح‌شده شیمیایی (CMC) فعالیت ضد ملانوژنیک را در ملانوسیت‌های اولیه انسان نشان می‌دهند.

همچنین، دارچین موجود در شیر زردچوبه باعث تقویت سنتز کلاژن می شود ( 8 ). این به سلامت پوست کمک می کند و با علائم پیری زودرس مبارزه می کند.

3. ممکن است خطر سرطان را کاهش دهد

صدها مطالعه کورکومین را با فعالیت های ضد سرطانی بالقوه مرتبط کرده اند. تحقیقات به ما نشان می دهد که کورکومین به طور بالقوه می تواند خطر سرطان سینه، تخمدان، ریه، پوست، مغز و دستگاه گوارش را درمان یا کاهش دهد ( 9 ).

تحقیقات آزمایشگاهی همچنین نشان می دهد که کورکومین ممکن است پیشرفت سرطان را کاهش دهد و شیمی درمانی را موثرتر کند. این ترکیب همچنین ممکن است سلول های سالم را از آسیب توسط پرتودرمانی محافظت کند ( 10 ).

زنجبیل یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده شیر زردچوبه است. این ادویه حاوی 6-جینجرول است که مشخص شد فعالیت ضد سرطانی از خود نشان می دهد ( 11 ).

دارچین یکی دیگر از مواد رایج مورد استفاده در شیر زردچوبه است. این ادویه حاوی سینامالدئید، یک ترکیب قدرتمند است که می تواند خطر سرطان را کاهش دهد ( 12 ).

اگرچه بیشتر این مطالعات بر روی حیوانات انجام می شود، شیر زردچوبه پتانسیل امیدوارکننده ای در پیشگیری از سرطان در انسان دارد. تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است.

4. ممکن است سلامت مغز را ارتقا دهد

زنی با مغز قوی پس از مصرف شیر زردچوبه

کورکومین موجود در شیر زردچوبه ممکن است خطر ابتلا به افسردگی و آلزایمر را کاهش دهد. این به چیزی مربوط می شود که دانشمندان آن را عامل نوروتروفیک مشتق از مغز (BNDF) می نامند. BDNF یک هورمون رشد در مغز شما است که به تکثیر و افزایش تعداد نورون ها کمک می کند ( 13 ). سطوح پایین BDNF با افسردگی و آلزایمر مرتبط است ( 14 )، ( 15 ). این به این دلیل است که BDNF با یادگیری و حافظه نیز مرتبط است ( 13 ).

دارچین موجود در شیر زردچوبه باعث افزایش سطح پروتئین های محافظ عصبی در مغز می شود. مشخص شده است که این خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را  کاهش می دهد ( 16 ). همچنین مشخص شد که زنجبیل زمان واکنش و حافظه را تقویت می کند ( 17 ).

کورکومین موجود در زردچوبه همچنین خطر زوال شناختی مرتبط با افزایش سن را کاهش می دهد ( 18 ). همچنین خلق و خوی بهتری را تقویت می کند ( 19 ).

5. ممکن است به کاهش وزن کمک کند

دکتر لی می گوید: «کورکومین می تواند رشد سلول های چربی جدید به نام سلول های چربی را مهار کند. همچنین می تواند فرآیندی به نام ترموژنز را در بدن ایجاد کند که متابولیسم را روشن می کند و چربی اضافی بدن را می سوزاند. همچنین می تواند چربی مضر بدن به نام چربی سفید را به شکل مفیدی از چربی به نام چربی قهوه ای تبدیل کند. کورکومین سلامت روده را بهبود می بخشد و همچنین از افزایش وزن محافظت می کند.

خواص ضد التهابی کورکومین موجود در شیر زردچوبه ممکن است به کاهش وزن کمک کند. این به این دلیل است که کاهش وزن اغلب با التهاب متابولیک مشخص می شود ( 20 ).

یک مطالعه حیوانی نشان می دهد که کورکومین همچنین ممکن است رشد بافت چربی را سرکوب کند ( 21 ). اینکه آیا کورکومین موجود در شیر می‌تواند اثرات مشابهی در انسان داشته باشد، هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است.

دکتر لی می افزاید: «همه اینها به این معناست که زردچوبه توانایی مبارزه با چربی را دارد. با این حال، با شیر زردچوبه، چربی اشباع شده از شیر لبنیات نیز وجود دارد که ممکن است با فواید کورکومین موجود در زردچوبه مقابله کند. در دستور العمل های سنتی شیر زردچوبه، فلفل را اضافه کنید. عدم افزودن شکر (کالری اضافی) یا شیرین کننده های مصنوعی (که به میکروبیوم روده آسیب می زند و متابولیسم را کاهش می دهد) نیز برای افزایش فواید شیر زردچوبه مهم است.

6. ممکن است سلامت قلب را ارتقا دهد

زردچوبه، زنجبیل و دارچین همگی با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط هستند.

کورکومین موجود در زردچوبه آزادسازی سیتوکین ها را که ترکیباتی در التهاب هستند، مهار می کند. این سیتوکین ها تا حد زیادی با بیماری های قلبی عروقی مرتبط هستند ( 6 ).

در مطالعات، مصرف پودر زنجبیل خطر بیماری قلبی را در افراد کاهش می دهد. پودر سطح کلسترول بد را کاهش داد و سطح کلسترول خوب را افزایش داد ( 22 ).

مصرف دارچین نیز اثرات مشابهی را نشان داده است ( 23 ). کورکومین همچنین عملکرد سلول های اندوتلیال را بهبود می بخشد. این سلول ها پوشش رگ های خونی را تشکیل می دهند. عملکرد بهینه سلول های اندوتلیال سلامت قلب را افزایش می دهد ( 24 ). همچنین مشخص شد که کورکومین خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را کاهش می دهد ( 25 ).

7. ممکن است به درمان دیابت کمک کند

کورکومین موجود در زردچوبه می تواند سطح گلوکز خون را کاهش داده و به درمان دیابت کمک کند. این ترکیب همچنین در پیشگیری از اختلالات کبدی مرتبط با دیابت نقش دارد. علاوه بر این، کورکومین همچنین در درمان نفروپاتی دیابتی i  و رتینوپاتی i استفاده شده است ( 26 ). 

کورکومین همچنین از التهاب و استرس اکسیداتیو، دو مشکل رایج مرتبط با دیابت جلوگیری می کند ( 27 ).

در یک مطالعه، ادویه هایی مانند زنجبیل و دارچین اثرات مفیدی بر دیابت دارند. در مطالعه موش‌ها، این ادویه‌ها همچنین اثرات ضد چاقی و محافظ کبدی i  از خود نشان دادند ( 28 ).

8. ممکن است سلامت گوارش را افزایش دهد

زنی با سلامت گوارشی پس از مصرف شیر زردچوبه

زردچوبه موجود در شیر ممکن است هضم غذا را تقویت کند. هضم چربی را با افزایش تولید صفرا به میزان 62 درصد بهبود می بخشد ( 29 ).

زنجبیل موجود در شیر زردچوبه نیز در اینجا کمک می کند. در مطالعات، زنجبیل تخلیه معده را در افراد مبتلا به سوء هاضمه مزمن تحریک کرد ( 30 ).

در یک مطالعه اولیه دیگر، مصرف زردچوبه علائم سندرم روده تحریک پذیر را بهبود بخشید. کورکومین موجود در زردچوبه دارای خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و ضد میکروبی است که ممکن است سلامت دستگاه گوارش را ارتقا دهد ( 31 ).

کورکومین همچنین سلامت کبد را تقویت می کند. می تواند از کبد در مواقع آسیب حاد یا مزمن کبد محافظت کند . همچنین مشخص شد که کورکومین با آنزیم های دخیل در سیروز کبدی تداخل دارد   در نتیجه خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد ( 32 ). با این حال، ما به مطالعات بیشتری برای اثبات اثرات مفید کورکومین بر سلامت کبد نیاز داریم.

9. ممکن است ایمنی را تقویت کند

کورکومین موجود در شیر زردچوبه یک عامل تعدیل کننده ایمنی است  . این می تواند عملکرد سلول های T، سلول های B، ماکروفاژها و سلول های کشنده طبیعی را تقویت کند. همه این سلول ها اجزای ضروری سیستم ایمنی بدن هستند ( 33 ).

کورکومین همچنین می تواند پاسخ آنتی بادی ها را افزایش دهد. این بدان معناست که اثرات مفید کورکومین بر آرتریت ، سرطان، بیماری قلبی، دیابت و آلزایمر را می توان به توانایی آن در تعدیل سیستم ایمنی بدن انسان نسبت داد ( 33 ).

شیر زردچوبه همچنین می تواند به درمان سرماخوردگی و گلودرد کمک کند ( 1 ).

10. ممکن است استخوان ها را تقویت کند

شیر موجود در این نوشیدنی در اینجا نقش دارد. شیر معمولاً سرشار از کلسیم و ویتامین D است. هر دوی این مواد مغذی برای استخوان‌های قوی ضروری هستند ( 34 ).

زردچوبه همچنین برای محافظت از استخوان ها یافت شد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که زردچوبه با مقادیر مناسب کورکومین می تواند تا 50 درصد از تحلیل استخوان جلوگیری کند ( 35 ). این که آیا این اثرات می تواند از پوکی استخوان i  در انسان جلوگیری کند، نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

11. ممکن است به درمان بی خوابی کمک کند

شیر زردچوبه همچنین ممکن است کیفیت خواب را بهبود بخشد. مطالعات روی موش ها نشان داده است که زردچوبه موجود در شیر می تواند از کمبود خواب جلوگیری کند ( 36 ).

کورکومین همچنین ممکن است سطح اضطراب شما را کاهش دهد و کیفیت خواب را بیشتر ارتقا دهد ( 37 ).

شیر زردچوبه لزوما به معنای زردچوبه به تنهایی نیست. این نوشیدنی ترکیبی قدرتمند از سایر ادویه های مهم (مانند دارچین و زنجبیل) است که به ارزش غذایی کلی آن کمک می کند.

آنچه ما در مورد آن صحبت کردیم، راه های بالقوه ای است که شیر زردچوبه برای سلامتی شما مفید است. برای استفاده از آنها، باید شیر را به طور منظم مصرف کنید. اما شما چهطور این را انجام میدهید؟ چگونه این جوشانده را تهیه کنیم؟

طرز تهیه شیر زردچوبه

مواد تشکیل دهنده شیر زردچوبه

مری سابات ، RD، LD، می‌گوید: «شیر زردچوبه را می‌توان به صورت گرم یا سرد، بسته به علاقه‌تان، و بدون جوشاندن میل کرد. در طب آیورودا، شیر زردچوبه به عنوان یک نوشیدنی گرم در نظر گرفته می شود. اعتقاد بر این است که به تعادل دمای بدن و بازیابی انرژی کمک می کند.

به گفته دکتر لی، اگر از شیر پاستوریزه معمولی خریداری شده در فروشگاه استفاده می کنید، می توانید شیر زردچوبه را بدون جوشیدن بنوشید. او می‌گوید: «در دستور العمل‌های سنتی هندی زمانی که از شیر خام و پاستوریزه نشده استفاده می‌شود باید جوشانده شود.» با این حال سابات می افزاید: «گرم کردن شیر ممکن است به ترشح بیشتر ترکیبات مفید زردچوبه نسبت به سرد کردن آن کمک کند.»

تهیه شیر طلایی در خانه آسان است. دستور العمل زیر یک وعده (1 فنجان) شیر را به شما می دهد.

آنچه شما نیاز دارید

 • 1 قاشق چایخوری زردچوبه
 • ½ فنجان (120 میلی لیتر) شیر شیرین نشده
 • ½ قاشق چایخوری پودر دارچین
 • ½ قاشق چایخوری پودر زنجبیل
 • 1 پیمانه فلفل سیاه آسیاب شده
 • 1 قاشق چایخوری عسل (اختیاری، برای بهبود طعم)

جهت ها

 1. تمام مواد را در یک قابلمه با هم مخلوط کرده و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد.
 2. حرارت را کم کنید و 10 دقیقه بجوشانید.
 3. نوشیدنی را از طریق یک صافی خوب در لیوان ها صاف کنید.
 4.  روی نوشیدنی را با کمی دارچین پر کنید.

 

protip_iconاشاره کوتاه
همچنین می توانید از شیر بادام، شیر برنج، شیر نارگیل یا شیر سویا برای تهیه شیر زردچوبه گیاهی استفاده کنید.

می توانید این شیر را تهیه کرده و تا پنج روز در یخچال قرار دهید. قبل از نوشیدن آن را دوباره گرم کنید.فلفل سیاه در این دستور پخت مزیت خاصی دارد. کورکومین موجود در زردچوبه به خودی خود به خوبی در بدن جذب نمی شود. افزودن فلفل سیاه می تواند کمک کننده باشد. حاوی پیپرین است، ترکیبی که جذب کورکومین را 2000 درصد افزایش می دهد ( 38 ).

اگرچه به نظر می رسد شیر زردچوبه یک نوشیدنی مفید برای سلامتی است، اما مهم است که احتیاط کنید. نگرانی های خاصی در مورد شیر زردچوبه وجود دارد که باید از آنها آگاه بود.

عوارض جانبی شیر زردچوبه چیست؟

زنی که به دلیل سنگ کلیه دچار معده درد می شود

 • ممکن است سنگ کلیه را تشدید کند

زردچوبه حاوی 2 درصد اگزالات است ( 39 ). در دوزهای بالا، این می تواند باعث ایجاد یا تشدید سنگ کلیه در افراد مستعد شود. بنابراین، در صورت داشتن مشکلات کلیوی، لطفا از مصرف آن خودداری کنید.

 • ممکن است باعث کمبود آهن شود

زردچوبه بیش از حد ممکن است جذب آهن را مختل کند ( 40 ). این می تواند منجر به کمبود آهن در افرادی شود که آهن کافی مصرف نمی کنند.

 • ممکن است سطح قند خون را تا حد زیادی کاهش دهد

تحقیقات مستقیم در این زمینه وجود ندارد. شواهد حکایتی حاکی از آن است که شیر زردچوبه اگر همراه با داروهای ضد دیابت مصرف شود، ممکن است سطح قند خون را بسیار کاهش دهد. اگر مبتلا به دیابت هستید، لطفا قبل از مصرف شیر زردچوبه با پزشک خود مشورت کنید.

اینفوگرافیک: فواید مهم شیر زردچوبه برای سلامتی

شیر طلایی یکی از قدیمی ترین نوشیدنی های هندی است. مملو از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است. همانطور که در مقاله توضیح داده شد، این چای با زردچوبه به طرق مختلفی برای سلامتی شما مفید است. با این حال، ما مهمترین آنها را در اینفوگرافیک زیر فهرست کرده ایم. نگاهی بیاندازید!

فواید مهم شیر زردچوبه برای سلامتی (اینفوگرافی)

شیر زردچوبه که به عنوان شیر طلایی نیز شناخته می شود، برای کاربردهای درمانی آن مورد توجه قرار گرفته است. ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی موجود در شیر طلایی برای سلامتی شما مفید است. شیر ممکن است به مبارزه با التهاب، کاهش درد مفاصل، ارتقای سلامت پوست، کاهش خطر سرطان، ارتقای سلامت مغز و کاهش وزن کمک کند. با این حال، مصرف بیش از حد ممکن است خطر سنگ کلیه را در برخی افراد افزایش دهد، منجر به کمبود آهن یا کاهش بیش از حد سطح قند خون شود. بنابراین، آن را در حد اعتدال مصرف کنید و در مورد دوز ایده آل با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

چه زمانی می توان شیر زردچوبه مصرف کرد؟

نوشیدن شیر زردچوبه در شب گزینه بهتری است زیرا می تواند خواب را بهبود بخشد. برخی معتقدند شیر باعث آزاد شدن تریپتوفان می شود، اسید آمینه ای که به خواب کمک می کند. همچنین تصور می‌شود که شیر زردچوبه تولید مخاط را افزایش می‌دهد، که ممکن است میکروب‌های دستگاه تنفسی را مسدود کرده و آنفولانزا را دور نگه دارد.

آیا می توانید هر روز شیر زردچوبه مصرف کنید؟

بله، می توانید هر روز شیر زردچوبه بنوشید. اما در صورت داشتن هر گونه بیماری، لطفاً قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید.

آیا شیر زردچوبه برای مو مفید است؟

شیر زردچوبه می تواند برای مو مفید باشد. خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی این شیر طلایی ممکن است به پاکسازی پوست سر کمک کند. با این حال، تحقیقات کافی در این زمینه وجود ندارد.

آیا می توانیم در شیر زردچوبه عسل اضافه کنیم؟

بله، می توانیم عسل را در شیر زردچوبه اضافه کنیم.

آیا نوشیدن شیر در شب باعث افزایش وزن می شود؟

هیچ مدرک مشخصی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. شیر حاوی چربی است. تنها در صورتی که از سایر غذاهای چرب (و ناسالم) استفاده می کنید و اغلب ورزش نمی کنید، ممکن است منجر به افزایش وزن شود. برای داشتن وزن مطلوب، سالم غذا بخورید، به طور منظم ورزش کنید و از عادات سبک زندگی سالم پیروی کنید.

شیر زردچوبه چقدر طول می کشد تا اثر کند؟

بر اساس شواهد حکایتی، مشاهده نتایج شیر زردچوبه بر سلامتی شما ممکن است تا 2 ماه طول بکشد.

آیا می توانیم شیر زردچوبه سرد بنوشیم؟

بله، ممکن است از شیر زردچوبه سرد شده نیز لذت ببرید. با این حال، به طور کلی توصیه می شود که آن را گرم یا گرم میل کنید.

خوراکی های کلیدی

 • زردچوبه دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به تسکین سوزش پوست و کاهش قرمزی و تورم کمک کند.
 • محتوای آنتی اکسیدانی بالای آن به محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد مضر کمک می کند و آن را سالم و درخشان نگه می دارد.
 • شیر زردچوبه ممکن است اضطراب را کاهش دهد و کیفیت خواب را بهبود بخشد.
 • مصرف زیاد شیر زردچوبه ممکن است باعث کمبود آهن و کاهش سطح قند خون شود.


یاد بگیرید که چگونه شیر زردچوبه خوشمزه درست کنید و فواید شگفت انگیز آن را برای سلامتی کشف کنید! با کلیک بر روی ویدیوی زیر آماده شوید تا از قدرت این درمان باستانی شگفت زده شوید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *