لکه های سفید روی ناخن چیست و چگونه از شر آنها خلاص شویم؟

برای حفظ سلامت ناخن‌هایتان، خود را برای ایجاد چند تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی آماده کنید.

ناخن های سالم، چه روی انگشتان دست و چه روی انگشتان پا، به رنگ صورتی ملایم هستند که در پایین هر ناخن یک هلال سفید به نام لونولا وجود دارد. بنابراین، لکه های سفید روی ناخن ها که به نظر می رسد از ناکجاآباد ظاهر می شوند چیست؟ از نظر پزشکی، ناهنجاری های ناخن که این لکه های سفید را درگیر می کند، لوکونیشی نامیده می شود. ممکن است در مورد کمبود مواد معدنی که با این عارضه مرتبط است شنیده باشید، اما چیزی بیش از این وجود دارد. عفونت ها، شرایط پزشکی زمینه ای، و حتی جراحت می توانند انواع مختلفی از لکه های سفید را ایجاد کنند. راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از شر آنها خلاص شوید. بیایید برای درک این وضعیت عمیق تر کاوش کنیم تا بدانید که در مورد آن چه کاری انجام دهید و چگونه با چند درمان خانگی موثر از شر لکه های سفید روی ناخن خلاص شوید.

در این مقاله

لکه های سفید روی ناخن چیست و چگونه به نظر می رسد؟

لکه های سفید روی ناخن یا لوکونیشی پارتیالیس نوعی تغییر رنگ جزئی سفید ناخن است. کلمه leukonychia از دو اصطلاح یونانی leuko (به معنی سفید) و onyx (به معنی ناخن) گرفته شده است. بسته به اینکه چگونه لکه های سفید روی ناخن های شما ظاهر می شوند، ممکن است یکی از این سه نوع لوکونیشی نسبی داشته باشید ( 1 ):

 • لوکونیشیا استریاتا

اگر لکه سفید روی ناخن شما به صورت نوار افقی موازی با لونولا (پایه ناخن به شکل نیمه ماه) ظاهر شود، ممکن است به لوکونیشیا استریاتا مبتلا شده باشید. به این خطوط میس نیز گفته می شود و به طور کلی با ناخن رشد می کنند.

 • لوکونیشیای طولی

لوکونیشیای طولی به صورت نوارهای سفید کم رنگ متعدد به ضخامت حداقل 1 میلی متر که به موازات پایه ناخن قرار دارند ظاهر می شود.

 • Leukonychia Punctata

Leukonychia punctata شایع ترین نوع لوکونیشی است و مانند نقاط سفید کوچک روی ناخن به نظر می رسد. اینها معمولاً با گذشت زمان ناپدید می شوند. با این حال، با رشد ناخن، تعداد و الگوی لکه ها ممکن است تغییر کند.

شایع ترین علت این لکه های سفید ضربه ناخن یا آسیب به ماتریکس (پایه) است. بیایید دلایل بالقوه دیگری را ببینیم که چرا لکه های سفید روی ناخن ایجاد می شود.

دلایل اصلی لکه های سفید روی ناخن چیست؟

 • عفونت قارچی

اونیکومیکوز سطحی سفید یک قارچ شایع ناخن است که باعث می شود لکه های کوچک سفید روی ناخن های شما ظاهر شود. در حالی که این مورد برای ناخن های پا رایج تر است، ناخن های دست شما نیز ممکن است تحت تأثیر این عفونت ناخن قرار گیرند ( 2 ).

بر اساس مطالعه‌ای روی اونیکومیکوزیس که شامل 3226 بیمار مبتلا به این بیماری بود، مردان بیشتر از زنان به قارچ ناخن مبتلا می‌شوند (40% در مقابل 23%)، ناخن‌های پا (69%) بیشتر از ناخن‌های دست (31%) در هر دو جنس آلوده می‌شوند. و شایع ترین قارچی که در ناخن دست یافت می شود کاندیدا (84%) و در ناخن پا درماتوفیت (48%) است.

 • آسیب یا واکنش های آلرژیک مرتبط با محصولات ناخن
واکنش آلرژیک به محصولات ناخن می تواند منجر به تغییر رنگ ناخن شود

محصولات ناخن مبتنی بر اکریلیک یا ژل ممکن است به ناخن‌های شما آسیب برساند و منجر به ایجاد این لکه‌های سفید شود. علاوه بر این، واکنش آلرژیک به محصولات ناخن مانند لاک، براق کننده، پاک کننده رنگ ناخن، یا سخت کننده نیز ممکن است باعث تغییر رنگ ناخن و لکه ها یا لکه های سفید شود ( 3 ).

 • کمبود مواد معدنی

اغلب ادعا می شود که کمبود کلسیم یا روی دلیل ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها است. اما برخی از مطالعات نشان می دهد که کمبود روی یا کلسیم منجر به لکه های سفید روی ناخن نمی شود ( 4 ). صرف نظر از این، سلامت کلی ناخن به دریافت مواد معدنی کافی مانند منیزیم، روی، آهن، کلسیم، سدیم و مس بستگی دارد ( 5 ). کمبود این مواد معدنی ممکن است بر ترکیب صفحه ناخن تأثیر منفی بگذارد و آن را مستعد آسیب کند. بنابراین، حتی اگر شواهد قطعی در مورد اینکه چگونه کمبود مواد معدنی ممکن است منجر به لکه‌های سفید شود، وجود نداشته باشد، اغلب در طول روش‌های درمانی به آنها رسیدگی می‌شود ( 6 ).

 • علل دیگر

به‌طور غیرمعمول، لکه‌های سفید روی ناخن‌ها ممکن است به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری قلبی، پسوریازیس یا  اگزما i ، نارسایی کلیوی و ذات‌الریه باشد . مسمومیت با آرسنیک نیز ممکن است عامل تغییر رنگ سفید ناخن باشد. بیماری‌های سیستمیک (بیماری‌هایی که بر سیستم‌های متعدد بدن تأثیر می‌گذارند) نیز ممکن است در موارد نادر باعث ایجاد رنگ سفید در ناخن‌ها شوند ( 7 ).

StyleCraze می گوید
جویدن ناخن یا چیدن کوتیکول ها نیز ممکن است به این مشکل کمک کند. تعداد لکه های سفید ممکن است با چیدن و گاز گرفتن کمتر کاهش یابد.

شما می توانید لکه های سفید خوش خیم روی ناخن را با چند درمان خانگی ساده کنترل کنید. در بخش بعدی در مورد این درمان ها بیشتر بدانید. 

درمان خانگی لکه های سفید روی ناخن

 • غذاهای غنی از مواد معدنی بخورید
خوردن غذاهای غنی از مواد معدنی به عنوان یک درمان برای لکه های سفید روی ناخن

غذاهای غنی از این مواد معدنی را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا صفحه ناخن شما قوی شود و آسیب های ناشی از ضربه را به طور موثرتری بهبود بخشد ( 8 ).

 • از لاک ناخن با رنگ پوست یا رنگی استفاده کنید

از لاک ناخن برای پوشاندن لکه های سفید برای یک محلول موقت استفاده کنید. برای داشتن ظاهری طبیعی می توانید یک لایه لاک ناخن با کیفیت خوب و متناسب با رنگ پوست خود بزنید. شما همچنین ممکن است با رنگ های سرگرم کننده آزمایش کنید.

 • از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها خودداری کنید

اگر لکه های سفید روی ناخن های شما پس از استفاده از محصول خاصی ظاهر شد، ممکن است بخواهید استفاده از آن را متوقف کنید. همچنین ممکن است بررسی مواد تشکیل دهنده برای بررسی اینکه آیا ممکن است به هر یک از اجزای موجود در آن محصول حساسیت داشته باشید و از ادامه آن اجتناب کنید مفید باشد.

در بیشتر موارد، لکه‌های سفید روی ناخن در عرض 6 ماه خود به خود از بین می‌روند، زیرا این مدت طول می‌کشد تا کل صفحه ناخن روی انگشتان شما جایگزین شود ( 9 ). با این حال، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشید.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد؟

زنی که با پزشک مشورت می کند

اگر در مورد لکه های سفید روی ناخن خود نگران هستید یا اگر مشکوک هستید که عفونت قارچی باعث تغییر رنگ شده است، با پزشک خود مشورت کنید. برخی از علائم عبارتند از:

 • لکه های سفید مشخص روی ناخن
 • لکه های سفیدی که به نظر می رسد در حال گسترش هستند
 • لکه های حفره دار و پوسته پوسته
 • بوی بد از ناخن

پزشک پس از تشخیص دلیل تغییر رنگ، در مورد روش درمانی مناسب تصمیم می گیرد.

چگونه این وضعیت را تشخیص دهیم؟

دکتری که برای بیوپسی ناخن نمونه می گیرد

روش های مختلفی وجود دارد که پزشک شما می تواند مراحل تشخیصی را انجام دهد. بسته به آنچه آنها مشکوک هستند، ممکن است یک یا چند مرحله زیر را انجام دهند:

 • پزشک ممکن است قارچ شناسی را  تجویز کند که در آن بریده های ناخن از نظر رشد قارچ آزمایش می شوند.
 • برای بیوپسی ناخن، پزشک ممکن است یک تکه کوچک از بافت ناخن را بگیرد.
 • ممکن است آزمایش خون برای تشخیص وجود هر گونه بیماری سیستمیک زمینه ای تجویز شود.

پس از دریافت نتایج، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما درمان مورد نیاز شما را تعیین می کند.

گزینه های درمان پزشکی

داروی ضد قارچ خوراکی به عنوان راهی برای درمان لکه های سفید روی ناخن

بسته به نتایج آزمایشات تشخیصی، پزشک در مورد یک دوره درمانی تصمیم می گیرد. رایج ترین درمان، تجویز داروهای ضد قارچ خوراکی و موضعی است. ممکن است تا 3 ماه طول بکشد تا عفونت قارچی به طور کامل از بین برود. اگر لکه های سفید نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد، پزشک ممکن است درمان مشکل ریشه را آغاز کند.

برای لکه های سفید ناشی از آسیب یا ضربه، هیچ درمانی وجود ندارد و باید منتظر بمانید تا لکه ها با ناخن ها رشد کنند. همانطور که در بخش بعدی توضیح داده شد، می توانید اقدامات احتیاطی خاصی را برای کاهش شانس ابتلا به لکه های سفید انجام دهید.

چگونه از ایجاد لکه های سفید روی ناخن جلوگیری کنیم؟

در حالی که نمی توانید کاملاً کنترل کنید که آیا لکه های سفید دارید یا خیر، چند اقدام مراقبت از ناخن وجود دارد که می توانید برای محافظت از ناخن های خود انجام دهید.

اجتناب از تماس با محرک ها و مواد شیمیایی (به عنوان مثال: آکریلات ها، فرمالدئید، و رزین تولوئن سولفونامید فرمالدئید) زیرا ممکن است باعث درماتیت تماسی آلرژیک شود که  می تواند همراه با پوست اطراف، صفحات ناخن را تحت تاثیر قرار دهد و آنها را مستعد خشکی، شکنندگی کند. و آسیب ( 3 )

 • اجتناب از استفاده بیش از حد از لاک ناخن
 • کوتاه و کوتاه نگه داشتن ناخن ها
 • استفاده از مرطوب کننده بعد از شستشوی دستی برای جلوگیری از خشکی
StyleCraze می گوید
همچنین می توانید از روغن کوتیکول برای حفظ سلامت و هیدراته نگه داشتن ناخن ها استفاده کنید.

اینفوگرافیک: علل و درمان های طبیعی برای لکه های سفید روی ناخن

لکه های سفید روی ناخن ها ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. آنها می توانند به دلیل آسیب یا یک مشکل پزشکی زمینه ای باشند. دانستن دلیل این وضعیت می تواند به شما در مدیریت موثر آن کمک کند. دلایل ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها و راه های طبیعی درمان آنها را در اینفوگرافی زیر مشاهده کنید.

علل و درمان های طبیعی لکه های سفید روی ناخن (اینفوگرافی)

در نتیجه، لکه‌های سفید روی ناخن‌ها معمولاً در اثر آسیب به ناخن یا آسیب ناشی از محصولات ایجاد می‌شوند. این بیماری به خودی خود لوکونیشی نسبی نامیده می شود و در حالی که اغلب بی ضرر است، ممکن است در مواقع نادری نشان دهنده بیماری های زمینه ای باشد. می‌توانید از لاک ناخن برای پنهان کردن لکه‌های سفید در حالی که همراه با ناخن‌هایتان رشد می‌کنند و ناپدید می‌شوند، از نظر زیبایی پنهان کنید. برای مراقبت از ناخن های خود، غذاهای غنی از مواد معدنی بیشتری بخورید و از قرار دادن ناخن های خود در معرض مواد شیمیایی خشن موجود در محصولات آرایشی یا مواد حساسیت زا خودداری کنید. در نهایت، از آنجایی که لکه های سفید گاهی ممکن است به دلیل عفونت قارچی باشد، به علائم آن توجه کنید و در صورت نگرانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

سوالات متداول

چه ویتامینی برای لکه های سفید روی ناخن مفید است؟

اگرچه لکه های سفید روی ناخن ها به دلیل کمبود ویتامین ایجاد نمی شوند، از جمله مکمل های ویتامین B و C در رژیم غذایی شما ممکن است به کاهش آنها کمک کند.

آیا کمبود ویتامین D باعث ایجاد لکه های سفید روی ناخن می شود؟

خیر، کمبود ویتامین D نمی تواند باعث ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها شود. علل شایع لکه های سفید روی ناخن در بالا مورد بحث قرار گرفته است.

چرا کودک من لکه های سفید روی ناخن دارد؟

یکی از شایع ترین دلایل ایجاد لکه های سفید روی ناخن کودک، آسیب به صفحه ناخن است. با این حال، با پزشک خود مشورت کنید تا بررسی کنید که آیا کودک دارای بیماری پوستی است یا خیر.

خوراکی های کلیدی

 • آسیب ناخن، عفونت قارچی یا کمبود مواد معدنی باعث ایجاد لکه های سفید روی ناخن می شود.
 • صاف کردن ناخن ها، استفاده از آب لیمو و مصرف مکمل های بیوتین می تواند به شما در رفع لکه های سفید روی ناخن کمک کند.
 • اگر این لکه های سفید پخش شدند و بوی بدی از خود منتشر کردند، با پزشک مشورت کنید.
 • پزشک شما ممکن است یک داروی ضد قارچ خوراکی یا موضعی را برای مبارزه با لکه های سفید قارچی تجویز کند.
 • از یک مرطوب کننده استفاده کنید و از رنگ کردن ناخن با مواد شیمیایی خشن اجتناب کنید تا از ایجاد لکه های سفید روی ناخن های شما جلوگیری کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *