پارابن ها چیست؟ آیا آنها واقعا برای پوست شما مضر هستند؟

بیاموزید که چرا از این ترکیبات در لوازم آرایشی استفاده می شود و چگونه روی پوست شما تأثیر می گذارد.

محصول “بدون پارابن” کلمه کلیدی جدیدی است که در صنعت مراقبت از پوست در گردش است. اما چرا؟ پارابن ها چیست؟ آیا آنها به پوست و سلامت شما آسیب می رسانند؟ پارابن ها مواد نگهدارنده ای هستند که در اکثر محصولات آرایشی و بهداشتی برای افزایش ماندگاری استفاده می شوند. در حالی که مواد نگهدارنده در بسیاری از محصولات فاسد شدنی، از جمله غذاها و نوشیدنی ها یافت می شود، چرا پارابن ها تحت فشار قرار می گیرند؟ این مقاله به تمام سؤالات شما پاسخ می دهد، بنابراین اجازه دهید ما مستقیماً به آن بپردازیم تا بفهمیم پارابن چیست.

protip_iconاشاره کوتاه
اثر ضد میکروبی پارابن ها و کاربرد بالقوه آنها به عنوان مواد نگهدارنده برای اولین بار در سال 1924 توسط دکتر تئودور سابالیچکا گزارش شد.

در این مقاله

پارابن ها چیست؟

پارابن ها چیست؟

پارابن ها گروهی از نگهدارنده های شیمیایی هستند که به طور گسترده در محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود . از مرطوب‌کننده‌ها، شامپوها و سرم‌های موجود در بازار گرفته تا کرم‌ها، لوسیون‌ها و خمیردندان‌ها – تقریباً همه محصولات آرایشی حاوی پارابن هستند. پارابن ها از رشد باکتری ها و کپک ها در محصول جلوگیری می کنند. محصولات حاوی پارابن می توانند ماه ها و حتی سال ها دوام بیاورند.

رایج ترین پارابن های مورد استفاده عبارتند از:

 • بوتیل پارابن
 • ایزو بوتیل پارابن
 • پروپیل پارابن
 • متیل پارابن
 • اتیل پارابن

 

protip_iconاشاره کوتاه
متیل پارابن و پروپیل پارابن پرمصرف ترین پارابن ها هستند. اینها معمولاً در غلظت های 0.4٪ یا کمتر استفاده می شوند ( 11 ).

حتما این اسامی را در لیست مواد تشکیل دهنده اکثر محصولات آرایشی و مراقبت از پوست دیده اید. یک محصول واحد می تواند حاوی یک یا چند نوع پارابن باشد. پارابن ها اغلب در ترکیب با سایر مواد نگهدارنده استفاده می شوند تا مطمئن شوند که می توانند محصول را در برابر طیف وسیعی از باکتری ها و میکروب ها محافظت کنند.

از دهه 1950، پارابن ها به طور گسترده ای در محصولات آرایشی مورد استفاده قرار گرفته اند. پارابن ها به دلیل ملایم بودن، غیر حساس بودن و موثرتر از مواد نگهدارنده محبوب هستند.

بررسی مواد آرایشی (CIR) با همکاری FDA به این نتیجه رسید که پارابن ها برای استفاده در لوازم آرایشی بی خطر هستند ( 1 ). پارابن ها به دلیل خواص ضد میکروبی عالی خود به طور گسترده در لوازم آرایشی، مواد غذایی، شوینده ها و حتی داروها استفاده می شوند.

چرا پارابن برای شما مضر است؟

آیا پارابن برای شما مضر است

پارابن ها به دلایل زیر برای شما مضر هستند:

 • محققان دریافتند که پارابن ها به راحتی توسط پوست شما جذب می شوند و در بافت ها و مایعات بدن شما باقی می مانند ( 2 ).
 • محققان همچنین پارابن ها را در شیر مادر، سرم، ادرار و مایع منی تشخیص دادند ( 3 ).
 • همچنین پارابن در بافت سینه بیماران مبتلا به سرطان سینه شناسایی شد ( 4 ). یک فرضیه افزایش بروز سرطان سینه در ناحیه جانبی فوقانی سینه را با استفاده از دئودورانت زیر بغل (حاوی پارابن) مرتبط می کند.
 • پارابن ها به عنوان بیگانه استروژن در نظر گرفته می شوند. به عبارت دیگر، این مواد شیمیایی می توانند هورمون استروژن i را  در بدن شما تقلید کنند. پارابن ها به گیرنده های استروژن در بدن شما متصل می شوند. در مقایسه با متیل پارابن و اتیل پارابن، بوتیل پارابن و پروپیل پارابن دارای فعالیت استروژنی بالایی در بدن انسان هستند. این فعالیت استروژنی ممکن است منجر به ایجاد سرطان سینه شود ( 2 ).
 • پارابن ها می توانند آسیب های سطح سلولی ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را افزایش دهند، که حتی ممکن است باعث سرطان پوست شود ( 5 ).
 • پارابن ها همچنین می توانند پوست را حساس کرده و باعث واکنش های آلرژیک شوند. یک مطالعه نشان داد که اتیل پارابن به عنوان یک عامل ضد قارچی (5٪) روی پوست انسان استفاده می شود، باعث درماتیت تماسی i  می شود ( 6 ).

به همین دلایل، بسیاری از برندهای لوازم آرایشی و مراقبت از پوست به سمت محصولات «بدون پارابن» روی آوردند. با این حال، با وجود اینکه این محصولات ادعا می کنند که فاقد پارابن هستند ، همچنان از مواد نگهدارنده استفاده می کنند. معمولاً از الکل، عصاره دانه گریپ فروت یا سوربات به عنوان نگهدارنده استفاده می شود.

از این رو، بسیاری از نهادهای نظارتی در کشورهای مختلف، غلظت پارابن ها را در محصولات تنظیم می کنند.

اقدامات نظارتی در مورد استفاده از پارابن

دوز پارابن

نهادهای نظارتی غلظت پارابن ها را بررسی کردند و درصد آنها را تا حدی محدود کردند که برای مصرف کنندگان ایمن باشد (در محدوده ایمنی).

به عنوان مثال، کمیته علمی اروپا در مورد محصولات مصرفی (SCCP) پیشنهاد کرد که در محصولات آرایشی و بهداشتی، پارابن های فردی را می توان با غلظت 0.4٪ استفاده کرد و غلظت کل پارابن ها (مخلوطی از چندین پارابن) باید 0.8٪ باشد (7 ) .

بررسی اجزای آرایشی و بهداشتی (CIR) همچنین غلظت مشابه SCCP را برای محصولات فروخته شده در ایالات متحده توصیه می کند.

دانمارک استفاده از پارابن ها را در محصولات آرایشی و بهداشتی برای کودکان زیر 3 سال ممنوع کرده است ( 8 ).

به نظر می رسد که ترس و نگرانی ما در مورد پارابن درست است. با این حال، یافتن لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست بدون پارابن کار دشواری نیست. در اینجا چند محصول بدون پارابن وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

آیا می توان از پارابن اجتناب کرد؟ بله، اما فقط تا حدی. حذف هر محصولی که حاوی پارابن است عملا غیرممکن است. از این رو، اعتدال کلیدی است.

خانمی که از ماسک صورت طبیعی بدون پارابن استفاده می کند

اگر از سرم‌ها، لوسیون‌ها، ماسک‌ها و ضد تعریق‌ها استفاده می‌کنید ، از  محصولات حاوی پارابن خودداری کنید زیرا غلظت بالایی از این مواد نگهدارنده را به بدن شما منتقل می‌کنند. می توانید مواد طبیعی را به عنوان جایگزین بررسی کنید.

اینفوگرافیک: کانون توجه مواد تشکیل دهنده: پارابن

اینفوگرافیک زیر را برای اطلاعات کامل در مورد پارابن ها بررسی کنید و متوجه شوید که آیا آنها برای پوست و سلامت شما مضر هستند یا خیر. می‌توانید درباره چرایی استفاده از آنها، حقایق نه چندان جالب، نحوه جلوگیری از خطرات آنها و جایگزین‌هایی که باید امتحان کنید، اطلاعات بیشتری کسب کنید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا حقیقت پارابن ها را درک کنید و متوجه خواهید شد که آیا ترس و نگرانی شما در مورد این ذرات موجه است یا خیر.

6 عارضه جانبی پارابن (اینفوگرافی)

بیایید معنای پارابن را خلاصه کنیم. پارابن ها نوعی نگهدارنده شیمیایی هستند که معمولا در لوازم آرایشی استفاده می شود. متأسفانه، پارابن ها که در طیف گسترده ای از محصولات زیبایی گنجانده شده اند، با مشکلات عمده سلامتی مرتبط هستند. اکنون که از عواقب مضر پارابن آگاه هستید، چرا به سراغ محصولات بدون پارابن نروید؟ روال زیبایی طبیعی را همین الان شروع کنید!

اما توجه داشته باشید که برچسب “فاقد پارابن” به این معنی نیست که یک محصول فاقد مواد شیمیایی است. هنوز مقداری مواد نگهدارنده در آن وجود دارد. برای ایمن بودن، تعداد پارابن های موجود در محصولاتی که استفاده می کنید را بررسی کنید و سعی کنید تا حد امکان آن را کم نگه دارید.

سوالات متداول

آیا پارابن باعث ریزش مو می شود؟

خیر، در حال حاضر هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد پارابن ها باعث ریزش مو می شوند.

آیا وازلین فاقد پارابن است؟

خیر، وازلین حاوی پارابن است.

آیا پارابن باعث ایجاد چین و چروک می شود؟

نه، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد پارابن ها باعث ایجاد چین و چروک می شوند.

آیا زغال اخته پارابن دارد؟

بله، پارابن ها از پارا هیدروکسی بنزوئیک اسید که در زغال اخته وجود دارد، مشتق شده اند ( 9 ).

آیا شیر حاوی پارابن است؟

بله، محصولات لبنی ممکن است حاوی غلظت بالایی از پارابن باشند ( 10 ).

خوراکی های کلیدی

 • پارابن ها نگهدارنده های شیمیایی هستند که در محصولات آرایشی و بهداشتی مختلف مانند شامپوها، کرم ها و سرم ها استفاده می شوند.
 • آنها ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند یا آلرژی های جدی ایجاد کنند.
 • کمیته علمی اروپا در مورد محصولات مصرفی و بررسی مواد آرایشی، غلظت کل پارابن 0.8 درصد در محصولات آرایشی را توصیه می کند.

چرا شرکت ها از پارابن ها دور می شوند و به سمت محصولات مراقبت از پوست بدون پارابن می روند؟ مزایای مراقبت از پوست بدون پارابن و اینکه چگونه می تواند برای پوست شما مفید باشد را از ویدیو زیر بیاموزید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *