آفتاب سوختگی در مقابل مسمومیت با خورشید: مروری بر

تفاوت های دقیق بین این دو را بیاموزید تا بدانید چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

تقریباً همه درد ناشی از آفتاب سوختگی را تجربه کرده اند. با این حال، تا به حال در مورد تفاوت بین آفتاب سوختگی و مسمومیت با نور خورشید فکر کرده اید؟

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند باعث قرمزی، پوسته پوسته شدن، تحریک و درد شود و منجر به آفتاب سوختگی شود. با این حال، آفتاب سوختگی اغلب با مسمومیت با نور خورشید که یک وضعیت پزشکی جدی است، اشتباه گرفته می شود. این مقاله تفاوت های بین آفتاب سوختگی و مسمومیت با نور خورشید، عوامل خطر، راه حل ها و نکات پیشگیری را توضیح می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن ادامه دهید.

در این مقاله

آفتاب سوختگی چیست؟

آفتاب سوختگی چیست

آفتاب سوختگی پاسخ التهابی طبیعی بدن شما به اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید است که به لایه بیرونی پوست شما آسیب می رساند. این نوع آسیب زمانی که پوست شما برای دوره های طولانی در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بیشتر اتفاق می افتد.

در یک نظرسنجی که با بیش از 1000 بزرگسال آمریکایی انجام شد، 62٪ از شرکت کنندگان خود را به عنوان مراقب محافظت در برابر آفتاب ارزیابی کردند، اما 63٪ همچنان برنزه شدند. این نشان داد که 67 درصد به اشتباه معتقدند که کرم ضد آفتاب با SPF 30 دو برابر بیشتر از ضد آفتاب با SPF 15 محافظت می کند، در حالی که 65 درصد اغلب فراموش می کنند که دوباره ضد آفتاب استفاده کنند. این موضوع نشان می دهد که چرا 33 درصد یا یک سوم پاسخ دهندگان دچار آفتاب سوختگی شده اند.

protip_iconآیا میدانستید؟
در ایالات متحده، سالانه بیش از 33000 آفتاب سوختگی که نیاز به مراجعه به اتاق اورژانس دارند گزارش می شود ( 3 ).

آفتاب سوختگی شدید ممکن است منجر به مسمومیت با نور خورشید شود که می تواند علائمی مانند تاول شدید و پوسته پوسته شدن و سرگیجه ایجاد کند. بیایید با جزئیات درک کنیم.

مسمومیت با نور خورشید چیست؟

مسمومیت با نور خورشید چیست

مسمومیت با خورشید یک آفتاب سوختگی شدید است که می تواند پس از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش و محافظت ناکافی در برابر آفتاب ایجاد شود. در حالی که آفتاب سوختگی خفیف معمولاً در حدود یک هفته بهبود می یابد، مسمومیت با نور خورشید عارضه جدی تری است که بسته به شدت آسیب به پوست شما می تواند چندین هفته طول بکشد تا بهبود یابد. در نتیجه، مسمومیت با نور خورشید را می توان یک واکنش آلرژیک به قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش در نظر گرفت. بخش بعدی تفاوت های کلیدی بین این دو شرط را توضیح می دهد.

آفتاب سوختگی در مقابل مسمومیت با خورشید: تفاوت های کلیدی

دکتر دانیل بویر ، نویسنده در موسسه فار، توضیح می‌دهد که آفتاب سوختگی در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت کوتاه‌تر باعث تحریک یا قرمزی پوست شما می‌شود، در حالی که مسمومیت با نور خورشید واکنش‌های آلرژیک پوست است که به دلیل قرار گرفتن طولانی‌تر در معرض آفتاب شدید است. . علاوه بر این، میزان آسیب پوست در اثر آفتاب سوختگی ممکن است به محل، مدت قرار گرفتن در معرض و نوع پوست بستگی داشته باشد، در حالی که مسمومیت با نور خورشید بدون توجه به این عوامل، زمانی که پوست خود را برای مدت طولانی در معرض نور شدید آفتاب قرار می‌دهید، علائم شدیدی ایجاد می‌کند. ”

می توانید علائم را بررسی کنید تا بفهمید که آیا آفتاب سوختگی است یا مسمومیت با نور خورشید.

علائم

آفتاب سوختگی

 • سرخی
 • تورم
 • خارش
 • لطافت
 • پوستی که در لمس گرم است

مسمومیت با خورشید

 • بثورات قرمز خارش دار
 • تاول زدن
 • لایه برداری پوست
 • کم آبی بدن
 • سردرد یا سرگیجه
 • تب یا لرز
 • حالت تهوع
 • درد مفاصل
 • دردهای عضلانی

 

protip_iconاشاره کوتاه
در مسمومیت حاد با آفتاب، علائم خفیف هستند و با درمان به راحتی برطرف می شوند. در مقابل، مسمومیت مزمن با نور خورشید علائم شدیدی را نشان می دهد که درمان آن سخت است.

برخی از افراد بیشتر در معرض خطر آفتاب سوختگی و مسمومیت با نور خورشید هستند. دانستن عوامل خطر ممکن است به شما در انجام اقدامات پیشگیرانه کمک کند. برای بررسی آنها به پایین بروید.

عوامل خطر

اگر:

 • پوست روشن یا روشن داشته باشید
 • در نزدیکی خط استوا یا در ارتفاعات بالا زندگی کنید
 • در فضای باز کار کنید
 • پوست خود را با آب شنا کنید یا مرطوب کنید، زیرا پوست مرطوب سریعتر از پوست خشک می سوزد
 • در هوای آزاد و در گرما الکل بنوشید
 • از ضد آفتاب استفاده نکنید
 • دارای شرایط پزشکی مانند لوپوس i  ، اگزما i و روزاسه i   
 • آنتی بیوتیک، قرص های ضد بارداری یا داروهای آکنه مصرف کنید

دکتر بویر می‌افزاید: «آفتاب‌سوختگی زمانی ایجاد می‌شود که پوست حساس برای مدت کوتاه‌تری در معرض نور خورشید قرار بگیرد، در حالی که مسمومیت با نور خورشید در نتیجه قرار گرفتن پوست در معرض اشعه‌های فرابنفش برای مدت طولانی صرف نظر از نوع پوست است.»

چندین درمان خانگی می تواند به شما در تسکین علائم آفتاب سوختگی و مسمومیت با نور خورشید کمک کند. قسمت بعدی را بخوانید تا متوجه شوید.

درمان های طبیعی برای امتحان

1. از ژل آلوئه ورا استفاده کنید

زنی که از ژل آلوئه ورا استفاده می کند

 

آلوئه ورا به دلیل توانایی های خود در درمان سوختگی شناخته شده است و آن را به انتخاب خوبی برای درمان تاول های آفتاب سوختگی تبدیل می کند. ویژگی های ضد التهابی آن به کاهش درد و التهاب ناشی از سوختگی و زخم کمک می کند ( 1 ).

ژل آلوئه ورا می تواند پوست را تسکین و مرطوب کند و تشکیل کلاژن i  را افزایش دهد (1). اطمینان حاصل کنید که تاول ها را دست نخورده بگذارید، زیرا پاره شدن آنها می تواند آنها را مستعد ابتلا به عفونت کند.

2. کمپرس سرد و دوش آب سرد را امتحان کنید

استفاده از کمپرس سرد یا گرفتن دوش یا حمام خنک تضمینی برای کاهش لایه برداری نخواهد بود. با این حال، اگر ناحیه آسیب دیده گرم، ملتهب و باعث ناراحتی شود، دمای سرد ممکن است تسکین موقتی ایجاد کند.

اگر یک بسته خنک یا کمپرس خنک در دست ندارید، می‌توانید با پر کردن یک کیسه پلاستیکی ضخیم با تکه‌های یخ، آن را در خانه درست کنید. با این حال، هرگز از یخ به طور مستقیم روی پوست آفتاب سوخته استفاده نکنید، زیرا سرمای شدید ممکن است باعث آسیب بیشتر به پوست، بدتر شدن لایه برداری و تاخیر در روند بهبودی شود.

3. هیدراته بمانید

زن در حال نوشیدن آب

 

شما باید اجازه دهید پوست شما از درون بهبود یابد. هیچ چیز به اندازه یک لیوان بزرگ آب برای پوست شما مفید نیست. هیدراته ماندن برای پوستی سالم ضروری است. هنگامی که پوست شما به دلیل آفتاب سوختگی آسیب دیده باشد، آب حتی بیشتر ضروری می شود. علاوه بر آب، آب نارگیل جایگزین خوبی به خصوص برای آفتاب سوختگی است، زیرا به پر کردن الکترولیت ها نیز کمک می کند.

4. حمام بلغور جو دوسر بگیرید

بلغور جو دوسر کلوئیدی حاوی خواص ضد التهابی است که می تواند به تسکین سوختگی، تورم، خارش و سایر بیماری های پوستی کمک کند ( 2 ). همچنین به توانایی پوست برای حفظ رطوبت کمک می کند و باعث بهبودی می شود. بلغور جو دوسر کلوئیدی با بلغور جو دوسر صبحانه یکسان نیست. از جو کامل برای تهیه بلغور جو دوسر کلوئیدی استفاده می شود. جو کامل نپخته را در غذاساز خرد کنید تا به صورت پودر ریز در بیاید. یک فنجان پودر بلغور جو دوسر را در یک وان آب با دمای اتاق مخلوط کنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن خیس کنید.

5. تاول ها را درمان کنید

اگر تاول باز شد، ناحیه آسیب دیده را به آرامی با آب و صابون درمان کنید. سپس پماد ضد عفونی کننده بمالید و پوست در معرض آن را با گاز نچسب یا بانداژ بپوشانید. اگر بثورات ایجاد شد یا علائم بدتر شد، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین می توانید از داروهای خانگی برای تسکین آفتاب سوختگی استفاده کنید. شواهد علمی زیادی برای حمایت از درمان های خانگی یا طبیعی آفتاب سوختگی وجود ندارد. با این حال، اکثر داروهای خانگی یا طبیعی بی خطر هستند، مگر اینکه به مواد تشکیل دهنده آن حساسیت داشته باشید. ممکن است امتحان کنید:

 • استفاده از جوش شیرین در حمام خنک
 • استفاده از عسل در ناحیه آسیب دیده

6. داروی ضد التهابی مصرف کنید

زنی که از کرم ضد التهاب استفاده می کند

آسپرین یا ایبوپروفن داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هستند که می توانند پوست را آرام کرده و درد ناشی از آفتاب سوختگی را کاهش دهند.

می توانید دارو مصرف کنید یا قرص های آسپرین یا ایبوپروفن را بشکنید و آنها را با آب ترکیب کنید تا خمیری درست کنید که می توانید به آرامی روی ناحیه آسیب دیده بمالید. کرم های ضد التهابی نیز موجود است. از لوسیون های نفتی یا روغنی خودداری کنید، همانطور که باید از مرطوب کننده ها اجتناب کنید.

همچنین می توانید از داروهای خانگی برای تسکین آفتاب سوختگی استفاده کنید. شواهد علمی زیادی برای حمایت از درمان های خانگی یا طبیعی آفتاب سوختگی وجود ندارد. با این حال، اکثر داروهای خانگی یا طبیعی بی خطر هستند، مگر اینکه به مواد تشکیل دهنده آن حساسیت داشته باشید. ممکن است امتحان کنید:

 • استفاده از کرم موبر منتول روی پوست
 • استفاده از جوش شیرین در حمام خنک
 • استفاده از عسل در ناحیه آسیب دیده

شما باید در مورد قرار گرفتن در معرض نور خورشید بسیار محتاط باشید، به خصوص اگر در معرض خطر آفتاب سوختگی و مسمومیت با نور خورشید هستید. در اینجا چند راه برای جلوگیری از این شرایط و محافظت از پوست شما وجود دارد.

مرتبط: 7 درمان طبیعی برای لب های آفتاب سوخته و نکات پیشگیری

چگونه از آفتاب سوختگی و مسمومیت با نور خورشید جلوگیری کنیم

 • تا حد امکان از نور خورشید دوری کنید.
 • هنگام بیرون رفتن، لباس های محافظ مانند کلاه و لباس های آستین بلند بپوشید.
 • کرم ضد آفتاب با SPF + 35 را 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن استفاده کنید و سپس هر دو ساعت یکبار تجدید کنید.
 • برخی داروها ممکن است پوست شما را به آفتاب حساس کنند. حواستان به آن باشد.
 • برای جلوگیری از کم آبی آب زیاد بنوشید.
 • نوزادان را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.
 • از برنزه کننده استفاده نکنید.

اگر علائم آفتاب سوختگی شدید باشد یا برای مدت طولانی باقی بماند، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید. از آنجایی که علائم مسمومیت با نور خورشید شدید است، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و درمان را شروع کنید.

مطالب مرتبط: چگونه از شر آفتاب سوختگی لایه برداری روی پوست خلاص شوید؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اکثر موارد مسمومیت با نور خورشید با گذشت زمان و مراقبت از خود بهبود می یابند. اما در برخی موارد، مراجعه به پزشک توصیه می شود.

توصیه می شود در صورت گسترده بودن ناحیه آسیب دیده به دنبال کمک پزشکی باشید. حتی اگر مسمومیت با نور خورشید جزئی باشد، دریافت توصیه های پزشکی به مدیریت موثر آن کمک می کند. این می تواند به جلوگیری از عوارض و کاهش سریع علائم کمک کند.

اینفوگرافیک: بهترین درمان های طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی

تابستان ها مشکلات پوستی زیادی را به همراه دارد که شایع ترین آنها آفتاب سوختگی است. خوشبختانه، قرمزی، تحریک و درد ناشی از آفتاب سوختگی را می توان با برخی مواد طبیعی درمان کرد. ما تعدادی از آنها را در اینفوگرافیک زیر فهرست کرده ایم. برای اطلاعات بیشتر آن را بررسی کنید.

بهترین درمان های طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی (اینفوگرافی)

برای جمع بندی

آفتاب سوختگی یک پوست قرمز، دردناک یا دردناک است که در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده و اشعه ماوراء بنفش شدید ایجاد می شود. مسمومیت با نور خورشید ممکن است در ابتدا علائمی شبیه آفتاب سوختگی نشان دهد، اما یک بیماری شدید است. اما نگران نباشید! برای کاهش علائم و تسکین درد می‌توانید از راه‌حل‌ها و نکاتی که در مقاله بحث شده است، استفاده کنید. با این حال، مسمومیت با نور خورشید ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشد. هر دوی این شرایط می‌توانند احتمال آسیب پوستی و سرطان را افزایش دهند، بنابراین مطمئن شوید که از خود در برابر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنید.

سوالات متداول

آیا مسمومیت با آفتاب با آفتاب سوختگی متفاوت است؟

بله، مسمومیت با نور خورشید شدیدتر از آفتاب سوختگی است. این در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش ایجاد می شود و ممکن است در ابتدا مانند یک آفتاب سوختگی معمولی به نظر برسد. با این حال، ممکن است به زودی تاول، تب، حالت تهوع و بثورات گرمایی شدید را تجربه کنید.

چه مدت طول می کشد تا دچار مسمومیت با نور خورشید شویم؟

پوست ممکن است در عرض 15 دقیقه آفتاب سوخته شود. قرار گرفتن بیشتر در معرض اشعه های خورشید برای مدت طولانی ممکن است منجر به مسمومیت با خورشید شود.

چرا وقتی زیر نور آفتاب هستم مریض می شوم؟

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید ممکن است باعث ایجاد احساس بیماری و گرمازدگی و کم آبی بدن شود. ممکن است متوجه تعریق شدید، حالت تهوع، سرگیجه، سردرد و احساس ضعف و خستگی شوید.

آیا داروی ضد التهابی برای آفتاب سوختگی موثر است؟

بله، اگرچه تحقیقات محدود است. آسپرین یا ایبوپروفن داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هستند که می توانند پوست را آرام کرده و درد ناشی از آفتاب سوختگی را کاهش دهند. می توانید دارو مصرف کنید یا قرص های آسپرین یا ایبوپروفن را بشکنید و آنها را با آب ترکیب کنید تا خمیری درست کنید که می توانید به آرامی روی ناحیه آسیب دیده بمالید. کرم های ضد التهابی نیز موجود است.

آیا می توانید از کرم موبر منتول برای آفتاب سوختگی استفاده کنید؟

بله، استفاده از آن روی پوست شما ممکن است اثر خنک کنندگی داشته باشد. با این حال، استفاده از روش های دیگر توصیه می شود.

خوراکی های کلیدی

 • آفتاب سوختگی التهاب پوست به دلیل تابش بیش از حد اشعه ماوراء بنفش خورشید بر روی لایه بیرونی پوست است. ممکن است به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید رخ دهد.
 • از طرف دیگر مسمومیت با نور خورشید یک آفتاب سوختگی شدید است. این می تواند به دلیل یک واکنش آلرژیک به قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش ایجاد شود و ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بهبود یابد.
 • می توانید درمان های خانگی مانند ژل آلوئه ورا، کمپرس سرد و دوش آب سرد، هیدراته ماندن و حمام بلغور جو را امتحان کنید.
 • برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و مسمومیت با نور خورشید، باید از لباس های محافظ برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده کنید، از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، آب فراوان بنوشید و در ساعات اوج آفتاب به دنبال سایه باشید.

آیا در مورد اینکه آیا آفتاب سوختگی دارید یا برنزه شده اید سردرگم هستید؟ این ویدیو را تماشا کنید تا با تفاوت این دو آشنا شوید و از پوست خود در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *