9 عارضه جانبی روغن کرچک که باید از آنها آگاه باشید

هر سکه دو روی دارد و مصرف بیش از حد این روغن می تواند به سلامت شما آسیب برساند.

چندین عارضه جانبی روغن کرچک ممکن است شما را به فکر استفاده از آن وادار کند. شایع ترین عوارض جانبی روغن کرچک شامل بثورات پوستی، اسهال، حالت تهوع و گرفتگی عضلات است. علاوه بر این، روغن کرچک داخلی و موضعی با سایر عوارض جانبی مرتبط است.

این مقاله در مورد عوارض جانبی احتمالی روغن کرچک، اقداماتی که می توانید در مورد آنها انجام دهید و دوز توصیه شده روغن کرچک بحث می کند. ادامه مطلب

protip_iconطرف مقابل را بشناسید: روغن کرچک
اثرات کوتاه مدت
بثورات پوستی، اسهال، حالت تهوع، و گرفتگی عضلات.اثرات طولانی مدت
اسهال، ذات الریه، آسیب روده و سوء تغذیه در نوزادان پس از تولد. به دلیل برخی ترکیبات شیمیایی برای زنان باردار یا شیرده مناسب نیست.تداخلات دارویی
هیچ.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
اگر باردار یا شیرده هستید و متوجه هرگونه واکنش آلرژیک شدید.

در این مقاله

روغن کرچک – مختصر

روغن کرچک مایع زرد کم رنگی است که از دانه های کرچک ( Ricinus communis) استخراج می شود . مصریان باید به خاطر شناخت فواید آن و استفاده از آنها اعتبار داشته باشند.

روغن کرچک در لوازم آرایشی ، داروها، روغن های ماساژ و داروها استفاده می شود – با توجه به فواید درمانی قدرتمند آن. حدود 90 درصد روغن از اسید ریسینولئیک تشکیل شده است که عامل اصلی شفابخش آن است ( 1 ).

protip_iconچیزهای بی اهمیت
روغن کرچک برای اولین بار توسط مصریان به عنوان سوخت چراغ قبل از کشف خواص درمانی آن مورد استفاده قرار گرفت. به عنوان شاهدی بر محبوبیت آن، دانه های کرچک در اهرام مربوط به 4000 سال قبل از میلاد کشف شده است.

با این حال، تحقیقات اخیر عوارض جانبی متعددی را با روغن کرچک مرتبط می کند. بخش های زیر را بخوانید تا بدانید که آنها چیست و چه چیزی ممکن است باعث آنها شود.

روغن کرچک چگونه می تواند عوارض جانبی ایجاد کند؟

روغن کرچک توسط سازمان غذا و دارو (FDA) به عنوان ایمن (GRAS) شناخته شده و برای استفاده به عنوان ملین موثر طبقه بندی می شود . در روده کوچک پردازش می شود تا یک مولکول فعال به نام اسید ریسینولئیک همراه با سایر محصولات آزاد شود ( 2 ).

ریسینولئیک اسید برای انسان سمی بود. اما مطالعات موش تحت برنامه ملی سم شناسی آن را پاک کرد و بیان کرد که روغن کرچک در غلظت های تا 10 درصد در رژیم غذایی موش ها سمی نیست. چند مطالعه انسانی نیز نتایج همزمان را به همراه داشت ( 2 ).

با این حال، سایر آزمایشات حیوانی با روغن کرچک رقیق نشده اثرات نامطلوبی را نشان داد. اسید ریسینولئیک، اگرچه به خودی خود سمی نیست، ممکن است نفوذ سایر مواد شیمیایی را از طریق پوست شما افزایش دهد . این ممکن است منجر به تحریک پوست و مشکلات روده شود ( 2 ).

در اینجا برخی از عوارض جانبی وجود دارد که ممکن است بخواهید مراقب آنها باشید.

عوارض جانبی روغن کرچک چیست؟

1. حالت تهوع

زنی که حالت تهوع دارد

مصرف بیش از حد روغن کرچک می تواند باعث تهوع شود. اگرچه بهبودی محتمل است، اما کنترل نکردن علائم تهوع‌آور می‌تواند منجر به کم آبی شدید و عدم تعادل الکترولیت شود . این روغن همچنین به عنوان یک وسیله آماده سازی برای معاینات رادیولوژی و کولونوسکوپی استفاده می شود ( 3 )، ( 4 ).   

با این حال، اکثر بیماران قادر به تحمل طعم و مزه و بافت روغنی آن نیستند. طبق یک مطالعه ایرانی، تهوع ناشی از روغن کرچک نیز می‌تواند با استفراغ، پری شکم و گرفتگی عضلات همراه باشد ( 4 ).

2. بثورات پوستی

مطالعات حیوانی نشان داد که روغن کرچک به طور ملایم پوست افراد مورد آزمایش را تحریک می کند. سایر واکنش های آلرژیک به روغن کرچک قرمزی (اریتم) و کهیر است  . اینها می توانند در محلی که روغن اعمال می شود رخ دهد ( 5 ).

روغن کرچک در آزمایشات بالینی انسانی محرک یا حساس کننده پوست قابل توجهی نیست . اما اسید ریسینولئیک موجود در آن ممکن است وضعیت بیماران مبتلا به بیماری های پوستی از قبل موجود را تشدید کند ( 2 ).

protip_iconچیزهای بی اهمیت
دانه‌های کرچک حاوی CB1A هستند، یک آلرژن که ممکن است در طول فرآیند استخراج روغن بر روی افراد مبتلا به حساسیت مفرط اثر بگذارد.   روغن حاوی این آلرژن نیست.

3. گرفتگی عضلات

زنی که در حین دویدن خود دچار گرفتگی عضلات ساق پا شده است

این روغن دانه یک ملین قوی است. با این حال، ضعف عضلانی و گرفتگی عضلات می تواند ناشی از مصرف بیش از حد ملین باشد . همچنین اگر با معده خالی مصرف شود می تواند باعث گرفتگی روده و درد شکم شود ( 6 )، ( 7 ).

به همین دلیل است که به زنان باردار و عادت ماهانه توصیه می شود از روغن کرچک به عنوان ملین استفاده نکنند . همچنین ممکن است در برخی موارد باعث انقباضات رحمی (در زنان باردار) شود ( 7 ).

بنابراین، مگر اینکه پزشکتان توصیه کند، خوددرمانی را با روغن کرچک انجام ندهید. گفته می شود که دوز تمام تفاوت را ایجاد می کند و بهترین تصمیم توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است.

مطالب مرتبط: 14 درمان خانگی برای درد بدن و نکات پیشگیری

4. سرگیجه

سرگیجه یکی دیگر از علائم مصرف بیش از حد روغن کرچک است. سایر عوارض جانبی روغن کرچک عبارتند از غش، تنگی نفس، و در موارد نادر، توهم i  ( 3 ).

مشتقات مصنوعی روغن کرچک همراه با سایر داروهای شیمی درمانی برای مدیریت سرطان سینه، ریه، تخمدان و پوست در بیماران تجویز می شود. اگر آزمودنی ها دچار کهیر، سرگیجه، مشکل در تنفس، خستگی، درد قفسه سینه و/یا ضربان قلب نامنظم شدند، به پزشک اطلاع دهید ( 8 ).

با این حال، مکانیسم پشت این اثر هنوز مشخص نشده است.

5. کشنده برای نوزادان و کودکان

در طب سنتی هند، روغن کرچک 2 تا 3 روز پس از تولد به نوزاد داده می شود. این عمل می تواند منجر به آسیب شدید روده ، اسهال، ذات الریه و سوء تغذیه شود ( 9 ).

توصیه می شود قبل از انجام چنین اقدامات خطرناکی با پزشک خود مشورت کنید زیرا ادبیات کافی در مورد ایمنی استفاده از روغن کرچک در زنان شیرده ، تازه مادران، نوزادان شیرده و کودکان وجود ندارد ( 9 ).

همچنین ممکن است در موارد معدودی پزشک از شما خواسته شود که مکمل های روغن کرچک را مصرف کنید. مکمل‌های روغن کرچک در کپسول‌های ژلاتینی وجود دارد و فقط با نسخه در دسترس هستند. اگر به دوز تعیین شده بالینی پایبند نباشید، عوارض جانبی مشابهی دارند ( 9 ).

با این حال، می توانید با انجام اقدامات احتیاطی از این عوارض جلوگیری کنید.

عوارض جانبی مکمل های روغن کرچک

مکمل های روغن

مکمل های روغن کرچک معمولا به شکل کپسول های ژلاتینی هستند. این کپسول ها در صورت مصرف بیش از حد ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. اگرچه تحقیقات کمتری در مورد ایمنی یا سمی بودن مکمل‌های روغن کرچک وجود دارد، شواهد حکایتی نشان می‌دهد که آنها خطر سطوح بالاتر آلودگی را به همراه دارند.

همچنین، به احتمال زیاد مکمل‌های روغن کرچک حاوی دانه‌های کرچک هستند که بسیار سمی هستند ( 27 ).

سایر عوارض جانبی مصرف بیش از حد مکمل ها می تواند مشابه روغن کرچک باشد – گرفتگی عضلات شکم، حالت تهوع، اسهال و غیره.

از آنجایی که ایمنی آنها هنوز ثابت نشده است، زنان باردار یا شیرده باید به طور خاص از این مکمل ها اجتناب کنند. همچنین، مکمل‌های کرچک حاوی سایر گیاهان طبیعی ممکن است خطر ابتلا به آلرژی را افزایش دهند.

بنابراین، قبل از مصرف روغن کرچک یا مکمل های آن با پزشک خود مشورت کنید.

در هنگام استفاده از روغن کرچک چه اقدامات احتیاطی لازم است؟

یک بطری روغن کرچک

  • قبل از مصرف روغن کرچک، ابتدا باید به پزشک خود اطلاع دهید که آیا به روغن های گیاهی حساسیت دارید یا خیر.
  • وضعیت سلامت قلب، مغز، ریه ها و اندام های حیاتی نباید از دید ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما پنهان بماند.
  • روغن کرچک معمولاً در اواخر روز مصرف نمی شود زیرا نتایج آن در عرض 2 تا 6 ساعت ظاهر می شود.

عوارض جانبی ممکن است تا حد زیادی مربوط به دوز باشد. دوز ایده آل چه می تواند باشد؟

دوز ایمن استفاده از روغن کرچک چیست؟

زنی که روغن کرچک را روی موهایش می‌مالد

برای بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال ، حداکثر 1-4 قاشق غذاخوری (15-60 میلی لیتر) در یک دوز روزانه ممکن است بی خطر باشد ( 10 ).

برای کودکان 2 تا زیر 12 سال ، حداکثر 1-3 قاشق چایخوری (5-15 میلی لیتر) در یک دوز روزانه را می توان امتحان کرد ( 10 ).

برای کودکان زیر 2 سال، بهتر است روغن کرچک یا مکمل های آن داده نشود. قبل از شروع غواصی با پزشک مشورت کنید ( 10 ).

اینفوگرافیک: سطوح دوز مطمئن تر روغن کرچک

روغن کرچک یک روغن گیاهی چند منظوره با کاربردهای متعدد است. علاوه بر این، به دلیل خواص ضد التهابی و ضد میکروبی خود شناخته شده است. با این حال، باید از عوارض جانبی ناشی از مصرف زیاد آگاه باشید. بنابراین برای جلوگیری از عوارض جانبی آن، باید آن را در دوز توصیه شده استفاده کنید. اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا در مورد سطوح دوز ایمن روغن کرچک مطلع شوید.

سطوح دوز مطمئن تر روغن کرچک (اینفوگرافی)

قبل از استفاده از روغن کرچک باید از عوارض جانبی آن آگاه بود. مصرف بیش از حد روغن کرچک ممکن است باعث تهوع شود. همچنین می تواند باعث ایجاد بثورات پوستی در محل استفاده شود. از آنجایی که روغن کرچک یک ملین قوی است، مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث گرفتگی عضلات شود. همچنین ممکن است باعث سرگیجه، فشار خون پایین شود و برای نوزادان و کودکان کشنده باشد. مصرف زیاد مکمل های روغن کرچک ممکن است باعث اسهال، حالت تهوع و گرفتگی شکم شود. اینها همچنین ممکن است به زنان باردار و شیرده آسیب برساند. همچنین اگر به روغن های گیاهی حساسیت دارید، باید مراقب باشید. از مصرف بیش از حد روغن کرچک و مکمل های آن خودداری کنید. برای اطلاعات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا روغن کرچک بر هورمون ها تأثیر می گذارد؟

به گفته مری سابات ، MS، RD، LD، «روغن کرچک برای کمک به متعادل کردن هورمون‌ها از جمله استروژن پیشنهاد شده است. این حاوی اسید ریسینولئیک، اسید چرب امگا 9 است که تصور می شود به کاهش التهاب و تعادل هورمون ها کمک می کند. همچنین می تواند به کاهش علائم تسلط استروژن مانند افزایش وزن، نوسانات خلقی و خستگی کمک کند. بسته های روغن کرچک برای بیرون کشیدن سموم از یک اندام خاص با قرار دادن بسته ها روی آن قسمت از بدن استفاده شده است. حذف سموم قطعاً تأثیر مثبتی بر تعادل هورمونی خواهد داشت.»

روغن کرچک برای یک دوره چه کار می کند؟

ساباط می‌گوید: «روغن کرچک قرن‌هاست که برای کمک به کاهش دردهای قاعدگی و بهبود جریان قاعدگی استفاده می‌شود. می توان آن را به صورت خوراکی مصرف کرد، به صورت موضعی استفاده کرد یا در تنقیه استفاده کرد. علاوه بر این، ماساژ روغن کرچک در قسمت پایین شکم می تواند به کاهش گرفتگی کمک کند. تنقیه روغن کرچک می تواند به تحریک رحم کمک کند، که تصور می شود جریان قاعدگی را بهبود می بخشد و درد پریود را کاهش می دهد.

آیا روغن کرچک بر استروژن تأثیر می گذارد؟

مری سابات می‌گوید: اعتقاد بر این است که روغن کرچک دارای خواص ضد استروژنی است، به این معنی که می‌تواند به کاهش میزان استروژن در بدن کمک کند. تصور می‌شود که با تحریک کبد برای دفع هورمون‌ها و سموم اضافی، سطح استروژن را کاهش می‌دهد و همچنین اعتقاد بر این است که به تعادل سایر هورمون‌های بدن مانند تستوسترون و پروژسترون کمک می‌کند. روغن کرچک همچنین می تواند به کاهش التهاب کمک کند، که می تواند به تنظیم سطح هورمون کمک کند.

آیا روغن کرچک باعث خواب آلودگی می شود؟

ساباط می گوید: « روغن کرچک یک ملین طبیعی است و از آن به عنوان یک درمان خانگی برای درمان بی خوابی یا مشکل در خواب استفاده می شود. هنگامی که روغن کرچک به صورت خوراکی مصرف شود، روده کوچک را تحریک می کند تا منقبض شود و غذا را سریعتر در روده ها حرکت دهد. این به کاهش زمان لازم برای حرکت غذا در بدن کمک می کند. او می‌افزاید: «افزایش حرکت روده‌ها می‌تواند به تنظیم هورمون‌های طبیعی خواب بدن کمک کند و مغز را آرام کند و به خواب بهتر کمک کند. علاوه بر این، روغن کرچک دارای خواص ضد التهابی و ضد اسپاسم است که می تواند به کاهش درد و آرامش بدن کمک کند و خوابیدن را راحت تر کند.

آیا روغن کرچک برای موهای شما مضر است؟

تحقیقات کافی در مورد عوارض استفاده از روغن کرچک برای مو در دسترس نیست. این روغن دارای خواص ضد میکروبی است که ممکن است با رشد بیش از حد باکتری ها یا قارچ ها مبارزه کند. همچنین ممکن است از التهاب مضر مو جلوگیری کند.

روغن کرچک چه ظاهری، طعمی و بویی دارد؟

این روغن ظاهری زرد مایل به سبز دارد. دارای بوی مشخص و طعم تهوع آور است.

روغن کرچک از چه چیزی ساخته شده است؟

روغن بیشتر حاوی تری گلیسیرید است. ماده اصلی اسید ریسینولئیک است، یک اسید چرب تک غیراشباع با خواص ضد التهابی. همچنین حاوی اسیدهای اولئیک و لینولئیک است. 

روغن کرچک کجا تولید می شود؟

هند، برزیل و چین تولیدکنندگان اصلی روغن کرچک هستند. این سه کشور بیش از 90 درصد از تولید روغن کرچک جهان را تشکیل می دهند.

آیا روغن کرچک برای چشم بی خطر است؟

اگرچه مضر نیست، استفاده از روغن کرچک روی چشم‌ها ممکن است مطلوب نباشد. این به این دلیل است که روغن کرچک ممکن است پوست را بیش از حد خشک کند زیرا پوست اطراف چشم ظریف است.
گفته می شود که روغن کرچک احتمالا می تواند برای رشد ابروها و مژه ها مفید باشد. اما هیچ مدرکی برای این برنامه وجود ندارد.

آیا روغن کرچک منقضی می شود؟

آره. روغن کرچک خوب شفاف است و کدر نیست. این می تواند هر جایی بین رنگ نی روشن تا رنگ طلایی باشد، اما نه قهوه ای تیره. همچنین روغن کرچک خوب بی بو است.

روغن کرچک چگونه برای خارش پوست سر کار می کند؟

روغن کرچک دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی است که به درمان خارش پوست سر کمک می کند. یک قاشق غذاخوری روغن کرچک را با روغن زیتون و آب نصف لیمو مخلوط کنید. به موهای خود بمالید و بعد از نیم ساعت آبکشی کنید. این ممکن است به درمان شوره سر نیز کمک کند.

آیا بسته های روغن کرچک عوارض جانبی هم دارند؟ اگر بله، آنها چه هستند؟

قطعا نه. حداقل نه به آن شدتی که مصرف خوراکی روغن کرچک ایجاد می کند. بسته های روغن کرچک برای کاهش التهاب، سم زدایی کبد و تحریک غده تیروئید (مفید برای کم کاری تیروئید) شناخته شده است.
ساخت پک ساده است. به سادگی یک پارچه فلانل را در روغن کرچک خیس کنید. یک پد حرارتی روی آن قرار دهید و مستقیماً آن را به مدت یک ساعت روی ناحیه آلوده قرار دهید.

آیا روغن کرچک پوست را تیره می کند؟

بر اساس شواهد حکایتی، روغن کرچک ممکن است به کاهش رنگدانه ها و به حداقل رساندن لکه ها کمک کند. با این حال، هیچ مدرک علمی برای اثبات همین موضوع وجود ندارد.

آیا روغن کرچک می تواند باعث خونریزی شود؟

احتمالا. بر اساس شواهد حکایتی، مصرف بیش از حد روغن کرچک ممکن است منجر به خونریزی گوارشی (به ویژه مقعدی) شود.

خوراکی های کلیدی

  • روغن کرچک در صورت استفاده به مقدار نامناسب می تواند باعث تهوع و استفراغ شود.
  • روغن کرچک در صورت حساسیت می تواند باعث خارش و قرمزی خفیف در ناحیه استفاده شود.
  • برای ایمنی و استفاده بهتر، همیشه قبل از استفاده از روغن کرچک به هر شکلی با پزشک مشورت کنید.
  • مکمل های روغن کرچک حاوی گیاهانی هستند که ممکن است باعث تهوع و حساسیت های پوستی شوند، بنابراین زنان باردار باید از مصرف آنها خودداری کنند.


اسکوپ واقعی روغن کرچک و آنچه را که آنها در مورد آن به شما نمی گویند را در این ویدیوی آشکار دریافت کنید. واقعیت را از داستان جدا کنید و انتخاب های آگاهانه ای برای مو و پوست خود داشته باشید. اکنون به دنبال حقیقت باشید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *