15 غذای کامل که به طور طبیعی تعداد پلاکت ها را افزایش می دهند

فهرستی از بهترین غذاها برای بهبود پلاکت خون و در نتیجه تقویت ایمنی.

چندین غذا وجود دارند که به طور طبیعی تعداد پلاکت ها را افزایش می دهند. این سلول‌های صفحه‌ای شکل، چسبنده، بی‌رنگ و کوچک به لخته شدن خون کمک می‌کنند، چه آسیب شما کوچک باشد و چه تهدیدکننده زندگی ( 1 ). این به نوبه خود از از دست دادن بیش از حد خون و حتی مرگ جلوگیری می کند. اما گاهی اوقات، تعداد پلاکت های خون ممکن است به دلیل بیماری های ویروسی، سرطان یا اختلالات ژنتیکی کاهش یابد ( 2 ).

اگر تعداد پلاکت‌های شما پایین است، جدای از نیاز به مراقبت‌های پزشکی، باید غذاهایی مصرف کنید که به طور طبیعی تعداد پلاکت‌های خون را تثبیت می‌کنند. میوه های فرآوری نشده، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل سرشار از مواد مغذی طبیعی هستند که برای افزایش طبیعی تعداد پلاکت ها عالی هستند.

در اینجا لیستی از 15 غذای کامل وجود دارد که به افزایش تعداد پلاکت کمک می کند. بالا کشیدن!

در این مقاله

1. پاپایا و برگ پاپایا

پاپایا و برگ پاپایا برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

اگر سطح پلاکت خون شما پایین است، مصرف پاپایا به شدت توصیه می شود (3 ). به غیر از خوردن میوه رسیده پاپایا، می توانید معجون تهیه شده از برگ های پاپایا را بنوشید که به همان اندازه در افزایش تعداد پلاکت خون مفید است. به گفته محققان موسسه آسیایی علم و فناوری در مالزی، عصاره برگ پاپایا در افزایش تعداد پلاکت در بیماران مبتلا به دنگی بسیار موثر بود ( 5 ).

چگونه از برگ پاپایا برای افزایش تعداد پلاکت استفاده کنیم؟

برگ های پاپایا را با آب در یک کتری بجوشانید. صاف کرده و عصاره را دو بار در روز بنوشید. برای افزایش سریع تعداد پلاکت خون، می توانید هم عصاره برگ و هم میوه را مصرف کنید.

2. علف گندم

علف گندم برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

در یک مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی داروسازی جهانی و علوم زیستی، ویرایش 2011، علف گندم در افزایش تعداد پلاکت ها مفید است ( 5 ). محققان دریافتند که این ماده به افزایش گلبول های قرمز، هموگلوبین و تعداد گلبول های سفید افتراقی کمک می کند. این به این دلیل است که علف گندم سرشار از کلروفیل است و ساختار مولکولی تقریباً مشابه هموگلوبین دارد.

چگونه از علف گندم برای افزایش تعداد پلاکت استفاده کنیم؟

نوشیدن روزانه نصف فنجان آب سبزه گندم مخلوط با چند قطره آب لیمو به بهبود تعداد پلاکت کمک می کند.

 3. انار

انار برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

دانه های قرمز و الماس مانند انار سرشار از مواد مغذی هستند که دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و تقویت کننده سیستم ایمنی هستند. تحقیقات علمی تأیید کرد که انار می تواند به افزایش تعداد پلاکت ها کمک کند و در نتیجه از خطر بیماری ها جلوگیری کند ( 6 ).

چگونه از انار برای افزایش تعداد پلاکت ها استفاده کنیم؟

آب میوه تازه درست کنید و بنوشید. یا انار را به سالاد، اسموتی و کاسه صبحانه اضافه کنید.

 4. روغن ماهی

روغن ماهی برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

مرکز بهداشت منطقه ای Thunder Bay یک رژیم غذایی با پروتئین بالا را برای افزایش تعداد پلاکت توصیه کرده است. گوشت و ماهی بدون چربی باعث افزایش تعداد پلاکت می شوند، اما شواهد علمی قابل توجهی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. محققان دریافته‌اند که روغن ماهی پتانسیل افزایش تعداد پلاکت‌ها و فعالیت و پیشگیری از بیماری‌های مختلف مربوط به تعداد کم پلاکت‌ها را دارد ( 7 ).

چگونه از روغن ماهی برای افزایش تعداد پلاکت ها استفاده کنیم؟

مصرف پروتئین بدون چربی خود را افزایش دهید. ماهی، سینه مرغ و غیره مصرف کنید. با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین مکمل روغن ماهی و دوز آن را بیابید .

 5. کدو تنبل

کدو تنبل برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

 

کدو تنبل سرشار از ویتامین A است، به رشد پلاکت ها کمک می کند و پروتئین های تولید شده توسط سلول های بدن را تنظیم می کند. تنظیم سلول های پروتئینی برای افزایش تعداد پلاکت ها در خون بسیار مهم است.

چگونه از کدو تنبل برای افزایش تعداد پلاکت استفاده کنیم؟

نصف لیوان آب کدو تنبل تازه تهیه کنید و یک قاشق چایخوری عسل به آن اضافه کنید. این را دو یا سه بار در روز برای حداکثر فواید بنوشید. همچنین می توانید کدو تنبل را به غذاهای پخته شده، اسموتی ها، خورش ها، سوپ ها و پوره ها اضافه کنید. تخمه کدو تنبل نیز فواید مشابهی دارد و می توانید آن را به عنوان میان وعده مصرف کنید یا آن را با دستور العمل های دیگر همراه کنید.

 6. غذاهای غنی از ویتامین C

غذاهای غنی از ویتامین C برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

 

گفته می شود که مصرف منظم غذاهای غنی از ویتامین C به بهبود تولید پلاکت در بدن کمک می کند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است و دوزهای بالاتر این ویتامین از آسیب رادیکال های آزاد ناشی از پلاکت ها جلوگیری می کند ( 8 ).

کدام مواد غذایی ویتامین C می توانند تعداد پلاکت ها را افزایش دهند؟

مصرف روزانه توصیه شده ویتامین C مطابق با کلینیک مایو 90-65 میلی گرم در روز است. شما باید غذاهایی مانند پرتقال، لیمو، کیوی، فلفل دلمه ای، اسفناج و کلم بروکلی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 7. سبزی های برگ دار

سبزی های برگ دار برای افزایش تعداد پلاکت ها به طور طبیعی

 

سبزی های برگ دار مانند اسفناج، کلم پیچ و برگ شنبلیله، سرشار از ویتامین K هستند و از این رو، زمانی که تعداد پلاکت ها به پایین رسید، باید آنها را مصرف کنید ( 9 ).

در هنگام آسیب، بدن پروتئین ها را فعال می کند تا تشکیل لخته های خون را تحریک کند و خونریزی را متوقف کند. این پروتئین ها برای فعال شدن به ویتامین K وابسته هستند که بدون آن لخته شدن خون امکان پذیر نیست. به همین دلیل است که وقتی پلاکت خون پایین است، باید مصرف سبزی‌های برگ‌دار، به‌ویژه کلم پیچ را افزایش دهید، زیرا حاوی مقدار زیادی ویتامین K است (یک فنجان کلم پیچ خرد شده حاوی 547 میکروگرم ویتامین K است).

چگونه سبزیجات برگدار را برای افزایش تعداد پلاکت ها مصرف کنیم؟

سبزی ها را به سالاد و اسموتی ها اضافه کنید. همچنین می توانید آنها را بلانچ یا آب پز کنید.

8. انگور فرنگی هندی

انگور فرنگی هندی برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

انگور فرنگی هندی که به عنوان آملا شناخته می شود، در افزایش تولید پلاکت های خون و تقویت سیستم ایمنی موثر است. اگرچه مطالعات محدود است، شواهد حکایتی نشان می دهد که استفاده از آب آملا ممکن است به بهبود عملکرد پلاکت در افراد مبتلا به تب دنگی کمک کند. علاوه بر این، مصرف آملا بهبود گام به گام در تجمع پلاکتی را نشان داد ( 10 ).

چگونه انگور فرنگی هندی را برای افزایش تعداد پلاکت مصرف کنیم؟

هر روز صبح 3 تا 4 عدد انگور فرنگی را با معده خالی مصرف کنید. همچنین می توانید آب آملا را با مخلوط کردن آن با عسل مصرف کنید. نوشیدن این مخلوط 2 تا 3 بار در روز به افزایش تولید پلاکت خون کمک می کند. اگر به دنبال چیز خوشمزه ای هستید، می توانید ترشی و مربای خانگی از انگور فرنگی تازه هندی تهیه کنید.

 9. چغندر و هویج

چغندر و هویج برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

 

چغندر اغلب برای بیماران کم خون توصیه می شود ( 11 ). طبق مطالعات، مصرف یک کاسه هویج و چغندر دو بار در هفته به افزایش تعداد پلاکت خون کمک می کند.

چگونه چغندر و هویج را برای افزایش تعداد پلاکت ها مصرف کنیم؟

می توانید آب آن را بنوشید، آنها را به سالاد اضافه کنید یا حتی یک سوپ تهیه کنید.

10. روغن نارگیل

روغن نارگیل برای افزایش تعداد پلاکت ها به طور طبیعی

روغن نارگیل سرشار از چربی های سالم و سایر مواد مغذی است. و دقیقاً به همین دلیل است که آن را بسیار سالم و مؤثر می دانند. دانشمندان به میمون‌های رزوس با روغن نارگیل تغذیه کردند و دریافتند که فعال‌سازی پلاکت‌ها افزایش یافته است (12 ).

چگونه روغن نارگیل را برای افزایش تعداد پلاکت ها مصرف کنیم؟

برای مصرف از روغن نارگیل خوراکی استفاده کنید. آن را به سالاد و اسموتی اضافه کنید و در آشپزی از آن استفاده کنید.

11. شیر تازه

شیر تازه برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

 

شیر منبع خوبی از کلسیم، ویتامین D، فولات و ویتامین K است. کمبود ویتامین K از لخته شدن خون شما جلوگیری می کند و ممکن است منجر به خونریزی شدید شود ( 13 ). از این رو، شیر را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید تا ایمنی را تقویت کرده و تعداد پلاکت خون را بهبود بخشد.

چگونه برای افزایش تعداد پلاکت ها شیر تازه مصرف کنیم؟

صبح یا قبل از خواب یک لیوان شیر مصرف کنید. همچنین می توانید آن را به اسموتی، کاسه صبحانه یا دسر خود اضافه کنید.

12. کشمش

کشمش برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

کشمش سرشار از آهن است که برای رشد گلبول های قرمز و پلاکت ها مهم است. ترومبوسیتوپنی یا تعداد کم پلاکت ها و کم خونی به دلیل کمبود آهن رخ می دهد ( 14 ). بنابراین، برای بالا بردن سطح آهن خود باید کشمش را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

چگونه کشمش را در رژیم غذایی خود بگنجانیم تا تعداد پلاکت ها را افزایش دهیم؟

کشمش را یک شب خیس کنید. صبح، آنها را به اسموتی، کاسه صبحانه یا یک لیوان شیر اضافه کنید. می توانید از آنها برای تهیه دسر نیز استفاده کنید. یا فقط 4 تا 5 کشمش را به عنوان میان وعده بین وعده های غذایی بزرگ در دهان خود بریزید.

مطالب مرتبط: آیا کشمش برای شما مفید است؟ این 13 مزیت به شما خواهد گفت

13. غذاهای غنی از فولات

غذاهای غنی از فولات برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

فولات به طور طبیعی در بسیاری از غذاها مانند لوبیا، پرتقال، بادام زمینی و نخود سیاه وجود دارد.

چگونه از غذاهای غنی از فولات برای افزایش تعداد پلاکت استفاده کنیم؟

20 تا 25 بادام زمینی به عنوان میان وعده میل کنید یا لوبیا چشم بلبلی و نخود سیاه را در سوپ بریزید.

14. غذاهای غنی از ویتامین B12

غذاهای غنی از ویتامین B برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

کمبود ویتامین B12 نه تنها باعث ایجاد تاول در حفره دهان شما می شود، بلکه منجر به ضعف ایمنی و کاهش تعداد پلاکت ها می شود. نشان داده شده است که گنجاندن غذاهای غنی از ویتامین B12 در رژیم غذایی شما باعث افزایش تعداد پلاکت ها می شود ( 15 ).

protip_iconاشاره کوتاه
برخی غذاها مانند شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام)، آب کرن بری، کینین و مصرف بیش از حد الکل ممکن است تعداد پلاکت ها را کاهش دهند.

چگونه می توان از غذاهای غنی از ویتامین B12 برای افزایش تعداد پلاکت ها استفاده کرد؟

تخم مرغ آب پز، سرخ شده یا آب پز مصرف کنید. همانطور که قبلا ذکر شد، شیر برای افزایش تعداد پلاکت مفید است و می توانید آن را همراه با غلات صبحانه خود مصرف کنید. یا صبح یا قبل از خواب یک لیوان شیر بخورید. پنیر را به تخم مرغ، بسته بندی، سالاد و غیره اضافه کنید. سایر محصولات لبنی مانند پنیر، ماست یا کفیر نیز منابع خوبی از ویتامین B12 هستند.

15. کلم بروکسل

راسل بروکسل تازه برای افزایش تعداد پلاکت به طور طبیعی

بسیاری از ما طرفدار اینها نیستیم، اما از آنجایی که آنها سرشار از ویتامین K هستند، پتانسیل افزایش تعداد پلاکت خون را دارند. کمبود ویتامین K می تواند منجر به خونریزی مداوم شود و از این رو، برای جلوگیری از آن باید به طور منظم کلم بروکسل مصرف کنید ( 16 ).

protip_iconاشاره کوتاه
از مکمل هایی مانند جینکو، روغن گل مغربی، جینسینگ و زالزالک اجتناب کنید زیرا ممکن است تعداد پلاکت ها را کاهش دهند.

چگونه کلم بروکسل را در رژیم غذایی خود بگنجانیم تا تعداد پلاکت ها را افزایش دهیم؟

کلم بروکسل کبابی و چاشنی شده بهترین است. اما می‌توانید آن‌ها را هم بلانچ کرده و همراه با سبزیجات دیگر و یک سس خوش‌پز در کاسه سالاد بریزید.

اینفوگرافیک: 5 غذای برتر برای افزایش تعداد پلاکت شما

پلاکت ها جزء ضروری بدن انسان هستند که به جلوگیری از هرگونه عواقب مضری که ممکن است ناشی از زخم باشد کمک می کند. هر گونه کاهش پلاکت ممکن است منجر به مشکلات مهمی مانند خونریزی شدید در اثر کوچکترین آسیب شود. خبر خوب این است که مصرف غذاهایی که پلاکت‌ها را افزایش می‌دهند، اولین قدم برای اطمینان از اینکه خون شما دارای پلاکت کافی است است. ما در اینفوگرافیک زیر بهترین 5 غذای برتر را که به بهبود تعداد پلاکت شما کمک می کند، شناسایی کرده ایم.

5 غذای برتر برای افزایش تعداد پلاکت (اینفوگرافیک)

پلاکت ها یا ترومبوسیت ها سلول های خونی هستند که نقش کلیدی در لخته شدن خون دارند. حفظ شمارش پلاکت خون برای جلوگیری از از دست دادن بیش از حد خون در هنگام جراحات ضروری است. برای افزایش پلاکت به طور طبیعی باید مواد غذایی مصرف کنید. مصرف برگ پاپایا و پاپایا، علف گندم، انار، روغن ماهی، کدو تنبل، کشمش، چغندر و هویج، شیر تازه و سبزیجات برگدار ممکن است به تثبیت تعداد پلاکت در افرادی که پلاکت کمتری دارند کمک کند. علاوه بر این، همیشه برای توصیه های پزشکی با پزشک خود مشورت کنید زیرا رژیم غذایی به تنهایی برای بهبود تعداد پلاکت کافی نیست.

سوالات متداول

آیا گوجه فرنگی پلاکت را افزایش می دهد؟

بله، گوجه فرنگی می تواند تعداد پلاکت ها را افزایش دهد. جسی فدر ، متخصص تغذیه بالینی در بیمارستان منطقه ای مموریال جنوب، می گوید: «آنها منبع غنی فولات و ویتامین C هستند که در تولید پلاکت نقش دارند. بنابراین مصرف گوجه فرنگی می تواند به افزایش تعداد پلاکت کمک کند.

برای افزایش تعداد پلاکت از چه غذاهایی باید پرهیز کرد؟

در حالی که هیچ غذایی وجود ندارد که بتواند تعداد پلاکت های شما را کاهش دهد، اما برخی هستند که می توانند در عملکرد لخته شدن آنها اختلال ایجاد کنند. جسی فدر توصیه می کند مصرف پیاز، سیر، زنجبیل، جینسینگ، انگور، شراب، گیلاس و انواع توت ها مانند توت فرنگی، تمشک، زغال اخته و تمشک را محدود کنید. او می‌افزاید: «لزوماً لازم نیست از این‌ها به‌کلی اجتناب کنید، اما من آن‌ها را در مقادیر زیاد نخواهم داشت».

چند پلاکت داریم؟

خون ما بین 150000 تا 450000 پلاکت در هر میکرولیتر خون دارد.

چقد زنده میمونن؟

آنها حدود 5-10 روز زندگی می کنند و با پلاکت های جدید پر می شوند.

چه چیزی باعث کاهش سطح پلاکت خون می شود؟

سطح پلاکت خون به دلایل مختلف کاهش می یابد

  • مغز استخوان به اندازه کافی پلاکت تولید نمی کند
  • طحال تعداد زیادی از آنها را حفظ می کند
  • بدن پلاکت ها را مصرف کرده یا از بین می برد
  • بیماری
  • تب شدید
  • عفونت

اگر پلاکت کم دارید از چه غذاهایی اجتناب کنید؟

پرهیز از غذاهای حاوی آسپارتام (شیرین کننده مصنوعی) و کینین و کاهش مصرف الکل در صورت داشتن پلاکت کم می تواند کمک کننده باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است.

آیا موز تعداد پلاکت ها را افزایش می دهد؟

فقدان شواهد علمی وجود دارد که نشان دهد موز تعداد پلاکت ها را افزایش می دهد.

آیا شکلات تلخ پلاکت ها را افزایش می دهد؟

فقدان شواهد علمی وجود دارد که نشان دهد شکلات تلخ تعداد پلاکت ها را افزایش می دهد.

آیا آب نارگیل پلاکت ها را افزایش می دهد؟

احتمالا. درست مانند روغن نارگیل، آب نارگیل ممکن است به افزایش تعداد پلاکت کمک کند. به بیماران دنگی با تعداد پلاکت پایین اغلب توصیه می شود برای افزایش شمارش آب نارگیل مصرف کنند. با این حال، مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

آیا ماست برای پلاکت ها مفید است؟

این بستگی به نوع ماده ای دارد که ماست با آن غنی شده است. در حالی که شواهد حکایتی نشان می دهد که ماست غنی شده با ویتامین D یا ماست غنی از ویتامین B12 ممکن است به افزایش تعداد پلاکت کمک کند، آنهایی که با روغن زیتون (یا اجزای آن) غنی شده اند ممکن است عملکرد پلاکت را کاهش دهند (17 ) .

آیا زردچوبه تعداد پلاکت ها را افزایش می دهد؟

فقدان شواهد علمی وجود دارد که نشان دهد زردچوبه تعداد پلاکت ها را افزایش می دهد.

خوراکی های کلیدی

  • پلاکت ها به مبارزه با بیماری های ویروسی، سرطان کمک می کنند و با کمک به لخته شدن خون از از دست دادن بیش از حد خون جلوگیری می کنند.
  • مصرف غذاهایی مانند پاپایا، کیوی، گوشت قرمز، فلفل دلمه ای، سبزیجات برگ سبز و نخود فرنگی می تواند تعداد پلاکت ها را افزایش دهد.
  • ویتامین B12 و غذاهای غنی از آهن مانند محصولات لبنی، تخم مرغ، عدس یا توفو نیز می توانند به افزایش تعداد پلاکت کمک کنند.
  • هیدراته ماندن همچنین به حفظ تعداد پلاکت کمک می کند.

سلب مسئولیت: «محتوای این مقاله جایگزین توصیه، تشخیص یا درمان پزشکی حرفه‌ای نیست. همیشه قبل از شروع رژیم غذایی، ورزش یا رژیم مکمل با پزشک خود مشورت کنید. این مقاله فقط برای اهداف آموزشی در نظر گرفته شده است.

بیاموزید که چگونه به طور طبیعی تعداد کم پلاکت خود را با تغییرات ساده در سبک زندگی و اصلاح رژیم غذایی افزایش دهید. اکنون با این ویدیوی آموزنده همراه شوید!

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *