9 عارضه جانبی زنجبیل که باید درباره آن بدانید

این ادویه ممکن است در هر خانواده ای رایج باشد، اما آگاهی از مضرات مصرف آن نیست.

برخی از عوارض جانبی زنجبیل ممکن است باعث شود قبل از افزودن آن به رژیم غذایی خود دو بار فکر کنید. تمرین‌کنندگان آیورودا قرن‌هاست که از زنجبیل (Zingiber officinale) برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌کنند . متأسفانه این داروی گیاهی اثرات مضری نیز دارد.

مصرف بیش از حد زنجبیل می تواند باعث مشکلات قلبی، اسهال و افزایش احتمال سقط جنین شود . علاوه بر این، افرادی که برای فشار خون بالا دارو مصرف می کنند، ممکن است بخواهند مصرف زنجبیل را محدود کنند، زیرا ممکن است با داروها تداخل داشته باشد و فشار خون را کاهش دهد.

این مقاله عوارض جانبی زنجبیل، ایمنی آن، دوز توصیه شده و هرگونه تداخل دارویی احتمالی را بررسی می کند. ادامه مطلب

protip_iconطرف مقابل را بشناسید: زنجبیل
اثرات کوتاه مدت
سوزش سر دل، ناراحتی معده و اسهال.اثرات دراز مدت
ممکن است منجر به سقط جنین شود و ممکن است سطح قند خون را به شدت کاهش دهد.تداخلات دارویی
ممکن است با داروهای رقیق کننده خون، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و داروهای ضد دیابت تداخل داشته باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
اگر دچار سوزش دهان شدید، مانند احساس سوزن سوزن شدن یا تورم، فوراً با پزشک مشورت کنید.

protip_iconچیزهای بی اهمیت
زنجبیل یکی از اولین موادی بود که از طریق تجارت ادویه به اروپا صادر شد.
بومی منطقه دریای جنوب شرقی آسیا است و اولین بار توسط مردم آسترونزی کشت شد.

در این مقاله

9 عوارض جانبی زنجبیل

1. ممکن است باعث سوزش سر دل شود

زنی که از دل درد رنج می برد

زنجبیل، زمانی که در دوزهای بالاتر (بیش از 4 گرم در روز) مصرف شود، ممکن است باعث سوزش معده خفیف شود . طبق شواهد حکایتی، سایر عوارض جانبی احتمالی شامل ناراحتی معده و آروغ زدن است.

اگر از زنجبیل به عنوان یک درمان جایگزین استفاده می کنید و به عنوان یک عارضه جانبی دچار سوزش سر دل می شوید، ممکن است بخواهید زنجبیل را به شکل کپسول امتحان کنید. این ممکن است منجر به عوارض جانبی نشود.

یک مطالعه آمریکایی سوزش سر دل را در افرادی که زنجبیل داده بودند گزارش می کند ( 1 ). اغلب، مصرف بیش از 5 گرم زنجبیل در روز می تواند منجر به این عوارض جانبی از جمله سوزش سر دل شود ( 2 ).

protip_iconاشاره کوتاه
غذاهای قلیایی مانند موز و خربزه همراه با غذاهای غنی از آب مانند هندوانه برای تسکین سوزش معده میل کنید.

2. ممکن است باعث خونریزی شود

زنجبیل ممکن است مسائل خونریزی را تشدید کند ( 3 ). این نه تنها در مورد گیاه، بلکه در مورد هر عنصر موجود در گیاه نیز صدق می کند.

برخی از متخصصان معتقدند که زنجبیل به دلیل خاصیت ضد پلاکتی (رقیق کننده خون) می تواند باعث خونریزی شود ( 4 ). برخی بر این باورند که زنجبیل می‌تواند خطر خونریزی را در صورت مصرف همراه با گیاهان دیگر مانند میخک ، سیر، جینسینگ و شبدر قرمز افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است.

3. ممکن است منجر به اسهال شود

اگر به مقدار زیاد مصرف شود، زنجبیل می تواند باعث اسهال شود. جینجرول ها، مواد فعال موجود در زنجبیل، عبور غذا از روده ها را تسریع می کنند و ممکن است باعث اسهال شوند ( 5 ). در حالی که این در مطالعات حیوانی تایید شده است، مطالعات بیشتری در انسان ضروری است.

اسهال زمانی رخ می دهد که مدفوع به سرعت در دستگاه گوارش حرکت کند. حرکت غیر طبیعی دستگاه گوارش و ترشح بیش از حد مایعات از دستگاه گوارش باعث اسهال می شود .

4. ممکن است معده را ناراحت کند

زنی که از ناراحتی معده رنج می برد

تحقیقات کمتری در این زمینه انجام شده است. زنجبیل ترشح صفرا را تحریک می کند که به هضم غذا کمک می کند. اما اگر معده شما خالی باشد، ممکن است به تحریک بیش از حد معده منجر شود و باعث ناراحتی گوارشی و ناراحتی معده شود.

جینجرول موجود در زنجبیل (که شبیه کپسایسین است، ماده فعال بسیاری از ادویه ها و فلفل چیلی است) معده را تحریک می کند و باعث می شود اسید بیشتری تولید کند. این ممکن است باعث شود شما احساس بی قراری کنید.

در واقع، مروری بر پنج مطالعه انجام شده بر روی 593 بیمار برای بررسی اثربخشی زنجبیل در درمان استئوآرتریت، نتیجه شگفت انگیزی را نشان داد. مشخص شد که شرکت‌کنندگانی که زنجبیل دریافت کردند، 2.33 برابر بیشتر از شرکت‌کنندگانی که با وجود کاهش درد، دارونما دریافت کردند، درمان را قطع کردند. این به این دلیل است که آنها اشکال مختلفی از ناراحتی معده را تجربه کردند یا طعم زنجبیل را دوست نداشتند.

با این حال، برخی شواهد بیان می‌کنند که زنجبیل در واقع می‌تواند به درمان ناراحتی معده کمک کند ( 6 ). از این رو، مطالعات بیشتری برای درک اینکه چگونه زنجبیل ممکن است باعث ناراحتی معده شود، مورد نیاز است.

5. ممکن است در دوران بارداری ایمن نباشد

زن باردار

اگرچه زنجبیل می تواند حالت تهوع را در زنان باردار کاهش دهد ، اما مهم است که به قسمت تاریک این گیاه نیز توجه داشته باشید. به گفته برخی از متخصصان، مصرف زنجبیل می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد ( 7 ). اگر دوز کمتر از 1500 میلی گرم در روز باشد، ممکن است خطرناک نباشد ( 8 ). هر چیزی فراتر از این ممکن است برای زنان باردار ناامن باشد.

مصرف مکمل های زنجبیل در دوزهای زیاد نیز می تواند باعث سقط جنین و سایر عوارض شود. اگرچه زنجبیل در صورت استفاده در مقادیر موجود در غذا بی خطر است، اما می تواند در دوران بارداری مشکلاتی ایجاد کند. مصرف بیش از حد زنجبیل در دوران بارداری نیز ممکن است منجر به رفلاکس اسید و سوزش سر دل شود ( 8 ).

زنجبیل می تواند خطر خونریزی را با کاهش تجمع پلاکت ها افزایش دهد ( 9 ). بنابراین، مادرانی که مقدار قابل توجهی خون در حین زایمان از دست داده اند، باید در روزهای اولیه پس از زایمان از مصرف زنجبیل خودداری کنند.

6. ممکن است باعث گاز و نفخ شود

مردی که از نفخ رنج می برد

چای زنجبیل ممکن است باعث عوارض جانبی خفیف گوارشی شود. اغلب بر دستگاه گوارش فوقانی تأثیر می گذارد و باعث ایجاد گاز گوارشی فوقانی می شود. جایگزینی زنجبیل با مکمل ها می تواند یکی از راه حل های این موضوع باشد. اما مطمئن شوید که قبل از استفاده از آنها با پزشک خود صحبت کنید.

به گفته مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه، زنجبیل ممکن است باعث ایجاد گاز شود ( 10 ).

برخی بر این باورند که همین امر می تواند در مورد زنجبیل ، نوشیدنی گازدار نیز اتفاق بیفتد. این نوشیدنی ممکن است نفخ را در افراد خاصی تشدید کند.

7. ممکن است قند خون را تا حد زیادی کاهش دهد

بررسی سطح قند خون

زنجبیل معمولاً با کاهش سطح قند خون به درمان دیابت کمک می کند. با این حال، مصرف آن همراه با داروهای دیابت ممکن است مشکلاتی ایجاد کند ( 11 ). زنجبیل ممکن است اثرات دارو را افزایش داده و باعث هیپوگلیسمی شود، وضعیتی که منجر به کاهش بیش از حد قند خون می شود.

8. ممکن است باعث تحریک دهان شود

به این سندرم آلرژی دهانی نیز گفته می شود. آلرژی های خاصی با مصرف برخی مواد غذایی ایجاد می شود. علائم به طور کلی مختص گوش، پوست و دهان است. یکی از این آلرژی ها زمانی رخ می دهد که زنجبیل مصرف می کنید (البته نه در همه افراد)، جایی که دهان شما شروع به خارش می کند.

تحریک دهان نیز ممکن است منجر به طعم ناخوشایند شود. اگرچه تغییر به مکمل زنجبیل ممکن است کمک کند، اما همیشه اینطور نیست. سایر آلرژی های مرتبط شامل سوزن سوزن شدن و تورم دهان است. با این حال، تحقیقات محدودی در این زمینه در دسترس است و ما به مطالعات بیشتری نیاز داریم تا بفهمیم چرا زنجبیل ممکن است باعث ایجاد این آلرژی ها شود.

9. ممکن است باعث تحریک پوست و چشم شود

طبق یک مطالعه ایرانی، شایع ترین واکنش آلرژیک به زنجبیل، بثورات پوستی است ( 12 ). سایر حساسیت ها به زنجبیل شامل خارش چشم، قرمزی پوست و التهاب پوست است.

اینها مهمترین عوارض جانبی زنجبیل هستند. اما برخی دیگر از اثرات نامطلوب زنجبیل (یا اشکال مختلف زنجبیل) وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

عوارض مصرف زنجبیل به اشکال دیگر

ریشه زنجبیل

مصرف بیش از حد ریشه زنجبیل می تواند باعث ناراحتی معده و طعم بد در دهان شود. همچنین ممکن است باعث تهوع شود ( 3 )

چای زنجبیل زردچوبه

شواهد حکایتی نشان می دهد که چای زنجبیل زردچوبه ممکن است در افراد با سابقه سنگ کلیه یا سنگ کیسه صفرا عوارض ایجاد کند. چای ممکن است با افزایش سطح اسید اوریک در خون شرایط را تشدید کند. همچنین ممکن است باعث گرفتگی معده و نفخ شود. با این حال تحقیقات کمتری در این زمینه انجام شده است. از این رو با پزشک خود مشورت کنید.

چای زنجبیل لیمویی

تنها عارضه جانبی این چای که ذکر شد تکرر ادرار بود. مصرف زیاد چای زنجبیل لیمویی (یا هر نوشیدنی دیگری) ممکن است باعث تکرر ادرار شود. بنابراین، مصرف این نوشیدنی را محدود کنید.

آب زنجبیل

این چای در مناطق خاصی به عنوان چای زنجبیل نیز شناخته می شود. عوارض جانبی مشابه با زنجبیل است که شامل سوزش سر دل، معده درد، گاز معده و احساس سوزش در دهان می شود.

یکی دیگر از عوارض جانبی آب زنجبیل (چای) این است که ممکن است خواب شما را مختل کند. این بدان معنی است که اگر قبل از خوابیدن به رختخواب مصرف کنید، می تواند شما را برای مدت طولانی در شب بیدار نگه دارد. با این حال، اطلاعات محدودی برای حمایت از این نکته در دسترس است.

زنجبیل آل

تحقیقات در این زمینه محدود است. یکی از عوارض جانبی خطرناک زنجبیل می تواند تداخل احتمالی آن با داروهای سرطان باشد . همچنین می تواند بیماری کیسه صفرا را تشدید کند.

عوارض جانبی کپسول زنجبیل

مشکل اصلی مکمل های زنجبیل تمایل آنها به تداخل با داروهای تجویزی است. بیشتر عوارض جانبی آنها شبیه به زنجبیل خام است.

استفانی ولز ، MS، RD، LD، ACSM-CPT، می‌گوید: « برای اکثر مردم، خوردن زنجبیل به‌صورت خام در مقادیری که معمولاً در غذاها و دستور پخت‌ها استفاده می‌شود، بی‌خطر است. خوردن بیش از 5 گرم زنجبیل خام یا مصرف مکمل های زنجبیل ممکن است احتمال مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل، اسهال و ناراحتی معده را افزایش دهد.

زنجبیل دارای خواص ضد دیابتی است. اگر همراه با داروهای ضد دیابت مصرف شود، زنجبیل (یا کپسول های آن) می تواند سطح قند خون را تا حد زیادی کاهش دهد ( 13 ).

زنجبیل به دلیل خواص درمانی آن با زردچوبه (که زنجبیل زرد نیز نامیده می شود) ارتباط نزدیکی دارد. با این حال، زردچوبه نیز در صورت مصرف بیش از حد ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. زردچوبه ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد. اینها شامل داروهای قلبی عروقی، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد انعقاد ، داروهای شیمی درمانی و آنتی هیستامین ها هستند ( 14 ). اگرچه تحقیقات محدود به نتیجه‌گیری در مورد فعل و انفعالات پزشکی زنجبیل زرد است، مهم است که احتیاط کنید.   

تعاملات احتمالی

استفانی می‌گوید: « زنجبیل می‌تواند با برخی داروها، به‌ویژه رقیق‌کننده‌های خون که لخته شدن خون را کند می‌کنند و برخی از داروهای فشار خون تداخل داشته باشد. همچنین ممکن است با داروهای دیابت که قند خون را کاهش می دهند، داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند و آنتی بیوتیک های خاص تداخل ایجاد کند. اگر هر یک از این داروها را مصرف می کنید، قبل از افزودن مکمل های زنجبیل یا زنجبیل به رژیم غذایی خود با پزشک خود صحبت کنید.

زنجبیل همچنین با داروهای دیگری مانند فن پروکومون (دارویی که در اروپا برای کند کردن لخته شدن خون استفاده می شود) و وارفارین (داروی دیگری برای کند کردن لخته شدن خون) تداخل دارد. مصرف زنجبیل همراه با این داروها ممکن است خطر کبودی و خونریزی را افزایش دهد ( 3 ). بنابراین، اگر نمی‌دانید چه زمانی زنجبیل مصرف نکنید، در صورت مصرف هر یک از این داروها از مصرف آن اجتناب کنید.

دوز توصیه شده

دوزهای حدود 1500 میلی گرم در روز برای درمان تهوع یافت شد ( 12 ). فراتر از این دوز ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند، اگرچه اطلاعات نامشخص است. از این رو، مشورت با پزشک ضروری است.

اگر ریشه زنجبیل است، دوزهای زیر ممکن است ایده آل باشند (اینها فقط دستورالعمل هستند؛ برای مقادیر ایده آل، لطفاً با پزشک خود مشورت کنید):

  • برای کودکان بین 2 تا 6 سال نباید بیش از 2 میلی گرم ریشه زنجبیل در روز مصرف شود.
  • برای بزرگسالان، نه بیشتر از 4 گرم ریشه زنجبیل در روز.
  • برای زنان باردار، بیش از 1 گرم ریشه زنجبیل در روز مصرف نشود.

اینفوگرافیک: عوارض جانبی اصلی زنجبیل که باید مراقب آنها باشید

زنجبیل یک ادویه زیرزمینی محبوب است که همه از آن لذت می برند. چه در غذاهای شور، روغن‌های ضروری، چای‌های گیاهی، یا کپسول‌ها و مکمل‌ها – نمی‌توانید از آن سیر شوید. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد می تواند منجر به شرایط نامطلوب شود.

اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا با برخی از عوارض جانبی مهمی که در صورت مصرف بیش از حد زنجبیل می توانید انتظار داشته باشید، آشنا شوید.

عوارض جانبی مهم زنجبیل که باید مراقب آن باشید (اینفوگرافیک)

زنجبیل یک ادویه معطر است که در طب سنتی برای درمان تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه، بی نظمی های قاعدگی و برای مقابله با آسیب های کلیوی و کبدی استفاده می شود. با این حال، زنجبیل بیش از حد می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. عوارض جانبی زنجبیل از اسهال و ناراحتی شکمی تا افت فشار خون متغیر  است . ممکن است در موارد متوسط ​​باعث سوزش سر دل یا نفخ شود و در موارد شدید مشکلات خونریزی را تشدید کند. علاوه بر این، زنجبیل ممکن است باعث تحریک چشم، دهان و پوست شود. حتی می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا تداخل با برخی داروها شود. محدود کردن یا اجتناب از مصرف آن می تواند به جلوگیری از این عوارض کمک کند.

سوالات متداول

آیا زنجبیل باعث افزایش تستوسترون می شود؟

استفانی ولز می‌گوید: «در مطالعات تحقیقاتی نشان داده شده است که زنجبیل سطح تستوسترون را افزایش می‌دهد، اما تقریباً تمام این مطالعات در مورد جوندگان انجام شده است. او می افزاید: «مطالعات جوندگان برای آزمایش فرضیه های علمی استفاده می شود، اما ما همیشه همان نتایجی را که در جوندگان می بینیم در انسان نمی بینیم. از آنجایی که اثرات زنجبیل بر روی تستوسترون روی انسان آزمایش نشده است، نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که آیا زنجبیل برای افزایش سطح تستوسترون مفید است یا خیر.

هشدارها و اقدامات احتیاطی برای زنجبیل چیست؟

جسی فدر ، متخصص تغذیه بالینی در بیمارستان منطقه ای مموریال، می گوید: «مصرف زنجبیل به طور کلی بی خطر است. اگر با معده خالی مصرف شود، ممکن است دچار سوزش سر دل، سوء هاضمه و درد معده شوید. علاوه بر این، زنجبیل ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد. توصیه می شود در صورت داشتن هرگونه سوال پزشکی با پزشک خود مشورت کنید.»

آیا زنجبیل می تواند باعث مشکلات قلبی شود؟

اعتقاد بر این است که مصرف بیش از حد زنجبیل می تواند منجر به بی نظمی در ضربان قلب شود. با این حال، تحقیقات مستقیم در این زمینه وجود ندارد. از آنجایی که زنجبیل می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد، عاقلانه است که قبل از مصرف زنجبیل با داروهای مربوط به سلامت قلب (از جمله داروهای ضد فشار خون )  با پزشک خود مشورت کنید .

آیا زنجبیل می تواند فشار خون را افزایش دهد؟

نه. خوردن بیش از حد زنجبیل در حالی که از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنید ممکن است منجر به کاهش بیش از حد فشار خون شود. با این حال، تحقیقات در این زمینه محدود است.

آیا زنجبیل شما را مدفوع می کند؟

بله، شواهد حکایتی نشان می دهد که مصرف زنجبیل در حد اعتدال ممکن است به مدفوع و رفع یبوست کمک کند. همچنین ممکن است به شما در درمان نفخ و گاز روده کمک کند. با این حال، مطالعات مربوطه برای حمایت از این ادعاها مورد نیاز است.

خوراکی های کلیدی

  • زنجبیل ممکن است باعث سوزش سر دل و ناراحتی گوارشی در برخی افراد با مصرف زیاد شود.
  • گاهی اوقات، مصرف بیش از حد ممکن است باعث واکنش های آلرژیک در برخی افراد شود که ممکن است منجر به التهاب و بثورات پوستی شود.
  • بنابراین، برای جلوگیری از عوارض جانبی، در مورد دوزها با پزشک خود مشورت کنید و از دوز توصیه شده تجاوز کنید.


آیا روزانه زنجبیل می خورید؟ آیا نمی دانید چقدر ایمن است؟ برای آشنایی با عوارض مصرف زیاد زنجبیل، ویدیوی زیر را ببینید.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *