چای هیبیسکوس: فواید، طرز تهیه، عوارض جانبی

یک نوشیدنی با رنگ پر جنب و جوش که نه تنها خوشمزه است بلکه سرشار از آنتی اکسیدان است.

فواید چای هیبیسکوس بسیار زیاد است و توجه بسیاری از علاقه مندان به سلامت را به خود جلب کرده است. این چای از دم کردن گلبرگ های خشک گل هیبیسکوس تهیه می شود. همچنین می توانید این چای را با دم کردن برگ های هیبیسکوس در آب درست کنید.

با این حال، چای ساخته شده با گلبرگ ها فواید زیادی دارد. می تواند زخم ها را التیام بخشد ( 1 ). برخی همچنین ادعا می کنند که این چای سلامت مو را افزایش می دهد، باعث کاهش وزن می شود و به مدیریت دیابت کمک می کند.

به خواندن ادامه دهید تا با فواید فراوان چای هیبیسکوس و نحوه درست کردن آن در خانه آشنا شوید.

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: چای هیبیسکوس چیست؟

چای گیاهی که از جوشاندن قسمت‌هایی از گیاه هیبیسکوس در آب تهیه می‌شود.

فواید آن چیست؟
به کاهش وزن کمک می کند، سلامت پوست را بهبود می بخشد، رشد طبیعی مو را تقویت می کند و موارد دیگر.

چه کسی می تواند آن را مصرف کند؟
بیشتر بزرگسالان می توانند آن را مصرف کنند، به جز کسانی که به آن حساسیت دارند یا مشکلات فشار خون پایین یا بالا دارند.

چند وقت؟
حدود 2-4 فنجان در روز

احتیاط
اگر به چای هیبیسکوس حساسیت دارید یا با مشکلات فشار خون مواجه هستید، از آن اجتناب کنید. برخی از عوارض جانبی رایج ممکن است شامل درد معده و یبوست باشد.

 

protip_iconچیزهای بی اهمیت
بیساپ نوشیدنی ملی سنگال است. از گل های رزل خشک، گونه ای از هیبیسکوس ساخته شده است.

در این مقاله

11 فواید چای هیبیسکوس برای سلامتی

زن در حال ریختن یک لیوان چای هیبیسکوس از قوری در آشپزخانه برای خودش

تحقیقات توانایی چای هیبیسکوس را در کنترل فشار خون بالا ثابت می کند. گفته می شود که دارای خواص ادرارآور و ضد افسردگی است. گل هیبیسکوس نیز ملین موثر و دوستدار کبد است.

1. ممکن است به درمان بیماری های پوستی کمک کند

چای هیبیسکوس ممکن است باعث بهبود زخم و درمان سایر اشکال بیماری های پوستی شود.

در مطالعات موش‌ها، عصاره‌های هیبیسکوس نسبت به پمادهای موضعی محبوب، خاصیت ترمیم زخم بهتری دارند ( 1 ). عصاره گل هیبیسکوس می تواند به طور موثر برای بهبود آبرسانی پوست و درمان زخم های موضعی استفاده شود.

در این مطالعه، عصاره هیبیسکوس می تواند انقباض و بسته شدن زخم را بهبود بخشد ( 1 ).

استفاده موضعی از عصاره گونه دیگری از هیبیسکوس نیز می تواند به درمان هرپس زوستر (عفونت ویروسی که با بثورات و تاول های دردناک مشخص می شود ) کمک کند ( 2 ).

2. ممکن است به کاهش وزن کمک کند

گونه ای از هیبیسکوس می تواند به کاهش چاقی در مطالعات حیوانی کمک کند.

درمان با عصاره می تواند چاقی ناشی از رژیم غذایی پرچرب را بهبود بخشد. عصاره هیبیسکوس سرشار از پلی فنول ها و فلاونوئیدها بود که به کاهش پارامترهای چاقی کمک کرد ( 3 ).

عصاره آبی هیبیسکوس سطح تری گلیسیرید سرم و کلسترول تام را کاهش می دهد. این کار را با مهار جذب چربی در روده انجام می دهد ( 3 ).

به عنوان بخشی از آزمایشات آزمایشگاهی، به افراد انسانی حدود 100 میلی گرم در روز پودر عصاره هیبیسکوس به مدت 1 ماه داده شد. بیماران به طور قابل توجهی کاهش سطح تری گلیسیرید i  و کلسترول تام و افزایش سطح HDL یا کلسترول خوب را نشان دادند ( 4 ).

گونه خاصی از هیبیسکوس برای کاهش چربی شکم یافت شد. عصاره نشانگرهای چاقی و سطوح اسیدهای چرب آزاد را در افراد مورد مطالعه کاهش داد ( 5 ).

3. ممکن است باعث رشد مو شود

نمای پشت زنی که موهایش را به پشت سر جمع کرده است تا رشد مو را به دلیل چای هیبیسکوس نشان دهد

گل های جنس هیبیسکوس به طور رایج برای دستیابی به درخت های بلند و براق استفاده می شود . برخی از مطالعات موش، خواص محرک رشد مو عصاره برگ گیاه هیبیسکوس را نشان می دهد ( 6 ).

در یک مطالعه فلسطینی، گل یکی از گونه های هیبیسکوس برای تقویت سلامت مو و پوست سر مشخص شد. خیساندن گل در آب گرم و سپس استفاده از آن روی مو (که به این ترتیب چای هیبیسکوس تهیه می شود) ممکن است سلامت پوست سر و مو را بهبود بخشد ( 7 ).

مکانیسم دقیق این روش هنوز مشخص نشده است. در صورتی که سایر گونه‌های هیبیسکوس موجود در سایر نقاط جهان ممکن است اثرات مشابهی داشته باشند، اطلاعات نیز کم است. تحقیقات کافی برای درک اثر چای هیبیسکوس بر رشد مو وجود ندارد.

4. ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند

یک گونه خاص از هیبیسکوس ممکن است به درمان دیابت و بهبود حساسیت به انسولین کمک کند.

گلبرگ های Hibiscus sabdariffa (یک گونه دیگر از هیبیسکوس) دارای مواد شیمیایی گیاهی مانند  سیانیدین 3، روتینوکد، دلفینیدین، گالاکتوز، هیب سیتین، اسید اسکوربیک آی ، اسید سیتریک، آنتوسیانین، بتاکاروتن و سیتوسترول هستند. 

در مطالعات، دم کرده این چای ترش، سه بار در روز به مدت چهار هفته، تأثیر مثبتی بر دیابت نوع 2 دارد . همچنین، این چای عملکرد سلول های بتا پانکراس را بهبود بخشید ( 8 ).

استرس اکسیداتیو عامل اصلی دیابت است. چای هیبیسکوس ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند و خواص ضد دیابتی را نشان دهد.

در یک مطالعه، به موش‌های دیابتی سه بار در روز به مدت سه روز عصاره گیاه هیبیسکوس تایواننسیس (یک گونه دیگر از هیبیسکوس) داده شد. دانشمندان افزایش حساسیت به انسولین را گزارش کردند ( 9 ).

5. ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد

شواهد فزاینده ای وجود دارد که نوشیدن چای هیبیسکوس ممکن است اثرات کاهش کلسترول داشته باشد.

هیبیسکوس به طور کلی حاوی اسیدهای پلی فنولیک، فلاونوئیدها و آنتوسیانین ها است. این ترکیبات فعالیت آنتی اکسیدانی نشان می دهند. چای ممکن است اثرات مثبتی بر سطح کلسترول داشته باشد.

مطالعات نشان می دهد که این گل ممکن است در مطالعات آینده برای پیشگیری و درمان کلسترول بالا در نوجوانان مورد استفاده قرار گیرد ( 10 ).

مطالعه ای بر روی 43 بزرگسال (30-60 ساله) با کلسترول بالا انجام شد. به گروه آزمایش دو فنجان چای هیبیسکوس به مدت 12 هفته داده شد. نتایج نشان داد که کلسترول تام به میزان 9.46 درصد، HDL 8.33 درصد و LDL 9.80 درصد کاهش یافته است. این مطالعه بیان می کند که چای هیبیسکوس ممکن است تأثیر مثبت قابل توجهی بر سطح کلسترول خون داشته باشد ( 11 ).

برخلاف سایر عوامل کاهنده چربی، چای هیبیسکوس ممکن است هیچ گونه اختلال الکترولیت ایجاد نکند. از این رو، مصرف آن با الگوهای غذایی ثابت و فعالیت بدنی ممکن است اثرات مثبتی بر سطح کلسترول داشته باشد. با این حال، نتیجه گیری نیاز به مطالعات بیشتری دارد ( 12 ).

6. ممکن است از قلب در برابر بیماری محافظت کند

مصرف چای یا عصاره گل هیبیسکوس ممکن است فشار خون سیستولیک (SBP) و فشار خون دیاستولیک (DBP) را در بزرگسالان کاهش دهد و به سلامت قلب کمک کند.

بر اساس مطالعه‌ای در سال 2008، داوطلبانی که چای ترش می‌نوشیدند، 7.2 واحد کاهش فشار خون سیستولیک داشتند، در مقایسه با کاهش 1.3 واحدی در افرادی که دارونما مصرف می‌کردند. چای پتانسیل زیادی برای کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی دارد و برای حمایت از آن به مطالعات بیشتری نیاز دارد ( 13 ).

چندین آزمایش کنترل شده نشان می دهد که چای هیبیسکوس دارای اثرات کاهش چربی است. گزارش مروری بر روی کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی‌شده و کنترل‌شده که از هیبیسکوس به‌عنوان مداخله‌ای برای پروفایل‌های لیپیدی، فشار خون (BP) و سطح گلوکز پلاسمایی ناشتا در بزرگسالان استفاده کردند و 17 کارآزمایی مزمن در استخراج داده‌ها گنجانده شد. نتایج متاآنالیز نشان می‌دهد که مصرف منظم هیبیسکوس ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد، با اثرات قوی‌تری بر فشار خون سیستولیک (7.10- میلی‌متر جیوه) و کاهش سطوح لیپوپروتئین با چگالی پایین به -6.76 میلی‌گرم در دسی‌لیتر. آنتوسیانین های موجود در گل را مسئول این ویژگی می دانند ( 13 ).

جلوگیری از تشکیل این پلاک های اکسید شده با چربی می تواند از بیماری های قلبی عروقی مانند آترواسکلروز جلوگیری کند. با این حال، تحقیقات برای مطالعه مکانیسم دقیق محافظت از قلب توسط چای هیبیسکوس ادامه دارد. همچنین، مواد فعال پشت این فعالیت هنوز شناسایی نشده است ( 13 ).

7. ممکن است از آسیب کبدی جلوگیری کند

کارآزمایی‌های کنترل‌شده گزارش می‌دهند که عصاره‌های هیبیسکوس می‌توانند تجمع چربی در کبد همسترهای رژیم غذایی پرچرب را کاهش دهند. تجویز این عصاره باعث کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید کبد شد ( 3 ).

رژیم غذایی پرچرب همچنین باعث افزایش سطح چند آنزیم، یعنی آلانین آمینوترانسفراز سرم و آسپارتات آمینوترانسفراز می شود. اینها خطر آسیب کبدی را افزایش می دهند . درمان با عصاره هیبیسکوس باعث کاهش سطح این آنزیم ها شد ( 3 ).

همچنین، عصاره ها می توانند سطح آنزیم های آنتی اکسیدانی مانند کاتالاز و سوپراکسید دیسموتاز را در کبد بازیابی کنند. این ممکن است سلامت کبد را بیشتر ارتقا دهد ( 14 ).

8. ممکن است اضطراب را از بین ببرد و خواب را تقویت کند

عصاره هیبیسکوس (یک گونه دیگر از همان گیاه) اثرات آرام بخشی و کاهش اضطراب را روی موش نشان داده است. در مطالعات موش، اینها با دوزهای مکرر عصاره ها، اثرات بارزتری را نشان دادند ( 15 ).

عصاره هیبیسکوس همچنین ممکن است درد ، تب و سردرد را تسکین دهد. با این حال، اطلاعات محدودی در این زمینه وجود دارد.

مطالب مرتبط: 8 درمان خانگی برای بی خوابی که به شما کمک می کند سریع بخوابید

9. می تواند به مبارزه با عفونت های ویروسی و باکتریایی کمک کند

یک فنجان چای هیبیسکوس با تکه های لیمو و چند عدد قرص آنتی بیوتیک و دماسنج برای تب و عفونت های ویروسی

نوشیدن چای هیبیسکوس نه تنها ممکن است به بهبودی شما از سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند، بلکه با ویروس آنفولانزا نیز مبارزه می کند تا دوره بعدی را به تاخیر بیندازد. مطالعات بیان می‌کنند که هیبیسکوس می‌تواند یک داروی امیدوارکننده ضد آنفلوانزا باشد ( 16 ).

عصاره چای هیبیسکوس یک درمان طبیعی است که می تواند به مبارزه با ویروس آنفلوانزای پرندگان و چندین ویروس مقاوم به دارو کمک کند. در آزمایشات آزمایشگاهی، از بین 11 عصاره چای، این چای قوی ترین خاصیت ضد ویروسی را نشان داد ( 16 ).

هیبیسکوس سرشار از آنتوسیانین است. پیشنهاد می شود که اثر ضد ویروسی از این ترکیبات ناشی می شود ( 16 ).

موارد مرتبط: بیماری های فصلی: انواع، علل، و اقدامات احتیاطی که باید انجام داد

10. ممکن است اثرات ضد افسردگی داشته باشد

فلاونوئیدهای موجود در هیبیسکوس (Hibiscus rosa-sinensis Linn.) دارای اثرات ضد افسردگی هستند. اینها روی ترشح دوپامین و سروتونین (هورمون های شادی) کار می کنند و در نتیجه به کاهش علائم افسردگی کمک می کنند ( 17 ).

عصاره های الکلی گونه دیگری از هیبیسکوس نیز می تواند فعالیت ضد افسردگی مانندی را در اختلالات پس از زایمان نشان دهد. افسردگی پس از زایمان در مادران تأثیر بسزایی بر رشد شناختی و عاطفی کودکان دارد ( 18 ).

عصاره هیبیسکوس آنزیم هایی را که دوپامین و سروتونین را غیرفعال می کنند، مهار می کند. این می تواند به طور غیر مستقیم به درمان افسردگی پس از زایمان کمک کند ( 18 ).

با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است. همچنین ایمنی چای هیبیسکوس در دوران بارداری مشخص نیست. از این رو در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

11. ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند

پلی فنول های موجود در گل هیبیسکوس آنتی اکسیدان های اثبات شده ای هستند. تعداد کمی نیز دارای خواص ضد تومور یا ضد سرطان هستند.

عصاره های غنی از پلی فنول ها می توانند باعث مرگ سلولی (آپوپتوز) در انواع سلول های سرطانی از جمله سرطان معده و سینه شوند ( 19 )، ( 20 ).

در مطالعه سرطان پستان، تری ترپنوئیدهای موجود در هیبیسکوس تنها سلول های بدخیم را تحت تاثیر قرار می دهند و نه سلول های سالم اطراف را ( 20 ).

این بیومولکول‌های فعال باعث تکه تکه شدن DNA در سلول سرطانی هدف پس از درمان 24 ساعته با عصاره هیبیسکوس می‌شوند ( 19 ).

با این حال، اینها مطالعات لوله آزمایش هستند. تحقیقات بیشتری بر روی انسان برای شناسایی ترکیبات هیبیسکوس که دارای چنین خواص ضد سرطانی هستند مورد نیاز است.

اما برای اینکه تصویری واضح تر و بزرگتر به شما ارائه دهیم، در مورد مشخصات فیتوشیمیایی گلهای هیبیسکوس صحبت خواهیم کرد. از آنجایی که همین گل ها برای تهیه چای استفاده می شوند، بیایید به مشخصات تغذیه ای چای هیبیسکوس نیز نگاه کنیم.

ترکیبات غذایی و فیتوشیمیایی* چای هیبیسکوس

ارزش غذایی برای 8.0 فل اونس یا 237 گرم
ماده مغذی واحدها تعداد
اب g 236.00
خاکستر g 1.00
مواد معدنی
کلسیم، کلسیم میلی گرم 19
آهن، آهن میلی گرم 0.19
منیزیم، منیزیم میلی گرم 7
فسفر، پ میلی گرم 2
پتاسیم، K میلی گرم 47
سدیم، Na میلی گرم 9
روی، روی میلی گرم 0.09
منگنز، منگنز میلی گرم 1.130
ویتامین ها
نیاسین میلی گرم 0.095
فولات، کل میکروگرم 2
فولات، غذا میکروگرم 2
فولات، DFE میکروگرم 2
کولین، کل میلی گرم 0.9

*ارزش ها از USDA، نوشیدنی ها، چای، هیبیسکوس، دم گرفته شده است

 • گل هیبیسکوس دارای انواع مختلفی از مواد شیمیایی گیاهی مانند اسیدهای آلی، آنتوسیانین ها، فلاونوئیدها و گلیکوزیدها است.
 • دلفینیدین-3-سامبوبیوزید، دلفیدین و سیانیدین-3-سامبوبیوزید آنتوسیانین های غالب هستند.
 • اسیدهای فنولیک عبارتند از پروتوکاتچوئیک اسید، کاتچین، گالوکاتچین، کافئیک اسید و گالوکاتچین گالات ( 13 ).
 • محققان همچنین آگلیکون‌هایی مانند هیبی‌س‌ترین، گوسی‌پیترین، سابداریترین، کورستین، لوتئولین، میریستین، هیبی‌ستین را جدا کردند.
 • استرول ها، از جمله اوژنول، β-سیتوسترول و ارگوسترول نیز ثبت شدند ( 21 ).
 • این فیتوکمیکال ها برای بهبود سلامت قلب و کبد، رنگ مو و حالت خلق و خوی شما به صورت هم افزایی عمل می کنند.

در بخش بعدی، نحوه درست کردن این چای گیاهی بدون کافئین را در خانه مورد بحث قرار داده ایم.

طرز تهیه چای هیبیسکوس

یک فنجان چای ترش تازه با یک قاشق گلبرگ خشک شده هیبیسکوس و سایر مواد در پس زمینه

ما دستور العمل های چای/نوشیدنی گرم و سرد هیبیسکوس را داریم.

1. چای هیبیسکوس دم داغ

آنچه شما نیاز دارید
 • گل هبیسکوس خشک: 2 قاشق چایخوری
 • آب: 3-4 فنجان
 • دیگ جوش
 • چوب دارچین (اختیاری)
 • برگ نعنا (اختیاری)
 • گوه آهک (اختیاری)
 • عسل، شکر یا شیرین کننده دلخواه (به سلیقه)
بیایید آن را بسازیم!
 1. یک قابلمه آب را بگذارید تا بجوشد.
 2. گل های خشک شده هیبیسکوس را به یک قوری خالی و تمیز اضافه کنید.
 3. آب جوش را داخل قوری بریزید.
 4. بگذارید چای حدود 5 دقیقه دم بکشد. چای شروع به تند شدن و قرمز شدن می کند. برای طعم عمیق تر/قوی تر می توانید آن را مدت بیشتری دم کنید.
 5. محتویات را صاف کنید تا گلها از بین بروند.
 6. شیرین کننده دلخواه خود را اضافه کنید. نوشیدن آن بدون شیرینی حتی بهتر است.
 7. آن را گرم با چاشنی دارچین، برگ نعنا و یک تکه لیمو سرو کنید.

2. چای هیبیسکوس سرد

برای تهیه این نسخه از چای هیبیسکوس به جز پارچ به همان مواد نیاز دارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است:

 1. گل هیبیسکوس/پودر و آب را به یک پارچ اضافه کنید. خوب به هم بزنید.
 2. مخلوط را یک شب (یا به مدت 8 تا 12 ساعت) در یخچال بگذارید تا طعم ها به خوبی تلطیف شوند.
 3. می توانید پارچ را با درب آن یا فویل بپوشانید.
 4. بعد از اینکه طعم و رنگش خوب شد آن را از یخچال خارج کنید.
 5. محتویات را در لیوان های سرو صاف کنید.
 6. در این مرحله می توانید شیرین کننده را اضافه کنید.
 7. سرد شده را با یخ با چاشنی دارچین، لیموترش و برگ نعنا سرو کنید.

نوشیدن یک فنجان چای هیبیسکوس دو بار در روز می تواند ایده آل باشد. اطلاعاتی در مورد دوز توصیه شده در دسترس نیست.

اگر می خواهید از پودر هیبیسکوس خشک شده استفاده کنید، حدود 250 میلی گرم در روز باید استفاده کنید.

همچنین می توانید تنتور بدون الکل گل هیبیسکوس را امتحان کنید.

همه این اشکال هیبیسکوس به یک اندازه موثر هستند. اما چای هیبیسکوس از همه بهتر است.

protip_iconاشاره کوتاه
می توانید شیرین کننده هایی مانند عسل، شربت آگاوه یا شکر نارگیل را به چای سرد هیبیسکوس خود اضافه کنید. علاوه بر این، می‌توانید مقداری توت‌فرنگی خرد شده اضافه کنید تا کمی طعم‌دار شود.

اما اگر بیش از دو تا سه فنجان از این چای بنوشید چه اتفاقی می افتد؟ همچنین، آیا همه می توانند چای هیبیسکوس بنوشند؟ آیا محدودیتی برای خوردن این نوشیدنی وجود دارد؟ در بخش زیر به عوارض جانبی احتمالی این چای پرداخته ایم.

عوارض جانبی و خطرات چای هیبیسکوس

عوارض جانبی و خطرات چای هیبیسکوس

چند اثر جانبی مستند از مصرف چای هیبیسکوس وجود دارد، از جمله تداخلات گیاهی و دارویی.

 • ریشه های هیبیسکوس اثر ضد باروری و رحمی دارند. آنها ممکن است فعالیت استروژنی روی بدن شما داشته باشند و از لانه گزینی یا لقاح جنین جلوگیری کنند ( 22 ).
 • پلی فنول های موجود در چای هیبیسکوس ممکن است بار آلومینیوم بدن را افزایش دهد. دفع بالای آلومینیوم از طریق ادرار روزها پس از مصرف چای داغ هیبیسکوس مشاهده شد. بنابراین، زنان باردار و افراد مبتلا به سنگ کلیه باید در مورد مصرف بیش از حد احتیاط کنند ( 23 ).
 • جوشانده هیبیسکوس sabdariffa L. اثر متقابل گیاهی-دارویی با داروی ادرارآور، هیدروکلروتیازید (HCT) را نشان داده است. آنها همچنین با فعالیت سیتوکروم P450 (CYP) کمپلکس تداخل دارند. این کمپلکس های CYP مسئول متابولیسم چندین داروی تجویز شده هستند. اینکه آیا آنها اثرات کشنده دارند یا نه نیاز به مطالعه بیشتر دارد ( 24 )، (25).
 • برخی شواهد نشان می دهد که چای هیبیسکوس ممکن است فشار خون را نیز کاهش دهد ( 13 ). اگرچه شواهد مستقیمی مبنی بر تداخل این چای با داروهایی برای درمان فشار خون بالا وجود ندارد، اما افرادی که از آن استفاده می کنند باید قبل از مصرف چای هیبیسکوس با پزشک خود مشورت کنند.

اینفوگرافیک: 5 روشی که چای هیبیسکوس برای سلامتی شما مفید است

چای معمولی خود را با یک فنجان چای باطراوت و باطراوت جایگزین کنید. این نوشیدنی گیاهی به دلیل توانایی آن در تقویت سلامت مو و پوست محبوب است. همچنین در میان علاقه مندان به تناسب اندام به دلیل فواید کاهش وزن آن بسیار مورد علاقه است. اینفوگرافیک زیر پنج دلیل برای اضافه کردن چای هیبیسکوس به رژیم غذایی شما را فهرست می کند. آن را بررسی کنید!

5 روش مفید چای هیبیسکوس برای سلامتی (اینفوگرافی)

چای هیبیسکوس یک نوشیدنی گیاهی با طعم ترش و خواص دارویی فراوان است. ترکیبات مغذی و فیتوشیمیایی غنی موجود در چای هیبیسکوس به طرق مختلف برای سلامتی شما مفید است. این چای ممکن است به درمان مشکلات پوستی و بهبود سلامت پوست، کمک به کاهش وزن، بهبود هضم، تقویت رشد مو، کمک به مدیریت دیابت، کاهش سطح کلسترول، محافظت از قلب و بهبود سلامت کبد و کلیه کمک کند. این دمنوش گیاهی را می توانید به دو صورت گرم و سرد تهیه کنید. با این حال، ممکن است با داروهای خاصی تداخل داشته باشد و مصرف بیش از حد آن نیز ممکن است از لانه گزینی جنین جلوگیری کند. علاوه بر این، افراد مبتلا به سنگ کلیه و زنان باردار باید قبل از مصرف چای، دوز مناسب را بررسی کنند.

سوالات متداول

بهترین زمان از روز برای نوشیدن چای هیبیسکوس چیست؟

چای هیبیسکوس به دلیل ویژگی های خواب آور آن شناخته شده است، بنابراین بهتر است آن را در شب مصرف کنید. از نوشیدن چای هیبیسکوس با معده خالی در اوایل صبح خودداری کنید زیرا ممکن است باعث تجمع اسید شود.

چای هیبیسکوس گرم بهتر است یا سرد؟

چای هیبیسکوس ترش و خوشمزه است، چه داغ و چه سرد سرو شود. نه گرم کردن و نه نگهداری در یخچال بر مشخصات مواد مغذی چای هیبیسکوس تأثیر نمی گذارد.

آیا چای هیبیسکوس ضد التهاب است؟

بله، چای هیبیسکوس دارای خواص ضد التهابی است که به دلیل پلی فنول های موجود در آن با التهاب در بدن مبارزه می کند ( 24 ).

آیا چای هیبیسکوس آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به چای سبز دارد؟

بله، تحقیقات مقایسه ای نشان می دهد که چای هیبیسکوس آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به چای سبز دارد ( 25 ).

خوراکی های کلیدی

 • چای هیبیسکوس می‌تواند به بهبود زخم‌ها و درمان مشکلات پوستی کمک کند.
 • نوشیدن منظم چای هیبیسکوس می تواند فشار خون را کاهش دهد.
 • این می تواند به شما در هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزای ویروسی آرامش بخشد و سیستم ایمنی شما را تقویت کند.
 • اگر احساس استرس یا اضطراب می کنید، چای هیبیسکوس بنوشید زیرا دارای خواص ضد افسردگی است تا به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

درباره فواید شگفت انگیز و خطرات بالقوه نوشیدن چای هیبیسکوس بیشتر بدانید. این ویدیو را تماشا کنید تا یاد بگیرید که چگونه یک فنجان عالی دم کنید و از بیشترین فواید آن بهره مند شوید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *