آیا ضد آفتاب باعث آکنه می شود؟ چگونه بهترین ضد آفتاب را برای پوست مستعد آکنه انتخاب کنیم

برای پوست بدون آکنه از ترکیبات کودوژنیک کرم ضد آفتاب خود دوری کنید.

آیا ضد آفتاب باعث آکنه می شود؟ بله، برخی از کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند باعث بروز آکنه شوند. اما، این بدان معنا نیست که شما باید این مرحله مهم مراقبت از پوست را نادیده بگیرید. برعکس، مراقبت از پوست با محافظت مناسب در برابر آفتاب بسیار مهم است. در حالی که نباید بدون کرم ضدآفتاب بمانید، باید از تاثیرات انواع خاصی از ضد آفتاب بر روی پوست خود آگاه باشید.

اگرچه کرم ضد آفتاب می تواند یک سپر محافظ در برابر اشعه های مضر UV ایجاد کند، اما بسته به آنچه در آن است، می تواند منافذ را مسدود کرده و باعث آکنه شود. بنابراین، هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب باید محتاط باشید و فهرست مواد را با دقت مرور کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتباط بین ضد آفتاب و آکنه، به خواندن ادامه دهید!

در این مقاله

آیا ضد آفتاب باعث آکنه می شود؟

ممکن است فکر کنید مواد فعال موجود در کرم ضد آفتاب در ایجاد جوش و آکنه مقصر هستند. اما این دور از واقعیت است.

پوست شما به مواد فعال موجود در ضد آفتاب حساس نیست. این مواد واقعا پوست شما را از بین نمی برند.

سپس، کدام آنها انجام می دهند؟

این جوش‌ها عمدتاً به دلیل سایر مواد موجود در ضد آفتاب مانند مواد نگهدارنده، عطرها و نرم‌کننده‌ها است.

علاوه بر این، نگهداری نادرست کرم ضد آفتاب نیز می تواند مواد شیمیایی و مواد تشکیل دهنده را تجزیه کند و باعث بروز آکنه شود .

به عنوان مثال، اگر بطری یا تیوپ ضدآفتاب خود را داخل یک ماشین داغ یا زیر نور خورشید در کنار ساحل یا کنار استخر بگذارید، گرما باعث می‌شود مواد موجود در ضد آفتاب بی‌اثر شده و آنها را تجزیه کند. وقتی دفعه بعد آن را اعمال کنید، دچار جوش می شوید.

فیلترهای شیمیایی خاصی که در ضد آفتاب استفاده می شوند نیز می توانند باعث ایجاد حساسیت و جوش های پوستی شوند. بیایید به موادی که ممکن است باعث آکنه شوند نگاهی بیندازیم.

مطالب مرتبط: 10 غذای برتر که می توانند باعث آکنه شوند و برای داشتن پوستی شفاف چه بخوریم

چه ترکیباتی در کرم ضد آفتاب ممکن است باعث آکنه شود؟

برخی از مواد مسدود کننده منافذ در کرم ضد آفتاب ممکن است باعث آکنه شوند. با این حال، به یاد داشته باشید که تجمع بیش از حد کثیفی، چربی، سبوم و سلول های مرده پوست، همراه با رشد باکتری ها، باعث ایجاد جوش و آکنه می شود. استفاده از محصولاتی با مواد مسدود کننده منافذ که باعث احتقان بیشتر می شود، می تواند وضعیت را بدتر کند. بنابراین، قبل از خرید کرم ضد آفتاب، مطمئن شوید که حاوی این مواد نباشد:

1. روغن ها و کره های کمدوژنیک

روغن نارگیل موجود در ضد آفتاب ممکن است باعث آکنه شود

بسیاری از ضد آفتاب ها حاوی موادی مانند کره کاکائو، روغن جوانه گندم، روغن سویا و روغن نارگیل هستند. اگرچه آنها مواد طبیعی هستند، اما تمایل دارند منافذ پوست را مسدود کنند. اگر پوست مستعد آکنه دارید، این مواد می توانند جوش های شما را تشدید کنند. از این رو از آنها دوری کنید. در عوض، می‌توانید ضد آفتاب‌هایی را انتخاب کنید که حاوی روغن‌های آفتابگردان، جوجوبا، خولان دریایی، دانه گل رز و روغن هسته انگور هستند.

2. روغن های معدنی و سیلیکون ها

روغن معدنی موجود در ضد آفتاب ممکن است باعث آکنه شود

این دو رایج ترین ترکیبی هستند که در کرم های ضد آفتاب پیدا می کنید. روغن های معدنی و سیلیکون ها اجازه نمی دهند عرق از منافذ پوست شما خارج شود. در نتیجه، عرق و کثیفی در داخل منافذ به دام می‌افتند و در نهایت باعث تحریک و جوش‌های پوستی می‌شوند.

3. بنزوفنون ها

اینها فیلترهای UV هستند که در بسیاری از کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب پیدا خواهید کرد . رایج ترین آنها اکسی بنزون ​​و آووبنزون ​​هستند. یک مطالعه نشان داد که اکسی بنزون ​​ممکن است باعث ایجاد فوران پاپولووزیکولی اریتماتوز و  ایجاد حساسیت به نور شود . نتیجه گیری شد که بنزوفنون ها می توانند چنین پاسخ های پوستی را القا کنند ( 1 ). 

4. PABA و سایر مواد شیمیایی

اگر پوست حساس و مستعد آکنه دارید، برخی از مواد مانند پارا آمینو بنزوئیک اسید (PABA) و متوکسی سینامات (که معمولا در ضدآفتاب ضدآب یافت می شود) می توانند باعث آکنه و جوش شوند.

سعی کنید از کرم های ضد آفتاب حاوی:

 • بوتیل استئارات
 • دسیل اولئات
 • ایزوپروپیل میریستات
 • ایزوپروپیل ایزواستئارات
 • ایزوپروپیل نئوپنتانوات
 • میریستیل میریستات
 • ایزوپروپیل پالمیتات
 • اکتیل پالمیتات
 • میریستیل پروپیونات
 • اکتیل استئارات
 • روغن نعناع یا پروپیلن گلیکول-2 (PPG-2)

همه این مواد شیمیایی می توانند پوست مستعد آکنه را تحریک کرده و باعث ایجاد جوش شوند ( 2 ).

5. موم زنبور عسل و سایر موم های گیاهی

موم زنبور عسل موجود در ضد آفتاب ممکن است باعث آکنه شود

موم های گیاهی و موم زنبور عسل برای پوست بسیار مفید هستند و اکثر انواع پوست می توانند آنها را تحمل کنند. با این حال، اگر پوست حساس و مستعد آکنه دارید، این موم ها ممکن است پوست شما را بیشتر مسدود کنند. این مواد می توانند منافذ مسدود شده را مسدود کنند و تنفس را برای پوست دشوار کنند.

به یاد داشته باشید، همه این مواد ممکن است برای پوست شما مناسب باشند یا نباشند. برخی از انواع پوست به راحتی می توانند این مواد را تحمل کنند و برخی دیگر ممکن است نه. بنابراین، مهم است که ضد آفتاب خود را هوشمندانه انتخاب کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که هنگام انتخاب ضد آفتاب باید به آنها توجه کنید.

نکاتی برای انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست

1. کرم ضد آفتابی که روی آن نوشته شده «غیر کومدوژنیک» و «بدون روغن» را بررسی کنید .

غیر کومدوژنیک کلمه ای است که اگر پوست مستعد آکنه دارید باید روی آن تمرکز کنید. این بدان معناست که کرم ضد آفتاب حاوی هیچ ماده ای نیست که بتواند منافذ پوست شما را مسدود کند و باعث ایجاد جوش شود. کرم های ضد آفتاب بدون روغن به دور نگه داشتن چربی اضافی از پوست کمک می کنند.

2. از Oxybenzone و PABA اجتناب کنید

اگر پوستی مستعد آکنه، حساس یا روزاسه و   پوست مستعد اگزما دارید ، از این دو ماده دوری کنید. اگر پوست بسیار حساس و مستعد آکنه دارید، بهتر است از ضد آفتاب های معدنی حاوی اکسید روی یا/و دی اکسید تیتانیوم استفاده کنید که پوست را تحریک نمی کند. به سراغ محصولات ضدآفتاب توصیه شده توسط متخصصین پوست بروید تا مطمئن باشید. 

3. یک کرم روز با SPF انتخاب کنید

زن کرم روز با SPF را روی صورت خود استفاده کرد

مرطوب کننده برای انواع پوست بسیار مهم است و اگر کرم روز حاوی SPF باشد، پوست شما آن را دوست خواهد داشت. به جای لایه برداری از پوست با مرطوب کننده و SPF، محصولی را انتخاب کنید که هر دو را ارائه می دهد. ترکیب‌های مرطوب‌کننده و ضدآفتاب زیادی در بازار موجود است که دارای SPF 30 یا بالاتر همراه با محافظت وسیع‌الطیف هستند. آنها را بررسی کنید.

protip_iconاشاره کوتاه
به عنوان جایگزینی برای مرطوب کننده های دارای ضد آفتاب، می توانید ضد آفتاب هایی را انتخاب کنید که قوام غلیظ و کرمی دارند. اینها اغلب می توانند به عنوان یک مرطوب کننده دو برابر شوند، به خصوص برای کسانی که پوست چرب یا مختلط دارند. به سادگی صورت خود را قبل از لایه برداری روی ضد آفتاب خود تمیز و رنگ کنید.

4. یک کرم ضد آفتاب رنگی را انتخاب کنید

زنی که از ضد آفتاب رنگی استفاده می کند

این برای کسانی است که پوست چرب دارند و از آرایش استفاده می کنند. به جای لایه برداری از پوست با کرم پودر و کرم ضد آفتاب، یک کرم ضد آفتاب رنگی انتخاب کنید و آن را با پودر شل حاوی مواد ضد آفتاب تکمیل کنید.

اگر در مورد نوع ضد آفتابی که باید برای پوست خود انتخاب کنید سردرگم هستید، انجمن آکادمی پوست آمریکا چند نکته را ارائه می دهد ( 3 ):

 • اگر پوست خشکی دارید ، کرم های ضد آفتاب را برای صورت خود انتخاب کنید.
 • برای سایر قسمت‌های بدن، کرم‌های ضد آفتاب مبتنی بر ژل بهترین عملکرد را دارند.
 • برای ناحیه حساس دور چشم، چوب های ضد آفتاب بهترین کار را دارند.

آکادمی پوست آمریکا همچنین دستورالعمل هایی در مورد میزان استفاده از ضد آفتاب و دفعات استفاده دارد.

 • بزرگسالان معمولاً به حدود 30 میلی لیتر ضد آفتاب نیاز دارند تا هر قسمت از بدن خود را بپوشاند.
 • کرم ضد آفتاب را 15 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بمالید و هر دو ساعت یکبار یا طبق دستورالعمل روی بطری آن را تجدید کنید.
 • لب هایت را فراموش نکن! هنگام بیرون رفتن از بالم لب یا رژ لب با SPF استفاده کنید.
protip_iconاشاره کوتاه
علاوه بر انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب برای نوع پوست خود، باید از روش پاک کردن ضد آفتاب مناسب برای جلوگیری از جوش زدن استفاده کنید. از یک پاک کننده روغنی برای ماساژ کامل استفاده کنید و هرگونه اثری از ضد آفتاب را از بین ببرید و به آرامی با یک دستمال پاک کننده یا پارچه نخی مرطوب پاک کنید.

امیدواریم که اکنون پاسخی برای همه شبهات خود داشته باشید. اگر سؤال دیگری دارید، آنها را در بخش نظرات در زیر مطرح کنید، و ما به شما پاسخ خواهیم داد.

اینفوگرافیک: موادی که در یک کرم ضد آفتاب باید از آن اجتناب کنید

بله، کرم ضد آفتاب همیشه ضروری است، به خصوص زمانی که در خارج از منزل هستید. با این حال، برخی از ترکیبات موجود در کرم ضد آفتاب ممکن است منافذ را مسدود کند، باعث ایجاد جوش شود و پوست حساس را تحریک کند. اینفوگرافیک را بررسی کنید تا در مورد موادی که هنگام خرید ضد آفتاب باید از آنها اجتناب کنید بیشتر بدانید. به پایین اسکرول کنید.

موادی که باید در کرم ضد آفتاب اجتناب کنید (اینفوگرافیک)

اگر بعد از استفاده از یک کرم ضد آفتاب خاص، جوش هایی را تجربه کرده اید، به مواد تشکیل دهنده آن نگاه دقیق تری بیندازید. ضد آفتاب باعث آکنه نمی شود. با این حال، محرک‌های رایج پوست مانند عطرها، نگهدارنده‌های مصنوعی، رنگ‌ها و سایر مواد شیمیایی موجود در کرم‌های ضد آفتاب ممکن است باعث آکنه و ایجاد جوش شوند. برخی از محصولات همچنین ممکن است حاوی نرم کننده هایی باشند که اگر در پایان روز به درستی شسته نشود، ممکن است منافذ را از بین ببرد. در حالی که نمی توانید هنگام بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب صرف نظر کنید، بررسی لیست مواد تشکیل دهنده به شما کمک می کند تصمیمی آگاهانه بگیرید و از مشکلات پوستی جلوگیری کنید. همچنین می توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید و از کرم ضد آفتاب توصیه شده استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا ضد آفتاب جوش ها را بدتر می کند؟

خیر، اگر کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید، جوش های شما را بدتر نمی کند. همچنین نپوشیدن آن ممکن است باعث بدتر شدن جوش ها شود. راهنمای خرید بالا را دنبال کنید و بهترین ضد آفتاب را برای پوست خود انتخاب کنید.

آیا باید هر روز از ضد آفتاب استفاده کنم؟

بله، کرم ضد آفتاب بخشی ضروری از مراقبت از پوست شما است. هر زمان که زیر نور آفتاب می روید آن را بپوشید و هر 2 ساعت یک بار آن را تجدید کنید. شما همچنین می توانید آن را حتی اگر در داخل خانه هستید بپوشید.

آیا کرم ضد آفتاب می تواند جای آکنه را از بین ببرد؟

نه. در حالی که کرم ضد آفتاب عملاً از شر اسکارهای آکنه خلاص نمی شود، می تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر که ممکن است آنها را بدتر به نظر برساند، کمک کند.

آیا می توانم کرم جوش را روی ضد آفتاب بزنم؟

خیر. به طور کلی ترکیب کرم های جوش و ضد آفتاب توصیه نمی شود، زیرا آنها برای اهداف مختلفی در نظر گرفته شده اند و ممکن است به روش های غیر منتظره ای با هم تداخل داشته باشند. ترکیب این دو محصول ممکن است اثربخشی آنها را کاهش دهد و همچنین احتمال تحریک پوست یا سایر واکنش های منفی را افزایش دهد.

آیا برخی از انواع پوست می توانند بیشتر در معرض آکنه ناشی از ضد آفتاب باشند؟

بله، انواع خاصی از پوست بیشتر در معرض آکنه ناشی از ضد آفتاب هستند. افرادی که پوست چرب یا مختلط دارند ممکن است بیشتر در معرض آکنه های ناشی از ضد آفتاب باشند، زیرا چربی اضافی روی پوست می تواند با کرم ضد آفتاب ترکیب شود و باعث مسدود شدن منافذ شود. همچنین، افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است بیشتر در معرض آکنه ناشی از ضد آفتاب باشند زیرا پوست آنها بیشتر به اجزای خاصی از ضد آفتاب واکنش نشان می دهد.

خوراکی های کلیدی

 • کرم های ضد آفتاب حاوی کره کاکائو، روغن جوانه گندم، روغن سویا و روغن نارگیل ممکن است منافذ پوست را مسدود کنند.
 • اگر پوست حساس و مستعد آکنه دارید، ضد آفتاب های معدنی حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم بهترین گزینه هستند.
 • اگر پوست چرب دارید و از آرایش استفاده می کنید، یک ضد آفتاب رنگی انتخاب کنید.

آیا در مورد ارتباط بین ضد آفتاب و جوش های آکنه کنجکاو هستید؟ این ویدیو پیوند بالقوه آنها را بررسی می کند و بینش هایی را برای پوست سالم تر و محافظت شده ارائه می دهد. در حال حاضر هماهنگ کنید!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *