9 فواید سلامتی آناناس، تغذیه و عوارض جانبی

اجازه دهید مشخصات غذایی این میوه شاداب و سرزنده، رژیم غذایی شما را روشن کند.

آناناس یک میوه ترش و شیرین گرمسیری است که آبدار و منبع غنی از آنتی اکسیدان ها و برخی از آنزیم های کلیدی است. از این رو، فواید آناناس با هضم بهتر شروع می شود. علاوه بر این، آنها با القای کاهش وزن و درمان التهاب نیز مرتبط هستند.

آناناس همچنین با بهبود وضعیت تغذیه کودکان ( 1 ) به لطف مشخصات غذایی غنی خود مرتبط است. آنها به ویژه در ویتامین های A و C فراوان هستند.

در این مقاله به فواید این میوه خوشمزه، عوارض احتمالی آن، نحوه افزودن آن به رژیم غذایی و موارد دیگر می پردازیم. اسکرول را ادامه دهید!

protip_iconمواد تشکیل دهنده خود را بشناسید: آناناس چیست؟
میوه بیضی شکل استوایی با پوست بیرونی سبز سیخ دار، تاجی از برگ ها و گوشت زرد.فواید آن چیست؟
آناناس حاوی بروملین است که به هضم غذا کمک می کند، خواص ضد سرطانی دارد، به مبارزه با التهاب کمک می کند و آرتروز را درمان می کند.چه کسی می تواند آن را مصرف کند؟
همه افراد می توانند آناناس بخورند تا زمانی که حساسیت نداشته باشند.

چند وقت؟
روزانه 1 فنجان آناناس قابل مصرف است.

احتیاط برای
دور زدن تداخلات دارویی، افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، باید از آناناس اجتناب کنند.

protip_iconچیزهای بی اهمیت
کلمه آناناس برای اولین بار در سال 1398 برای اشاره به اندام های زایشی درختان مخروطی ثبت شد. با این حال، مسافران اروپایی این میوه را کشف کردند و در سال 1664 شروع به نامیدن آن را آناناس کردند.

در این مقاله

مشخصات تغذیه ای آناناس چیست؟

یک فنجان (165 گرم) تکه های آناناس تازه حاوی 82 کالری است. 22 گرم کربوهیدرات و 2.3 گرم فیبر دارد. در زیر سایر مواد مغذی موجود آمده است:

 • 79 میلی گرم ویتامین C
 • 95 واحد بین المللی ویتامین A
 • 21 میلی گرم کلسیم
 • 19 میلی گرم منیزیم
 • 12 میلی گرم فسفر
 • 180 میلی گرم پتاسیم
 • 29 میکروگرم فولات

ارزش ها از پایگاه داده ملی مواد مغذی USDA، آناناس، خام تهیه شده است

بنابراین، آناناس برای چه چیزی مفید است؟ در طول سال ها، علم به شدت در مورد آناناس و فواید سلامتی آن ها تحقیق کرده است. بخش بعدی به تفصیل در مورد آنها صحبت می کند.

مزایای سلامتی آناناس چیست؟

آناناس حاوی بروملین است، یک آنزیم گوارشی که بیشتر فواید آن را دارد. بروملین برای مبارزه با سرطان و مبارزه با التهاب و بیماری های مرتبط با آن مشخص شده است. این میوه همچنین ایمنی شما را تقویت می کند و استخوان ها را تقویت می کند. بیایید سایر فواید خوردن آناناس را بررسی کنیم.

1. ممکن است به کاهش وزن کمک کند

آناناس با دمبل و نوار اندازه گیری

مطالعات اثرات احتمالی آناناس بر ضد چاقی را نشان می دهد. موش های تغذیه شده با رژیم غذایی پرچرب کاهش وزن بدن، شاخص توده بدنی ، تجمع چربی بدن و تجمع چربی کبد را پس از مصرف آب آناناس نشان دادند ( 2 ).

مشاهده شد که آب آناناس باعث کاهش لیپوژنز (تشکیل چربی) و افزایش لیپولیز (تجزیه چربی ها برای آزادسازی اسیدهای چرب) می شود ( 2 ).

به نظر می رسد که آناناس غذای ایده آلی برای سوزاندن چربی های شکم باشد ، اگرچه ما به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز داریم.

2. ممکن است به هضم کمک کند

مهمترین جزء آناناس بروملین است که یک آنزیم گوارشی قوی است. مطالعات نشان می دهد که مکمل بروملین (آنزیم گوارشی) ممکن است به تجزیه پروتئین ها کمک کند ( 3 ).

این می تواند به درمان نارسایی لوزالمعده کمک کند، یک اختلال گوارشی که در آن لوزالمعده آنزیم های خاصی را که بدن برای هضم غذا در روده کوچک استفاده می کند به اندازه کافی تولید نمی کند ( 3 ).

فرمول حاوی بروملین به عنوان یکی از مواد اولیه می تواند نفخ بیش از حد و اسهال را تسکین دهد ( 3 ).

مطالب مرتبط: 14 درمان خانگی برای مشکلات گوارشی و نکات پیشگیری

3. ممکن است به کاهش خطر سرطان کمک کند

مطالعات نشان داده اند که بروملین موجود در آناناس ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد و در نتیجه باعث پیشگیری از سرطان شود. آنزیم ممکن است تأثیر مستقیمی بر سلول های سرطانی و محیط آنها داشته باشد ( 4 ).

بروملین اثرات ضد سرطانی بر روی سلول های سرطانی روده بزرگ نشان می دهد. غذاهای حاوی بروملین کاندیدهای خوبی برای کاهش خطر سرطان کولورکتال در نظر گرفته می شوند ( 5 ).

بروملین همچنین می تواند با مبارزه با التهاب، که عامل اصلی سرطان است، از پیشرفت سرطان جلوگیری کند. با قرار دادن آنها در معرض سیستم ایمنی از تولید بیشتر سلول های سرطانی جلوگیری می کند. گزارش های مختلف سنتی و بالینی نشان دهنده خواص ضد سرطانی بروملین آناناس است. مطالعات بیشتر ممکن است نتایج امیدوارکننده تری در این زمینه ارائه دهد ( 6 ).

در مطالعات موش، بروملین نیز مانع رشد و گسترش سلول های سرطان سینه شد. همچنین می تواند بقای این سلول ها را کاهش دهد ( 7 ).

4. ممکن است به مبارزه با التهاب کمک کند

در مطالعات حیوانی، گزارش شده است که بروملین اثرات درمانی بر بیماری های التهابی مختلف از جمله سندرم روده التهابی دارد . قرار گرفتن در معرض بروملین می تواند تعدادی از مولکول های سطح سلولی را که به التهاب کمک می کنند حذف کند ( 8 ). 

بروملین موجود در آناناس نیز با کاهش تولید سیتوکین های پیش التهابی و کموکاین ها به این امر دست می یابد ( 9 ). اینها ترکیباتی در سیستم انسان هستند که باعث التهاب می شوند، بیشتر در مورد بیماری التهابی روده .

عصاره آناناس همچنین برای درمان سایر مشکلات مربوط به التهاب، از جمله بیماری آلرژیک راه هوایی، نیز مشخص شد. آنزیم میوه می تواند فعال شدن و گسترش سلول های خاص سیستم ایمنی را تغییر دهد. این مطالعه بر روی سلول های موش انجام شد ( 10 ).

5. ممکن است به درمان آرتریت و ارتقای سلامت استخوان کمک کند

بروملین همچنین ممکن است به درمان آرتروز کمک کند . این آنزیم خواص ضددردی به ویژه در دردهای التهابی در انسان از خود نشان می دهد. این امر با تأثیر مستقیم بر برادی کینین، یک واسطه درد که باعث انقباض عضلات صاف و گشاد شدن عروق خونی می شود، به دست می آید ( 11 ). 

آناناس همچنین حاوی منگنز است که یک ماده معدنی مهم در تشکیل استخوان است. آنها همچنین حاوی ویتامین C هستند که از تشکیل کلاژن در استخوان ها پشتیبانی می کند. آناناس می‌تواند باعث رشد استخوان‌ها در جوانان و تقویت استخوان‌ها در افراد مسن شود ( 12 ).

خواص ضد التهابی بروملین آناناس نیز ممکن است به درمان درد آرتریت روماتوئید کمک کند ( 13 ) . 

مطالب مرتبط: 11 بهترین غذا برای ساختن استخوان ها و عضلات قوی

6. ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد

برش آناناس به شکل قلب برای نشان دادن سلامت قلب

بروملین موجود در آناناس باعث کاهش تجمع پلاکت های خون می شود. این ممکن است به درمان ترومبوفلبیت حاد (شرایطی که با لخته شدن خون مشخص می شود) کمک کند. با این حال، مطالعات بیشتری بر روی جمعیت های انسانی برای نتیجه گیری از اثرات مفید بروملین بر بیماری های قلبی عروقی مورد نیاز است ( 14) .

بروملین همچنین ممکن است پلاک های کلسترول را بشکند و سلامت قلب را بیشتر ارتقا دهد ( 15 ). اثربخشی آن در درمان سایر بیماری‌های قلبی، از جمله بیماری عروق کرونر قلب، بیماری روماتیسمی قلب ،  بیماری‌های مادرزادی قلب و حمله قلبی هنوز به اثبات نرسیده است. 

7. ممکن است ایمنی را تقویت کند

بروملین موجود در آناناس می تواند سیستم ایمنی بدن را تعدیل کند و به طور بالقوه بهبود زخم را تسریع کند ( 16 ).

کودکانی که آب آناناس مصرف می‌کردند، خطر کمتری برای ابتلا به عفونت‌های میکروبی داشتند. مشخص شد که این میوه غلظت گلبول های سفید خون مبارزه کننده با بیماری را چهار برابر افزایش می دهد ( 1 ).

در مطالعه دیگری، کودکان مبتلا به سینوزیت با مکمل بروملین بهبودی سریع تری نشان دادند ( 17 ).

مطالعه دیگری به پتانسیل بروملین برای درمان علائم آسم می پردازد. ممکن است یک اثر درمانی بر بیماری های آلرژیک راه هوایی مختلف، از جمله آسم آلرژیک داشته باشد ( 18 ).

8. ممکن است بهبودی را افزایش دهد

خواص ضد التهابی بروملین آناناس می تواند به بهبودی کمک کند. این امر به ویژه در مورد بهبودی بسیار مورد نیاز پس از جراحی صادق است. مطالعات بیشتری برای اثبات اثربخشی بروملین در بهبودی پس از جراحی مورد نیاز است ( 19 ).

در یک مطالعه، مصرف بروملین به طور قابل توجهی درد بیماران تحت عمل جراحی دندان را کاهش داد. این آنزیم تسکین مشابهی با سایر داروهای ضد التهابی ارائه کرد ( 20 ).

بروملین همچنین احساس خستگی را کاهش می دهد. این آسیب عضلانی را کاهش داد و ریکاوری را در روزهای متوالی دوچرخه سواری بهبود بخشید ( 21 ).

9. ممکن است سلامت پوست را بهبود بخشد

زنی در حال خوردن آناناس برای ارتقای سلامت پوست

تحقیقات محدودی در این زمینه وجود دارد. ویتامین C موجود در آناناس ممکن است برای پوست مفید باشد. این ویتامین باعث تولید کلاژن می شود و ممکن است از پوست در برابر آسیب محافظت کند ( 1 ).

آناناس میوه‌ای با ظاهری شگفت‌انگیز با فواید به همان اندازه شگفت‌انگیز است. دلیلی وجود ندارد که آنها را به رژیم غذایی خود اضافه نکنید. اما شما چهطور این را انجام میدهید؟

چگونه آناناس را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

آناناس مقرون به صرفه است و خوردن آن آسان است. آنها علاوه بر خوبی که دارند طعم لذیذی نیز دارند. می توانید آناناس را به روش های زیر میل کنید:

 • یک آناناس ورقه شده را به اسموتی های صبحگاهی خود اضافه کنید.
 • آناناس را خرد کرده و به سالاد عصرانه خود اضافه کنید.
 • میوه را به پیتزای خانگی خود اضافه کنید.
 • آناناس میوه ای همه کاره است و به راحتی می توان آن را در بیشتر غذاها گنجاند.

خوردن آناناس ممکن است تنها راه برای لذت بردن از اثرات مفید بروملین نباشد. همچنین می توانید مکمل ها را بررسی کنید.

نکته ای در مورد مکمل های بروملین

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بسته به نیاز و وضعیت سلامتی شما ممکن است مکمل های بروملین را توصیه کند. دوز استاندارد بروملین هنوز ایجاد نشده است. توصیه می کنیم قبل از مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کنید. آنها همچنین پیشنهادات مناسب را در مورد دوز ارائه می دهند.

می توانید مکمل بروملین را از نزدیکترین فروشگاه مواد غذایی بهداشتی خود یا آنلاین دریافت کنید.

آناناس یک میوه استوایی با فواید بی شمار است. اما مانند هر غذایی که وجود دارد، سهم خود را از عوارض جانبی بالقوه دارد.

عوارض جانبی آناناس چیست؟

زنی با واکنش آلرژیک در بازوی خود به دلیل آناناس

 • ممکن است باعث آلرژی شود
  در برخی موارد، آناناس ممکن است باعث واکنش های آلرژیک و اسهال شود. آلرژی ها شامل خارش شدید، بثورات، درد شکم و استفراغ است ( 22 ).
 • ممکن است علائم آسم را تشدید کند
  اگرچه برخی تحقیقات نشان می دهد که آناناس ممکن است علائم آسم را درمان کند، اما در برخی افراد، این میوه ممکن است اثر معکوس داشته باشد ( 23 ).
 • ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد
  بروملین ممکن است تجمع پلاکتی را مهار کرده و از لخته شدن خون جلوگیری کند. این می تواند خطر خونریزی را در افراد خاص افزایش دهد. همچنین ممکن است خونریزی قاعدگی را افزایش دهد. بلافاصله پس از جراحی از مصرف آناناس خودداری کنید ( 24 ). (آناناس ممکن است بهبودی پس از جراحی را افزایش دهد، اما مصرف آن باید تحت نظارت پزشک باشد.)

همچنین، از مصرف بروملین همراه با داروهای رقیق کننده خون تجویزی خودداری کنید ( 25 ).

 • ممکن است باعث سقط جنین در دوران بارداری شود
زنان باردار باید از مصرف آناناس اجتناب کنند

شواهد حکایتی نشان می دهد که آناناس ممکن است باعث سقط جنین شود ( 26 ). از این رو، مراقب باشید و از مصرف آناناس در دوران بارداری و شیردهی خودداری کنید. لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

protip_iconحقیقت خنده دار
پس از رسیدن به بلوغ کامل، یک گیاه آناناس در یک فصل یک میوه تولید می کند. اما می تواند تا 50 سال به تولید میوه ادامه دهد.

اینفوگرافیک: 5 دلیل برای مصرف آناناس

مصرف آناناس شیرین و تند در تابستان ضروری است. این میوه عجیب و غریب نه تنها با ذائقه شما امتیاز می گیرد، بلکه فواید سلامتی فراوانی نیز ارائه می دهد. این حاوی بروملین است، یک آنزیم گوارشی که به هضم بهتر کمک می کند، با التهاب مبارزه می کند و سلامت کلی شما را بهبود می بخشد. بیایید در اینفوگرافیک زیر به برخی از فواید سلامتی آناناس نگاهی بیندازیم. به خواندن ادامه دهید!

5 دلیل برای مصرف بدون آناناس (اینفوگرافیک)

اگرچه آناناس یک میوه شگفت‌انگیز با فواید و عوارض جانبی خاص خود است که در بالا ذکر شد، ترکیب آن از جمله تیامین، ریبوفلاوین، ویتامین B6 و نیاسین، مصرف آن را نسبتاً سودمندتر می‌کند (27 ) .

آناناس به طرق مختلف برای شما مفید است. آنها می توانند به طور موثر در تامین انرژی، کاهش وزن و هضم غذا و بهبود سلامت استخوان، قلب و پوست کمک کنند. برخی دیگر از مزایای سلامت آناناس عبارتند از: بهبود ایمنی، سطح هیدراتاسیون و بهبود بهبودی. این میوه همچنین می تواند با التهاب مبارزه کند و خطر سرطان را کاهش دهد. اما اگر به آناناس حساسیت دارید، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید. همچنین ممکن است علائم آسم را تشدید کند و خطر خونریزی و سقط جنین را در برخی افزایش دهد. اگر باردار هستید یا شرایط سلامت خاصی دارید، قبل از گنجاندن آناناس در رژیم غذایی خود با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول

چه مقدار آناناس می توانید در روز بخورید؟

یک فنجان آناناس حاوی حدود 80 میلی گرم ویتامین C است که بیشتر از مقدار توصیه شده این ویتامین در رژیم غذایی است. اگرچه اطلاعات کافی در مورد میزان مصرف این میوه در روز وجود ندارد، اما خوردن یک فنجان (166 گرم) از آن برای بهره مندی از تمام فواید شگفت انگیز آناناس کافی است.

آیا آناناس برای دیابت مفید است؟

آناناس قند نسبتا کمی دارد، بنابراین می تواند برای افراد دیابتی مفید باشد. اما اعتدال کلیدی است. بنابراین، لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

آیا خوردن آناناس در شب خوب است؟

آره. برخی از کارشناسان معتقدند که آناناس ممکن است خواب را نیز تقویت کند.

آیا آناناس برای کبد و کلیه مفید است؟

به نظر می رسد این میوه برای هر دو اندام مفید است. اگرچه تحقیقات گسترده‌تری مورد نیاز است، اما مصرف این میوه ممکن است به تقویت سلامت کبد و کلیه‌ها کمک کند.

بهترین زمان برای خوردن آناناس چه زمانی است؟

آناناس بهتر است با معده خالی یا بعد از ظهر مصرف شود.

آیا آناناس برای یبوست مفید است؟

آره. آناناس سرشار از فیبر است که حرکات روده را منظم می کند و به درمان یبوست کمک می کند ( 28 ).

آیا آناناس برای ضد پیری مفید است؟

آره. مشخص شد که عصاره هسته آناناس دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد پیری بالاتری است که می تواند در برابر علائم پیری عمل کند ( 29 ).

هندوانه برای شما بهتر است یا آناناس؟

آناناس بهتر است زیرا هندوانه حاوی ویتامین C، منگنز و مس کمتری نسبت به آناناس است ( 30 )، ( 31 ).

خوراکی های کلیدی

 • آناناس حاوی آنزیم بروملین است که دارای خواص ضد التهابی است که به هضم غذا و مبارزه با آرتریت کمک می کند.
 • مصرف آناناس همچنین سلامت قلب را بهبود می بخشد، باعث کاهش وزن و تقویت ایمنی می شود.
 • می توانید آناناس را به اسموتی ها، سالادها یا پیتزاهای خود اضافه کنید.
 • مصرف زیاد آناناس ممکن است باعث سقط جنین، آلرژی و آسم شود.


آناناس میوه ای خوشمزه و مغذی با فواید بسیاری برای سلامتی است. برای اینکه بدانید چرا باید این میوه استوایی خوشمزه را در رژیم غذایی خود قرار دهید، روی این ویدیو کلیک کنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *