ژل کردن خوب با ژلاتین: فواید سلامتی و عوارض جانبی

دریابید که چگونه این محصول مبتنی بر پروتئین به روش هایی که هرگز فکرش را نمی کردید برای سلامتی شما مفید است.

کیک، پودینگ و بستنی چه چیزی مشترک دارند؟ اگر شیر و شکر را حدس زدید، حق با شماست. علاوه بر این مواد، معمولا از ماده بسیار خاصی به نام ژلاتین در تهیه این ظروف استفاده می شود. ژلاتین نیز یکی از مواد اصلی ژله است که شما به شدت به آن علاقه دارید. نانوایان صنعتگر که کیک های عجیب و غریب می پزند نیز از ژلاتین برای ایجاد روبان و تزئینات دیگر استفاده می کنند. پس ژلاتین چیست و چه فواید و کاربردهایی دارد؟ برای یافتن مطالعه را ادامه دهید!

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: ژلاتین چیست؟

یک ماده غذایی شفاف، بی رنگ و بی طعم که از کلاژن حیوانی ساخته شده است.

فواید آن چیست؟
به بهبود محتوای مواد معدنی استخوان کمک می کند، پوست را هیدراته نگه می دارد و عملکرد حافظه را بهبود می بخشد.

چه کسی می تواند از آن استفاده کند؟
کسانی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند و تراکم استخوان خود را افزایش دهند.

چند وقت؟
بین 8 تا 12 گرم در روز.

احتیاط
برخی از افراد ممکن است مشکلات گوارشی یا واکنش های آلرژیک را تجربه کنند. مهم است که قبل از مصرف با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

در این مقاله

ژلاتین چیست؟

ژلاتین یک محصول مبتنی بر پروتئین است که معمولاً در شیرینی پزی و شیرینی پزی به عنوان یک عامل تثبیت کننده استفاده می شود. از کلاژنی که از جوشاندن استخوان ها، مفاصل و بافت های همبند حیوانات (بیشتر خوک ها و گاوها) به دست می آید، به دست می آید. ژلاتین علاوه بر اینکه در مواد غذایی به عنوان یک ماده تثبیت کننده استفاده می شود، در برخی از محصولات مراقبت از پوست و مو نیز استفاده می شود.

از آنجایی که ژلاتین به طور کلی از حیوانات گرفته می شود، وگان نیست. با این حال، چند جایگزین برای ژلاتین وجود دارد که از بافت حیوانی ساخته نمی شوند. در بخش بعدی بدانید که آنها چه هستند.

جایگزین های ژلاتین

از آنجایی که ژلاتین به طور کلی از استخوان خوک و گاو ساخته می شود، کوشر یا حلال در نظر گرفته نمی شود. خوشبختانه، جایگزین‌های گیاهی و میوه‌ای وجود دارند که گیاهی هستند و می‌توانند به عنوان جایگزینی برای همتای گوشتی خود استفاده شوند.

 •  آگار آگار

این نوع ژلاتین از جلبک دریایی پخته و فشرده به دست می آید. جلبک دریایی را می جوشانند تا به قوام ژل مانند تبدیل شود که بعداً فشرده و خشک می شود. پس از خشک شدن، آن را به صورت پودر ریز یا پوسته پوسته در می آورند. شما می توانید از آگار آگار به عنوان جایگزین مستقیم ژلاتین معمولی در اکثر دستور العمل های خود استفاده کنید. با این حال، اگر دستور پخت شما به مرکباتی مانند لیمو و پرتقال نیاز دارد، باید دو برابر مقدار مورد نیاز استفاده کنید.

 •  کاراگین
کاراگین به عنوان جایگزینی برای ژلاتین

این یکی دیگر از انواع ژلاتین گیاهی است که از جلبک دریایی (خزه ایرلندی) نیز تهیه می شود.

 •  پکتین

پکتین ژلاتین میوه ای است که معمولا در مرکبات یافت می شود. این ماده ای است که معمولاً در ماست میوه ای یافت می شود که به افزایش طعم و حس دهان کمک می کند. در مرباها و ژله های خانگی نیز استفاده می شود.

می توانید یکی از این سه نوع ژلاتین را انتخاب کرده و به دستور غذا اضافه کنید. حال اجازه دهید در بخش بعدی ببینیم ژلاتین چقدر مغذی است.

ارزش غذایی ژلاتین

ارزش غذایی ژل در هر 100 گرم ( 1 ).

نام

ارزش در هر 100 گرم

انرژی

429 کیلو کالری

پروتئین

100 گرم

چربی کل

0

کربوهیدرات ها

0

کل قند

0

سدیم

0

از جدول بالا کاملاً مشهود است که ژلاتین سرشار از پروتئین است و قند، چربی، نمک و کربوهیدرات صفر دارد. این دقیقاً چگونه برای سلامتی شما مفید است؟ در بخش بعدی بدانید.

فواید ژلاتین برای سلامتی

ژلاتین سرشار از پروتئین ها، به ویژه کلاژن و اسیدهای آمینه است که به طرق مختلف برای سلامتی شما مفید است ( 2 ). بیایید دریابیم که برخی از این فواید سلامتی بالقوه چیست:

 •  برای استخوان ها و مفاصل شما خوب است

ژلاتین حاوی اسیدهای آمینه مانند اسید گلوتامیک است که برای بهبود سلامت استخوان ها شناخته شده است ( 3 ). تحقیقات روی موش‌ها نشان می‌دهد که ژلاتین ممکن است در بهبود محتوای مواد معدنی استخوان مفید باشد و در نتیجه استخوان‌ها را تقویت کند ( 4 ). با این حال مطالعات بیشتری برای تعیین اثربخشی آن بر استخوان های انسان مورد نیاز است.

protip_iconچیزهای بی اهمیت
کلمه “ژلاتین” از کلمه لاتین “gelatus” به معنای یخ زده یا سفت گرفته شده است.
مطالب مرتبط: 11 بهترین غذا برای ساختن استخوان ها و عضلات قوی
 •  برای پوست و موی شما خوب است
خانم هایی که مشکلات پوستی دارند ممکن است از ژلاتین سود ببرند

ژلاتین همچنین منبعی غنی از کلاژن است که برای سلامت پوست و مو مفید است. مطالعات نشان می دهد که کلاژن ممکن است به حفظ رطوبت و مرطوب نگه داشتن پوست شما کمک کند ( 5 ). ژلاتین همچنین ممکن است به افزایش حجم و حجم مو کمک کند. یک مطالعه بر روی داوطلبان گروه سنی 21 تا 28 سال نشان داد که افرادی که مکمل های ژلاتین دریافت کردند، 30 درصد افزایش حجم و حجم مو را مشاهده کردند ( 6 ).

 •  ممکن است برای عملکرد مغز و حافظه مفید باشد

ژلاتین همچنین حاوی اسید آمینه ای به نام گلیسین است که برای بهبود عملکرد حافظه شناخته شده است. بر اساس یک مطالعه، مصرف گلیسین به طور قابل توجهی حافظه افراد جوان و میانسال را بهبود می بخشد ( 7 ). این مطالعه همچنین نشان می دهد که ممکن است به افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی و   بیماری پارکینسون هستند کمک کند . 

تحقیقات کمی وجود دارد که نشان می دهد گلیسین موجود در ژلاتین نیز ممکن است در تسکین علائم OCD و اختلال بدشکلی بدن (  BDD) مفید باشد ( 8 ).

 •  ممکن است به کاهش وزن کمک کند

ژلاتین ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد زیرا سرشار از پروتئین است و کربوهیدرات یا چربی ندارد. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف ژلاتین هورمونی به نام گرلین ترشح می‌کند که باعث می‌شود احساس سیری کنید و در نتیجه باعث می‌شود کمتر غذا بخورید ( 9 ). مطالعات همچنین نشان داده اند که یک رژیم غذایی با پروتئین بالا به کاهش سطح چربی کمک می کند که ممکن است منجر به کاهش وزن شود ( 10 ).

 •  ممکن است به شما کمک کند بهتر بخوابید
زنان مبتلا به بی خوابی ممکن است از ژلاتین سود ببرند

گلیسین موجود در ژلاتین ممکن است اثرات درمانی داشته باشد که ممکن است به بهبود خواب شما کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی 3 گرم گلیسین قبل از خواب ممکن است به بهبود خواب و کاهش خواب آلودگی و خستگی در طول روز کمک کند. گلیسین همچنین ممکن است به کاهش دمای مرکزی و افزایش مدت خواب REM (حرکت سریع چشم) کمک کند ( 11 ).

 •  ممکن است سلامت گوارش شما را بهبود بخشد

ژلاتین حاوی اسید گلوتامیک است که با جذب بدن به گلوتامین تبدیل می شود. گلوتامین برای تقویت پوشش دیواره روده با کاهش نفوذپذیری آن و محافظت از آن در برابر عفونت باکتریایی شناخته شده است. همچنین ممکن است به کاهش التهاب در روده شما کمک کند ( 12 ).

 •  ممکن است رشد سرطان را کند کند

مطالعات روی موش ها نشان داده است که ژلاتین به دست آمده از پوست خوک ممکن است اندازه تومورهای سرطانی را کاهش دهد و طول عمر را افزایش دهد ( 13 ). تحقیقات بیشتری برای اثبات اثربخشی آن بر انسان مورد نیاز است.

این فواید بالقوه سلامتی ژلاتین آن را به یک مکمل خوب برای رژیم غذایی شما تبدیل می کند. بیایید ببینیم که آیا خوردن ژلاتین عوارض جانبی دارد یا خیر.

آلرژی و اثرات نامطلوب

وقتی صحبت از آلرژی به میان می‌آید، مطالعات نشان می‌دهند که ژلاتین ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک به واکسن‌های خاصی شود که حاوی ژلاتین به عنوان یک عامل تثبیت‌کننده هستند ( 14 ). گزارش CDC نشان می دهد که واکسیناسیون سرخک که از ژلاتین به عنوان یک عامل تثبیت کننده استفاده می کند ممکن است واکنش های آلرژیک مانند شوک آنافیلاکتیک i  داشته باشد ( 15 ). در همین گزارش، CDC همچنین بیان می‌کند که تا به امروز تنها یک مورد از چنین واکنشی در ایالات متحده گزارش شده است. تحقیقات بیشتری برای ایجاد ارتباط بین ژلاتین و عوارض جانبی آن در برخی واکسیناسیون ها مورد نیاز است. USFDA ژلاتین را به طور کلی برای مصرف بی خطر می داند ( 16 ).

protip_iconچیزهای بی اهمیت
در سال 2020، برزیل بزرگترین صادرکننده ژلاتین جهان (338 میلیون دلار) بود در حالی که ایالات متحده بزرگترین واردکننده ژلاتین (318 میلیون دلار) بود.

با درک فواید و عوارض جانبی ژلاتین، اجازه دهید در قسمت بعدی طرز تهیه ژلاتین در خانه را بیاموزیم.

طرز تهیه ژلاتین در خانه

ژلاتین را می توان با استفاده از استخوان ها و رباط های حیوانات مختلف تهیه کرد. با این حال، گوشت خوک، گوشت گاو و استخوان مرغ بیشترین استفاده را دارند.

در اینجا نحوه تهیه ژلاتین در خانه آورده شده است.

مواد لازم

 •  4-5 پوند استخوان گاو، خوک یا مرغ و بافت همبند.
 •  1 قاشق غذاخوری نمک
 •  2-3 لیتر آب

آماده سازی

 1.  تمام استخوان ها و بافت همبند را به یک قابلمه بزرگ یا آرام پز منتقل کنید و نمک اضافه کنید.
 2.  به اندازه ای آب بریزید که استخوان ها کاملا پوشیده شوند.
 3.  محتویات را بجوشانید و بگذارید 5-7 دقیقه بپزد.
 4.  حرارت را کم کنید و بگذارید حداقل 48 ساعت بجوشد.
 5.  مایع را با صافی صاف کنید و بگذارید خنک شود.
 6.  پس از سرد شدن مایع، شروع به جامد شدن به ژلاتین می کند.

تهیه ژلاتین در خانه نسبتاً ساده است، اما می تواند فرآیندی زمان بر باشد. اگر وقت ندارید از ابتدا ژلاتین درست کنید، می توانید آن را از یک فروشگاه مواد غذایی خریداری کنید. با این حال، اگر ژلاتین را از ابتدا درست کرده اید، باید نحوه نگهداری و نگهداری آن را بدانید. در بخش بعدی در مورد این موضوع بیشتر بدانید.

نکاتی برای نگهداری ژلاتین

ژلاتین تازه تهیه شده را می توان تا یک هفته در یخچال و تا یک سال در حالت یخ زده نگهداری کرد. همچنین می توانید مواد طعم دهنده میوه را به ژلاتین تازه تهیه شده اضافه کنید و برای استفاده بعدی، تکه های یخ درست کنید.

بیایید از آن ژلاتین با دستور العمل های آسان استفاده کنیم.

دستور العمل های ژلاتین

در اینجا چند دستور العمل ساده وجود دارد که می توانید با استفاده از ژلاتین تازه تهیه شده یا خریداری شده در فروشگاه امتحان کنید.

اولین دستور تهیه ژله خانگی است

ژله خانگی

ژله خانگی

مواد لازم

 •  4 فنجان آب میوه دلخواه یا کنسانتره میوه
 •  2 قاشق غذاخوری پودر ژلاتین بدون طعم
 •  2 قاشق غذاخوری عسل یا آگاو

آماده سازی

 1.  3 فنجان آب میوه/کنسانتره و پودر ژلاتین را به یک قابلمه اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
 2.  اجازه دهید 3-5 دقیقه بماند. این مخلوط باید مانند یک خمیر دانه غلیظ شبیه به سس سیب باشد.
 3.  حالا باقیمانده آبمیوه/کنسانتره را اضافه کنید و روی شعله متوسط ​​گرم کنید تا بجوشد.
 4.  از روی حرارت بردارید و عسل/آگاو را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا شیرین کننده حل شود
 5.  محتویات را در سینی فر 8×8 یا لیوان شات جداگانه بریزید.
 6.  به مدت 4 ساعت در یخچال بگذارید تا خودش را بگیرد و نوش جان کنید.

دستور بعدی یک دسر خامه ای ژلاتینی است.

دسر خامه ای ژلاتینی

دسر خامه ای ژلاتینی

مواد لازم

 •  6 اونس ژلاتین با طعم لیمو
 •  4 لیوان آب
 •  2 فنجان مینی مارشمالو
 •  4 عدد موز رسیده، ورقه شده
 •  20 اونس آناناس کنسرو شده
 •  ½ فنجان شکر
 •  2 قاشق غذاخوری آرد همه منظوره
 •  2 قاشق غذاخوری کره
 •  1 فنجان خامه فرم گرفته
 •  ½ فنجان گردوی خرد شده

آماده سازی

 1.  در یک قابلمه 2 لیوان آب را بجوشانید و پودر ژلاتین را اضافه کنید.
 2.  از روی حرارت بردارید و هم بزنید تا ژلاتین حل شود.
 3.  به این مارشمالو را اضافه کنید و هم بزنید تا آب شوند.
 4.  حالا موز، آناناس له شده (آب ذخیره شده را کنار بگذارید) و 2 فنجان آب سرد را اضافه کنید.
 5.  این مخلوط را در یک تابه 13×9 اینچی بریزید و کنار بگذارید تا خنک شود.
 6.  در یک قابلمه جداگانه شکر و آرد همه منظوره را اضافه کنید و به تدریج آب آناناس رزرو شده را هم بزنید.
 7.  کره را اضافه کنید و مخلوط را به جوش بیاورید.
 8.  بپزید و 2 دقیقه روی حرارت متوسط ​​هم بزنید.
 9.  آن را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید تا به دمای محیط برسد.
 10.  در یک کاسه کوچک خامه فرم گرفته را اضافه کنید و با همزن بزنید تا کیک شکل بگیرد.
 11.  این مخلوط را داخل آب آناناس بریزید و آن را روی مخلوط ژلاتین قرار دهید.
 12.  روی آن گردو بپاشید و بگذارید 1 تا 2 ساعت در یخچال بماند.
 13.  بعد از 2 ساعت آن را بیرون بیاورید و لذت ببرید!

این دستور العمل ها را در خانه امتحان کنید و با دوستان و خانواده خود از آنها لذت ببرید.

اینفوگرافیک: 5 دلیل برای مصرف ژلاتین

ژلاتین معمولاً به عنوان یک عامل تثبیت کننده در اقلام شیرینی پزی و شیرینی پزی استفاده می شود. همچنین به دلیل داشتن پروتئین بالا در محصولات مراقبت از پوست و مو استفاده می شود. اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا با فواید استفاده از ژلاتین برای بهبود سلامت و تندرستی خود آشنا شوید.

5 دلیل برای استفاده از ژلاتین (اینفوگرافیک)

در نتیجه، ژلاتین یک محصول مبتنی بر پروتئین است که از جوشاندن استخوان ها و بافت های همبند حیوانات به دست می آید. وگان ها می توانند از جایگزین های ژلاتین گیاهی مانند آگا-آگار، پکتین و کاراگینان استفاده کنند. ژلاتین حاوی اسیدهای آمینه مانند گلیسین و اسیدهای گلوتامیک است که فواید بالقوه زیادی برای سلامتی به آن می دهد. همچنین ممکن است به حفظ سلامت مفاصل، سلامت ناخن، سلامت مو، سلامت پوست، بهبود هضم و کمک به بهبود زخم کمک کند. FDA ایالات متحده ژلاتین را به طور کلی برای مصرف بی خطر می داند.

سوالات متداول

روزانه چقدر ژلاتین مصرف کنم؟

خوردن تا 10 گرم ژلاتین تا شش ماه بی خطر در نظر گرفته می شود.

آیا ژلاتین می تواند پوست را سفت کند؟

ژلاتین ممکن است به افزایش کشسانی و استحکام پوست کمک کند. همچنین ممکن است به کاهش ظاهر علائم کششی کمک کند.

کدام بهتر است: ژلاتین یا کلاژن؟

مصرف کلاژن به صورت مکمل در مقایسه با ژلاتین بهتر است. در عین حال، ژلاتین برای تهیه دسر یا ژله عالی است.

آیا ژلاتین ضد پیری است؟

ژلاتین ممکن است به کاهش علائم پیری کمک کند. با این حال، تحقیقات محدودی در این زمینه در دسترس است.

خوراکی های کلیدی

 • ژلاتین معمولا از استخوان حیواناتی مانند خوک و گاو گرفته می شود.
 • جایگزین های ژلاتین دوستدار وگان مانند پکتین نیز در بازار موجود است.
 • ژلاتین 100٪ پروتئین است و حاوی صفر کربوهیدرات یا چربی است که ممکن است به کاهش وزن کمک کند.
 • همچنین به دلیل داشتن کلاژن غنی در محصولات مراقبت از پوست و مو استفاده می شود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *