فواید سلامتی فلفل هابانرو چیست؟

از کمک به کاهش وزن گرفته تا تسکین درد، این فلفل تند می تواند کارهای زیادی برای شما انجام دهد.

فلفل هابانرو که به آن Capsicum chinense نیز می گویند یکی از تندترین فلفل های ثبت شده در تاریخ است. ترکیبات غنی از آنتی اکسیدان و فنولیک فواید فلفل هابانرو را توضیح می دهد. از خانواده فلفل دلمه ای است و فواید زیادی دارد. فلفل هابانرو ممکن است خطر سرطان را کاهش دهد، باعث کاهش وزن، کاهش سطح کلسترول و محافظت در برابر بیماری های قلبی عروقی شود. ما در این مقاله به فواید سلامتی فلفل هابانرو، نحوه استفاده و استفاده از آنها و عوارض جانبی احتمالی آنها می پردازیم. به خواندن ادامه دهید.

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: فلفل هابانروچیست؟

میوه ای کوچک با طعم تند، به رنگ نارنجی یا زرد است.

فواید آن چیست؟
ممکن است به کاهش وزن، کاهش خطر سرطان، کاهش سطح کلسترول، پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، کاهش فشار خون، مبارزه با دیابت و تسکین درد کمک کند.

چه کسی می تواند آن را مصرف کند؟
هر فردی بالای 18 سال، اگر بتواند ادویه را تحمل کند، می تواند این فلفل ها را در حد اعتدال مصرف کند.

چند وقت؟
می توانید هر روز مقدار کمی از آن را به غذای خود اضافه کنید.

احتیاط
اگر فشار خون بالا، مشکلات گوارشی یا سابقه حمله قلبی دارید از مصرف خودداری کنید

فواید خوردن هابانروس چیست؟

1. ممکن است خطر سرطان را کاهش دهد

جزء فعال فلفل هابانرو، کپسایسین، در درمان سرطان موثر است. مطالعه ای که در دانشگاه کالیفرنیا در دانشکده پزشکی لس آنجلس (ایالات متحده آمریکا) انجام شد نشان داد که تجویز خوراکی کپسایسین از تکثیر سلول های سرطانی پروستات جلوگیری می کند ( 1 ). کپسایسین همچنین ممکن است زمان دو برابر شدن آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) را کاهش دهد (PSA پروتئینی است که به مقدار کم در مایع منی مردان وجود دارد ( 2 ). اما این نشان دهنده سرطان پروستات نیست. ترکیبات فنلی موجود در هابانرو فعالیت آنتی اکسیدانی از خود نشان می دهند و ممکن است علیه سرطان عمل کنند ( 3 ). بررسی منتشر شده در Molecules نشان می دهد که مصرف فلفل ممکن است فواید آنتی اکسیدانی داشته باشد زیرا سرشار از ویتامین C هستند.، A و E ( 4 ).

در مطالعه دیگری مشخص شد که کپسایسین از رشد سلول های سرطانی سینه و سرطان خون انسان جلوگیری می کند ( 5 ).

2. ممکن است به کاهش وزن کمک کند

زن هیجان‌زده در حال بلند کردن دست‌هایش در حالی که وزن خود را در خانه اندازه‌گیری می‌کند، به معنای کاهش وزن است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، تقریباً 13٪ (600 میلیون نفر) از جمعیت جهان با چاقی دست و پنجه نرم می کنند ( 6 ). کپسایسین موجود در فلفل هابانرو ممکن است دارای پتانسیل ضد چاقی باشد. مطالعات نشان می دهد که مصرف کپسایسین ممکن است باعث افزایش ترموژنز (فرایند تولید گرما) در بدن شود ( 7 ). این به نوبه خود ممکن است متابولیسم لیپید را بهبود بخشد و به درمان چاقی کمک کند. کپسایسین همچنین ممکن است باعث شود برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید و اشتهای شما را کاهش دهد. مصرف رژیم غذایی کپسایسین ممکن است سلامت متابولیک را بهبود بخشد که به پیشگیری و درمان چاقی کمک می کند ( 6 ). با این حال، مطالعات انسانی بیشتری برای درک این مزیت habanero ضروری است.

3. ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد

در مطالعات حیوانی، دریافت کپسایسین باعث کاهش سطح کلسترول پلاسما و کاهش جذب روده ای لیپیدها و تری گلیسیرید i  می شود ( 8 ). تجویز 8 میلی گرم کپسایسین در روز به مدت پنج هفته کاهش قابل توجهی در سطح کلسترول نشان داد. بررسی منتشر شده در مجله تغذیه و متابولیسم نشان می دهد که مواد مغذی زیست فعال موجود در فلفل تند ممکن است به کاهش التهاب، کاهش کلسترول و کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند ( 9 ). تجویز داخل معده (قرار دادن سوزن از طریق دیواره شکم به داخل معده) فلفل هابانرو همچنین می تواند سطح کلسترول کل را کاهش دهد ( 10 ).

4. ممکن است از بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کند

مصرف غذاهای غنی از کپسایسینوئیدها ممکن  است خطر بیماری قلبی عروقی (CVD) را کاهش دهد ( 11 ). کاروتنوئیدهای موجود در فلفل همچنین عوامل بالقوه محافظت کننده قلبی هستند که به کاهش شیوع آترواسکلروز (تجمع چربی در دیواره شریان) و انفارکتوس میوکارد کمک می کنند ( 12 ) . در یک مطالعه منتشر شده در Preventive Nutrition and Food Science، تجویز خوراکی عصاره فلفل قرمز می تواند به پیشگیری از تصلب شرایین در موش کمک کند ( 13 ). با این حال، مطالعات بیشتری برای درک این پدیده habanero در انسان ضروری است. 

5. ممکن است به مبارزه با دیابت کمک کند

نمای نزدیک از زنی که سطح قند خون خود را بررسی می کند و مفهوم دیابت را به تصویر می کشد.

گفته می شود که کپسایسینوئید i موجود در هابانرو مقاومت به انسولین را کاهش می دهد و به درمان دیابت کمک می کند ( 11 ) . مطالعه ای که توسط دانشگاه تاسمانی انجام شد نشان داد که کپسایسین ممکن است سطح انسولین را پس از یک وعده غذایی در افراد دارای اضافه وزن تنظیم کند ( 14 ). همچنین، ترکیبات پلی فنلی، فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها و آنتی اکسیدان های موجود در فلفل هابانرو ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کند ( 14 15 ). با این حال، مطالعات بیشتری برای درک این پدیده habanero در انسان ضروری است. 

6. ممکن است فشار خون را کاهش دهد

ترکیبات زیست فعال موجود در فلفل قرمز تند، مانند کپسایسینوئید i  ، ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند ( 11 ). مشخص شد که درمان طولانی مدت کپسایسین باعث کاهش فشار خون در موش‌های دارای فشار خون ژنتیکی می‌شود ( 16 ). با این حال، مطالعات محدودی در این زمینه در دسترس است.

7. ممکن است به تسکین درد کمک کند

نمای نزدیک از زنی که از کرم کپسایسین در آرنج برای تسکین درد و التهاب استفاده می کند.

کپسایسین یک ماده شناخته شده در بسیاری از کرم های ضد درد موضعی است. از نظر بالینی برای تسکین بسیاری از شرایط دردناک استفاده شده است. عصاره فلفل دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. استفاده موضعی از کرم های کپسایسین برای کاهش درد نوروژنیک یافت شد ( 17 ). ژل ها و کرم ها دارای خواص ضد درد و ضد التهابی هستند. آنها می توانند تولید ماده P، ترکیبی که مسئول تورم و درد مرتبط با التهاب است را مهار کنند ( 18 ). 

شواهد حکایتی نشان می دهد که فلفل هابانرو خواص ضد باکتریایی دارد و ممکن است به درمان مشکلات تنفسی کمک کند.

protip_iconچیزهای بی اهمیت
فلفل هابانرو در سال 1999 توسط کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان تندترین فلفل جهان شناخته شد. با این حال، آنها در حال حاضر توسط فلفل های بسیار تندتر مانند بوت جولوکیا (فلفل شبح) از سلطنت خلع شده اند.

اینها مزایای سلامتی بالقوه فلفل هابانرو هستند. اگر عاشق طعم سالسا هستید یا از طعم غذاهای مکزیکی یا کارائیب لذت می برید، پس باید درباره این فلفل ها بیشتر بدانید. جالب است بدانید که این فلفل ها اغلب با فلفل هالاپینو اشتباه گرفته می شوند. این دو چقدر با هم فرق دارند؟

در این مقاله

هابانرو پیپرز در مقابل فلفل هالوپینو

ABANERO فلفل فلفل جی آلاپینو
محدوده Habaneros از 100000 تا 350000 در مقیاس حرارتی Scoville است. محدوده Jalapeno از 2500 تا 8000 در مقیاس حرارتی.
این فلفل ها طعم کمی شیرین دارند. طعم این فلفل ها ترد تر است و شبیه فلفل دلمه ای سبز است.
آنها در رنگ نارنجی روشن با پوست صاف موجود هستند. آنها معمولا به رنگ سبز تیره با انتهای مخروطی در دسترس هستند.
آنها به شکل مستطیلی، گرد و فانوس وجود دارند. آنها به شکل باریک و مستطیلی وجود دارند.

اینها چند تفاوت بین فلفل هابانرو و هالاپینو هستند. تندی هابانرو آنها را در میان انواع تند فلفل بی نظیر می کند. از این رو، هنگام استفاده از این نوع فلفل قرمز که در مقیاس اسکویل رتبه بالایی دارد، باید بسیار مراقب بود. در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

نکاتی برای آشپزی با فلفل هابانرو

نمای نزدیک از زنی که در حالی که دستکش به دست دارد فلفل ها را تمیز می کند.
  • پوشیدن دستکش ایده خوبی است در حالی که با فلفل هابانرو کار می کنید. آنها سرشار از کپسایسین هستند و کار با آنها بدون استفاده از دستکش می تواند منجر به سوختگی دست شود. همچنین تا زمانی که دستان خود را نشویید از مالیدن چشم ها خودداری کنید.
  •  مقدار کمی از فلفل هابانرو کمک زیادی می کند. بنابراین، مقدار کمی از این فلفل تند را به مواد غذایی خود اضافه کنید.
  • تندی هابانرو ممکن است دهان شما را بسوزاند اگر مقدار زیادی از آن را همزمان مصرف کنید. بنابراین، درمان سوختگی فلفل را از قبل بدانید (شیر بنوشید یا شکر یا شکلات بخورید).
  • برای درمان سوختگی موضعی فلفل از شیر سرد استفاده کنید. از آب سرد استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث گسترش احساس سوزش شود
  • قبل از شروع استفاده، پوست فلفل هابانرو را جدا کنید. پوست کندن فلفل هابانرو به این ترتیب راحت تر خواهد بود. اگرچه پوست هابانرو نازک است، اما نمی توانید آن را به راحتی با دندان بشکنید.
protip_iconچیزهای بی اهمیت
فلفل هابانرو از شهر کوبا لا هابانا (که در زبان انگلیسی به نام هاوانا نیز شناخته می شود) نامگذاری شده است، زیرا در آنجا به طور برجسته تجارت می شد. فلفل قرمز هابانرو از آمازون سرچشمه گرفت و در سراسر منطقه گسترش یافت و در نهایت به مکزیک رسید.

مصرف بیش از حد فلفل هابانرو ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. برای اطلاع از جزئیات به پایین بروید.

آیا خوردن فلفل هابانرو عوارض جانبی دارد؟

زنی که به دلیل عوارض جانبی خوردن فلفل هابانرو دچار معده درد می شود.

فلفل هابانرو سرشار از کپسایسین است. خوردن آن برای اولین بار ممکن است در بیشتر موارد باعث درد شود. احساس گرمای تند می تواند 20 دقیقه یا بیشتر روی زبان شما بماند. معده و روده شما نیز ممکن است گرما را تجربه کنند. همچنین ممکن است در برخی موارد فرد درد معده و ناراحتی گوارشی را تجربه کند. دوز بالای کپسایسین ممکن است به طور موقت فشار خون و دمای بدن را افزایش دهد. از این رو، کسانی که فشار خون بالا دارند یا سابقه حمله قلبی دارند باید در مصرف فلفل هابانرو احتیاط کنند. با این حال، این اثرات بر اساس شواهد حکایتی است. تحقیقات بیشتر ضروری است.

اینفوگرافیک: 6 دلیل برتر برای افزودن فلفل هابانرو به رژیم غذایی

فلفل هابانرو یک نوع فلفل قرمز بسیار تند است که به دلیل طعم آن در غذاهای مکزیکی بسیار استفاده می شود. همچنین دارای چندین فواید سلامتی مانند کاهش فشار خون و سطح انسولین در بدن است. اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا با 6 دلیل اصلی اضافه کردن آن به رژیم غذایی عادی خود آشنا شوید.

۶ دلیل اصلی برای افزودن فلفل هابانرو به رژیم غذایی (اینفوگرافیک)

فلفل هابانرو یک ماده محبوب در سس های تند است. آنها سرشار از مواد مغذی و ترکیبات گیاهی با خواص دارویی فراوان هستند. آنها ممکن است به تسکین درد، کاهش خطر سرطان کمک کنند و ممکن است فواید دیگری نیز ارائه دهند. با این حال، آنها همچنین می توانند باعث گرما و سایر عوارض جانبی در صورت مصرف بیش از حد شوند. گنجاندن تدریجی آنها در رژیم غذایی ایده آل است.

سوالات متداول

آیا می توانم هابانرو را خام بخورم؟

بله، می توانید هابانرو را خام بخورید.

آیا هابانرو برای سیستم ایمنی بدن مفید است؟

بله، هابانرو حاوی پلی فنول است که به عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند.

آیا هابانرو یک آنتی بیوتیک طبیعی است؟

بله، هابانروها دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی هستند که از عفونت های باکتریایی و قارچی جلوگیری می کنند.

آیا habaneros می تواند شما را بیمار کند؟

بله، هابانروها بسیار تند هستند، که ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود.

خوراکی های کلیدی

  • کپسایسین، جزء فعال فلفل هابانرو، دارای پتانسیل ضد سرطان و ضد چاقی است.
  • شواهد علمی نشان می دهد که سیری را افزایش می دهد، اشتها را کاهش می دهد و متابولیسم چربی را بهبود می بخشد.
  • مطالعات نشان می دهد که ممکن است سطح انسولین را تنظیم کرده و خطر دیابت نوع 2 را کاهش دهد.
  • هنگام فرآوری یا پختن این فلفل ها حتما از دستکش استفاده کنید تا از سوختگی جلوگیری کنید. احساس گرمای آنها می تواند حدود 20 دقیقه در اطراف زبان باقی بماند.

در این ویدیوی جذاب، فواید سلامتی فلفل هابانرو را آزاد کنید. مزایای باورنکردنی گنجاندن این فلفل های تند را در رژیم غذایی خود کشف کنید، از افزایش متابولیسم گرفته تا حمایت از سلامت سیستم ایمنی. ویدیو زیر را تماشا کنید تا بیشتر بدانید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *