6 بهترین فواید ماندلیک اسید و نحوه استفاده از آن برای پوست

یک لایه بردار شیمیایی ملایم برای باز کردن منافذ شما و رفع تمام مشکلات پوستی مربوط به آنها.

لایه برداری مکرر پوست برای جوان سازی پوست و بهبود ظاهر آن بسیار مهم است. اگرچه لایه‌بردارهای شیمیایی موثر هستند، اما می‌توانند بر روی پوست خشن باشند. اینجاست که فواید اسید ماندلیک نمایان می شود. این یک لایه‌بردار شیمیایی ملایم‌تر و نوعی AHA (آلفا هیدروکسی اسید) است که به مبارزه با لکه‌های تیره، جوش‌های سرسیاه و سرسفید کمک می‌کند و پوستی یکدست را ایجاد می‌کند. این ماده از بادام تلخ تهیه شده و پوست را نرم و درخشان نگه می دارد.

در این مقاله، فواید پوستی اسید ماندلیک، نحوه عملکرد، نحوه استفاده از آن، پنج بهترین محصول حاوی این اسید ملایم و اقدامات احتیاطی که باید در نظر داشته باشید را بیشتر بررسی خواهیم کرد. اسکرول را ادامه دهید!

protip_iconآیا میدانستید؟
داروساز آلمانی فردیناند لودویگ وینکلر در سال 1831 در حالی که آمیگدالین، عصاره بادام تلخ را با اسید هیدروکلریک رقیق شده حرارت می داد، اسید ماندلیک را کشف کرد.

در این مقاله

ماندلیک اسید چگونه برای پوست شما مفید است؟

استفاده از اسید ماندلیک برای پوست شما فواید زیادی دارد. در اینجا یک لیست است:

1. هایپرپیگمانتاسیون را کاهش می دهد

زنان مبتلا به هایپرپیگمانتاسیون ممکن است از اسید ماندلیک سود ببرند

ملاسما و هیپرپیگمانتاسیون بعد از آکنه را می توان با استفاده از اسید ماندلیک به طور موثر کاهش داد. یک مطالعه نشان داد که اسید ماندلیک و اسید سالیسیلیک می توانند به کاهش علائم آکنه کمک کنند ( 1 ). مطالعه دیگری نشان داد که استفاده از اسید ماندلیک 10 درصد به مدت 12 هفته منجر به کاهش 69 درصدی هیپرپیگمانتاسیون شد ( 2 ) .

 

2. ملایم بر روی پوست

خانم هایی با پوست حساس ممکن است از اسید ماندلیک بهره مند شوند

لایه برداری شیمیایی حاوی اسید گلیکولیک بسیار موثر است. اما اگر پوست حساسی دارید، اسید گلیکولیک می تواند پوست شما را تحریک کند و باعث قرمزی، تورم و هایپرپیگمانتاسیون پس از لایه برداری شود. از طرف دیگر، ماندلیک اسید برای پوست ملایم‌تر است و برای انواع پوست‌های حساس بهترین است.

مطالعه ای که بر روی بیماران هندی انجام شد تأیید کرد که اسید ماندلیک به اندازه اسید گلیکولیک به عنوان یک لایه بردار مؤثر است، اما اولی بهتر تحمل می شود ( 3 ). مطالعه دیگری تأیید کرد که لایه برداری با اسید ماندلیک 45 درصد به همان اندازه یک لایه برداری با اسید سالیسیلیک مؤثر است، اما اسید ماندلیک ایمن تر است و عوارض جانبی کمتری دارد ( 4 ).

3. به کاهش آکنه کمک می کند

زنان مبتلا به آکنه ممکن است از اسید ماندلیک بهره مند شوند

اگر پوست حساس به آکنه دارید، اسید ماندلیک می تواند بهترین گزینه درمان آکنه برای شما باشد تا جوش ها را بدون تحریک پوستتان کاهش دهید و همچنین لکه های تیره بعد از آکنه را کاهش دهید.  یک مطالعه تایید کرد که یک کرم موضعی با اسید ماندلیک 5% می تواند به بیماران دارای آکنه نسبتا شدید و پوست حساس توصیه شود و کرمی با 10% اسید ماندلیک می تواند توسط افراد دارای پوست چرب و مختلط استفاده شود (5 ) .

4. پوست را سفت می کند

خانم هایی با پوست شل ممکن است از اسید ماندلیک بهره مند شوند

با افزایش سن، پوست شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی و استحکام خود می کند. تولید کلاژن، یک پروتئین پوست که مسئول استحکام و انعطاف پذیری پوست شما است، کاهش می یابد. این باعث شل شدن پوست می شود. مطالعه ای که بر روی افراد 42 تا 68 ساله به مدت 4 هفته انجام شد که دو بار در روز از اسید ماندلیک استفاده می کردند، 23.8٪ در استحکام پوست و 25.4٪ خاصیت ارتجاعی پوست پلک پایین بهبود یافت (6 ) .

5. بافت پوست را بهبود می بخشد

چین و چروک و خطوط ظریف ناشی از کاهش کلاژن یا سبک زندگی نامناسب می تواند بافت پوست شما را ناهموار کند. کاهش تولید سبوم نیز پیری پوست را تسریع می کند . استفاده از اسید ماندلیک می تواند به یکنواخت شدن بافت پوست، افزایش گردش سلولی و درخشان و چاق شدن آن کمک کند. یک مطالعه تأیید کرد که لایه برداری شیمیایی با 20٪ اسید آزلائیک و 40٪ اسید ماندلیک می تواند به بهبود ترشح سبوم در پوست پیری کمک کند ( 7 ).

6. پاکسازی پوست

همانطور که قبلا ذکر شد، اسید ماندلیک می تواند به پاکسازی آکنه کمک کند ( 5 ). همچنین ادعا می شود که رنگ پوست را یکدست می کند و لایه های مرده بالایی پوست را از بین می برد. این در نهایت باعث می شود پوست شما شفاف تر، روشن تر و از درون روشن تر به نظر برسد. از آنجایی که برای پوست ملایم است، لازم نیست نگران قرمزی یا هایپرپیگمانتاسیون ناشی از استفاده از اسید ماندلیک باشید.

اینها روش هایی هستند که اسید ماندلیک به پوست شما کمک می کند تا شاداب، تمیز، بدون لک و سفت به نظر برسد. اما، علم پشت اسید ماندلیک چیست؟ واقعا چگونه کار می کند؟ به پایین بروید تا در بخش بعدی متوجه شوید.

اسید ماندلیک چگونه کار می کند؟

ماندلیک اسید در مقایسه با سایر AHAها (اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک) ساختار مولکولی بزرگتری دارد. به همین دلیل است که اسید ماندلیک مدت بیشتری طول می کشد تا به پوست شما نفوذ کند. این خاصیت آن را به یک لایه بردار خوب برای انواع پوست از جمله پوست های خشک ، پوست های مستعد آکنه و پوست های حساس تبدیل می کند.

مطالعات نشان می دهد که اسید ماندلیک به اندازه اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک یا اسید سالیسیلیک در لایه برداری پوست موثر است ( 3 )، ( 4 ). بنابراین، ماندلیک اسید موثر و ملایم است.

با این کار، بیایید به نحوه استفاده از اسید ماندلیک برای داشتن پوستی درخشان ادامه دهیم . به پایین بروید!

نحوه استفاده از ماندلیک اسید

زنی که از اسید ماندلیک استفاده می کند

مرحله 1: صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید. از یک حوله نرم برای خشک کردن صورت خود استفاده کنید.

مرحله 2: یک تونر پوست بزنید و 2 تا 3 دقیقه صبر کنید.

مرحله 3: 2 تا 3 قطره اسید ماندلیک را روی نوک انگشتان خود بریزید و حدود 5 دقیقه روی پوست خود ماساژ دهید.

مرحله 4: 20 دقیقه صبر کنید تا اسید ماندلیک در پوست شما فرو برود. سپس از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

protip_iconاشاره کوتاه
استفاده از محصول اسید ماندلیک همراه با لایه بردار دیگر ممکن است باعث خشکی و تحریک بیش از حد شود.

نکته: بهترین زمان استفاده از اسید ماندلیک شب است.

آسان است، اینطور نیست؟ با این حال، اگر روش مناسب استفاده از اسید ماندلیک را رعایت نکنید، ممکن است نتایج مطلوبی را مشاهده نکنید. در اینجا خلاصه ای سریع از نحوه استفاده صحیح از اسید ماندلیک آورده شده است. نگاهی بیاندازید!

نحوه استفاده صحیح از ماندلیک اسید

اسید ماندلیک معمولاً به شکل سرم یافت می شود. همچنین در کرم های صورت گنجانده شده است. در اینجا یک راه بی خطر برای استفاده از اسید ماندلیک برای پوست وجود دارد:

  • با کمترین غلظت شروع کنید: با استفاده از غلظت بالاتر اسید ماندلیک، به خصوص اگر آکنه کیستیک فعال یا پوست حساس دارید، می توانید تحریک پوست، قرمزی و جوش های بیشتری را تجربه کنید. اگر پوست خشکی دارید، غلظت بالاتر اسید ماندلیک می تواند پوست را بیشتر خشک کند. بنابراین، با 5٪ یا 10٪ اسید ماندلیک شروع کنید.
  • به تدریج فرکانس را افزایش دهید: یک بار در روز از اسید ماندلیک استفاده کنید تا ببینید پوست شما چگونه به غلظت خاص واکنش نشان می دهد. سپس می توانید به تدریج آن را با همان غلظت اسید ماندلیک به دو بار در روز افزایش دهید. اگر پوست شما آن را به خوبی تحمل می کند، می توانید غلظت آن را افزایش دهید و دو بار در روز از آن استفاده کنید.
  • از آن در تمام صورت خود استفاده کنید: برای مشاهده یک نتیجه یکنواخت تر، کارشناسان پیشنهاد می کنند به جای استفاده از اسید ماندلیک در تمام صورت خود به جای استفاده از آن به عنوان یک درمان لکه بینی استفاده کنید.
  • آن را به خوبی روی پوست خود ماساژ دهید: ماندلیک اسید به مدت بیشتری طول می کشد تا به پوست شما نفوذ کند. به همین دلیل برای تاثیرگذاری آن، آن را روی پوست خود ماساژ دهید تا کاملا جذب شود. فقط یک دقیقه آن را به داخل پوست خود فشار دهید و سپس محصول بعدی را بمالید، اجازه نمی دهد اسید ماندلیک به پوست شما وارد شود. وقت خود را صرف کرده و صورت خود را با نوک انگشتان، ماساژور صورت یا یک درما رولر خوب به مدت 5 تا 10 دقیقه ماساژ دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

اکنون که نحوه صحیح استفاده و استفاده از اسید ماندلیک را می دانید، در اینجا آخرین نکته ای است که باید از احتیاطات ایمنی مندلیک اسید آگاه باشید.

ملاحضات امنیتی

  • آزمایش پچ را انجام دهید: حتی اگر با کمترین غلظت اسید ماندلیک شروع کنید، همیشه باید یک آزمایش پچ انجام دهید. مقداری اسید ماندلیک را روی فک خود بمالید و ببینید آیا در 24 تا 48 ساعت آینده واکنش نامطلوبی وجود دارد یا خیر. اگر دچار قرمزی، خارش، تورم و غیره شدید، غلظت اسید ماندلیک را کاهش دهید یا از مصرف آن خودداری کنید.
  • از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید: همه انواع لایه بردارهای شیمیایی اسیدی هستند. اسیدها تمایل دارند پوست شما را به اشعه ماوراء بنفش حساس کنند. بیرون آمدن بدون استفاده از کرم ضد آفتاب ممکن است پوست شما را بسوزاند و باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون شود. بنابراین، اگر از اسید ماندلیک استفاده می کنید، آن را با یک ضد آفتاب با SPF خوب دنبال کنید تا از پوست خود محافظت کنید.

این اقدامات ایمنی را انجام دهید، و زمانی که برای اولین بار آن را با اسید ماندلیک آشنا می کنید، پوست شما عمل نمی کند. انواع مختلفی از اسید ماندلیک در بازار موجود است. در اینجا 5 اسید ماندلیک برتر وجود دارد که می توانید آنها را بررسی کنید.

اگر هرگز اسیدهای صورت را امتحان نکرده اید و پوست حساسی دارید، می توانید اسید ماندلیک را در روتین مراقبت از پوست خود امتحان کنید. این لایه بردار ملایم یک آلفا هیدروکسی اسید است. با این حال، برخلاف اسید گلیکولیک، اسید ماندلیک ساختار مولکولی بزرگی دارد و مانند سایر AHA ها به عمق پوست نفوذ نمی کند. بنابراین، پوست را تحریک نمی کند، اما کار را انجام می دهد. اسید ماندلیک به طرق مختلف برای پوست مفید است و به طور موثر التهاب، رنگدانه ها و آسیب های ناشی از نور خورشید را کاهش می دهد. همچنین یک ماده موثر ضد پیری، روشن کننده پوست و کنترل لک است. برای تمام رنگ های پوست، به خصوص رنگ پوست های عمیق تر، مناسب است. اگر تازه با اسیدهای لایه بردار آشنا هستید، به سراغ اسید ماندلیک بروید. فقط مطمئن شوید که به آرامی شروع کنید و به پوست خود گوش دهید تا از تحریک یا لایه برداری بیش از حد جلوگیری کنید.

سوالات متداول

آیا می توانید هر روز از اسید ماندلیک استفاده کنید؟

شما می توانید هر روز از یک محصول حاوی غلظت کم اسید ماندلیک استفاده کنید. با این حال، فرکانس بستگی به تحمل پوست شما در برابر این AHA دارد.

آیا اسید ماندلیک بهتر از اسید سالیسیلیک است؟

هر دو در کاهش آکنه موثر هستند. با این حال، اسید ماندلیک ملایم تر از اسید سالیسیلیک است و برای مدیریت آکنه التهابی مناسب است. از سوی دیگر، اسید سالیسیلیک در درمان جوش های سرسفید و سرسیاه بهتر عمل می کند.

آیا می توانم از ویتامین C و اسید ماندلیک با هم استفاده کنم؟

آره. اسید ماندلیک و ویتامین C ممکن است به کاهش هایپرپیگمانتاسیون کمک کند و پوست شما را شفاف‌تر و روشن‌تر نشان دهد.

آیا می توانم نیاسینامید و اسید ماندلیک را با هم استفاده کنم؟

آره. می توانید از نیاسینامید و اسید ماندلیک برای روشن و نرم شدن پوست خود و به حداقل رساندن جوش ها استفاده کنید.

چه چیزی را نمی توان با اسید ماندلیک مخلوط کرد؟

برای جلوگیری از تحریک و خشکی از مصرف سایر AHA ها مانند اسیدهای گلیکولیک و لاکتیک و رتینول با اسید ماندلیک خودداری کنید.

توجه: این کار را فقط در شب انجام دهید. همچنین، قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از یک ضد آفتاب با SPF 50 استفاده کنید.

خوراکی های کلیدی

  • اسید ماندلیک هیپرپیگمانتاسیون را کاهش می دهد، به درمان آکنه کمک می کند، بافت پوست را بهبود می بخشد و پوست را سفت می کند.
  • برای انواع پوست از جمله پوست های خشک، پوست های مستعد آکنه و پوست های حساس مناسب است.
  • با این حال، هنگام استفاده از اسید ماندلیک برای محافظت از پوست خود، همیشه باید از ضد آفتاب استفاده کنید.

اسید ماندلیک ممکن است لایه برداری عالی برای پوست شما باشد! مزایای آن و نحوه استفاده از آن برای به دست آوردن بهترین نتایج را از ویدیوی زیر کشف کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *