10 فواید شگفت انگیز ریشه کاسنی، تغذیه و عوارض جانبی

چه به صورت بخارپز باشد و چه در قهوه، مصرف این گل آجیل دارای مزایای خاص خود است.

کاسنی ( Cichorium intybus ) گیاهی گلدار است که ریشه آن به عنوان جایگزین قهوه محبوب است. این گیاه چند ساله است و ریشه های آن سرشار از فیبر و سایر مواد مغذی مهم است.

ریشه کاسنی ممکن است سلامت دستگاه گوارش را تقویت کند، به درمان دیابت کمک کند، به مبارزه با آرتریت التهابی کمک کند، به سم زدایی و کاهش وزن کمک کند و عملکرد سد پوست را بهبود بخشد.

اکنون که پاسخ “کاسنی چیست؟” را دادیم، اجازه دهید در مورد فواید فراوان ریشه کاسنی و همچنین نحوه استفاده از آن در رژیم غذایی خود صحبت کنیم. همچنین می توانید مشخصات تغذیه ای ریشه را بررسی کنید.

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: ریشه کاسنی چیست؟

ریشه یک گیاه مدیترانه ای مدیترانه ای با برگ ها و ریشه های خوراکی سرشار از مواد مغذی.

فواید آن چیست؟
ممکن است به تقویت سلامت گوارش، سلامت کبد و کاهش وزن کمک کند و به مدیریت دیابت و عملکرد سد پوستی کمک کند.

چه کسی می تواند آن را مصرف کند؟
مصرف کاسنی در حد اعتدال برای اکثر افراد بی خطر است.

چند وقت؟
می توان آن را روزانه مصرف کرد.

احتیاط
مصرف زیاد آن ممکن است باعث سنگ کیسه صفرا و عوارض بارداری شود.

در این مقاله

ریشه کاسنی چیست؟ چگونه می تواند برای شما خوب باشد؟

ریشه کاسنی از گیاهی از خانواده قاصدک ها می آید که دارای گل های آبی روشن است. به نظر می رسد چوب مانند و فیبری است. این ریشه دارای اثرات ملین طبیعی بر روی بدن است. همچنین حاوی اینولین است که می تواند سلامت استخوان را در مطالعات موش تقویت کند ( 1 ).

در بخش بعدی به طور مفصل به فواید ریشه می پردازیم.

فواید ریشه کاسنی چیست؟

1. ممکن است سلامت گوارش را تقویت کند

ریشه کاسنی ممکن است سلامت دستگاه گوارش را تقویت کند

اینولین موجود در کاسنی به عنوان یک پری بیوتیک قوی عمل می کند. عملکرد روده را با ارتقای سلامت باکتری های روده بهبود می بخشد. همچنین توسط افرادی که علائم گوارشی دارند به خوبی تحمل می شود ( 2 ).

اینولین همچنین به عنوان یک فیبر طبیعی عمل می کند و یبوست را کاهش می دهد ( 3 ). این فرآیند هضم صاف و منظم را ترویج می کند، و این به طور بالقوه می تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را  کاهش دهد ( 4 ).

2. ممکن است به درمان دیابت کمک کند

مطالعات نشان داده اند که عصاره ریشه کاسنی می تواند سطح آدیپونکتین، پروتئینی که سطح گلوکز خون را تنظیم می کند، افزایش دهد. این می تواند به تاخیر یا جلوگیری از شروع زودهنگام دیابت کمک کند ( 5 ).

در یک مطالعه موش، عصاره کاسنی به عنوان یک مکمل غذایی طبیعی برای کاهش سرعت پیشرفت دیابت مفید است ( 6 ).

عصاره C.intybus موجود در ریشه کاسنی به دلیل خواص ضد دیابتی آن شناخته شده است. دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند به بهبود سطح انسولین و نوروپاتی دیابتی و تقویت سلول های بتای پانکراس کمک کند. در این نمودار، فعالیت آنتی اکسیدانی عصاره C.intybus در غلظت های مختلف در ترکیب با عصاره C.sinensis بر روی موش های صحرایی سالم و موش های تحت کنترل دیابتی با آنزیم کاتالاز اندازه گیری شده است. بیشترین فعالیت در دوز CI 100 میکرولیتر و با عصاره CS مشاهده شد.

فعالیت ضد دیابتی به دلیل پتانسیل آنتی اکسیدانی در عصاره کاسنی

Catalese LevelNCDCCI50CI75CI100CI 50+ CS2000102030405060Antioxidant Activity Of Different Concentrations of C.intybus Extract Alone And In Combination With C.sinesis ExtractCatalese Level

فعالیت آنتی اکسیدانی غلظت های مختلف عصاره C.INTYBUS به تنهایی و در ترکیب با عصاره C.SINESIS سطح کاتالیز
NC 59
دی سی 27
CI50 33
CI75 41
CI100 43
CI 50+ CS200 42

منبع: Phytochemical Compounds Of Cichorium intybus با بررسی فعالیت های آنتی اکسیدانی و ضد دیابتی آن

3. ممکن است به مبارزه با آرتریت التهابی کمک کند

ریشه کاسنی ممکن است با آرتریت التهابی مبارزه کند

مطالعات اولیه نشان می دهد که عصاره زیست فعال ریشه کاسنی می تواند نقش بالقوه ای در درمان آرتروز i  داشته باشد . برای تایید این یافته ها به مطالعات گسترده تری نیاز است ( 7 ).

اعتقاد بر این است که پلی فنول های گیاهی i  دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که با التهاب مقابله می کنند. اگر آرتریت التهابی دارید، ریشه کاسنی می‌تواند یکی از درمان‌های طبیعی باشد که می‌توانید به آن نگاه کنید (پس از مشورت با پزشک).

دریافت کاسنی باعث افزایش جریان خون و عملکرد گلبول های قرمز خون می شود ( 8 ). اعتقاد بر این است که این خاصیت کاسنی می تواند به مبارزه با التهاب کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است. کاسنی به درمان آرتریت یا نقرس کمک می کند، اما مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

4. ممکن است به کاهش وزن کمک کند

این را می توان به اینولین موجود در ریشه کاسنی نسبت داد. مطالعات نشان می دهد که اینولین می تواند به کاهش وزن کمک کند، به ویژه در افراد مبتلا به پیش دیابت ( 9 ).

5. ممکن است عملکرد مانع پوست را بهبود بخشد

بهبود عملکرد سد پوستی با ریشه کاسنی

مطالعات نشان داده اند که عصاره ریشه کاسنی ممکن است عملکرد سد پوستی را بهبود بخشد. آنها همچنین ممکن است خشکی همراه با روند پیری را درمان کنند ( 10 ).

عصاره ریشه کاسنی به عنوان یک ماده فعال عمل می کند و می تواند سد پوستی را بازسازی کند. این عصاره ها می توانند به طور موثری هموستاز i را  حفظ کرده و از تغییرات پوستی جلوگیری کنند ( 10 ).

6. ممکن است استرس را کاهش دهد

اینکه آیا ریشه کاسنی به طور مستقیم استرس را کاهش می دهد یا خیر هنوز مورد مطالعه قرار گرفته است. با این حال، به دلیل طعم آن، اغلب برای تهیه نوشیدنی بدون کافئین استفاده می شود که می تواند جایگزین قهوه شود. مطالعات نشان می دهد که مصرف بیش از حد قهوه (کافئین) می تواند استرس را تشدید کند. مصرف مکرر کافئین، همراه با استرس، می تواند سطح کورتیزول فرد را افزایش دهد و بیشتر باعث مشکلاتی شود ( 11 ).

7. ممکن است سلامت کبد را تقویت کند

ریشه کاسنی ممکن است سلامت کبد را تقویت کند

یک مطالعه موش نشان می دهد که عصاره کاسنی می تواند از کبد در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت کند. با این حال، بیش از حد (دوزهای 200 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن) ممکن است باعث آسیب به کبد شود ( 12 ).

در یک مطالعه مصری، عصاره کاسنی برای کاهش استرس اکسیداتیو و جلوگیری از آسیب سلولی در کبد موش مشخص شد. هنگامی که این مخلوط همراه با برگ کرفس مصرف شود، می تواند علائم بیماری های کبدی را کاهش دهد ( 13 ).

8. ممکن است به کاهش خطر سرطان کمک کند

اگرچه ما به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز داریم، اما منابع خاصی فعالیت های ضد سرطانی کاسنی را ترویج می کنند. عصاره ریشه فعالیت ضد تکثیری روی سلول های سرطانی پوست نشان داد ( 14 ).

9. ممکن است به درمان اختلالات کلیوی کمک کند

ریشه کاسنی ممکن است اختلالات کلیوی را درمان کند

برخی تحقیقات بیان می کنند که کاسنی می تواند به جلوگیری از آسیب کلیوی کمک کند. در موش ها، ریشه سطح اسید اوریک سرم را کاهش داد و از آسیب احتمالی کلیه جلوگیری کرد. کاسنی می تواند به عنوان جایگزینی برای کاهش آسیب کلیوی ناشی از سطوح بالای اسید اوریک خون استفاده شود ( 15 ).

اعتقاد بر این است که ریشه کاسنی همچنین دارای خواص ادرارآور است که ممکن است حجم ادرار را افزایش داده و سموم را از سیستم شما دفع کند.

اگر مشکل کلیوی دارید، فقط پس از مشورت با پزشک از ریشه کاسنی استفاده کنید. ریشه جایگزین داروها نیست.

10. ممکن است به درمان کاندیدا و اگزما کمک کند

عصاره کاسنی دارای خواص ضد قارچی است که ممکن است در درمان اشکال خاصی از کاندیدا کمک کند. عصاره نیز عوارض جانبی کمتری دارد ( 16 ).

جایگزینی قهوه معمولی با قهوه کاسنی نیز ممکن است به درمان کاندیدا کمک کند. کافئین ممکن است به غدد فوق کلیوی شما فشار وارد کند و ایمنی شما را تضعیف کند و کاندیدا را تشدید کند. جایگزینی آن با قهوه کاسنی ممکن است کمک کند، اگرچه هیچ تحقیقی برای حمایت از آن وجود ندارد.

شواهد حکایتی نشان می دهد که ریشه کاسنی ممکن است به درمان اگزما کمک کند . به دو قاشق چایخوری ریشه کاسنی آسیاب شده و یک لیوان آب جوش نیاز دارید. این دو را به مدت 30 دقیقه به حمام بخار اضافه کنید و اجازه دهید مخلوط 30 دقیقه دیگر بماند. باندهای گازی را در مایع آغشته کنید و آنها را روی نواحی آسیب دیده بمالید. می توانید بانداژ را با یک پلاستیک بپوشانید و بگذارید حدود 30 دقیقه روی آن بماند. هر صبح و شب به مدت یک هفته تکرار کنید. 

با این حال، این روش توسط جامعه پزشکی تایید نشده است. لطفا قبل از استفاده از ریشه کاسنی برای درمان اگزما با پزشک خود مشورت کنید . 

protip_iconچیزهای بی اهمیت

ریشه کاسنی مدت هاست که در زندان های ایالات متحده به عنوان جایگزینی برای قهوه استفاده می شود. هنگامی که محاصره های دریایی اتحادیه بندر نیواورلئان را در طول جنگ داخلی آمریکا مسدود کرد، مردم لوئیزیان شروع به استفاده از ریشه کاسنی در قهوه خود کردند و یک سنت دیرینه را آغاز کردند.

برخی از فواید ریشه کاسنی هنوز به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است. با این حال، ریشه از چند جهت به ارتقای سلامت کمک می کند. در بخش بعدی، به روش‌های مختلفی که می‌توانید ریشه را در رژیم غذایی خود بگنجانید، خواهیم پرداخت.

چگونه از ریشه کاسنی در رژیم غذایی خود استفاده کنیم؟

برخی از محبوب ترین روش ها عبارتند از:

 • قهوه کاسنی

ریشه ها را بشویید و برش دهید. آنها را در فر تفت دهید. آنها را بپزید تا خشک و قهوه ای شوند. ریشه ها را در غذاساز آسیاب کنید. قوام باید مشابه قهوه آسیاب شده باشد. می توانید کاسنی آسیاب شده را به تنهایی یا با قهوه دم کنید. یک قاشق غذاخوری کاسنی آسیاب شده بردارید و با آب داغ مخلوط کنید.

 • کاسنی کبابی

می توانید ریشه کاسنی را ببرید و کناره های آن را با روغن زیتون بپوشانید . سرهای کاسنی نصف شده یا ربع شده به بهترین وجه روی گریل کار می کنند. بعد از اینکه سرها را روی گریل گذاشتید باید در مدت 10 دقیقه پخته شوند. می توانید آن را به تنهایی میل کنید یا با آب لیمو میل کنید .

 • کاسنی بخارپز

این روش شامل برگها نیز می شود. برگ ها را همراه با ریشه کاسنی در یک سبد بخارپز حدود 5 دقیقه بخارپز کنید. می توانید آنها را به سالاد یا پاستا اضافه کنید یا یک چای گیاهی درست کنید.

protip_iconاشاره کوتاه
ریشه کاسنی نیز در غذاهای فرآوری شده گنجانده می شود. این ریشه سرشار از اینولین است، فیبری که می‌توان از آن در میله‌های پروتئینی، غذاهای پخته شده و غلات استفاده کرد.

این راه هایی است که می توانید کاسنی را مصرف کنید و از فواید فوق العاده آن بهره مند شوید. در بخش بعدی به بررسی مشخصات تغذیه ای ریشه کاسنی می پردازیم.

مشخصات تغذیه ای ریشه کاسنی چیست؟

اطلاعات تغذیه ای حجم سرو 60 گرم
مقدار در هر خدمت
کالری 44 کالری از چربی 1
٪ ارزش روزانه*
چربی کل 0 گرم 0%
چربی اشباع شده 0 گرم 0%
چربی ترانس
کلسترول 0 میلی گرم 0%
سدیم 30 میلی گرم 1%
کربوهیدرات کل 11 گرم 4%
فیبر رژیمی 0 گرم 0%
قندها
پروتئین 1 گرم
ویتامین A 0%
ویتامین سی 5%
کلسیم 2%
اهن 3%
ویتامین ها
مقدار در هر خدمت انتخابی %DV
ویتامین A 3.6IU 0%
ویتامین سی 3.0 میلی گرم 5%
ویتامین دی ~ ~
ویتامین E (آلفا توکوفرول) ~ ~
ویتامین K ~ ~
تیامین 0.0 میلی گرم 2%
ریبوفلاوین 0.0 میلی گرم 1%
نیاسین 0.2 میلی گرم 1%
ویتامین B6 0.1 میلی گرم 7%
فولات 13.8 میکروگرم 3%
ویتامین B12 0.0 میکروگرم 0%
اسید پانتوتنیک 0.2 میلی گرم 2%
کولین ~
بتائین ~
مواد معدنی
مقدار در هر خدمت انتخابی %DV
کلسیم 24.6 میلی گرم 2%
اهن 0.5 میلی گرم 3%
منیزیم 13.2 میلی گرم 3%
فسفر 36.6 میلی گرم 4%
پتاسیم 174 میلی گرم 5%
سدیم 30.0 میلی گرم 1%
فلز روی 0.2 میلی گرم 1%
فلز مس 0.0 میلی گرم 2%
منگنز 0.1 میلی گرم 7%
سلنیوم 0.4 میکروگرم 1%
فلوراید ~

*ارزش ها از USDA، ریشه کاسنی، خام

اگرچه ریشه کاسنی مغذی است، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. مصرف بیش از حد ریشه یا عصاره آن ممکن است منجر به عوارض جانبی خاصی شود. آنها از نظر علمی ثابت نشده اند و بر اساس شواهد حکایتی هستند.

عوارض جانبی ریشه کاسنی چیست؟

 • ممکن است باعث بروز مشکلاتی در دوران بارداری و شیردهی شود

ریشه کاسنی ممکن است باعث قاعدگی و سقط جنین شود. از این رو مصرف آن در دوران بارداری توصیه نمی شود. تحقیقات کافی در این زمینه وجود ندارد. بنابراین، ایمن باشید و از استفاده خودداری کنید.

 • ممکن است باعث آلرژی شود

اگر به راگوسیا یا گیاهان وابسته حساسیت دارید، ممکن است به کاسنی نیز حساسیت داشته باشید. ریشه می تواند با گرده غان واکنش متقابل داشته باشد و باعث ایجاد سندرم آلرژی دهانی مرتبط شود ( 17 ). اگر به گل همیشه بهار، بابونه، گل داوودی و غیره حساسیت دارید ، قبل از استفاده از ریشه کاسنی با پزشک خود مشورت کنید.

 • ممکن است باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا شود

کاسنی ممکن است تولید صفرا را تحریک کند و باعث ایجاد مشکلاتی در افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا شود. از این رو، مشورت با پزشک ضروری است.

اینفوگرافیک: حقایقی که باید درباره ریشه کاسنی بدانید

از زمان های قدیم، ریشه کاسنی به طور گسترده برای اهداف آشپزی و دارویی بوده است. منبع خوبی از اینولین است که فواید متعددی برای سلامتی دارد. اینفوگرافیک زیر شما را با برخی از کاربردهای تاریخی ریشه به عنوان طب عامیانه و دوز ایمن آن در هنگام مصرف به عنوان نوشیدنی آشنا می کند. آن را بررسی کنید!

باید حقایقی در مورد ریشه کاسنی بدانید (اینفوگرافی)

ریشه کاسنی سرشار از فیبر غذایی و بسیاری از ترکیبات دارویی دیگر است. این ریشه ها برای قرن ها به عنوان افزودنی های غذایی در آشپزی مورد استفاده قرار گرفته اند. فواید سلامتی ریشه کاسنی بسیار زیاد است و مصرف آن ممکن است به بهبود سلامت گوارش، تنظیم سطح گلوکز خون و مبارزه با آرتریت التهابی کمک کند. شما می توانید این ریشه را به طرق مختلف در رژیم غذایی خود بگنجانید. با این حال، مصرف بیش از حد ریشه کاسنی ممکن است باعث سقط جنین و قاعدگی، آلرژی و سنگ کیسه صفرا در برخی افراد شود. بنابراین مصرف آن را محدود کنید و در هر مواقع اضطراری با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

تفاوت ریشه کاسنی و پوسته پسیلیوم چیست؟

در حالی که کاسنی یک ریشه است، پوسته پسیلیوم یک دانه است. اما شباهت بین آنها این است که این دو ویژگی های فیبری دارند.

ریشه کاسنی را از کجا بخریم؟

می توانید ریشه را از نزدیکترین سوپرمارکت یا فروشگاه مواد غذایی بهداشتی خود خریداری کنید. شما همچنین می توانید آن را به صورت آنلاین دریافت کنید.

آیا ریشه کاسنی باعث ایجاد گاز می شود؟

طبق شواهد حکایتی، فیبر ریشه کاسنی توسط باکتری در روده تجزیه می شود که ممکن است منجر به نفخ و گاز شود.

آیا ریشه کاسنی اشتها را افزایش می دهد؟

خیر. فیبر موجود در این ریشه ممکن است اشتها و کل کالری مصرفی را کاهش دهد. این به نوبه خود می تواند منجر به کاهش وزن شود.

آیا ریشه کاسنی فاقد گلوتن است؟

آره. ریشه کاسنی بدون گلوتن است. اینولین، فیبر مشتق شده از این ریشه در بسیاری از کیک ها، نان و پاستا بدون گلوتن استفاده شده است ( 18 ).

آیا ریشه کاسنی فشار خون را افزایش می دهد؟

نه ریشه کاسنی فشار خون را بالا نمی برد. برعکس، مصرف منظم آن ممکن است منجر به کاهش فشار خون سیستولیک شود ( 19 ).

آیا کاسنی برای قلب مفید است؟

هیچ مطالعه ای وجود ندارد که مصرف کاسنی را با بهبود سلامت قلب و عروق مرتبط کند. با این حال، از آنجایی که برای کاهش فشار خون و کمک به کاهش وزن شناخته شده است، ممکن است یک اثر محافظتی قلبی بر بدن اعمال کند ( 9 )، ( 19 ).

آیا کاسنی به شما انرژی می دهد؟

نه، کاسنی مانند قهوه به عنوان یک محرک عمل نمی کند. با این حال، شناخته شده است که هضم را تقویت می کند و از این رو ممکن است به تولید سوخت بیشتر از غذا برای انرژی کمک کند.

ریشه کاسنی اسیدی است یا قلیایی؟

کاسنی یک گیاه قلیایی در نظر گرفته می شود.

خوراکی های کلیدی

 • ریشه کاسنی ممکن است به تنظیم قند خون کمک کرده و از پیشرفت بیماری دیابت شما جلوگیری کند.
 • آنها همچنین حاوی پلی فنول هایی هستند که با التهاب مبارزه می کنند. این می تواند به تسکین درد ناشی از آرتروز کمک کند.
 • آنها همچنین ممکن است توانایی پوست شما را برای حفظ رطوبت و مبارزه با عفونت ها بهبود بخشند.
 • یک راه ساده برای مصرف کاسنی اضافه کردن آن به قهوه است.
 • اما در دوران بارداری و شیردهی از مصرف ریشه کاسنی خودداری کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد فواید سلامتی و پروفایل های مغذی ریشه کاسنی، این ویدئو را تماشا کنید. بیاموزید که چگونه این غذای فوق العاده می تواند به بهبود سلامت و تندرستی کلی شما کمک کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *