جای زخم برش یخ – علل، درمان های خانگی و گزینه های درمانی

راه حل هایی برای به حداقل رساندن ظاهر این اسکارهای سرسخت و بهبود بافت پوست.

اسکارهای برش یخ انواعی از اسکارهای آکنه هستند که سوراخ های ریز، عمیق و باریکی را در صورت ایجاد می کنند. بسیاری از مردم آن‌ها را کاملاً ناخوشایند می‌دانند و می‌خواهند بدانند که چگونه زخم‌های یخ را درمان کنند. با این حال، متأسفانه، هیچ گزینه درمانی نمی تواند این اسکارها را پاک کند، اما می توانند به بهبود ظاهر آنها کمک کنند.

درمان آکنه دشوار است. وقتی آکنه جای زخم روی صورت شما می گذارد، اوضاع بدتر می شود. آکنه شدید می تواند منجر به تشکیل اسکارهای یخ شود. در این مقاله، ما در مورد گزینه های مختلف درمانی موجود برای اسکارهای یخ صحبت می کنیم. ادامه مطلب

در این مقاله

اسکارهای Ice Pick چیست؟

جای زخم یخ چیست؟

 

اسکار یخ رایج ترین نوع اسکار آکنه است .

آنها معمولاً شکل “V” دارند و به نظر می رسد که شخصی با یک جسم نوک تیز (مثل یخ چین) روی پوست شما سوراخ کرده است. این ها سوراخ های ریز و عمیقی را در پوست شما ایجاد می کنند. برخی از آنها حتی ممکن است شبیه منافذ بزرگ شده باشند.

این اسکارها بسیار عمیق تر در درم شما گسترش می یابند، به همین دلیل است که درمان آنها چالش برانگیز است. این اسکارها چگونه ایجاد می شوند؟ در بخش بعدی بدانید.

زخم های Ice Pick چگونه ایجاد می شوند؟

چگونه اسکارهای یخ چین ایجاد می شوند

آکنه‌های شدید مانند کیست‌های عمیق i  و پاپول‌های i که تا حد زیادی به ساختار پوست آسیب می‌رسانند، می‌توانند باعث ایجاد زخم‌های یخ شوند. 

ایجاد جای زخم یخ عمدتاً به دو عامل بستگی دارد – اول، نحوه بهبود پوست و دوم، التهاب. ما قبلاً فهمیده‌ایم که اگر التهاب به عمق پوست شما گسترش یابد، احتمال ایجاد اسکار در شما بیشتر است. همچنین، برداشتن آکنه قبل از بهبودی، احتمال ایجاد اسکار را افزایش می دهد.

protip_iconاشاره کوتاه
اسکار یخ نوعی اسکار آتروفیک است که در آن کلاژن موجود  در لایه درم پوست شما از بین می رود. بیشتر اسکارهای آکنه نوعی اسکار آتروپیک (80-90%) و بیشتر اسکارهای آتروپیک اسکارهای یخ (60-70%) هستند ( 3 ).

بنابراین، هرگز نباید آکنه را بچینید یا فشار دهید. فورا آن را درمان کنید تا جای زخم باقی نماند. با این حال، اگر هنوز جای زخم های یخ ایجاد می شود، راه های مختلفی برای به حداقل رساندن ظاهر آنها وجود دارد تا پوست شما صاف تر به نظر برسد.

گزینه های درمانی محبوب برای بهبود ظاهر جای زخم های یخ

نحوه درمان جای زخم یخ با روش های پزشکی

گزینه های درمانی که در اینجا مورد بحث قرار می گیرد توسط متخصصان پوست انجام می شود که تعیین می کنند کدام گزینه درمانی برای پوست و جای زخم شما مناسب است. همه گزینه های درمانی مزایا و معایب خود را دارند و می توانید قبل از انجام این روش با پزشک مشورت کنید. متخصص پوست ممکن است از یک روش درمانی واحد یا ترکیبی از درمان ها برای بهترین نتیجه استفاده کند.

1. پانچ اکسیزیون

در این روش جای زخم یخ با استفاده از ابزار دایره ای بریده می شود. سپس زخم از همه طرف بخیه می شود. به جای جای زخم یخ، یک اسکار مسطح جدید تشکیل می شود. به جای یک اسکار عمیق تر، این روش یک اسکار کمتر قابل توجه، بسیار کوچکتر و خطی ایجاد می کند ( 1 ).

2. پیوند جایگزین پانچ یا پیوند پانچ

در این روش، جای زخم یخ با پوست گرفته شده از هر قسمت دیگر بدن پر می شود. این روش شبیه پیوند پوست است و بهترین روش برای بهبود ظاهر اسکارهای یخ می باشد. ممکن است به چندین پیوند جایگزین (اغلب 20 یا بیشتر) نیاز داشته باشید ( 1 ).

3. ارتفاع پانچ

این روش مخلوطی از پانچ اکسیزیون و پانچ پیوند است. در این فرآیند، مرکز اسکار برداشته می‌شود و سپس به‌گونه‌ای بالا می‌رود که فقط کمی بالا آمده و با سطح بافت حاشیه‌ای مطابقت داشته باشد. این باعث می شود جای زخم صاف به نظر برسد. این بیشتر برای جای زخم های جعبه ای استفاده می شود. با این حال، پزشک ممکن است از این برای اسکارهای یخ شکنی همراه با ترکیبی از تکنیک های دیگر نیز استفاده کند ( 2 )

4. درم ابریژن

در این فرآیند، متخصص پوست از یک ابزار ساینده مخصوص برای برداشتن لایه بالایی جای زخم استفاده می کند. دستگاه روی پوست شما حرکت می کند تا اپیدرم را از بین ببرد. همانطور که لایه پوست برداشته می شود، جای زخم های یخ کم عمق و با ظاهر کمتر حفره ای ظاهر می شود. چندین جلسه برای بهبود قابل توجه مورد نیاز است، بنابراین باید به جلسات بعدی بروید.

5. میکرودرم ابریژن

مانند درم ابریژن، این نیز یک درمان بازسازی پوست است. در این فرآیند، متخصص پوست از یک ابزار کوچک با نوک الماس برای مالیدن روی پوست شما استفاده می کند. این کار لایه بالایی پوست شما را از بین می برد و باعث می شود جای زخم کمتر دیده شود. اغلب، این فرآیند همراه با برداشتن پانچ و سایر درمان‌های به حداقل رساندن اسکار استفاده می‌شود.

6. میکرونیدلینگ

در این روش از ابزار مخصوص و ریز برای ایجاد صدمات ریز متعدد (سوراخ های کوچک) در اسکار استفاده می شود. این کار برای این است که پوست کلاژن I  بیشتری تولید کند تا زخم را التیام بخشد. پس از بهبود زخم، عمق اسکار کاهش می یابد . برای به دست آوردن حداکثر سود از این درمان به جلسات متعددی نیاز خواهید داشت.

7. لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی جای زخم های یخ را کاهش می دهد

این روش با برداشتن بالاترین لایه پوست عمل می کند. برای این منظور از غلظت بالای اسیدهای پوست (به تشخیص پزشک) استفاده می شود. لایه برداری عمیق حداکثر نتیجه را به شما می دهد. با این حال، ممکن است عوارض جانبی مانند تحریک پوست و قرمزی ایجاد کنند. اگرچه لایه برداری شیمیایی در خانه در دسترس است، اما بهتر است زیر نظر یک متخصص مراقبت از پوست انجام شود.

8. لایه برداری با لیزر

در این روش از انواع مختلف لیزر برای از بین بردن پوست روی جای زخم و اطراف آن استفاده می شود تا رشد سلول های جدید پوست را تقویت کند. این فرآیند ممکن است شامل استفاده از لیزرهای غیر سایشی و غیر سایشی باشد. اگرچه هر دو نوع لیزر تولید کلاژن I  را افزایش می دهند ، لیزرهای غیر ابلیاتیو زمان کمتری نسبت به لیزرهای فرسایشی دارند.

9. TCA CROSS

این یک بازسازی شیمیایی اسکارهای صورت است. در این فرآیند از اسیدی به نام اسید تری کلرواستیک (TCA) استفاده می شود. این اسید به جای زخم های شما وارد می شود. غلظت اغلب بالا است، بین 70٪ و 100٪. اسید به لایه اپیتلیال پوست شما آسیب می رساند. با بهبود زخم، پوست شما کلاژن I  تولید می کند تا آن را بپوشاند. در نتیجه، عمق اسکار شما کاهش می یابد.

10. درمان با فرکانس رادیویی

در مقایسه با روش های دیگر، این روش جدید است. این شامل استفاده از امواج رادیویی با فرکانس بالا برای صاف کردن و سفت کردن پوست شما است . این کار ظاهر جای زخم های شما را به حداقل می رساند.

protip_iconاشاره کوتاه
بعد از 3 تا 4 جلسه فرکانس رادیویی می توانید تا 75 درصد بهبودی در نتایج مشاهده کنید. با این حال، بهترین نتایج تنها 3 ماه پس از جلسه نهایی مشاهده می شود ( 3 ).

اگرچه روش‌های درمانی حرفه‌ای بهترین راه برای بهبود این اسکارها هستند، بسیاری از درمان‌های خانگی و پمادهای موضعی را امتحان می‌کنند. اما آیا آنها کار می کنند؟

آیا درمان‌های خانگی و سایر داروهای OTC روی جای زخم‌های یخ اثر می‌گذارند؟

نحوه درمان جای زخم یخ با داروهای خانگی و سایر داروهای OTC

درمان های خانگی برای به حداقل رساندن جای زخم یخ کاری ندارند. حتی پمادهای موضعی به اندازه درمان های حرفه ای در بهبود ظاهر این اسکارها و صاف کردن پوست شما قدرتمند نیستند.

برخی از داروهای خانگی شامل روغن دانه گل رز، ژل آلوئه ورا، عسل، ماست و سایر مواد رایج ممکن است به بهبود بافت کلی پوست شما کمک کنند، اما نمی توانند اسکارهای یخ را درمان کنند.

اگرچه درمان‌های خانگی و پمادها ممکن است جای زخم‌ها را کاهش ندهند، اما می‌توانند به سلامت پوست شما و جلوگیری از احتمال جوش‌های آینده کمک کنند. اگر قبلاً روی صورت خود آکنه دارید، یک رژیم مراقبت از پوست خوب تضمین می کند که بعداً جای زخم ایجاد نمی شود.

اینفوگرافیک: عادات مراقبت از پوست که به جلوگیری از آکنه و زخم های ناشی از یخ کمک می کند

اسکارهای یخ، اگرچه بی ضرر هستند، اما احساس یک پوست شیشه ای صاف را از بین می برند. در حالی که چند درمان پیشنهاد شده توسط افراد متخصص درماتولوژی قطعا می تواند به یکنواخت شدن این حفره ها و فرورفتگی ها کمک کند، بهتر است در وهله اول از آکنه و جای زخم جلوگیری شود. بر روی اینفوگرافیک زیر کلیک کنید تا در مورد عادات مراقبت از پوست مناسب که می تواند به کاهش خطر آکنه و جای زخم یخ کمک کند، آشنا شوید.

عادات مراقبت از پوست که به جلوگیری از آکنه و جای زخم یخ کمک می کند (اینفوگرافی)

جای زخم یخ عمیق است و ناشی از آکنه شدید است. آنها معمولاً از بین نمی روند. با این حال، شما ممکن است ظاهر آنها را بهبود بخشید و با درمان های حرفه ای کمتر دیده شوید. جای زخم اغلب به نحوه بهبودی پوست از التهاب آکنه بستگی دارد. بنابراین، اگر آکنه شدید دارید، روی درمان مناسب تمرکز کنید و التهاب را برطرف نکنید. این کار در وهله اول از خطر ایجاد اسکارهای عمیق جلوگیری می کند. همچنین، یک روال مراقبت از پوست را رعایت کنید و با پزشک مشورت کنید تا خطر ایجاد جای زخم را به حداقل برسانید.

سوالات متداول

چه مدت طول می کشد تا جای زخم یخ از بین برود؟

بسته به روش از بین بردن جای زخم مورد استفاده، از بین رفتن جای زخم یخ ممکن است بین چند ماه تا چند سال طول بکشد.

آیا رتینول آی  می تواند به برداشتن جای زخم یخ کمک کند؟

جای زخم یخ سرسخت است و ممکن است برای از بین بردن آن نیاز به اقدامات زیبایی باشد. تولید کلاژن من  .” ] به افزایش تولید کلاژن I کمک می کند ، بنابراین ممکن است به کاهش ظاهر این اسکارها کمک کند. 

آیا ترتینوئین می تواند از شر جای زخم یخ خلاص شود؟

آره. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ترتینوئین ممکن است به کاهش ظاهر اسکارهای یخ کمک کند ( 3 ).

آیا آکوتان به جای زخم های یخ کمک می کند؟

Accutane نام تجاری فرمولاسیون ایزوترتینوئین است که برای از بین بردن جای زخم یخ توصیه نمی شود زیرا شواهد کافی برای نشان دادن اثربخشی و ایمنی آن وجود ندارد.

آیا درمارولر روی جای زخم یخ اثر می کند؟

بله، یک درمارولر با کیفیت بالا ممکن است به کاهش جای زخم یخ کمک کند. با این حال، انجام عمل های زیبایی مانند میکرونیدلینگ توسط متخصص پوست توصیه می شود.

خوراکی های کلیدی

  • کیست های عمیق i  و پاپول های I می توانند منجر به زخم های یخ شوند. 
  • برداشتن پانچ، پیوند جایگزین پانچ، بلند کردن پانچ، درم ابریژن و میکرودرم ابریژن محبوب‌ترین درمان‌های اسکار یخ هستند.
  • برای جلوگیری از ایجاد جای جوش یخ، آکنه خود را نچینید و لمس نکنید.

با این ویدیوی مفید درباره نحوه درمان جای جوش های ناشی از یخ بیشتر بدانید. این ویدئو را تماشا کنید تا نکاتی را در مورد بهترین درمان ها برای کاهش ظاهر این زخم ها دریافت کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *