روغن درخت چای برای پسوریازیس: فواید، موارد استفاده و بیشتر

با بهترین درمان طبیعی پسوریازیس التهاب را تسکین دهید و علائم را کاهش دهید.

اگر نمی دانید چگونه از روغن درخت چای برای پسوریازیس استفاده کنید، به جای درستی آمده اید. در اینجا توضیح خواهیم داد که چگونه روغن درخت چای می تواند به درمان این بیماری پوستی کمک کند. پسوریازیس یک بیماری التهابی پوستی خود ایمنی است که در اثر عفونت ویروسی، آفتاب سوختگی و استرس ایجاد می شود. همچنین می تواند ژنتیکی باشد. روغن درخت چای یکی از بهترین گزینه های موجود برای درمان پسوریازیس در خانه است. التهاب را کاهش می دهد. به پیمایش ادامه دهید تا بیشتر بدانید.

در این مقاله

پسوریازیس چیست؟

زنی مبتلا به پسوریازیس که لکه های قرمز و پوسته پوسته را می خراشد

 

پسوریازیس یک بیماری پوستی التهابی مزمن با واسطه ایمنی (خود ایمنی) است. پوست سر، پوست، ناخن ها و مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهد. مشخصه آن نواحی برجسته و غیر طبیعی پوست با لکه های نقره ای و پوسته پوسته است که می تواند خونریزی و درد ایجاد کند. محرک های رایج پسوریازیس عبارتند از عفونت ویروسی، استرس، مصرف بیش از حد الکل و آفتاب سوختگی . پسوریازیس تنها در ایالات متحده بیش از 7.4 میلیون بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد ( 1 ). این اختلال خود ایمنی ممکن است ژنتیکی نیز باشد ( 2 ).

protip_iconحقیقت خنده دار
چندین نفر از افراد مشهور مانند کیم کارداشیان، کارا دلوین، کریس جنر، لیآن ریمز، و لا لا آنتونی پسوریازیس دارند و از پلتفرم‌های خود برای گفتگو درباره تجربیات خود در مورد این بیماری استفاده می‌کنند.

پنج نوع پسوریازیس وجود دارد. در زیر به تفصیل آنها را مورد بحث قرار داده ایم.

انواع پسوریازیس

 • پسوریازیس پلاکی: پسوریازیس پلاکی ( پسوریازیس ولگاریس ) شایع ترین شکل این بیماری است که 80 تا 90 درصد موارد را تشکیل می دهد ( 3 ). ممکن است متوجه لکه های قرمز ضخیم پوست شوید که با تجمع سفید یا نقره ای سلول های مرده پوست یا لایه های پوسته پوسته پوشیده شده است. این لکه های قرمز پوسته پوسته معمولاً 1 تا 10 سانتی متر عرض دارند و اغلب در پوست سر، کمر، زانوها، ناحیه ناف و آرنج ظاهر می شوند.
 • پسوریازیس روده ای: این دومین نوع شایع پسوریازیس است و اغلب در سنین پایین (معمولاً بین دوران کودکی و بزرگسالی) شروع می شود. این ضایعات به صورت ضایعات کوچک و قطره ای شکل بیشتر روی بازوها، تنه و پاها ظاهر می شود. ممکن است اغلب آنها را روی صورت و پوست سر خود نیز مشاهده کنید. محرک های رایج این نوع پسوریازیس شامل داروهای خاصی مانند ضد مالاریا، عفونت هایی مانند آنفولانزا، آسیب پوستی و استرس است.
 • پسوریازیس خمشی: به آن پسوریازیس معکوس نیز می‌گویند که لکه‌های قرمز رنگی در چین‌های پوست ایجاد می‌کند. چین های پوستی بین ران ها و کشاله ران، زیر بغل و زیر سینه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع پسوریازیس به صورت لکه های صاف و قرمز ظاهر می شود.
 • پسوریازیس پوسچولار: شکل شدید پسوریازیس است که باعث ایجاد لکه های پوسته پوسته و قرمز رنگ می شود. ممکن است نواحی جدا شده از بدن مانند دست ها و پاها را تحت تاثیر قرار دهد. برجستگی های برجسته با چرک استریل پر می شوند. این وضعیت منجر به تب، از دست دادن اشتها، ضعف عضلانی و لرز می شود. برخی از افراد دوره های چرخه ای جوش ها و بهبودی را تجربه می کنند.
 • پسوریازیس اریترودرمیک: به آن پسوریازیس لایه بردار نیز معروف است. این یک نوع نادر پسوریازیس است که شامل التهاب گسترده پوستی است و به نظر می رسد سوختگی شدید است. همچنین می تواند باعث شود پوست شما توانایی خود را برای کنترل دمای بدن از دست بدهد. استرس عاطفی، آفتاب سوختگی، عفونت و اعتیاد به الکل منجر به پسوریازیس اریترودرمیک می شود.

آرتریت پسوریاتیک (که به مفاصل حمله می کند)، پسوریازیس ناخن و پسوریازیس پوست سر اشکال دیگر این بیماری هستند.

آیا می خواهید در مورد نحوه استفاده از روغن درخت چای برای پسوریازیس بیشتر بدانید؟ به خواندن ادامه دهید!

آیا روغن درخت چای برای پسوریازیس خوب است؟

پسوریازیس می تواند افراد را در تمام گروه های سنی، مردان و زنان به طور یکسان تحت تاثیر قرار دهد ( 4 ).

بنابراین اکنون سوال این است که آیا روغن درخت چای برای پسوریازیس خوب است؟ روغن درخت چای که از برگ های گیاه Melaleuca alternifolia که بومی استرالیا است، به دست می آید و فواید دارویی آن برای درمان اختلالات پوستی ثابت شده است ( 5 ). برای قرن ها توسط قبایل استرالیایی برای مراقبت از پوست، رایحه درمانی و در درمان بیماری های پوستی مانند درماتیت استفاده می شود. با این حال، فقط به صورت موضعی استفاده می شود.

 • این روغن در برابر انواع مختلف باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها و حتی تک یاخته های i  عمل می کند و آنها را به طور موثر از بین می برد. خواص ضد میکروبی چند جهته روغن درخت چای آن را به یک راه حل ساده و در عین حال موثر برای درمان پسوریازیس تبدیل می کند ( 6 ).
 • همچنین دارای خواص درمانی و ضد التهابی است که به بهبود ناحیه آسیب دیده سرعت می بخشد. خارش، قرمزی، آکنه و تورم با استفاده از این اسانس تا حد زیادی کاهش می یابد ( 7 ).
 • روغن درخت چای همچنین به از بین بردن پوسته ها و سلول های مرده انباشته شده پوست کمک می کند ( 6 ).
 • خواص آنتی اکسیدانی اسانس درخت چای در برابر چندین عفونت قارچی، باکتریایی و ویروسی عمل می کند ( 8 ).

با این حال، مطالعات علمی بیشتری برای درک فواید روغن درخت چای برای پسوریازیس ضروری است. روغن درخت چای را می توان به بیش از یک روش برای مقابله با تکه های پسوریازیس و خلاص شدن از شر آنها استفاده کرد. در زیر چندین روش برای استفاده از این روغن قوی ذکر شده است.

چگونه از روغن درخت چای برای پسوریازیس استفاده کنیم؟

زنی که از روغن درخت چای برای پسوریازیس استفاده می کند

 

1. روغن درخت چای برای پسوریازیس

ترکیبات ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی موجود در روغن درخت چای از شر عفونت خلاص می شوند، که ممکن است باعث تشدید لکه های پسوریازیس شود  ( 9 ). خواص درمانی آن سلول های آسیب دیده پوست را بازسازی می کند. این دارو بهتر است برای پسوریازیس روی ناخن استفاده شود.

شما نیاز خواهید داشت

چند قطره روغن درخت چای

آنچه شما باید انجام دهید

 1. ناحیه آسیب دیده را تمیز کرده و خشک کنید.
 2. روغن درخت چای را مستقیماً بمالید و ناحیه مورد نظر را به آرامی ماساژ دهید تا روغن به دست آید
 3. بگذارید یک شب روی آن بماند.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

هر شب این کار را تکرار کنید.

احتیاط

روغن درخت چای به صورت غلیظ و خالص قوی است و ممکن است باعث تحریک پوست شود. اگر پوست حساسی دارید، دارویی حاوی نسخه رقیق شده این روغن را انتخاب کنید.

2. روغن نارگیل، روغن اسطوخودوس، و روغن درخت چای برای پسوریازیس

روغن نارگیل و روغن های ضروری برای پسوریازیس

 

روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​است که پوست خشک و پوسته پوسته شده در محل آسیب دیده را مرطوب می کند ( 10 ). همچنین به دلیل محتوای اسید لوریک i  در طبیعت ضد میکروبی است ( 11 ). بسیاری از شواهد حکایتی نشان می‌دهند که روغن اسطوخودوس پوست تحریک‌شده و خارش‌دار در لکه‌های پسوریازیس را تسکین می‌دهد. می توانید از این دارو برای پسوریازیس در مناطق بزرگتر مانند پاها، آرنج ها یا پشت استفاده کنید.

شما نیاز خواهید داشت
 • 1 روغن نارگیل بکر
 • 5 قطره روغن اسطوخودوس
 • 10 قطره روغن درخت چای

آنچه شما باید انجام دهید

 1. تمام روغن ها را در یک بطری بریزید و خوب تکان دهید.
 2. چند قطره از این ترکیب را روی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید و به آرامی ماساژ دهید.
 3. حداقل 2-3 ساعت آن را نگه دارید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

1-2 بار در روز دوباره استفاده کنید.

3. روغن درخت چای و روغن بادام برای پسوریازیس

روغن بادام و اسانس برای پسوریازیس

 

برای جلوگیری از خطر خارش و تحریک پوست ، روغن درخت چای در این روش با روغن حامل رقیق می شود. روغن بادام برای پوست بسیار آبرسان و مغذی است. خشکی، احساس خارش و قرمزی به زودی با استفاده از روغن بادام همراه با روغن درخت چای از بین خواهد رفت ( 12 ). استفاده از این دارو برای پسوریازیس روی صورت بی خطر است.

شما نیاز خواهید داشت
 • 2 قاشق غذاخوری روغن بادام
 • 5-6 قطره روغن درخت چای
آنچه شما باید انجام دهید
 1. اسانس را در روغن حامل رقیق کنید و مخلوط روغن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 2. بگذارید تا زمانی که ممکن است، ترجیحاً یک شب روی آن بماند.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این را یک یا دو بار در روز اعمال کنید.

4. سرکه و روغن درخت چای برای پسوریازیس

اسیدهای موجود در ACV به لایه برداری لکه ها و کاهش ضخامت پوسته ها کمک می کند. هم بیماران پسوریازیس و هم اگزما می توانند از این درمان بهره مند شوند. با این حال، تحقیقات علمی محدودی برای اثبات این ادعا وجود دارد. 

شما نیاز خواهید داشت

 • 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب
 • 4 قاشق غذاخوری آب
 • 4-5 قطره روغن درخت چای
 • توپ پنبه
آنچه شما باید انجام دهید
 1. سرکه، اسانس و آب را مخلوط کنید.
 2. این محلول را با استفاده از پنبه روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 3. اجازه دهید 10-15 دقیقه خشک شود و سپس آن را بشویید.
هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این کار را دو بار در روز انجام دهید.

protip_iconاشاره کوتاه
روش دیگر، می توانید ACV را در 1/4 فنجان روغن نارگیل بکر، روغن جوجوبا یا روغن هسته انگور رقیق کنید.

5. آلوئه ورا و روغن درخت چای برای پسوریازیس

خانمی در حال استفاده از آلوئه ورا در نواحی آسیب دیده است

 

آلوئه ورا حاوی مواد مغذی آبرسان به همراه ترکیبات ضد التهابی است. استفاده موضعی از عصاره آلوئه ورا برای کاهش ضایعات پسوریازیس بدون هیچ گونه عوارض جانبی مشخص شد ( 13 ). همه بیماران آن را به خوبی تحمل کردند و می توان آن را یک درمان بی خطر برای بیماران مبتلا به پسوریازیس در نظر گرفت.

شما نیاز خواهید داشت
 • 1 فنجان ژل آلوئه ورا
 • 10-12 قطره روغن درخت چای
 • 10 میلی لیتر روغن جوجوبا (اختیاری)
 • 10 میلی لیتر روغن ویتامین E (اختیاری)
آنچه شما باید انجام دهید
 1. روغن درخت چای و ژل آلوئه را با هم مخلوط کنید و
 2. مقداری از این مخلوط را روی لکه های پسوریازیس بمالید.
 3. یک یا دو دقیقه ماساژ دهید و بگذارید بماند.
 4. بعد از نیم ساعت آبکشی کنید.
 5. باقیمانده ژل آلوئه تزریق شده با روغن درخت چای را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این را دو بار در روز اعمال کنید.

6. شامپو روغن درخت چای برای پسوریازیس

هنگامی که پسوریازیس روی سر باشد، می تواند حتی بیشتر دردسرساز شود. شامپوهای مبتنی بر روغن درخت چای در درمان پسوریازیس پوست سر بسیار خوب عمل می کنند. شامپو کار خود را در پاکسازی پوست سر و موهای شما انجام می دهد، در حالی که روغن درخت چای اثر ضد عفونی کننده خود  را روی پسوریازیس شما اعمال می کند.

شما نیاز خواهید داشت

 • شامپوی ملایم
 • روغن درخت چای

آنچه شما باید انجام دهید

 1. چند قطره روغن درخت چای را به شامپوی معمولی خود اضافه کنید و تکان دهید
 2. موها و پوست سر خود را طبق معمول با این کار آبکشی کنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

از این به طور منظم برای آبکشی موهای خود استفاده کنید.

شامپوهای مبتنی بر روغن درخت چای نیز به صورت تجاری در دسترس هستند و می توانند به جای تزریق یک شامپوی معمولی با روغن درخت چای استفاده شوند.

اینها برخی از درمان های خانگی موثر با روغن درخت چای هستند. آیا می دانید چگونه این روغن را به پوست خود بمالید؟ پاسخ را در بخش بعدی بیابید.

آیا می توانم روغن درخت چای را مستقیماً روی پوستم بمالم؟

بله، می توانید روغن درخت چای را مستقیماً روی پوست خود بمالید. اما مطمئن شوید که آن را رقیق کنید. فرم خالص (100%) روغن درخت چای ممکن است پوست شما را تحریک کند. می توانید از روغن های گیاهی، بادام یا زیتون برای رقیق کردن روغن درخت چای استفاده کنید.

آیا به روغن درخت چای حساسیت دارید؟ آیا به دنبال درمان های جایگزین بوده اید؟ از طریق بخش بعدی بروید.

سایر درمان های خانگی برای پسوریازیس

چند درمان خانگی دیگر برای مدیریت علائم پسوریازیس استفاده می شود:

 • کپسایسین: جزء فعال فلفل چیلی است که مسئول طعم تند آن است. می توانید از کرم های حاوی کپسایسین برای کاهش علائم پسوریازیس، از جمله قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست استفاده کنید ( 14 ).
 • آلوئه ورا: استفاده از هر کرم آبدوست حاوی  0.5 درصد عصاره آلوئه ورا می تواند به کاهش قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست مرتبط با پسوریازیس کمک کند ( 13 ).

همچنین می توانید از نمک اپسوم برای تسکین پوست تحریک شده استفاده کنید ( 15 ). مصرف غذاهای غنی از چربی های امگا 3 نیز ممکن است به مدیریت علائم پسوریازیس کمک کند ( 16 ).

برخی تغییرات سبک زندگی نیز ممکن است علائم شعله ور شدن و خارش پسوریازیس مانند را کاهش دهد. در بخش بعدی به آنها پرداخته ایم.

چه تغییراتی در شیوه زندگی می تواند پسوریازیس را بهبود بخشد؟

با انجام اقدامات ساده در خانه می توانید علائم پسوریازیس را درمان کنید. روزانه 5 تا 15 دقیقه بدون استفاده از صابون خشن حمام آب گرم بگیرید. بعد از حمام از کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا هر گونه التهاب و ضایعات پسوریازیس کاهش یابد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت محدود نیز به درمان علائم پسوریازیس کمک می کند.

هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد. با این حال، می‌توانید با این درمان‌ها تا حدودی از علائم آن خلاص شوید. اما به خاطر داشته باشید که این درمان ها ممکن است برای همه یکسان عمل نکنند. همچنین، هیچ درمان طبیعی نباید جایگزین درمان پزشکی شود.

درمان های پزشکی پسوریازیس

اکثر افراد برای کنترل علائم پسوریازیس نیاز به درمان های پزشکی دارند. کرم ها و پمادهای موضعی، فتوتراپی و برخی داروهای سیستمیک و بیولوژیک معمولاً به عنوان بخشی از درمان پزشکی تجویز می شوند.

کورتیکواستروئیدها که داروهای ضد التهابی هستند، رایج ترین داروهای موضعی تجویز شده برای پسوریازیس هستند ( 17 ). این داروها به طور مستقیم روی پوست آسیب دیده استفاده می شوند.

قرار گرفتن در معرض نور طبیعی خورشید (فوتوتراپی) یا نور مصنوعی UV برای دوره های محدود می تواند علائم پسوریازیس را کاهش دهد ( 18 ). با این حال، این باید توسط پزشک شما نظارت شود.

در بیشتر موارد پسوریازیس شدید، پزشک ممکن است داروهای سیستمیک (که سیستم ایمنی را تغییر می‌دهند) برای کمک به کاهش التهاب تجویز کند. می توانید این داروها را به صورت خوراکی یا تزریقی مصرف کنید. با این حال، این داروها ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند که باید مراقب آنها باشید. درمان موارد متوسط ​​تا شدید پسوریازیس ممکن است شامل داروهای بیولوژیک (که بخش خاصی از سیستم ایمنی را هدف قرار می دهد) برای مدیریت علائم باشد ( 19 ).

روغن درخت چای برای استفاده از پسوریازیس بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کند. برای دانستن جزئیات بیشتر به خواندن ادامه دهید.

خطرات و اقدامات احتیاطی

روغن درخت چای رقیق نشده می تواند بسیار قوی باشد و باید با احتیاط استفاده شود. ابتدا آن را با پنبه روی قسمت کوچکی از پوست خود بمالید. اگر خارش یا سوزش وجود نداشت، می توانید آن را روی سایر مناطق آسیب دیده اعمال کنید.

طبق شواهد حکایتی، کسانی که به گیاهانی مانند میخک یا اکالیپتوس حساسیت دارند ممکن است به روغن درخت چای نیز حساسیت داشته باشند. این آلرژی ها می توانند خفیف یا جدی باشند و می توانند شامل بثورات، تحریک، تورم و احساس سوزش باشند. هرگز این روغن را به صورت خوراکی مصرف نکنید. مصرف خوراکی ممکن است باعث احتقان، سبکی سر، استفراغ، خواب آلودگی و اسهال شود. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است.

زنان باردار یا شیرده، افراد مبتلا به اختلال تاول‌زایی خودایمنی مانند IgA خطی و پسران قبل از بلوغ باید در مصرف اسانس درخت چای احتیاط کنند ( 20 )، ( 21 )، ( 22 ).

از داروهای طبیعی فوق برای درمان پسوریازیس استفاده کنید و در مواقع ضروری با پزشک خود مشورت کنید.

اینفوگرافیک: 3 روش برتر برای استفاده از روغن درخت چای برای پسوریازیس

پسوریازیس باعث ایجاد ضایعات و لکه های پوسته پوسته در سراسر پوست می شود. استفاده از روغن درخت چای با سایر موادی که به راحتی در دسترس هستند ممکن است تسکین دهنده باشد. این داروها ممکن است به طور موثر خارش، خشکی و پوسته پوسته شدن را کاهش دهند. با این حال، همیشه قبل از استفاده از هر نوع درمان خانگی با پزشک مشورت کنید تا از تداخلات دارویی و عوارض جانبی جلوگیری کنید. اینفوگرافیک زیر را بررسی کنید تا ساده‌ترین راه‌های استفاده از روغن درخت چای برای مدیریت عود پسوریازیس را بیاموزید.

3 روش برتر برای استفاده از روغن درخت چای برای پسوریازیس (اینفوگرافی)

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که ممکن است به مدیریت علائم پسوریازیس کمک کند. می توانید روغن رقیق شده را مستقیماً در مناطق آسیب دیده استفاده کنید یا آن را با سایر محصولات ترکیب کرده و از آن استفاده کنید. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید این ادعاها مورد نیاز است. اما، ممکن است پس از بررسی با پزشک خود از روغن استفاده کنید، زیرا به نظر می رسد تسکین موثری دارد. هرگز از روغن درخت چای به صورت خوراکی استفاده نکنید و از عوارض جانبی منفی آن آگاه باشید. مهم است که به یاد داشته باشید که پسوریازیس هیچ درمانی ندارد. با این حال، چند تغییر سبک زندگی یا درمان های پزشکی ممکن است تا حدی علائم را تسکین دهد.

سوالات متداول

آیا مصرف ویتامین D برای پسوریازیس مفید است؟

احتمالا. مطالعات متعددی اثربخشی مکمل خوراکی ویتامین D را به عنوان یک درمان کمکی برای پسوریازیس نشان داده اند ( 23 ).

آیا وازلین برای پسوریازیس خوب است؟

آره. ژله نفتی مانند وازلین به حفظ رطوبت پوست کمک می کند و خارش و خشکی پوست را تسکین می دهد.

آیا پسوریازیس عمر شما را کوتاه می کند؟

نه. در حالی که پسوریازیس خود بر امید به زندگی شما تأثیر نمی گذارد، ممکن است شما را مستعد سایر اختلالات سلامتی کند.

آیا ماست برای پسوریازیس مفید است؟

احتمالا. تحقیقات نشان می دهد که باکتری های پروبیوتیک موجود در ماست ممکن است به مدیریت علائم پسوریازیس کمک کند ( 24 ).

آیا پسوریازیس قارچی است یا باکتریایی؟

هیچ کدام. پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است که مسری نیست.

خوراکی های کلیدی

  • خواص درمانی، ضد میکروبی و ضد التهابی روغن درخت چای آن را به یک درمان ساده و در عین حال موثر برای پسوریازیس تبدیل کرده است.
  • می توانید روغن درخت چای را پس از رقیق کردن آن با روغن گیاهی، روغن بادام یا روغن زیتون، مستقیماً روی پوست بمالید.
  • روغن درخت چای، زمانی که رقیق نشده استفاده شود، بسیار قوی است و باید با احتیاط مصرف شود. قبل از اعمال در هر نقطه از بدن، یک پچ تست روی ساعد خود انجام دهید.


آیا می خواهید در مورد فواید شگفت انگیز روغن درخت چای برای پسوریازیس و اگزما بدانید؟ ویدئوی زیر را ببینید تا متوجه شوید که چگونه این درمان طبیعی می تواند به تسکین و کاهش التهاب کمک کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *