انواع آکنه در اطراف دهان و نحوه مقابله با آنها

با یک روتین پاکسازی، محصولات رتینوئیدی و موارد دیگر با جوش ها خداحافظی کنید.

آکنه اطراف دهان ممکن است به دلیل فشار و اصطکاک بر روی آن ناحیه ناشی از بند کلاه ایمنی، تلفن همراه و غیره ایجاد شود. لمس مکرر، عدم تعادل هورمونی، ژنتیک و رژیم غذایی نیز ممکن است نقش داشته باشند. همچنین ممکن است لوازم آرایشی مانند بالم لب، خمیر دندان، کرم های موبر و سایر محصولات صورت را برای تحریک پوست مقصر بدانید. در این مقاله به دلایل ایجاد جوش در اطراف دهان و نحوه مقابله با آن می پردازیم.

در این مقاله

علل آکنه اطراف دهان

آکنه یا جوش های اطراف دهان زمانی اتفاق می افتد که کثیفی، ناخالصی ها، سبوم و باکتری های مولد آکنه مانند P.acnes و S. aureus در منافذ پوست شما به دام می افتند ( 1 ). ممکن است آکنه های بیشتری را در ناحیه T خود (پیشانی، بینی، دهان و چانه) مشاهده کنید زیرا این ناحیه غدد چربی بیشتری نسبت به بقیه قسمت های صورت دارد. کسانی که پوست چرب دارند بیشتر در معرض آکنه در اطراف ناحیه T خود هستند.

با این حال، اگر اغلب در اطراف دهان خود جوش می زنید، عوامل احتمالی زیادی برای آن وجود دارد:

  1. تغییرات هورمونی: آکنه اطراف دهان می‌تواند به دلیل تغییر در سطح آندروژن‌ها رخ دهد که باعث فعالیت بیش از حد غدد چربی می‌شود ( 2 ). دکتر استیون لاین ، MD، می‌گوید: «آندروژن‌ها غدد چربی را تحریک می‌کنند تا سبوم بیشتری تولید کنند، که می‌تواند منافذ را مسدود کند و منجر به تشکیل آکنه شود.» ممکن است در طول قاعدگی، بارداری، اگر PCOS i  دارید ، و اگر دارویی مصرف می‌کنید که بر سطح هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد، جوش‌های اطراف دهان خود را تجربه کنید.
  2. باقیمانده محصول: استفاده از محصولات آرایشی یا درمان‌ها می‌تواند به جوش‌های اطراف دهان کمک کند. اگر یک محصول حاوی مواد کمدوژنیک باشد، این احتمال بیشتر است . علاوه بر این، اگر محصولات آرایشی مانند فونداسیون، بالم لب و رژ لب را به درستی از روی پوست خود پاک نکنید، باقیمانده آنها ممکن است باعث تجمع، مسدود شدن منافذ و ایجاد آکنه شود. 
  3. رژیم غذایی: اگرچه ارتباط بین رژیم غذایی و آکنه هنوز تحت بررسی است، اما چندین غذا باعث ایجاد جوش می شوند. غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند سطح انسولین را افزایش می دهند. این منجر به تغییرات زیادی در بدن در سطح سلولی می شود و ممکن است آکنه موجود را بدتر کند. غذاهای لبنی همچنین ممکن است تولید آندروژن را تحریک کرده و باعث تولید بیش از حد سبوم و آکنه شود ( 2 ).
  4. اصطکاک: اگر عادت دارید که به طور مداوم اطراف دهان خود را لمس کرده و مالش دهید، ممکن است دچار آکنه شوید. این نوع آکنه با نام مکانیک آکنه شناخته می شود و در اثر اصطکاک ایجاد می شود. استفاده از ماسک و بندهای کلاه ایمنی اغلب ممکن است باعث اصطکاک شود. علاوه بر این، اگر ماسک خود را عوض نکنید یا بندهای چانه را در کلاه خود تمیز نکنید، می توانند منافذ نزدیک دهان شما را مسدود کنند، آلودگی و میکروب ها را به دام بیاندازند و باعث آکنه شوند.
  5. اصلاح: استفاده از تیغ صورت و روغن برای از بین بردن موهای اطراف دهان کودک ممکن است باعث تحریک پوست حساس و ایجاد آکنه شود.
  6. تلفن همراه: آیا عادت دارید با تلفن همراهی که روی گونه و دهان خود فشار داده اید صحبت کنید؟ اگر بله، ممکن است یکی از دلایل آکنه اطراف دهان باشد.
protip_iconاشاره کوتاه
عوامل مرتبط با آب و هوا مانند رطوبت بالا نیز ممکن است باعث رشد آکنه در اطراف دهان شود.

یک مطالعه مشاهده کرد که تماس با تلفن همراه در حین صحبت می تواند باعث ایجاد ضایعات غیر التهابی و التهابی (پاپول، پوسچول و ندول) شود. این می تواند آکنه موجود را بدتر کند و باعث ایجاد جوش های جدید شود ( 3 ). سطح تلفن همراه حاوی میکروب ها و باکتری هایی است که ممکن است هنگام صحبت کردن به پوست شما منتقل شود.

ممکن است ضایعات التهابی و غیر التهابی را در اطراف دهان خود تجربه کنید. بیایید نگاهی به انواع جوش هایی بیندازیم که معمولاً در ناحیه اطراف لب شما ایجاد می شود.

انواع برک آوت در اطراف دهان

جوش های آکنه باعث ایجاد کومدون، پوسچول و پاپول در اطراف دهان می شوند.

1. کومدون

آیا متوجه برجستگی های گوشتی رنگ در اطراف دهان خود شده اید؟ اینها کومدون هستند – شکل اولیه آکنه. این کومدون ها می توانند باز (به نام جوش های سرسیاه) یا بسته (معروف به سرسفید) باشند. آکنه کومدونال باعث می شود پوست ناهموار و زبر به نظر برسد ( 4 ).

2. پوسچول و پاپول

اینها آکنه های التهابی هستند و دردناک هستند. پاپول ها و پوسچول ها برآمدگی های برجسته با سرهای پر از چرک هستند. اینها ممکن است ابتدا به صورت برآمدگی های قرمز و ملتهب ظاهر شوند و بعداً چرک ایجاد کنند. آنها ضایعات عمیق هستند و همچنین ممکن است آثار، لکه ها و اسکارها را از خود به جای بگذارند ( 4 ). دکتر لاین می افزاید: «گاهی اوقات، وزیکول روی لب ها به دلیل عفونت تبخال است. این وزیکول‌ها معمولاً دردناک‌تر از جوش‌های معمولی آکنه هستند.»

یکی دیگر از بیماری های پوستی که اغلب به عنوان جوش های اطراف دهان اشتباه گرفته می شود، درماتیت اطراف دهان است. طبق گفته انجمن پوست آمریکا، این بثورات قرمز مانند جوش های آکنه هستند و باعث خارش و احساس سوزش می شوند. درماتیت پریوریال در اطراف دهان ایجاد می شود و همچنین ممکن است در نزدیکی چشم و بینی ظاهر شود ( 5 ).

این وضعیت نیاز به درمان متفاوتی دارد. اگر متوجه قرمزی و جوش در اطراف دهان خود شدید، فوراً با متخصص پوست مشورت کنید.

protip_iconاشاره کوتاه
شدت آکنه از I تا IV درجه بندی می شود، یک درجه یک آکنه خفیف و درجه IV آکنه شدید با ندول ها و جوش های دردناک است.

در حالی که درمان آکنه نیاز به مراقبت پزشکی دارد و ممکن است مجبور شوید هم داروهای خوراکی و هم داروهای موضعی مصرف کنید، چند کار وجود دارد که می توانید برای تسکین و آرام کردن ضایعات انجام دهید. اگر جوش های خفیف تا متوسط ​​دارید، نکات زیر را برای مدیریت آنها دنبال کنید.

چگونه با آکنه اطراف دهان مقابله کنیم

1. روال صحیح پاکسازی را دنبال کنید

یک روتین پاکسازی مناسب جوش ها را کاهش می دهد.

یک روتین خوب مراقبت از پوست، احتمال باقی ماندن باقی مانده روی صورت را از بین می برد و به به حداقل رساندن خطر التهاب کمک می کند. شستن صورت دو بار در روز و دنبال کردن آن با تونر و مرطوب کننده مراقبت اولیه مورد نیاز پوست را فراهم می کند. در پایان روز تمام آرایش خود را پاک کنید و در صورت امکان دو بار پاک کنید.

2. از اسید سالیسیلیک OTC یا بنزوئیل پراکسید استفاده کنید

برای مدیریت آکنه اطراف دهان از اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید استفاده کنید.

اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید مواد OTC اثبات شده ای هستند که به مدیریت آکنه خفیف تا متوسط ​​کمک می کنند. می توانید از شوینده های صورت، کرم های شب و سرم های حاوی این دو ماده استفاده کنید. اسید سالیسیلیک فرآیند لایه برداری طبیعی پوست را تشویق می کند، در حالی که بنزوئیل پراکسید یک عامل کراتولیتیک است و  لایه بالایی پوست را لایه برداری می کند تا آکنه را به حداقل برساند ( 6 ).

مطالب مرتبط: اسید سالیسیلیک برای آکنه: نحوه استفاده و عوارض جانبی

3. از محصولات تجویزی رتینوئید استفاده کنید

از محصولات تجویزی رتینوئید برای درمان جوش های آکنه استفاده کنید

رتینوئیدهای موضعی تشکیل کومدون را به حداقل می رساند و از آکنه جلوگیری می کند. برای آکنه های خفیف تا متوسط، می توانید از محصولات OTC رتینول و ایزوترتینوئین استفاده کنید. رتینول بهتر از ترتینوئین می تواند به پوست نفوذ کند، اگرچه قدرت آن کمتر است ( 6 ). برای آکنه شدید، باید از محصولات رتینوئیدی با نسخه استفاده کنید. برای توصیه های محصول با یک متخصص پوست مشورت کنید.

4. از لایه بردارهای شیمیایی استفاده کنید

زنی که از لایه برداری شیمیایی برای کاهش آکنه استفاده می کند.

از ترکیبی از اسیدهای آلفا هیدروکسی (و اسیدهای بتا هیدروکسی) برای لایه برداری پوست و حذف سلول های مرده پوست استفاده کنید. می توانید از محصولات حاوی اسیدهای گلیکولیک، لاکتیک و ماندلیک و سالیسیلیک استفاده کنید. با این حال، هنگام استفاده از لایه بردارهای شیمیایی مراقب باشید. اگر پوست شما به AHA ها عادت ندارد، با کمترین غلظت اسید لاکتیک (خفیف ترین AHA ها) شروع کنید و به تدریج غلظت را افزایش دهید.

اینها چند راه برای مدیریت جوش ها و جوش های اطراف دهان هستند. علاوه بر مراقبت از پوست خود، باید رژیم غذایی و عادات غذایی خود را نیز بررسی کنید.

چه غذاهایی باعث ایجاد آکنه در اطراف دهان می شوند؟

ارتباط بین رژیم غذایی و آکنه هنوز محل بحث است. با این حال، چند مطالعه وجود دارد که برخی از غذاها را با شیوع آکنه مرتبط می کند.

غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند ممکن است آکنه موجود را بدتر کنند ( 2 ). بنابراین، از خوردن غذاهای ناسالم، غذاهای سرخ شده، نوشیدنی های شیرین، شیرینی های ساخته شده از آرد سفید مانند کلوچه ها و کیک ها خودداری کنید. این غذاها سطح انسولین و تولید سبوم را افزایش می دهند و به شکل گیری آکنه کمک می کنند.

همچنین از غذاهای لبنی اجتناب کنید زیرا ممکن است حاوی هورمون های رشد باشند که باعث عدم تعادل هورمونی در بدن شما می شود و آکنه را تحریک می کند ( 2 ). در صورت امکان به شیر و لبنیات ارگانیک و غیر هورمونی روی آورید.

اینفوگرافیک: مهمترین دلایل ایجاد آکنه در اطراف دهان و نحوه پیشگیری از آن

آکنه می تواند در هر سنی و در هر ناحیه ای از بدن از جمله ناحیه اطراف دهان شما ایجاد شود. اما نترس رویکرد صحیح می تواند به شما کمک کند از پوستی شفاف و سالم لذت ببرید و در پوست خود احساس اطمینان و راحتی داشته باشید. در اینفوگرافیک زیر، ما مهمترین دلایل ایجاد آکنه در اطراف دهان و راه‌های پیشگیری از آن را فهرست کرده‌ایم. نگاهی بیاندازید.

مهمترین دلایل آکنه اطراف دهان و راه های پیشگیری از آن (اینفوگرافیک)

آکنه می تواند در هر جایی از بدن شما از جمله ناحیه اطراف دهان ایجاد شود. عوامل متعددی مانند عدم تعادل هورمونی، رژیم غذایی نامناسب، اصطکاک، آلودگی و اصلاح ممکن است منجر به ایجاد آکنه در اطراف دهان شود. به همین دلیل است که پیروی از یک روال مراقبت از پوست مناسب، کرم‌های موضعی بدون نسخه و مصرف منظم یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند در دراز مدت کومدون‌ها یا جوش‌های اطراف دهان را کاهش دهد. اگر آکنه شدید یا مزمن دارید، برای درمان مناسب و توصیه های محصول برای مدیریت آکنه با پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول

آکنه در چه سنی بدترین حالت روی صورت است؟

آکنه می تواند در هر سنی رخ دهد و احتمالاً در سال های نوجوانی و نوجوانی شما را بیشتر آزار می دهد. شروع آکنه معمولاً در زمان بلوغ اتفاق می افتد.

آیا آکنه صورت به طور طبیعی از بین می رود؟

خیر. آکنه غیر التهابی یا التهابی باشد، باید از پوست خود مراقبت کنید و از محصولات و پمادهای موضعی (در صورت لزوم) استفاده کنید تا آن را به حداقل برسانید.

مواد سفت و سفید پر شده در آکنه اطراف دهان چیست؟

مواد سفت و سفید موجود در آکنه ممکن است سبوم یا چرک باشد که حاوی پسماند، باکتری ها و گلبول های سفید خون است.

آکنه یائسگی چگونه است؟

آکنه یائسگی شبیه آکنه های هورمونی است – برجستگی های عمیق و حساس، عمدتا در اطراف لب ها، چانه و خط فک.

آیا استروژن پایین می تواند باعث آکنه شود؟

بله، کاهش سطح استروژن پس از یائسگی ممکن است باعث آکنه در برخی از زنان شود.

چگونه بفهمم که آکنه قارچی دارم؟

مخمر اضافی باعث آکنه قارچی می شود که می تواند منجر به جوش های سر سفید و خارش شود. آکنه همچنین قرمز، تحریک شده و ملتهب می شود.

جوش های شما در مورد سلامتی شما چه می گویند؟

انواع خاصی از جوش ها مانند آکنه کیستیک ممکن است نشان دهنده مشکلات اساسی سلامتی مانند فشار خون بالا، کم آبی بدن یا مشکلات گوارشی باشد. کار بر روی این مسائل اساسی اغلب می تواند به درمان جوش ها کمک کند.

خوراکی های کلیدی

  • تغییرات هورمونی، باقیمانده محصول و اصلاح می تواند باعث ایجاد جوش های مکرر در اطراف دهان شود.
  • محصولات لبنی و غذاهای با GI بالا نیز می توانند باعث ایجاد این نوع جوش ها شوند.
  • رتینوئیدهای موضعی و محصولات OTC حاوی بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک می توانند به درمان این نوع آکنه کمک کنند.

در مورد عوامل ایجاد آکنه در اطراف دهان و نحوه درمان آن بیشتر بدانید. این ویدیو را تماشا کنید تا به سوالات خود پاسخ دهید و یاد بگیرید که چگونه پوستی شفاف داشته باشید.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *