9 درمان خانگی برای خارش سمی بلوط + زمان مراجعه به پزشک

راه حل های طبیعی و موثر برای رفع خارش ناشی از این درختچه.

 

آیا تا به حال مجبور شده اید که سفر کمپینگ خود را به طور ناگهانی کوتاه کنید زیرا به برگ که به طور تصادفی آن را لمس کرده اید واکنش آلرژیک نشان داده اید؟ آیا بعد از در آغوش گرفتن با حیوان خانگی خود که به تازگی وارد خانه شما شده است، احساس خارش و خارش می کنید؟ به احتمال زیاد، شما یا حیوان خانگی تان ممکن است با بلوط سمی مخوفی که باعث این بدبختی شما شده است تماس گرفته باشید. بلوط سمی چیست؟ چگونه با این خارش کنار می آیید؟ این مقاله را بخوانید تا همه چیز را در مورد داروهای خانگی برای بلوط سمی بدانید.

protip_iconچیزهای بی اهمیت
آتش نشانان و کارکنان خدمات جنگلی بیشترین آسیب را از قرار گرفتن در معرض بلوط سمی می بینند.

در این مقاله

بلوط سمی چیست؟

Toxicodendron diversilobum که به نام بلوط سمی نیز شناخته می شود، درختچه ای شبیه درخت انگور است که از خانواده سماق است. این گیاه که معمولاً در بخش‌های غربی آمریکای شمالی و کانادا یافت می‌شود، به دلیل ایجاد خارش شدید در انسان و حیوانات بدنام است. شما می توانید این گیاه را با برگ های سبز مات آن که چندین ساختار ریز مو مانند در اطراف خود دارند شناسایی کنید. آنها ظاهری مشابه با برگ های درخت بلوط دارند، از این رو بلوط سمی نامیده می شود.

طبق آکادمی پوست آمریکا، 90 درصد از جمعیت آمریکا در مواجهه با بلوط سمی دچار واکنش آلرژیک می شوند ( 1 ). مشابه پیچک سمی، بلوط سمی نیز حاوی ماده شیمیایی سمی به نام اوروشیول است که مسئول ایجاد این واکنش های آلرژیک است. اوروشیول یک ماده روغن مانند است که به طور کلی روی برگ ها و ساقه های گیاه وجود دارد. هنگامی که اوروشیول با پوست شما تماس پیدا می کند، می تواند باعث خارش و بثورات شدید شود. با توجه به CDC، هنگام استنشاق دود بلوط سمی سوخته نیز ممکن است دچار بثورات، خارش و تحریک ریه شوید ( 2 ).

protip_iconچیزهای بی اهمیت
اوروشیول نام خود را از کلمه ژاپنی “urushi” گرفته است که به طرز جالبی نام درخت لاک ژاپنی است.

شما می توانید این واکنش آلرژیک را حتی از طریق تماس غیرمستقیم تجربه کنید

 • شما ابزارهایی را لمس می کنید که برای بریدن بلوط سمی استفاده شده است.
 • با فرد دیگری که در معرض اوروشیول قرار گرفته است در تماس باشید.
 • لمس لباس یا سطوحی که در معرض اوروشیول قرار گرفته اند.

در برخی موارد، واکنش آلرژیک به بلوط سمی ممکن است فوری نباشد و ممکن است 24 تا 48 ساعت طول بکشد تا علائم ظاهر شوند. این علائم چیست؟ بیایید در بخش بعدی بدانیم.

علائم قرار گرفتن در معرض بلوط سمی چیست؟

روغن اوروشیول ماده اصلی بلوط سمی است که باعث واکنش آلرژیک می شود. اگر بتوانید فوراً آن را بشویید، فرصتی برای کاهش شدت علائم یا حتی احتمالاً پیشگیری از آنها دارید ( 1 ). با این حال، اگر شرایط به شما اجازه نمی دهد که آن را بشویید، اینها برخی از علائمی است که با آن مواجه خواهید شد:

 • سرخی
 • خارش شدید
 • تورم
 • برآمدگی ها، لکه ها و تاول های گریان ( 2 )

برخی از این علائم ممکن است برای چند روز و در برخی موارد حتی تا یک هفته یا بیشتر ادامه داشته باشند. هیچ درمان خاصی برای آلرژی بلوط سمی وجود ندارد، بلکه فقط داروهایی برای قابل تحمل کردن علائم وجود دارد ( 1 ).

در مورد درمان ها، در اینجا چند درمان خانگی برای بلوط سمی وجود دارد که ممکن است بخواهید آنها را امتحان کنید.

توجه: هیچ راه حل یکسانی برای خارش سمی بلوط وجود ندارد. اگر خارش ناشی از بلوط سمی غیر قابل تحمل شد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درمان های طبیعی برای خارش سمی بلوط

اقدام سریع و هوشیاری در پیشگیری از تشدید واکنش های آلرژیک کلیدی است. می توانید چند مورد از این درمان های طبیعی را برای آلرژی به بلوط سمی امتحان کنید.

 • از خاراندن پوست خود اجتناب کنید
از خاراندن پوست خود اجتناب کنید

اولین و مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که در مقابل میل به خاراندن خود مقاومت کنید. با خاراندن خود در سراسر بدن، احتمالاً اوروشیول را در سراسر بدن خود پخش می کنید و تعداد مناطق آسیب دیده را افزایش می دهید. همچنین با خاراندن خود، ممکن است به طور تصادفی تاول هایی که ممکن است دردناک باشد، بترکانید ( 3 ).

 • کمپرس سرد
کمپرس سرد برای خارش سمی بلوط

استفاده از کمپرس سرد بر روی ناحیه ملتهب ممکن است به تسکین آن و ایجاد تسکین موقت کمک کند ( 4 ). می توانید یک حوله را در آب سرد خیس کنید و به آرامی روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. این روند را 3-4 بار در روز تکرار کنید.

 • حمام بلغور جو دوسر بگیرید
برای خارش سمی بلوط حمام بلغور جو دوسر بگیرید

حمام کردن با بلغور جو دوسر کلوئیدی ممکن است به کاهش التهاب و تسکین خارش کمک کند ( 5 ). بلغور جو دوسر کلوئیدی به طور سنتی برای درمان انواع بیماری های التهابی پوست استفاده می شود.

مطالب مرتبط: طرز تهیه حمام جو دوسر، فواید آن و نحوه استفاده از آن
 • کمی ویچ هازل را امتحان کنید
مقداری فندق جادوگر را برای خارش سمی بلوط امتحان کنید

فندق جادوگر به عنوان یک قابض طبیعی شناخته شده است و  دارای خواص ضد التهابی است. استفاده موضعی از عصاره فندق جادوگر در ناحیه آسیب دیده ممکن است به کاهش التهاب و تسکین لحظه ای کمک کند ( 67 ).

مطالب مرتبط: 24 فواید شگفت انگیز فندق جادوگر، نحوه استفاده و عوارض جانبی
 • سعی کنید از عسل مانوکا استفاده کنید
سعی کنید از عسل مانوکا برای خارش سمی بلوط استفاده کنید

عسل مانوکا به دلیل خواص ضد باکتریایی و خواص ضدالتهابی، انتخابی محبوب در درمان های خانگی برای درمان انواع بیماری های پوستی است. همچنین برای کاهش علائم خارش درماتیت i  شناخته شده است . استفاده از عسل مانوکا در ناحیه آسیب دیده ممکن است به تسکین خارش کمک کند ( 8 ).

 • جوش شیرین را امتحان کنید

جوش شیرین همچنین ممکن است به تسکین اثرات آلرژی به بلوط سمی کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که یک فنجان جوش شیرین را به آب ولرم یا سرد اضافه کنید و برای کاهش خارش حمام کنید ( 9 ).

 • سعی کنید از Jewelweed استفاده کنید

جواهر یا خالدار “به من دست نزن” وقتی به عنوان ماش استفاده می شود می تواند به تسکین خارش ناشی از بلوط سمی کمک کند. با این حال، استفاده از عصاره جواهرات به شکل صابون و ژل به اندازه ماش تازه مؤثر نیست ( 9 ).

 • روغن های ضروری بابونه و اسطوخودوس را بمالید

اسانس های اسطوخودوس و بابونه دارای خواص ضد التهابی و ضد اسپاسم هستند . استفاده موضعی از این روغن ها ممکن است به تسکین احساس سوزش و خارش ناشی از بلوط سمی کمک کند ( 10 )، ( 11 ). 

 • از خاک رس بنتونیت استفاده کنید

مطالعات نشان می دهد که خاک رس بنتونیت می تواند به عنوان یک مانع عمل کند و از انتشار سموم به سایر قسمت های پوست جلوگیری کند. استفاده از کرم ها و لوسیون های حاوی بنتونیت کواترنیوم-18 می تواند در درمان آلرژی های سمی بلوط موثر باشد ( 12 ).

به غیر از این درمان‌های خانگی، چند درمان دیگر وجود دارد که می‌توانید برای کمک به کاهش خارش ناشی از بلوط سمی استفاده کنید.

مطالب مرتبط: خاک رس بنتونیت برای پوست: فواید، موارد استفاده، اقدامات احتیاطی و موارد دیگر

درمان های دیگر برای خارش سمی بلوط

 • استروئیدهای تجویزی مصرف کنید

استروئیدهایی مانند پردنیزون ممکن است به کاهش خارش کمک کنند ( 13 ). با این حال، از آنجایی که این یک داروی تجویزی و دارویی بسیار قوی است، مصرف آن بدون مشورت پزشک توصیه نمی شود.

 • از لوسیون کالامین استفاده کنید

می توانید سعی کنید و از لوسیون کالامین روی بثورات خود استفاده کنید. علاوه بر کاهش خارش، می تواند اثر خنک کنندگی داشته باشد و به کاهش التهاب کمک کند. می توانید هر زمان که این لوسیون خشک شد دوباره آن را بمالید.

مطالب مرتبط: 11 مزیت شگفت انگیز لوسیون کالامین – نحوه استفاده صحیح از آن
 • آنتی هیستامین های خوراکی مصرف کنید

مصرف خوراکی آنتی هیستامین های OTC مانند  دیفن هیدرامین یا ستیریزین ممکن است به کاهش برخی از علائم کمک کند. با این حال، استفاده موضعی از این کرم ها توصیه نمی شود زیرا ممکن است وضعیت را بدتر کنند ( 3 ).

این درمان‌ها برای بلوط سمی تنها به منظور تسکین موقت علائم هستند. هیچ گزینه دیگری جز اجازه دادن به علائم وجود ندارد. اگر هر گونه بیماری دارید، قبل از امتحان هر یک از این درمان های خانگی با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است با داروهای خاصی تداخل داشته باشند و به طور بالقوه باعث ایجاد عوارض جانبی شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر هر یک از شرایط زیر برای شما قابل اجرا است، باید به پزشک مراجعه کنید.

 • اگر بثورات به بیش از 25 درصد از بدن شما گسترش یابد.
 • تاول ها تشکیل می شوند و با چرک زرد با فلس هایی در اطراف آنها پر می شوند.
 • خارش بدتر می شود و بر خواب شما تأثیر می گذارد.
 • بثورات در نزدیکی دهان، چشم ها و نواحی تناسلی شما ایجاد می شود.
 • نفس کشیدن برایتان سخت است.
 • شما دچار تب 100 درجه و بالاتر می شوید.

افرادی که شرایطی مانند مشکلات تنفسی و تب بالا را تجربه می کنند باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

در خاتمه، آلرژی به بلوط سمی می تواند باعث ایجاد احساس خارش شدید و ایجاد تاول و ضایعات پوستی شود. سمی به نام اوروشیول که در بلوط سمی وجود دارد، باعث بروز این واکنش های آلرژیک می شود. هیچ درمانی برای این آلرژی وجود ندارد. با این حال، چند داروی سمی بلوط مانند استفاده از بلغور جو دوسر کلوئیدی، روغن های ضروری و آنتی هیستامین های خوراکی وجود دارد که می توانید برای تسکین برخی از علائم از آنها استفاده کنید. تنها چیزی که می تواند این واکنش آلرژیک را به طور کامل درمان کند، زمان است.

سوالات متداول

آیا بلوط سمی خود به خود از بین می رود؟

بله، بثورات ممکن است بعد از 2-3 هفته ناپدید شوند. با این حال، بهتر است از داروهای خانگی برای کمک به بهبود سریع استفاده کنید.

چگونه می توانید تفاوت بین پیچک سمی و بلوط سمی را تشخیص دهید؟

برگ های پیچک سمی نوک تیز هستند و به صورت دسته های سه تایی رشد می کنند، در حالی که برگ های بلوط سمی کمتر نوک تیز، گرد و دارای سطحی مو مانند هستند.

چرا بثورات سمی بلوط من در حال گسترش است؟

بثورات سمی بلوط ممکن است به نظر در حال گسترش باشد، اما اینطور نیست. آنها ممکن است بثورات جدیدی باشند که در مناطقی که با روغن گیاهی که باعث ایجاد بثورات در تماس هستند، ایجاد می شوند.

آیا حمام نمک اپسوم برای بلوط سمی مفید است؟

بله، حمام نمک اپسوم ممکن است به کاهش خارش و التیام پوست به دلیل خواص ضد التهابی آن کمک کند ( 14 ).

خوراکی های کلیدی

 • بلوط سمی که با نام Toxicodendron diversilobum نیز شناخته می شود، نوعی تاک از خانواده سماق است.
 • قرمزی، خارش شدید، تورم، برجستگی ها، لکه ها و تاول های گریان از علائم قرار گرفتن در معرض بلوط سمی هستند.
 • از خاراندن پوست خودداری کنید، حمام بلغور جو دوسر بگیرید، فندق جادوگر را امتحان کنید و برای جلوگیری از خارش سمی بلوط، از اسانس بابونه و اسطوخودوس استفاده کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *