آیا از 3 عارضه جانبی عمده روغن کشی آگاه هستید؟ آنها را اینجا پیدا کنید!

بدانید که چگونه این تکنیک قدیمی آیورودا اثرات نامطلوبی دارد و چگونه از آنها جلوگیری کنید.

روغن کشی یک تکنیک قدیمی آیورودا برای حفظ بهداشت دهان با چرخاندن روغن در دهان برای چند دقیقه است. اما عوارض جانبی روغن کشی اغلب این روش را زیر ابر قرار داده است، حتی اگر مزایای خود را داشته باشد.

چرا برادری پزشکی از این تکنیک باستانی بیزار است؟ پزشکان به چه عوارض جانبی اشاره می کنند؟ در این مقاله، عوارض جانبی خاصی از چرخاندن روغن در دهان و نحوه انجام صحیح این روش برای جلوگیری از چنین خطراتی را برای شما آورده ایم. نگاهی بیانداز!

در این مقاله

روغن کشی چیست؟ چگونه کار می کند؟

زنی که روغن کشی می کند

 

روغن کشی یک تکنیک قدرتمند سم زدایی آیورودا است. اخیراً به عنوان یک داروی مکمل و جایگزین پزشکی (CAM) برای بیماری‌های مختلف سلامت رایج شده است ( 1 ).

در این روش روغن خوراکی را به مدت 5 تا 10 دقیقه در دهان خود می چرخانید و غرغره می کنید و تف می دهید.

آیورودا ادعا می کند که روغن کشی در برابر 30 بیماری سیستمیک از سردرد، احتقان سینوسی، تحریک گلو، التهاب لثه، هالیتوز، میگرن، التهاب لثه و دیابت گرفته تا آسم موثر است. با این حال، روش‌های طب سنتی می‌توانند مضر باشند. اگرچه تعداد کمی وجود دارد، این عوارض جانبی در صورت عدم توجه می توانند تهدید کننده زندگی باشند ( 1 ).

کنجکاو؟

برای دانستن عوارض جانبی عمده روغن کشی، ادامه مطلب را بخوانید.

protip_iconچیزهای بی اهمیت
روغن کشی ریشه در طب جامع آیورودا دارد که قدمت آن به 3000 تا 5000 سال قبل بازمی گردد. جدای از فواید فیزیکی، این روش همچنین راهی برای متعادل کردن دوشاها یا انرژی‌های بدنی بود که مسئول سلامت ذهنی، عاطفی و جسمی فرد بود.

عوارض جانبی روغن کشی چیست؟

1. ذات الریه لیپویید

روغن کشی باعث ذات الریه لیپوئیدی می شود

 

پنومونی لیپوییدی در اثر آسپیراسیون یا استنشاق مواد روغنی ایجاد می شود. این یک بیماری ریوی است که می تواند افرادی را که روغن کشی می کنند تحت تاثیر قرار دهد ( 2 ).

هنگامی که شما اشتباهاً مقدار زیادی روغن چرخاننده را می بلعید یا استنشاق می کنید، وارد مجرای هوا و ریه های شما می شود. از آنجایی که این روغن می تواند با پاتوژن ها و سموم دهان آلوده شود، ممکن است باعث ذات الریه لیپوییدی شود.

افراد غیر سیگاری (و همچنین سیگاری های سابق) که به طور منظم روغن کنجد را کشیدند ، از تنگی نفس و سرفه خشک شکایت داشتند . پزشکان و محققان پیشنهاد می‌کنند که روغن‌کشی می‌تواند باعث ذات‌الریه لیپوئیدی اگزوژن شود، زمانی که به درستی انجام نشود ( 2 ).

مطالب مرتبط: 20 درمان خانگی برای درمان ذات الریه و نکات پیشگیری

2. ناراحتی معده و حالت تهوع

روغن کشیدن باعث ناراحتی معده و حالت تهوع می شود

این تکنیک قدیمی ممکن است باعث ناراحتی معده و اسهال شود. غرغره کردن و کشیدن مقادیر زیادی از روغن های غلیظ مانند روغن نارگیل می تواند باعث ایجاد حالت تهوع و سرگیجه در شما شود. قورت دادن این روغن های آلوده می تواند معده شما را خراب کند و در نتیجه هضم ضعیفی ایجاد کند ( 3 )، ( 4 ). هضم طولانی مدت و نامناسب ممکن است منجر به خستگی، کم آبی و ضعف ایمنی شود. این حتی ممکن است سلامت پوست شما را مختل کند.

به همین دلیل است که اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معتقدند روغن کشی یک تکنیک موثر نیست. مسواک زدن دندان ها و نخ دندان کشیدن به طور مرتب مواد زائد بیشتری را نسبت به کشیدن روغن از بین می برد ( 3 ).

3. مسمومیت با فلزات سنگین

اکثر داروهای آیورودا نتایج باورنکردنی به دست آورده اند. طب سنتی و گیاهی قوی و بی خطر است. اما برخی از داروهای آیورودا دارای ردپایی از فلزات سنگین گزارش شده است.

مسمومیت با سرب، جیوه و آرسنیک اغلب با استفاده از محصول دارویی گیاهی آیورودا (HMPs) همراه است ( 1 )، ( 5 ).

مصرف کنندگان طب آیورودا ممکن است در معرض خطر سمیت فلزات سنگین باشند. محققان دانشکده پزشکی هاروارد توصیه می کنند که آزمایش فلزات سنگین برای همه محصولات آیورودا اجباری شود.

از آنجایی که روغن کشی منشا آن در این طب سنتی است، محصولات مورد استفاده در این تکنیک ممکن است دارای آثار فلزات سنگین باشند ( 1 )، ( 5 ).

با این حال، تمرین‌کنندگان آیورودا ایمنی کامل را تضمین می‌کنند. به گفته آنها، تنها پس از رعایت دقیق فرآیند تصفیه سنتی، یک محصول دارویی گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد ( 1 ).

این افکت ها ترسناک به نظر می رسند. اما چرا این رویه طرفداران زیادی دارد؟

احتمالاً به این دلیل که راه هایی برای جلوگیری از این عوارض جانبی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر قسمت بعدی را بررسی کنید.

چگونه از عوارض جانبی روغن کشی جلوگیری کنیم

تمرین صحیح روغن کشی عوارض آن را کاهش می دهد

 

بسیاری از عوارض روغن کشی به دلیل تمرین اشتباه روش ایجاد می شود. این می تواند یکی از روش های بهتر برای انجام روغن کشی باشد:

 1. پس از بیدار شدن از خواب به طور معمول دندان های خود را مسواک بزنید تا تجمع پلاک از بین برود. مطمئن شوید که زبان خود را تمیز کرده و دهان خود را به درستی بشویید.
 2. 10 میلی لیتر روغن کنجد یا نارگیل یا آفتابگردان بردارید و چانه خود را کمی بالا بیاورید. این باعث می شود روغن در داخل دهان پخش شود.
 3. از زبان خود برای استفاده از روغن به شکاف بین دندان ها، لثه ها و کام خود استفاده کنید.
 4. آرواره های خود را با حرکت جویدن حرکت دهید.
 5. این روند را حدود 5-10 دقیقه ادامه دهید.
 6. متوجه آبکی شدن روغن خواهید شد. در این مرحله باید روغن را بیرون بریزید.
 7. این روغن را قورت ندهید. اگر در مقادیر کم این کار را انجام دهید، با ادرار و مدفوع شسته می شود. اما اگر به مقدار زیاد است، زودتر به پزشک مراجعه کنید.
 8. دهان خود را با آب لوله کشی کاملاً بشویید.
 9. قبل از اینکه چیزی بخورید یا بنوشید، 15 تا 20 دقیقه صبر کنید.

 

protip_iconاشاره کوتاه
همچنین اگر روغن نارگیل یا روغن آفتابگردان در دسترس ندارید، می توانید از روغن زیتون برای روغن کشی استفاده کنید.

اینجا به بخش مهم می رسد. این اقدامات احتیاطی است که باید در نظر داشته باشید:

 • کودکان زیر 5 سال نباید اجازه روغن کشی را داشته باشند.
 • اگر به کنجد، نارگیل، آفتابگردان یا هر روغنی که استفاده می‌شود، یا به برند خاصی از روغن حساسیت دارید، نوع دیگری را انتخاب کنید. اگر نه، از تمرین این تکنیک خودداری کنید.
 • در نهایت، اگر روغن نازک و سفید نشد، ممکن است روغن کشی را به درستی انجام ندهید.

بهترین راه انجام این تمرین زیر نظر یک پزشک مجرب است. تا زمانی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تکنیک شما را تأیید نکند، این کار را تحت راهنمایی پزشکی انجام دهید.

اینفوگرافیک: عوارض جانبی عمده روغن کشی

روغن کشی یک روش قدیمی برای تمیز کردن دندان ها است. علاوه بر این، این فرآیند دارای مزایای زیادی است. با این حال، قورت دادن روغن حاوی باکتری و سموم ممکن است منجر به چندین اثر نامطلوب شود. بر روی اینفوگرافیک زیر کلیک کنید تا بدانید که عوارض جانبی مهم روغن کشی چیست.

عوارض عمده روغن کشی (اینفوگرافیک)

روغن کشی مجموعه ای از مزایا را ارائه می دهد. اما عوارض جانبی روغن کشی را نیز باید در نظر گرفت. پنومونی لیپیدی یکی از عوارض جانبی مهم روغن کشی است. در اثر قورت دادن روغن پس از روغن کشی ایجاد می شود. حالت تهوع و ناراحتی معده نیز مشاهده می شود. همچنین ممکن است منجر به مسمومیت با فلزات سنگین شود. با این حال، این عوارض جانبی را می توان با رعایت برخی اقدامات احتیاطی مانند حرکت دادن فک ها در حرکت جویدن، شستشوی کامل دهان، و حداقل 20 دقیقه انتظار قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی که می تواند به کاهش خطر این عوارض جانبی کمک کند، به حداقل رساند.

بهتر است از این روش دوری کنید مگر اینکه به شما توصیه اکید مسواک زدن شود. اگر اشتباه انجام شود ممکن است باعث تهوع، اسهال یا حتی واکنش های آلرژیک شود. اگرچه شدت این عوارض جانبی هنوز در حال بررسی است.

اگر ورودی ها و سوالات مرتبطی در مورد روغن کشی دارید، خوشحال می شویم به شما کمک کنیم. پیشنهادات و نظرات خود را در کادر زیر به اشتراک بگذارید.

همه چیز قدیمی طلا نیست!

سوالات متداول

آیا روغن کشی مضر است؟

دکتر لورا پردی ، MD، MBA، پزشک خانواده دارای گواهی هیئت مدیره، می‌گوید: «روغن کشیدن روشی است که شامل چرخاندن روغن‌های فشرده سرد در دهان می‌شود و تصور می‌شود باکتری‌ها، ویروس‌ها و حتی تک یاخته‌ها را از حفره دهان حذف می‌کند. . این کار با روغن نارگیل یا روغن آفتابگردان انجام می شود و مضر نیست. در نظر گرفته نشده است که جایگزینی برای مسواک زدن یا درمان های دندانپزشکی شما باشد، اما مطالعات محدود نتایج امیدوارکننده و به طور کلی مثبتی را در رابطه با کاهش باکتری در دهان نشان داده است.

آیا روغن کشیدن باعث جوش یا یبوست می شود؟

به گفته دکتر پردی، «نه. روغنی که در حین روغن کشی در دهان تابیده می شود، بلعیده نمی شود، بلکه به بیرون تف داده می شود، بنابراین نباید بین روغن کشی و ایجاد جوش یا یبوست که گاهی اوقات در افرادی که زیاد غذا می خورند، ارتباطی وجود داشته باشد. از غذاهای چرب یا چرب روغن راه خود را به دستگاه گوارش باز نمی کند، جذب نمی شود و نمی تواند روی پوست یا سیستم گوارشی تأثیر بگذارد.

آیا می توانم هر روز روغن کشی کنم؟

بله، روغن کشی را می توان هر روز انجام داد. به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک می کند، بوی بد دهان را کاهش می دهد و به مدیریت پوسیدگی دندان کمک می کند.

آیا بعد از روغن کشیدن دندان هایم را مسواک بزنم؟

بله، مسواک زدن بعد از روغن کشی عمل خوبی است، زیرا باعث خروج کامل روغن، سموم و غذا پس از روغن کشیدن می شود و به حفظ بهداشت دهان کمک می کند.

روغن کشی با چه سرعتی کار می کند؟

روغن کشی اگر روزانه انجام شود بعد از 2 تا 3 ماه نتایج را نشان می دهد.

آیا می توانم در شب روغن کشی کنم؟

بله، روغن کشی را می توان در شب انجام داد. با این حال، انجام آن در صبح کمک می کند تا حداکثر فواید آن را به دست آورید.

خوراکی های کلیدی

 • روغن کشی یک تمرین باستانی آیورودا است که در آن روغن خوراکی را به مدت 10 دقیقه می چرخانید و غرغره می کنید و آن را تف می دهید.
 • ذات الریه لیپیدی، ناراحتی معده و مسمومیت با فلزات سنگین از عوارض جانبی روغن کشی هستند.
 • مسواک زدن و استفاده منظم از نخ دندان می تواند به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک کند.
 • افرادی که به روغن نارگیل یا کنجد حساسیت دارند باید از روغن کشی خودداری کنند.

با این ویدئوی تامل برانگیز حقیقت را در مورد روغن کشی کشف کنید. مزایا و معایب بالقوه این عمل باستانی برای سلامت دهان را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که آیا برای شما مناسب است یا خیر. امروز ویدیو را ببینید تا بدانید که آیا باید این تمرین را دنبال کنید یا نه!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *