چگونه از شر پوک مارک خلاص شویم؟ آیا خلاص شدن از شر آنها امکان پذیر است؟

اگر به موقع جای زخم را درمان کنید، پوست سالم و صاف دیگر رویایی دست نیافتنی نیست.

اگر به این فکر می کنید که چگونه از شر جوش های صورت خلاص شوید، به جای درستی آمده اید. در اینجا، ما به شما کمک می کنیم تا همه چیز را در مورد این اسکارها و راه های درمان آنها بدانید.

جوش های پوستی به دلیل آسیب های پوستی ناشی از عفونت، آکنه های التهابی و دلایل مختلف دیگر ایجاد می شوند. آنها پوست شما را ناهموار نشان می دهند. در حالی که ممکن است خلاص شدن از شر جوش صورت ممکن نباشد، چندین روش درمانی در دسترس هستند که به کاهش آنها کمک می کنند. در این مقاله به توضیح پوک مارک ها، نحوه بروز آنها، راه های درمان و سایر اطلاعات مرتبط پرداخته ایم. برای دانستن بیشتر به خواندن ادامه دهید.

در این مقاله

پوک مارک چیست و چه چیزی باعث آن می شود؟

پوکه چیست و چه چیزی باعث ایجاد جوش بر روی صورت می شود

 

جوش های پوستی زخم ها و فرورفتگی هایی هستند که پس از آسیب دیدن پوست شما به دلیل عفونت، آکنه التهابی یا کیستیک یا آبله مرغان ایجاد می شوند. اینها اغلب فرورفتگی های مقعر و کم عمق هستند که نشان دهنده آسیب عمیق تر درم است. آنها پوست شما را ناهموار نشان می دهند و می توانند شما را نسبت به ظاهر خود آگاه کنند.

هنگامی که یک بیماری پوستی بر لایه‌های عمیق‌تر درم تأثیر می‌گذارد، جوش‌های پوستی ایجاد می‌شوند. پوست شما با گذاشتن کلاژن شروع به التیام خود می کند. اگر بدن کلاژن بیش از حد یا خیلی کم تولید کند، این محل نسبت به بقیه قسمت‌های پوست شما قابل توجه‌تر می‌شود و در نتیجه یک اسکار ایجاد می‌شود.

یکی از دلایل ایجاد جای زخم ، کندن و بیرون آمدن جوش است. با این حال، این تنها دلیل برای گرفتن پوک مارک نیست. چندین علت دیگر نیز می تواند باعث ایجاد جوش بر روی پوست شما شود، مانند:

 • بیماری های عفونی

بیماری های عفونی مانند آبله مرغان و آبله باعث ایجاد تاول و برآمدگی بر روی پوست شما می شوند. این برجستگی ها زمانی که شروع به بهبود می کنند خارش می کنند. هنگامی که تاول ها را قبل از بهبود کامل می خراشید، دچار جوش می شوید.

 • سایر عفونت های پوستی

عفونت‌های پوستی ناشی از باکتری‌هایی مانند استرپتوکوک یا استافیلوکوک (همچنین می‌توانند جای زخم یا جوش بر جای بگذارند. این عفونت‌ها اغلب در فولیکول‌های مو رخ می‌دهند و شما دچار یک جوش دردناک می‌شوید.

هر بریدگی اخیر روی پوست شما نیز می تواند توسط این باکتری ها عفونی شود. این امر بر لایه‌های عمیق‌تر پوست تأثیر می‌گذارد و جای زخم یا جوش بر جای می‌گذارد.

مطالعه ای که در مجله آمریکایی درماتولوژی منتشر شده است، تأثیر اسکار آکنه آتروفیک صورت را بر کیفیت زندگی 723 بزرگسال ارزیابی می کند. 19.3 درصد از کسانی که اسکار خفیف داشتند، 20.1 درصد از کسانی که اسکار متوسط ​​داشتند و 34 درصد از کسانی که اسکار شدید داشتند، زخم های خود را بسیار بزرگ گزارش کردند. شایع ترین نگرانی های گزارش شده، خودآگاهی (68%) و ترس از جای زخم دائمی (74.8%) بود.

خلاص شدن از شر پوک غیرممکن است. با این حال، گزینه‌های درمانی برای به حداقل رساندن ظاهر آن‌ها و صاف‌تر نشان دادن پوست شما نسبت به قبل وجود دارد.

به یاد داشته باشید، این درمان ها بسته به نوع پوست و عمق اسکار شما، نتایج متفاوتی را ارائه می دهند . همچنین، همه انواع پوست نمی توانند همه درمان ها را تحمل کنند. از قبل با پزشک مشورت کنید تا تصمیم بگیرید چه نوع درمانی برای شما مناسب است.

درمان پوک مارک: راه هایی برای به حداقل رساندن ظاهر آنها

چگونه جوش های پوست صورت را به حداقل برسانیم؟

 

1. لایه برداری شیمیایی

از به حداقل رساندن اسکار آکنه و لکه های صورت گرفته تا کاهش ظاهر چین و چروک، لایه برداری شیمیایی برای مراقبت از پوست و اهداف زیبایی استفاده می شود. بسته به جای زخم و جوش های پوست شما، متخصص پوست ممکن است یک روش لایه برداری شیمیایی را پیشنهاد دهد.

در این روش لایه ای از اسید پوست روی ناحیه آسیب دیده اعمال می شود. اسیدهای مورد استفاده شامل اسید سالیسیلیک ، اسید گلیکولیک i  ، اسید تری کلرواستیک یا TCA و اسید پیروویک است.

لایه برداری شیمیایی برای زخم های سطح صاف بهترین کار را دارد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید به طور منظم از اینها استفاده کنید.

برخی از عوارض لایه برداری شیمیایی عبارتند از:

 • احساس سوزش
 • خارش
 • قرمزی پوست
مطالب مرتبط: 10 درمان خانگی موثر برای رهایی از درد قفسه سینه + نکات تسکین

2. پرکننده های پوستی

اینها برای پوک مارک های عمیق بهترین کار را دارند. طبق آکادمی پوست آمریکا، این پرکننده‌ها می‌توانند اسکارهای افسرده را پر کنند ( 1 ). متخصصین پوست از چربی، کلاژن یا هر ماده دیگری برای پر کردن جای زخم استفاده می کنند.

برخی از فیلرها موقتی هستند و بین 6 ماه تا 18 ماه ماندگاری دارند، در حالی که برخی فیلرهای دائمی هستند.

پرکننده ها اغلب عوارض جانبی ایجاد می کنند، مانند:

 • عکس العمل های آلرژیتیک
 • تحریک پوست
 • عفونت پوست

3. درم ابریژن

این یک درمان لایه برداری پوست است و نتایجی مشابه با لایه برداری شیمیایی به شما می دهد. در این روش، متخصص پوست از یک ابزار چرخان سیمی مانند برس برای برداشتن ملایم اپیدرم (لایه بالایی) و درم (لایه میانی) پوست شما استفاده می کند.

خراش دادن لایه های بالایی باعث می شود پوست شما یکدست و صاف به نظر برسد. درم ابریژن برای از بین بردن عمقی جوش تا حد زیادی ارجح است.

با این حال، عوارض جانبی مانند:

 • عفونت پوست
 • پوست لکه دار
 • منافذ بزرگ
 • جای زخم تازه

4. میکرودرم ابریژن

 

متخصص زیبایی در حال انجام میکرودرم ابریژن بر روی یک زن

در این روش، اپیدرم به آرامی با استفاده از مواد ساینده مانند اکسید آلومینیوم یا هندپیس نوک الماس پاک می شود.

اگر زخم های سطحی کوچکی دارید، این بهترین گزینه برای شماست. با این حال، ممکن است برای به دست آوردن نتایج قابل توجه نیاز به انجام میکرودرم ابریژن داشته باشید.

عوارض جانبی احتمالی این درمان عبارتند از:

 • کبودی های جزئی
 • سرخی
 • خارش
 • سفتی پوست
 • هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب i 
protip_iconآیا میدانستید؟

پزشکان مصری در 1500 سال قبل از میلاد از کاغذ سنباده برای برداشتن لایه‌های بالایی پوست برای جوان‌سازی استفاده کردند.

5. میکرونیدلینگ

این فرآیند به عنوان درمان القای کلاژن نیز شناخته می شود. در اینجا، پوک مارک ها با سوزن های ریز سوراخ می شوند. بدن شما شروع به تولید کلاژن بیشتری در ناحیه آسیب دیده برای التیام زخم ها می کند و در نهایت، جوش ها را پر می کند.

برای به دست آوردن حداکثر نتایج، ممکن است مجبور شوید برای درمان های بعدی که توسط متخصص پوست پیشنهاد شده است بروید. اگرچه این یک عمل زیبایی بی خطر محسوب می شود، اما ممکن است برای چند روز قرمزی و سوزش را تجربه کنید.

protip_iconچیزهای بی اهمیت
اولین میکرونیدلینگ مدرن توسط متخصص پوست آلمانی ارنست کرومایر انجام شد. او از فرزهای دندانی برای کمک به درمان اسکار، خال های مادرزادی و هایپرپیگمانتاسیون استفاده کرد .  

6. لیزر Ablative Resurfacing

در این درمان، متخصص مراقبت های بهداشتی از لیزر برای حذف لایه های نازک پوست شما استفاده می کند. ممکن است طبق توصیه متخصص پوست نیاز به درمان برای چندین هفته یا جلسات داشته باشید. با این حال، نتایج می تواند برای مدت طولانی (چند سال) بدون هیچ گونه روش پیگیری باقی بماند.

این درمان ممکن است عوارض جانبی و خطرات کمی داشته باشد، مانند:

 • سرخی
 • تورم
 • تغییر رنگ پوست

7. لیزر فرکشنال

در این درمان، از لیزر برای سوزاندن لایه بیرونی بافت اسکار استفاده می شود و در نتیجه بازسازی سلولی را تقویت می کند. این در نهایت باعث بهبود و پوشاندن لک‌ها می‌شود و باعث می‌شود کمتر دیده شوند.

این درمان همچنین عوارض جانبی کمی دارد، مانند:

 • عفونت
 • تغییرات در رنگ پوست
 • سرخی
 • خارش
 • تورم

اگر نمی‌خواهید تحت این درمان‌ها قرار بگیرید، ممکن است راه‌های طبیعی را برای به حداقل رساندن جوش‌های پوستی امتحان کنید. انتظار نتایج یک شبه را نداشته باشید. درمان‌های طبیعی و درمان‌های خانگی نتایج را تضمین نمی‌کنند، اما کسانی که این روش‌ها را امتحان کرده‌اند، با استفاده طولانی‌مدت و مداوم، نتایج قابل‌توجهی را مشاهده کردند.

آیا هیچ راه طبیعی برای خلاص شدن از شر پوک مارک وجود دارد؟

روشی طبیعی برای از بین بردن جوش های صورت

1. محصولات بدون نسخه

این اولین گزینه ای است که بیشتر افراد قبل از اینکه به سراغ درمان های دیگر بروند، به آن متوسل می شوند. از ورقه های ژل سیلیکونی گرفته تا کرم ها، گزینه های متعددی در دسترس هستند. اینها عمدتاً ناحیه را آبرسانی می کنند و به به حداقل رساندن ظاهر اسکارها و عیوب پوست کمک می کنند.

این محصولات همچنین به کاهش ناراحتی پوست کمک می کنند. با این حال، شما باید در استفاده از محصولات OTC صبور و مداوم باشید زیرا ماه ها طول می کشد تا نتایج را نشان دهند.

به غیر از کرم ها و ورقه ها، می توانید لایه برداری شیمیایی کم استحکام را امتحان کنید. این لایه‌برداری‌ها نتایجی مشابه لایه‌برداری شیمیایی که در کلینیک انجام می‌شود به شما نمی‌دهند، اما با استفاده مداوم، ممکن است نتیجه‌ای داشته باشند.

2. روغن ها و کره های مرطوب کننده

مرطوب کردن ناحیه آسیب دیده با روغن ها و کره ها اغلب به کاهش جوش و جای زخم کمک می کند. با این حال، همه نتایج یکسانی دریافت نمی کنند. برخی ممکن است بهبود قابل توجهی را در ظاهر جای زخم مشاهده کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است خیر.

علاوه بر این، ممکن است به برخی از کره ها و روغن ها حساسیت داشته باشید، که می تواند اثرات نامطلوب دیگری بر روی پوست شما ایجاد کند. بنابراین، قبل از استفاده از آنها یک تست پچ انجام دهید. برخی از گزینه هایی که ممکن است امتحان کنید عبارتند از:

 • روغن جوجوبا
 • کره کاکائو
 • روغن زیتون
 • روغن دانه گل رز
 • روغن شاهدانه
 • کره شیا

مطالعات نشان داده اند که مرطوب کردن می تواند در مدیریت اسکار مفید باشد ( 2 ).

3. ماساژ صورت

این به کاهش جوش های پوست شما کمکی نمی کند، اما می توانید ماساژ صورت را همراه با سایر درمان های روتین مراقبت از پوست خود امتحان کنید. ماساژ صورت ماهیچه ها را تحریک می کند، گردش خون را تقویت می کند و به جوانسازی صورت کمک می کند.

4. اسانس

اسانس های اسطوخودوس و کندر به عنوان راه های طبیعی برای خلاص شدن از شر جوش صورت

 

اسانس های اسطوخودوس و کندر می توانند به بهبود زخم و به حداقل رساندن جای زخم کمک کنند. اسانس های اسطوخودوس و کندر هر دو از تولید کلاژن III جلوگیری می کنند و از ترمیم مناسب زخم اطمینان می دهند ( 2 )، ( 3 ).

سعی کنید از روغن ها در طول دوره بهبودی استفاده کنید تا ظاهر جای زخم یا جوش های پوستی را کاهش دهید.

زمان همه زخم ها را التیام می بخشد، اما همیشه نمی تواند جای زخم ها را پاک کند. پوک مارک ها به خودی خود محو نمی شوند و هیچ راه اثبات شده یا روش درمانی استانداردی وجود ندارد که بتواند پاک کردن آنها را تضمین کند. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که به خوبی از پوست خود مراقبت کنید و با یک متخصص پوست مشورت کنید و آنها را درمان کنید تا ظاهر آنها به حداقل برسد.

خوراکی های کلیدی

 • پوک مارک به جای زخم ها و فرورفتگی هایی گفته می شود که به دلیل آسیب پوستی ناشی از عفونت، آکنه یا آبله مرغان ایجاد می شود.
 • پرکننده های پوستی می توانند اسکارهای افسرده را پر کنند. همچنین، متخصصان پوست از چربی، کلاژن یا مواد دیگر بیمار برای پر کردن جای زخم استفاده می کنند.
 • خواص ترمیم زخم اسانس اسطوخودوس و کندر می تواند به کاهش ظاهر جای زخم یا جوش کمک کند.

اینفوگرافیک: 5 گزینه درمانی و درمان طبیعی برای پوک مارک

بیدار شدن با شعله ور شدن آکنه یا جوش می تواند تجربه وحشتناکی باشد. اما در اینجا چیزی حتی بدتر وجود دارد – pockmarks. اینها معمولاً به دلیل آکنه و عفونت های التهابی ایجاد می شوند و ممکن است پوست شما را ناهموار نشان دهند. اگر نمی‌دانید چگونه ظاهر آن‌ها را به حداقل برسانید، اینفوگرافیک زیر چند گزینه درمانی و درمان‌های طبیعی دارد که می‌تواند به شما کمک کند. آن را بررسی کنید!

5 گزینه درمانی و درمان طبیعی برای پوکه (اینفوگرافیک)

 

پوک مارک ها به راحتی محو نمی شوند و هیچ گزینه استانداردی برای درمان جای زخم وجود ندارد که بتواند آنها را به طور کامل پاک کند. با این حال، شما می توانید آنها را تا حدی محو کنید. اگر لکه های پوست صورت شما را نسبت به ظاهر خود آگاه می کند، می توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید. همچنین از پوست خود به خوبی مراقبت کنید. توصیه های مطرح شده در مقاله را دنبال کنید و با یک پزشک صحبت کنید تا بفهمید کدام روش درمانی ممکن است برای پوست شما موثر باشد. شما ممکن است به سراغ فیلر، لایه برداری شیمیایی، لیزر درمانی یا سایر درمان های زیبایی بروید. با این حال، تنها پس از در نظر گرفتن تمام جوانب مثبت و منفی درمان، تصمیم بگیرید.

سوالات متداول

آیا آلوئه ورا می تواند جوش های پوستی را از بین ببرد؟

آلوئه ورا می تواند پوست را بهبود بخشد و به بهبود زخم کمک کند ( 5 ). بنابراین، ممکن است به کاهش ظاهر جوش کمک کند.

آیا پوکه دائمی است؟

پوک مارک به خودی خود از بین نمی رود. اگر به موقع درمان نشوند، ممکن است دائمی شوند.

آیا رتینول به پوک‌مارک کمک می‌کند؟

استفاده از رتینول ممکن است به بهبود ظاهر پوکه کمک کند زیرا تولید کلاژن را تحریک می کند ( 6 ).

چگونه میخچه ها را می پوشانید؟

برای پوشاندن پوکه ها می توانید از کرم پودر و کانسیلر با پوشش کامل استفاده کنید.

آیا ویتامین E برای جوش صورت موثر است؟

مطالعات کافی برای اثبات اینکه ویتامین E اسکارها یا جوش های پوستی را از بین می برد، وجود ندارد. بنابراین بهتر است برای دریافت مشاوره با متخصص پوست خود مشورت کنید.

آیا ویتامین C در درمان جوش صورت کمک می کند؟

ویتامین C ممکن است به کاهش ظاهر جوش کمک کند، زیرا استفاده از آن نتایج موثری بر روی جای زخم دارد ( 7 ).

با این ویدیوی آموزنده، تکنیک های موثر برای کاهش جوش های صورت را کشف کنید. برای دستیابی به پوستی صاف و بی عیب، بینش ارزشمندی در مورد پوست و مراقبت از پوست به دست آورید. ویدیو را تماشا کنید و نکات ذکر شده را برای دستیابی به پوستی انعطاف پذیر امتحان کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *