9 نکته مهم مراقبت از پوست برای شناگران

برای کمک به محافظت از پوست در برابر مواد شیمیایی مضر موجود در آب استخر، عادات ساده ای را اتخاذ کنید.

بررسی پزشکی توسط دکتر Vindhya L Veerula , MD, FAAD نوشته شده توسط Arshiya Syeda  •

شنا، علاوه بر یک مهارت زندگی، یکی از سرگرم کننده ترین فعالیت های بدنی است که به حفظ آمادگی جسمانی شما کمک می کند. با این حال، ما اغلب از شنا کردن خودداری می کنیم، زیرا استخر کلردار و تحریکات پوستی ناشی از آن است. بنابراین، ما در اینجا با نکاتی در مورد مراقبت از پوست برای شناگران آمده ایم. بله، دیگر لازم نیست در هنگام غواصی در استخر تردید داشته باشید. راه هایی برای محافظت از پوست در برابر آن مواد شیمیایی مضر و محرک وجود دارد. آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

در اینجا، ما لیستی از 9 نکته ضروری مراقبت از پوست را برای شناگران تهیه کرده ایم تا به شما در حل مشکلات پوستی خود کمک کنید. اما، قبل از آن، اجازه دهید ببینیم شنا چگونه روی پوست شما تأثیر می گذارد.

در این مقاله

آیا شنا برای پوست شما خوب است یا مضر؟

آیا شنا برای پوست شما مفید است یا مضر؟

 

بیشتر استخرهای شنا دارای آب تصفیه شده با کلر هستند تا باکتری ها و میکروب ها را از خود دور نگه دارند. با این حال، همان کلری که باکتری‌ها را از بین می‌برد، می‌تواند روغن‌های طبیعی محافظ را هنگام تماس با پوست شما از بین ببرد. این می تواند باعث تعدادی از مشکلات مانند ( 1 )، ( 2 )، ( 3 )، ( 4 ):

  • پوست خشک
  • پیری زودرس ناشی از خشکی و آسیب پروتئین است.
  • خارش و بثورات ناشی از تعادل روغن و pH.
  • تولید بیش از حد روغن برای جبران کمبود آن.
  • آکنه به دلیل تولید بیش از حد روغن و مسدود شدن منافذ ایجاد می شود.
  • آسیب آفتاب ناشی از ضعیف شدن پوست شماست.

با این حال، انجام اقدامات پیشگیرانه مناسب می تواند ترازو را به نفع شما منحرف کند. شنا می تواند با سم زدایی بدن  از طریق ورزش به پوست شما کمک کند. میزان مناسب قرار گرفتن در معرض کلر همچنین می تواند باکتری های مولد آکنه را از بین ببرد و به پاکسازی پوست شما کمک کند.

نکات مراقبت از پوست قبل و بعد برای شناگران

برای اطلاع از نحوه مراقبت از پوست هنگام شنا به خواندن ادامه دهید.

چگونه پوست خود را قبل از شنا آماده کنیم

قبل از شنا پوست خود را آماده کنید

 

1. مقداری SPF را بریزید

مقداری SPF بزنید

 

استفاده از کرم ضدآفتاب ضدآفتاب فقط یک عمل فانتزی برای جلوگیری از برنزه شدن نیست. لوسیون همچنین یک سد محافظ روی پوست شما ایجاد می کند و از خشک شدن بیش از حد کلر جلوگیری می کند. همچنین از آسیب نور خورشید (و پیری زودرس اگر شناگر معمولی هستید) جلوگیری می کند. سرمایه گذاری روی لوسیون های قبل از شنا نیز ایده خوبی است زیرا این لوسیون ها به طور ویژه برای جلوگیری از کلر و حفظ رطوبت در پوست شما فرموله شده اند. به سادگی محصولات را حدود 15 دقیقه قبل از اینکه قصد شنا کنید استفاده کنید. این به پوست شما زمان زیادی می دهد تا ضد آفتاب را جذب کند و یک سد قوی ایجاد کند ( 5 )، ( 6 )، ( 7 ).

مطالعه اخیر انجام شده توسط آکادمی پوست آمریکا نشان داد که تعداد کمی از بزرگسالان آمریکایی واقعاً می دانند چگونه از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنند. با شرکت بیش از 1000 بزرگسال آمریکایی، این مطالعه نشان داد که پاسخ دهندگان به محافظت در برابر نور خورشید توسط رسانه های مختلف از جمله استفاده از کرم های ضد آفتاب اهمیت می دهند. اگرچه 62 درصد از پاسخ دهندگان خود را برای محافظت در برابر آفتاب بسیار آماده می دانستند، 63 درصد برنزه شدن و 33 درصد گزارش کردند که دچار آفتاب سوختگی شده اند. 67٪ حتی به اشتباه معتقد بودند که ضد آفتاب با SPF 30 دو برابر بیشتر از یک ضد آفتاب با SPF 15 محافظت می کند. این نشان می دهد که پیروی از یک رژیم ضد آفتاب مناسب برای محافظت از پوست شما ضروری است.

2. یک دوش سریع بگیرید

سریع دوش بگیرید

تصویر: Shutterstock

دوش گرفتن سریع قبل از غوطه وری در بیشتر استخرهای عمومی اجباری است. در حالی که قدم گذاشتن در زیر آب قبل از غوطه‌ور شدن ممکن است بی‌معنی به نظر برسد، اما این کار از کثیف شدن بیش از حد استخر جلوگیری می‌کند و به هیدراته شدن سلول‌های پوست شما کمک می‌کند و از جذب آب استخر جلوگیری می‌کند و ضد آفتاب شما را تقویت می‌کند. مانع ( 8 ).

مطالب مرتبط: نحوه دوش گرفتن روش صحیح برای حفظ سلامت موهایتان

3. هیدراته کنید و سپس مقداری بیشتر هیدراته کنید

هیدراته کنید

 

یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از اینکه پوست شما کم آب نمی شود این است که در حین شنا، مقداری آب بنوشید. اطمینان حاصل کنید که در طول روز به اندازه کافی آب مصرف می کنید تا پوست شما سالم باشد و سعی نکنید با جذب آب استخر کمبود رطوبت را جبران کنید. پوست خود را به عنوان یک اسفنج در نظر بگیرید، فقط آب زیادی وجود دارد که می تواند جذب کند. و تا زمانی که مرطوب باشد، مقادیر اضافی کلر را جذب نخواهد کرد ( 9 ).

نکات مراقبت از پوست پس از شنا

4. دوش گرفتن با آب گرم

دوش گرفتن با آب گرم

 

بسیار مهم است که به محض بیرون آمدن از استخر دوش بگیرید. این ایده خوبی است که دوش گرفتن خود را با آب گرم شروع کنید. این به باز کردن منافذ پوست کمک می کند تا پاکسازی کامل صورت گیرد. در مرحله بعد، از یک صابون ضد کلر (یک سرمایه خوب دیگر در صورت شنا کردن منظم) برای پاکسازی بدن خود استفاده کنید. موهای خود را کاملا بشویید. کار را با چرخاندن حمام روی آب خنک برای کمک به سفت شدن منافذ خود به پایان برسانید. این کار از از دست دادن رطوبت جلوگیری می کند ( 10 ).

5. چهره خود را فراموش نکنید

زنی در حال شستن صورتش با پاک کننده صورت

 

در حالی که ساعت‌ها برای تکمیل این ورزش سرمایه‌گذاری می‌کنید، باید چهره‌ای را نیز به خاطر بسپارید که بار سنگین را تحمل می‌کند، بنابراین، به آن توجه کنید که شایسته آن است. پوست صورت ظریف تر از پوست بدن شماست. در نتیجه، پس از قرار گرفتن در معرض کلر به راحتی آسیب می بیند. علاوه بر این، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و شدت شدید آب می تواند روغن های طبیعی صورت را از بین ببرد و منجر به خشکی و تحریک شود. همیشه صورت خود را با یک شوینده ملایم و بدون صابون بشویید و صورت خود را از آلودگی های ناشی از استخر پاک کنید. یک مرطوب کننده مناسب را روی پوست مرطوب بمالید. لایه برداری هفتگی را در روتین مراقبت از پوست خود بگنجانید تا به پوستی سالم و درخشان برسید.

6. از تالک برای کمک به خشک شدن پوست استفاده کنید

برای کمک به خشک شدن از تالک استفاده کنید

 

بسیار خوب، اول از همه، کمی طلق تا حد زیادی مفید است. استفاده از تالک در نواحی مانند زیر بغل به شما کمک می کند تا به سرعت در دوش استخر خشک شوید. همچنین به جذب کلر باقیمانده ای که ممکن است روی پوست شما وجود داشته باشد کمک می کند. فقط اطمینان حاصل کنید که از تالک در قسمت هایی از بدن خود که برای مرطوب کردن نیاز دارید استفاده نکنید.

protip_iconاشاره کوتاه
اجازه ندهید پوست شما پس از شنا در هوا خشک شود زیرا ممکن است منجر به خشکی بیشتر شود. پس از دوش گرفتن، پوست خود را با حوله خشک کنید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

7. پوست خود را مرطوب کنید

پوست خود را مرطوب کنید

 

این مهمترین بخش از روتین مراقبت از پوست شناگر شماست. مرطوب کردن پوست شما روی یک مرطوب کننده آبرسان خوب سرمایه گذاری کنید و به طور منظم از آن استفاده کنید تا مطمئن شوید که پوست شما سالم می ماند ( 11 ).

مطالب مرتبط: 10 روش موثر برای مرطوب کردن پوست به طور طبیعی

8. از لباس شنای خود مراقبت کنید

مراقب لباس شنا خود باشید

 

تمیز نگه داشتن لباس شنا، عینک و کلاه شنا بخش مهمی از حفظ سلامت پوست شما است. کلر همچنین می تواند با محو شدن رنگ لباس شنا به آن آسیب برساند. می توانید با اضافه کردن حدود یک قاشق غذاخوری سرکه به لباس شنای خود، لباس شنای خود را حفظ کنید. این نه تنها بوی کلر را خنثی می کند، بلکه به حفظ رنگ پارچه نیز کمک می کند.

protip_iconاشاره کوتاه
بدون شستن مناسب لباس شنا را بارها نپوشید زیرا احتمال وجود آلودگی ها یا میکروب هایی وجود دارد که می تواند باعث تحریک پوست شود.

9. چای گیاهی بنوشید

چای گیاهی بنوشید

 

اینفوگرافیک: نکات ضروری مراقبت از پوست برای شناگران

اگرچه شنا یک تمرین زیبا و احیاکننده است که می تواند به کاهش وزن، رشد عضلات و قدرت مرکزی بدن کمک کند، اما گذراندن زمان زیاد در آب می تواند به پوست شما آسیب برساند. بنابراین قبل از اینکه برای یک تمرین خنک کننده در آب شیرجه بزنید، باید بدانید که چگونه به درستی از پوست خود مراقبت کنید.

اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا برخی نکات محافظت از پوست هنگام شنا را بدانید.

نکات مهم مراقبت از پوست برای شناگران (اینفوگرافیک)

همچنین شروع به نوشیدن دمنوش های گیاهی که دارای محتوای آنتی اکسیدانی غنی هستند، ایده خوبی است. این به کاهش استرس ناشی از آسیب اکسیداتیو روی پوست شما کمک می کند.   این دمنوش ها آنتی اکسیدان هایی را برای پوست شما تامین می کنند که به نوبه خود رادیکال های آزاد را که می توانند پوست شما را خراب کنند، خنثی می کنند. چای مورینگا و چای سبز دو گزینه عالی برای انتخاب هستند ( 12 )، ( 13 ).

شناگران، از پوست خود محافظت کنید! مهم ترین نکات برای حفظ سلامت و درخشندگی پوست خود را بیاموزید. این ویدیو را تماشا کنید تا یاد بگیرید چگونه بی خیال و رها بمانید!

در اینجا چند سوال متداول در مورد شنا و مراقبت از پوست وجود دارد:

سوالات متداول

کلر چه مدت روی پوست شما باقی می ماند؟

اگر روال مراقبت از پوست مناسبی نداشته باشید، کلر می تواند به پوست شما بچسبد و باعث آسیب شود. اگر به طور منظم شنا کنید، این امر باعث بروز مشکلاتی مانند جوش، آکنه و پیری زودرس می شود.

آیا آب کلر پوست را تیره می کند؟

در حالی که کلر به خودی خود پوست شما را تیره نمی کند، در ترکیب با خورشید می تواند دلیل برنزه شدن بسیار بد باشد. به همین دلیل است که هنگام شنا باید همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

چگونه پوست را بعد از شنا از بین ببریم؟

مالیدن گوجه فرنگی بر روی پوست به روشن شدن برنزه بد کمک می کند. این یک مکمل خوب برای روتین بعد از شنا است.

آیا می توانید از طریق کلر دچار سوختگی یا خارش پوستی شیمیایی شوید؟

محرک موجود در استخر تیمار شده با کلر می تواند باعث ایجاد درماتیت تحریک کننده شود. این بسیار شبیه سوختگی شیمیایی است و افرادی که به کلر حساسیت دارند ممکن است قرمزی، بثورات یا خارش پوست را تجربه کنند. یکی از راه های جلوگیری از این امر، داشتن یک روال مراقبت از پوست موثر برای زمانی است که در حال شنا هستید

آیا استفاده از ژل نفتی برای محافظت از پوست در برابر کم آبی هنگام شنا بی خطر است؟

بله، استفاده از ژل نفتی برای محافظت از پوست در برابر کم آبی بی خطر است. با این حال، این مانع از برنزه شدن شما نمی شود.

آیا آب کلردار می تواند باعث اگزما شود؟

بله، اگر پوست شما مرطوب و محافظ نباشد، آب کلردار می تواند باعث اگزما شود. 

آیا می توانم قبل از شنا وازلین بزنم؟

بله، ژل نفتی مقاوم در برابر آب است که مانعی قوی در برابر آب کلر شده ایجاد می کند. برای کمک به حفظ رطوبت طبیعی پوست خود می توانید آن را قبل از رفتن به شنا استفاده کنید.

آیا بعد از شنا از شستشوی بدن استفاده کنم؟

بله، بعد از شنا از یک شوینده یا پاک کننده ملایم بدن استفاده کنید تا کلر را بشویید و سپس یک لایه برداری ملایم انجام دهید. از آنجایی که کلر می تواند پوست را کم آب کند، بلافاصله از یک مرطوب کننده غلیظ استفاده کنید تا پوست را آبرسانی کند.

شنا یکی از لذت‌بخش‌ترین و آرامش‌بخش‌ترین فعالیت‌های بدنی با فواید سلامتی فراوان است. با این حال، آب استخر پر از کلر برای پوست شما خوب نیست. در برخی موارد می تواند باعث خشکی، خارش و سوزش پوست شود. با این حال، این نباید مانعی برای یادگیری شما در شنا باشد. بنابراین، ما لیستی از 9 نکته مهم مراقبت از پوست را برای شناگران جمع آوری کرده ایم تا به شما در حل مشکلات پوستی خود کمک کند. علاوه بر این، اتخاذ اقدامات احتیاطی مناسب می تواند شانس را به نفع شما تغییر دهد. اجازه ندهید اثرات کلر شما را از شرکت در این ورزش خارق العاده باز دارد.

خوراکی های کلیدی

  • روزانه از یک مرطوب کننده با کیفیت خوب برای آبرسانی به پوست خود استفاده کنید.
  • برای محافظت از پوست قبل و بعد از شنا از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
  • برای محافظت از پوست در برابر سرطان، دمنوش های گیاهی با محتوای آنتی اکسیدان بالا بنوشید.
  • هنگام شنا آب زیادی مصرف کنید تا از جذب آب کلر پوستتان جلوگیری شود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *