آیا روغن درخت چای به درمان کلوئید کمک می کند؟

از خواص درمانی این روغن قوی برای کاهش جای زخم روی بدن خود استفاده کنید.

کلوئید می تواند یک نگرانی آرایشی باشد و افراد را نسبت به زیبایی و ظاهر خود آگاه کند. و در تلاشی ناامید کننده برای به حداقل رساندن ظاهر خود، بسیاری از مردم درمان های خانگی را امتحان می کنند. یکی از این درمان های خانگی محبوب استفاده از روغن درخت چای برای کلوئید است.

کلوئیدها عمدتاً به دلیل رشد بیش از حد بافت های اسکار ایجاد می شوند و خطرناک نیستند. هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد روغن درخت چای می تواند کلوئیدهای موجود را بهبود بخشد. با این حال، آنها ممکن است به کاهش شانس ایجاد کلوئید کمک کنند. چگونه؟ برای یافتن پاسخ و نحوه استفاده از روغن درخت چای برای جلوگیری از کلوئیدها و خطرات، ادامه مطلب را بخوانید.

در این مقاله

کلوئید چیست؟

یک کلوئید روی دست

کلوئیدها بافت های اسکار برجسته ای هستند که در محل آسیب ایجاد می شوند. آنها می توانند زمانی رخ دهند که پوست شما به دلیل جراحی، ضربه، سوراخ کردن، تاول، واکسیناسیون و آکنه آسیب ببیند. کلوئیدها با اسکارهای معمولی متفاوت هستند.

یک کلوئید بسیار بزرگتر و برجسته تر از زخم اصلی است. معمولاً وقتی پوست شما زخمی می شود خود را بهبود می بخشد. زخم بسته می شود و در آن جای زخم ایجاد می شود. با این حال، بر خلاف اسکارهای معمولی، بافت‌های اسکار کلوئید حتی پس از بسته شدن زخم به رشد خود (مانند یک برآمدگی برجسته) ادامه می‌دهند. آنها بسیار بزرگتر می شوند و تا رسیدن به اندازه نهایی به رشد خود ادامه می دهند.

جای زخم ممکن است مانند یک توده گوشت به نظر برسد و اغلب خارش دارد. معمولاً اسکارهای کلوئیدی مضر نیستند و یک نگرانی عمده برای سلامتی نیستند. با این حال، ممکن است باعث ناراحتی های جزئی مانند تحریک، خارش و حساسیت شوند.

ژن های شما نیز ممکن است مسئول کلوئیدها باشند. به گفته محققان بیمارستان هنری فورد، کسانی که ژن تغییر یافته ای به نام AHNAK دارند، مستعد ابتلا به کلوئید هستند ( 1 ). با این حال، مطالعات بیشتری برای نتیجه‌گیری نقش ژنتیک در رشد کلوئید مورد نیاز است.

protip_iconآیا میدانستید؟
بروز بیشتر کلوئیدها در افراد با پوست تیره‌تر آفریقایی، آسیایی و اسپانیایی تبار مشاهده می‌شود. میزان بروز از 4.5% تا 16% متغیر است ( 11 ).

درمان کلوئید ممکن است مشکل باشد. گزینه های جراحی وجود دارد، اما بافت اسکار می تواند دوباره ظاهر شود در حالی که پوست شما تلاش می کند خود را ترمیم کند. از این رو، مردم اغلب برای مدیریت کلوئید به درمان های خانگی متوسل می شوند. روغن درخت چای یک گزینه درمانی گسترده در خانه برای کلوئید است. اما آیا مفید است؟ بیایید دریابیم.

آیا روغن درخت چای می تواند کلوئید را درمان کند؟

روغن درخت چای برای کلوئیدها

 

اگر یک کلوئید موجود باشد، خیر، روغن درخت چای نمی تواند آن را درمان کند.

مقالات زیادی در اینترنت خواهید یافت که ادعا می کنند روغن درخت چای می تواند اسکارهای کلوئیدی را درمان کند. با این حال، هیچ مدرک علمی در زمینه پوست برای اثبات این ادعا وجود ندارد. اسکارها، چه کلوئید یا هر نوع دیگر از جای زخم، حتی پس از درمان حرفه ای به سختی از بین می روند. شما فقط می توانید ظاهر آنها را به حداقل برسانید.

با این حال، روغن درخت چای می تواند به کاهش خطر ایجاد اسکار کلوئید کمک کند. هر زخمی نیاز به ترمیم مناسب دارد. اگر به درستی بهبود نیابد، ممکن است جای زخم باقی بماند. روغن درخت چای می تواند به بهبود مناسب زخم شما کمک کند و به به حداقل رساندن احتمال ایجاد اسکار کلوئید کمک کند.

این در درجه اول به این دلیل است که:

 • روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است ( 2 ). این بدان معنی است که می تواند از عفونت جلوگیری کند و التهاب را کاهش دهد و به بهبود مناسب زخم کمک کند.
 • روغن درخت چای نیز دارای خواص ضد عفونی کننده است ( 3 ). بریدگی‌ها و زخم‌های تازه مستعد عفونت هستند که می‌تواند روند بهبودی را به تاخیر بیاندازد و خطر ایجاد جای زخم را افزایش دهد. روغن درخت چای می تواند از رشد میکروب ها جلوگیری کرده و زخم را سریع تر التیام بخشد.

فرقی نمی کند که سوراخ شده (روی بینی، قفسه سینه، لاله گوش و غیره) یا آکنه، بریدگی و زخم داشته باشید، این خواص روغن درخت چای می تواند به شما کمک کند:

 • جلوگیری از عفونت قارچی
 • کاهش التهاب، از جمله قرمزی و تحریک
 • برجستگی های پر از چرک و جوش هایی که ممکن است ایجاد کرده باشید را به حداقل برسانید

 

protip_iconچیزهای بی اهمیت
استرالیایی‌های بومی از روغن درخت چای برای درمان عفونت‌های پوستی، نیش حشرات، نیش و زخم‌های جزئی استفاده می‌کردند.

اگر بریدگی، زخم یا جراحتی دارید، می توانید با استفاده از روغن درخت چای اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. با این حال، هیچ یک از مطالعات قطعی نیستند، بنابراین هنگام استفاده از روغن مراقب باشید. برای یافتن راه‌هایی برای استفاده از روغن درخت چای برای جلوگیری از زخم‌های کلوئیدی به پایین بروید.

نحوه استفاده از روغن درخت چای برای جلوگیری از کلوئید

توجه: روغن درخت چای رقیق نشده بسیار قوی است. قبل از استفاده آن را با هر روغن حامل (روغن جوجوبا، بادام، زیتون یا نارگیل بکر) رقیق کنید.

برای تمام دستور العمل های زیر، 2-3 قطره روغن درخت چای را در یک قاشق غذاخوری روغن حامل مخلوط کنید و سپس از مخلوط استفاده کنید. برای همه اسانس ها به همین نسبت عمل کنید.

همچنین هیچ یک از این معجون ها را روی زخم باز قرار ندهید. هنگامی که زخم شروع به بهبود کرد، از دستور العمل ها برای تسریع بهبود و جلوگیری از کلوئید استفاده کنید.

1. روغن درخت چای و نمک دریا

نمک دریا و روغن درخت چای برای کلوئیدها

نمک دریا خاصیت ضد میکروبی دارد ( 4 ). این به جلوگیری از عفونت کمک می کند. آلوئه ورا دارای خواص ضد باکتریایی است ( 5 ). همراه با روغن درخت چای، به مهار التهاب و عفونت کمک می کند و به بهبودی مناسب کمک می کند.

شما نیاز خواهید داشت

 • 1 قاشق چایخوری نمک دریا
 • 2 قاشق غذاخوری آب
 • روغن درخت چای رقیق شده
 • 1/2 قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا
 • پد پنبه ای

روش

 1. آب را گرم کنید و نمک دریا را در آن هم بزنید تا حل شود.
 2. یک پد پنبه ای را به این محلول آغشته کنید و آن را روی ناحیه آسیب دیده بچسبانید.
 3. اجازه دهید کلوئید حدود 5 دقیقه خیس بخورد.
 4. پد پنبه ای را بردارید و روغن درخت چای رقیق شده را بمالید.
 5. ۵ دقیقه صبر کنید تا روغن درخت چای جذب شود و سپس از ژل آلوئه ورا استفاده کنید.

چند وقت

یک بار در روز.

2. آسپرین و روغن درخت چای

گفته می شود آسپرین اثر ضد درد دارد ( 6 ). این ترکیب آسپرین و روغن درخت چای ممکن است به کاهش درد و تسریع بهبودی کمک کند. 

شما نیاز خواهید داشت

 • 4 عدد قرص آسپرین
 • 1/2-1 قاشق چایخوری آب
 • روغن درخت چای رقیق شده

روش

 1. قرص های آسپرین را خرد کرده و چند قطره آب به آن اضافه کنید. مخلوط کنید تا خمیر یکدستی به دست آید.
 2. این خمیر را روی زخم بمالید و بگذارید 15 تا 30 دقیقه بماند تا خشک شود.
 3. خمیر را با آب بشویید و این کار را با مالیدن روغن درخت چای رقیق شده روی آن ناحیه ادامه دهید.

چند وقت؟

روزی یک بار.

مطالب مرتبط: آسپرین برای آکنه: آیا واقعا کار می کند؟

3. اسطوخودوس و روغن درخت چای

زنی که روغن درخت چای و اسطوخودوس را روی کلوئید می‌مالد

روغن درخت چای به از بین بردن عفونت کمک می کند، در حالی که خواص ضد التهابی اسانس اسطوخودوس می تواند به کاهش التهاب در ناحیه آسیب دیده کمک کند ( 7 ).

شما نیاز خواهید داشت

 • روغن درخت چای رقیق شده
 • اسانس اسطوخودوس رقیق شده

روش

 1. مقدار مساوی از روغن اسطوخودوس و درخت چای را با هم مخلوط کنید.
 2. این ترکیب را روی کلوئید بمالید تا کاملاً پوشانده شود.
 3. روغن را مانند یک پماد موضعی بگذارید.

چند وقت؟

هر روز.

4. روغن درخت چای و ویتامین E

ویتامین E یکی از غنی ترین منابع آنتی اکسیدان است و به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند ( 8 ). این برای بهبود مناسب و جلوگیری از ایجاد اسکار بسیار مهم است. 

شما نیاز خواهید داشت

 • 1/2 قاشق چایخوری روغن درخت چای رقیق شده
 • 1/2 قاشق چایخوری روغن ویتامین E

روش

 1. مقدار مساوی روغن درخت چای و ویتامین E را با هم مخلوط کنید.
 2. این مخلوط روغن را روی نواحی آسیب دیده بمالید.
 3. مخلوط را مانند یک پماد موضعی بگذارید.

چند وقت؟

هر روز.

5. روغن درخت چای و ژله نفتی

استفاده از ژل نفتی روی محل زخم باعث افزایش سطح رطوبت ناحیه می شود که برای بهبود مناسب زخم بسیار مهم است. ماساژ دادن به آرامی ناحیه ممکن است به بهبودی مناسب کمک کند ( 9 ). همچنین ممکن است به جلوگیری از ایجاد اسکار یا کلوئید کمک کند.

شما نیاز خواهید داشت

 • ½ قاشق چایخوری روغن درخت چای رقیق شده
 • 1 قاشق چایخوری وازلین

روش

 1. هر دو ماده را با هم مخلوط کنید.
 2. مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده ماساژ دهید.
 3. می توانید بعد از یک ساعت آن را بشویید یا بگذارید بماند.

چند وقت

هر روز یکبار.

6. روغن درخت چای و روغن نارگیل

روغن نارگیل و درخت چای برای کلوئیدها

روغن نارگیل بکر پوست را مرطوب و محافظت می کند و التهاب را کاهش می دهد ( 10 ). همراه با روغن درخت چای، می تواند به بهبود پوست و جلوگیری از ایجاد اسکار کمک کند.

شما نیاز خواهید داشت

 • 2-3 قطره روغن درخت چای
 • 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر

روش

 1. هر دو روغن را مخلوط کنید.
 2. مخلوط را روی محل زخم ماساژ دهید.
 3. آن را به عنوان یک درمان یک شبه بگذارید.

چند وقت

هر روز یکبار. 

این داروها ممکن است به مدیریت بهتر اسکار یا کلوئید کمک کنند. با این حال، استفاده از روغن درخت چای با چند عامل خطر همراه است که باید از آنها آگاه باشید.

مطالب مرتبط: فواید روغن نارگیل برای پوست

خطرات یا عوارض جانبی استفاده از روغن درخت چای برای کلوئیدها

اگرچه روغن درخت چای بی ضرر است، اما ممکن است یک واکنش آلرژیک ایجاد کند که به دلیل آن ممکن است ایجاد شود:

 • سرخی
 • خارش پوست
 • بثورات
 • کندوها

از این رو، توصیه می شود قبل از استفاده از روغن درخت چای یا هر روغن ضروری دیگری روی پوست خود، یک آزمایش پچ انجام دهید. در صورت بروز واکنش آلرژیک، بدون تاخیر به پزشک مراجعه کنید و از درمان سودمند شوید.

پذیرفتن و به رخ کشیدن زخم های خود، نهایت عشق به خود است. با این حال، اگر کلوئید شما را آزار می دهد، هر یک از درمان های طبیعی که در بالا توضیح داده شد را امتحان کنید تا ظاهر آن را به حداقل برسانید. ممکن است برداشتن جراحی یا لیزر درمانی را انتخاب کنید . مزایا و معایب روش ها را با پزشک خود در میان بگذارید و از واجد شرایط بودن خود برای گزینه های درمانی آگاه باشید.

اینفوگرافیک: 5 ترکیب برتر روغن درخت چای برای کلوئیدها

کلوئیدها می توانند دردناک باشند و در صورت التهاب ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بهبود یابند. چه نگران ظاهر خود باشید و چه از درد آزارتان می دهد، می توانید با درمان های خانگی طبیعی با کلوئیدها مقابله کنید. روغن درخت چای یک داروی طبیعی غنی شده با خواص ضد التهابی و درمانی است که می توانید آن را با سایر مواد ترکیب کنید تا قدرت آن را افزایش دهید. بخوان تا بیشتر بدانی!

5 ترکیب برتر روغن درخت چای برای کلوئید (اینفوگرافی)

کلوئیدها بافت های اسکار صاف و برجسته ای هستند که در هنگام بهبود زخم در محل آسیب ایجاد می شوند. آنها بی ضرر هستند اما ممکن است باعث خارش، تحریک یا حساسیت شوند. اگر به دنبال جایگزین های طبیعی هستید، روغن درخت چای برای کلوئیدها یکی از محبوب ترین درمان های خانگی است. خواص ضد التهابی و ضد میکروبی آن ممکن است التهاب را کاهش دهد، از عفونت جلوگیری کند و ظاهر کلوئید را کاهش دهد، بنابراین به عنوان یک درمان طبیعی عمل می کند. مخلوط روغن درخت چای با اسطوخودوس یا روغن نارگیل ممکن است از ایجاد اسکار کلوئید جلوگیری کند. قبل از استفاده از روغن درخت چای مطمئن شوید که آزمایش پچ انجام داده اید زیرا ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود. در صورت بروز واکنش آلرژیک، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

سریع ترین راه برای خلاص شدن از شر کلوئید چیست؟

برداشتن جراحی و لیزر درمانی سریع ترین راه برای خلاص شدن از شر کلوئید است.

چگونه از روغن درخت چای برای برآمدگی های سوراخ کننده استفاده می کنید؟

2 تا 3 قطره روغن درخت چای را با هر روغن حامل رقیق کنید و سپس روی برآمدگی بمالید.

آیا روغن درخت چای می تواند کلوئیدها را بدتر کند؟

خیر. با این حال، اگر به آن حساسیت دارید، ممکن است باعث واکنش های پوستی شود.

آیا روغن درخت چای لکه های تیره باقی می گذارد؟

خیر، در حال حاضر هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد استفاده از روغن درخت چای می تواند باعث ایجاد لکه های تیره شود.

آیا ماساژ کلوئید می تواند آن را صاف کند؟

شواهد حکایتی حاکی از آن است که ماساژ یک کلوئید ممکن است به تجزیه بافت در هنگام تشکیل کمک کند. این ممکن است منجر به صاف شدن کلوئید شود. با این حال، مطالعات برای درک بیشتر این موضوع ضروری است.

آیا کلوئیدها می توانند سرطانی باشند؟

خیر، کلوئیدها سرطانی نیستند و به طور کلی هیچ تاثیر شدیدی بر سلامت جسمانی ندارند. با این حال، بیماران مبتلا به کلوئید در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پوست هستند. اگر جای زخم روی بدن شما ناهموار است، سفید یا آبی شد یا شروع به خونریزی کرد، فوراً با پزشک مشورت کنید ( 11 ).

خوراکی های کلیدی

 • روغن درخت چای گیاهی به دلیل ظرفیت کاهش التهاب و تشویق به بهبودی، برای درمان کلوئید مفید است.
 • روغن درخت چای را پس از رقیق کردن آن با روغن های حامل مانند روغن نارگیل به صورت موضعی در ناحیه آسیب دیده استفاده کنید.
 • همچنین می توانید از روغن درخت چای با سایر روغن های ضروری مانند اسطوخودوس یا کندر برای مزایای بیشتر پوست استفاده کنید.

آیا به دنبال یک راه حل ساده برای کمک به مدیریت کلوئید خود هستید؟ این ویدیو را تماشا کنید تا دریابید که چگونه روغن درخت چای می تواند به بهبود ظاهر کلوئید شما کمک کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *