چگونه می توان از پوسته پوسته شدن پوست آفتاب سوختگی خلاص شد؟

روش های ایمن برای مدیریت و تسکین ناراحتی ناشی از لایه برداری پوست در خانه را بیاموزید.

آفتاب سوختگی یکی از شایع ترین دلایل لایه برداری پوست است. با گرم شدن هوا، قرار گرفتن در زیر نور خورشید ممکن است وسوسه انگیز باشد. اما اگر از ضد آفتاب یا ضد آفتاب استفاده نکنید، پوست شما به اشعه ماوراء بنفش خورشید واکنش نشان می‌دهد و می‌سوزد، که ممکن است منجر به لایه‌برداری ناشی از آفتاب سوختگی شود. آفتاب سوختگی ناشی از عوامل مختلفی است، از جمله مدت زمانی که در آفتاب، زمان روز، شدت تابش اشعه ماوراء بنفش، نوع پوست شما و استفاده از هر گونه درمان موضعی یا داخلی . آفتاب سوختگی نه تنها باعث لایه برداری و تحریک پوست می شود بلکه خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می دهد. پس برای جلوگیری از آن چه باید کرد؟ آیا راهی برای خلاص شدن از شر آن وجود دارد؟ ما در این مقاله به همه چیز پاسخ داده ایم. به خواندن ادامه دهید!

در این مقاله

لایه برداری پوست آفتاب سوختگی چیست؟

هنگامی که پوست شما بیش از حد در معرض اشعه های مضر UV قرار می گیرد، نور خورشید به سلول های پوست در اپیدرم آسیب می رساند. سیستم ایمنی بدن شما که سعی می کند از شما در برابر آسیب محافظت کند تحت تأثیر قرار می گیرد و در نتیجه پوست آسیب دیده لایه برداری می شود ( 1 ).

آیا نمی دانید چه مدت پوست شما پس از آفتاب سوختگی پوسته پوسته می شود؟ برای یافتن مطالعه را ادامه دهید.

چه مدت طول می کشد تا پوست شما بعد از آفتاب سوختگی لایه برداری کند؟

خوشبختانه لایه برداری پوست ناشی از آفتاب سوختگی نوعی آسیب کوتاه مدت پوست است ( 1 ). پوست شما می تواند از سه روز تا یک هفته پس از آفتاب سوختگی شروع به لایه برداری کند. به طور کلی، پس از بهبودی کامل پوست، لایه برداری متوقف می شود. کل این روش ممکن است تا دو هفته طول بکشد.

هنگامی که آسیب وارد شد، هیچ راهی برای جلوگیری کامل از لایه برداری وجود ندارد. با این حال، می توانید به حفظ و بهبود پوست سالم زیرین کمک کنید. چگونه؟ بیایید نگاهی به بخش بعدی بیندازیم تا متوجه شویم!

مطالب مرتبط: آیا می توان از سرکه سیب برای آفتاب سوختگی استفاده کرد؟

چگونه از شر آفتاب سوختگی لایه برداری پوست خلاص شویم

1. کمپرس سرد، دوش آب سرد، و حمام خنک

استفاده از کمپرس سرد یا گرفتن دوش/حمام خنک تضمینی برای کاهش لایه برداری نخواهد بود. با این حال، اگر آفتاب سوختگی شما به ویژه گرم، ملتهب و ناخوشایند است، دمای خنک ممکن است باعث تسکین موقتی شود.

می‌توانید با پر کردن یک کیسه پارچه‌ای ضخیم با تکه‌های یخ یا پیچیدن تکه‌های یخ در یک پارچه لباسشویی، یک کمپرس سرد در خانه درست کنید. هرگز یخ را مستقیماً روی پوست آفتاب سوخته قرار ندهید زیرا سرمای شدید ممکن است آسیب بیشتری به پوست وارد کند، لایه برداری را بدتر کرده و روند بهبودی را به تاخیر بیندازد.

protip_iconاشاره کوتاه
از استفاده از برس های اسکراب یا لوفا در هنگام دوش گرفتن خودداری کنید زیرا می توانند پوست را بیشتر تحریک کنند.

2. ژل آلوئه ورا

زنی که از ژل آلوئه ورا روی پوست آفتاب سوخته استفاده می کند

ژل آلوئه ورا که به صورت موضعی استفاده می شود، پوست آفتاب سوخته را آرام و هیدراته می کند و در عین حال التهاب را نیز کاهش می دهد ( 2 ). این خواص ترکیبی به تسریع روند بهبودی آفتاب سوختگی و کوتاه شدن زمان لایه برداری پوست کمک می کند.

ژل را مستقیماً از برگ های آلوئه ورا روی پوست خود بمالید یا از یک محصول طبیعی ژل آلوئه ورا بدون نسخه (OTC) استفاده کنید. از هر گونه ژل آلوئه ورای خریداری شده در فروشگاه که حاوی مواد نگهدارنده شیمیایی است خودداری کنید زیرا ممکن است باعث تشدید تحریک شود.

3. حمام جو دوسر

بلغور جو دوسر کلوئیدی دارای خواص ضد التهابی است ( 3 ). بنابراین می تواند خشکی و سوزش ناشی از آفتاب سوختگی را برطرف کند. همچنین به توانایی پوست برای حفظ رطوبت کمک می کند که به روند بهبودی کمک می کند.

بلغور جو دوسر کلوئیدی با بلغور جو دوسر صبحانه یکسان نیست. با این وجود، می توان از جو کامل برای تهیه بلغور جو دوسر کلوئیدی استفاده کرد. مقداری جو کامل نپخته را در غذاساز یا مخلوط کن بریزید و آنها را آسیاب کنید تا به صورت پودر ریز درآیند. 2-3 فنجان از این پودر را در یک حمام ولرم یا خنک بریزید و به مدت 10-15 دقیقه در آن خیس کنید.

مطالب مرتبط: طرز تهیه حمام جو دوسر، فواید آن و نحوه استفاده از آن

4. لباس های گشاد بپوشید

برای تسکین لایه برداری پوست، لباس های گشاد بپوشید

آفتاب سوختگی و لباس های تنگ ترکیبی ناخوشایند ایجاد می کند. در عوض، لباس‌های گشاد و نرم بپوشید تا پوستتان نفس بکشد و احتمال اصطکاک و تحریک بیشتر کاهش یابد.

5. لایه برداری نکنید

یکی از بدترین کارهایی که می توانید بعد از آفتاب سوختگی انجام دهید، کندن پوست اضافی است. شما خطر ایجاد عفونت و افشای سلول های پوستی را دارید که آماده قرار گرفتن در معرض نیستند، که ممکن است منجر به زخم شود.

6. داروهای ضد التهابی OTC مصرف کنید

زنی که داروهای ضد التهاب مصرف می کند

مصرف آسپرین یا ایبوپروفن که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هستند، می تواند به آرامش پوست و کاهش بخشی از درد و تورم مرتبط با آفتاب سوختگی کمک کند. همچنین می توانید کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه را روی نواحی آسیب دیده بمالید ( 1 ).

همچنین می توانید چند قرص آسپرین یا ایبوپروفن را له کرده و با آب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید که می توانید به آرامی روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

تا زمانی که پوست شما کاملاً از بین برود از لوسیون ها و مرطوب کننده های مبتنی بر نفت یا روغن خودداری کنید.

7. هیدراته بمانید

زمان آن رسیده است که علاوه بر درمان های خارجی، از درون به بیرون برای درمان لایه برداری پوست شروع کنید. صادقانه بگویم، هیچ چیز به اندازه یک لیوان بزرگ آب برای پوست شما مفید نیست. آبرسانی کافی برای پوست سالم ضروری است. هنگامی که پوست شما آسیب دیده است، مانند پس از آفتاب سوختگی، آب حتی بیشتر ضروری می شود.

8. سایر درمان های خانگی

عسل برای لایه برداری پوست به دلیل آفتاب سوختگی

شواهد علمی زیادی برای حمایت از استفاده از چند درمان خانگی برای آفتاب سوختگی وجود ندارد. با این حال، استفاده از آنها بی خطر است مگر اینکه به آنها حساسیت یا حساسیت داشته باشید. می تونی امتحان کنی:

 •  استفاده از کرم موبر منتول روی پوست.
 •  اضافه کردن جوش شیرین به یک حمام خنک.
 •  استفاده از عسل در ناحیه آسیب دیده.
protip_iconاشاره کوتاه
همچنین می توانید از مرطوب کننده مبتنی بر سویا برای آفتاب سوختگی استفاده کنید زیرا حاوی آنتی اکسیدان است و از آسیب پوستی ناشی از UV-B جلوگیری می کند ( 6 ).

ما نکاتی را در بخش زیر آورده ایم که به شما در جلوگیری از لایه برداری پوست ناشی از آفتاب سوختگی کمک می کند. به پیمایش ادامه دهید تا بیشتر بدانید.

مرتبط: 7 درمان طبیعی برای لب های آفتاب سوخته و نکات پیشگیری

چگونه از لایه برداری پوست در برابر آفتاب سوختگی جلوگیری کنیم؟

 •  کرم ضد آفتاب حاوی SPF 30 یا بیشتر را هر دو ساعت یکبار استفاده کنید.
 •  تا حد امکان از نور خورشید دوری کنید.
 •  تا حد امکان پوست را با لباس های آستین بلند، کلاه و روسری های سبک بپوشانید.
 •  هنگام بیرون آمدن از خانه از عینک آفتابی و کلاه لبه پهن استفاده کنید.
 •  برای جلوگیری از کم آبی مایعات فراوان بنوشید.
 •  به هر قیمتی از سولاریوم خودداری کنید.

یک مطالعه نظرسنجی آنلاین در سال 2018 روی 3106 شرکت‌کننده برای تعیین زمینه‌های آفتاب سوختگی در بزرگسالان آمریکایی انجام شد. 50.7٪ از شرکت کنندگان گزارش کردند که 1-3 ساعت در فضای باز بودند و 38.9٪ به مدت 3-6 ساعت در فضای باز بودند. متداول ترین زمینه بیان شده شنا با 32.5 درصد بود، در حالی که کار در فضای باز با 26.2 درصد و تعطیلات با 20.7 درصد بود. فقط 5.5 درصد قصد برنزه شدن داشتند. در مجموع 79.6 درصد گزارش داده اند که از ضد آفتاب استفاده کرده اند.

گاهی اوقات، لایه برداری پوست می تواند آنقدر بد شود که نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشد. در بخش بعدی بدانید چه زمانی باید با پزشک مشورت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت ایجاد تاول های قرمز با پزشک مشورت کنید

لایه برداری از آفتاب سوختگی به ندرت باعث نگرانی می شود و معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. با این حال، در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر باید از کمک پزشکی استفاده کنید:

 •  تورم.
 •  ترشح مایع از ناحیه آسیب دیده
 •  تاول هایی که ملتهب یا زرد می شوند.
 •  تب، حالت تهوع یا لرز.

همچنین می‌توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید تا در مورد بهترین گزینه‌های درمان آفتاب سوختگی برای نوع پوست و مشکلات پوستی خود مطلع شوید.

خط پایین

لایه برداری پوست بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از آفتاب سوختگی است. درمان‌های خانگی ساده – مانند آلوئه ورا و کمپرس سرد – می‌توانند به کاهش التهاب، خارش و قرمزی، تسریع بهبودی و کاهش درجه و مدت لایه‌برداری کمک کنند.

لایه برداری از آفتاب سوختگی به ندرت نیاز به درمان دارویی دارد. اما اگر علائمی مانند حالت تهوع، تب، یا تاول های جدی در شما ایجاد شد، یا اگر متوجه علائم عفونت شدید، فورا با پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا لایه برداری از آفتاب سوختگی تبدیل به برنزه می شود؟

نه، پوسته شدن پوست آفتاب سوختگی ممکن است برنزه شما را روشن‌تر کرده و سریع‌تر محو شود. با این حال، از استفاده از محصولات برنزه کننده در هنگام لایه برداری پوست خودداری کنید تا از ایجاد لکه های ناهموار جلوگیری کنید.

آیا لوسیون یا آلوئه برای آفتاب سوختگی بهتر است؟

هم لوسیون و هم آلوئه ورا برای آفتاب سوختگی مفید هستند. می توانید از لوسیون یا ژل حاوی آلوئه برای نجات التهاب و آبرسانی پوست خود استفاده کنید ( 4 ). تا زمانی که پوست شما به طور کامل بهبود یابد از لوسیون های مبتنی بر نفت خودداری کنید.

آیا روغن نارگیل برای آفتاب سوختگی مفید است؟

روغن نارگیل ممکن است به آبرسانی پوست و جلوگیری از خشکی ناشی از آفتاب سوختگی کمک کند ( 5 ). با این حال، توصیه می شود که روغن نارگیل را پس از بهبودی پوست خود بمالید.

آیا Vicks Vaporub برای آفتاب سوختگی خوب است؟

شواهد حکایتی نشان می دهد که Vicks Vaporub ممکن است آفتاب سوختگی را تسکین دهد. با این حال، هیچ مدرک علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

خوراکی های کلیدی

 • آفتاب سوختگی می تواند باعث لایه برداری پوست و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست شود.
 • لایه برداری پوست زمانی اتفاق می افتد که بالاترین لایه پوست آسیب ببیند.
 • پوشیدن لباس محافظ و استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF بالا قبل از بیرون آمدن می تواند به جلوگیری از اثرات آفتاب سوختگی و لایه برداری پوست کمک کند.
 • استفاده از آلوئه ورا و کمپرس سرد، مصرف داروهای مسکن بدون نسخه و هیدراته ماندن می تواند به تسکین پوست آفتاب سوخته و تسریع روند بهبودی کمک کند.
 • در صورت بروز تب، تاول و حالت تهوع، فوراً با متخصص پوست مشورت کنید.

آفتاب سوختگی می تواند دردناک باشد، اما لایه برداری پوست در واقع روشی است که بدن از شما در برابر سرطان محافظت می کند. در این ویدیو بیشتر بدانید!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *