علائم کشش روی سینه ها: علل، درمان، پیشگیری و عوامل خطر

با خط درمان و مراقبت مناسب ظاهر این رگه های فرورفته را کاهش دهید.

بررسی پزشکی توسط دکتر سونام جسوانی رامرخیانی ، MBBS، DDV نوشته شده توسط رامونا سینها ، مربی معتبر مراقبت از پوست • 

ترک‌های پوستی تنها می‌توانند در برخی از قسمت‌های بدن ایجاد شوند، اما چیزی که اکثر زنان را آزار می‌دهد، ترک‌های پوستی روی سینه‌ها است. علائم روی سینه یک پدیده رایج است. اکثر زنان آنها را دریافت می کنند. این علائم بی ضرر هستند و ممکن است پس از مدتی محو شوند. با این حال، دلایل مختلفی منجر به ایجاد علائم کششی روی سینه ها می شود.

ترک‌های پوستی می‌توانند به طور طبیعی در طول زمان محو شوند و درمان‌های خانگی می‌توانند به پیشگیری از آن کمک کنند. در این مقاله ترک های پوستی روی سینه و سایر موارد مرتبط را توضیح داده ایم. برای دانستن بیشتر به خواندن ادامه دهید.

علائم کشش روی سینه: چه شکلی هستند؟

ایجاد علائم کشش روی سینه برای زنان بسیار رایج است. اگر سینه های خود را از نزدیک بررسی کنید، ممکن است خطوط یا رگه های بلند و نازکی پیدا کنید. این علائم کشش یا striae distensae هستند.

معمولاً وقتی برای اولین بار ظاهر می شوند، مایل به قرمز، ارغوانی یا صورتی به نظر می رسند. این علائم کشش اولیه هستند و استریا روبرا ​​نامیده می شوند. با پیر شدن علائم کشش، سفید شدن خطوط را خواهید دید. این علائم کششی قدیمی هستند و استریا آلبا نامیده می شوند.

Video Player is loading.

اگر علائم کشش در دوران بارداری به آن‌ها مبتلا شوید، استریا گراویداروم نامیده می‌شوند. در دوران بارداری، به غیر از شکم، ممکن است علائم کششی روی سینه‌ها، ران‌ها، باسن و باسن نیز ایجاد شود ( 1 ).

عوامل متعددی مسئول ایجاد ترک های پوستی روی سینه ها و سایر قسمت های بدن هستند.

چه چیزی باعث ایجاد کشیدگی روی سینه می شود؟

عواملی که ممکن است باعث ایجاد علائم کششی شوند عبارتند از:

1. بلوغ

نوجوانان پس از رسیدن به بلوغ تغییرات هورمونی را در بدن خود تجربه می کنند. تغییرات هورمونی باعث تغییرات فیزیکی نیز می شود. در دوران بلوغ، دختران ممکن است رشد سریع بافت سینه خود را تجربه کنند. همانطور که سینه ها رشد می کنند، پوست را کشیده می شوند که ممکن است باعث ایجاد علائم کششی روی سینه ها شود.

2. بارداری

یک زن باردار شاد

تصویر: Shutterstock

این شایع ترین علت ظاهر شدن علائم کشش در قسمت های مختلف بدن از جمله سینه ها است. علائم کشش معمولاً از سه ماهه سوم شروع می شود. همانطور که کودک رشد می کند، افزایش سطح استروژن منجر به رشد مجاری شیر و سینه ها می شود که ممکن است باعث کشیدگی شود.

3. افزایش یا کاهش وزن

افزایش ناگهانی وزن نیز می تواند باعث ایجاد علائم کشیدگی روی سینه شود. از آنجایی که سینه ها دارای بافت چربی هستند، افزایش وزن می تواند منجر به افزایش سایز سینه شود. این باعث کشیدگی پوست می شود و ممکن است آثاری از خود به جای بگذارد.

4. کاشت سینه و جراحی

زنی که پروتز سینه سیلیکونی در دست دارد

تصویر: Shutterstock

جراحی بزرگ کردن سینه همچنین ممکن است باعث ایجاد علائم کششی شود ( 2 ). این جراحی ها برای افزایش سایز سینه با گذاشتن ایمپلنت انجام می شود. قرار دادن ایمپلنت‌های جدید و تغییر موقعیت سینه‌ها می‌تواند باعث کشیدگی پوست و در نتیجه ترک‌های پوستی شود.

5. سابقه خانوادگی

ژن های شما همچنین می توانند شما را مستعد ایجاد علائم کشش کنند. اگر والدین شما ترک‌های پوستی دارند، ممکن است شما نیز به آنها مبتلا شوید.

6. شرایط بهداشتی

یک یادداشت با سندرم مارفان روی آن نوشته شده است

تصویر: Shutterstock

شرایط بهداشتی زمینه ای ممکن است پوست شما را در برابر علائم کشش آسیب پذیر کند. اگر شرایطی مانند سندرم مارفان، سندرم کوشینگ و سایر شرایط خودایمنی دارید، ممکن است علائم کشش ایجاد کنید ( 3 ). اغلب، پزشکان کورتیکواستروئیدها را برای درمان تجویز می کنند. استفاده از کورتیکواستروئیدها همچنین ممکن است خطر ابتلا به ترک های پوستی را افزایش دهد.

علائم کشش اولیه به خوبی به درمان پاسخ می دهند. این به این دلیل است که آنها تازه هستند و رگ های خونی درست در زیر لایه پوست باعث رشد کلاژن می شوند که بهبود ظاهر آنها را آسان تر می کند. بنابراین، اگر علائم کشیدگی ایجاد شده است، درمان را در اسرع وقت شروع کنید.

protip_iconآیا میدانستید؟
گاهی اوقات حتی قرص های ضد بارداری یا داروهای ضد بارداری خوراکی می توانند باعث تغییراتی در سطوح هورمونی شوند که منجر به ایجاد علائم کشیدگی روی سینه شما می شود.

گزینه های درمان و پیشگیری برای ترک های پوستی روی سینه ها

شما نمی توانید با حفظ رطوبت، نرمی و کشسانی پوست همیشه به طور موثر از علائم کشش جلوگیری کنید. این همچنین از بدتر شدن آنها جلوگیری نمی کند یا به بهبودی اولیه کمک نمی کند.

هنگامی که علائم کشش سفید / بالغ شدند، تقریباً شبیه یک اسکار در زیر پوست هستند که خون رسانی بسیار کمی دارد و توانایی ترمیم بسیار کمی دارد. روش های درمان بالینی برای بهبود ظاهر آنها پس از توسعه مورد نیاز است. در اینجا چند راه برای پیشگیری و درمان ترک های پوستی روی سینه وجود دارد.

نکات پیشگیری

1. علائم کشش را ماساژ دهید

ماساژ با مرطوب کننده ها و نرم کننده ها کمک زیادی می کند. ماساژ دادن این ناحیه به بهبود گردش خون و کاهش علائم کشش کمک می کند. یک مطالعه نشان داد که 15 دقیقه ماساژ با روغن بادام تلخ به جلوگیری از علائم کشش بارداری یا استریا گراویداروم کمک کرد ( 4 ).

2. پوست خود را هیدراته نگه دارید

یک بطری لوسیون مرطوب کننده برای کمک به حفظ رطوبت پوست

تصویر: Shutterstock

هیدراته ماندن راه دیگری برای جلوگیری از ترک های پوستی است. علاوه بر مرطوب کردن موضعی، پوست شما نیز باید از درون مرطوب بماند. پوست خشک نمی تواند به درستی کشیده شود و این باعث ایجاد علائم کشش می شود. هیدراته ماندن همچنین عملکرد کلی اندام های شما را بهبود می بخشد.

3. به طور مرتب لایه برداری کنید

اگرچه مشخص نیست که لایه برداری می تواند به کاهش علائم کشش کمک کند یا خیر ، اما می تواند به حفظ سلامت پوست کمک کند. لایه برداری منظم برای خلاص شدن از شر سلول های مرده پوست ضروری است. این همچنین پوست را نرم می کند و ممکن است به پیشگیری از کشیدگی پوست کمک کند.

می توانید مواد زیر را برای ماساژ و مرطوب کردن پوست خود امتحان کنید:

 • روغن بادام تلخ (توجه: این یک روغن ضروری است، بنابراین قبل از استفاده ۲ تا ۳ قطره از این روغن را با هر روغن حاملی مخلوط کنید.)
 • روغن بادام
 • کره شیا
 • کره کاکائو
 • روغن نارگیل
 • روغن آرگان
 • موم زنبور عسل

این مواد با حفظ رطوبت پوست و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست عمل می کنند . این امر احتمال ایجاد ترک های شدید را کاهش می دهد. مرطوب کردن مناسب می تواند به کاهش علائم کشش کمک کند ( 5 ).

اگر درمان‌های خانگی روی ترک‌های پوستی مؤثر نبودند، ممکن است مجبور شوید درمان پزشکی را انتخاب کنید. در چنین مواردی بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید. این به این دلیل است که درمان به نوع پوست و شدت بیماری شما بستگی دارد.

protip_iconاشاره کوتاه
همچنین می‌توانید با محصولات حاوی Centella asiatica (که به عنوان علف ببر نیز شناخته می‌شود) ماساژ دهید، زیرا می‌توانند به بازیابی انعطاف‌پذیری و استحکام پوست کمک کنند ( 10 ).

یک متخصص پوست بهترین فردی است که تصمیم می گیرد کدام نوع درمان ممکن است برای شما مفید باشد و آیا به چندین درمان نیاز دارید یا خیر. معمولاً پزشک ممکن است گزینه های درمانی زیر را توصیه کند.

درمان پزشکی

زنی که میکرودرم ابریژن می کند

تصویر: Shutterstock

 1. لیزر درمانی : لیزر راهی ایمن برای بهبود ظاهر ترک‌های پوستی است. این به بازیابی فیبرهای الاستین آسیب دیده کمک می کند و تولید کلاژن را بهبود می بخشد ( 6 ).
 2. لایه برداری اسیدی: اینها همچنین یکی از گزینه های درمانی محبوب برای ترک های پوستی هستند ( 7 ). لایه برداری اسیدی برای لایه برداری لایه بالایی پوست شما استفاده می شود تا آن را صاف کند.
 3. میکرودرم ابریژن: این فرآیند با ترکیبی از سایر درمان‌های موضعی مانند ترتینوئین موضعی و PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) به خوبی کار می‌کند . این روش کمتر تهاجمی است و در مقایسه با درم ابریژن به حداقل زمان استراحت نیاز دارد.
 4. تزریق کلاژن: این یک گزینه درمانی محبوب برای بهبود ظاهر اسکار، علائم کشش، چین و چروک و خطوط ریز است. این عمل زیبایی با تزریق کلاژن درست زیر پوست شما انجام می شود.
 5. فرکانس رادیویی: این تکنیک همچنین از انرژی گرمایی برای تحریک تولید کلاژن برای درمان علائم کشیدگی استفاده می کند و کاملاً مؤثر است ( 9 ).
 6. پمادهای موضعی: پزشک همچنین ممکن است پمادهای موضعی حاوی نرم کننده ها و اسیدها مانند کرم ها یا ژل های مبتنی بر کلاژن، کرم های حاوی اسید هیالورونیک، اسید اسکوربیک، اسید گلیکولیک و اسید رتینوئیک و غیره را تجویز کند.
 7. درمان جراحی: کشیدگی پستان ناشی از مشکلات افزایش وزن ممکن است نیاز به جراحی زیبایی برای اصلاح ظاهر داشته باشد. روش های جراحی مانند کوچک کردن سینه یا بلند کردن سینه کمک می کند تا شکل و استحکام بهتری داشته باشد و در عین حال علائم کشش را به حداقل می رساند.

در حالی که روش های پیشگیری و درمان پزشکی مناسب بسیار مهم هستند، شما همچنین باید سالم بمانید. از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید، ورزش کنید و از پوست خود مراقبت کنید.

اینفوگرافیک: علائم کشش روی سینه – علل + نکات درمانی و پیشگیری

علائم کشش زمانی ایجاد می شوند که پوست شما به سرعت کوچک یا منبسط شود. عوامل متعددی می توانند در ایجاد این علائم روی سینه شما نقش داشته باشند. ظاهر آنها ممکن است به دلیل رنگ هایشان، یعنی بنفش، قرمز یا صورتی تکان دهنده باشد، اما هیچ دردی ایجاد نمی کنند. نگران نباشید، زیرا راه هایی برای جلوگیری از ظاهر آنها یا حداقل کاهش آنها وجود دارد. اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا در مورد علل و نکات پیشگیرانه و درمان ترک های پوستی سینه بیشتر بدانید.

علل ایجاد ترک روی سینه، پیشگیری و درمان (اینفوگرافی)

تصویر: تیم طراحی StyleCraze

اکنون نسخه PDF با کیفیت بالا را در دستگاه خود ذخیره کنید.

دانلود اینفوگرافیک در نسخه PDF دانلود اینفوگرافیک

دانلود اینفوگرافیک در نسخه PDF

زنان معمولاً به دلیل بلوغ، بارداری، داروها، ژنتیک یا شرایط پزشکی دچار کشیدگی روی سینه‌ها می‌شوند. می توان از درمان های پزشکی مانند لیزر درمانی، تزریق کلاژن یا لایه برداری اسید برای لایه برداری لایه بالایی پوست و افزایش تولید کلاژن استفاده کرد. اگر به دنبال درمان های طبیعی هستید، می توانید لایه برداری را با استفاده از مواد طبیعی مانند روغن نارگیل یا روغن بادام انجام دهید تا خطر ایجاد ترک های پوستی را کاهش دهید. به غیر از این، نوشیدن مقدار زیادی آب و ماساژ ناحیه آسیب دیده با مرطوب کننده باعث کاهش علائم کشش روی سینه شما می شود.

سوالات متداول

آیا نپوشیدن سوتین باعث ایجاد کشیدگی می شود؟

استفاده نکردن از سینه بند برای مدت طولانی ممکن است باعث ایجاد علائم کشش شود زیرا ممکن است بافت های سینه بدون حمایت مناسب کشیده و آویزان شوند.

علائم کشش روی سینه چقدر شایع است؟

ترک‌های پوستی روی سینه‌ها بسیار رایج هستند، زیرا یک پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی به کشش پوست است.

چگونه علائم کشش روی سینه را پنهان کنیم؟

برای پنهان کردن علائم کشش روی سینه ها می توانید از آرایش یا برنزه کننده استفاده کنید. پوشیدن لباس هایی با پوشش بیشتر نیز می تواند به پنهان کردن علائم کشش کمک کند.

خوراکی های کلیدی

 • انواع مختلفی از ترک‌های پوستی وجود دارند که از نظر اندازه و رنگ متفاوت هستند و می‌توانند روی سینه‌های شما ظاهر شوند.
 • علائم کشش ناشی از بلوغ، بارداری، کاهش یا افزایش بیش از حد وزن، جراحی‌ها، سابقه خانوادگی و برخی شرایط سلامتی است.
 • شما نمی توانید از علائم کشش جلوگیری کنید، اما می توانید جلوی برجسته شدن آنها را بگیرید.
 • نکات پیشگیری و درمان‌های پزشکی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش ترک‌های پوستی امتحان کنید.

زنان معمولاً به دلیل بلوغ، بارداری، داروها، ژنتیک یا شرایط پزشکی دچار کشیدگی روی سینه‌ها می‌شوند. می توان از درمان های پزشکی مانند لیزر درمانی، تزریق کلاژن یا لایه برداری اسید برای لایه برداری لایه بالایی پوست و افزایش تولید کلاژن استفاده کرد. اگر به دنبال درمان های طبیعی هستید، می توانید لایه برداری را با استفاده از مواد طبیعی مانند روغن نارگیل یا روغن بادام انجام دهید تا خطر ایجاد ترک های پوستی را کاهش دهید. به غیر از این، نوشیدن مقدار زیادی آب و ماساژ ناحیه آسیب دیده با مرطوب کننده باعث کاهش علائم کشش روی سینه شما می شود.

با راهنمایی های متخصص با خطوط مزاحم بدنتان خداحافظی کنید. برای کشف درمان های اثبات شده و استراتژی های موثر برای کاهش ظاهر علائم کشش و آشکار کردن پوست صاف تر، این ویدیو را ببینید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *