چگونه موهای خود را مرطوب کنید: یک راهنمای قطعی

شامپوهای آبرسان و روغن های طبیعی کلید نرمی و تغذیه مو هستند.

حالت دادن مکرر موها از طریق سشوار کشیدن، استفاده از مواد شیمیایی و حالت دادن حرارتی می تواند نیاز به رطوبت مو را افزایش دهد . این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا سریعاً آرایش کنید، اما تمایل دارند موهای شما را خشک کنند، منجر به شکستگی یا شکافتن موها شوند و به آن آسیب برسانند. بنابراین، چگونه می توانید قفل های خود را به سلامت بازگردانید؟

مرطوب نگه داشتن موهایتان می تواند این کار را برای شما انجام دهد. با این حال، برای جلوگیری از آسیب بیشتر به موهای شما، باید به روش صحیح انجام شود. این مقاله شما را با دلایل خشکی مو، بهترین راه‌های مرطوب کردن آن‌ها و برخی درمان‌های خانگی برای حفظ سلامت آن آشنا می‌کند. به پایین بروید!

در این مقاله

علل خشکی مو

زنی که موهای خشکش را گرفته است

دلایل مختلفی برای خشکی مو وجود دارد. اگر پوست سر شما سبوم کافی تولید نکند، ممکن است موهایتان خشک شود. با افزایش سن، تولید سبوم شروع به کاهش می کند. این وضعیت به موهای خشک و شکننده می انجامد که رطوبت ندارند.

عوامل دیگری که می توانند منجر به خشکی مو شوند عبارتند از:

 • استفاده بیش از حد از ابزارهای حالت دهنده: گرمای ناشی از ابزارهای حالت دهنده مانند غلطک داغ، بیگودی، اتوی صاف و سشوار رطوبت طبیعی موهای شما را از بین می برد و باعث خشکی آن می شود . رنگرزی و درمان های شیمیایی نیز اغلب به خشکی مو کمک می کند.
 • شامپو زدن مکرر: شامپو زدن مکرر می تواند موهای شما را خشک کند. مواد شیمیایی خشن موجود در شامپو می تواند به موهای شما آسیب برساند و باعث وز شود. همچنین استفاده نکردن از نرم کننده بعد از شامپو می تواند موهای شما را خشک، کدر و بی روح جلوه دهد.
 • شرایط سخت محیطی: قرار گرفتن موهای شما در معرض باد، آفتاب، کلر و شرایط سخت آب و هوایی می تواند باعث کدر شدن و خشک شدن موها شود.
 • برس زدن بد: برس های فلزی با موهای ناهموار می توانند موهای شما را خشک کرده و منجر به شکستگی شوند.

این روش های ساده و در عین حال موثر را بررسی کنید تا یاد بگیرید چگونه موهای خشک را مرطوب کنید و موهای نرم و شاداب خود را بازیابی کنید.

بهترین راه برای مرطوب کردن موهای شما

1. از شامپو و نرم کننده مرطوب کننده استفاده کنید

شخصی که در یک سالن موها را حالت دهی می کند

از شامپوهای آبرسان و نرم کننده های عمیق مناسب برای نوع موهای شما استفاده کنید . همچنین می‌توانید نرم‌کننده‌ها یا مرطوب‌کننده‌های مو را انتخاب کنید که رطوبت بیشتری به موهای شما می‌دهد. این محصولات می توانند رطوبت از دست رفته موهای خشک شما را جبران کرده و به تغذیه آن ها کمک کنند.

مطالب مرتبط: نرم کننده مو – فواید و نحوه استفاده از آن

2. به آب سرد آبکشی کنید

شستشوی مو با آب داغ می تواند رطوبت و چربی طبیعی آن را از بین ببرد. این کار موهای شما را خشک، وز و شکننده می کند. آب سرد رطوبت مو و منافذ پوست سر را می‌بندد و از ورود کثیفی و ناخالصی‌ها جلوگیری می‌کند.

مطالب مرتبط: بهترین نکات شستشوی مو برای شستن موهایتان به روش صحیح

3. یک سرم را به برنامه روزانه مراقبت از مو اضافه کنید

زنی که بعد از زدن سرم موهایش را شانه می کند

سرم های مو کمک می کند موهای شما را با رطوبت بپوشانید و از آسیب های ناشی از میله های فر کردن، اتوهای صاف و سشوار محافظت کنید . سرم ها موخوره را کاهش داده و موهای شما را براق و صاف می کنند. پس از شامپو کردن و حالت دادن به موهای مرطوب ، سرم را روی موهای مرطوب بمالید . شما همچنین می توانید از آن به عنوان یک لمس نهایی بر روی رشته های خشک و حالت دار استفاده کنید تا درخشندگی فوری را به آن اضافه کنید.

مطالب مرتبط: چگونه یک روال مراقبت روزانه از موی سالم را حفظ کنیم

4. از شامپوی خشک استفاده کنید

شامپو زدن روزانه باعث خشکی مو می شود. به جای شستن منظم موهایتان، از شامپوهای خشک بین دو شستشو استفاده کنید تا موهایتان شاداب شود و از تجمع چربی روی پوست سرتان جلوگیری شود . زمانی که تارهای شما احساس چربی می کنند و انتهای آن به رطوبت نیاز دارد، از شامپوی خشک استفاده کنید.

5. استفاده از ابزارهای سبک داغ را محدود کنید

ابزارهای حالت دهنده حرارتی می توانند موهای شما را خشک کنند. اگر نمی توانید به طور کلی از آنها اجتناب کنید، آنها را در کمترین/خنک ترین حالت استفاده کنید و برای جلوگیری از سرخ شدن موهایتان از یک محافظ حرارتی استفاده کنید . از محصولات حالت دهنده بدون حرارت مانند اسپری های تنظیم کننده، موس مو و ژل برای جلوگیری از آسیب و هیدراته نگه داشتن موهایتان استفاده کنید .

6. از ماسک موی حالت دهنده عمیق استفاده کنید

زنی که از ماسک موی حالت دهنده عمیق استفاده می کند

درمان هفتگی ماسک مو یک اقدام عالی برای حفظ سلامت کلی موهای شما است. ماسک مو با مواد مغذی مانند عسل و زرده تخم‌مرغ می‌تواند موهای خشک را مرطوب کند، درخشندگی بیشتری به موها بدهد و موها را نرم کند. این یکی از بهترین مرطوب کننده های مو است که می توانید در خانه تهیه کنید. این درمان موهای آسیب دیده را ترمیم می کند و تارهای مو را در سطح عمیقی حالت می دهد. همچنین می توانید برای آبرسانی و لطافت بیشتر، روغن مو یا سرم را دنبال کنید.

7. روغن های مغذی مو را بمالید

زنی که از روغن موی مغذی استفاده می کند

موهای خشک و شکننده به دلیل کمبود رطوبت مستعد ابتلا به استاتیک هستند. روغن های نارگیل، بادام، آرگان و زیتون می توانند به مرطوب کردن رشته های کسل کننده شما کمک کنند. چند قطره از هر یک از این روغن ها را به انتهای خشک موهای خود بمالید و به آرامی برس بزنید. همچنین می‌توانید این روغن‌ها را روی طول قفل‌های خود ماساژ دهید تا آنها را صاف کرده و موخوره را از بین ببرید.

شما همچنین می توانید موهای خود را مرتب کنید، از حوله های میکروفایبر استفاده کنید و از یک رژیم غذایی مغذی پیروی کنید تا رطوبت طبیعی موهای خود را حفظ کنید.

اکنون که ایده ای در مورد نحوه مرطوب کردن موها دارید، به دنبال چند روش خانگی برای حفظ رطوبت موها بروید.

داروهای DIY برای مدیریت موهای خشک

1. روغن نارگیل

خواص مرطوب کنندگی روغن نارگیل از ریزش پروتئین مو جلوگیری می کند ( 1 ). این کار موهای شما را نرم، هیدراته و انعطاف پذیر نگه می دارد.

شما نیاز خواهید داشت
 • روغن نارگیل بکر (در صورت نیاز)
جهت ها
 1. موها و پوست سر خود را به آرامی با روغن نارگیل بکر به مدت چند دقیقه ماساژ دهید.
 2. بگذارید یک ساعت بماند.
 3. موهای خود را با یک شامپوی ملایم آبکشی کنید. با یک نرم کننده دنبال کنید.
 4. این کار را 1-2 بار در هفته انجام دهید.

2. موز و روغن زیتون

مطالعات نشان می دهد که موز در نرم کننده های مو استفاده می شود و روغن زیتون دارای خواص نرم کنندگی است که به مرطوب کردن مو کمک می کند ( 2 )، ( 3 ). این مواد ممکن است با هم برای تغذیه و نرم کردن موهای شما کار کنند.

شما نیاز خواهید داشت
 • 1 عدد موز رسیده
 • 1-2 قاشق غذاخوری روغن زیتون بکر
جهت ها
 1. موز رسیده و روغن زیتون بکر را با هم مخلوط کنید.
 2. این خمیر را روی موهای مرطوب و پوست سر بمالید.
 3. بگذارید 15-20 دقیقه قبل از شستشو بماند.
 4. این کار را یک بار در هفته انجام دهید.

3. روغن و عسل دانه کدو تنبل

عسل یک مرطوب کننده عالی است و در فرمولاسیون نرم کننده های مو استفاده می شود ( 4 ). روغن دانه کدو تنبل می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند ( 5 ).

شما نیاز خواهید داشت
 • 1 قاشق غذاخوری روغن دانه کدو تنبل
 • 2 قاشق غذاخوری عسل
 • 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل
جهت ها
 1. دانه کدو تنبل و روغن نارگیل را با عسل مخلوط کنید.
 2. این مخلوط را روی موهای خیس بمالید.
 3. بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند و سپس با یک پاک کننده ملایم بشویید.
 4. با یک نرم کننده دنبال کنید.
 5. این کار را 1-2 بار در هفته برای بهترین نتیجه انجام دهید.

4. شی باتر

کره شیا دارای خواص نرم کنندگی عالی است که می تواند موهای خشک و آسیب دیده را درمان کند ( 6 ).

شما نیاز خواهید داشت
 • 1-2 قاشق غذاخوری کره شی
جهت ها
 1. کره شی را گرم کنید و پوست سر و موهای خود را به آرامی با آن ماساژ دهید.
 2. بگذارید 30-60 دقیقه بماند.
 3. موهای خود را با یک شوینده ملایم آبکشی کرده و با نرم کننده ادامه دهید.
 4. این کار را 1-2 بار در هفته انجام دهید.
protip_iconاشاره کوتاه
در حالت خام، شی باتر دارای رایحه ای تند و آجیلی است که ممکن است برای بسیاری از افراد جذاب نباشد. با این حال، برای خنثی کردن بو، می توانید با هر اسانس معطر مخلوط کنید.

5. آلوئه ورا و اسطوخودوس

آلوئه ورا دارای اثرات محافظت کننده نور است که می تواند به جلوگیری از آسیب مو ناشی از اشعه های خشن خورشید کمک کند ( 7 ). روغن اسطوخودوس می تواند به رشد مو کمک کند در حالی که موهای شما را در تمام طول روز بوی مطبوع می بخشد ( 8 ).

شما نیاز خواهید داشت
 • ¼ فنجان ژل آلوئه ورا
 • 1 فنجان آب
 • 2-3 قطره روغن اسطوخودوس
جهت ها
 1. ژل آلوئه و آب را با هم مخلوط کنید.
 2. روغن اسطوخودوس را به این ترکیب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
 3. این مخلوط را به یک بطری اسپری منتقل کنید.
 4. آن را روی موها و پوست سر خود اسپری کنید.
 5. این کار را روزانه یا در صورت نیاز تکرار کنید.

6. تخم مرغ خام و روغن زیتون

روغن زیتون حاوی اولئوروپئین است که باعث رشد مو می شود ( 9 ). تخم مرغ سرشار از چربی و پروتئین است که مو را تغذیه و مرطوب کرده و آن را صاف و ابریشمی می کند.

شما نیاز خواهید داشت
 • 1 عدد تخم مرغ خام
 • 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون
جهت ها
 1. تخم مرغ و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید.
 2. این مخلوط را به موها و پوست سر خود بمالید.
 3. سر خود را با حوله بپوشانید و 30-60 دقیقه صبر کنید.
 4. موهای خود را با یک شوینده ملایم آبکشی کرده و با نرم کننده ادامه دهید.
 5. این کار را یک بار در هفته انجام دهید.
protip_iconاشاره کوتاه
هنگام شستن این ماسک از روی موهای خود از آب داغ استفاده نکنید زیرا می تواند تخم مرغ را بپزد و پاک کردن آن و همچنین از بین بردن بوی تخم مرغ را دشوار کند.

اینفوگرافیک: بهترین روش های DIY برای مرطوب کردن موهای خشک

آیا موهای خود را تحت فشار درمان های شیمیایی و حرارتی قرار داده اید؟ در حالی که اینها ممکن است شما را شیک نشان دهند، شما همچنین باید موهای خود را برای سالم نگه داشتن آنها نوازش کنید. رطوبت کلید سلامت مو است. از این روش های ساده DIY برای بهبود رطوبت مو و حفظ رطوبت آن استفاده کنید.

عرض=

موهای خشک مستعد شکستگی و دو شاخه شدن انتهای مو هستند. در چنین شرایطی، مرطوب کردن مو به مبارزه موثر با آسیب کمک می کند. با این حال، دلایل خشکی مو بسیار زیاد است، مانند روش های بد برس زدن، شامپو زدن مکرر، شرایط محیطی و استفاده منظم از ابزارهای حالت دهنده. بنابراین برای به حداقل رساندن خشکی، از شامپوی مرطوب کننده استفاده کنید و موهای خود را با آب سرد آبکشی کنید. استفاده منظم از سرم مو، شامپوی خشک، استفاده از روغن مو، به حداقل رساندن استفاده از ابزارهای حالت دهنده و شامل ماسک مو می تواند به طور موثری مو را مرطوب کند. شما می توانید از هر روشی که در بالا ذکر شد برای افزایش سطح رطوبت موهای خود استفاده کنید.

سوالات متداول

چگونه می توانم موهایم را یک شبه آبرسانی کنم؟

اینها چند راه عالی برای آبرسانی به موهایتان در طول شب هستند:
• قبل از رفتن به رختخواب موهایتان را کاملا برس بزنید تا شل شوند، پوست سرتان تحریک شود و به توزیع روغن طبیعی مو کمک کنید.
• قبل از خواب از یک سرم موی آبرسان یا روغن موی مرطوب کننده استفاده کنید تا به موهایتان و تارهایتان قدرت بیشتری برای مقابله با موخوره بدهد.
• برای جلوگیری از وز و نامرتبی موها، از ماسک شبانه استفاده کنید و موهای خود را بپیچید.
• از روبالشی ابریشمی برای جلوگیری از موخوره، اصطکاک، خشکی و از دست دادن رطوبت خود استفاده کنید.

کدام بهتر است: روغن نارگیل یا روغن زیتون برای مو؟

روغن نارگیل و روغن زیتون هر دو برای مو مفید هستند. این روغن ها دارای خواص مغذی مشابهی برای مو هستند و اینکه کدام یک از آنها استفاده می کنید به نوع مو و مسائل شما بستگی دارد. با این حال، روغن زیتون بهتر از روغن نارگیل به تارهای مو نفوذ می کند.

آیا مرطوب کننده موها را تقویت می کند؟

مرطوب کننده ها به حفظ رطوبت در تارهای مو کمک می کنند و از خشکی، شکننده شدن و ضعیف شدن موها جلوگیری می کنند. پیروی از یک رژیم غذایی سالم و استفاده از ماسک های معمولی مو برای تغذیه نیز می تواند به تقویت مو کمک کند.

آیا باید روزانه از مرطوب کننده مو استفاده کنم؟

بستگی به بافت و نوع موی شما دارد. کسانی که موهای چرب دارند می توانند هفته ای یکبار از مرطوب کننده مو استفاده کنند. اما، اگر موهای خشکی دارید، باید روزانه از آن استفاده کنید. افرادی که دارای انواع موی 1A تا 2B هستند ممکن است نیازی به استفاده منظم از آن نداشته باشند. با این حال، انواع موهای ضخیم تر مانند 3A-4C ممکن است روزانه به آن نیاز داشته باشند.

آیا می توانم موهایم را بیش از حد مرطوب کنم؟

بله، ممکن است در صورت استفاده بیش از حد از محصول، موهای خود را بیش از حد مرطوب کنید. با توجه به نوع و بافت موی خود، از مصرف بیش از حد محصولات مرطوب کننده به یکباره خودداری کنید. می تواند موهای شما را بسیار چرب و صاف کند. همچنین می تواند باعث اضافه بار رطوبت شود که ممکن است به موهای غیر قابل کنترل منجر شود.

خوراکی های کلیدی

 • استفاده بیش از حد از شامپوها، همیشه استفاده از ابزارهای حالت دهنده، عوامل محیطی و شیوه های نادرست برس زدن ممکن است باعث خشک شدن موها شود.
 • برای مرطوب کردن موهای خود، از محصولات مراقبت از موی مناسب استفاده کنید، وعده های غذایی مغذی بخورید و از استفاده بیش از حد از ابزار خودداری کنید.
 • می توانید مواد تشکیل دهنده بسیاری از داروهای مرطوب کننده مو را درست در انبارهای خود پیدا کنید – از جمله روغن نارگیل، موز، عسل و غیره.
 • از موهای خود در برابر وسایل گرم کننده یا هر چیز دیگری که می تواند آن را خشک کند محافظت کنید.

با این ویدیوی ساده با نحوه صحیح مرطوب کردن موهای خشک طبیعی قدم به قدم آشنا شوید. در کمترین زمان ممکن موهای خود را سالم و سالم نشان دهید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *