لب های سیگاری: علل، علائم و درمان

ترک آن سیگار ممکن است بهترین گزینه برای بازگرداندن نفخ دلپذیر باشد.

تخمین زده می شود که سیگار کشیدن، که رایج ترین شکل مصرف تنباکو است، بیش از 8 میلیون نفر را در سراسر جهان می کشد (1) . اما آیا از عواقب کمتر شناخته شده سیگار کشیدن آگاه هستید؟ اثرات بیرونی سیگار، اگرچه کشنده نیست، اما همچنان می تواند به شدت تضعیف کننده باشد.

لب های سیگاری یکی از پیامدهای سیگار کشیدن طولانی مدت است. در این حالت پوست اطراف دهان دچار چین و چروک های عمودی می شود. همچنین لب ها و لثه ها به دلیل هایپرپیگمانتاسیون به میزان قابل توجهی تیره تر می شوند .

به خواندن ادامه دهید تا دریابید که چرا هنگام سیگار کشیدن لب های شما سیاه می شود و چگونه با این تأثیر سیگار مقابله کنید.

در این مقاله

آیا سیگار کشیدن لب های شما را سیاه می کند؟

آره. مطالعات نشان می دهد که ارتباط قابل توجهی بین سیگار کشیدن و رنگدانه در لب ها وجود دارد (2) . علاوه بر این، سیگار کشیدن می‌تواند بر روی پوست کلی شما تأثیر بگذارد، با یک مطالعه به تأثیر آن بر ضخامت و تراکم درم، اپیدرم و چین‌های نازولبیال اشاره شده است ( 3 ) . 

مطالعه دیگری نشان داد که نمرات رنگدانه لب و لثه در افراد سیگاری 7 و 4 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است (4) .

چرا سیگار برای لب های شما مضر است؟

سیگار کشیدن لب های شما را خشک و تیره تر می کند

 

مقصر اصلی تاثیرات پیری بر روی پوست نیکوتین و سایر مواد شیمیایی سرطان زا در سیگار است.

نیکوتین و بنزوپیرن ها برخی از مواد شیمیایی موجود در تنباکو هستند که می توانند تولید ملانین را در پوست شما افزایش دهند و منجر به پرپیگمانتاسیون و لب های سیگاری شوند (5) . نیکوتین باعث باریک شدن رگ های خونی می شود و در نتیجه جریان اکسیژن و مواد مغذی را به سلول های پوست کاهش می دهد. مواد شیمیایی موجود در سیگار باعث ایجاد رویدادهای مولکولی می شود که به خاصیت ارتجاعی پوست و تولید کلاژن آسیب می رساند.

حرکت خاص فشار دادن لب ها برای نگه داشتن و کشیدن سیگار نیز به ایجاد خطوط اطراف دهان کمک می کند. با گذشت زمان، گرما و دود استنشاق نشده خشک شده و به سطح پوست آسیب می رساند.

میزان قرار گرفتن در معرض دود و تعداد سیگارهای دود شده بر شانس ایجاد چین و چروک و سایر تغییرات مرتبط با سن در صورت تأثیر می گذارد. و ترکیبی از قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده و سیگار کشیدن می تواند شرایط را بدتر کند.

علائم لب های سیگاری را در قسمت بعدی بیابید.

علائم لب های سیگاری چیست؟

لب های افراد سیگاری متمایل به سیاه و سفید تغییر رنگ دارد. سموم ناشی از دود باعث انقباض عروق خونی و خشکی و تحریک می شود. سیگار کشیدن ممکن است باعث شود پوست شما خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و در نتیجه چین و چروک ایجاد شود (6) .

اگر لب های سیاهی ناشی از سیگار کشیدن دارید و می خواهید آنها را درمان کنید، قسمت بعدی را بخوانید.

چگونه لب های سیگاری را درست کنیم

بسیاری از درمان های طبیعی و پزشکی می توانند به رفع لب های افراد سیگاری کمک کنند. گزینه های درمانی خاص برای هایپرپیگمانتاسیون و چین و چروک را بخوانید.

درمان هایپرپیگمانتاسیون لب ها

زنی که از ماسک لب برای داشتن لب های سالم، نرم و مرطوب استفاده می کند

 

 • لایه برداری: یک لایه برداری DIY که از ترکیبی از نمک درشت یا شکر ساخته شده است و به دنبال آن مرطوب کننده می تواند به روشن شدن لب ها کمک کند. مطالعات نشان می دهد که محصولات لایه بردار حاوی اسید گلیکولیک می  توانند با هیپرپیگمانتاسیون مبارزه کنند (7) .
 • ماسک های لب: شواهد حکایتی وجود دارد که نشان می دهد ماسک های لب حاوی ترکیبی از زردچوبه و آب لیمو می توانند به روشن شدن لب ها کمک کنند. برای مزایای بیشتر روغن ویتامین A یا E را اضافه کنید. همچنین می توانید از بالم لب های حاوی این مواد برای مراقبت موثر از لب استفاده کنید.
 • درمان با لیزر: لیزر لب از پالس های متمرکز نور استفاده می کند که به عمق لایه های پوست نفوذ می کند تا رنگ طبیعی لب های شما را بازیابی کند. علاوه بر این، لیزر درمانی می تواند به تحریک تولید کلاژن و از بین بردن چین و چروک های عمودی اطراف دهان کمک کند . یک مطالعه نشان داد که یک جلسه لیزر گارنت آلومینیوم ایتریوم (NdYAG) با سوئیچ کیو 1064 نانومتری می تواند کاملاً مؤثر باشد (5) .

درمان چین و چروک لب

تزریق فیلر ممکن است چین و چروک روی لب را کاهش دهد

 

  • مرطوب کننده: یک مرطوب کننده غنی حاوی ترتینوئین به ساخت کلاژن و کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط ریز کمک می کند (8) .
  • تزریق: داروهای تزریقی مانند بوتاکس راه حل طولانی مدت تری است. برای صاف کردن چین و چروک های اطراف لب بسیار کارآمد است.
  • لایه برداری با لیزر: لایه برداری با لیزر درمانی است که بالاترین لایه آسیب دیده پوست را از بین می برد. لیزرهای ابلیتیو برای صاف کردن چین و چروک ها به پوست نفوذ می کنند (  9) .
protip_iconاشاره کوتاه
نتایج لیزر درمانی ممکن است بین 3 تا 5 سال باقی بماند. همچنین در صورت مراقبت مناسب از لب های خود و ترک سیگار، می توانید نتایج را بیش از 5 سال افزایش دهید.
 • لایه برداری با اسید میوه: لایه برداری طبیعی از لایه برداری اسیدی می توان در ناحیه لب و اطراف آن برای کاهش چین و چروک و روشن کردن لکه های تیره استفاده کرد. لایه برداری عمیق در صورت استفاده صحیح می تواند با چین و چروک مبارزه کند (10) .
 • پرکننده های پوستی: پرکننده های حاوی هیالورونیک اسید یک  ماده طبیعی، قندی است که در مایعات مفاصل، چشم ها و پوست بدن انسان یافت می شود. پوست اطراف دهان را حجیم کنید و در نتیجه ظاهر چین و چروک را کاهش دهید (11) .

بهترین راه برای کاهش پیامدهای مرتبط با سیگار مانند سرطان دهان و لب‌های رنگدانه‌شده و چین و چروک‌های اطراف دهان، ترک سیگار است. در ادامه با نحوه ترک سیگار و پیشگیری از لب های سیگاری آشنا شوید.

نکات پیشگیری برای لب های سیگاری

سیگار را ترک کنید تا لب هایتان سالم و صورتی باشد

 

برخی از نکاتی که می توانید برای ترک سیگار از آنها استفاده کنید در زیر ذکر شده است:

1. یک تاریخ خروج تنظیم کنید

سیگاری های طولانی مدت باید سازماندهی شده و در مورد ترک آن مصمم باشند. انتخاب یک تاریخ و به اشتراک گذاری آن با دوستان و خانواده کمک می کند تا شما را در برابر آنها پاسخگو کند. چالش های احتمالی را برنامه ریزی کنید و راه حل های ممکن را برای آنها آماده کنید.

تنظیم یک برنامه عمل در مورد کنترل علائم ترک و هوس می تواند اضطراب را در تاریخ D کاهش دهد. حواس‌پرتی‌های سالم برای دست یا دهان، مانند آدامس‌ها و چسب‌های نیکوتینی، ممکن است کمک کنند.

یک مطالعه در مورد رفتارهای ترک دخانیات در جوانان آمریکایی نشان داد که در سال 2018، 61.7 درصد از آنها (55.0 میلیون بزرگسال) که تا به حال سیگار می کشیدند آن را ترک کردند. همین مطالعه همچنین نشان داد که در سال 2021، 65.3 درصد از دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان نگران ترک جدی تمام محصولات دخانی هستند.

2. ترک بوقلمون سرد

در حالی که ممکن است بسیار مهم به نظر برسد، اما مشخص شده است که ترک بوقلمون سرد موثرتر از کاهش تدریجی تعداد سیگارهایی است که می کشید. پشتیبانی مشاوره و چسب های نیکوتینی می تواند روند را آسان تر کند.

3. پشتیبانی

برای افرادی که تصمیم به ترک سیگار دارند مهم است که آن را به عنوان یک تلاش طولانی مدت در نظر بگیرند. بدانید که ممکن است برای ترک برای همیشه چندین بار تلاش کنید. به این ترتیب، ممکن است برای موفقیت در درازمدت به پشتیبانی اضافی از مشاوران یا برنامه های تلفن همراه نیاز داشته باشید.

آیا نمی دانید چگونه سیاهی لب ها را از سیگار خلاص کنید؟ لیست راه حل ها را بخوانید.

درمان برای سیگار کشیدن

داروهای مختلف برای لب های افراد سیگاری می تواند به افزایش نرخ ترک کمک کند. هنگامی که این داروها با مشاوره ترکیب شوند، می توانند در مدیریت هوس، علائم ترک و حتی عوارض جانبی ترک سیگار موثر باشند.

از آنجایی که وارنیکلین و بوپروپیون به زمان نیاز دارند تا اثرات خود را نشان دهند، در حالت ایده آل باید یک هفته تا چند هفته قبل از تاریخ رسمی ترک شروع شوند. مطمئن شوید که با یک متخصص پزشکی مشورت کنید تا مطمئن شوید که داروها با داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل ندارند.

1. جایگزین نیکوتین

چسب نیکوتین ممکن است به شما در ترک سیگار کمک کند

جایگزینی نیکوتین به اعتیاد به سیگار، علائم ترک و هوس کمک می کند. گزینه های زیادی برای جایگزینی نیکوتین وجود دارد، از راه حل های بدون نسخه تا محلول های نسخه ای. اینها شامل چسب ها، آدامس ها، قرص ها، اسپری بینی و استنشاقی است.

به خاطر داشته باشید که زمانی که مصرف دخانیات بیش از 10 نخ در روز باشد باید از پچ بالاترین دوز استفاده شود.

protip_iconاشاره کوتاه
شما باید این پچ را به مدت 24 ساعت بپوشید، حتی هنگام خواب یا حمام. با این حال، اگر متوجه شدید که خواب شما مختل شده است، می توانید قبل از رفتن به رختخواب چسب را بردارید و روز بعد یک چسب جدید قرار دهید.

2. وارنیکلین (Chantix)

وارنیکلین با اتصال به گیرنده های نیکوتین در بدن علائم ترک را کاهش می دهد. در عین حال، آن‌ها را از نیکوتین موجود در سیگار مسدود می‌کند و باعث می‌شود سیگار کشیدن کمتر لذت‌بخش باشد. این دارو در ترکیب با سایر درمان ها بهترین عملکرد را دارد. با این حال، مطالعات بیشتری برای تایید مزایای وارنیکلین مورد نیاز است (12) .

3. بوپروپیون (Zyban، Wellbutrin SR)

بوپروپیون می تواند با کار بر روی هورمون های مغز به ترک سیگار کمک کند. همچنین از افزایش وزن جلوگیری می کند، یک علامت اولیه رایج در هنگام ترک سیگار. درمان طولانی تر ممکن است به جلوگیری از عود در کسانی که ترک کرده اند کمک کند. با این حال، توجه داشته باشید که نمی توان از آن برای کسانی که سابقه اختلالات تشنجی دارند استفاده کرد (13) .

اگر این درمان‌ها برای سیگار کشیدن به صورت جداگانه جواب ندهند، می‌توان آنها را به صورت ترکیبی و حتی با راه‌حل‌های جایگزین مانند طب سوزنی و هیپنوتیزم همراه کرد. پیش آگهی موفقیت برای درمان های جایگزین قطعی نیست. با این حال، هنگامی که با گزینه های درمانی موثرتر استفاده می شوند، می توانند کمک کنند.

اگر می خواهید سیگار را ترک کنید، با پزشک خود در مورد بهترین گزینه ها برای کمک به موفقیت خود صحبت کنید.

آیا ترک سیگار باعث بهبود پوست شما می شود؟

متأسفانه، ترک سیگار نمی تواند آسیب وارده به پوست شما را جبران کند. اما با ترک می توانید از بدتر شدن آسیب جلوگیری کنید. یک مطالعه اشاره کرد که ملانین تنها در 4 هفته پس از ترک سیگار به طور قابل توجهی کاهش یافت (14) . بنابراین به جرات می توان گفت که ترک سیگار می تواند سلامت و ظاهر پوست شما را بهبود بخشد.

خوراکی های کلیدی

 • سیگار کشیدن بیش از حد باعث ایجاد لب های افراد سیگاری می شود، وضعیتی که با چین و چروک های عمودی اطراف دهان و تیره شدن لب ها مشخص می شود.
 • لایه برداری، ماسک لب، لیزر درمانی، مرطوب کننده، تزریق، لایه برداری با لیزر، لایه برداری اسیدی و پرکننده پوست تنها تعدادی از درمان های طبیعی و دارویی هستند که می توانند به بهبود لب های افراد سیگاری کمک کنند.
 • ترک سیگار موثرترین روش برای جلوگیری از عوارض ناشی از سیگار کشیدن مانند لب های رنگدانه و چین های اطراف دهان است.

تکنیک های پیشرفته ای را برای مبارزه با تیره شدن لب های ناشی از سیگار کشیدن کشف کنید که معمولاً به عنوان “لب های سیگاری” شناخته می شود. این ویدیوی روشنگر راهکارها و درمان های موثری برای بازگرداندن رنگ طبیعی لب و افزایش لبخند شما ارائه می دهد.

اینفوگرافیک: بهترین روش ها برای درمان پرپیگمانتاسیون و چین و چروک لب

لب‌های زیبا بسیار مورد علاقه است، اما مشکلات رایجی مانند پرپیگمانتاسیون و چین و چروک ممکن است بر زیبایی و درخشش طبیعی آنها تأثیر بگذارد. با این حال، تکنیک‌های کارآمدی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای رسیدگی به این مسائل و بازیابی انعطاف‌پذیری آن‌ها استفاده کرد. اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا در مورد روش های برتر برای مدیریت هایپرپیگمانتاسیون، لکه های تیره و چین و چروک بیشتر بدانید.

بهترین روش برای درمان پرپیگمانتاسیون و چین و چروک لب (اینفوگرافی)

افرادی که سیگار می کشند دچار تغییر رنگ سیاه مایل به آبی در لب ها می شوند که به آن لب های سیگاری می گویند. سموم حاصل از دود تنباکو بر رگ های خونی شما تأثیر می گذارد و در نتیجه خشکی و تحریک می شود. این همچنین ممکن است منجر به از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست، هایپرپیگمانتاسیون و چین و چروک شود. می‌توانید با روش‌هایی مانند لایه‌برداری، استفاده از ماسک‌های لب، مرطوب‌کننده، لیزر درمانی، تزریق، لایه‌برداری اسیدی و پرکننده‌های پوست از شر لب‌های افراد سیگاری خلاص شوید. برای جلوگیری از عود و بدتر شدن لب های سیگاری می توانید سیگار را ترک کنید و روش های پیشگیرانه ذکر شده در مقاله را دنبال کنید.

سوالات متداول

چه مدت طول می کشد تا از شر لب های افراد سیگاری خلاص شوید؟

بسته به نوع درمان، ماه ها تا سال ها طول می کشد تا ظاهر لب های افراد سیگاری به حداقل برسد.

آیا لب های سیگاری دائمی است؟

بله، فقط در صورتی که فرد سیگار را ترک نکند و به موقع به دنبال درمان نباشد.

آیا آلوئه می تواند تیرگی لب ها را از بین ببرد؟

ممکن است تا حدی کمک کند. آلوئه ورا حاوی آلوئین است که به کاهش رنگدانه های پوست به طور طبیعی کمک می کند. ( 1 ) می توانید برای بهبود سلامت لب ها، آلوئه ورا تازه را به طور منظم در ناحیه آسیب دیده بمالید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *